De BESTE PLANTEN MARGARINE Gevangenisstraffen geëist wegens valsheid in geschrifte Winkelier knoeide vele jaren lang in zijn boekhouding Veerbootschipper schuldig aan dood van vermiste passagier? Benelux Economische Unie treedt in werking AKKERTJES Kerkje van Blauwkapel had een goed jaar Maand celstraf voor belastingfraude Hoop is thans op nader overleg gevestigd Beneluxtunnel kan in 1965 gereed zijn op aders //p Tegen Haagse nozems vijf maanden geëist Verzending van zeepost 7 HAARLEMSE RECHTBANK Oecumenisch eiland voor autorijders Haarlemse rechtbank De politiesalarissen Gijbert Japicx krijgt een standbeeld Aanvaring op Binneti-IJ schept problemen VRAAG UW MELKHANDELAAR HAARLEMSE RECHTBANK Boekhouder en accountant zouden ondernemer hebben geholpen belastingen te ontduiken Kort nieuws Barjuffrouw en kelner met messen bedreigd Jongen ging met opa's spaarduitjes op stap TWEED MANTELS EN JASSEN PER 1 NOVEMBER: VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 „De bedrieger bedrogen" en „Het kwaad heeft zichzelf gestraft". Deze moraliseren de opmerkingen vielen te beluisteren tij dens een rechtszaak tegen een 39-jarige winkelier uit Heemstede, die zich donder dagmiddag voor de Haarlemse rechtbank wegens valsheid in geschrifte had te ver antwoorden. De man heeft toegegeven in de jaren 1952-59 in zijn boekhouding vele gefingeerde posten te hebben geboekt, dit om de belasting te ontduiken. Hij is ech ter zelf het slachtoffer van zijn verval singen geworden, omdat een bij hem in dienst zijnde verkoper vele verduisterin gen heeft gepleegd. De winkelier heeft op grote schaal in zijn boeken geknoeid. Zijn ouders hadden hem hiertoe mede aangezet. „Je bent vrij gezel, je betaalt toch al genoeg belas ting", hadden zij gezegd. Aan inkopen hield de winkelier voor niet minder dan 392.000 buiten zijn boeken. Voor 180.000 aan inkomsten verzweeg hij. Voor de rechtbank kon de man geen redelijke verklaring voor de falsificaties opgeven. „Altijd is mij een angst voor de belastingen ingeprent. Ik heb niet zelf van de knoeierijen geprofiteerd. Steeds heb ik eenvoudig geleefd. Ik werkte heel hard en maakte weinig op," zei de winkelier. Een verkoper heeft de knoeierijen opge merkt en van de gelegenheid gebruik ge maakt om verduisteringen te plegen. Deze man heeft de winkelier voor duizenden guldens opgelicht. De indiensttreding van deze man was als volgt gegaan: Er stopte een grote auto voor de winkel en de ver koper stapte uit. Met veel flair ging hij de winkel in en de grote bluf maakte in druk op de eenvoudige winkelier. „Ik wil 'Advertentie pas nog snipverkouden nu weer zo lekker als kip..! flitsen uw klachten weg (Van onze Amsterdamse redacteur) Het gaat goed met het kerkje van Blauwkapel. Deze enige kerk in Nederland die los staat van de kerkgenootschappen en waar toch regelmatig kerkdiensten worden gehouden is de afgelopen zomer tijdens alle diensten vrijwel vol geweest. Het kerkje, gelegen tussen Utrecht en Hil versum, is tevens het eerste kerkje van ons land, dat is bedoeld voor passerende automobilisten en toeristen. „Drive-in"- kerk hebben de initiatiefnemers het ge noemd, maar omdat men natuurlijk niet per auto de kerk kan binnenrijden, zal de naam wellicht worden gewijzigd in „Draai- in"-kerk. Men kan namelijk wel het par keerterrein opdraaien, waar voldoende ruimte is voor de auto's van de kerkgan gers. Namens 't comité „vrienden van Blauw kapel" heeft de heer H. Greven op een persconferentie in Amsterdam meegedeeld dat het bezoek aan dit „oecumenische ei land" waar predikanten van diverse plui mage de diensten hebben geleid, iedere verwachting heeft overtroffen en dat men op de ingeslagen weg zal voortgaan. Zondag zullen om negen, tien en elf uur de laatste diensten worden gehouden, maar het seizoen wordt eerst besloten met een door ds. G. P. Klijn geleide kerkdienst op zondag 6 november om half elf, waarin de verkeersslachtoffers zullen worden her dacht. Het „kerkje van het verkeer" heeft in dit eerste jaar van zijn bestaan slechts om de week diensten georganiseerd. Het ligt in de bedoeling met ingang van het voor jaar 1961 iedere zondag diensten te hou den. Het kerkje van Blauwkapel is destijds door de Haagse journalist F. W. van Gu- lik voor het symbolische bedrag van één gulden gekocht. De Stichting Blauwkapel heeft het uit 1451 daterende en in deplora bele toestand verkerende kerkgebouw met behulp van monumentenzorg gerestau reerd. Toen het gereed was moest naar een functie worden gezocht en omdat het aan geen enkel kerkgenootschap toebehoort, lag het voor de hand er een oecumenische instelling van te maken. De kerk telt 120 zitplaatsen die bijna altijd bezet waren. Daardoor konden de onkosten tot dusver uit de collectes worden gedekt. Er zijn echter nog wensen, bijvoorbeeld het ver vangen van een piano (trouw bespeeld door Willem Petrie uit Utrecht) door een orgel. Het comité „Vrienden van Blauw kapel" hoopt deze vriendenkring zo groot te maken dat deze aankoop binnen niet te lange tijd uit de bijdragen kan worden ge daan. je wel in deze winkel helpen. Ik hoef het niet te doen, want ik heb geld genoeg, van een erfenis. Laten we afspreken dat ik drie percent van de omzet krijg," was het praatje van de verkoper. De winke lier is hierop ingegaan. De winkelier boekte valse post na val se post, zelfs een lening, die hij bij de verkoper zou hebben opgenomen. In feite bestond de lening niet. De verkoper raak te thuis in de boeken, chanteerde en pleeg de verduisteringen. Op een gegeven ogen blik eiste hij het. zogenaamd door hem geleende bedrag van zevenduizend gulden terug. Zo ver is het gekomen dat de ver koper bij de rechtbank een kort geding aanhangig maakte om zich gerechtelijk als de rechtmatige eigenaar van de zaak te laten aanwijzen. Aanvankelijk won hij, maar in hoger beroep kon de winkelier als rechtmatige eigenaar de onjuistheid van de eis aantonen. „Hoe bent u hiertoe gekomen? Als u niet had geknoeid, had die verkoper ook geen kans gehad tot de op grote schaal gepleegde verduisteringen," zei de pre sident van de rechtbank, mr. N. Reeling Brouwer. De verkoper zou voor meer dan honderdduizend gulden hebben verduisterd Hij leefde er goed van, woonde in een bungalow, maar zijn gezin leeft nu in een onbewoonbaar verklaard huis..:. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei: „Het kwaad heeft zichzelf gestraft. De man is geleide lijk in een dwangpositie gedrongen". De officier wilde rekening houden met de schade die verdachte reeds heeft onder vonden, alsmede met de achterstallige be lastingschuld welke de man nog moet be talen en wilde daarom volstaan met een gecombineerde straf van drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van drieduizend gulden subs, twee maanden te eisen. De raadsman, mr. O. H. van Wijk. schetste uitvoerig de achtergronden van de vervalsingen en zei dat de winkelier de moeilijkheden niet heeft aangekund. „Die verkoper heeft veel te veel invloed gekregen en hiervan misbruik gemaakt". De raadsman wees erop dat verdachte al gevoelig is gestraft, doordat deze duizen den guldens heeft verloren. Hij vroeg de rechtbank hiermee rekening te houden en bepleitte een zo klein mogelijke straf. De Haarlemse rechtbank heeft een 43- jarige bloembollenkweker uit Beverwijk wegens onjuiste belastingaangiften veroor deeld tot een maand gevangenisstraf en 3000 boete subs, twee maanden. De offi cier van Justitie had twee maanden ge vangenisstraf en 5000 boete geëist. Een 47-jarige Bloemendaalse drankslijter werd, eveneens wegens onjuiste belastingaangif ten, veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf en 2500 subs, twee maan den. Tegen hem had de officier van Justi tie drie maanden gevangenisstraf en een boete van 3000 geëist. Het vonnis tegen een dertigjarige wals- machinist uit Nijkerk luidde: zes maan den gevangenisstraf met aftrek en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De man had op 25 juli zo roekeloos onder in vloed op de Botermarkt in Haarlem gere den, dat een voetgangster hiervan het slachtoffer was geworden en bij een aan rijding ernstige verwondingen had opgelo pen. De officier had vier maanden ge vangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid gerequireerd. De bestuursraad van de Centrale van Rijkspersoneel heeft gisteren in zijn ver gadering in Utrecht zijn verontrusting uit gesproken over het mislukken van het overleg inzake de politiesalarissen. Dit overleg is volgens de bestuursraad ge strand op de voor de politieambtenaren on aanvaardbare inzichten van de regering met betrekking tot de wijze van finan- ciei-ing van de nodige verbeteringen. Men sprak de verwachting uit, dat het reeds toegezegde nadere overleg zo spoedig mo gelijk gevoerd zal worden en dat de rege ring al het mogelijke zal doen om daarbij tot overeenstemming te raken met de per soneelsvertegenwoordiging. De Beneluxtunnel door de Nieuwe Wa terweg tussen Vlaardingen-Schiedam en Pernis zal in 1965 gereed kunnen zijn. Gis teren zijn de statuten vastgesteld van de n.v. voor de bouw en exploitatie van de Beneluxtunnel. Als de minister zijn mede werking wil verlenen, zal midden volgend jaar met de bouw kunnen worden begon nen, die binnen vier jaar klaar zal zijn. Het zal een tunnel mét tol worden. Het tolgeld zal overigens lager zijn dan het huidige veertarief. Het rijk zou niet eerder dan 1980 aan de bouw kunnen toekomen. Wanneer het rijk de tunnel in 1980 over neemt, zal de tol komen te vervallen. Het alternatief in deze zaak is niet een tunnel met of zonder tol, maar een tunnel met tol of helemaal geen tunnel. Dit heeft wethouder M. H. Weststrate, waarnemend voorzitter van het Benelux-tunnelcomité in de gemeenteraad van Vlaardingen me degedeeld. Gedeputeerde staten van Friesland heb ben de Provinciale Staten voorgesteld 15.000,- beschikbaar te stellen als bijdra ge voor de oprichting van een standbeeld van de zeventiende-eeuwse Friese dichter Gysbert Japicx. Dit standbeeld zal in 1966 worden onthuld tijdens de herden king van Gysbert Japicx, die dan 300 jaar geleden is overleden. Het beeld komt in Bolsward, de stad waar hij heeft ge woond en is gestorven. Een Gysbert Ja- picxcomité 16661966 heeft zich belast met de voorbereiding van de herdenking. Onder meer staan een historische optocht, een openluchtspel, een tentoonstelling en een muziek manifestatie op 't programma. Advertentie Is de 28-jarlge kantoorbediende J. Greu- ter uit Monnikendam in de avond van 23 december 1959 door verdrinking om het leven gekomen bij een aanvaring op het stikdonkere Amsterdamse Binncn-IJ? „Ja", zei donderdag de Amsterdamse of ficier van justitie, mr. L. van den Berge, die de Amsterdamse schipper J. K. schul dig achtte aan de aanvaring en van de dood van de kantoorbediende. Hij eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. De raadsman noemde de eis absurd en vroeg vrijspraak. „De kantoor bediende staat nog steeds als vermist geregistreerd, zijn lijk is nooit gevonden, niemand heeft hem herkend en ambtelijk is hij dus niet dood", zo redeneerde de pleiter. De Amsterdamse rechtbank heeft zich urenlang met de behandeling van deze mysterieuze zaak bezig gehouden. Volgens de officier was de aanvaring te wijten aan roekeloosheid en onachtzaamheid van K, die als schipper van de overstekende „Heen en weer" 5 een bootje dat passa giers van het Centraal Station naar de overkant naar het IJ vervoert artikel 36 van het Binnenaanvaringsreglement zou hebben overtreden. Dit artikel bepaalt dat overstekende schepen de koerslijn van andere vaartuigen niet mogen snij den. Schipper K. zou dit wel hebben ge daan, waardoor zijn schip in aanvaring kwam met de tanker „Shell 31" (600'ort). Paniek aan boord „Ik heb de „Shell 31" niet gezien", zei de schipper. „De geladen tanker zat ach ter een hoogliggende sleepboot, maar dat bemerkte ik pas toen ik probeerde met mijn sneller varende boot vóór de langza me sleep langs te komen. Toen kwam op- A.dvertentie GEWAARBORGD DOOR HET LEEUWENZEGEL Respectievelijk drie en vier maanden gevangenisstraf heeft de officier van Jus titie bij de rechtbank in Haarlem donder dagmiddag geëist tegen een 62-jarige boekhouder en een 64-jarige accountant, beiden uit Amsterdam. Hun was tenlastc- gelegd dat zij beiden valsheid in geschrif te zouden hebben gepleegd ten gunste van een transportondernemer in Hoofddorp, waardoor deze in staat was voor belang rijke bedragen belasting te ontduiken. De accountant stond bovendien terecht, omdat hij medeplichtig zou zijn geweest aan de vase aangiften, die de transport ondernemer aan de belastingen had ge daan. De zaak tegen de ondernemer zelf is door de rechtbank uitgesteld, omdat zijn raadsman nog geen kennis van het dossier had kunnen nemen. De boekhouder, die de bank-, kas-, en giroboeken van de onderneming bijhield, zou verscheidene bedragen die nooit be taald waren hebben geboekt als „ontvan gen". Aanvankelijk ontkende hij, maar la ter gaf hij toe dat één geval een „vergis sing" geweest was, een ander geval vond hij „onbegrijpelijk" en voor wat een derde geval betreft gaf hij toe een valse boeking te hebben gedaan. „Om een potje te vor men om fooien in het oogstseizoen te beta len", zei hij. Ook ontkende de boekhouder dat hij met de transportondernemer afspraken ge maakt had met betrekking tot de fictieve boekingen. Ter rechtzitting kwam echter een briefje van laatstgenoemde aan het licht, waaruit bleek dat wel degelijk een afspraak was gemaakt. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou man, liet het briefje ter zitting in beslag nemen. Gevangenneming geëist Bij de zaak tegen de accountant stond de rechtbank lang stil bij de vraag, of verdachte bij een negatief kassaldo een privé-storting van de ondernemer had mo- ,gen boeken als „sluitpost" zonder dat hij zich ervan vergewist had dat dit geld wer kelijk aanwezig was. De accountant ver ontschuldigde zich met te zeggen dat hij door oververmoeidheid en een sléchte ge zondheid had verzuimd een vermogensver gelijking te maken. Door een dergelijke analyse een als getuige aanwezige be lastingambtenaar noemde het een werkje van een half uur zouden eventuele knoeierijen onmiddellijk aan het licht zijn gekomen. Ter zitting verklaarde verdachte dat hij aan de ondernemer had gevraagd of deze de 10.000 had gestort. Dit was een nieu we verklaring, op grond waarvan de offi cier schorsing van de zitting en onmiddel lijke gevangenneming van de verdachte vroeg, omdat hij vreesde dat deze anders ruggespraak met de ondernemer zou hou den. De rechtbank wees dit verzoek na kort beraad af. Bij het invullen van de belastingopga- ven had de accountant volgens getuigen verklaringen van belastingambtenaren in vier jaar tijds ƒ180.000 te weinig opgege ven. Verdachte zei niet te hebben gewe ten dat zijn opgaven onjuist waren. Na de eis van de officier, betoogde de raadsvrouwe van verdachte, mejuffrouw mr. J. M. Nieubuur, dat haar cliënt slechts fouten had gemaakt, die té dom en door zichtig waren om aan opzet te geloven. Zij vroeg, vrijspraak. De president, mr. N. Reeling Brouwer, bepaalde de uitspraak op donderdag 10 no vember om twee uur 's middags. Zomerpostzegels. Het comité voor de zomerpostzegels heeft mr. H. W. Bloemers, Commissaris der Koningin in de provincie Geldeiiand, tot voorzitter gekozen in de plaats van staatsraad mr. W. F. Schok king, die in juli van dit jaar is overleden. De zomerpostzegels, waarvan de opbrengst ten goede komt van instellingen voor cul turele zorg, volksgezondheid en maat schappelijk werk hebben in 1960 ongeveer twintig percent meer opgebracht dan in 1959. Een bedrag van meer dan een kwart miljoen kan onder de daarvoor in aan merking komende instellingen worden ver deeld. „Vaders verdriet en moeders angst", zo noemde de president van de Haagse rechtbank de bromfiets van de 20-jarige los werkman G. K. uit Pijnacker. De jon geman zelf werd door de rechter gety peerd als een „bromfietsmaniak". Met zijn neef, dé 19-jarige groentenhandelaar H. K. uit Delfgauw, had hij zich te ver antwoorden wegens een serie ernstige misdragingen in en bij een cafetaria aan de Wijnhaven in Delft. „Sinds een paar jaar kunnen vrouwen en meisjes niet meer ongestoord op straat lopen, vooi-al niet in buurten waar café's en patates-friteszaken zijn gevestigd merkte de officier van Justitie naar aan leiding van dit geval op. Hij eiste tegen beiden een gevangenisstraf van vijf maan den, waarvan twee voorwaardelijk met reclasseringstoezicht gedurende de drie jaar lange proeftijd. Het tweetal gaf toe op 7 augustus in het bewuste cafetaria een barjuffrouw en een kelner te hebben bedreigd, omdat men niet snel genoeg bediende naar de zin van de jongelui, die eerder op de avond in verscheidene café's flinke hoeveelheden bier hadden gedronken. Zij waren het ca fetaria uitgewerkt, waarna zij probeerden door de achteringang weer naar binnen te komen. De kelner was net niet vlug genoeg om de deur op slot te doen; een van het tweetal zette zijn voet tussen de deur en beiden trokken een scherp gesle pen kampeermes uit hun binnenzak. De loswerkman zette de punt van het mes op de borst van de kelner en zei: „Moet jij een mes in je ribben?" De kelner trok zich haastig terug en belde de politie. Op straat vielen de jongens twee dames om de hals. De hen begeleidende heer, een Engelsman werd kwaad en gaf een van de jongens een schop. De loswerk man gaf hem hiervoor onmiddellijk een kaakslag terug. Daarop verdween het duo in een café, waar de inmiddels gearri veerde politie hen kon arresteren. De president las uit het dossier voor dat de loswerkman nog niet zo lang ge leden tot een week voorwaardelijke ge vangenisstraf is veroordeeld wegens mis handeling. In de oudejaarsnacht was de loswerkman bovendien betrokken geweest bij een rel, waarbij bleek dat hij een boksbeugel op zak had. Uitspraak op 10 november. eens de tanker in snelle vaart achter de sleep vandaan. Dat zag ik op 25 meter afstand. Ik heb gedaan wat ik kon om een aanvaring te voorkomen", „Ambtelijk niet dood" De raadsman van de schipper, mr. A. G. Gülcher bestreed het requisitoir. „U moet bewijzen dat Greuter is verdronken tenge volge van deze aanvaring en uw bewijs voering niet laten steunen op de veronder stelling dat het niet anders kan. De amb tenaar van de burgerlijke stand hanteert gelukkig strengere maatstaven", zei mr. Gülcher, die van mening was. dat Greu ter ambtelijk niet dood is, omdat zijn lijk nooit is gevonden. „Het is in Nederland nog nimmer voor gekomen dat in een strafproces iemand dood door schuld ten laste wordt gelegd zonder dat de dood van het slachtoffer vast staat of dat het slachtoffer is geïden tificeerd", zo zei hij. De aanwezigheid van Greuter op het schip achtte hij hoogst on zeker. Niemand kende hem, niemand heeft hem herkend, zijn gangen na het verlaten van het kantoor zijn niet nagegaan en de getuigenverklaringen zijn vaag en niet po sitief. Het overboord vallen van Greuter is daardoor helemaal onzeker. Evenmin achtte pleiter zijn cliënt schuldig aan de aanvaring, omdat volgens het. binnenaan varingsreglement van een voorrangsrege ling op het Binnen IJ geen sprake is. Hij concludeerde dat in deze zaak niets is bewezen verklaard en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal 10 november uitspraak doen. De „Heen en weer 4" werd aan de ach terzijde geschampt. Materieele schade was er vrijwel niet, maar wel heerste er eni ge tijd grote consternatie onder de tachtig passagiers aan boord van het kleine vaar tuig. Een lithograaf uit Purmerend viel door de schok over boord, maar kon zich boven water houden door een ketting te grijpen. Een ander sprong op de tanker en een verkoper uit Purmerend had een persoon „in zweefhouding" over booi-d zien slaan, maar hij praatte er niet meer over toen hij hoorde dat alle drenkelingen w-eer aan boord waren. Een kantoorbe diende uit Amsterdam viel ook overboord, maar hield zich vast aan een ketting. Hij had twee mensen van boord zien vallen, verschillende plonsen en geschreeuw ge hoord. Door anker getroffen? Een kantoorbediende uit Purmerend had een passagier op de tanker zien sprin gen „en een ander, van flink postuur in een stoffen jas maakte aanstalten om te springen". Pas na Kerstmis, enkele dagen na de aanvaring, werd de vermissing van Greu ter bekend. De Rijkspolitie te water ging toen dreggen op de plaats van het onge luk, omdat volgens de vader van de ver miste kantoorbediende zijn zoon altijd met het bootje van 17.55 naar de overkant van het IJ ging. „Onmiddellijk na de aanvaring hebben wij op de plaats van het ongeluk het wa ter met zoeklichten afgezocht maar nie mand gevonden. Ook het dreggen na Kerstmis leverde geen resultaat op," ver klaarde opperwachtmeester, J. de Jong van de Rijkspolitie te water. „Greuter is op 23 december normaal naar zijn werk gegaan en er ook op de gewone tijd van vertrokken. Het is mogelijk dat het anker van de tanker, dat bij de aanvaring los- De 15-jarige timmerman J. D. B. uit Middelburg die sinds 6 oktober verdwe nen was, is terecht. De Amsterdamse po litie vond hem in een leegstaand huis in Amsterdam en nam hem mee naar het bureau. Het is nu gebleken dat hij voor zijn ver trek uit Middelburg een geldkistje van zijn grootvader, waarin 900 zat, heeft verwisseld voor een gelijk geldkistje waar niets in zat. Bovendien had hij het spaar bankboekje van zijn grootvader, waar 600 op stond, bij zich gestoken. B. wilde gaan varen en daartoe is hij helemaal naar Delfzijl gereisd waar hij wilde monsteren. Daar hij geen monster boekje had, lukte dit niet. Hij ging toen maar naar Amsterdam waar hij voor het geld uit het geldkistje een bromfiets, le ren jas en nog enkele kledingstukken kocht. Bij zijn aanhouding had de jongen nog slechts dertien cent ovér. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Argentina" (3 nov); Australië: s.s. „Dominion Monarch" (31 okt.), m.s. „Regenstein" (2 nov.) en s.s. „Himalaya" (3 nov); Brazilië: m.s. „West- land" (31 okt); Bi-its-Oost-Afrika: s.s. ..Le Natal" (30 okt.) en s.s. „Ferdinand de Lesseps" (3 nov.); Canada: s.s. „Rotter dam" (30 okt), m.s. „Prins Willem van Oranje" (31 okt); Chili: m.s. „Buchen- stein" (3 nov.); Indonesië: s.s. „Essen" (30 okt.); Ned. Antillen: s.s. „Bennekom" (31 okt.); Nieuw-Zeeland: s.s. „Tasmania Star" (30 okt.) en s.s. „Dominion Monarch" (31 okt.); Suriname: m.s. „Kreon" (30 okt.) en m.s. „Oranjestad" (2 nov.); Unie van Z. Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. „Capetown Castle" (30 okt.) en m.s. „Heemskerk" (1 nov.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie Speciaalhuis Regenkleding schoot, op zijn lichaam terecht is geko men. Als dat zo is komt het nooit meer boven water," voegde deze getuige eraan toe. Requisitoir De officier achtte de dood van Greuter te wijten aan K's grove schuld. De bewij zen daarvoor noemde hij de getuigenver klaringen en de verklaring van de heer Greuter sr., dat zijn zoon altijd met dit bootje ging en niet zwaarmoedig was. „Het kan niet anders dan dat hij is verdronken, want Greuter kon niet zwemmen", meende de officier. De eerste november 1960 zal een nieuwe mijlpaal zjjn in de samenwerking tussen de drie Beneluxlanden. Op deze datum zal het verdrag voor de economische unie van de Benelux in werking treden. „Grote wijzigingen" in de verhoudingen tussen Neder land, België en Luxemburg moeten op deze dag niet worden verwacht, zoals de se cretaris-generaal van de Benelux-Unie, baron Van Lynden, gisteren op een pers conferentie in antwoord op vragen mededeelde. Het belangrijke is echter, dat op de eerste november dc termijnen uit de overgangsbepalingen van kracht gaan worden, waarbinnen voor een aantal belangrijke onderdelen van de Benelux-samenwerking de regelingen definitief van kracht gaan worden. De voorzitter van de raadgevende inter parlementaire Beneluxraad het Belgische kamerlid Pierson betoogde op de pers conferentie dat met de economische unie echter nog maar een deel afgelegd is van de weg. Nog vele vraagstukken wachten op een oplossing" aldus de heer Pierson die ondermeer wees op de gelijkschake ling van lonen en sociale lasten de har monisatie van de wetgeving op velerlei gebied zoals de directe belastingen het in tensiveren van de samenwerking op cul tureel gebied de eenmaking van het recht het oplossen van de vraagstukken van de havens en waterwegen en de samenwer king op het internationale politieke vlak. Baron Van Lynden gaf in het bijzonder een overzicht van die sectoren welke thans nog niet volledig zijn geïntegreerd in de economische unie maar waarover in de komende jaren bepaalde afspraken zijn gemaakt die met de inwerkingtre ding van het verdrag op 1 november van kracht worden. Dit geldt bijvoorbeeld de eenmaking van het bleied in de buiten landse handel (op 1 januari 1961) de vrij making van het goederenvervoer over de weg en het opheffen van discriminatie bij de openbare aanbestedingen. Dit zal op i november 1963 een feit moeten zijn. Dan is er ook de belangrijke kwestie van het opheffen van de nog bestaande belemme ringen in het goederenverkeer tussen de drie landen ook wat de landbouwproduk- ten betreft op 1 november 1965. Het Nederlandse Benelux-Comité is er stellig van overtuigd, dat de stem van de drie Benelux-landen in de E.E.G. alleen tot haar recht kan komen als „Benelux een steeds hechter eenheid gaat vormen. De samenwerking van Nederland, België en Luxemburg heeft door de ontwikkeling in de E.E.G. een nieuwe actualiteit gekregen en de drie regeringen zullen zich dan ook moeten bezinnen op verdere integratie, ook in de politieke sfeer. Dit heeft mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, voorzitter van het „Comité van Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche Samenwerking" gisteren in Den Haag verklaard aan een persluch, die het comité gaf ter gelegenheid van het feit dat op 1 november het nieuwe Benelux-unieverdrag van kracht wordt. Baron Van Boetzelaer zag de noodzaak van Europese integratie volledig in, doch dit mocht ons niet blind maken voor mo gelijke gevaren, zo zei hij. „In feite is geen enkele vorm van overeenstemming (met de andere O.E.E.S.-landen) bereikt", aldus baron Van Boetzelaer, „en de Euro pese Executieve Commissie is er niet in geslaagd terzake de haar toegedachte rol van onpartijdig bemiddelaar en coördina tor te spelen". Hij zag hierin een dide- lijke aanwijzing dat de Benelux-landen er met in waren geslaagd de ontwikkeling in de door hen gewenste zin te beïnvloe den.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7