Horen en zien |jl CHIPBREUK Oude kleren maken de man Atphenaar KONING BARBONIX I DU PANDA EN DE MEESTER-VODDENRAPER HAMEA ENGEL nabeschouwingen ió het zo r J Verzending van zeepost Kerstboeken voor de kinderen Echt iets voor Vader Weens blad fulmineert tegen eigen annonces 13 radio televisie Interessante aanpak Kerstviering Soestdijk vanavond op t.v De radio geeft vrijdag 7 elevisie programma NIEUWE RAGE IN WASHINGTON Zuidamerikaanse Kreuder Gevreesde bijenziekte in Zeeuws-Vlaanderen geconstateerd LISTIGE LARVE Taxi-oorlog in Londen op til ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Vertaling: Margot Bakker Zeeploze toiletzeep DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 55. Panda moest heel wat pilletjes en glaasjes water uitdelen, voor opa en oude Sammy weer een beetje op verhaal waren gekomen. Hierdoor kregen opa's schoon zoon en de zoon van Sammy de gelegen heid om zich van hun eerste schrik en verbazing te herstellen. „Ga nu maar gauw naar hids, vader," zei heer Roel tegen oude Sammy. „U ziet nu zelf wel, dat Uw gezondheid er niet tegen kan, wanneer TJ de hele nacht in oude koude gebouwen rondhangt." „Juist," zei opa's schoonzoon, „dat is niets voor iemand op leeftijd. Gaat U allebei nu maar gauw naar huis en naar bed. U hebt rust nodig". „En een warme kachel," vxdde heer Roel aan. Maar nu sprong oude Sammy verhit overeind. „Jij wilt me weer achter de kachel laten duiten, hè?!" riep hij, „maar dat is voorbij Mijn vriend David heeft me wakker gemaakt! Ik zal niet meer dut ten, terwijl mijn zoon de mooie meneer speelt, maar onderhand bezig is met duis tere smokkelzaakjes!" „Bravo, Sammy!" riep opa, „we zullen die knulletjes eens een eerlijk beroep leren! En als ze niet doen, wat we zeggen, betekent dat de ge vangenis voor hun en hun smokkelbende!" Al eens meer hebben wij onze waarde ring uitgesproken voor de semi-documen- taire programma's van de N.C.R.V. Gis teravond was er weer zo een. Onder de titel „Een stem en een schaduw" werd het probleem van de oude dag aangesne den, waarbij men aan de hand van een gedramatiseerde levensschets van een di recteur-met-pensioen wenste te betogen dat men net zo oud is als men zich voelt en het verkeerd is zich niet voor te bereiden op de tijd, waarin men aan het maatschap pelijk leven een minder werkzaam aan deel neemt. Voor deze conclusies zorgde een deskundig commentator, wiens inzich ten de moeite waard bleken om aangehoord te worden. Dit hele programma trouwens muntte uit door een interessante aanpak van de stof. De vaste rubrieken „Pas geperst" en „Attentie" bleken ook al boei end en verhelderend. Aleen betreurden wij het dat de camera te nauwkeurig de reac tie bespiedde van een vrouw, die op het televisiescherm een filmpje zag, waarop haar echtgenoot in Nieuw-Guinea het woord tot haar richtte. Men kon toch wel begrijpen, dat zij haar ontroering niet zou kunnen bedwingen. Dit soort intimi teit blijve voorbehouden aan de betrok kenen. Beeldschermer Het N.T.S.-journaal zal vanavond te 22.30 uur een extra-uitzending verzorgen in verband met de kerstviering op Soest dijk. Een filmreportage van de viering door het koninklijk gezin met het personeel in de garage van de koninklijke marechaussée is daartoe vanmiddag opgenomen. Tijdens deze viering leest Koningin Ju liana het kerstevangelie voor. Prins Bern- hard zal het personeel toespreken in een persoonlijke boodschap, tei-wijl prinses Marijke meewerkt aan een kerstspel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. 10.30 Rex Pacificus, can tate. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 1233 Kerstboodschap door Z.H. Paus Joannes XXIII 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lich te muziek. 13.45 Vraagbaak voor vrouwen. 14.00 Sopr. en piano. 14.50 Gram. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Krestliederen. 17.00 Boekbespr. voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Amateurs- progr. 18.20 Onderdak voor jonge mensen, klankb. 13.50 Regèringsuitz.Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memo randum. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.progr. voor de soldaten. 20.30 Avondcollege: radiolessen. 21.00 De Kerstkaart, hoorsp. 21.40 Jong - oud - eeuwig, godsd. gedachtenwisseling: 21.55 Gram. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7,00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Vioolduo. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Zuidameri- kaanse müz. 12.20 Regeringsuitz.: Voor de landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Kerstviering Min. van Marine, Den Haag, rep. 14.30 Voordr. 14.50 Pianorecital. 15.00 Litteraire rubr. 15.20 Die Kind- heit Jesu, Kerstoratorium. VARA: 16.00 Orgelspel en zang. 16.30 Voor de Zieken. 17.00 Voor de teenagers. 17.53 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Nieuws. 19.35 Kerstfeest voor de kinderen. 20.35 Nederl. kamerkoor, Kerstcantate. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Quizprogr. 22.15 Buiten lands weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Orgelspel. 14.00 Ork.conc. 15.15 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Ork.conc. 17.00 Nieuws en weerber. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sport kroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Kerstliederen. 20.00 Europese kerstliederen. 21.30 Kunstkaleidoscoop. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Kunstoverz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Advertentie Geneest ruwheid en schraalheid VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Actueel progr 20.30 Documentair programma. 21.00 Een avono uit, TV-spel. 22.30 Kerstviering op Soestdijk. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverzicht en weeroverz. KRO: 20.30 Film over traditie van het Kindeke wiegen. 20.45 Progr. over de kraamverpleging. 21.15 Kerst programma. 21.50 Voordracht. 22.10 Epiloog. Om er in Washington werkelijk mo dieus uit te zien, moest men zijn oudste kleren aantrekken. Alleen zij, die het eigenlijk niet bekostigen kunnen, gaan goed gekleed. Zij, die het zich heel goed kunnen veroorloven daarentegen, gaan bar slecht gekleed. Ingewikkeld? In tegendeel, de zaak is heel eenvoudig. De kwestie is, dat het onder de aanzienlijke jongelui, van Washington „bon ton" is geworden zich te bewegen in wat men vodden zou kunnen noemen. Neem bijvoorbeeld een jongeman van uitstekende familie, rijk, gehuwd met de dochter van een Britse diplomaat, met een adres in de beste wijk en het een of andere regeringsbaantje, dat hij heeft aangeno men om wat om handen te hebben. Deze jongeman zou voor geen geld van de we reld gezien willen worden in een keurig opgeperste pantalon, een colbertjasje, waar alle knopen aan zitten en een paar nieuwe schoenen. Of neem een jonge amb tenaar bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, die in zijn vrije tijd met een dure sportwagen rondtoert, in een luxueuze flat woont, waar hij nog duurdere schilde rijen aan de wand heeft hangen en zeld zame boeken verzamelt. Deze jongeman draagt zonder uitzondering overhemden, waarvan de boorden gerafeld zijn en soms betrapt zijn chef (die wèl voor zijn brood moet werken) hem er op, dat hij een scheur in zijn overhemd heeft, die van de boord tot het middel reikt. Indien het baantje het nu voorschrijft, dan kan men op weekdagen desnoods wel verschijnen in een pak zonder vlekken of gaten en nietgepoetste schoenen, maar op zaterdag en zondag draagt men de „uni form" van de goedgeklede minderheid. Dat bestaat uit: schoenen van welke soort dan ook, mits zij maar oud en enigszins kapot zijn, wollen sokken, khaki slacks, Advertentie KRUISWEG 47.-49 HAARLEM bij voorkeur met verfvlekken of lichtelijk bespat met olie van het soort dat men in dure sportwagens gebruikt, een wit of ge kleurd hemd met een gehavend boord, geen das, een tweed sportjasje, waarvan de elebogen gelapt zijn met leren stukken of een trui met motgaten. De allerlaatste verfijning is het dragen van een jasje en broek, die bij velschillende pakken beho ren, mits de twee dan maar niet bij elkaar kleuren. Daarbij is het van essentieel belang iets te dragen, waarvan men kan zien, dat het duur was, toen het gekocht werd. Dat kan bijvoorbeeld een zeer exclusief horloge zijn of een zakdoek gemaakt van echt Iers lin nen met een monogram er op geborduurd of een paar avondschoenen, mits die maai de 'nodige barsten vertonen. En natuurlijk getuigt het nooit en te nimmer van slechte smaak, een goed gevulde portefeuille bij zich te dragen. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Peter Kreuder, die de ouderen zich her inneren als een van de meest succesvolle Duitse operette-componisten van de „film tijd" der operette, is voor de Nederlandse televisie geen onbekende. Onlangs gaf hij een amusant en boeiend recital die bijna een „one man show" werd. Het is geen wonder dat deze muzikale „ouderling" tij dens zijn recent verblijf in Zuid-Amerika geïnspireerd werd tot nieuwe composities op het thema van de Zuidamerikaanse volksmuziek. Hij heeft twee nummers ge schreven die als een hulde aan Zuid-Ame rika kunnen worden opgevat: „Rio de Ja neiro" en „Argentinië-serenade". Op deze manier heeft Kreuder waarschijnlijk toe gang gevonden tot de muzikale gemoede ren van de hedendaagse jongeren, die niet van zijn operettewijsjes houden. De twee nieuwe wei-kjes zijn op de plaat vastge legd (Palette Pb.40050) en het zijn geluk kige syntheses geworden tussen de zonnige landen en de karakteristieke, bijna nuch tere doch altijd charmante „Kreuder"- techniek. Een ander nieuwtje: de Brusselse „Cou sins" zonen van vier zusters, dus in derdaad neven die in de Belgische hoofdstad zeer populair zijn bij de teena gers, hebben een plaat gemaakt met hun succesnummers „Kill Watch" (Rock) en „Fuego" (Cha cha cha), die reeds in di verse landen is uitgebracht en nu ook in ons land verkrijgbaar is (Palette Pb. 40047). Een aardige wetenswaardigheid is nog, dat „The Cousins" niet alleen hun naam ontleend hebben aan het feit dat zij neven zijn, doch ook aan de Bi-usselse jeugdclub van die naam, waar zij het eerst optraden. De Belgische televisie heeft zich ook al over het viertal ontfermd. Een door bijenhouders zeer gevreesde mijtziekte heeft in westelijk Zeeuws- Vlaanderen de kop weer opgestoken. De ziekte is geconstateerd op een zestal bijen standen in Aardenbui-g, Cadzand. Oostburg en Breskens. De bijen op de besmette stan den zijn vernietigd. De eigenaren krijgen een vergoeding voor de geleden schade, doch dit verlies betekent desniettemin een grote slag. De mijtziekte wordt veroorzaakt door een spinachtige mijt van 0.25 mm dooi-- snede. Deze dringt de luchtbuizen van de bij binnen en vegeteert door het zuigen van bloed. Zijn er grote aantallen mijten in de luchtbuizen aanwezig, dan bemoei lijken ze de ademhaling der bijen. Een bijenvolk dat door deze ziekte aangetast is is gedoemd te sterven. In België komt de ziekte veel voor en daarom is reeds jaren geleden in de grensstreek een vervoerver- bod van bijenvolken van de besmette ge bieden naar overig Nederland ingesteld Als we over de mierenleeuw spreken, hebben we de larve op het oog van het mierenjuffertje, een op een libelle gelij kend insect. Deze larve de mierenleeuw dus is aan de kop gewapend met een paar vervaarlijke tangen die vlijmscherp zijn en hard als staal. In losse zandgrond graaft dit dier een kleine, trechtervormige kuil en verbergt zich op de bodem daar van zó diep onder het zand, dat alleen de kop met de vreselijke tangen zichtbaar is. Kuiert nu een insect, bij voorbeeld een mier, langs de rand van deze trechtervormige kuil, dat raakt het losse zand in beweging en dit is dan het moment waarop de mieren leeuw gewacht heeft. Want vanuit haar loopgraaf opent zij een borbardement en gaat met zandkorrels gooien naar de argeloos wandelende mier, die tengevolge hiervan haar houvast verliest en naar beneden glijdt Wel tracht het slachtoffer weer ijlings langs de wand omhoog te klaute ren, doch dan wordt zij opnieuw met zand bekogeld, zodat ze verder omlaag glijdt en in de vreselijke kaaktangen van de mie renleeuw valt, die haar direct met een snel werkenl zenuwgif en daarna met een ver terende stof injecteert, waarna de gulzig aard niet anders te doen heeft dan de prooi uit te zuigen. Het lege chittine- pantser van de mier wordt na beëindiging van de maaltijd achteloos over de trechter- wand naar buiten geworpen als getuigenis van het lugubere drama dat zich in deze kuil heeft voltrokken. Wie medelijden mocht gevoelen met het lot van de niets vermoedende mier en wie snakt naar gerechtigheid en vergelding, zal het goed doen te vernemen, dat vroeg of laat de meeste van deze struikrover achtige mierenleeuwen een soortgelijk lot te wachten staat. Want dit dier, dat op het gebied van valkuilen ware meesterwerken weet te ver vaardigen, kent bij nadering van het gevaar geen andere mogelijkheid dan zich in te graven. Hoewel de lichaams bouw wel andere vluchtmoge- lijkheden zou toelaten, weet de mierenleeuw toch nooit anders te bedenken dan zich in de grond te verstoppen. Zelfs bij een harde onder grond tracht zij hiertoe haar toevlucht te nemen, zij het dan ook te vergeefs. Nu we de aanvalstechniek van de mie renleeuw hebben bewonderd, is het niet minder interessant ook eens kennis te nemen van dieren die het er op toeleggen door anderen te worden opgegeten. Dat hebben zij n.l. voor hun ontwikkeling nodig! Daarover een volgende keer. H. Pétiïlon (Nadruk verboden ~~N 89. Maar die goeie koning Barbonix voelde zich erg verdrietig, omdat, hij de enige was in 't hele land, die geen baard kon krijgen. Het was ook erg hard voor hem, als hij voor een paleisraam stond en daar buiten alleen maar mannen met prachtige baarden zag. Ook in hel paleis waren alleen maar gebaarde mixiisters en hovelingen. Daar moest de koning dag aan dag tegenaan kijken. Wil je xvel geloven, dat de arme koning Barbonix vaak niet slapen kon 's nachts, omdat hij er zo ongelukkig om was? Een Londense autohandelaar, Michael Gotla genaamd, lanceert binnenkort een „vloot" van tweehondei-d geel geschilder de autootjes in de Londense sti-aten om daai-mee tegen de officiële taxi's te con curreren. Geen taxichauffeur mag in Lon den onderweg een passagier oppikken, ten zij hij van de politie een speciale vergun ning daartoe heeft. Die vergunning hebben Gotla's chauffeurs en chauffeuses niet en om de wet te ontduiken zullen de kleine wagentjes alle uitgerust zijn met een ra dio-telefoon. Wanneer men zo'n wagentje dan op straat aanhoudt, vraagt de chauf feur niet, waar men heen wil, maar reikt zonder iets te zeggen de hoorn van de i*adio-telefoon over. Men kan dan met het „hoofdkwartier" van de taxi-ondex-neming spreken en de bestemming van de reis opgeven. Het „hoofdkwartier" geeft de or der dan door aan de „dichtstbijzijnde wa gen", in dit geval dus de auto, die men zojuist heeft aangehouden. Gotla denkt, dat hij met dit systeem vervolging zal kunnen ontgaan. Het verschil is immers, dat een passagier in een van zijn autootjes formeel in een „huurwagen" rijdt in plaats van in een taxi. Als het plan toch mis lukt, dan gaat Gotla zijn tweehonderd wagentjes als echte „huurwagens" exploi teren. Hij gelooft er in ieder geval een financieel succes van te kunnen maken, want hij gaat zijn tai-ieven lager stellen dan de officiële Londense taxiprijs. „Mijn strijd tegen de Londense taxi's", zegt Got la bescheiden, „zal een van de lioogtepun- ten zijn van 1961." Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Aludra" 26 dec.; Austra lië: ss „Stratheden" 26 dec.; ms „Dresden" 29 dec. en ms „Willem Ruys" 29 dec.; Bra zilië: ss „.Aludra" 26 dec., ms „Waterland" 28 dec. en ms „Lahnstein" 28 dec.; Canada: ss „Statendam" 27 dec. en ms „Grindefjell" 28 dec.; Chili: ms „Weimar" 29 dec.; Ned. Antillen: ss „Breda" 28 dec.; Nieuw-Zee- land: ms „Willem Ruys" 29 dec.; Surina me: ms „Marathon" 28 dec.; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Wonosari" 27 dec. en ss „Clan Stewart" 29 dec. 53) HOOFDSTUK XX Valentine draaide zich slaperig om. Op de trap hoor de zij Nannie's voetstappen. Zij werd wakker met de schrik van iemand, die later ontwaakt dan gewoonlijk en aanvankelijk niet beseft dat het zondag is. Ondanks het slaaptablet had zij een onrustige nacht achter zich. Zij was gekweld door alle dromen, die zij haar patiënten zo goed zou kunnen hebben uitleggen. Maar al gauw drong het duidelijk tot haar door, dat het zondag was, hoewel niet een feestelijke zondag zo als zij die tot voor kort gekend had. De moeilijkheden, waarmee zij ingeslapen was, staarden haar opnieuw aan. Vandaag zou zij Joe naar huis brengen, als Joe ten minste niet op zijn besluit teruggekomen was. En van daag kwam er geen post, zelfs de kleine kans die zij daarin had overgehouden, was er niet. Wel wilde zij 's avonds de brief aan Paul schrijven en hem meedelen dat zij naar Londen kwam. De voetstappen bleven voor haar deur staan en later kwam Nannie binnen, met op een blad haar ontbijt. „Ben je eindelijk wakker, Valentine? Ik heb je laten uitslapen. Je zag er de laatste dagen moe uit". Valentine ging rechtop zitten. Zij trok het prachtige wollen bedjasje naar zich toe, dat Nannie ter gelegen heid van Kerstmis eens voor haar had gebreid. „Ik had het nodig, Nannie. Ik voelde me gisteren geen mens meer". Nannie, met het blad op haar ene hand, ontruimde met haar andere de bovenkant van het nachtkastje. Valentine kwam haar te hulp. „Jullie hebben het ook maar druk gehad na de schip- breuk", zei Nannie. „Veel te druk", zei Valentine. „Maar het luwt al weer. Ik heb een week vakantie gevraagd". „Dat is heel verstandig. Ik geloof niet dat het goed is een heel jaar achtereen te wei-ken en dan al je vakantie ineens op te nemen. Wanneer zal het zijn?" „Morgen over een week. Maar volgende zaterdagmor gen zal er wel iemand voor mij willen waarnemen. Dan ben ik vrijdagavond al vrij". „Ga je op reis?" vroeg Nannie. „In dat geval zou ik de gi-ote schoonmaak kunnen doen. De winter is voox-bij". „Je bent zelf wel aan rust toe. Je moet in die tijd nu niet dubbel hard gaan werken. „Die rust neem ik wel als het huis schoon is", zei Nannie. „Ik denk zatex-dagmorgen op reis te gaan. Ik ga naar Londen". „Heb je nog iets van meneer Cleeve gehoord?" vroeg Nannie. „Nee, maar ik ga hem opzoeken". Ik hoop, dat ik hem vind, dacht zij. Maar wat moest zij doen als Paul haar brief niet beantwoordde en er in zijn flat niemand aanwezig bleek? Hij kan heel goed ergens anders zijn. „Dat is dan in ox-de", zei Nannie. Jaren geleden had zij letterlijk hetzelfde gezegd van geschaafde knieën, die vei'bonden waren maar nog pijn deden. Mocht zo'n knie, naar haar aanvankelijk „dat is in orde", toch niet genezen, dan werd er met compx-essen gewerkt en hielp ook dat niet, dan kwam de kokter. Zolang je iets deed, dacht Nannie, waren er heel wat dingen die ge probeerd konden worden voor je kon zeggen, dat iets niet in ox-de was. Natuurlijk was het haar niet ontgaan, dacht Valentine nadat Nannie haar alleen gelaten had, dat Pauls plot seling vertrek gevolgd was op een woordenwisseling tussen hem en Valentine en dat Valentines somberheid weer op zijn vertrek was gevolgd. Haar verdriet was blijkbaar al even zichtbaar als het bloed dat vroeger uit een gewonde knie stroomde. Maar Nannie verwachtte, dat er nu wel gauw met compressen zou worden ge werkt en zij had Valentine die zondagmox-gen een ex tra lekker ontbijt gebi-acht. Valentine trok het bedjasje dicht om zich heen en schikte de kussens zo, dat zij haar glas sinasappelsap kon opdx-inken. Jasper streek buiten het raam op de vensterbank neer en zijn snavel raakte even de ruit, alsof hij haar aandacht wilde trek ken. Zij verbeeldde zich dat hij met een verwijtend oog naar haar ontbijt staai-de. Haar gedachten gingen naar de bi-ief die zij 's avonds aan Paul wilde schi'ijven. Het zou geen gemakkelijke brief worden. „Beste Paul", met daai-onder de zakelijke mededeling dan zij naar Londen zou komen en hem hoopte te spreken, zou misschien het verstandigst zijn. Maar het klonk zo kil en bovendien zou hij kunnen denken dat zij over een misstap van zijn kant kwam praten in plaats van over haar eigen fout. Zij dacht nog over de bi*ief na, toen zij een botei*ham hadden gegeten, Valentine de afwas had gedaan en zij naar de garage ging om de wagen buiten te brengen. Misschien had zij niet meer het x-echt, een brief aan Paul te beginnen met „Liefste"! Maar zij besloot het toch te doen, hoewel de inhoud zakelijk kon zijn, en koi't. De brief diende zich al aan: „Paul, liefste de volgende zaterdag kom ik naar Londen en ik hoop je te kunnen sprekenAch nee, zij wilde nu niet aan Paul denken. Zij moest naar me vrouw Spencer, zij had beloofd Joe naar zijn moeder te brengen. Zij moest voltooien wat Paul zo grootmoedig begonnen was, zonder dat iemand hem daar tot dusver zelfs maar voor had bedankt. De wagen klom over de kam van de heuvelrij en even lag Lanrhyn in de laagte, zoals het zich hier elke keer weer voordeed: als een sprookjesstad, ordeloos dooreengegooid, met huizen op allerlei hoogten. Rechts passeerden haar twee ruiters. Het waren Elisabeth en Maurice. Elisabeth had Maurice kennelijk ovei'gehaald haar vaders makste paard te bestijgen en nu leei-de zij hem rijden. Zij herkenden Valentines wagen en Elisa beth wuifde. Maurice had blijkbaar geen hand te missen en zijn starre glimlach bewees wel, hoe moeilijk hij het vond op een paardex-ug te blijven zitten. Maar hij zou het wel leren. Maurice leerde alles wat hij wilde. Zij vond het die dag niet pijnlijk hen samen te zien. Gistei-en was zij tezeer in haar verdriet opgesloten ge weest om de aanblik van twee gelukkiger .medemensen te kunnen vei'dx-agen. Maar vandaag was dat andex-s, dank zij collega Smith, dank zij Joe en niet het laatst dank zij Nannie. De stad begon haar in te sluiten, vertrouwd en vrien delijk. Bij de verkeerslichten sloeg zij linksaf en reed door naar het huis van de familie Spencer. Als altijd werd zij in de keuken ontvangen en de heer des huizes was nu ook aanwezig. Hij droeg op zijn vrije zondag een oud jasje, dat hem gemakkelijk moest zit ten, en hij zat naast de kachel een pijp te x-oken. Hij vex-ontschuldigde zich over zijn slox-dig uiterlijk. „Gaat u toch weer zitten," zei Valentine, en zij gaf het goede voox-beeld. Mevrouw Spencer bleef bij het fornuis rondscharx-elen en begon aan de onmisbare thee. Joe was er niet, maar zij hoorde, dat hij boven bezig was. „We hebben een nieuw pak voor hem gekocht", zei mevrouw Spencer, terwijl zij de ketel op het fornuis verzette als om het water spoedig te doen koken. „Ik kon hem niet in die oude kleren naar huis laten gaan, al is hij dan tien keer schipbx-eukeling". „Nee, dat ging werkelijk niet", zei Valentine. „Mag ik dat pak betalen? U hebt al zoveel voor hem uitge geven en straks zit u zonder contanten". „Joe wil het zelf betalen als hij zijn schadevergoeding uitgekeerd krijgt, maar ik wil niet zeggen, dat het geld niet best van pas zou komen. We hebben voor dat pak iets van de spaarbank moeten halen. Maar dat mag Joe natuurlijk niet weten. Hij is wat gevoelig op het punt van geld. Die jongen is prima opgevoed, dat zeg ik". „Ik kom het geld zo gauw mogelijk brengen", beloof de Valentine. „We moeten maar eens overleggen, hoe veel. U hebt heel wat onkosten voor Joe gemaakt". „De nota van het pak heb ik hier", zei mevrouw Spencer. Zij nam een stapeltje papieren van een meta len pen op de kast en begon te zoeken. „En wat het andere betreft dat was hem van harte gegund. Hij heeft niets bijzonders gehad. Hij at wat de pot schafte en in het begin maar een bedroefd klein beetje, de stakker. Denkt u daar maar niet meer over, we hebben het hem gx*aag gegeven. Het spreekt toch vanzelf, dat je zoiets doet als iemand alles kwijt is? En we zijn erg aan Joe gehecht geraakt, wat jij Bill?" (Wordt vervolgd) Zoals ieder jaar geeft de Uitgeverij van Gorcum &Comp. N.V. Assen weer in de serie „Naar 't zonlicht toe" een paar bundeltjes kerstverhalen voor kinderen, en ook dit maal weer van de combi natie Coos Covens en mevrouw Dora van der Meiden-Coolsma. Allereerst noe men we „Het gebeurde in een gewone stal" een bundeltje van 24 adventsver- haaltjes, die aansluiten bij de Nederlandse Adventskalender nr. 2. De omslag en de illustraties zijn van Lies Veenhoven. Het andere boekje is „Het kindje waar de we reld op wachtte". Dit boekje biedt een verzameling plaatjes van jeruzalem om en bij de tempel met bijpassende teksten. De illustraties zijn van Corrie van der Baan. Het zijn beide kerstboekjes voor jonge kin- deren. Het kerstboek 1960, De Vonk", is samen gesteld door de reeds genoemde medewer kers en door R. Oostra. Dit boekje bevat behalve verhalen, ook gedichtjes, een vers je om te zingen, een raadsel, enz. De illus- ti-aties zijn van Corrie van der Baan en Elly van Beek. Uitgeverij Ploegsma Amsterdam, stuur de ons „Het Kerstboek voor de Jeugd", achttien kerstverhalen bijeengebx-acht door mevrouw D. A. Cx-amer-Schaap, die hier voor een keuze maakte uit verscheidene jaargangen van het bekende kerstboek ..Het Licht schijnt overal" en uit het kerst boek „Zonneschijn". Zij heeft de verhalen gesplitst in drie groepen: Voor kinderen van 6 tot 8, van 8 tot 11 en boven 11 jaar. Het boek besluit met een klein een voudig kerstspelletje voor de kleintjs van ongeveer 5 tot 9 jaar, om zelf te speletf.- Mevrouw Cramer-Schaap schreef het zelf voor hen en geeft er.aan.'t eind enkele aanwijzingen bij. De kinderen worden daar mee in het kerstgebeuren betrokken. Het spelletje heet „De Stal van Bethlehem." Coby Krouwel verzorgde de illustraties. Wij vinden dit boek, waar de vraag naar goede kerstverhalen voor kinderen niet al leen thuis, maar ook op scholen en club jes. altijd groot is, een goede aanwinst. Advertentie Overal verkrijgbaar f f.35 In Wenen heeft zich woensdag de merk waardige figuur voorgedaan, dat een hoofdredacteur van een krant een beroep op de lezers heeft gedaan om zich niets van de advertenties aan te trekken. Oscar Pollak, hoofdredacteur van het orgaan van de socialistische partij „Ar- beiterzeitung"wees er in zijn blad op, dat de advertentiecampagne voor sterke drank tegen kerstmis een hoogtepunt be reikt. Hij betreurde het dat de onder so cialistische controle staande organisatie van coöperatieve winkels „zich aan dezelf de zonde te buiten gaat en niets voelt voor het afwijzen van dergelijke advertenties." „Ik doe daarom een beroep op onze le zers", aldus Pollak, „om de advertenties waarin geestrijk vocht wordt aangeboden, te negeren". Oostenrijkse artsen hebben onlangs gewaarschuwd tegen het toene mende drankmisbruik in Wenen. In de Oostenrijkse hoofdstad zijn volgens hem meer dronkaards en gevallen van delirium tremens, dan in New York, hoewel deze laatste stad meer inwoners heeft dan heel Oostenrijk bij elkaar. Het bestuur van de Oostenrijkse vereni ging van dagbladuitgevers heeft zich woensdagavond uitgesproken voor het be ginsel van het „toepassen van zelfcontrole door de pers" en voor de instelling van een persraad.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13