Op Nieuw Guinea is de verkiezingstijd begonnen Lage flux-reactor in Petten is gereed en Koude nacht na opklaringen a h .„UERDAG 2 2 DECEMBER 196 0 Tegenstellingen tussen bevolkings groepen spelen vaak grote rol AGENDA Knoop dit uw oor! VAN NELLE's theebuiltjes 51., Burgemeesters van nieuwe gemeenten op Schouwen- Duiveland Terugkeer C.P.N. in raadscommissies voorgesteld Boer klaagde nooit over straaljagerlawaai Brug over de Merwede bij Dordrecht zal 13,5 miljoen kosten Musici weigerden spel van collega te beoordelen Auteurswet beschermt geen advertenties Gemeenteraad van Goes maakt schoon schip I 1 1 2 Haarlem Veis en-IJ m aid en Beverwijk DC-8 met 126 emigranten naar Sydney Afternoon In Amsterdam Piloten schonken hem een stamboek kalf Rechtbank wijst nieuwe deskundige aan Rechter beslist: Eerste geslaagden voor organisatiekunde Ongevalsuitkeringen met 4 pet. verhoogd De verkiezingstijd op Nederlands Nieuw-Guina is begonnen. Dinsdag zijn de eerste verkiezingen van kiesmannen gehouden en het zal tot 25 februari cluren vóór de eerste zestien leden van de Nieuw-Guinea-Raad zullen zijn ge kozen. Op enkele plaatsen zijn span doeken aangebracht om de bevolking te wijzen op de betekenis van het gebeuren. De verkiezingen zijn „getrapt". In de tijd tot 15 januari zullen de kiesmannen wor den aangewezen die uiteindelijk de raadsleden zullen gaan kiezen. Aan de verkiezing van het eerste ver tegenwoordigende lichaam van de bevol king is een periode van opgewekte poli tieke bedrijvigheid voorafgegaan. Alom in de kuststreken hebben de meest vooruit strevende elementen der autochtone bevol king de hoofden bijeen gestoken om de eerste politieke groeperingen te vormen. I>eze zijn in veruit de meeste gevallen plaatselijk of regionaal ingesteld en de programmapunten richten zich vaker op de kleine dingen van het dagelijkse leven dan op de grote politiek. Vaak ook spelen de onderlinge tegen stellingen tussen de bevolkingsgroepen een overwegende rol. Zo geldt de in Hol- landia opgerichte P a r n a (Partei Natio nal) als een groepering van jonge Se- roeiers die er naar streven hun oude con troverse met de Biakkers te overbruggen. De leiding van de partij bestaat in hoofd zaak uit Seroeiers die zich in groten geta le in het gebied van Hollandia hebben ge vestigd. De partij staat thans onder voor zitterschap van de jonge Harry Wajoi en zij onderhoudt nauwe banden met de Leidse student Kirihio. Eerst scheen zich ook Niclaas Jouwe uit uit Biak, die eveneens op een scholing in Nederland kan bogen, voor de groep te interesseren, doch hij heeft er zich latei- van gedistancieerd. Het meest kenmer kend voor het program der partij is dat zij de wens heeft geproclameerd uiterlijk 1970 alle functies, tot en met die van re sident, door inheemsen te doen bezetten. Het is niet duidelijk hoeveel aanhang de partij telt. Dit laatste kan men ook zeggen van de Democratische Volkspart ij die zelf beweert de meeste leden te heb ben. Deze partij bestrijkt het achterland van Hollandia en het kustgebied ten wes ten van het stadje. Zij heeft zich onlangs krachtig gekant tegen de politiek van pre sident Soekarno en zij speelt met de ge dachte van een Melanesische federatie, evenals de heer Jouwe. Deze groep heeft zich recht tegenover de Parna gesteld. Dit is ook het geval met de jongste spruit aan de partijboom, Kracht door Eenheid, die onlangs als lokale partij in een plaatsje ten westen van Hol landia is opgericht. Men keert zich vooral tegen de sterke positie van de Seroeiers, de bewoners van het eiland Japen, onder wie zich nogal wat Indonesisch gezinde groepjes bevinden. Zeer actief in de verkiezingsstrijd reist voorts de heer Kaisiepo rond die een gouvernementsfunctie bekleedt en de be volking voorlicht over de betekenis van de verkiezingen. Hij heeft zich buiten het partijgewoel gehouden, doch men schrijft hem de bedoeling toe, straks een partij met christelijke inslag te willen stichten. In de enkele andere centra die het eiland buiten Hollandia bezit, hebben zich groeperingen gevormd die nog meer dan de andere een lokale inslag tonen. Zij zijn eigenlijk nog niet meer dan eerste pogin gen van vooruitstrevende lieden om tot gelding te komen. In een onderhoud dat de A.N.P.-corres- pondent met gouverneur dr. Platteel heeft gehad, zei deze goede hoop te hebben op een constructieve en positieve instelling van de Nieuw-Guinea-Raad. De gouver neur heeft goede verwachtingen van het werk van de raad, waardoor de bevolking de gelegenheid zal krijgen, zich op haar eigen plaats te bezinnen. Bij de verkiezingen voor de streekraad Biak-Noemfoer zijn weinig mensen naar voren gekomen, wier positie traditioneel is gegrondvest. Men heeft integendeel nieuwe mensen gekozen en bijvoorbeeld voorkeur gegeven aan een employé van de K.L.M. boven een dorpshoofd. Dit be wijst dat men vertrouwen heeft en de za ken nuchter ziet. Men verwacht bepaaldelijk steun van de Nederlanders en vaak hebben wij bij de voorbereidingen voor de raad de opmer king gehoord: Dit betekent toch niet dat u weggaat. Er ontwikkelt zich ook overal belangstelling voor de eigen situatie van de autochtone bevolking. Dat is wel geble ken uit de hartelijke ontvangst die de Melanesiërs elkaar geven wanneer bezoe ken worden uitgewisseld tussen het Ne derlands en het Australische deel van het eiland, aldus dr. Platteel. Goede leerschool Ook de resident van de Geelvink baai,de heer H. Veldkamp, sprak te genover de A.N.P.-correspondent de overtuiging uit dat de eerste ervarin gen van de streekraak op Biak goede beloften inhouden voor het werk van de Nieuw-Guinea-Raad. Vele autochto nen menen dat de Nieuw-Guinea-Raad meteen al internationaal zal kunnen meespreken. Dit geloof ik niet, maar binnenslands zal de raad een gunstige uitwerking kunnen hebben. De ervaring met de streekraad op Biak-Noemfoer bewijst dit. In deze raad zijn geen onbeheerste en onberedeneerde voorstellen naar voren gekomen. Hij is een goede leerschool gebleken, al dus de heer Veldkamp. In dit verband wees de heer Veldkamp op een onlangs door de streekraad geno men besluit, de bruidsprijs tot aanvaard bare afmetingen terug te brengen, nadat deze traditionele instelling tot een mis bruik was uitgegroeid. De waarnemende resident van de Vogel kop, dr. W. Kouwenhoven, sprak eveneens de verwachting uit dat de Papoea zich als een nuchtere, reële man zal doen kennen, die niet spoedig zal gaan geloven, dat hij het zonder buitenlandse hulp kan stellen. Hij wees er in dit verband op dat alle partijen de aantrekking van buitenlands kapitaal verlangen. Realisten Een algemene indruk die ingewijden hier uit het eerste begind van politieke acti viteit hebben gekregen, is dat de autoch tonen realisten en individualisten zijn. Zij tonen volgens ambtenaren van het gou vernement, die een voorlichtede taak on der de bevolking vervullen, geen neiging Concertgebouw: Vrijdag 20.15 u.: Con cert N.Ph.O. met Aafje Heynis, alt. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Ketenen van de haat", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u. (beide kerstdagen tevens 16.15 u.): „Alles de lucht in", a.l. Iedere ochtend (behalve zondag) van 10 tot 13 u. doorlopende voorstellingen „Het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola", a.l. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Met een bajonet in de rug", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u. (beide kerst dagen echter 14, 16.30, 19 en 21.15 u.)„Een stem in de mist", 18 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Opstand der legioenen", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., beide kerstdagen tevens 16.15 u.: „Marina", a.l. Iedere och tend (behalve zondag) 10, 11 en 12 u.: „Het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola", a.l. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „U spreekt met uw moordenaar", 18 j. Van vrijdag af 14 en 16.15 u.: „Alleen op de wereld", a.l. en 19 en 21.15 u.: en schiep de vrouw", 18 j. Minerva Theater: Vrijdag 20.15 u., zater dag 14.30 en 19, beide kerstdagen 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Du bist wunderbar", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De wereld, de mens en de duivel", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., beide kerstdagen tevens 16.15 u.: „Zó zal je er een hebben", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De wraak van Tangora", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De ondergang van de „Mary Deare", 14 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Mijn man is bij de FBI", a.l. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Liefde, dollars en Chianti", a.l. iTheater Monopole (Zandvoort): Vrijdag tot en met maandag 20 u.: „Hier is Lemmy Caution", 18 j. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Tot 1 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dick van Gulik. Dagelijks 10-22 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 1 jan. exposities van wer ken van Hans van Wijk. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo., vrijd., 1820 u. Bloemendaal (Overveen): Tot 30 dec. expositie van grafisch werk van Dirk Har- ting. Dagelijks 1017 u., zondags 1517 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 januari expositie van de Nederlandse' Kring van Tekenaars. Dage lijks 1017 u., zondags 1417 u. Vishal: Tot 8 jan. expositie van werken van De Groep. Dagelijks 1017 u. (tevens ma., wo. en za. 20-22 u.), zondags 1317 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 16 december). DONDERDAG 22 DECEMBER Thalia-theater, 20 uur: ,On the water front". Rex-theater, 20 uur: .De onzichtbare spion". Expositiezaal Heidestraat, 19.3022.30 u.: F ototentoonstelling. Hervormde Kerk, Kanaalstraat, 20 uur: Concert Looft den Heer, Kunst na Arbeid, Maria Suchel en Diet Kloos. VRIJDAG 23 DECEMBER Thalia-theater, 20 uur: „The big circus". Rex-theater, 20 uur: „Kolonel Hyde con tra Scotland Yard". Heidestraat: als donderdag. Pieter Vermeulenmuscum, Cultureel Centrum. 9.3012 uur en 1416.30 uur. DONDERDAG 22 DECEMBER Kennemer Theater: géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „08/15, het einde". W. B. Theater: géén voorstelling. VRIJDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Met de drie Stooges de lucht in". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hier is Lemmy Caution". W. B. Theater, 20 uur: „Het teken van Don Marcos". Advertentie De K.L.M. zal op 28 december een der grootste chartervluchten met emigranten uitvoeren. Van Schiphol zal een DC-8 met 126 Nederlanders, waaronder 61 kinderen, naar Sydney vertrekken, waar zij op 30 december zullen aankomen. Bij de emi granten bevinden zich landarbeiders, mijn werkers, optiekslijpers, trambestuurders, een sigarenmaker en een matroos. doos van 20 stuks 98a doos van 10 stuks Met ingang van 1 januari zijn in ver band met de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland, welke onlangs haar beslag kreeg, burgemeesters van de nieuwe gemeenten benoemd. De heer A. A. Eeten (A.R.) is benoemd tot burgemeester van de gemeente Dui- veland (gedeelten van de gemeenten Nieu- werkerk, Oosterland en Ouwerkerk), met gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter van de gemeente Nieuwerkerk. De heer A. H. Vermeulen (P.v.d.A.) is benoemd tot burgemeester van de gemeen te Brouwershaven (Gemeenten Dreischor en Zonnemaire en gedeelten van de ge meenten Brouwershaven, Noordgouwe, Duivendijke, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Oosterland en Zierikzee), met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Dreischor. De heer S. Francke (A.R.) is benoemd tot burgemeester van de gemeente Bin- nenschouwen (gemeente Eikerzee en ge deelten van de gemeenten Duivendijke, Ellemeet, Kerkwerve, Brouwershaven, Noordgouwe, Noordwelle en Zierikzee), met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van de gemeente Kerkwerve. Jhr. R. J. H. Q. Roëll is benoemd tot burgemeester van de gemeente Wester- schouwen (gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse, Serooskerke en gedeelten van de gemeenten Noordwelle en Ellemeet), met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van de gemeente Haamstede. de Nederlanders de rug toe te keren, en zij schijnen te beseffen, dat van Nederland meer hulp is te verwachten dan van In donesië. Anderzijds brengt deze instelling van de bevolking met zich dat zij zich geleidelijk aan niet meer zo gemakkelijk schikt en meer aanspraken heeft. Zulke ervaringen zijn er al geweest in een der bedrijven en in een der leprozeriën. De kiesmannen die nu geleidelijk aan overal worden gekozen, zullen straks ook de nog te vormen streekraden moeten kie zen. In 1961 zouden weer drie van deze raden moeten worden samengesteld, namelijk op Japan, in het gebied om Hollandia en in het gebied van Fakfak. Op Japan ontmoet de vorming van de streekraad nog verzet, daar zich onder de hier wonende Seroei ers kernen van Indonesische invloed bevin den. Maar desondanks gaan wij toch met de vorming van deze raad door. Wie niet wil moet dan maar niet meedoen, zei resi dent Veldkamp. Hij wees erop dat ook in de Biakse streekraad een als pro-Indone sisch bekend staande afgevaardigde is ge kozen, die nu echter constructief blijkt mee te werken. Ifhr gemeenteraad van Amsterdam heeft thans het voorstel van B. en W. ontvangen zodanige wijzigingen in de verordening voor de raadscommissies goed te keuren dat alle commissies van bijstand met één lid worden uitgebreid. Dit voorstel vloeit voort uit de motie van het raadslid L. Seegers (C.P.N.) die de raad op 14 decem ber heeft aangenomen en waarin B. en W. werden uitgenodigd een voorstel tot uit breiding van de commissies te doen. Als de raad het voorstel goedkeurt keren de communistische raadsleden terug in de commissies van bijstand, waaruit zij in 1955 waren verwijderd. De raadsmeerder- heid was toen van oordeel, dat de commu nistische leden het vertrouwen van de raad hadden verloren doordat zij de hand zouden hebben gehad in de staking van het gemeentepersoneel (de tramstaking) in het voorjaar van 1955. De 68-jarige landbouwer J. Wagelaar, die aan de rand van de vliegbasis Twente woont, heeft het zeven maanden lang uit gehouden: iedere dag van 's ochtends tien tot 's avonds half twaalf scheerden bij het starten en landen de straaljagers van de vliegbasis op tien twintig meter hoogte boven zijn boerderij. Deze ligt in het ver lengde van een secundaire startbaan, wel ke gebruikt moest worden zolang de nieu we niet klaar was. De nieuwe startbaan is onlangs gereed gekomen, waardoor bij het gezin Wagelaar de betrekkelijke rust is teruggekeerd. Uit erkentelijkheid voor het feit, dat de heer Wagelaar nimmer bij de basiscom mandant heeft geklaagd over het lawaai, waaraan hij voortdurend was blootgesteld, hebben de vliegers besloten om voor hem een stamboekkalf te kopen. Dit kalf „Han- na" genaamd, is door kolonel G. W. de Zwaan, commandant van de vliegbasis Twente, aan de heer Wagelaar overhan digd. Deze zei, dat hij aan het lawaai gewend was geraakt, ofschoon hij één keer bang was geweest toen een toestel des avonds de toppen van de bomen rondom zijn boerderij had geraakt en een licht- leiding had meegenomen. In plaats van een verkeersbrug bij Baanhoek, die niet gebouwd kan worden omdat de pijlers van de bestaande spoor brug te zwak gebleken zijn om twee brug gen te kunnen dragen, zal een verkeers brug worden gebouwd tussen Dordrecht en Papendrecht. Deze brug komt het rijk, de provincie en de gemeenten Dordrecht en Papendrecht op totaal f 13.500.000,-. De ge meenteraad van Dordrecht heeft een kre diet van 4.500.000,- gevoteerd, zijnde een derde deel van de bouwkosten. De ge meenteraad van Papendrecht moet nog beslissen over het voorstel voor 1.100.000 in de kosten deel te nemen. Het rijk draagt eveneens voor een derde deel in de kos ten, zijnde 4.500.000,- bij en de provincie Zuid-Holland zal 3.400.000,- voor haar re- dening nemen. Het eerste concrete doel van het Reac torcentrum Nederland is bereikt. De lage flux-reactor in Petten is gereed en wordt nu geleidelijk ingeschakeld in de experi menten als aanloop naar de uitvoering van het werkprogramma. Dit werkpro gramma is gericht op het verwerven van wetenschappelijke kennis en ervaring ten behoeve van vredesdoeleinden op het ge bied van kernreactoren en hun toepassin gen en het ten algemene nutte beschik baar stellen van deze kennis en ervaring alsmede van de verworven hulpmiddelen, in het bijzonder aan Nederlandse onder nemingen. Van de lage flux-reactor wordt het ver mogen geleidelijk tot 10 kw. opgevoerd. Met de bouw van de hoge flux-reactor, die een vermogen krijgt van 20.000 kw., wor den goede vorderingen gemaakt. Zonder ernstige tegenslag zal deze in de komende zomer critisch worden en in 1962 op vol vermogen komen. Flux is de maat van dichtheid van een neutronenzwem. De flux is het aantal neu tronen dat van alle kanten door een vlak je van 1 vierkante centimeter treedt. Dit aantal projectielen en het aantal belaagde atoomkernen in dat vlakje bepaalt het aan tal treffers. Op de treffer volgt de kern reactie. In de lage flux-reactor is de flux 150.000 maal een miljoen neutronen, ih. dé hoge flux-reactor van duizend tot.honderd duizend maal zoveel. Vierduizend maal dit laatste grootste aantal neutronen wegen tezamen één gram. Ir. J. J. van Rijsinge, een der directeu ren van het Reactorcentrum, heeft enige mededelingen gedaan over de drie groe pen werkzaamheden die het R.C.N.-sche ma voor de komende drie jaar omvat. Het bestralingsprogramma zal met behulp der beide reactoren wor den uitgevoerd. Het omvat o.a. bestra lingsexperimenten die in opdracht van en in samenwerking met geïnteresseerde Ne derlandse ondernemingen worden uitge voerd, en de produktie van radioactieve isotopen. De tweede groep, de meer weten schappelijk gerichte projecten, om vat o.a. het onderzoek van de vaste stof en de directe omzetting van warmte in elektriciteit. Het industriële programma heeft de commissie voor nucleaire industriële ontwikkeling in haar studies betrokken. Deze zal binnenkort daarover verslag uit brengen. De lage flux-reactor in Petten weegt 170 ton en kost een half miljoen gulden. Voor vele onderzoekingen is de hoge neutronen flux niet nodig, soms zelfs ongewenst. Op de terreinen in Petten zullen nog ge bouwen verrijzen voor de onderbrenging van diverse laboratoria, een bibliotheek, collegezalen e.d. Voor de voorgenomen nederzetting van Euratoom in Petten is Twee musici, de bassist Ger Daalhuizen en de gitarist Wim Sanders, hebben ge weigerd als getuigen-deskundige te ver schijnen voor de Amsterdamse rechtbank in een civiele procedure over de al of niet rechtvaardigheid van het ontslag, dat de bassist J. Z., afkomstig uit Suriname, twee jaar geleden kreeg als bassist van een kwartet in een Amsterdamse bar, omdat toen zijn prestaties onder de maat zouden zijn geweest. Om de juistheid van dit laatste te onder zoeken werden drie musici als deskundi gen aangewezen: behalve de genoemden ook de organist Bernard Drukker. De rechtbank verlangde van deze musici, dat zij de bassist op vakbekwaamheid zouden beoordelen en hun bevindingen neerleggen in een rapport. Alleen Bernard Drukker liet zich als deskundige beëdigen, de beide anderen weigerden, aanvankelijk na een brief van de Nederlandse Toonkunstenaars Bond, waarin hun dringend werd verzocht niet aan dit experiment mee te werken, later nogmaals, nadat de bond hun had mede gedeeld geen bezwaren te hebben, de he ren Daalhuizen en Sanders hebben de rechtbank laten weten, dat zij bezwaar hebben tegen het optreden als deskundigen ter beoordeling van de prestaties van een collega. De rechtbank heeft nu twee andere mu sici aangewezen: Tony Schifferstein en Gijsbert Nieuwland. Beiden worden opge roepen op 4 januari voor de rechtbank te verschijnen, teneinde als deskundigen te worden beëdigd. ruim voldoende grond beschikbaar. Over een tussen Euratoom en het R.C.N. te sluiten overeenkomst met betrekkjng tot hun technische en economische samen werking zijn de onderhandelingen nog niet afgesloten. Advertenties in nieuwsbladen of tijd schriften genieten geen auteursrechtelijke bescherming. Dit heeft de president van de Amsterdamse rechtbank beslist in het korte geding, dat de Algemene Woning bouwvereniging Amsterdam aanhangig maakte tegen Het Nieuws van de Dag, welk blad geregeld door de Algemene Wo ningbouwvereniging in Het Vrije Volk en Het Parool geplaatste advertenties over neemt. Daarin wordt de leden bekend ge maakt welke woningen vrijkomen, zodat zij in de gelegenheid zijn zich als gega digde te melden. De president van de rechtbank wees de eis van de woning bouwvereniging, $en verbod tot het over nemen van de advertenties, af, omdat hij van mening is, dat een advertentie in een nieuwsblad of tijdschrift geen zelfstandige plaats toekomt onder de in de Auteurs wet van 1912 genoemde beschermende maatregelen. Indien zou moeten worden aangenomen, dat de wetgever heeft be doeld, dat een advertentie in een nieuws blad of tijdschrift ook auteursrechtelijke bescherming geniet, zou die rechtsbescher ming volgens de president toekomen aan de „maker" van het nieuwsblad of tijd schrift maar niet aan degene die de ad vertentie daarin laat opnemen. Van een onrechtmatige daad is volgens de presi dent evenmin sprake, omdat Het Nieuws van de Dag de advertenties niet op de zelfde dag overneemt. In de aula van de technische hogeschool te Delft zijn diploma's uitgereikt aan de vijftien afgestudeerden van de eerste tweejarige cursus in de organisatiekunde, welke door de stichting Interacademiale Opleiding Organisatiekunde wordt gegeven Reeds in 1951 heeft dr. P. Rijkens in een jaarvergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel gewezen op de leemte, welke in Nederland bestond in de opleiding van toekomstige ondernemers, bedrijfsleiders en organisa tie- en efficiency-deskundigen. In deze leemte werd ten dele voorzien door de op richting van de S.I.O.O. De opleiding ge niet in toenemende mate de belangstelling van het bedrijfsleven. Raadsheer. Tot raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage is benoemd mr, L. J. van Gelein Vitringa, thans vice-pre sident van de rechtbank te 's-Gravenhage. 17.300.op schip gestolen. De kapitein van het in Amsterdam liggende Griekse schip „Vassilaides" mist een bedrag van 17.300 in Amerikaanse en Nederlandse valuta. De kapitein had dit geld, voor een deel zijn eigendom en overigens toebeho rend aan de rederij, opgeborgen in een lade van zijn bureau. Indringers hebben de lade open gebroken en het geld mee genomen. Brug over de Amstel. Over de Amstel tussen de Stadhouderskade en de Maurits- kade in Amsterdam zal een brug worden gebouwd als de gemeenteraad het krediet van 5.520.000 beschikbaar stelt, dat B. en W. daarvoor vragen. Deze dubbele bascule- brug wordt 35 meter breed. Nieuwe voorzitter. Het bestuur van het Bedrijfschap voor het Maatldeding- bedrijf heeft de heer N. Molenaar uit Delft gekozen tot voorzitter in de vacature ont staan door het overlijden van de heer G. Messink uit Amsterdam. In de vacature- Messink werd tot lid van het dagelijks bestuur van het bedrijfschap gekozen de heer W. Alta uit Amsterdam. E. baron van Zuylen overleden. In Parijs is op 70-jarige leeftijd overleden Egmond baron van Zuylen van Nyeveld van de Haar, eigenaar van het kasteel De Haar in de gemeente Vleuten-De Meern. Baron van Zuylen, die in Parijs geboren werd en die de Belgische nationaliteit be zat, was verbonden aan de Belgische ver tegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Burgemeester. Benoemd is tot bur gemeester van de gemeente Wouw de heer J. M. S. Rutten, ambtenaar ter gemeente secretarie te Breda. De heer Rutten is aan gesloten bij de K.V.P. Niet op Pinkstermaandag. Het district Friesland van de organisatie voor beroeps- goederenvervoer en -wegtransport heeft besloten voortaan op Pinkstermaandag niet meer naar de jaarmarkt in Oudeschoot te rijden. De chauffeurs wensen deze dag als een zondag te beschouwen. Het gemeente bestuur heeft verklaard niet bereid te zijn de jaarmarkt op een andere dag vast te stellen. De gemeenteraad van Goes heeft zich woensdagavond achter de voornemens van het nieuwe college van burgemeester en wethouders gesteld. In afwachting van het onderzoek door de justitie zullen nog geen maatregelen worden genomen tegen amb tenaren tegen wie klachten zijn geuit. Ont slag werd verleend aan een ambtenaar, belast met sport- en industrialisatie-aange legenheden. Deze ambtenaar is door het vorige college van B. en W. aangesteld zonder toestemming van de gemeente raad. De raad zal voorts prijsopgave vra gen voor de verbouwing van de ambtswo ning van de burgemeester tot kantoor voor Gemeentewerken. Aan een garagehouder in Goes, die 33.000 gulden had moeten be talen voordat hij kon overgaan tot de bouw van een benzinestation zal dit be drag worden terugbetaald. Een nauwgezet onderzoek zal worden in gesteld naar de kosten van de nieuwe aula op de begraafplaats. Deze kosten zou den op papier minder bedragen dan er in werkelijkheid was uitgegeven. De Dienst Gemeentewerken heeft'opdracht gekregen een nieuwe kostenrekening te maken en aan B. en W. over te leggen. Een auto, die het vorige college van B. en W. heeft gekocht zonder dat de raad een krediet beschikbaar had gesteld, zal worden verkocht. Deze besluiten van de raad werden genomen na een discussie die vrij kalm verliep. De fractie van de K.V.P. was tegen de voorstellen van B. en W. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft besloten de on gevalsuitkeringen te verhogen met vier percent, met ingang van 1 januari, nadat zij per 14 april reeds waren vei'hoogd met zes percent. Een amendement van de P.v.d.A. om de. verhoging te doen ingaan per 1 oktober 1960, werd met 40 tegen 67 stemmen ver worpen. Vóór stemden de P.v.d.A. en de communisten. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdruk verdeling boven West-Europa veranderde de afgelopen 24 uur juist voldoende om ons land binnen de invloedssfeer te bren gen van een hogedrukgebied, waarvan het centrum nu tussen Ierland en de Azoren is gelegen. De winden krompen naar noord tot noordwest en drogere polaire lucht, waarin opklaringen voorkwamen, stroomde het land binnen. Ten oosten van Neder land handhaafde het sombere weer met mist, regen of sneeuw zich nog onder in vloed van een depressie, die van Noord- Italië over Duitsland naar het noorden is getrokken. Op de Atlantische Oceaan zal de depressie, die gisteren Newfoundland in noordoostelijke richting passeerde, morgen reeds in de buurt van Schotland aanko men. Het frontensysteem ervan zal ons land in de loop van de dag van het noord westen uit naderen, waardoor de neerslag kansen weer toenemen. Gedurende de nacht zullen echter nog opklaringen voor komen en kan het vooral in het binnen land licht vriezen. WEERRAPPORTEN Vrijdag 23 december Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur. Maan op 12.03 uur, onder 23.15 uur. 25 dec. Maanstanden 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 december Hoog water 6.23 en 18.44 uur. Laag water 1.59 en 14.25 uur. Vrijdag 23 december Hoog water 7.14 en 19.40 uur. Laag water 2.48 en 15.16 uur. Maximum-temper* turen .3 binnen- en buitenland. r) 3 d a Neerslag: laatst* 'JA uur. Den Helder onbewolkt n 5 4 Ypenburg licht bew. n 5 2 Vlissingen regenbui n 6 4 Eelde zwaar bew. n 5 1 De Bilt zwaar bew. n 4 1 Twente half bew. nw 4 0 Eindhoven licht bew. wnw 5 0,4 Zd-Limburg geheel bew wnw 4 4 Helsinki geheel bew nno 0,2 Stockholm sneeuw ono 1 3 Oslo licht bew. windst. 1 Kopenhagen mist nno 4 0 Aberdeen onbewolkt w 4 0 Londen onbewolkt wnw 6 0 Amsterdam onbewolkt n 5 1 Brussel half bew wnw 5 3 Luxemburg sneeuw wnw 0 16 Parijs onbewolkt wnw 5 3 Bordeaux licht bew. nno 6 4 Grenoble geheel bew windst. 4 1 Nice onbewolkt nnw 11 0 Berlijn geheel bew z 6 5 Frankfort sneeuw zw 2 11 München onbewolkt wzw 1 7 Zürich zwaar bew. z 3 0 Genève sneeuw zw 3 0,1 Locarno licht bew. windst. 0 Wenen half bew. nno 9 0,5 Innsbruck geheel bew windst. 2 18 Athene regen zw Rome zwaar bew. z 13 16 Ajaccio onweer O 12 7 Mallorca onbewolkt wzw 9 0 Lissabon licht bew. windst. 13 0 Madrid onbewolkt n 14 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2