Wat de UNO niet tot een oplossing bracht Ncü£ NIEUW; BP SUPER HAARDBRANDOLIE met anti-roest Vraag uw plaatselijke handelaar y DAM PO Wereldnieuws Frankrijks radicalen stemmen „neen" bij het referendum Kerst-kater Tunesische en Westduitse protesteren bij Frankrijk Granaten exploderen in Addis Abeba UNO-Assemblee verwerpt twee Kongo-resoluties Stroom van klachten in de Opperste Sovjet Op de <~Praatóteel Soustelle commentarieert „De Gaulle van 1958 West-Duitsland bestelt 30 Starfighters extra Stalins geboortestaat wordt verwaarloosd verkouden u xi R D A U 2 2 K C ii M Lili K i960 0 (Van onze correspondent) Het partijbestuur van de Franse radica len, waarvan de oud-premier Felix Gail- lard tegenwoordig voorzitter is, heeft be sloten de leden op te wekken generaal De Gaulle „neen" te antwoorden bij het re ferendum over de Algerijnse kwestie. De verhouding tussen voor en tegenstan ders was ongeveer vier tot zes. De conservatieven of onafhankelij ken wa ren gisteren eveneens in vergadering bij een om hun verhouding voor het referen dum te bepalen en vanmorgen werd ver wacht, dat de leden zouden worden vrijge laten bij het referendum voor eigen reke ning en verantwoording hun stemmen uit te brengen. Het partijbestuur heeft echter in grote meerderheid nogmaals zijn sym pathie voor een Frans Algerije uitgespro ken. Nog wat meer naar rechts heeft de oud minister Jacques Soustelle zijn campagne tegen De Gaulle onmiddellijk na de laatste radiorede van de generaal op maandag avond ingezet. Soustelle, aan wie de toe gang tot de radio- en televisiestuidio's is ontzegd en die ook geen vergaderingen in gymnastieklokalen en openbare scholen, waar de voorgevechten in de verkiezings strijd in Frankrijk plegen te worden ge leverd, mag houden, heeft overal in het land zalen gehuurd om zijn grimmige ac tie tegen de generaal te voeren. De Gaulle's voormalige rechterhand, die zijn felste vijand is geworden, neemt op zijn propaganda-tournee Amerikaanse midde len te baat. Op zijn eerste vergadering liet hij, een uur na de radio-boodschap van de generaal, via bandopnemer en ge luidsversterkers fragmenten uit redevoe ringen horen, waarin in 1958 het huidige staatshoofd in Algerije verklaarde, dat dit land van nu af slechts door „volwaardige Fransen" wordt bewoond. Ook de ver maarde uitroep „Ik heb u begrepen", die de generaal in die dagen tot de Fransen in Algerije lanceerde, laat Soustelle door middel van de geluidsband overal opnieuw weerklinken. Soustelle's eigen commentaar luidt onmiddellijk daarna: „En wij heb ben u begrepen, generaal: ge hebt ons in het ootje genomen". De Franse politie heeft, na een onder zoek van meer dan een maand, vijfender tig medewerker-s van het front voor de bevrijding van Algerije aangehouden, die actief waren in het bassin van de rivier de Sambre. Ook werd een aantal wapens in beslag genomen benevens een bedrag van vijfduizend nieuwe Franse franken, dat door de gearresteerden was ingeza meld onder Algerijnse arbeiders in Frank rijk. BONN (DPA) De Westduitse rege ring zal bij de Franse regering een scherp protest uitbrengen terzake van het opbren gen van het Westduitse koopvaardijschip „Paul Rickmers" op dinsdag, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn meegedeeld. Een gunstige ontwikkeling naar samen werking noemde de woordvoerder het feit dat de Franse militaire attaché in Bonn'dinsdag bij het ministerie van De fensie in Bonn geïnformeerd had naar de aard van de lading en de bestemming van de „Paul Rickmers". Als het antwoord bevredigend was zouden de Fransen van aanhouding afzien, zo had de attaché ge zegd. Men had de gewenste inlichtingen echter niet zo snel kunnen geven. TUNIS (AFP) De Tunesische rege ring heeft de Franse zaakgelastigde ver zocht aan zijn regering een krachtig pro test over te brengen tegen de aanhouding van het Joegoslavische vrachtschip „Mar tin Krpan", dat voor het Tunesische leger bestemde munitie aan boord had en ter hoogte van de Tunesische kust door de Franse marine werd gedwongen naar Bé ne te varen, waar de lading op het ogen blik zou worden gelost. Opnieuw zijn de Amerikanen erin ge slaagd een ruimtecapsule na een ge slaagde tocht van Cape Canaveral naar de Atlantische Oceaan te hergen. Op de foto zien we hoe de twee leden van de opsporingshelicopter die het ruimtevaartuig ontdekten, hun vangst inspecteren na de behouden aankomst op de Amerikaanse ruimtebasis. Het is een capsule van de soort, welke waar schijnlijk over enkele maanden ge bruikt zal worden om een mens in de ruimte te schieten. ADDIS ABEBA (UPI) In de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba is woensdag avond opnieuw geschoten, toen het Ethio pische leger de laatste haarden van ver zet wilde uitroeien. Het schieten was heviger dan sinds de onderdrukking van de opstand tegen Kei zer Haile Selassie is voorgekomen. Mili taire waarnemers zeiden desondanks niet te geloven dat een georganiseerde groep van de opstandige keizerlijke garde de zuiveringsacties die het leger sinds vrij dag laatstleden heeft uitgevoerd, had over leefd. Een woordvoerder van het Ethiopische ministerie van Voorlichting noemde de schietpartijen niet verontrustend. Vele in woners van Addis Abeba zochten niette min dekking onder bedden en tafels. Tijdens de schietpartij begonnen de uit zendingen van radio-Addis Abeba niet op het vastgestelde uur. Eerst later werd om geroepen dat een uitgaansverbod na zeven uur 's avonds van kracht zal zijn. Het meeste geweervuur kwam uit lich te wapens, maar in de buurt van de Ame rikaanse, Britse en Franse ambassades werden ook de ontploffingen van granaten gehoord. (Reuter) In Addis Abeba is bekend gemaakt dat Ethiopische strijdkrachten Ras Imroe, die de rebellen hadden aange duid als hun minister-president, hebben gevonden en bevrijd. Evenals de kroon prins zou hij zonder zijn toestemming zijn genoemd als één van de grote mannen van de opstand. NEW YORK (UPI) De UNO-Assem blee heeft gisteren zowel een Afro-Aziati- sche als een Anglo-Amerikaanse resolutie inzake Kongo verworpen en liet daardoor na ook maar enige stap te doen ter bevor dering van het optreden van de Volken organisatie in dat Afrikaanse land. De Afro-Aziatische resolutie, bedoeld om ex- premier Loemoemba weer aan de macht te helpen, werd verworpen met 42 tegen 28 stemmen, bij 27 onthoudingen. Daarna kwam de Anglo-Amerikaanse resolutie aan bod, welke bedoeld was om secretaris generaal Dag Hammarskjoeld meer arm slag te geven. Deze resolutie kwam één stem aan de vereiste tweederde meerder heid te kort. Zij kreeg 43 tegen 22 stem men, bij 32 onthoudingen. De assemblee heeft vanmorgen vroeg besloten dat de kosten van het optreden van de Volkenorganisatie in Kongo, gedra gen moeten worden door alle UNO-leden. De president van de Assemblee, de Ier Boland. wenste vervolgens alle afgevaar digden een gelukkig nieuw jaar, waarmee een einde was gekomen aan deze zitting. Op 7 maart zal men weer bijeenkomen. NEW YORK (UPI) De U.N.O.-As- semblee heeft zijn vijftiende zitting be sloten en is tot 1 maart 1961 uiteen gegaan zonder dat er belangrijke beslissingen kun nen worden aangewezen. Vrijwel alle vraagstukken de begroting, de ontwape ning, Kongo zijn niet afgehandeld. De Amerikaanse delegatieleider, Wadsworth, heeft gezegd dat de UNO een door de Sov jet-Unie kunstmatig opgewekte crisis door maakt. „Er zullen nog andere beproevin gen komen, maar wat ook gebeurt, wij moeten onze plicht doen", zei hij. Seci-etaris-generaal Hammarskjoeld ver klaarde, dat de UNO thans is aangekomen op 't punt waar velen zich afvragen of wet ten en regelingen nog van kracht zijn en of het nog wel mogelijk is te debatteren op de wijze die in de parlementen van de wereld ontwikkeld is. De UNO staat aan het eind van dit jaar voor een begrotingstekort van twee mil joen dollar, dat door een Amerikaans voorschot van twintig miljoen, ter dek king van de Kongo-onkosten geneutrali seerd maar niet weggenomen is. Zestien Afrikaanse staten zijn dit jaar lid geworden. De UNO zou honderd leden hebben gehad als Rusland niet zijn veto had gehanteerd toen de toelating van Mauretanië aan de orde was. Er zijn vele besluiten genomen maar de Marokkaanse aanspraken op Maureta nië zijn niet opgelost, de kwesties Honga rije, Tibet en Oman zijn niet afgehan deld, de resolutie van de vijf neutrale landen die Eisenhower en Kroesjtsjev tot elkander wilden brengen ligt in de. ijs kast, Kroesjtsjevs ontwapeningsvoorstellen zijn nimmer in debat gekomen, het man daat van Hammarskjoeld in Kongo is niet nader omlijnd, het vreedzaam gebruik van de wereldruimte is niet gerégeld, de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek, waartegen een klacht was ingediend, bleef onbespro ken, ook over ontwapening sprak men niet, de Kongo bleef eveneens onafgehan- deld. Er zijn nog vele vraagstukken de Palestijnse vluchtelingen, Korea, het UNO-programma voor hulp aan de in ont wikkeling zijnde landen van Afrika, de Cubaanse aanklacht tegen Amerika die ook moeten wachten tot de tweede helft van de zitting die in maart begint. BUITENLAND BURBANK, (V.S.) (Reuter) De Lock heed-vliegtuigfabriek heeft bekendgemaak dat de Westduitse regering dertig „Star fighters" bij haar heeft besteld, die in Californië gebouwd zullen worden. Eerder had West-Duitsland reeds 96 van deze snelle straaljagers op een dergelijk contract besteld. West-Duitsland, Italië, België en Neder land zullen honderden „Starfighters" in licentie bouwen, waarvan de Westduitse luchtmacht er vijf- of zeshonderd van zal krijgen. Op het plein van de republiek in Cairo is een grote demonstratie gehouden tegen De Gaulle. Duizenden mensen demonstreerden met spandoeken tegen „De slachtingen in Algerije". MOSKOU (UPI) Een ware klachten waterval werd woensdag in Moskou over de leden van de Opperste Sovjet uitge stort: huisvestïngsmoeilijkheden, slechte woningbouw, onafgewerkte huizen, ge brekkige watervoorziening, onvoldoende scholen en te weinig ziekenhuizen. De ene spreker na de andere vroeg het woord en begon zijn klaaglied af te steken, in de hoop meer steun van de centrale regering te verkrijgen. De partij-secretaris van Stalins geboor testaat Georgië, Georgi Kegesjidze, zei dat in de hoofdstad van deze staat, Tbi lisi, de woningsituatie gespannen is. „In dien de bouw voortgaat in het huidige tem po kan de stad het zeven-jarenplan niet volbrengen", zei hij. Volgens Kegesjidze heeft de stad slechts in 57 percent van de huizen waterleidingen kunnen aanleggen. Voorts zouden de woningen maar in 54 per cent van de nieuwbouw van sanitaire in richtingen zijn voorzien. De behuizing zou in de meeste gevallen onvoldoende zijn. Er was gebrek aan scholen, en ziekenhui zen, aldus de partij-secretaris. Uit Geor gië kwamen nog meer klachten; uiteen lopend van tekorten aan weidevelden tot gebrek aan straatlantaarns. Partij-secreta ris Kegesjidze zei, dat er slechts enige dozijnen straatlantaarns zijn geplaatst. In Leningrad heerst bovendien gebrek aan kunstmest. Een afgevaardigde van Leningrad zei dat de woningbouw in die stad naar wens ver liep. Hij had andere klachten, vooral ten aanzien van de aa~ 'eg van wegen en te- lefoonleidingen. Een spreker uit Sverdlovsk klaagde over een tekort aan waterleidingen in huizen en over het gebrek aan scholen en kin derbewaarplaatsen, waaraan minder aan dacht wordt besteed dan aan sportstadi ons en musea. Bovendien vond deze afge vaardigde de tramwagens in de stad van ondeugdelijke kwaliteit. De burgemeester van Moskou, Brobrov- nikov zei dat zijn stad de mooiste hoofd stad ter wereld zal worden. In zijn stad zijn dit jaar 116.000 nieuwe woningen ge bouwd. Zijn cijfers weken evenwel iets af van de officiële welke dinsdag door de stedelijke woningdienst werden bekendge maakt. Hierin was sprake van 92.000 wo ningen "Weer een andere volksvertegenwoordi ger klaagde erover dat jaarlijks driekwart miljoen aanstaande onderwijzers voor hun examen zakken. Advertentn BP Advertentie Als een sluier van kunstig gefabriceerd doch venijnig prikkend engelenhaar ligt over de feestelijke Kerstmis een ondefinieerbare droefenis. Niet voor iedereen, dunkt mij, doch voor de meesten ook al geven zij het zichzelf en anderen niet toe. De duidelijke tendens van het moderne kerstfeest is steeds sterker een zielige on voldaanheid, die zich tracht te vullen met de vreemdste din gen van plezier. Het is alsof wij in massa's optrekken naar een feest, waarvan wij de reden niet hebben kunnen achterhalen. Zo is de Kerstmis gevaarlijk dicht genaderd tot het reeds openlijk onzinnige Carnaval, dat van zijn feestgangers zelfs niet meer de schijn van ver antwoorde vreugde verlangt. Men viert Carnaval met een redeloze opwinding, alsof men een opgedraaid uurwerk is dat noodzakelijk moet aflopen als het palletje verspringt. Men schroeft zich op tot een door niets gemotiveerde blijdschap, die even plotseling in een nuchtere vreugdeloosheid ver keert als zij is opgestoken. Men viert Carnaval op bevel van de kalender, en men loopt in onze dagen gevaar om ook onder de knoet van die kalen der een week lang een onge motiveerd kerstmens te zijn, die op 2 januari weer even hard en egocentrisch en vol onbegrip is als hij ooit is ge weest. Doch er is moeilijk te ont komen aan die vage droefenis van januari, wanneer het be sef doordringt dat men ook dit iaar weer gefaald heeft bij zijn ontdekkingstocht naar de bron van de wai-e vreugde. Misschien komen weinigen ertoe, vrijelijk over die kerst kater te praten misschien ook trachten velen de schijn op te houden en zich voor te doen als mensen die een blik in het eeuwige licht van de kerst hebben kunnen slaan. Waarom zouden wij de teleur stelling niet onder ogen mogen zien en bekennen dat ook dit maal Kerstmis voor ons weer dat bouwsel van rariteiten is geweest, dat instort en ver geelt en verdort en tot stof wordt in de vuilnisbak, waar ook de afgekloven geraamten van vetgemeste kerstdieren terechtkomen? Er zijn tal van die gefor ceerde feesten in ons jaar, terugkomend met een ver moeiende taaiheid van onuit roeibare zeurpieten, telkens weer op de vaste dag van de vaste week in de vaste maand en telkens weer getooid met hetzelfde eentonige feestge waad, omgeven door een on veranderlijk feestgedruis, met slepende voeten naderkomend als figuranten die honderd voorstellingen lang dezelfde eenwoordige tekst hebben moeten zeggen. Traditie? Het hele leven is een traditie, van geboorte tot dood. De mens heeft zich ver ankerd aan het denkbeeld dat hij als baby op de wereld moet komen dus komt hij onveranderlijk en vervelend steeds weer als baby. Hij beeldt zich in dat hij na een bepaald aantal omwentelingen van de aarde jarig is en dus is hij altijd en onveranderlijk ieder jaar weer jarig. Hij kan niet loskomen van de traditie der school, en dus gaat ieder mens altijd weer naar school traditioneel van half negen tot vier en nooit eens midden in de nacht. Hij is ervan over tuigd dat hij moet trouwen en dus trouwt hij, dat hij in een huis moet wonen en dus zeurt hij om een huis alsof zijn leven ervan afhangt. En aangezien niemand hem vertelt dat het slechts de binding met een traditie is, gaat hij op zekere dag nog gehoorzaam dood ook. En daartussendoor ver loochent hij geen enkel bevel tot vieren: jubilea, heiligen dagen, hoogfeesten, herden kingen, weekeinden, naam dagen, wapenstilstanden en ook Kerstmis. Bij ieder feest zet hij zijn traditionele, bijbehorende mas ker op en trekt hij het uniform van die dag aan: met Pasen staat hij in het traditionele teken van het ei en de bloem bol. met Carnaval doet hij zich voor als een imbeciele dwaas omdat het zonder dat geen leven is, en met Kerstmis sjouwt hij achter zijn gezellen des levens aan met zijn eigen denneboompje, zijn eigen gla zen bollen en pieken en zijn eigen centje voor de armen. Maar het wil mij voorkomen dat wij. bij alle tradities waar in wij dreigen te verdrinken, juist de kerstmis gekregen hebben als een reddingsboei, en dat wij met blinde ogen misgrijpen. Vandaar dat wij die droefe nis voelen, wanneer wij op 2 januari merken toch weer opnieuw verdronken te zijn. Er zijn feesten en feesten, maar Kerstmie is een Dag. Het is de enige dag van het jaar en de andere 364 zijn er al guirlandes omheengeschikt. Want Kerstmis is het feest van de Mens. Er is geen enkel feest van de Mens dan dat, waarop de eeuwen zich neerbogen met de goede gaven hunner volle han den en knielden aan de wieg van de Echte Mens. zoals hij eindelijk en ten langen leste zijn ware gedaante heeft ge kregen. Voordien was de mens een lege traditie op zichzelf geweest een wezen dat zon der toekomst ronddoolde tus sen de gaande en komende tij den. zoekend naar wat niet te vinden was, verloren dwalend van profetie tot theorie en van leraar tot charlatan, vragend en geen antwoord krijgend, bonzend op de dichte deuren van een somber paradijs, le vend zonder doel en stervend zonder bestemming. De Mens is niet van deze aarde maar de mens, ge vangen in de klauwen van een naargeestig zwijgen der ma terie, die onbezield en onbe roerd klankbord van zijn klachten was, begroef zichzelf in die aarde zonder los te ko men en op te gaan. De Mens, niet van deze aar de, is de mens te hulp ge komen. Hij heeft zich verenigd met hem en is zijn geest ge worden. En Kerstmis was de Dag. Waarom zouden wij, in deze dagen, daarover niet openlijk kunnen spreken? Waarom zouden wij onszelf en anderen niet bekennen, dat wij van dit feest een feestelijke vreugde eisen, omdat het in onze men selijke intuïtie die vreugde als een verwachting geboren heeft doen worden? Of voel' ge niet die ver wachting bij alle voorberei dingen van de Dag bij uw gave aan de behoeftigen, bij uw omgang met anderen, bij de ontplooiing van uw liefde, bij de bevestiging van uw vriendschap, bij de erkenning van uw misverstanden? Als ge die verwachting niet voelde, zoudt ge niet over de eeuwige vrede spreken ge zoudt niet die tegenzin bespeuren tegen de moordwapenen die hun koppen omhoogsteken uit onze staatsbegrotingen. En ge zoudt niet geredelijk die gave schen ken in de collectebus, of die vergevingsgezindheid in de kring van uw bekenden Ge zoudt een ander en een on gelukkiger mens zijn in deze dagen, als ge niet die spanning van Kerstmis had de ver wachting die sommigen naar de kerken doet gaan. anderen kerstkransjes doet kopen en weer anderen met mes en vork doet aanvallen op wildbraad. En ge zoudt die droefenis na de kerst niet voelen, als ge niet met lege handen en onver vulde illusies naakt in de kou de regen van januari zoudt komen staan. Zo laat ons dus het feest van de Mens vieren, die twintig eeuwen geleden de toets van de Meester kreeg en sedert dien op zijn dwaalweg steecis opnieuw de vreugde van het waarachtige Menszijn als een leidshand voelt, waar hij ook doolt of waar hij ook valt. En laat ons de droefenis ontgaan, als het feest voorbij is. Want het is een feest dat voortduurt alle dagen, alle jaren, en als met een vuur werk van eeuwige vreugde be looft te worden bekroond als wij gehecht aan onze tra ditie het moede lichaam afleggen om de Mens in ons naar zijn altijddurend feest te laten gaan. Het kind en de taal Zo'n kleine zestig jaar geleden heeft de destijds veelgelezen Zweedse schrijfster Ellen Key de aankomende eeuw geannon ceerd als „De eeuw van het kind". Men kan, nu onze eeuw de middelbare leeftijd achter zich begint te laten, deze betite ling op haar profetische kwaliteiten toetsen en dan zonder moeite constateren dat de zorg van de mensheid in deze twintigste eeuw, ondanks alle pedagogische strevin gen, zeker niet in de éérste plaats naar het welzijn van de jeugd is uitgegaan. Men had het veel te druk met het organiseren van oorlogen en revoluties, met het ja gen op ras- en klassevijanden, bezighe den waarbij het kind niet altijd zij spint, om het maar vriendelijk uit te drukken. Maar eeuw van het kind of niet, studieu ze koppen hebben zich met onblusbare ijver verdiept in alles was des kinds is, lichamelijke ziekten bestreden, psychische afwijkingen onder de loep genomen, crè ches en scholen gesticht weliswaar zon der dal de wereld als geheel dichter bij een staal van gelukzaligheid is gekomen, maar dit hoeft niet speciaal aan de kin dervrienden te worden geweten. Zij, en wij allen, willen het goede en indien de prak tijk niet aan de verwachtingen beant woordt, is dit niet een gevolg van gebrek aan toewijding. Ik vraag mij wel eens af, of er niet ten aanzien van het kind een te grote toewij ding wordt betracht, of grote-mensen-idee- en en vooroordelen niet al te vaak de blik op de kinderwereld vertroebelen. Laat ik als voorbeeld nemen de kinderlectuur en wat men als zodanig geslaagd acht. Die „men" is ongetwijfeld samengesteld uit lieden die het kind willen beschermen voor buitensporigheden, het een gepaste aflei ding gunnen en daarbij rekening houden met leeftijd en begripsvermogen van de jonge lezers. Ik krijg wat dit laatste aan gaat echter dikwijls de indruk dat deze be oordelaars zichzelf tot een toestand van quasi-onnozelheid omlaagschroeven, wan neer ze het bevattingsvermogen van het kind laxeren. Ze krimpen ineen bij het lezen van uitdrukkingen of zinswendingen die niet tot de dagelijkse woordenschat van het kind behoren. Dat het gemiddel de kind ouders of andere volwassenen om zich heen heeft om hem zo nodig een moeilijke passage te verklaren, dat het streven erop gericht moet zijn om de taal beheersing van het kind te vergroten, ja, dat het kind menigmaal beschikt over een taalbeheersing en vindingrijkheid welke die van de volwassene nabijkomen of zelfs overtreffen, dringt te weinig tot de professionele beoordelaars door. Wellicht moet het mede aan hun remmende in vloed worden toegeschreven dat de taal- creativiteit van het kind zo dikwijls wordt gefnuikt, met het gevolg dat het op latere leeftijd slechts moeilijk bij machte is, zijn gedachten schriftelijk of mondeling te for muleren. Ik houd geen pleidooi voor „sophistica ted" kinderlectuur, maar tegen de gerou tineerde platvloersheid van de vervaardi gers van zoveel leesvoer die de bijzondere verhouding tussen het kind en de taal bot weg miskennen en in deze miskenning ge strekt worden door hen die zich geroepen achten, de jeugd, tegen haar eigen intellir. gentie te bescherm.en. Zij zouden er ver standig aan doen. de sprookjes van Ander-, sen nog eens over te lezen. M. Mok Russische weerraket. Een Russisch onder zoekingsschip heeft in de Stille Zuid zee een weerraket de ruimte ingescho ten, aldus heeft radio-Moskou gisteren bekendgemaakt. In de radiouitzending werd verklaard, dat Russische geleer den thans voor 't eerst hebben getracht met een raket de tropische dampkrings gordel te onderzoeken. Ongekend. De Amerikaanse marine heeft officieel ontkend iets te weten van een incident tussen een Amerikaanse torpe dojager en een Russisch koopvaardij schip, dat volgens de Russen in de Mid dellandse Zee zou hebben plaats gehad. Ballingen. De regering van Paraguay heeft woensdag in een communiqué meege deeld, dat een nieuwe invasiepoging van gewapende Paraguayaanse ballingen uit Argentinië op vijf km. van Asuncion, is verhinderd. Paardenhoed. De eigenaars van paarden in Buenos Aires hebben een rondschrij ven gehad, waarin zij er aan herinnerd worden, dat zij hun paarden een hoed moeten opzetten in de zomer, om de edele trekkers tegen de brandende zon nestralen te beschermen. De hoed is voorgeschreven in de wet. Opstandig. Venezolaanse regeringstroepen hebben gisteren een kleine opstandige beweging van jonge officieren van het leger onderdrukt. Van regeringszijde werd de opstandige beweging onbelang rijk genoemd. De officieren zouden de kazerne van La Guaira zijn binnenge drongen ^m de troepen aan te sporen tot verzet. Ook daar. In Paiyaglala op Ceylon, wer den een persoon gedood en twee ge wond, toen de politie het vuur opende op een opdringende menigte, na een pro testdemonstratie tegen de overname door de staat van gesubsideerde bijzon dere (lees katholieke) scholen. Portugese veiligheid Een militaire recht bank in Loeanda. in de Portugese kolo nie Angola, heeft twintig negers veroor deeld tot gevangenisstraffen van drie tot tien jaar, wegens het in gevaar bren gen van de veiligheid van de staat. De betrokkenen werden beschuldigd van de stichting van een onafhankelijkheidsbe weging. Heimkehr. Dc ministerraad van Saarland heeft woensdag ingestemd met de in richting van garnizoenen voor Westduit se troepen in Emsheim en Ottweiler. Tot dusver waren er geen Westduitse troepen in Saarland gestationeerd. Achtervolgd. Hongaarse grenswachten hebben dinsdagavond een zwaar ge wonde vluchteling op Oostenrijks grond gebied achtervolgd en hem teruggesleep naar Hongarije. De Oostenrijkse gen darmes vertelden later, dat twee Hon gaarse vluchtelingen bij hen aankwamen. De beide mannen waren met nog een derde Hongaar uit Boedapest gevlucht. Bij de grensstrook waren zij voorzich tig door het mijnenveld gekropen. De derde man was door ontploffende mij nen zwaargewond geraakt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3