Staal verbruik zal niet altijd blijven toenemen Winst in 60 sterk gestegen Grote opdrachten voor Heemaf De beurs Nieuwe kwaliteiten ontwikkelen Voor k.r.l.-industrie was 1960 bevredigend Beleggingsfonds voor Protestants Nederland Zwitserland heeft minder interesse voor de EEG SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 IR. VAN DELDEN MAANT TOT WAAKZAAMHEID Bedrijfsleven motor van Europese eenwording Voorraden steenkool in de KSG met 3 gedaald Lager dividend „Cobra" Betalingsbalans der V.S. in derde kwartaal verder verslechterd Ned. Waterschapsbank verhoogt kapitaal De Ecosoc en de IDA Inkoop obligaties RTM Mutaties bij Philips Hogere omzet bij Mahez Heineken 11 (onv.) Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland i Hoewel op grond van de ramingen van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties, die een stijging van het ruwstaalverbruik verwacht van ongeveer 47 miljoen ton in 1957 tot byna 90 miljoen ton in de jaren 1972-1975, de toekomst er voor de Europese staalindustrie niet slecht uitziet, zyn er bepaald wel tekenen die tot waakzaamheid manen. Het zou namelijk gevaarlijk zyn te verwachten dat het staal- verbruik maar altyd door zal groeien. Ergens houden de bomen op met groeien, ze gaan niet tot de hemel door. Deze waarschuwing gaf vanmorgen ir. P. van Delden, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuidcn tijdens de traditionele kerstlunch van directie en staf met afdelingschefs, hoger leidinggevend personeel, de leden van de ondernemingsraad en enige 40-jarige jubilarissen van 1960. Ergens zal, althans per hoofd van de bevolking, een verzaaigingsniveau be reikt worden. Zo heeft men, aldus ir. Van Delden, in Amerika reeds het gevoel dat men dit punt gaat naderen, mede door de opkomst van vervangende materialen. Nu lijkt het dat Europa hieraan nog niet toe is, maar wij staan toch voor de vraag wat harder zal groeien de vraag of het aanbod. In Amerika is volgens ir. Van Delden blijkbaar het aanbod te hard gegroeid, hetgeen in Europa nog niet het geval is, doch vooral de vele uitbreidingen, die hier in de laatste maanden zijn aangekondigd, menen tot voorzichtigheid ten aanzien van voorspellingen op middellange termijn. „Wij zullen de vraag actief moeten sti muleren en wij zullen in de aanval moe ten gaan, dit mede in antwoord op de aanvallen die wij te verduren hebben van de vervangende materialen als glas, plas tics en aluminium. Dit kunnen wij het bes te doen, zo zei hij, door het ontwikkelen van nieuwe kwaliteiten, door kostenbe sparingen en het opnemen van nieuwe af zetgebieden". Hogere produktie Eerder had ir. Van Delden de produk- tiecijfers bekend gemaakt over de perio de van 1 december 1959 tot 30 november van dit jaar. De totale staalproduktie die Hoogovens heeft in die periode bedraagt 1.582.000 ton tegen 1.356.000 ton in dezelf de periode van het vorig jaar, een stij ging derhalve van 17 pet. De ruwijzer- produktie nam met bijna 20 pet. toe van 1.120.000 ton tot 1.335.000 ton, de blikpro- duktie van 132.300 ton tot 156.900 ton. Door de hogere staalproduktie kon een grotere hoeveelheid walserijprodukten ver vaardigd worden. Walserij-West maakte een-zesde meer. Bij Breedband steeg de produktie van warmgewalste rollen met bijna een kwart. De stikstofproduktie bij Mekog onderging eveneens een stijging. Een belangrijke toeneming van de produk tie tot boven de 700.000 ton viel ook te zien bij de Cemij. Voor het tweede halfjaar van 1960 ver wacht ir. Van Delden een winst, die niet onaanzienlijk hoger zal zijn dan die in de zelfde periode van 1959, evenals in het eerste halfjaar. Daarbij moet echter wel rekening worden gehouden met een ver groting van het kapitaal door een emissie in de loop van dit jaar. Wat de investeringen betreft zei de heer Van Delden dat 1960 een record aantal investeringsbesluiten te zien had gegeven. In dit verband herinnerde hij de aan het begin deze maand genomen principiële be slissing tot verhoging van de staalproduk tie van 1,9 miljoen ton tot het niveau van 3 miljoen ton, waarvan deze beslissing een eerste stap vormt tot 2,45 miljoen ton. Dit niveau zal midden 1964 worden bereikt. Niet te veel hooi Ir. Van Delden besprak ook de vraag, of Hoogovens hiermede niet te veel hooi op de vork neemt. Hij kon zich deze vraag wel voorstellen als men in aanmerking neemt, dat de laatste vijf jaar in totaal voor ongeveer 750 miljoen gulden aan in vesteringsbeslissingen is genomen. „Veel hooi is er dus wel op de vork genomen, maar naar mijn mening niet té veel", zo vervolgde ir. Van Delden. „Wij hebben na melijk geen keus; een bedrijf dat niet doorgroeit, gaat achteruit, en dat zeker in deze dynamische tijd. De kansen moeten worden aangegrepen wanneer zij er zijn; aldus spreker. Ir. Van Delden ging in zijn rede nog eens in op het probleem van de vestiging van een tweede staalbedrijf in Nederland en het werk van de commissie-Van Ber- kum. Nieuwe gezichtspunten kwamen daarin niet naar voren. De E.G.K.S. Eerder in zijn rede was ir. Van Delden stil blijven staan bij de betekenis van het afgelopen jaar voor de staalindustrie in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dit jaar is zeer gunstig geweest. De produktie steeg van 63 miljoen ton in 1959 tot 73 miljoen ton in I960. De afzet is vlot gegaan, alleen de laatste maan den viel enige aarzeling waar te nemen. Deze gunstige situatie heeft veroorzaakt dat men overal grote plannen voor expan sie heeft. In de K.S.G. zijn in het eerste halfjaar van 1960 niet minder dan tachtig investeringsprogramma's aangemeld, waar mee in totaal circa 4,5 miljard ge moeid zal zijn. De totale ruwstaalcapaci- teit zal door uitvoering van deze program ma's met circa 10 miljoen ton, of wel met een zevende gedeelte worden uitge- De heer P. van Delden breid. Vooral zijn uitbreidingen in de pro duktie van dunne plaat te verwachten. „De bouw van twee kustbedrijven: een in Frankrijk bij Duinkerken, het andere bij Tarente in Italië, maakt dat wij meer dan ooit bedacht zullen moeten zijn op een felle concurrentiestrijd", aldus ir. Van Delden. Over het algemeen toonde spreker zich tevreden met de K.S.G. Over de overwe gingen om het K.S.G.-verdrag aan dat van de E.E.G. aan te sluiten, merkte ir. Van Delden op, dat hij ongaarne zou zien, dat wezenlijke elementen van het K.S.G.-ver drag veranderd zouden worden en hij stel de dat dit probleem door de regeringen en door de Hoge Autoriteit met de grootste voorzichtigheid moet worden bezien. Dank zij een gestegen verbruik .is er sprake van een bevredigende ontwikkeling van de textielafzet. Gedurende de eerste negen maanden van 1960 is de bedrijvig heid in de katoen-, rayon- en linnenindus- strie (KRL-industrie) vrij aanzienlijk toe genomen in vergelijking met de overeen komstige periode van het voorafgaande jaar. De produktie heeft de cijfers van de eer ste drie kwartalen van het recordjaar 1957 zelfs nog met enkele percenten over troffen, terwijl de binnenlandse afzet zich ongeveer op hetzelfde niveau bewoog als in genoemd jaar. De vraag van buitenland se zijde bleef aanhouden. Die van het bin nenland ontving een nieuwe stimulans door een vrij krachtige stijging van het textielverbruik door de consument. Over het algemeen wordt de gang van za ken dan ook als bevredigend aangemerkt. Over "c algemeen wordt de gang van za- over geheel 1960 voor de k.r.l.-industrie als geheel alleszins bevredigend zullen zijn. In de kring van het convent der chris telijk sociale organisaties heeft men zich gedurende lange tjjd beraden over de op richting van een beleggingsinstelling tot het bevorderen van de bezitsvorming. Dit beraad heeft thans geleid tot het besluit een beleggingsdepot te stichten onder de naam „Beleggingsfonds voor Protestants Nederland". Hoewel de regering reeds in november 1959 belastingfaciliteiten in het vooruit zicht stelde voor beleggingsmaatschappijen, die in het bijzonder voor de kleine spaar ders zijn bestemd, is de wettelijke rege ling daarvan nog steeds niet tot stand ge komen, zo deelt het convent ons mede. Daar men met het oog op de risicosprei ding de beleggingen wenst te doen geschie den in obligaties, aandelen en leningen en van een beleggingsdepot geen speciale be lastingen worden geheven, is besloten niet een beleggingsmaatschappij doch een be leggingsdepot te stichten. De deelhebbersbewijzen zullen worden uit gegeven in coupures, welke bij de oprich ting een waarde zullen hebben van onge veer 100.Als oprichters fungeren het CNV en de Spaarbank voor Protestants Nederland. Beheerders van het fonds zul len zijn: Hope en Co te Amsterdam, de Crediet- en Effectenbank te Utrecht en de Spaarbank voor Protestants Nederland te Utrecht. Voor acht vrachtschepen, die door „De Schelde" te Vlissingen worden gebouwd voor de Ghanese „Black Star Line", heeft Heemaf n.v. te Hengelo de opdracht ont vangen tot levering van 24 generatoren 260 kva, 600 omw/min, zo wordt in „Hce- mafpost" medegedeeld. Het bedrijf ont ving verder belangrijke opdrachten voor nieuwe vestigingen van chemische indus trieën in het Botlekgebied op motoren en installaties, onder andere ten behoeve van de n.v. Zoutchemie Botlek. De rijksuniver siteit te Groningen bestelde voorts voor haar bibliotheek 22 compactus-installaties, die door Staalmeubel n.v. te VelsCn in samenwerking met Heemaf worden gele verd. Heemafpost geeft voorts een tekening weer van een door Heemaf geprojecteerd, geleverd en geïnstalleerd transformator en schakelstation voor een grote fabriek. Voorts worden beschreven de levering van motoren, generatoren enz. voor het M.S. Koningin Wilhelmina van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, de levering van verfkranen voor de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, alsmede van drie "Ward- Leonard aandrijvingen voor de stoomwe verij „Nijverheid" in Enschede, en van golfcartonmachines, normmotoren enz. Voorts wijdt „Heemafpost" aandacht aan de Europese integratie. Het orgaan is van mening dat het economisch, technisch en geestelijk potentieel van West-Europa als geheel niet onder doet voor dat van het Westen of het Oosten. In ieder land af zonderlijk echter heeft het niet de kracht zich op den duur staande te houden te gen grotere machten. Het Europese po tentieel moet de nadelen der versplinte ring overwinnen om de volle kracht te kunnen ontplooien. De technische motie ven, die tot de noodzaak van een groter geografisch achterland leiden, zijn echter op vele plaatsen verschillend. „Het is de bundeling der gezonde krach ten, welke de Westeuropese eeenheid tot stand zal brengen. In deze hordenlocp van moeilijkheden, waarin de overheid strui kelt, zal het bedrijfsleven de leiding ne men, omdat het mobieler is in zijn bin dingen en dagelijks geconfronteerd is met de taak oplossingen te vinden om obsta kels te omzeilen. De snel groeiende inte gratie van het Westeuropese bedrijfsleven gaat althans voorlopig een toestand scheppen, waarin de taak van de overheid er zich toe kan beperken het gegroeide te constateren, zich evoluerend van stimule rend tot aanvaardend en registrerend. In de estafette om de Eux-opese eenwording, nodig voor het overleven van Europa als medeleider van de wereld, heeft het be drijfsleven de stok van de overheid over genomen" aldus „Heemafpost". De Hoge Autoriteit van de K.S.G. heeft bekendgemaakt dat in november van dit jaar de voorraden steenkool in de landen van de K.S.G. met drie percent zijn ge daald tot 28.900.000 ton. De voorraden cokes bleven nagenoeg ongewijzigd. De raad van commissarissen van de n.v. „Cobra" (houdstermaatschappij van aan delen van de buitenlandse deelnemingen Heinekens Bierbrouwerij Maatschappij n.v.) heeft besloten, in de algemene ver gadering van aandeelhouders over een on veranderd geplaatst aandelenkapitaal van 21 min, een dividend van zeven percent over het boekjaar 1959/1960 voor te stellen. (Over het vorige boekjaar werd negen per cent dividend betaald). Ondanks grotere export In het derde kwartaal van dit jaar is de betalingsbalans der Verenigde Staten slechter geworden, zo heeft het Amerikaan se ministerie van Handel medegedeeld. Het tekort op de balans nam toe tot 4,1 miljard dollar op jaarbasis. Het tekort werd groter, zo werd gezegd, ondanks het feit dat de uitvoer in het derde kwartaal veel meer toenam dan de invoer. De verbetering werd echter teniet gedaan door Amerikaanse betalingen aan het bui tenland voor de invoer, door de verminde ring van de goudvoorraden als betaling voor binnenlandse investeringen en direc te investeringen in het buitenland en door de betaling van 145 miljoen dollar aan bui tenlanders, die Amerikaanse maatschap pijfondsen verkochten. In een gisteren gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Nederlandse Waterschapsbank n.v. te 's-Gravenhage is een voorstel aangeno men tot wijziging van de statuten, waarbij het maatschappelijk kapitaal is verhoogd van een miljoen gulden, verdeeld in 4000 aandelen A van 250 nominaal en volge stort, tot twee miljoen gulden, door uit breiding met 1000 nieuwe aandelen B van 1.000 nominaal, waarop 10% verplicht gestort. Van de aandelen A was tot dusver geplaatst en volgestort 427.500. Tot en met 21 december 1960 waren van water schapszijde principiële toezeggingen bin nengekomen voor het nemen van aandelen A tot een totaalbedrag van 75.000 en voor aandelen B tot 525.000, zodat na be krachtiging van de besluiten het totale geplaatste kapitaal van de bank zal zijn gestegen van ruim vier ton tot ruim een miljoen gulden. De Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties heeft zijn voorzitter mr. K. W. A. Schürmann (Nederland), gisteren gemachtigd onderhandelingen te openen met betrekking tot het aangaan van verbindingen met de dit jaar opge richte Internationale Ontwikkelings Asso ciatie (I.D.A.). De associatie is opgericht door de Wereldbank voor de hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden. Functionarissen van de I.D.A. hebben de Verenigde Naties deze maand benaderd over een overeenkomst en zij stelden een verbinding voor in de geest van die, wel ke bestaat tussen de Verenigde Naties en de Wereldbank. De n.v. Rotterdamsche Tramweg Maat schappij deelt mede, dat bij de inkoop van de 3'/=% obligatielening 1897-1900-1914- 1915-1916 een totaal nominaal bedrag- van 175.800 werd aangeboden en van de res- tantbewijzen een totaal nominaal bedrag van 43.112. Van de 3% °/o obligaties wordt 50.400 tegen een koers van 891/2 °/o ge accepteerd en van de restantbewijzen 27.608 tegen een koers van 72%. P. R. Bentz van den Berg: Het bestuur van de Nederlands-Zwitser se Kamer van Koophandel heeft de indruk dat het Zwitserse bedrijfsleven ten gevol ge van het ontstaan van twee economische blokken (de „zes" en de „zeven") alles doet om ter compensatie van de gevreesde ver mindering van de uitvoer naar de E.E.G.- landen, de handelsbetrekkingen met de E.V.A.-landen te versterken. Daarentegen verslapt hun moeite om naar de E.E.G.- landen te exporteren. Deze opmerking maakte de voorzitter van de Kamer, de heer P. R. Bentz van den Berg, in zijn openingswoord tijdens de gisteren in Am sterdam gehouden jaarvergadering. De heer P. R. Bentz van den Berg, in zijn openingswoord tijdens de gisteren in Am sterdam gehouden jaarvergadering. De heer Bentz van den Berg vond dit een on juiste politiek, omdat men zijns inziens juist daar, waar men commercieel het zwakste staat, de moeite moet doen om zijn produkt af te zetten. In de sterk afgenomen belangstelling van het Zwitserse b-drijfsleven voor de Jaarbeurs te Utrecht ziet de Kamer een aanwijzing voor haar vermoeden. De verlaging van de invoerrechten tus sen de E.E.G.-landen maakt het volgens de heer Bentz van den Berg voor Zwitser land natuurlijk moeilijker om in Neder land tegen deze landen te concurreren, maar naast de prijs speelt zijns inziens de hoge kwaliteit van de Zwitserse produk- ten een grote rol. De heer Bentz van den Berg sprak de hoop uit dat degenen die het politiek voor het zeggen hebben, werkelijk de wil mo gen krijgen om tot eenheid in West-Euro pa te geraken. Die wil ontbreekt nog. Het probleem van de „zes" en de „zeven" zal medio januari in Den Haag door de hoofd redacteur van „Journal de Genève", de heer Bernard Béguin worden behandeld. De raad van bestuur van de n.v. Phi lips' Gloeilampenfabx-ieken heeft de heer C. Solleveld per 1 januari 1961 benoemd tot lid van de directie van de hoofdindus- txiegroep elektro akoestiek van n.v. Phi lips. De heer Solleveld zal op dezelfde da tum zijn functie als directeur van de n.v. Phonogram neerleggen. Als zijn opvolger is benoemd de heer J. Th. van der Meer. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,5410,64, Ameri kaanse dollar 3,74 Vz—3,78%, Canadese dollar 3,77—3,82, Franse frank (100) 75,90— 76,40, Belgische frank (100) 7,45—7,50, Duitse mark (100) 90,1090,60, Zweedse kx-oon (100) 72,4073.40, Zwitserse frank (100) 87,35—87,85, Italiaanse lire (10.000) 59,7561,75, Deense kroon (100) 54.25 55,25, Noorse kroon (100) 52,40—53,40, Oos tenrijkse schilling (100) 14,47V2—14,57%, Portugese escudo (100) 13,15—13,30, Spaan se peseta (100) grote coupures 6,17Vfe— 6,32%. Aagtekerk 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Aardijk 22 te Havana verwacht. Abida verin. 22 te Port Harcourt. Achilles 22 v. Amsterdam n. West-Indië. Acmaea 24 te Curacao verwacht. Akkrumdijk 2 v Los Angeles n. Crisobal. Alamak 24 te New York verwacht. Albireo 23 te Rotterdam. Alca 23 te Rotterdam verwacht. Alcinous 22 dwars Gibraltar n. Liverpool. Alioth 23 te Douala. Aldabi 23 te Santos verwacht. Alkaid 22 20 m. n.o. Malta n. Gibraltar. Alphard 23 te Apapa verwacht. Alpherat 23 v. Hamburg n. Bremen. Ameland 22 180 m. n.o. Finisterre n. Turku. Amerskerk 22 v. Fremantle n. Aden. Ampenan 22 te Khorramshar. Amstelhoek 22 300 m. w. Perth n. Aden. Amstelkroon 22 156 m. o.z.o. K. Spartivento naar Civita Vecchia. Air.stellaan 22 150 m. w. Lissabon n. Leith. Ams tel meer 22 520 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapst. Amstelsluis 24 te Fremantle verwacht. Aanstel veld pass. 22 Kp. St. Vincent n. Londen. Angolakust 22 v. Abidjan n. Douala. Area 21 v. Geelong n. Brisbane. Argos 23 v. Savona n. Genua. Amedijk pass. 22 Azoren n. Port Everglades. Asmidiske 22 600 m. z.w. Kp. Race n. Hampt.rds. Asterope 22 300 m. z. Kp. Race n. Nederland. Averdijk pass. 23 Kreta n. Port Said. Barendrecht 22 55 m. n.w. Oran n. Mena. Batjan 22 v. Aden n. Suez. Bawean pass. Aden n. Penang. Bengkalis 22 te Tutikorin verwacht v. Aleppi. Bennekom 23 te Amsterdam. Bonita 23 te La Ceiba. Bosco 22 ten anker Khorramshahr v. Galle. Breda 21 te Brake n. Hamburg. Bussum 23 te Salvador. Calt. Amsterdam 22 30 m. z.z.o. Wight n. P. Said. Caltex Delfzijl 22 te Kopenhagen. Caltex Eindhoven 23 te Band. Mashur verwacht. Caltex Gorinchem 23 v. Rotterd. n. Kopenhagen. Caltex Leiden 22 80 m. z.w. R. Fartak n. Bahrein. Caltex The Hague 22 400 m. o.z.o. Albany naar Fremantle. Caltex Utrecht 22 te Aruba. Camerounkust 22 te Hamburg. Camitia 24 te Curasao verwacht. Casamance 22 40 m. n.w. Le Havre n. Le Havre. Ceres 22 te Rotterdam n. Bremen. Cinulia 22 te Curacao v. Thameshaven. Congokust 22 te Takoradi. Cradle of Lib. 22 10 m. z.w. Dondrahd. n. Iwakuni. Crania 22 550 m. n.o. Azoren n. Curacao. Dahomeykust 23 te Amsterdam. Dalerdijk 23 te Rotterdam. Diemerdijk 23 te Seattle. Dinteldijk 23 te Balboa. Diogenes 22 te Amsterdam n. Wecsa. Dongedijk 22 te Rotterdam verwacht. Eenhoorn 22 dwars Kp. Blanco n. Hamburg. Drente 23 te Hongkong. Eos 22 v. Valetta n. Piraeus. Esso Amsterdam pass. 22 Gibraltar n. Antwerpen. Esso Nederland 22 16 m. n.w. Malta n. Port Said. Forest Lake 22 v. Rotterdam, 23 te Antwerpen. Forest Town 22 te Palermo. Gaasterdijk 22 570 m. w.z.w. Azoren n. Houston Gaasterkerk 23 te Amsterdam. Gaasterland 22 345 w. Kp. Blanco n. Amsterdam. Garoet 22 te Aden verwacht v. Mombasa. Geertje Buisman 22 v. Valencia te Ghandi. Geeststar 22 v. Preston n. Rotterdam. Graveland 22 te Recife verwacht v. Las Palmas. Groote Beer 21 te Amsterdam. Grootekerk 22 v. Amsterdam n. Z.- en O.-Afrika. Guineekust 21 v Novoredondo n. Porto Amboin. Haarlem 22 v. Georgetown n. Liverpool. Hathor 23 te Alexandrië. Hector 23 te Mersin. Hecuba 22 v. Salt River n. Puerto Cortez. Heelsum 23 te Amsterdam. Helena 22 v. St. Vinvent n. Curacao. Helicon 22 te Ya Guaira n. Curacao. Hera 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Hersilia 22 310 m. n.o. Trinidad n. Rotterdam. Holendrecht 22 540 m. w.z.w. Landsend n. R'dam. Hoogkerk 22 v. Marseille n. Antwerpen. Houtman 22 te Durban verwacht v. Tiko. Hydra pass. 22 Azoren n. San Juan. Ivoorkust 22 180 m. o. Madeira n. Freetown. Jacob Verolme 23 te Cristobal. Jagersfontein 23 v. Bremen n. Hamburg. Japara 21 te Durban. Jos. Frering 22 115 m. w.z.w. Lissab. n. IJmuiden. Kalydon 22 in Suezkan. verw. n. Mena A1 Ahm Kara 22 v. Turku n. Curacao. Karimata 22 100 m. z. Rome n. Genua. Katelysia 22 v. Curacao n. Kingston. Katwijk 22 630 m. z.z.o. Kp. Race na Mobile. Kelletia verm. 23 v. Mombasa n. Diego Suarez. Kenia 22 300 m. o. Malta n. Rotterdam. Kennemerland 22 te Hamburg. Kerkedijk 22 760 m. n. Azoren n. Antwerpen. Khasiella 22 ten anker rede Heysharn. Kleldrecht 22 8 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Vlissingen Kinderdijk 22 780 m. n.o. Azoren n. Miami, Koningswaard 22 500 m. z.w. Flores n. Curasao. Kopionella verm. 22 v. Ardrossan n. Oldkilpatrick. Koratia 22 v. Rotterdam n. Gothenburg. Korendijk 22 te Philadelphia. Kosicia 24 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 22 75 m. z.z.w. Kreta n. Port Said. Kryptos 22 v. Curacao n. Groton. Laarderkerk 22 v. Khorramshar n. Karachi. Ladon 22 400 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Laga 22 25 m. w.n.w. Kp. Bougaroni n. Fecamp. Lawak 22 v. Lobito n. Kaapstad. Lekhaven 22 te Bremen. Lekkerkerk 22 80 m. n.w. Sardinië n. Port Said. Lelykerk 23 te Marseille verwacht. Lemsterkerk 22 100 m. z.w. Zante n. Genua. Leopoldskerk 22 65 m. n.n.w. Perlm n. Budai. Liberty Bell 22 5 m. n.w. Stromboli n. Port Said. Lindekerk 22 te Rotterdam. Lissekerk 23 te Karachi. Lutterkerk 22 70 m. n.o. Ras Fartak n. Massawa. Maas 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Maaskerk 23 te Port Said verwacht. Madisonlloyd 23 te Port Said. Mariekerk 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Markelo 23 te Rotterdam. Maureen 22 450 m. n.w. Azor enn. Hamburg. Meerdrecht 22 565 m. n.o. P'maribo n. Rio de Jan. Meerkerk 23 te Cochin verwacht. Megrez N 22 60 m. o. Bonavista n. Rio de Janeiro. Mentor 23 te Lattakia. Merseylloyd 23 te Callao v. Bislig. Minos 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Modjokerto 22 v. Hamburg n. Bremerhaven. Munttoren 22 1300 m. w.z.w. Madeira n. Vadoe. Musilloyd 22 v. Port Said n. Halifax. N'aess Commander 22 ten anker Cowesroads. Naess Lion 22 160 m. o.n.o. Algiers n. Teneriffe Naess Tiger 22 7 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Navicella 22 430 m. w. Finisterre n. Curacao. Neder-Eems 21 te Amsterdam. Neder-Waal 22 rede Port Swettenham. Nestor 22 60 m. z. Cartagena n. Hamburg. Nias 22 v. Suez n. Akaba. Nieuw Amsterdam 22 te Grenada verwacht. Nljkerk 22 v. Genua n. Port Said. Oberon 22 te Amsterdam n. Hamburg. Ootmarsum 22 120 m. n.o. Finist. n. Rotterdam. Oranje Nassau 22 v. Barbados n. Plymouth- Ossendrecht 22 150 m. n.w. Azoren n. Baltimore. Parkhaven 22 v. Rouen n. Las Palmas. Pendrecht 23 v. Banias n. Sete. Pericles 22 te Calloac verwacht. P. G. Thulin 22 te Curacao. Philidora 22 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 22 115 m. n.n.o. Kp. Finist. n. Port Said. Philippia 22 120 m. o. Bahrein n. Lavera. Poseidon 22 te Willemstad verw. v. Amsterdam Pr. Fred. Willem 22 370 m. o. Gibr. n. Alexandr. Prins Willem II 22 145 m. w.z.w. Kreta n. Spanjè. Prins Willem IV 22 te Harlingen. Pr. Willem V 22 10 m. z.o. Dungeness n. Le Havre Pygmalion 22 te Thessaloniki. Rempang 23 te Port Elisabeth. Ridderkerk 22 100 m. n.o. Oran n. Rotterdam. Riouw 23 te Bremen. Roepat 22 v. Ilo Ilo n. Cebu. Roggeveen 22 200 m. n.w. Sorong n. Manilla. Salatiga 22 80 m. w. Minicoy n. Aden. Saloum 22 te Ziguinchor v. Dakar. Scherpendr. 22 100 m. w. Kp. Matapan n. Wismar. Schouten 22 te Hongkong verwacht v. Manilla. Sinabang 23 te Devonport verwacht. Skadi 22 v. Casablanca n. Galway. Slamat 22 te Djeddah. Sloterdijk 22 te Rotterdam. Soestdijk 22 v. New York n. Antwerpen. Solon 22 te Cartagena verwacht v. Maracaibo. Sommelsdijk 22 600 m. w. Scillys n. New York. Stad Alkmaar pass. 23 Minorca n. Benisaf. Stad Amsterdam 21 v. Amsterdam n. Genua. Stad Breda 22 te Las Palmas. Stad Dordrecht 22 v. Rotterdam n. Catania. Stad Haarlem 22 8 m. z.w. Gibralt. n. Rotterdam Stad Leid en22 190 m. o.n.o. K. Del Gado n. Aden Stad Maassluis 24 te IJmuiden verwacht. Stad Schiedam 23 te Gent verwacht. Stad Utrecht 22 v. St. Vincent n. Rotterdam. Over de eerste negen maanden van 1960 was de omzet van de n.v. Machinehandel Mahez hoger dan in de overeenkomstige periode van 1959. Het saldo van de order portefeuille per ultimo september vertoon de ten opzichte van hetzelfde tijdstip in 1959 een stijging. De kosten stegen even wel. Toch mag verwacht worden dat het jaarresultaat tenminste met dat van 1959 zal overeenkomen, zo deelt de directie mede. Over 1959 werd een winst gemaakt van 208.342 en werd 16 percent dividend gedeclareerd. Stanvac Lirik 22 vJTSifdJ: Uban n. Buatan. Stan vac pendopo 22 v. Singapore n. Penang. Stanv. Sunda 22 140 m. z. Singap. n. P. Swettenh Stanvac Talang Akar 23 te Tandjong Uban. Statue of Liberty 22 80 m. o. Malta n. Port Said Stentor 22 43 m. z.w. Casquets n. Tunis. Steven 22 v. Sete n. Port Louis. Straat Bali 2 2v. Singapore n. Port Swettenham. Straat Cumberland 22 v. Adelaide n. Mauritius. Straat Johorè 22 620 m. w. Kp. Race n. Brisbane. Straat Soenda 23 te Fremantle verwacht. Sunetta 22 te Hongkong. Tabian 22 110 m. n.w. Minicoy n. Ashskihr. Talisse 22 20 m. z.z.w. Teneriffe n. Pernambuco. Tamo 22 te Bremen v. Amsterdam. Taria 22 v. Mena Al Ahmadi n. Lorenco Marques Telamon 22 v. Maracaibo n. Miragoane. Thuredrecht 23 te Trjëst. T.iisadane 22 v. Dar Es Salaam n. Singapore. Towa 22 te Bahia verwacht v. Ilheus. Triton 22 v. Paramaribo n. New York. Tweelingen 22 175 m. w.n.w. Finist. n. Rotterdam. Van Heemskerk 22 v. Manilla n. Ilo Ilo. Van Noort 22 te Napier. Van Riebeeck 22 v. Mukalla n. Muscat. Van Spilbergen 24 te Douala verwacht. Vasum 30 ter hoogte Landsend verwacht. Viana 22 te Cardon verwacht. Vivipara 22 37 m z.o. Aden n. Mena. Vlist 22 v. Norfolk n. Rotterdam- Waal 22 90 m. w. Matapan n. Leixoes. Waingapoe 22 te Bahrein verwacht v. Ummsaid. Waterland 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Waterman 22 170 m n. Benghazi n. Vlissingen. Westertoren 22 60 m z. Cochin n. Abadan. Wieldrecht 22 te Rotterdam. Willem Ruys 23 te Rotterdam. Woensdrecht 22 te El Palito. Woltersum 23 te Le Havre verwacht. Wonogirj 22 te Alexandrië. Wonorato 23 te Manilla verwacht. Wonosari 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonosobo 22 32 m. w.n.w. Minicoy n. Penang. I.Jssel 22 te Bremen. Zafra 22 170 m. n. Benghazi n. Tranmere. Zaria 27 te Tripoli (Libanon verwacht. Zeeland 22 te Hongkong verwacht. Zonnekerk 22 v. Genua n. Marseille. Zuiderkruis 22 te Cristobal. KLEINE VAART Admiralengracht 22 te Scheveningen. Areas 22 30 m. o. Tunis n. Algiers. Ardeas 22 te Amsterdam n. Oran. Audacia verm. 22 v. Teignmouth n. Amsterdam. Bab T pass. 22 Terschellingerbank n. Zaandam. Draco 21 v. Barcelona n. Tarragona. Eljo 22 op Waterweg. Erasmussingel 22 5 m. n. Ouessant n. Pt. Talbot Fiducia 2 verm. 22 v. Charleston n. Rotterdam. Flevo 22 00 m. z.w. Hanstholm n. Huil. Flevo 22 60 m. o. San Sebastian n. Valencia. Flores 23 te Amsterdam verwacht v. Gothenburg. Geestdam 22 25 m. n.w. Cromer n. Boston. Hagno 22 150 m. w. Lissabon n. Buenos Aires. Helvetia verm. 23 v. Londen n. Rotterdam. Hontestroom 22 60 m. n.w. IJmuiden n. A'dam. Inspecteur Mellema 2 v. Bayonne n. Dordrecht. Joost 21 te Karskaer v. Delfzijl. Julia Mary 22 3 m. z.w. Dungenes n. Londen. Jupiter 22 in Teesbay ten anker. Kaap Falga 21 te Rundvlk v. Sundsvall- Kastanjesingel verm. 22 v. Par n. Rotterdam. Keizersgracht 22 te Hamina. Leliegracht 21 te Gotland n. Amsterdam. Léonidas 22 20 m. z.w. Wight n. Rotterdam. Lingestroom 22 dw. Scheveningen n. Amsterdam Looiersgracht 22 te Utklipan n. Amsterdam. Lijnbaan 22 te Danzig verw. v. Kristiansand. Li,inbaansgracht 22 te Mantyluoto. Manta 22 te Royal Sovereign n. Amsterdam. Marcella 23 te Delfzijl verwacht v. Alam. Marianne pass. 22 Goeree n. Rotterdam. Marva verm. 23 v. Rouaan n. Casablanca. Molensingel verm. 22 v. Rotterd. n. Puttershoek Nassauhaven 23 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Nero 22 v. Amsterdam n. Leixoes. Phidias 22 Goeree gepass. n. Lissabon. Plato 21 v. Aalborg n. Aarhus. Prinses Irene 22 te Dover n. Sete. Rochab 22 30 m. o.z.o. Wight n. Casablanca. Spaarnestroom 22 2 Om. w. Goeree n. Amsterdam Spoorsingel pass. 22 Noordhinder n. Rotterdam Strabo 22 te Rotterdam n. Amsterdam. Tasmanië 22 te Terneuzen v. Amsterdam. Texelstroom 22 dwars Finisterre n. Freetown. Thaletas 22 ten anker rede Lipari. Tilly 22 20 m. w. Hirsthals n. Zaandam. Twee Gebroeders 22 40 m. o. Bronhom n. Lübeck. Urkersingel verm. 22 v. Ipswich n. Rouaan. Vechtstroom 22 40 m. z.w. IJmuiden n. A'dam. Wilpo pass. 22 ET-14 v. A'dam n. Norrköping. Wulp verm. 23 v. Manchester n. Rotterdam. Zuiderzee 22 10 m. z. Goeree n. Rotterdam. SLEEPVAAR1 Barentsz Zee 17 v. Halifax n. Savannah. Nestor 21 te IJmuiden. Noordholland 19 v. Cristobal n. Philadelphia. Simson en Titan 21 v. buitengaats „Oberon" bin nengebracht. Utrecht 22 150 m. w. Honolulu n. Japan. Zeeland 22 30 m. z.o. Landsend n- Baltimore. In de vergadering van commissarissen van Heineken's Bierbrouwerij Maatschap pij n.v. is, zo deelt de directie mede, be sloten aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1959/1960 11 percent dividend (onv.) uit te keren. De Amerikaanse goudvoorraad De goudvoorraad van de Verenigde Staten it in de week tot 21 december met 48 miljoen dollai gedaald, zo maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën gisteren bekend. De voorraad be draagt nu 17.925 miljoen dollar. KON. OLIE FAVORIET Het aandeel Kon. Olie was gisteren favoriet. De eerste koers werd bij de „slag" vastgesteld op 125.10, waarin verder wei nig verandering kwam, tegen gisteren als slotprijs 122.20. Een koerswinst derhalve van circa 3 gulden ofwel 15 punten op de oude omrekeningsbasis. De arbitrage nam de stukken voor Londense rekening uit de markt, terwijl daarnaast ook vraag van lokale zijde aanwezig was. De wereldolie- situatie wordt doorelkaar gunstiger voor de olieconcerns geacht. Na een hoogtepunt van circa 1200 pet. daalde de koers van aandelen Kon. Olie tot ƒ120 ofwel 600 pet. Vergeleken met de overige internationals worden aandelen Kon. Olie door de beurs op de prijs van 125 (625 pet.) zeer koop waardig geacht. De stemming voor de overige internationale waarden viel iets tegen. Philips 3 punten lager op 1183. Hoogovens daalde va a 786 tot 783 6). Unilever een puntje lager op 782%. AKU lag lange tijd op 450, min pet. Later steeg de koers tot 453. In de cultuursector was het uiterst stil. Aandelen HVA brok kelden wederom af tot 136% (137%). Scheepvaart Unie haa een goede dag. Staatsfondsen praktisch onveranderd. (ANP) Boeke Huidekoper van 162% op 163, Boom-Ruygrok van 168% op 167%, Figée van 210% op 209. Spaarnestad van 630 op 640 b. VERHANDEI.DE FONDSEN 21 dec. 22 dec. Totaal 451 459 Hoger 178 (39.4%) 221 (48.1%) Lager 166 (36.8%) 124 (27%) Gelijk 107 (23.8%) 114 (24 9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U456—458 457 Kon. Olief 124.70- 126.80 126.20 Philips 1184—1188 1184 Unilever 784 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U454 Kon. Olie125.40—126 125.40 Philips 1176—1179 1179 Unilever 777—780 Hoogovens 778780 H.V.A135 Amsterd. Bank 385 Ned. Handel Mij. 315% Rotterd. Bank. 327 Twentsche Bank 311 A'dam Rubber 109% H.V.A 136 A.K.U 456 Van Berkel's Pat. 321 Deli Mij ƒ171.90 485 Nederl. Ford 550 Van Gelder Pap. 326 Hoogovens 784 Müller Nat. Bezit 420 Ned. Kabelfabr... 603 Philips Gem Bez. 1181% Philips Pref 324% Unilever 782% Wilton Fijenoord 204% Billiton Mij. TI 420 Dordtsche Olie 583% f 125.10 H.A.L 147% K.L.M f 97. K.N.S.M 200% Stoomv. Mij. Ned. 177 Ommeren, Phs. v- 305 N. Scheepv. Unie 155% f 216.50 f 236.50 f 475.— Ver. Bezit v. 1894 f 130. Albert Heijn 405 Amstel Bier 523 Bols 613 Bührmann Papier 521 Ned Gist- en Sp 390 Van der Heem 391 Heineken's 580 Hoogenbosch Sch 295 Indola 524 452 Kon. Ned. Zout 1043 Sikkens Groep 800 Stokvis R.S 260 Thomassen Dr 683 Ver. Machinefabr. 239% Wessanen 342 Zwanenberg-Org. 370 Aluminium Ltd... 32% American Motors 13% Anaconda 46%( Bethlehem Steel.. 397^ Cities Service 49% General Motors. 41% Kennecott Copper 77% Republic Steel Sheil Oil 76 U.S. Stee] 77 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Banki NEW YORK: VEEL KALMER De handel op de Newyorkse beurs van gisteren was tegen sluitingstijd weer kalm. De olies stonden iets hoger. Americ o Te lephone zakte meer dan een punt terwijl General Telephone fractionele verliezen leed. In de oliehoek kon Jersey profiteren van de winst die geboekt werd: Union OiJ bijna l!/2 omhoog, Armada en Cities Ser- voce ongeveer 2 dollar beter. Alle andere stegen bijna een punt. IBM zakte ongeveer 7 dollar in, in een vrij onbeweeglijke „elek tronische hoek". De meeste luchtvrm-t- aandelen leden fractionele verliezen. De omzet was 3,820,000 aandelen. Van hel .0- taal van 1260 verhandelde aandelen waren er 491 hoger en 536 '.ager. Het industriege middelde kwam van 615,42 op 613,31, dat van spoorwegen van 128,08 op 129.10 en dat van openbare nutsbedrijven van 98,47 op 98,75. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11