V&ikalk VAL VAN KABINET-DE QUAY Drijvende bok „Adelaar" in afgelopen nacht gezonken AGENDA COMMENTAREN OP DE KABINETSCRISIS Kort en bondigy Koninklijk gezin vierde het kerstfeest met het personeel OLIFANT Morgen weer buien Drie doden in het verkeer Laatste vergadering van kabinet-De Quay 2 het originele Zweedse KNACKEBRÖD Acht jaar voor wurging van publieke vrouw Afgezakt Haarlem Velsen-IJ muidén Beverwijk Mijnwerker krijgt twee jaar voor dodelijke aanrijding Aanval op prijsbeleid Kosten levensonderhoud niet gewijzigd Rowenta-perfectle I Vragen in de Kamer over de EEG-versnelling VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 De grote bok „Adelaar" van VV. A. van den Tak's Bergingsbedrüf in Rotterdam is in de afgelopen nacht even buiten de mond van de Nieuwe Waterweg gezonken. Door nog onbekende oorzaak waren gisteravond de beide poten van de bok naar voren geklapt. Twee kleine sleepboten, die met het gevaarte van Schcveningen op weg waren naar Rotterdam, waren gedwongen de trossen los te gooien. Het gelukte een van de sleepboten een van de vier opvarenden aan boord te nemen. De zee was echter vrü ruw zodat men de hulp van de reddingboot van Hoek van Holland inriep. Deze wist de drie overige opvarenden van de bok te halen. De zwaar beschadigde bok werd aan ankers vastgelegd. Daar de ponton echter een lek had gekregen is het gevaarte in de afgelopen nacht om kwart over drie gezonken. De „Adelaar" was in de mond van de vertrok naar zee evenals het bergingsvaar- Scheveningse haven betrokken geweest bij tuig „Dolfijn". Later kwam daar nog het het lichten van de daar gestrande logger Sch-21. Gisteravond vertrok de „Adelaar", gesleept door de twee sleepboten naar Hoek van Holland. De reis verliep zonder stoornis toen even na zeven uur door nog niet ontdekte oorzaak de top van de bok achterover sloeg en de staaldraadtuien, die de beide vooroverstaande poten van de bok in bedwang houden, vernielde met het gevolg dat beide poten naar voren klapten en in zee vielen. Met een dei-ge lijke stalen ravage voor de boeg was het niet meer mogelijk de bok verder te sle pen. Een van de sleepboten wist langszij te komen en een van de opvarenden over te nemen. Het naderen van de bok was echter niet zonder gevaar zodat de sleep boot verdere pogingen staakte om ook nog de drie andere opvarenden bij zich aan boord te halen. Hoek van Holland werd gealarmeerd en om half acht vertrok de reddingboot „Pre sident Jan Leis" naar zee. Schipper Van Seters zag kans, ondanks de zeegang, langs zij van de Adelaar te komen en de drie op varenden over te nemen. Met de redding boot kwamen ook de beide sleepboten naar binnen. Bij Van den Tak werd direct alarm geslagen. De nieuwe Europoort-sleepboot „Steenbank" van L. Smit en Co, die en kele dagen geleden in dienst is gesteld, Advertentie Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 26-jarige Utrechtse chauffeur wegens doodslag op een publieke vrouw in haar woonbootje te Utrecht conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De Utrechtse rechtbank had de chauffeur destijds we gens zware mishandeling tot zes jaar ver oordeeld nadat wegens doodslag tien jaar tegen hem was geëist bergingsvaartuig „Bruinvis" bij. Na een onderzoek kwam men tot de con clusie dat de poten als verloren moesten worden beschouwd. Losbranden zou de eni ge mogelijkheid zijn de ponton te kunnen binnenslepen. Aan dit werk werd in de loop van de nacht begonnen. Om kwart over drie kwam echter aan dit werk een einde, doordat de ponton met de ravage van stalen masten en tuidraden in de gol ven verdwenen. De Hagenaars, die in de loop van van morgen de Amerikaanse ambassade aan de Korte Voorhout passeerden, hebben misschien een ogenblik in de veronder stelling geleefd, dat onze bondgenoten aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan zo intens met het vereenzaamd lot van hun trouwste N.A.V.O.-volge ling, de gisteravond door het grootste deel van de Tweede Kamer naar huis gestuurde regering-De Quay, meeleef den, dat zij gemeend hadden tekenen van rouw aan te moeten nemen. Op merkzame voorbijgangers meldden ons namelijk telefonisch dat de Amerikaan se vlag aan het ambassadegebouiv half stok was gehesen. Bij navraag bleek echter, overigens enigszins tot onze te leurstelling, dat ambassadeur Young, die door de bestuurswisseling in zijn land eveneens is gedwongen zijn toe komstplannen te herzien, zich toch niet zó lotsverbonden met de Nederlandse bewindslieden acht, dat een dergelijk vertoon van piëteit aan hem mocht worden toegeschreven. De „rouwposi- tie" van het dundoek moest namelijk worden geweten aan een technische onvolkomenheid, die het afzakken van de vlag tot gevolg had, een slordigheid je dat op dit opvallende punt echter aan menig oplettend oog niet onge merkt voorbij zal zijn gegaan. De koninklijke familie heeft donderdag middag, met uitzondering van prinses Margriet die ziek is, in de garage va.n de Koninklijke marechaussee in Soestdijk sa men met het personeel het kerstfeest ge vierd. De garage was stemmig versierd met dennegroen, hulsttakken en rode kerstklokken. Er prijkte een grote kerst boom die in de bossen van het koninklijk domein gekapt was. Twee wachtmeesters van de Koninklijke marechaussee onsto- ken de tientallen kaarsjes toen koningin Juliana, sameyi met prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene, er binnen kwamen. Prinses Marijke had zich reeds tevoren bij haar vriendinnetjes opgesteld om met hen het kerstspel „De herdertjes lagen bij nachte" op te voeren. Doodstil was het toen de koningin het kerstevan gelie voorlas. Het dochtertje van de meubelmaker van het paleis, Adrie van Nieuwkasteel, leidde met een frank gesproken declamatie van het „Kerstlied" van Anton van Duinker ken de kerstrede door Prins Bernhard in. „Zeker, ik wens u allen bij mijn kerst wensen ook voorspoed in het nieuwe jaar, maar niet teveel", zo sprak de prins. „Ik wens u genoeg tegenspoed om u te dwingen tot strijden, want alleen strijdend zullen wij werkelijk leven. Door de beproevingen die op onze weg worden gesteld worden wij gedwongen te tonen wat wij werkelijk waard zijn, moeten wij ons bewust worden van onze zwakheden en wordt ons geloof aan de praktijk getoetst. Het gedwongen zijn tot een voortdurende strijd is voor ons nodig om ons te leren dat wij alleen niets kunnen. Dat de schatten hier op aard door- ons verzameld, vergankelijk zijn en ons uiteindelijk tot niets dienen. De Prins zei verder dat onze beproevin gen en ons telkens weer falen in de strijd ertegen nodig zijn om ons te doen besef fen dat we, wat ook onze positie onder de mensen is, en hoe groot ook onze pres taties zijn geweest, hulpeloze verdwaalde kinderen blijven die zonder Gods hulp niet vermogen de weg te vinden naar het aardse en het hemelse heil. Zo worden wij er telkens aan herinnerd dat de weg die Jezus Christus ons toont in het evangelie, de enige is die een werkelijke oplossing voor onze problemen geeft en dat wij slechts door Hem te volgen tot aan het kruis de weg kunnen vinden naar Gods vrede". Het paleiskoor bracht na deze toespraak het „in 't stalleken van Bethlehem" ten gehore. Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: Con cert N.Ph.O. met Aafje Heynis, alt. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. (beide kerstdagen tevens 16.15 u.): „Alles de lucht in", a.l. Iedere ochtend (behalve zondag) van 10 tot 13 u. doorlopende voor stellingen „Het huwelijk van koning Bou- dewijn en Dona Fabiola", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. (beide kerstdagen echter 14, 16.30, 19 en 21.15 u.): „Een stem in de mist", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., beide kerstdagen tevens 16.15 u.: „Ma rina", a.l. Iedere ochtend (behalve zondag) 10, 11 en 12 u.: „Het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14 en 16.15 u.: „Alleen op de wereld", a.l. en 19 en 21.15 u.: en schiep de vrouw", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u., za terdag 14.30 en 19, beide kerstdagen 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Du bist wunderbar", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., beide kerstdagen tevens 16.15 u.: „Zó zal je er een hebben", a.l. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De ondergang van de „Mary Deare", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., beide kerstdagen echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Liefde, dollars en Chianti", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met maandag 20 u.: „Hier is Lemmy Caution", 18 j. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Tot 1 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dick van Gulik. Dagelijks 10-22 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 1 jan. expositie van wer ken van Hans van Wijk. Dagelijks 9—17 u., tevens ma., wo., vrijd., 1820 u. Bloemendaal (Overveen): Tot 30 dec. expositie van grafisch werk van Dirk Har- ting. Dagelijks 1017 u., zondags 1517 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 januari expositie van de Nederlandse Kring van Tekenaars. Dage lijks 10—17 u., zondags 14—17 u. Vishal: Tot 8 jan. expositie van werken van De Groep. Dagelijks 1017 u. (tevens ma., wo. en za. 20-22 u.), zondags 1317 u. VRIJDAG 23 DECEMBER Thalia-theater, 20 uur: „The big circus". Rex-theater, 20 u.: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard". Expositiezaal, Heidestraat, 19.30—22.30, fototentoonstelling. ZATERDAG 24 DECEMBER Thalia-theater, 19 en 21.15 u.: „The big circus". Rex-theater, 20 u.: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard". Pietcr Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 9.30—12 en 14—16.30 uur. VRIJDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Met de drie Stoogies de lucht in". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hier is Lemmy Caution". W.B. Theater, 20 u.: „Het teken van Don Marcos". ZATERDAG 24 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Met de drie Stoogies de lucht in". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hier is Lemmy Caution". W.B. Theater, 20 u.: „Het teken van Don Marcos". Advertentie TUSSIPECT hoestsiroop verdrijft die „keelkriebel" De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft een mijnwerker uit Liempde, die op 17 ok tober in Hintham onder invloed van alco hol een dodelijke aanrijding veroorzaakte, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en drie jaar intrekking-van het rijbewijs. Op 8 december eiste de officier van Jus titie tegen hem drie jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. In het kerstspel dat hierna door enkele kinderen werd opgevoerd, vervulde prin ses Marijke de rol van Ruth. Met heldere stem, soms fel uitschietend waar de tekst vroeg om een emotionele intonatie, leefde zij zich geheel in in het gemakkelijk aan sprekende verhaal dat was ingestudeerd door mevrouw I. van Driel-Van Wage- ningen Blaisse. Na de dienst namen de Koningin, prin ses Beatrix, prinses Irene en enkele hof dames in een van de zalen van de kazerne plaats achter lange tafels waarop grote kannen dampend hete chocolademelk en schalen vol met krentenbroodjes stonden. Snel werden de eerste kopjes volgeschon ken en uitgedeeld. Spoedig liep het zaaltje helemaal vol en kwamen de vorstin en de prinsessen han den tekort om iedereen te helpen. Druk beredderend drentelde de Koningin achter de tafels heen en weer. Toen de drukte een beetje was geluwd begaven de Koningin en de twee prinses sen zich naar een andere zaal voor het slot van dit feest: de uitdeling van de kerststollen en de Pro-Juventutekalenders. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Daarop heeft de A.R.-fractie gereageerd met het forceren van een conflict via een motie. De A.R.-fractievoorzitter, dr. Bruins Slot, erkende de mogelijkheid van over spanning van de bouwmarkt. Maar dan moesten daartegen maatregelen worden genomen. Hij kon er zich niet mee ver enigen dat in de vrije sector ongestoord kan worden gebouwd, terwijl de bouw van goedkope woningen wordt afgeremd. Als er overspanning optreedt, moet er zijns inziens in beide sectoren evenwichtig wor den afgeremd. De fractievoorzitter van de C.H.U., dr. Tilanus, verklaarde dat zijn fractie de mo tie-Van Eibergen zou steunen, omdat de woningnood nog steeds groot is en er iets moet gebeuren. Prof. Oud, voorzitter van de V.V.D.- fractie, was van oordeel dat de Anti-Re volutionairen een verantwoordelijkheid op zich hadden geladen, die niet in overeen stemming was met de zaak waarom het ging. „Natuurlijk is de woningbouw een zeer ernstige zaak, maar de Anti-Revolu tionaire Partij is niet de enige die dat vindt. De motie-Andriessen beoogt het zelfde als de motie-Van Eibergen. Is dat verschil dan een kabinetscrisis waard? Wat ontketent men?, vroeg prof. Oud. „Er zou wel eens een kabinet kunnen komen dat dr. Bruins Slot met minder sympathie ziet optreden dan het geval is geweest met het kabinet De Quay. Het is ook zeer de vraag of men met een langdurige ka binetscrisis de woningbouw dient. De po sitie van de Anti-Revolutionairen is aller minst te benijden". Prof. Oud herinnerde Drie fractievoorzitters in de Tweede Kamer hebben reeds commentaar geleverd op de kabinetscrisis Dr. Bruins Slot Dr. B r u i n s S 1 o t (A.R.) verklaarde onder meer te constateren dat de regering op het standpunt staat dat zij de woningbouw in de vrije sector, dus voor de mensen met ruimere beurzen, voetstoots haar gang kan laten gaan, maar dat zij de woningbouw in de gesubsi dieerde sector, (dat is de woningbouw voor de minder draagkrachtigen) wil beperken. „Het spijt ons dat wij de regering hierin niet konden volgen. Als er tengevolge van overspanning beperkt moet worden in de bouw, dan moet dat in beide sectoren op evenwichtige wijze gebeuren. Wij hebben in de verkiezingsstrijd de woningnood een hoge prioriteit gegeven. De hoge prioriteit kwam in het kabinetsbeleid naar onze mening, thans onvoldoende tot uitdrukking. Om die reden achtten wij ons in ons geweten verplicht te handelen gelijk wij deden, teneinde ons woord gegeven tegenover de kiezers waar te maken", aldus dr. Bruins Slot. Dr. Tilanus (C.H.) De leider van de C.H.-fractie, dr. A. Tila nus, noemde het buitengewoon ergerlijk dat vijftien jaar na het einde van de tweede wereldoorlog de Nederlanders nog zo tobben met samenwonen en alle mogelijke narig heden op woninggebied. Dat moest nu scherp belicht worden. De redelijke vraag om 5.000 woningen meer was volstrekt niet overdreven. Dat de regering, met name de minister van Volkshuisvesting, zo onverwacht scherp daar tegen optrad, was hem een raadsel. Vooral toen er bijgevoegd werd, dat wanneer maar enkele Anti-Revolutionairen vóór zouden stemmen, dat de reden zou zijn voor alle A.R. bewindslieden uit het kabinet te treden en dat daarna minister-president De Quay ging verklaren, dat het hele kabinet zou af treden. „Wij wilden alle nadruk leggen op de grote betekenis van het woningbouwvraag- stuk. En dan kan men zich niet opzij laten dringen. Hoezeer ik me ook verwonderd heb over het standpunt van het kabinet, meende miin fractie toch niet anders te kunnen han delen", aldus de heer Tilanus. Mr. Burger (P.v.d.A) De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, mr. J. A. W. Burger, was van oordeel, dat het kabinet-De Quay met nadruk is op getreden onder het motieef geen binding te hebben met politieke fracties in de Tweede Kamer. Ondanks dat gebrek aan binding heb ben de politieke partijen, die geestverwanten hebben in het kabinet, meer dan loyaal dit kabinet gesteund, zelfs onder niet onbeden kelijke omstandigheden. Zonderling noemde mr. Burger de verklaring van de minister president, dat in geval van een aftreden van de A.R. bewindslieden de politieke grond slag aan zijn kabinet zou zijn ontvallen, een kabinet dat zich juist op de borst sloeg geen partijpolitieke binding te kennnen. Intussen heeft het wezen het toch gewonnen van de schijn, toen minister-president De Quay zijn grondslag bond aan de steun van de A.R. en Christelijke Historische Partij. „Dit kan slechts zuiverend werken in de onwaarachtige politieke sfeer, waaraan Nederland tijdens het kabinet-De Quay heeft geleden", aldus mr. Burger. Zijns inziens is in ieder geval geble ken, dat de wijze, waarop de P.v.d.A. uit het kabinet is verwijderd, alsmede de wijze, waar op nagelaten is met de P.v.d.A. overleg te plegen over de kabinetsformatie na de „no deloos geforceerde" verkiezingen, weinig ver antwoord is geweest", aldus mr. Burger. Ook verscheidene ochtendbladen hebben al commentaar gegeven op het aftreden van de regering-De Quay. Algemeen Dagblad Het Algemeen Dagblad constateert dat sinds donderdagavond het Nederlandse politieke leven „verrijkt" is met een wel bij zonder groot aantal vraagtekens. De loonpoli tiek hangt in de mist. De prijspolitiek ver dwijnt in de nevelen. De ontstellende achter stand op het stuk van de wetgevende arbeid die de volksvertegenwoordiging toch al had (Mammoetwet, omroepwet, loterijwet etc. etc.) zal nog groter worden. „De Anti-Revolutionairen hebben, ten aan zien van hun partijgenoot Van Aartsen de principes iets te ver gedreven. Hun fractie voorzitter zei tijdens de debatten: Ik wens geen kabinetscrisis. Maar desondanks heeft hij haar veroorzaakt. Men zou haast gaan den ken. dat deze val een vertraagd gevolg is van de toto, die de A.R. zozeer heeft dwarsge zeten! De heer Oud had gelijk: Deze zaak was geen kabinetscrisis waard. Vooral niet omdat wij niet de mogelijkheid zien van een radicaal ander bewind waarbij de opposanten van de heer Van Aartsen hun zin zouden krijgen waarin de partijen uit het kabinet-De Quay zitting zouden kunnen blijven houden". De Volkskrant De Volkskrant schrijft onder andere: „De A.R. en C.H.U. bleven vasthouden aan hun eis. dat nu al zonder meer moest komen vast te staan, dat er 85.000 huizen gebouwd zullen worden. Die eis werd uiteraard gretig ondersteund door de socialistische oppositie en zo werd het kabinet-DeQuay tenslotte door de wonderlijke meerderheid van pro testanten en socialisten ten val gebracht. En nog wonderlijker is het. dat hierbij de A.R. vooraan gingen dezelfde A.R. waarvan par tijvoorzitter Berghuis nog maar kortgeleden opriep om het kabinet-De Quay nu voortaan toch vooral con amore te steunen. Het kan snel veranderen". Het Vrije Volk Het Algemeen Ochtendblad van Het V r ij e Volk merkt op: „De anderhalf jaar pas op de plaats die deze regering heeft gemaakt, heeft het rege- ringsgezag in diskrediet gebracht en velen teleurgesteld. Een reconstructie van het kabi net-De Quay zal heel moeilijk zijn. Want het kabinet is gevallen, omdat het te onsociaal was. Het heeft velen teleurgesteld, omdat het niet constructief genoeg was. En het telt te veel ministers die niet voor hun taak bere kend waren. Onder hen behoort de minister president. Wat alle kreten waard zijn geweest, dat deze regering het steeds beter ging doen en steeds sterker kwam te staan, is nu wel gebleken. Niets. Het zou ons niet verbazen, dat men nu toch tot de erkenning zal komen, dat een regering in de eerste plaats een program nodig heeft. Dat zou één stap vooruit zijn. De volgende stap behoort de erkenning te zijn, dat een re gering uit eersterangskrachten moet bestaan. Hoe het nieuwe kabinet er ook uit komt te zien. wij hopen, dat het leuren met ministers- oortefeuilles zoals prof. De Quay dat in 1959 heeft gedaan, ons bespaard zal blijven. Maar de alles beheersende vraag moeten de confessionele partijen elk voor zich beant woorden: progressief of conservatief? Er moei opnieuw gekozen worden". In het Arnhemse stadsdeel Malburgen is de 32-jarige E. P. van Schijndel met zijn bromfiets tegen een bestelauto gebotst, die hij voorrang had moeten verlenen. De man kwam met zijn hoofd op een stapel balken van een bouwwerk en moest met ernstig hersenletsel naar het ziekenhuis in Nijme gen worden vervoerd, waar hij overleed. Dit ongeluk is het 23ste met dodelijke af loop dat dit _jaar in Arnhem is gebeurd. Onder Deil, op de rijksweg Utrecht Den Bosch, reed de heer W. M. N. van de Wildenberg, directie-secretaris van de Coöperatieve Boerenleenbank in Eind hoven, met zijn auto tegen de laadbak van een zandauto. Hij werd uit de wagen ge slingerd en was op slag dood. De auto kwam 50 meter verder in een sloot terecht. In Lande (gemeente Vlagtwedde) kwam de zestigjarige C. Chritions uit Bourtange om het leven. De man verloor het even wicht, terwij] hij van een rijdende vracht auto mest strooide bij langs de weg staan de bomen. Hij viel van de wagen en kwam met het hoofd onder een van de wielen. tenslotte aan de historisch geworden woor den van dr. Tilanus bij de vorige kabi netscrisis: „Moet dat nu zo?" Dc aanval van de A.R. en C.H.U. is eigenlijk een aanval op het prijsbeleid van het kabinet, dat prijsstijging wil voorko men teneinde via loonsverhoging de ver kregen welvaartsverbetering niet verloren te zien gaan door de hogere prijzen. Als er te veel woningen in aanbouw zijn in een periode van gebrek aan arbeidskrach ten en trage aanvoer van materialen, stij gen de bouwprijzen en dientengevolge de huren. Vooral de ministers De Pous (Eco nomische Zaken) en Zijlstra (Financiën) hebben daarmee aan populariteit met het wijdere gevolg van een kabinetscrisis in geboet. (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen om kwart over tien is in de Trèveszaal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat de laatste vergadering gehouden van het kabinet-De Quay. Reeds voor tien uur hadden zich wat be langstellenden verzameld bij de ingang van het ministerie op het Binnenhof, voor al journalisten, persfotografen en camera- lieden van de televisie, die zich de kans niet wilden laten ontgaan om althans een deel dezer ministers voor de laatste keer in het beeld te brengen. Staatssecretaris Scholten van het ministerie van O. K. en W. arriveerde als eerste, op de ❖oet ge volgd door de vice-minister-president, drs. H. A. Korthals. Vervolgens kwamen staatssecretaris Stubenrauch en zijn colle ga Stijkel en daarna de minister-president dr. J. E. de Quay, die zich als van ouds glimlachend liet fotograferen. Vervolgens was de beurt aan minister De Pous, staatssecretarissen Bot, Van Houten en Veldkamp, waarna het duo van Sociale Zaken en Volksgezondheid, minister Van Rooij en staatssecretaris Roolvink, geza menlijk uit een auto stapte. Nadat ook prof. Zijlstra en staatssecretaris Schmelt- zer waren aangekomen, arriveerde een somber voor zich uit kijkende minister- Van Aartsen. Daarna kwam de door het toto-wetsont werp zo omstreden minister Beerman aan. Hij liet zich uitvoerig door de fotografen en televisiecamera's vereeuwigen. Ten slotte kwamen nog de ministers Toxopeus, Marijnen, Visser, Klompé en Cals aan. De beide staatssecretarissen van het ministe rie van Defensie, de heren Calmeyer en De Jong sloten de rij. Het kabinet was dus op minister Luns na compleet. De minis ter van Buitenlandse Zaken liet zich na melijk door de kabinetscrisis niet weer houden om vanmorgen om kwart voor ne gen op Schiphol in het vliegtuig te stap pen dat hem en zijn gezin naar zijn va kantieverblijf in Las Palmas zou brengen. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders "op basis 1951 100, vertoonde van medio oktober tot medio november geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef staan op 127 en het indexcijfer exclusief A.O.W. op 122. Burgemeester. Tot burgemeester van de gemeente Tegelen is benoemd de heer E. G. G. M. Rutten. aan wie gelijktijdig eervol ontslag is verleend als burgemees ter van Melick-Herkenbosch en Vlodrop. De heer Rutten is lid van de K.V.P. Afgekeurd. Bijna 25.000 kg thee, ruim 2300 blikken ossestaartsoep en 655 blikken kippepastei behoorden tot de partijen le vensmiddelen, die ambtenaren van de Am sterdamse Keuringsdienst van Waren voor de consumptie hebben afgekeurd. Voorts werd tegen detaillisten proces-verbaal op gemaakt wegens ondeugdelijke wijn, jus d'orange met te laag suikergehalte, voor flessen melk met onjuiste dagaanduiding en voor het plaatsen van kratten met flessen melk op straat. Duits Verkeersbureau. Het Duitse verkeersbureau in Amsterdam heeft in de panden Spui 2224 nieuwe kantoren in gebruik genomen. Het Duitse Verkeers bureau zetelde sinds 1951 in een pand aan de N.Z. Voorburgwal. Weigering. De oud-burgemeester van Oostburg, die aan het begin van dit jaar met ziekteverlof werd gezonden en nadien zelf ontslag heeft genomen, blijkt daar nog steeds ambtenaar van de burgerlijke stand te zijn. Hij heeft geweigerd als zo danig ontslag te nemen. De brief waarin hij zijn weigering heeft geformuleerd, is aan Gedeputeerde Staten van Zeeland en aan de minister van Binnenlandse Zaken gezonden. Het gemeentebestuur verzoekt hun, advies te geven over de weg die nu gevolgd moet worden om ook deze laatste band tussen Oostburg en zijn oud-burge meester te verbreken. Prijs. De Koninklijke Shell-prijs is door de Hollandsche Maatschappij der We tenschappen toegekend aan de heer G. Kortenbout van der Sluys, conservator bij het Rijksmuseum van Geologie en Mine ralogie te Leiden en aan de heer C. J. Overweel, eveneens conservator van dit museum. De prijs, 10.000,is dit jaar voor de tweede keer uitgereikt. Hij is in gesteld om onderzoekingen op verschillend wetenschappelijk terrein mogelijk te ma ken. De prijswinnaars zullen de prijs be steden aan het opsporen en wetenschap pelijk bewerken van fossiele beenderen uit de Zeeuwse wateren. Dit werk wordt met het oog op het Deltaplan belangrijk geacht, omdat na het afsluiten van de Oos- terschelde de diepe geulen, waarin de beenderen gevonden worden, zullen dicht slibben. Advertentie TUSSIPECT hoestsiroop ook voor kinderen! Advertentie ta&zzi&aéf-special Modern strijken. 800 grams „streamline" strijkautomaat Instelbaar voor elke stof. Strijkautomaten v.a. 23.50' Het Tweede-Kamerlid Vredeling (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Buiten landse Zaken de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Kan de regering zo spoedig moge lijk de beslissing mededelen, genomen in de laatste vergadering van de Raad van Ministers van de E.E.G., in het bijzonder voor zover deze samenhangen met het zogenaamde versnellingsbesluit? 2. Wil de regering bevorderen dat onver wijld de procedure voor wettelijke goed keuring van de met betrekking tot de ver snelling genomen beslissingen, voor zover noodzakelijk, in gang wordt gezet? Advertentie TUSSIPECT hoestsiroop werkt slijmoplossend Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie op het noordelijk deel van de oceaan, die zich in de afge lopen 24 uur in de richting van Schot land verplaatste, deed boven de Britse eilanden de luchtdruk sterk dalen. Als ge- WEERRAPPORTEN ring tot ontwikkeling die in de richting grote veranderingen. Zaterdag 24 december Zon op 8 47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 12.30 uur, onder uur. Maanstanden 25 dec. 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 december Hoog water 7.14 en 19.40 uur. Laag water 2.48 en 15.16 uur. Zaterdag 24 december Hoog water 8.11 en 20.39 uur. Hoog water 3.40 en 16.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 9 d as si binnen- en buitenland. 2 1 Neerslag: laatste 24 uur. £3 S O &-c 2 c3 Den Helder zwaar bew wzw 1 Ypenburg zwaar bew zw 7 1 Vlissingen onbewolkt zzw 5 7 Relde zwaar bew zzw 6 1 De Bilt half bew. zw 0,5 Twente half bew. zw 5 0,1 Eindhoven zwaai Dew zw 1 Zd-Limburg mist zzw 5 0,4 Helsinki mist 0 -3 10 Stockholm geheel bew zzo 2 8 Oslo geheel beu wnw -4 0 9 Kopenhagen zwaar bew w 4 Aberdeen geheel bew zzw 4 2 Londen zwaar bew z 0 Amsterdam zwaar new zzw 7 1 Brussel zwaar bew. z 5 3 Luxemburg mist wzw I 8 Parijs half bew. zzw 5 0 Bordeaux zwaar bew windst. 9 1 Grenoble half bew. nw 1 4 Nice onbewolkt nnw 9 0 Berlijn geheel bew w 3 3 Frankfort geheel bew zzw 3 3 München sneeuw wnw 0 0,6 Zurich sneeuw windst. 2 2 Genève licht bew. windst. 2 2 Locarno onbewolk on o 3 0 Wenen onbewolk' wnw 5 0 Innsbruck sneeuw w -1 0,2 Athene regen nnw Rome regen zo 9 10 Ajaccio onweer 0 11 0 Lissabon half bew n 13 0 Madrid onbewolkt windst. 8 0 Mallorca licht bew. windst. 13 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2