Raad betreurt weinige begrip van de regering voor positie Heemskerk Te weinig bouwvergunningen voor noodzakelijke voorzieningen Kerstconcert in Hervormde Kerk Hoogovens hoopt op nauwere samenwerking met gemeenten A anmeldingsfo rmulier Weer voorradig een mooie collectie parapluies 7 GEMEENTEBEGROTING 1961 GOEDGEKEURD Grote plannen voor laagbouw-woningen Betaling abonnementsgeld per giro FILTERPOTTEN LOENDERSLOOT BAKKEN en BRADEN LOENDERSLOOT nrer VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 De raad van de gemeente Heemskerk heeft gisteravond laat de begroting aan genomen. Tijdens de algemene beschouwingen hebben alle raadsleden het be treurd, dat de regering zo weinig interesse toont in de moeilijke en zware taak, die op Heemskerks schouders is gelegd om tezamen met Beverwijk een nieuwe stad te bouwen. Dat betekent een verhoogde bouwactiviteit. En uit het feit, dat zo weinig bouwvergunningen worden veneend, leidt men in Heemskerk af, dat de regering weinig begrip heeft voor de nationale opdracht, die iS gegeven, namelijk het bouwen van een „staalstad". Vele gewenste voorzieningen kunnen nu niet doorgaan. De heer R. Beentjes (K.V.P.) opende de rij van sprekers met een algemene be schouwing over de gemeentebegroting voor 1961 (een tekort van 305.000,-). ,.Dat de tijd van een tekort zou komen was wel duidelijk, gezien de grote inves teringen die nodig zijn voor de uitbreidin gen in Heemskerk", aldus de heer Been tjes, die verder zei, dat de gemeente gro tere financiële steun van het rijk dient te ontvangen. Hij pleitte voor gelijke uitke ringen uit 's rijks kas aan alle drie IJmond-gemeenten. „Daarvoor moeten de drie gemeenten krachtig samenwerken". Per slot betreft het hier een nationale zaak, zo betoogde hij verder en hij vond het onredelijk, dat de gemepnten al de lasten moeten dragen. Geen stijl vond de heer Beentjes het, dat enkele tuinders veel te laat zijn benaderd om hun grond te verlaten. Sprekend over de ondervonden wateroverlast in de ge meente, toonde het raadslid zich verheugd R. Beentjes (KVP) over de plannen van de gemeente voor een betere waterhuishouding. Vooral de bloembollenbedrijven hebben nogal wat schade geleden. Hij wenste tot slot spoedige realisering van een rooms-katholiek ziekenhuis en op lossing van de huisvestingsproblemen. Hogere uitkering De heer R. W. A. Muyen (P.v.d.A.) liet ook al niet na te pleiten voor hogere uit keringen uit 's rijks kas aan de snel groeiende gemeente Heemskerk. „Geluk kig hoeft Heemskerk zich nu niet erg on gerust te maken, gezien de flinke reser ve", zo zei hij. Wel is het zaak te vermij den, dat de post „luxe" te hoog wordt. R. W. A. Muyen (P.v.d.A.) Het i-aadslid vroeg waar de nieuwe be graafplaats moet komen, ook wilde hij we ten of er een mogelijkheid is een open bare ulo-school in Heemskerk te bouwen. De heer Muyen wees op het feit, dat al jaren achtereen in de raad is gesproken over de allerminst bevredigende wateraf voer in de gemeente. Het protestants christelijke raadslid de heer S. W. van Tuinen wees erop. dat de gemeente alles moet doen voor een goede huisvesting van de inwoners. Hij voorzag, dat in de toekomst Heemskerk een sub jectieve uitkering zal moeten aanvragen, wil deze gemeênte haar zware taak naar behoren kunnen verrichten. „Het is on juist dat er inkomstennormen zijn gesteld voor gemeenten, die samen een nationale opdracht moeten uitvoeren," zo zei hij. De overheid schijnt zelf weinig begrip voor de taak van de gemeente te hebben. De heer Van Tuinen bezigde vele malen het woord „leefbaarheid", in verband met de vele wensen, die dit raadslid heeft ten aanzien van de woningbouw. Hier van zei hij, dat hoogbouw-bewoners veel klachten hebben (geluidshinder, te kleine boxen). Dit had een enquête uitgewezen. „Met geld alleen zijn de offers van de tuinders die van hun grond moeten, niet goed te maken", zo vervolgde de heer Van Tuinen. Hij ergert zich nog steeds aan het grote recreatieterrein bij het strand, dat niet gebruikt mag worden. Over de be stuurlijke indeling zei hij, dat „het zwaard van Toxopeus" nog steeds boven Heems kerk hangt. Er is nog steeds geen beslis sing gevallen, maar de heer Van Tuinen zou fusie met Beverwijk zeer betreuren, daar die „een einde maakt aan de be stuurlijke kracht van Heemskerk". „Lusteloos" De heer A. Kramer (K.V.P.) betreurde het, dat zoveel rijksgoedkeuringen op de bouw van allerlei noodzakelijke objecten, zolang op zich laten wachten. „Een mens wordt er lusteloos van". Waar blijft het zwembad?" zo vroeg hij. „We worden on rechtvaardig door de regering behandeld". Ook hij bepleitte de bouw van laagbouw- woningen, inplaats van de „verguisde" étagebouw. „Gun de mens in de tijd die hij leeft zo prettig mogelijk te wonen". Hij wees voorts op het tekort aan sport velden en zalen. „De arbeidersjeugd smeekt hierom". De spreker drong er met klem op aan, dat in Heemskerk het winkelbedrijf een kans krijgt, met name het grootwinkelbe drijf. „Waar haalt Beverwijk het recht vandaan om te beweren, dat Beverwijk niet kan bouwen, uitgroeien, als Heems kerk zelfstandig blijft". Volgens de heer Kramer streeft Beverwijk doelbewust naar een onevenwichtige ontwikkeling in de IJmond. Geen „ja-knikkers" Het P.v.d.A.-raadslid de heer P. de Graaf zei de indruk te hebben, dat de voorlichting van het gemeentebestuur over tal van zaken niet voldoende is. Rapporten komen vaak alleen maar ter kennis van het college. De heer de Graaf vroeg dan ook of in deze het gemeentebestuur zijn beleid niet wil ombuigen, „om te voorko men dat de raadsleden „ja-knikkers" wor den bij de bespreking over een voorstel in de commissievergaderingen". De heer J. H. Duyn (K.V.P.) ziet graag dat de jaarwedden van de wethouders verhoogd worden. Hij wees op de grote zorg van college en raad voor de vervangende gronden voor verdreven tuinders. Het raadslid hield een gedegen betoog over het nut van de sportbeoefening, die zijns inziens een belangrijke plaats inneemt in de huidige samenleving. Daarom vroeg hij de grootst mogelijke medewerking van het college om te komen tot aanleg van een sportvelden-complex, waaraan in Heems kerk grote behoefte is. Evenals trouwens aan een zwembad De heer Duyn zei de indruk te hebben, dat Beverwijk uitbreidingsplannen opschort en dat in Heemskerk het tegenovergestel de valt waar te nemen. Beverwijk is de mening toegedaan, aldus het raadslid, dat het in een centrum ligt en dus de taak heeft de nieuwe stad te bouwen. „Die me ning moet Beverwijk laten varen". De heer Duyn wees erop, dat de samenwer king tussen Beverwijk en Velsen ook niet ideaal is. „Heemskerk is onverzettelijk in het streven zelfstandig te blijven, doch dit betekent niet, dat wij niet willen samen werken. De goede wil daartoe is aanwe zig", zo besloot dit raadslid. Lichte industrie Hierna volgde de beantwoording in eer ste instantie door burgemeester en wet houders. De burgemeester H. Nielen was het ermee eens, dat de wedden van wet houders inderdaad verhoogd dienen te wor den. „Er moet een herclassificatie plaats vinden", zo zei hij. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de teamgeest onder het amb tenarenkorps het geheim was van de „be- Ondergetekende Naamw. Straat: .r.vr. Plaats- wénst zich met Ingang van t. abonneren op JJ mU 1 GCOUrCIlT 4 7.65 per kwartaal of 1 0.59 per week *1 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Advertentie Burgemeester H. Nieten stuurskracht." die van Heemskerk uitgaat. De heer Nielen stelde, dat het streek plan voor de IJmond-Noord binnenkort gewijzigd zal worden. Daarvan is hij wel overtuigd. De aanpassing van het streek plan aan de huidige, veranderde situatie, zal een feit worden. Het is niet uitgesloten, dat in Heemskerk een aantal lichte indu strieën gevestigd wordt. Bovendien is er kans dat het wegenstramien gewijzigd zal worden. Veel laagbouw De burgemeester sprak voorts over de recreatie, met name de zee, die in zeker opzicht een gevaar voor de mensheid is. Veel lof had hij voor de reddingbrigade te Wijk aan Zee, die ook door Heemskerk ge subsidieerd wordt. De ziekeninrichting zal worden vergroot met een vleugel. Wethouder C. J. A. de Ruyter onder kende bezwaren verbonden aan de hoog bouw. „We kunnen minder étagewoningen bouwen", zo zei hij. Doch het is ook mo gelijk de problemen bij étagebouw op te lossen, bijvoorbeeld de E.G.K.S.-woningen. Overigens wees hij op de totstandkoming van een stichting voor eigen woningbezit. „Aan de vraag naar laagbouwwoningen kan niet meer worden voldaan", wel een bewijs van de animo. Ook van de zijde van Hoogovens is voor deze woningen gro te belangstelling. Hoogovens wil er 150 bouwen, voorts bestaan plannen voor de bouw van 274 woningen in laagbouw uit gevoerd. Het is jammer, dat agrariërs de dupe van de uitbreidingsplannen worden. De tuinders zien deze vaak als onteigenings plannen, doch het college spreekt graag van bestemmingsplannen, aldus de wet houder. „Wij willen de verdreven tuin ders graag aan vervangende grond hel pen". Daarvoor is destijds het Intercom munaal Lichaam Vervanging van Tuin- bouwgronden in het leven geroepen. Er wordt thans overwogen in Heems kerk meer volkszaken van buiten de plaats aan te trekken. „De middenstander van Heemskerk durft geen wissel te trekken op de toekomst", zo stelde de heer de Ruyter. Audiëntie De wethouder hoopte, dat een streek ziekenhuis er spoedig zal komen, omdat dit belangrijker is dan een zwembad of een cultureel gebouw. Ofschoon die ook op de urgentielijst staan. Wethouder H. J. M. Roozen (K.V.P.) belichtte de financiële aspecten van dc begroting. Het is ons een bijzonder onge noegen, dat wij met een fooi worden be deeld", zo zei hij. Het plan is een audiën tie aan te vragen bij de minister. „De uitbreidingen van de IJmond-Noord vinden immers hoofdzakelijk op ons gebied plaats en dus maken wij aanspraak op minstens een gelijke uitkering uit 's rijks kas als de overige IJmond-gemeenten". Een ver hoogde uitkering zal dus worden bepleit. Wethouder T. Wentink erkende, dat de gemeentelijke overheid een taak heeft in zake de waterhuishouding, die inderdaad verbetering nodig heeft. Toch had hij de indruk dat in gevallen van wateroverlast Zü die zich met ingang van 1 januari 1961 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummn tot en met 31 december 1960 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, di. niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. IN DE HERVORMDE KERK te IJmui- den had gisteren een kerstconcert plaats onder auspiciën van de Christelijke Orato riumvereniging „Looft den Heer". Behal ve dit (gemengde) koor werkte aan deze uitvoering mee het Koninklijk Mannen koor „Kunst na Arbeid". De algehele lei ding berustte bij Willem Wiesehahn. Het zou te ver voeren alle nummers aan een bespreking te onderwerpen; de samenstel ling van het programma was trouwens vrij onoverzichtelijk en leek meer inge geven door de behoefte de beide koren aan hun trekken te laten komen met inschake ling van twee vocale solisten en een vio list, dan door de noodzakelijkheid een stilistisch bevredigende opeenvolging te scheppen. Ongetwijfeld kreeg men enkele waardevolle werken te horen, met na me kan dan gedacht worden aan de kan- tate „Befiehl dem Engel" van Buxtehude en aan Purcell's anthem „Rejoice in the Door de benoeming van mr. J. C. Bührmann tot burgemeester van Velsen is een einde gekomen aan de lange onzekerheid ten aanzien van de vervulling van deze vacature. De directie van Hoogovens IJmuiden hoopt dat de samenwerking met de gemeentebesturen in de IJmond steeds nauwer zal worden. Zij is bereid in redelijkheid het hare daartoe bij te dragen. Dit heeft de heer P. van Delden, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalbedrijven, gezegd tijdens de kerstlunch van directie en staf, afdelingschefs, hoger leidinggevend personeel, de leden van de ondernemingsraad en enige jubilarissen van dit jaar, welke hedenmiddag heeft plaatsgehad. De heer Van Delden noemde het ver heugend dat steeds meer gegevens bekend worden over de structuur van de omgéving van Hoogovens. Hij memoreerde in dit ver band de publikatie van het sociologisch rapport „de IJmond van streek tot stad", dat de basis kan vormen voor het beleid van de overheid en van maatschappelijke organen. Ook andere delen van Noordhol land zijn in studie en een eerste rapport, de structuurnota voor Noordhollands noor derkwartier, is reeds aanleiding tot diep gaande discussies, zowel in de pers als in andere kringen. Hierbij wordt ook ge sproken over het creëren van aanvullende werkgelegenheid in dit gebied. Door een aanvullende bedrijvigheid schept men al daar een veelzijdiger werkgelegenheid, Advertentie De Nutsspaarbank handhaaft een strikte geheimhouding STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen teveel naar de gemeente wordt gekeken. Bij de plannen, die dé gemeente heeft, moet echter een ruilverkaveling worden afgewacht. De heer De Graaf, die bezwa ren had tegen mesthopen in de gemeente, werd door de wethouder van repliek gediend met de opmerking dat dit -toch een „landelijke lucht" is. Slechts een le gioen vliegen kan daaraan een einde ma ken. De wachttijd van eigen woningzoeken den in Heemskerk is twee en een half jaar. Vaak wacht men te lang met zich te laten inschrijven. Een onbillijkheid vond de wethouder het feit, dat 70 percent van het woningcontingent voor huisvesting van aangetrokken industriearbeiders bestemd is. In tweede instantie werden nog verschei dene opmerkingen gemaakt, waarbij werd geconstateerd, dat deze hebben bijgedra gen tot een verdieping van het inzicht in de vele vraagstukken in en om Heemskerk. De heer Muyen (P.v.d.A.) was niet erg tevreden met het toezicht van de gemeente over beken en sloten. Dit in verband met de wateroverlast, die in Heemskerk mede het gevolg is zo heeft men eerder kunnen lezenvan de waterhuishouding, die te wensen overlaat. De heer Van Tuinen zag in de op handen zijnde wijziging van het streekplan voor de IJmond-Noord, een kans voor Heems kerk om zelfstandig te blijven. „Als men één stad wil, zou men de randstad Hol land eigenlijk onder één bestuur moeten stellen". De begroting werd na de korte beant woording, met algeméne stemmen goedge keurd. Een witte vaan met de handtekeningen van allen die aan de produktie in Finland hebben medegewerkt en van kapitein A. Angern van het Finse s.s. „Otava" van de Baltic Lloyd, dat donderdagmorgen voor de kade van de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen zijn lading loste, sierde de miljoenste ton cellu lose die sedert het in bedrijf nemen van de nieuwe fabriek Jakobstad te Kotka in Finland is geproduceerd. Deze toevallige omstandigheid was aanleiding om deze miljoenste ton met enig ceremonieel te lossen met een feestelijke hijs. Het lossen van de met een groene J. C. green-band voorziene balen, die dus de miljoenste ton uitmaakten, geschiedde in aanwezigheid bedrijfsdirecteur te Velsen, W. Schalen- kamp, directeur van het Nederlandsch Be vrachtingskantoor te Amsterdam, mr. H. Halbertsma van het Van Gelder-hoofd kantoor, Renquist, directeur van de lever ancier Fincell n.v. te Amsterdam, en de heren P. Vons en P. Snijders, respectieve lijk hoofd en baas van de afdeling grond- stoffenvoorziening te Velsen. Vanzelfspre kend ontbrak ook kapitein Angern niet bij de lossing, die precies om twaalf uur ge schiedde onder het belangstellend oog van een groot aantal personeelsleden van de havendienst. De cellulose is voor de fabriek in Wormer bestemd. Als tegenprestatie wil men de fabriek Jakobstad in Kotka de handtekeningen zenden op het papier, dat Het huidige systeem leidt ér blijkbaar toe, dat regeringsbesluiten met betrek king tot de lonen in de metaal-sector te lang uitblijven. Dit leidt tot span ningen. Het heeft ook bij Hoogovens IJmuiden onrust veroorzaakt. Hierbij waren in één geval ook wensen en op vattingen over interne arbeidszaken in het geding. De directie van Hoogovens is zeer teleurgesteld dat men heeft gemeend door staking van het werk druk te kunnen uitoefenen. Gezien de arbeidsverhoudingen in het bedrijf is zo iets ontoelaatbaar. Het is een aan wijzing dat het overleg niet in alle opzichten functioneert zoals bedoeld wordt. De directie hoopt door regel matig contact het, overleg in de onder nemingsraad nog verder op te bouwen. van de heren J. H. Smidt van Gelder jr., in Wormer van de miljoenste ton cellulose wordt gemaakt. Lord always". Het koor uit IJmuiden toonde vooral bij de sopranen over goed gedisponeerde krachten te beschikken. Het mannenkoor uit Amsterdam maakte de beste indruk in twee negro-spirituals en demonstreerde daarin een vlotte beheer sing van de bij de mannenzang behorende effecten. In robuuste, donkere galmtonen kan dit koor zich het beste uitleven, felle tegenstellingen tussen het fluisterend pia nissimo en het donderend forte zijn de grootste troefkaart. Waar een fijnere meerstemmige tekening gevraagd wordt, zoals in het bekende kerstlied van Prae- torius „Es ist ein Ros' entsprungen", schiet men nog tekort. Het melodische element zou verbetering kunnen krijgen door toevoeging van enkele tenoren die over een geschoolde stem beschikken, de klank is in deze partijen dikwijls te ge knepen. MET GENOEGEN LUISTERDE men naar de sopraan Maria Suchel, wier aan deel bestond uit de solo-partij in „Die All- macht" van Schubert, in samenwerking met het mannenkoor en uit een reeks Duit se en Franse kerstliedjes. Zij heeft een prettige, goed-zittende stem die op den duur nog aan schakering en uitdrukkings kracht zal winnen. Minder gunstig moet het oordeel luiden over dé altsoliste welke de aangekondigde Diet Kloos, die wegens ziekte verhinderd was, verving. Met alle consideratie voor de taak die zij onvoor bereid op zich moest nemen, moet vast gesteld worden dat zij daarvoor niet ten volle berekend was. Haar voordracht van Durante's kerstcantate „Nascei-e dive puellule" was wel zeer vlak en miste iede re bewogenheid. EEN BIJZONDER CACHET kreeg deze avond door de medewerking van Jan Kees seri, concertmeester Concertgebouworkest, die zich liet horen in een Sonate van Han del en in een tweetal korte werkjes. Een stemmig intermezzo vormde een gi'oep van drie algemeen bekende kerstliederen die door de aanwezigen werden meegezon gen, nadat een jongenssopraan met pril geluid het eerste couplet van „Stille Nacht" had ingezet. De orgelpartijen werden waar nodig door Simon C. Jansen kundig waargenomen, al kon men het betreuren dat de wer ken van Purcell en Buxtehude niet in de oorspronkelijke bezetting met strijkers kon den worden uitgevoerd. Willem Wiesehahn leidde dit concert op de hem eigen, de gelijke wijze. Een kerstcantate van zijn hand voor gemengd koor en alt-solo be sloot dit goed bezochte concert. Sas Bunge waarbij echter gezien het aantal ter be schikking komende arbeidskrachten de pendel wel noodzakelijk zal blijven. Personeelsvoorziening De bezwaren die aan het pendelen kle ven, kunnen voor een groot deel woi-den opgevangen door goede verkeersverbin dingen. De pendel behoudt uiteraai-d na delen maar men moet toch ook de voor delen ex-van niet vergeten. Het belangrijk ste is wel dat goed betaald werk elders be- x-eikbaar wordt voor mensen die in hun eigen omgeving willen blijven, tex-wijl tevens het „leeglopen" van het noorder kwartier en een té snelle opeenhoping van mensen rond de IJmond wordt voorkomen. Het is verheugend dat er steeds meer stemmen opgaan om het ondex-wijs in die woongebieden om te buigen van de agx-a- rische naar de technische x-ichting. Ook door deze scholing wordt de beweeglijkheid van de arbeider verhoogd en worden zijn kansen beter. De industrie heeft steeds meer behoefte aan geschoolde werknemers. Al met al zal in de toekomst voor velen uit Noordhollands noorderkwartier werk gelegenheid bij Hoogovens aanwezig zijn. Dit jaar nam de personeelsbezetting bij Hoogovens toe tot 14.500 mensen. Ten ge volge van het normale vex-loop door pen sionering, vertrek, ontslag en van de uit breidingen zijn zeer veel arbeidskrachten nodig. De afdeling personeelszaken heeft met de wei-ving een zeer grote taak op haar schouders gelegd gekregen. Het is geen ge ringe opgave nagenoeg iedere avond op stap te moeten zijn om in alle delen van ons land voorlichting over het wex-k bij het bedrijf te geven. Als vooi-beeld van de vindingrijkheid die aan de dag woi-dt gelegd, noemde de heer Van Delden de indienststelling van het passagiersschip „Ax-osa Sun". Hier is met één slag een huisvestingsmogelijkheid voor 500 a 800 man geci-eëex-d. Een ander voorbeeld is de actie „Va kantieplan Vakantiekans". Door een goede samenwex-king tussen personeels zaken en de propaganda-afdeling hebben ruim 14.000 badgasten een bezoek aan Hoogovens gebracht, waardoor het bedrijf in het eigen land ook meer bekendheid heeft gekregen. Produktiviteit Medio 1961 zal de werktijdverkorting een feit zijn geworden. De afspraak was ge maakt dat de hieruit resulterende kosten verhoging zou worden gecompenseerd door produktiviteitsverhoging. Het gaat er om door meer arbeidspres tatie de uren weer goed te maken, die vrij af worden gegeven. Wil men echter verder U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De Umuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,25. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen lhet allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Advertentie Houdt u ook van een lekker kopje koffie Kijk dan eens naar onze uitgebreide sortering LANGE NIEUWSTRAAT gaan naar het doel van welvaartsvergro ting, dan zal hiex-xTiee niet kunnen worden volstaan. Dan moet men krachtig door blijven streven naar verdere verhoging van de px-oduktiviteit, want dat is de enige basis waarop een duurzame welvaax-tsver- groting gebouwd kan worden. Kortgeleden heeft de heer Tromp van Philips in een rede gesproken over de be hoefte aan arbeidskrachten en het be- schikbax-e ai'beidsaanbod in de jaren 1960 tot 1970. Hij berekende dat in deze jaren eên netto-aanwas van de mannelijke be roepsbevolking met ca. 450.000 personen te verwachten valt. Een belangrijk deel van deze ai-beidskrachten zal worden op genomen in de dienstensector, zoals bij voorbeeld verkeex-, handel, toex-isme, ver- maaksbedrijven enz. De industx-ie zal daar door geconfronteerd blijven met een schaarste aan arbeidskrachten. Dit betekent dat men wil het bedx-ijf blijven groeien ernaar zal moeten stre- ven om de produktie per werknemer te verhogen. Dit gaat niet vanzelf; daarvoor zullen bijzondere maatregelen noodzakelijk zijn. In de eerste plaats is er dan de mo gelijkheid om werk dat thans nog met de hand gebeurt, door machines te laten ge schieden, dat betekent meer mechanisatie en meer arbeidsbesparende investeringen, en dat betekent eigenlijk: méér kapitaal harder laten werken. Daarnaast zal Hoogovens trachten om het gehele personeel meer te betrekken bij het denken over en het uitwerken van mo gelijkheden om het werk doelmatiger te doen. Met andere woorden de mensen béter te laten werken. De directie volgt dan ook met grote belangstelling de actie W.P. Werktijdverkox-ting-Produktiviteitsver- hoging. De heer Van Delden deed hiex-bij een beroep op de denkkracht en de vindingrijk heid van het gehele personeel. Welke resul taten dit kan opleveren, blijkt wel bij de ideeënbus. Het aantal inzendingen neemt hier steeds toe. Dit jaar is een recox-dbe- loning aan een van de medewerkei-s van Bx-eedband gegeven; vex-der is een beambte beloond die hoewel zelf wex-kzaam in een niet-technische sector een belang- rijke technische vinding heeft gedaan. Veiligheid In 1960 zijn 43 personeelsleden ovex-leden, van wie 5 door een ongeval. Hierbij kwa men nog 4 dodelijke ongevallen onder het personeel van aannemers. Deze cijfers zijn weer hoger dan die in het vorige jaar. „Wij moeten er tegen blijven vechten dat het aantal ongelukken zou toenemen. Hoewel het bedroevend is dat het aantal dodelijke ongevallen is gestegen, mogen wij toch met voldoening vaststellen, dat het aantal ongevallen met verzuim een dalende ten dentie vertoont. Dit is te danken aan de gemeenschappelijke inspanning van ons toezichthoudend personeel en onze ax-bei- ders om het veiligheidsvraagstuk op die plaats te willen brengen waar het hoort te staan: op de éérste plaats!" aldus de heer Van Delden. Advertentie Al die handige bakblikken en vormen heeft ialeru T LANGE NIEUWSTRAAT

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7