OP EN OM HET BINNENHOF Commentaren op de val van het kabinet-De Quay Waar op aarde kerstboodschap en werkelijkheid botsen Diepere achtergrond kabinetscrisis Kerstmis - het feest voor alle mensen Wethouder van Tilburg biedt ontslag aan De pacificatie in de Baliemvallei laaC-taxia Zeven doden in het verkeer Politieke spanning België in Stichting B.B.B. wordt opgeheven ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 4 Oplossing puzzel nr. 16 Dr. Visser t Hooft: Post vertraagd door de spoorwegstaking in België Gladheid eist zware tol Dr. E. van Raalle Gedwongen kaarslicht (Vervolg van pag. 2) Die brief was mede ondertekend door de heer Roolvink, de latere staatssecreta ris van Sociale Zaken, speciaal belast met de loonpolitiek Zodra prof. Zijlstra van de brief kennis kreeg, ging hij naar zijn collega De Gaaij Fortman om hem te overtuigen dat de bewering in de brief on gegrond was. Het is algemeen bekend dat prof. Zijlstra op sociaai gebied zeer dicht bij de P.v.d.A. staat. Daardoor kon hij ook de heer Roolvink overtuigen, dat er in de brief slechts loze beweringen ston den en het gelukte hem de heer Rool vink over te halen staatssecretaris te wor den in het kabinet- De Quay. Voor de tegenstanders van het kabinet- De Quay was dat een prachtige gelegen heid te beweren „dat de staatssecretaris een man was zonder ruggegraat. die door zijn eerzucht gedreven in de Tweede Ka mer de belangen van de arbeiders stond te verraden". Want hij had zich eerst te gen het kabinet- De Quay verklaard blij kens zijn handtekening en was daarna toch staatssecretaris geworden. Op die ma nier werd het gezag van de staatssecre taris ondermijnd en werd de vrijere loon- politie in discrediet gebracht. De socialis ten in het N.V.V. richtten hun oppositie op' deze zwakke plek in het regeringsfront. Een motie van de P. v.d. A. in de Twee de Kamer in het begin van oktober kreeg inderdaad de steun van de heren Hazen- bosch. Van Eibergen en Van Nierop, maar nadat in de A.R.-kring een flinke storm had gewoed en de persoonlijke verhoudin gen tussen de heren Hazenbosch c.s. en de staatssecretaris ook op 5 november in de verbondsraad van het C.N.V. waren besproken, waarna de C.H.-voorzitter van het C.N.V., de heer Van Mastrigt, ook nog met de betreokkenen persoonlijk had ge sproken, onthielden de „A.R.-rebellen" zich van steun aan een motie van de P.v.d.A. over de lonen in de metaalindustrie. Men dacht dat er een ommekeer was ingetre den. Verzet tegen prof. Zijlstra nam toe Inmiddels waren echter ook de A.R.-land bouwspecialisten Biewenga en Biesheuvel in opstand gekomen tegen minister Zijlstra vanwege de volgens hen onvoldoende fi nanciële steun aan de landbouw. Prof. Zijl stra heeft als minister de overbesteding en de daarop volgende bestedingsbeper king met alle nare gevolgen daarvan mee gemaakt en hij voelt zich ten dele nog medeverantwoordelijk voor die narigheid. Dat zal hem geen tweede keer overko men, heeft hij in de Tweede Kamer ver klaard. toen hij verzuchtte dat het ook heel moeilijk is minister van Financiën te zijn in een tijd van welvaart, omdat men dan meent, dat er voor alles geld is. Minister Zijlstra nam nu en dan de A.R.- fractie van de Tweede Kamer onderhan den. Met zijn scherp intellect praat hij iedereen omver. Hij is harnekkig, hij is een Fries, hij houdt vast aan zijn stand punten. Maar de weerstand tegen zijn „dictatuur" groeide, ook buiten de kleine kring van de aanvankelijke „rebellen". Hij had zich uiteraard ook heftig geroerd in de affaire-Roolvink. De verhoudingen werden sléchter.'In de w'andelgangen van de Kamer riep men elkaar, voor iedereen hoörbaar, stekeligheden - toe. Er werd mi nister Zijlstra verweten dat hij het was die de verhoging van de politiesalarissen zo krap hield, dat hij de steun aan de landbouw omlaag drukte, dat hij als mi nister van Financiën de activiteiten van alle departementen beperkte. Er werd hem bij zijn terugkeer uit Suriname verwe ten dat hij op Schiphol in zijn medede lingen aan de pers blijk had gegeven van eigenmachtige beslissingen, vooruitlopend op besluiten van het kabinet. In de Kamer stelde ook zijn partijgenoot rar. Biesheuvel er een stekelige vraag over. In de kwestie van de woningbouw werd hem venveten achter de schermen een compromis te hebben bekokstoofd met de voorzitter van de K.V.P.-fractie, buiten A.R. en C.H.U. om. Dat maakte ook de C.H.U.-fractie onverzettelijker. Zij schaar de zich achter de motie-Van Eibergen. waardoor het kabinet-De Quay ten val kwam. De diepere achtergrond is echter de on enigheid in de A.R.-partij, die na de be vrijding bij de verkiezingen steeds stem men heeft verloren en daardoor innerlijk onzeker is geworden. Een deel van de aanhang trekt naar „links", een ander deel naar „rechts". Daarom zal het niet gemakkelijk zijn nieuwe A.R.-ministers te vinden die het vertrouwen hebben van een fractie, die onevenwichtig en in zichzelf verdeeld is. Men weet wel wanneer een kabinetscrisis begint, maar nooit wanneer en hoe zij eindigt. Advertentie Horizontaal: 1. paspoort, 5. staven. 10. opmaakt, 11. heerlijk. 12. slechtaard. 13 giro, 15. heeze. 16. melanges. 19. verhalen. 21. agaat. 25. roet. 26. onderwijzer, 28. ami caal. 29. spangen. 30. tegoed. 31. verdenkt Vertikaal: 1. proost, 2. simpele, 3. on achtzaam. 4. rottan. 6. teer, 7. vulling 8 nakroost, 9. charter, 14. aangewaaid. 17 overmaat, 18. bekneld. 20. roeping. 22. af zagen, 23. perste, 24. bronst. 27. gade. PRIJSWINNAARS 7.50: E. v. d. Waag. Molukkenstraat 28 Haarlem. 5.M. C. de Jong-Harmsen. Reizstraat 23. Harriem. 2,50: G. W. de 71" Haarlem. Staringstraat 25 In een extra uitzending van het televi sie-journaal hebben vooraanstaande poli tieke figuren hun zienswijze gegeven over de kabinetscrisis. De minister-president zei, „de ontwikkeling van donderdag niet te hebben voorzien". Hij dacht niet, dat hij zelf in een nieuwe regering zou terug keren. De situatie noemde hij „bepaald ingewikkeld". De fractievoorzitter in de Tweede Kamer van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. Bruins Slot, zei, dat zijn partij voor de motie-Van Eibergen heeft gestemd, niet omdat ze een andere poli tieke koers wenst. Maar de A. R. kan niet aanvaarden, dat maatregelen om de bouwmarkt voor overspanning te behoe den alleen de gesubsidieerde volkswoning bouw treffen. Dr. T i 1 a n u s, fractievoorzitter van de C.H.U., verklaarde de bestaande rege ringscombinatie te willen behouden. De waarnemend-voorzitter van de K.V.P.-frac- tie. de heer Andriessen. verwachtte grote politieke moeilijkheden. Hij zei te betwijfelen of de motivering van de Anti- Revolutionairen (zorg over de woning bouw) wel stand houdt. Hij verwees daarbij naar de bemidde lende motie van zijn partij, die voor de regering wel aanvaardbaar bleek. Namens de Partij van de Arbeid sprak oud-minister Suurhoff, die zei niet te ge loven in de mogelijkheid van een recon- strcutie van het bestaande kabinet. Een oordeel over een oplossing wordt pas mo gelijk als de meningsverschillen in de protestantse gelederen hun aard en om vang bekend zijn, aldus de heer Suurhoff Prof. Oud. fractievoorzitter van de V.V.D. zei te hopen, dat een volgend ka binet een beleid zal voeren in de geest van de regering-De Quay. De A.R. hebben dat echter moeilijk gemaakt. Ook hij meen de, onder verwijzing naar de K.V.P.-motie en de wens, van A.R.- en C.H.-woordvoer ders om de bestaande samenwerking te handhaven, dat het geschil de prijs van een kabinetscrisis niet waard was. De voorzitter van de Katholieke Volks partij, mr. H. W. van Doorn, heeft voor de K.R.O.-microfoon een voorlopig oordeel gegeven over de kabinetscrisis. Zijn. par tij betreurt, dat deze crisis is gekomen. Hoewel dit kabinet wel enige fouten heeft gemaakt, fouten, welke vooral in het psy chologische en praktische vlak liggen, is er in het algemeen een constructief chris telijk sociaal beleid gevoerd, zei hij. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft op het hoofdkwartier van de raad in Genève de volgende boodschap voor Kerstmis 1960 uitgegeven: Kerstmis is het feest voor alle mensen geworden. Christenen en niet-christenen vieren het, in kerken en bioscopen, in kan toren en In restaurants. Moet het zo ook niet zijnPer slot van rekening gewaagt de proloog van de evangelist Johannes van het licht, dat ieder mens verlicht. Het feit van Kerstmis is inderdaad van universele betekenis. Het heeft te maken met de redding van de mensheid en is der halve een zaak die ieder mens aangaat. Kerstmis spreekt niet van licht in het algemeen, niet van de eindeloze opeenvol ging van dagen en nachten of van zomer na winter. Kerstmis handelt over het ware, echte licht dat God gezonden heeft en dit licht is Jezus Chritus, God die in het vlees komt. De Christenen moeten niet tot de wereld zeggen: ge hebt ons feest gestolen, dit heeft niets met u te maken. Zij moeten er zich op toeleggen te zeggen: ja, dit is uw feest ook, maar u kunt het slechts op de oudste wijze vieren als u tot erkenning komt wat het betekent; dat de wereld, dat u zelf ge roepen wordt om te leven door het licht dat Jezus Christus is. De grote belofte van Kerstmis: vrede in de wereld, vrede in onze gezinnen, vrede in onze harten, is voor allen die hun levens willen openstellen voor het ware licht. Hoewel men er begrip voor kan hebben, dat de A.R.-fractie duidelijk consequent van haar visie uit haar houding bepaald heeft ten aanzien van het beleid van de geestverwante bewindslieden, moet men stellen, dat zij door haar houding toch wel een grote verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Talrijke zaken van grote betekenis, liggend in het vlak van de christelijke politiek, zijn nu in de lucht komen hangen. In een afzonderlijk radiocommentaar zei prof. Oud nog: „Wie tegen de achter grond van de ernstige internationale toe stand ziet wat zich in de Tweede Kamer heeft afgespeeld, kan wel niet anders doen dan zich de vraag stellen of we niet alle verhoudingen uit het oog hebben verlo ren". Het meest onbegrijpelijk in de hou ding van A.R. en C.H. vond hij, dat van beide zijden verklaard was dat men geen verbreking van de politieke samenwerking wenste. Hoe kon men dan om het kleine verschil met de minister die samenwer king in gevaar brengen? Niemand weet waar men nu zal belanden. In elk geval zal de versnelling van de woningbouw al lerminst worden gediend, nu het regerings apparaat wellicht maandenlang tot mach teloosheid zal zijn gedoemd. De wethouder van sociale zaken van Til burg, de K.V.P.-er F. J. J. Hoogers, heeft vrijdag in de raadsvergadering gezegd, dat hij in januari 1961 af wil treden. Het was reeds bekend, dat de wethouder in het voorjaar wellicht samen met enkele andere wethouders zou aftreden om een verjonging van het college van B. en W. mogelijk te maken. De directe aanleiding tot dit ontslag was de behandeling van het agendapunt, waar bij ter sprake kwamen: ernstige tekort komingen, onvoldoende administratieve or ganisatie, uit het oogpunt van interne con trole ontoelaatbare praktijken, en ook be leidsfouten van de wethouder, onder wiens supervisie deze dienst staat. Protest van de zending DEN HAAG, (UPI) De autoriteiten van de evangelisch christelijke zending in Hol- landia hebben zich gewend tot het gouver nement in Nederlands Nieuw Guinea met een protest tegen de strekking van een perscommuniqué verstrekt inzake de Ba- liem-pacificatie. Het betrokken perscommuniqué, dat gis teren ook door het ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag is vrijgegeven, zou in enkele opzichten minder juiste ge gevens bevatten, zo stelt men in zendings kringen te Hollandia. (Men zie Van Dag tot Dag van vrijdag). Zoals bekend betreft het hier de medede ling gedaan door de goeverneur van Neder lands Nieuw Guinea op een vertrouwelij ke persconferentie, welke mededeling la ter voor publikatie werd vrijgegeven toen naar de mening van het gouvernement hel politieonderzoek naar de gebeurtenissen in de Baliem-vallei tussen 9 en 14 december jl was afgesloten. In zendingskringen te Hollandia, heeft men ernstige bezwaren tegen de officiële lezing van het incident. Men heelt te Hol landia derhalve niet alleen bij het gou vernement zijn bezwaren kenbaar gemaakt maar tevens op deze zaak betrekking heb bende stukken naar Nederland gezonden waar thans de zending bezig is haar stand punt te bepalen. Van de zijde van het zendingsgenootschap te Oegstgeest wenste men derhalve in dit stadium geen nadere mededelingen te doen. Nader vernemen wij voorts, dat het parket van de procureur-generaal een onderzoek heeft ingesteld. De rapporten van dit onderzoek zijn inmiddels naar de nog steeds in Ne derland verblijvende dr. G. W. von Mey- enfeld opgezonden. Tengevolge van de spoorwegstaking in België kan de brief- en pakketpost voor België. Luxemburg. Frankrijk. Spanje. Portugal. Algerije. Marokko en Tunesië aan min of meer ernstige vertraging on derhevig zijn. Dit geldt niet voor post stukken met andere bestemming dan Bel gië. waarvoor luchtrecht is betaald. S WAARSCHUWING GRENS WASHINGTON (Reuter) In een toe spraak, gehouden ter gelegenheid van het ontsteken van de lichtjes in de kerstboom van het Witte Huis, heeft president Eisen hower een aanval gedaan op de rassen discriminatie in de Verenigde Staten. On danks de materiële welstand, waarmede Amerika gezegend is, aldus de president, zien wij vlekken, die een volk, dat oprecht meent naar het beeld van zijn Schepper ge schapen te zijn, ontsieren. Maar al te dik wijls valt een apathische houding waar te nemen tegenover schendingen van de wet en normen van de maatschappelijke en persoonlijke onaantastbaarheid. Wannéér mensen als gevolg van verbit terd vooroordeel en verschillen in huids kleur geen gelijke politieke en economische behandeling kunnen genieten, is dat weer een van die onvolmaaktheden, die ook bui ten onze grenzen niet verborgen blijven, zo merkte de president op. LONDEN (UPI) Volgens de Londense Daily Mail van vandaag is de Britse pre mier Harold Macmillan voornemens na Kerstmis een wereldomspannende vredes- kruistocht te ondernemen. Macmillan zou volgens dit blad over wegen om premier Kroesjtsjev uit te no digen voor een bezoek aan Londen en ook een ontmoeting willen arrangeren met de regeringsleiders van communistisch China. LEOPOLDSTAD (UPI) De UNO-troe- pen in Kongo vieren als geheel geen kerstfeest, maar de diverse onderdelen, die dat wensen kunnen de kerstsfeer doen op leven. Van de 20.000 man politietroepen zijn 3.000 Christenen, de overigen zijn Islamie ten, Hindoes en Boeddhisten. De christenen doen hun best het feest zo goed mogelijk te laten slagen. Ze ontvangen geschenken van familie thuis en van de regering van hun land. In Leopoldstad hebben 250 Canadezen een kerstfeest gegeven voor Kongolese kin deren. Het kerstmannetje kwam per jeep. De kinderen hebben zich te goed gedaan aan ijs, limonade en soep. JERUZALEM (Reuter) Israëlische en Jordaanse officieren en soldaten zetten vrijdag de reeds jaren lang heersende on derlinge vijandschap opzij om de christe lijke bedevaartgangers op weg te helpen naar Bethlehem. Onder de Mandelbaumpoort, tussen de twee afgescheiden gedeelten van Jeruza lem, verdrongen zich de gelovigen, dié Christus' geboorteplaats in Bethlehem wil den bezoeken. In de ochtenduren over schreden bijna 3.000 christenen de grens een dag eerder dan gebruikelijk in verband met de Joodse sabbath van vandaag. Er heerste een ontspannen, vriend schappelijke stemming op het grote plein, dat met zijn prikkeldraadversperringen, betonnen tankvallen en verwoeste gebou wen herinneringen opwekt aan de bittere gevechten in de stad van twaalf jaar ge leden. Jordaanse schildwachten en Israëlische politiemensen liepen door elkaar. Zij hiel pen oude vrouwen met het dragen van pakjes met geschenken, gaven de nodige aanwijzingen en spanden zich in om de vervulling van de formaliteiten, verbon den aan het overschrijden van de grens die voor de rest van het jaar voor het normale verkeer geslot»" is, te bespoe digen. In Het Vaderland noemt Schoorsteenvegerij Duinoord zich „Specialist slechltrekkende schoor stenen". Een gewaarschuwd man telt voor twee. WENS Het blad mijner voorkeur Testi- 1 i a deelt mede dat in Den Haag is „opgericht en gevestigd Lijdsman Postorders n.v. met het doel de beoefening van handel in onroe rende goederen door middel van postorders". Wens voor alle postbodes: sterkte in 1961, bij bet bezorgen van die on roerende goederen! BIX In een advertentie lees ik: „Bix-sokjes kunnen niet krimpen. Zo wèl dan krijgt u onmiddellijk andere". Blijft de (pijnigende) vraag: kunnen Bix-sokjes krimpen of kunnen Bix- sokjes niet krimpen? En kunnen die „andere" wel of niet krimpen? Tlllll Volgens de Tielse Couraoi meent burgemeester Stolk „dat. het bezwaarlijk was een be- j| schrijving te geven van het cul- g turele leven in Tiel. Hij vroeg zich g in dit verband af waar de grens g was". H Dit is een burgemeesterlijke uit- J spraak die tot diep nadenken steml g Ik vraag mij reeds een mensenleef- 1 tijd af waar die grens is. Niet alleen f| in Tiel trouwens. s 1 ONTHULLING In de Amersfoortsche Cou - rant: §j Prinses Birgitte (23) van Zweden jj heeft zich verloofd met prins Jo- g hann Georg von Hohenzollern. De §j prinses is de tweede dochter van g prinses Sybille, weduwe van prins g Gustaaf Adolf die in 1947 bij een g vliegtuigongeluk in Kopenhagen g om het leven ktuam, en de moeder jj van de twaalfjarige kroonprins g Karei Gustaaf. Een kleine rekensom onthult een g pril moederschap. Talarius jj I!# Nabij Montebauer op de autobaan Keu len-Frankfort is een vrachtauto met aan hanger van de firma Maas uit Venlo, op weg naar Stuttgart, in een sneeuwstorm tegen de achterzijde van een Duitse vrachtwagen gebotst. Van de beide chauf feurs overleed de 23-jarige J. J. Stevens uit Arcen (Limburg) tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De andere chauffeur de 22-jarige H. Peters uit Velden, werd zwaargewond in het ziekenhuis opgenomen. Een van zijn benen moest worden geam puteerd. In Loenen op de Veluwe is de 41-jarige automobilist E. J. Hoevers uit Eerbeek met zijn auto door de gladheid van het wegdek geslipt waarbij de auto in een langs de weg lopende sloot terecht kwam. De mede-inzittenden, de 33-jarige me vrouw Hoevers-Bosgoed en drie kinderen van het echtpaar wisten zich uit de auto te bevrijden, doch de heer Hoevers moest door omstanders uit de wagen worden ge haald. Hij was toen al bewusteloos. Lang durige kunstmatige ademhaling bleef zon der resultaat. De heer Hoevers overleed enkele uren later. In Gieten (Drente) is de 75-jarige J. Grelling aangereden door een auto die slipte over het gladde wegdek. De man is op weg naar het ziekenhuis overleden. Op de Arnhemse weg bij Apeldoorn, is de 17-jarige bromfietser P. Meijer uit Vaassen om het leven is gekomen bij een botsing met een slippende personenauto, Bromfietser en auto kwamen onderaan het talud van de weg terecht. De bromfietser was op slag dood, de autobestuurder werd licht gewond. In Emmeloord is de 61-jarige H. van der Kooi bij het oversteken door een per sonenauto aangereden. Hij overleed korte tijd na het ongeluk. In Schiedam is de 78-jarige weduwe G. B. M. K. uit Schiedam in het gemeen te-ziekenhuis overleden aan de gevolgen van de verwondingen die zij had opgelo pen bij een aanrijding door een vracht auto. In het binnenziekenhuis te Eindhoven is overleden de driejarige Elly van der Kerk hof. Het kind was door een personenauto aangeraden op de kanaaldijk. De bestuur der van de wagen had niets van het onge- iuk bemerkt en is doorgereden. De politie heeft later auto en bestuurder achterhaald. Trieste crisis De donderdagavond ontstane kabinets crisis kwam onverwachts, maar bovendien is zij bepaald van trieste aard. Ook al be hoor ik tot hen, die allesbehalve van be wondering overlopen voor het Kabinet-De Quay, toch meen ik dat het volkomen mis moet worden genoemd om op een wijze gelijk nu is geschied, een Kabinet ten val te brengen. In de eerste plaats reeds omdat, op de keper beschouwd, het geschil, dat een meerderheid in de Kamer en minister Van Aartsen met diens ambtgenoten verdeeld hield, in wezen weinig om het lijf had. Maar goed, het recht om onder zulk een omstandigheid niettemin de kans aan te grijpen een ministersploeg, die men gaar ne ten val wil brengen, een nederlaag toe te dienen, behoeft men zich niettelatenont nemen, mits. men tevens de menselijke zekerheid bezit, dat er bij wijze van spre ken vrijwel terstond een andere ploeg voor in de plaats kan treden. Die zekerheid nu ontbreekt in het onder havige geval volkomen. Daarvan was de heer Bruins Slot, de aanvoerder van de anti-revolutionaire Kamerclub. die boven al zijn aandeel had in het veroorzaken van de crisis, dermate overtuigd dat hij diep bewogen verklaarde, toch wel buitenge woon gesteld te zijn op....het Kabinet! Als hét werkelijk zo gesteld geweest ware, had hij. naar de heer Andriessen, de waar nemend voorzitter van de K.V.P.-fractie, hem onder de neus wreef, eieren voor zijn geld moeten kiezen en genoegen dienen te nemen met de van de regeringstafel ge dane concessies. Deze gingen aardig ver. Zij kwamen er op neer dat minister Van Aartsen zich bereid toonde, overeenkom stig de in de motie-Andriessen neergeleg de wensen te handelen. Derhalve: opvoe ring van het aantal in 1961 te bouwen wo ningen van 80.000 tot tenminste 82.500 en verdeling van de 2500. die er dus bij zou den komen, over goedkoper te bouwen voor de minder-draagkrachtigen bestemde woningen. En verder zou in de eerste helft van 1961 worden gepoogd en eventueel be slist om, indien dan de economische en financiële omstandigheden daartegen geen bezwaren zouden opleveren (wat op dit ogenblik in de ogen van het Kabinet wèl het geval was), het bouwprogramma als nog tot 85.000 woningen uit te breiden. Terecht merkte prof. mr. Oud (V.V.D.) op, dat vooral dit laatste' het onmogelijk kon rechtvaardigen alles nu zozeer op ha ren en snaren te zetten als de heer Bruins Slot met zijn aanhangers deden. Ook had de voorzitter van de fractie van de V.V.D. groot gelijk, toen hij er de aandacht op vestigde, dat een thans ten val brengen va het Kabinet juist een vertragende uitwer king zou hebben op verwezenlijking van het verlangen om in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijke woningen gebouwd te krijgen. Achtergronden van de crisis Het mocht echter allemaal niet baten. Voor de anti-revolutionairen, die dit keer, wonderlijk genoeg, de eendrachtige steun kregen van de Christelijk-historische frac tie, bestond er maar één gedachte: Barber tje moest hangen. Lees in de plaats van „Barbertje" alleen maar „minister Zijl stra" en gij zijt dan toe aan de achter grond van het ten beste gegeven anti-re volutionaire spel. De heer Bruins Slot en diens politieke vrienden zagen de kans schoon om hun eigen geestverwant Zijl stra de voet dwars te zetten. Vergeefs was dat ten tijde van de Kabinetsformatie in 1959 geprobeerd, ofschoon Zijlstra bij de toen gehouden Kamerverkiezingen nota bene de lijstaanvoerder van de anti-revo lutionairen was geweest! Nu moest hij er ten langen leste aan. Het is niet alleen dui delijk doch ook in vrij brede kring bekend, dat de minister van Financiën, telkens wanneer hij de ministerraad geplaatst ziet voor de vraag of men aan bepaalde, uiteindelijk weer financiële offers vragen de verlangens tegemoet zal komen, rem mend optreedt met het oog op de door hem gevreesde financiële en economische ge varen die deze offers zouden meebrengen. Zo was het gesteld met hetgeen er uit landbouwkringen ten opzichte van het be leid van minister Marijnen werd voorge staan, zo was het ook nu weer met betrek king tot eventuele uitbreiding van het wo ningbouwprogramma gesteld. Dat het bij de minister van Financiën dan tevens een punt van ernstige overwe ging zal hebben uitgemaakt, dat grotere royaliteit de voorgenomen belastingverla ging wel eens in het gedrang zou kunnen doen geraken, ligt voor de hand. Vandaar dat het ook volkomen verklaarbaar is dat hij de V.V.D. bij dit alles aan zijn kant zag staan. En vandaar tevens, dat het voors hands wel in heel sterke mate te betwijfe len valt of straks een kabinet, met ondei anderen de liberalen er in, alsnog tot ver dere concessies inzake de woningbouw be reid zal zijn, nadat zulks donderdagavond niet het geval bleek te zijn. Moeilijk oplosbare crisis Het hier opgemerkte geeft trouwens terstond aanleiding tot de kanttekening daf van geen enkele ploeg, waarvan ook de ministers Zijlstra en van Aartsen deel zou den uitmaken bereidheid te verwachten is om de donderdag aangenomen motie-Van Eibergen uit te voeren. Nu ja, zo zal men misschien geneigd zijn te zeggen, dan is het maar het beste het thans demissionaire kabinet te reconstrue ren en de twee zittende anti-revolutionaire bewindslieden door twee andere anti-revo lutionairen te vervangen, die niet zo „zwaar op de hand" zijn als in 't bijzon der minister Zijlstra. Ik wees er echter al op, dat het wel heel wonderbaarlijk zou zijn. wanneer de liberalen met de anti revolutionaire eisen inzake verdere uitbrei ding van het woningbouwprogramma zou den instemmen Doch ook afgezien daar van is het heel wat makkelijker, het woord „reconstructie" in de mond te nemen dan er inderdaad toe over te gaan. Immers, als men eenmaal zou willen be ginnen te reconstrueren, is het eind ervan nauwelijks te overzien. Dan toch zouden twee zwakke broeders, gelijk de minister van Defensie, ir. Visser (V.V.D.) en de minister van Sociale Zaken. mr. Van Rooy (K.V.P.) ten zeerste voor vervanging in aanmerking komen. Bovendien zou in zulk een geval allicht de vraag rijzen of het niet de voorkeur zou verdienen, prof. De Quay van de last van het minister-presi- dentschap te bevrijden, ten einde in zijn plaats een krachtiger figuur met meer po litieke ervaring de leiding te doen nemen Andere oplossingen „Laten De Quay en zijn gezelschap heengaan, en late daarop een zakenkabi net aan het bewind komen", is men moge lijk hier en daar geneigd, bij wijze van geneesmiddel aan te bevelen. Het is echter heel iets anders of een Kokadorus met allerlei kwinkslagen een middel tegen lik doorns aanprijkt, ook al moge hij zelf mis schien niet eens de vaste overtuiging koes teren dat het werkelijk zal baten, dan dat men pleit voor een zakenkabinet zonder dat het duidelijk is waarop dit eigenlijk zou moeten neerkomen en hoe dat onder de tegenwoordige omstandigheden wel op zijn plaats zou zijn. Hier en daar verluidt, dat in het bijzon der in het anti-revolutionaire kamp ietwal coquetterende blikken worden geworpen in de richting van de Partij van de Arbeid Doch zelfs als ook de Christelijk-histori- schen mede van de partij zouden willen zijn. zou zulk een combinatie nog geen meerderheid achter zich hebben. Daarbij komt dan nog dat mr. Burger en diens vrienden er op dit ogenblik waarlijk niet aan zullen denken in een kabinet te gaan zitten zonder de K.V.P. Zie ik het juist, dan staan de socialisten op dit ogenblik heus niet te dringen aan de poort, die toegang tot een kabinet zou moeten geven. Met het gevolg onder meer dat, ingeval men al op het denkbeeld mocht komen eens na te gaan, of de vor ming mogelijk zou zijn van een regering gebaseerd op samenwerking tussen de K.V.P. en de P.v.d.A., laatstgenoemde partij stellig dermate hoge eisen zou stel len. dat de K.V.P. het vrijwel zeker niet over zich zou kunnen krijgen om daarop in te gaan. Al met al geloof ik dus reden te over te hebben om de nu ontstane kabinetscrisis niet alleen vreemd, doch bovendien uiter mate moeilijk oplosbaar te noemen. (Vervolg van pag. 1) De regering zou vanochtend bijeenko men om de toestand te bespreken. Vast staat dat eerste minister Evskens gisteren met de vertegenwoordigers van de rooms- katholieke vakbonden heeft gesproken en dat deze hem hebben toegezegd niet aan de staking te zullen deelnemen wanneer hij bepaalde kleine concessies zou doen. die in hoofdzaak betrekking hebben op de modaliteiten van de werkloosheidsteun. Het is zeker niet onwaarschijnlijk dat hij ook met de socialisten zal onderhandelen. De moeilijkheid is daar echter dat de so cialistische vakbonden eigenlijk feller zijn in hun verzet tegen de eenheidswet dan de socialistische partij. De rellen in de Kamer maakten dan ook wel zeer de in druk te zijn ingegeven door een zekere angst bij de partijleiding dat de staking hun uit de hand gaat lopen. Mogelijk dat de kerstdagen een politieke godsvrede met zich brengen en dat de aldus geschapen sfeer beter zal zijn voor enige toenade ring dan de oververhitte stemming van het forum der volksvertegenwoordiging. De regering heeft van verscheidene zij den nogal wat critiek moeten horen over het feit dat zij naar veler oordeel niet doortastend genoeg optreedt om de werk willigen te beschermen. Zo hebben de be drijfsleiders van een grote textielfabriek en van een glasblazerij in Henegouwen gis teren hulp van de rijkswachters gevraagd om de werkwilligen te beschermen. In beide gevallen werd slechts een paar man gezonden, die niet sterk genoeg waren de stakers te beletten de werkwilligen lastig te vallen. Het grote probleem schijnt op het ogen blik de elektriciteitsvoorziening. Reeds heeft men in Oost-Vlaanderen fabrieken stil moeten leggen om stroom te sparen voor ziekenhuizen en belangrijke indus- triëen. Voor de provincie Brabant, waar in Brussel ligt, zou, wanneer er geen wij ziging in de situatie komt, waarschijnlijk vanavond iets dergelijks ingaan. Schouw burgen en bioscopen zouden worden geslo ten en in restaurants zou men bij kaars licht moeten eten en particulier stroom verbruik zou geheel en al worden verbo den. In Wallonië zijn het vooral de voor mannen van de socialistische vakbonden die hun partij voor een voldongen feit zul len zetten. Bovendien beschikken de vak bonden over niet al te ruime middelen en zal er dus veel aan gelegen zijn zo spoe dig mogelijk een beslissing af te dwingen aan de regering. Vooralsnog houdt deze echter het been strak, zij het dat zij wel bereid schijnt amendementen in het ont werp van de eenheidswet aan te brengen. Gisteren heeft zij ook via de radio een aantal socialistische argumenten ont zenuwd welke de socialistische propagan da aanvoert tegen de eenheidswet en zij heeft eveneens bekendgemaakt dat er geen sprake van is dat koning Boudewijn vervroegd terugkomt van zijn huwelijks reis In Antwerpen is de toestand evenmin veel veranderd. De socialisten staken, de rooms-katholieken werken. In de haven scheen de toestand iets verbeterd en men hoopte dat vandaag bruggen en sluizen be diend zouden kunnen worden. Ongeveer twintig schepen liggen te wachten om de haven te kunnen verlaten. Andere kunnen toch niet weg omdat er, als gevolg van de spoorwegstaking in het zuiden van het land, geen goederen uit de industriegebie den zijn aangevoerd. De toestand bij de drie grote petroleumraffinaderijen geeft nog geen reden tot ongerustheid en er zijn voldoende hoeveelheden ruwe petroleum voorhanden om de bedrijven voorlopig in werking te houden. De raad van bestuur van de stichting „Bevordering Bescherming Bevolking" (niet te verwarren met de organisatie ..Beschei-ming Bevolking") heeft na over leg met de minister van Binnenlandse Za ken het besluit genomen, de stichting met ingang van 1 februari 1961 op te heffen. Dit besluit is genomen op grond van de overwegingen dat de werving van noodwachters thans een zaak is geworden van de locale overheden en nauw ver weven met het personeelsbeleid van het treffende plaatselijke wervingsactiviteiten departement, zodat algemene adviezen be- van het departement dienen uit te gaan. De voorlichting der bevolking omtrent hetgeen haar in geval van oorlog te wach ten en te doen staat, is in de loop dei- jaren dusdanig van karakter veranderd, dat ten aanzien hiervan aan een particu liere instelling, in casu de stichting be vordering bescherming bevolking, nief lan ger de vrije hand zal kunnen worden ge lalen. De van de stichting uitgaande voor lichting mede te richten op aangelegen heden. welke niet vallen onder de ver antwoordelijkheid van de minister van Binnenlandse Zaken is onwenselijk geble ken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4