reep uit de duizenden momenten KRIS KRAS DOOR... OPBOUW EN AFBRAAK WENSEN EN VERLANGENS m ZATERDAG 31 DECEMBER 196 0 Vanuit IJmuiden vertrok op 13 januari de IJM. 24 „Vios I" naar de sloper. Er gierde in die maand een storm over de IJmond, een storm die veel schade heeft aangericht. Het was in diezelfde maand ook, dat het Mannenkoor IJmond wegens „bloedarmoe de" moest worden opgeheven, een veeg teken aan de cultuur-wand van de IJ mond In februari werd voor het eerst melding gemaakt van de toestanden in de Rijks- vishallen te IJmuiden. Een kwestie waar over nog niet het laatste woord is geschre ven en gezegd. Dat is wel zeker. Een belangrijke maand voor de visse rijwereld was februari, omdat op de twee en twintigste de hektrawler ..Maria Eli zabeth" van „De Marezaten" door me vrouw M. E. Breitenstein te water werd gelaten. Het oude Velsense dorpje bij de ponten kwam in die maand ook in de belangstel ling, als gevolg van het bekend worden van de plannen die Rijkswaterstaat koes tert om een deel van deze oude en histo rische bebouwing „af te snijden" in ver band met de noodzakelijke kanaalverbre ding. EEN BLIK OP DE IJMOND VAN BEGIN TOT EINDE VAN HET JAAR 1960 Over een paar uur knalt het vuurwerk en beginnen de schepen en de bedrijven in de IJmond weer een fluit- en toeter concert in grote terts. Mannen van de nachtploeg bij Hoogovens silhouetten tegen de fel-oranje gloed van kokend staal drukken elkaar de hand. Bij de Spoorwegen zal het werk een onder deel van een minuut stil staan, om dat de conducteur de treinbestuurder even gaat feliciteren. De meesten zitten thuis en misschien hebben zij even tijd naar deze fotopagina te kijken. Zij zien dan momentopnamen van gebeurtenis sen in de IJmond, in totaal acht beelden. Slechts acht seconden van 366 dagen in Velsen, Beverwijk, Heemskerk en om streken. Want bij het overschrijden van de drempel naar het nieuwe jaar, blik ken wij terug. Om ons er rekenschap van te geven hoe snel wij leven. Bij de foto van de mannen in de bootjes. Weet U nog hoe Nederland werd opge schrikt door het bericht over de overstro ming in Tuindorp-Oostzaan Iedereen dacht weer terug aan de februari-ramp van 1953, toen vele honderden mensen de verdrinkingsdood vonden. Gelukkig was het in Tuindorp-Oostzaan niet zo erg. Maar wij moesten wel te hulp komen. Ook waren daarbij koene mannen uit IJ muiden die koude en regen trotseerden om er te helpen. Met vlets van de IJmui- der Reddingbrigade gingen zij naar het rampgebied. Een schip op de Noorderpier. Het was in de ochtend van 4 maart dat de ertstan ker „River Afton" (een trouwe bezoeker van de Hoogovens in IJmuiden) met de keien van IJmuidens havenhoofd in aan raking kwam. De sleepboten waren spoe dig ter plaatse en wisten de i-eus uit zijn netelige positie te verlossen. Er weerklonk een triomfantelijk gefluit toen de slepers van Wijsmuller het schip wegtrokken. In de IJmond bouwt men en sloopt men. Oud moet het veld ruimen voor nieuw. Be verwijk begon in dit jaar met de bouw van een torenflat van ruim veertig meter hoog te, het hoogste gebouw in Noordholland boven het Noordzeekanaal. Eerst werden de twee liftkokers opgetrokken. Het ge weldige gebouw, bestemd voor huisves ting van bejaarden, is begin volgend jaar gereed. Opbouw en afbraak. Afbraak niet met de moker, doch met behulp van een partijtje dynamiet. Op 3 juli van dit jaar viel sta tig de aloude loogtoren van de Koninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen ter aar de. Onze fotograaf legde dit moment voor u vast. Elk jaar staat IJmuiden in het middel punt van de belangstelling. Dat is dan bij gelegenheid van het uitvaren van de vis sersvloot, die ter haringvangst gaat. Op de foto ziet men dat de schepen zee kie zen. In maart opende de steenwolfabriek op het terrein van Hoogovens de tweede pro- duktiebaan. Steenwol, dat zulk een belang rijk geluiddempend materiaal is. In het snel groeiende Beverwijk werd op zater dag 19 maart het prachtige rooms katho lieke bejaardentehuis „Lommerlust" in ge bruik genomen. Op 5 april diende burgemeester mr. M. M. Kwint zijn ontslag in. Per 1 juni van dit jaar werd hem dit eervol verleend. Vijfentwintig jaar had hij Velsen gediend. Juli was de stille maand, velen waren met vakantie. In Velsen-Noord zorgde men voor een attractie door een loogtoren op te blazen. Dit in het kader van de sloop der oude fabrieksgebouwen van de papier fabriek Van Gelder Zonen. Een voor de betrokkenen beroerd be richt was. in de maand augustus, dat de strandhuisjes tussen Noord- en Zuidpier in IJmuiden in de komende zomer daar niet meer mogen staan. Rijkswaterstaat kan op die plaats geen huisjes dulden in verband met de werkzaamheden aan de pieren. Op 12 september was het feest in Drie huis. De Marie Boreel Kleuterschool be stond dit jaar honderd jaar. Het was een originele optocht, waarover Driehuis nog lang gepraat heeft. In die maand werd ook bekend dat Hoogovens een pension schip had aangekocht om te voorzien in de huisvestingsmoeilijkheden voor gewor ven en nog te werven personeel. Oktober werd luidruchtig ingezet in Vel sen. Er was namelijk op de negende van die maand de traditionele hondenparade ter gelegenheid van Dierendag 1960. Voorts opende de zevende Beurs voor Industrie en Middenstand in de IJmond zijn poor ten. Of er in het voor ons liggende jaar weer een BIMIJ wordt gehouden, is nu nog een vraagteken. November bracht het bericht van de be noeming van Velsens nieuwe burgemees ter. In Santpoort legde men de laatste hand aan het r.k. kindertehuis St. Rafaël, dat binnenkort in gebruik wordt genomen. Op 1 april dacht iedereen dat de nieuwe PEN-centrale te Velsen-Noord in lichter laaie stond. Dat dit betonnen geval nog kon branden had niemand gedacht. Het bleek gelukkig mee te vallen: op het dak was slechts bedekkingsmateriaal in brand geraakt. Maar de rookontwikkeling was zo zwaar, dat iedereen er het ergste van dacht. Brandweermannen hesen bij die gelegenheid slangen veertig meter boven de begane grond. Velsens nieuwe burgemeester werd in november benoemd en hij deed zijn intre de in deze gemeente op 2 december. Ve le maanden hebben zich in Velsen tiental len afgevraagd wie burgemeester zou wor den. De installatie was plechtig en indruk wekkend. Daarvan getuigt zeker ook de foto, waarop men behalve de heer Bühr- mann, ook diens echtgenote en de loco- burgemeester H. de Boer aantreft. In dit jaar zijn vele wensen in de IJ mond niet in vervulling gegaan. Het hele jaar door heeft men uiting gegeven aan zijn verlangens. Beverwijk schreeuwt om een zwembad, Heemskerk om vervangen de tuinbouwgrond, Velsen om een nieuw raadhuis. En nog veel meer. Er gaat ook een groot aantal vraagte kens de drempel van het nieuwe jaar over. Nog steeds is immers geen beslissing ge nomen over de door de (op het ogenblik) demissionnaire minister van binnenlandse zaken de heer Toxopeus voorgestelde sa menvoeging van Beverwijk en Heemskerk tot één gemeente. Inderdaad is het zoals een Heemskerks raadslid bij de begrotings behandeling stelde; „Het zwaard van To xopeus hangt nog steeds boven ons hoofd". Maar de Heemskerkerker zullen zich er evenals alle overige inwoners van de IJ mond, bij de jaarwisseling zeker niet druk over maken. Precies een jaar geleden kwam de raad van Heemskerk in vergadering bijeen om de brief van de minister- die in het dorp de „jobstijding" wordt genoemd- te horen voorlezen door de burgemeester, H. Nie- len. De eerste reactie was: dit moet voor komen worden. Samenvoeging betekent voor ons Heemskerkers verlies van de zelfstandigheid. Zal het komende jaar het „zwaard van Toxopeus" de knoop door hakken? De kwestie van de bestuurlijke indeling in de IJmond heeft veel in de kranten ge staan. De zaak is uitputtend behandeld. Sommigen vonden: te uitputtend. In Beverwijk werden in januari de plan nen voor nieuwe veilinggebouwen, buiten het centrum van de stad, bekend. In het komende jaar hoopt men met de bouw te beginnen. In Castricum werd op 8 september van dit jaar een nieuwe zuiveringsinstallatie door de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland in gebruik ge steld. Zo stond het in het programma, doch t.oen de commissaris op de knop drukte ge beurde er niets. Er was namelijk een stop gesprongen. Doch vrij spoedig hierna be gon de installatie haar werk. MM®!

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 10