1961: de eerste mens ALS EEN MODERNE COLUMBUS zal in de komende twaalf maanden een zekere mr. Schirra of Slayton of een ander van het zevental Amerikaanse astronauten en vroeger of later ook kame raad X, een nu nog naamloze Sovjet-burger, het aluminium- glanzende ruimtepak aantrekken om een reis te ondernemen, waarvan volgens een groot deel van de mensheid een behouden terugkeer uitgesloten lijkt. In de eerste helft van 1961 hebben de Amerikanen namelijk de lancering van hun eerste bemande satelliet van het type Mercury geprojecteerd en het is nog een open vraag of zij daarmee werkelijk het spits van de menselijke ruimtevaart zullen afbijten. Er moet wel degelijk rekening mee worden gehouden, dat de Russen, die totnogtoe de primeur van alle opzienbarende lanceringen hebben gehad, er eerder in zullen slagen een man in een baan om de aarde te brengen, een onderneming die de Amerikanen pas voor het komende najaar op hun programma hebben staan. Want de eerste Mercurv-satelliet met een astronaut aan boord zal slechts een korte tocht van vijftien minuten in een halve boog over de Atlantische Oceaan maken. Maar welke van de beide grote mogendheden op aarde dan ook de première zal mogen en kunnen opvoeren van dit staal van wetenschappelijk en technisch kunnen, het staat vast dat het jaar, welks intrede over enkele uren op de traditionele wijze zal worden gevierd, een historisch feit zal boekstaven, dat zijn gelijke in de geschiedenis der wereld niet kent: een poging (geslaagd of niet) om een mens te doen doordringen in een gebied, dat tot voor enkele jaren bijna alom als ontoegankelijk voor ieder aards leven werd beschouwd. Of een man in een baan om deze planeet en straks wellicht een groep mensen in een baan om de maan en misschien nog later een retourvlucht aardè-maan met een landing op deze niet door mensenhanden vervaardigde en daardoor langzamerhand in een uitzonderingspositie verkerende satelliet zal bijdragen tot het heil dei- mensheid? Het is een vraag die bij elke uitvinding of nieuwe onder neming weer kan worden gesteld, maar zelden beantwoord en daardoor slechts voor de passief toekijkende mensenscharen van belang blijft. Ons beperkend tot het Amerikaanse Mercury-project, omdat van de Rus sische plannen en vorderingen op dit punt zo weinig bekend is, kunnen wij zeggen, dat over een aantal maanden een kleine groep ingewijden, verspreid over vrijwel het gehele aardoppervlak, maximaal vijftien minuten in angstige spanning zal leven over het lot van de eerste Binnen enkele maanden zullen in Cape Canave ral in Florida (V.S.) twee mannen zich op weg begeven naar een stel lage, die wordt bekroond door een tolvormig voor werp. Tot vlak voor de lancering van de eerste bemande Mercury-satei- liet, waarvan het proef model enige weken ge leden zonder een mens aan boord een geslaagde tocht maakte, zulleii namelijk twee astronau ten zich voorbereiden alsof zij beiden de eerste ruimtereizigers zullen zijn. Pas op het laatste moment doet een van hen de stap, waarvan een terug slechts na een geslaagde landing moge lijk is. Na de lancering zal de eerste ruimtemens in de Mercury-satelliet door een Redstoneraket bui ten de dampkring wor den geslingerd tot op een hoogte, die voor het ultra-moderne, super sonische Amerikaanse vliegtuig X-15 onbereik baar is. Gaat er in de eerste minuten iets mis, dan zal de astronaut nog de ontsnappingsraket kunnen gebruiken. Bij het vorderen van de reis echter zal dit mechanis me ongebruikt van de satelliet gescheiden wor den, gevolgd door de uit gewerkte Redstone. Tij dens de vlucht draait de Mercury zich, zodat de stompe kant voor komt. Zodra de daling inzet ontplooien zich Achter eenvolgens twee para chutes, die de snelheid afremmen tot twintig mijl per uur. Na de lan ding op zee kan de be houden teruggekeerde ruimtevaarder in de drijvende cabine blijven of van een vlot gebruik maken totdat hij door opsporingsschepen word ontdekt. dringt wereldruimte binnen HÉT BEELDVERHAAL VAN 1961: de eerste tocht door de wereldruimte van een Amerikaanse astronaut in zijn Mercury-satelliet. Binnen enkele maanden kan dit werkelijk heid zijn. 1. Afscheid van Moeder Aarde; op de achtergrond de parachutes die een veilige terugkeer moeten waarborgen. Een lang verbeide wens gaat in vervulling. Uiterste concentratie voor de stoutmoedigste reis, ooit 2. 3. 4. 5. 6. 7. begonnen. Grimmig moment bij de start van een angstaanjagende onderneming. De satelliet gaat draaien om zijn as en ondergaat een temperatuur van 2600 graden. De eerste mens bevindt zich werkelijk in de ruimte. Behouden terugkeer, het bericht waarop ieder zal hopen. De zeven tot het uiterste getrainde en op hun toekomstige taak voorbereide Amerikaanse ruimtevaarders. Het zijn van links naar rechts: Schirra, Slayton, Grissom, Cooper, Carpen ter, Glenn en Shepard; tenslotte kameraad X, d,e nu nog onbekende Sovjet-astronaut. astronaut, die op een hoogte van 160 mijl met een snelheid van 4000 mijl per uur zal voortsnellen. Anders dan Colum bus, die op aandrang van zijn bemanning, beangst als deze was in het westen van de (platte) aarde te zullen varen, zijn schip 's nachts liet stilliggen, kan de Mercury-ruimtevaarder na de lancering van de satelliet weinig meer aan zijn lot veranderen. En dat is dan wel, zo dachten wij, het aspect aan deze zaak dat menigeen bij voorbaat de adem zal doen stokken: weggeschoten te worden in een projectiel, dat een menselijk wezen met onvoorstelbare snelheid op nimmer bereikte hoogte alle records zal doen breken, of jammerlijk met hem ten onder gaan.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15