Schietpartij tijdens betoging in Brussel kost een man het leven COIFFURES DE VRIES De weg terug is moeilijk CITROEN 1961 zal het jaar worden van de menselijke ruimtevaart Koning en kabinet zijn het kennelijk niet eens HET WEER v. LOON's Borgward-Skoda Haken en ogen bij het opstellen van de regeringsverklaring Gezin Kaufmann mag voorlopig blijven Nieuwe moeilijkheden in Saoedi-Arabië Gratificatie voor PTT-personeel Hef jaar van Afrika ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 50 Persconferentie in Brussel In de krant van heden: automobielbedrijf Enkele opklaringen DE KABINETSCRISIS Wereldbevolking in 1961 boven de drie miljard? lYlUIxKIo wjomyou (uuj! GEERT ROGGEVEEN Directie en Hoofdredactietezamen met alle anderenwerkzaam in dienst van onze dagblad onderneming en onze handelsdrukkerij wensen de abonneesadverteerders en alle verdere relaties een voorspoedig en gelukkig 1961 toe. Luchtverkeer voor Parijs wordt morgen beperkt Prins en Prinsessen in Ooste ijk A. J. Rotieveel's Automobielbedrijf Het woord is aan N.V. Garage VERBEEK Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) BRUSSEL. De betogingen van stakers in België hebben gisteren te Brussel een mensenleven gekost, 's Middags waren ongeveer duizend stakers samenge komen bij het gebouw van de Sabena in het centrum van de stad om te protes teren tegen het aan het werk blijven van het personeel van deze luchtvaartmaat schappij. Daarbij kwam het tot een botsing tussen de betogers die met stenen, ijzeren moeren en stukken hout wierpen en de bereden rijkswacht, die op een gegeven ogenblik met de blanke sabel een charge uitvoerde. Daarbij werd een van de politiemannen in het nauw gedreven. Een toeschouwer, een zekere Lerat, die een pistool bij zich had, heeft toen geschoten. Later heeft hij verklaard dat hij alleen in de lucht heeft gevuurd om de rijkswacht te helpen. De kogels uit zijn wapen troffen echter twee mannen. Een dertigjarige betoger was op slag dood. Een ander slachtoffer, dat toevallig voorbijkwam, werd met een schot in de borst naar een ziekenhuis vervoerd. De Belgische minister-president prof. Eyskens (rechts) en de minister van Openbare Werken, de heer Van Auden- hove, hebben vrijdag in Brussel een persconferentie gehouden. (Telefoto ANP De Volksgazet, het dagblad van de so cialisten verscheen vanochtend met een rouwrand. De schuld van het gebeurde werpt het op de regering en het kondigt voor vandaag een stille ommegang aan in Brussel ter herdenking van het slachtof fer. Eerst beweerden de socialisten ook dat het slachtoffer niet alleen was dood geschoten maar dat hij ook een sabelhouw over het gelaat had. De justitie die het stoffelijk overschot in beslag had geno men heeft het daarop ogenblikkelijk aan enige socialistische leiders getoond. Deze moesten toegeven dat de enige wond het kogelgat was. Het incident heeft aanzienlijke opschud ding verwekt en aanvankelijk ook grote zorgen, omdat velen een herhaling van de gebeurtenissen van 1950 vreesden, toen bij de strijd na de terugkeer van koning Leo pold enige burgers door de rijkswacht ge dood waren. Het gebeurde zal nog wel Advertentie lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Weenap porten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4, 5 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Taal-laria 4 Op en om het Binnenhof 4 Kunst 5 In de Vishal en op zee7 Kerkdiensten 7 Uit stad en omgeving ..7, 9, 10, 11 Films 9 Erbij .15 tot 21 Puzzel21 Garcia de Leon 23 Feuilleton 23 Iioren en Zien 23 Beeldverhalen 23 Economisch nieuws 25 Scheepsberichten 26' Sport 27 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie 7 Korte Kleverlaan 30-40 Bloemendaal Telefoon 51301 - 55446 Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk opklaringen en hier en daar enkele buien. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. verdere gevolgen hebben. Men mag hopen dat de socialistische leiders de stakers, meer dan tot dusverre, in toom zullen hou den. (Vervolg op pag. 3) Over de woningbouwkwestie is een compromis tot stand gekomen en daarmee zou de kabinetscrisis uit de wereld kunnen zijn, maar de weg terug is moeilijk, niet alleen voor A.R. en C.H.U., die de motie-Van Eibergen moeten inslikken, maar ook voor het kabinet, dat in de Tweede Kamer weer achter de regerings tafel moet gaan zitten alsof er niets gebeurd is. Er zijn daardoor gisteren moeilijk heden gerezen over de tekst van de regeringsverklaring, die bij het weder- optreden van het kabinet moet worden afgelegd. Een deel van de ministers wilde in de regeringsverklaring een zinsnede opnemen, die voor de fractievoorzitters van A.R. en C.H.U. onaanvaardbaar zou zijn. Zij willen de motie-Van Eibergen verloochenen, maar zij bedanken eivoor in de Kamer in het boetehemd te gaan staan tegenover een extra parlementair kabinet waarmee de partijen geen enkele binding hebben. De uitgeleiding uit ons land van me vrouw M. Kaufmann, die met haar twee zoons in een Oosterbeeks hotel verblijft, is voorlopig opgeschort. Dit heeft de mi nister van Justitie haar via de fungerend directeur van politie te Arnhem doen weten. Dit betekent dat mevrouw Kauf mann en haar beide zoons niet binnen twee weken over de grens zullen worden gezet, zoals aanvankelijk in het voornemen lag. DJEDDA (Saoedi-Arabië) (AFP) In de boezem van het nieuwe Saoedi-Arabi- sche kabinet, dat de vorige week door koning Saoed werd gevormd en onder zijn eigen leiding staat, schijnen nieuwe moei lijkheden te zijn gerezen. De aard hiervan is echter nog niet bekend. Blijkens een mededeling van radio- Mekka heeft koning Saoed de wet tot in stelling van een Nationale Vergadering, die voor tweederden uit gekozen leden en voor de rest uit benoemde leden zou bestaan, nog niet getekend. De tekst van deze wet werd reeds volledig in de pers van ver schillende Arabische landen gepubliceerd en radio-Mekka heeft in de afgelopen week reeds enkele malen melding gemaakt van de ondertekening van de wet door de koning. Het schijnt, dat koning Saoed thans wei gert te voldoen aan bepaalde verlangens van zijn eigen ministers en van de liberale orinsen van het Koninklijk Huis. van wie zijn jongere broer Emir Talal Ibn Abdel Aziz de leider is. Deze laatste is op hef ogenblik minister van Financiën en in oppositie tegen koning Saoed. evenals de vorige week als premier ontslagen kroon prins Feisal. over de kwestie der consti tutionele hervormingen. LONDEN, (Reuter) Een Brits medisch tijdschrift heeft de verwachting uitgespro ken, dat de wereldbevolking in 1961 de drie miljard zal overschrijden en in 1975 uit 3.830 miljoen mensen zal bestaan. Advertentie "P P P I wforenou mui! B'ARTEUORISSTR HAARLEM. TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 r A HAPPY NEW YEAR Voor het kabinet is de moeilijkheid een motief te vinden waarom het op zijn ont slagaanvrage is teruggekomen. Wanneer in de regeringsverklaring zou worden ver meld dat de ministers zijn teruggekeerd omdat de fracties van A.R. en C.H.U. (die gezamenlijk de motie-Van Eibergen hebben ingediend) hun houding „betreu ren", dan gaat dat deze partijen toch al te ver. Dat is ook voor de A.R.- en C.H.U.- ministers niet te aanvaarden omdat daar mee, afgezien van personen, hun eigen partijen in het boetekleed worden gezet. Wanneer ruziënde ministers en Kamerle den van een partij onderling de strijd heb ben gestaakt, moeten anderen niet de voorwaarde stellen stenen te mogen na- gooien. Dat gebeurt toch wel en het ging er gisteren om of dat officieel moet wor den gesanctioneerd. Het opstellen van de regeringsverkla ring is gisteren de hele dag een bron van zorg geweest. De informateur, prof. De Gaay Fortman, had 's' morgens de mi nister-president op het hart gedrukt zich te matigen om niet op het laatste ogenblik ongelukken te maken. In de ministerraad werden echter ook wensen geuit, die ten Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL. Hoofddorp B-agent: J. J. v. KOOTEN. Haarlem dele in de regeringsverklaring werden op genomen. Maar na het gesprek van prof. De Gaay Fortman met de ministers Zijlstra en Van Aartsen, in aanwezigheid van de A.R.-Ka- merleden Bx-uins Slot, Roosjen en Van Ei bergen, bleek de tekst voor de A.R.-frac tie onaanvaardbaar te zijn. De gehele avopd heeft de ministerraad daarna op nieuw vergaderd. De weg terug bleek heel moeilijk te zijn. Hij kan nog moeilijker worden doordat ook de gehele A.R.-fractie eerst wil weten wat er in de regeringsverklaring staat al vorens weer in de Kamer te gaan zitten alsof er niets is gebeurd. Daartoe komt de A.R.-fractie maandag in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen. Maandag is ook de K.V.P.-fractie bijeen geroepen, want zij is teleurgesteld in de A.R. en C.H.U. als oude coalitiegenoten. Zij wil eveneens weten of de regeringsver klaring voldoende bevat om de samenwer king te kunnen hervatten. De laatste lood jes wegen nog zwaar, maar overigens is de kwestie, die de kabinetscrisis heeft veroorzaakt, opgelost. Na de vele woor den die erover zijn gesproken en geschre ven is de weg terug nu echter niet gemak kelijk. Laat bezoek De informateur, prof. De Gaay Fortman, heeft vannacht om kwart over twaalf nog bezoek ontvangen van de ministex-s Zijl stra en Van Aartsen. Het onderhoud duur de di-ie kwartier. Voor vandaag en morgen heeft de informateur geen afspraken. De Chr. Historische Tweede-Kamei-fractie houdt vanmiddag een vergadering. Maan dag vei-gaderen nog de fracties van A.R. en K.V.P. De ministerraad heeft gisteren de gehele dag vex-gaderd en kwam ook vanochtend bijeen. Grafische Bedrijven Damiate N.V. Uitgevers van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant PARIJS, (UPI) Franse luchtvaax't- autoriteiten hebben aangekondigd, dat het vliegverkeer naar en van de internationa le luchthavens Le Boux-get én Oxdy, bij Pax-ijs, op nieuwjaai'sdag tot de helft zal wox-den tex-uggebracht. Van Le Bourget zullen op nieuwjaars dag 13 vliegtuigen vertrekken en veer tien machines landen. Zowel de BEA (British European Air ways) als de Iberia (Spaanse luchtvaai-t- maatschappij heeft alle vluchten naar en van Pax'ijs voor die dag laten verval len. De Franse luchtvaax-t maatschappij, Air France, heeft voor nieuwjaax-sdag al haar Eui-ópese vluchten van Orly geannu- leex'd. Prins Bemhard en de Prinsessen Irene en Marijke zijn vrijdagavond in Lech in Arlbei'g (Oostenrijk) aangekomen voor een vakantie van ongeveer een week. Evenals het vorig jaar zal ook over I960 aan het lagei-e en middelbax-e PTT-perso neel een gratificatie worden toegekend op basis van het bij PTT bestaande stelsel van personeelsbeoox-deling. De regeling heeft dit jaar enige wijziging ondergaan en komt thans neer op een .gratificatie van rond één week loon voor degenen die ..goed" zijn beoordeeld en van rond twee weken loon voor hen die als „uitstekend" zijn gekwalificeerd. Deze beloningen zullen in de loop van ianuari worden uitbetaald Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Spoetnik 4 gelanceerd 14 mei gewicht 2500 kg Spoetnik 5 gelanceerd 19 aug. gewicht 4600 kg einde 20 aug. Arknik-5 ton gelanceerd 1 dec. verbrand 2 dec. met 2 hondjes Weersateilieten l Tiros 1 - !apr. Tiros 2-23 nov.l Navigatie Transit t 13 apt: Transit 2 22jun Midas 2 - 24mei opsporen raketten Echo 1-12 aug. kortegolf verbinding Courler1-4okt. communicatie Explorer 8-3 nov. meten kosm.straling Pioneer 5- 11 mrt. ruimteraket Russische proevenfe^ met langeafstand raketten V.PELTI6QS65) Discoverers Voorbereiding bemande vluch nr9 15 april 13 10 aug. 14 18 aug. e 15 13 sept. 17 12 nov. 18 9 dec. •copsule in de lucht opg®v°nS*n De activiteit in de ruimte buiten de onze planeet om ringende dampkring is het afgelopen jaar met rasse schreden vooruitgegaan: het was als het ware een regen van Ontdek kers en andere satellieten van Amerikaanse makelij, afge wisseld door de zeldzame, maar rnisschien juist daardoor met meer spanning gevolgde lanceringen van de 4 a 5 tons Rus sische Spoetnik IV en V alsmede de deze maand met twee hondjes verbrande Arknik. Het komende jaar zal ons zo goed, als zeker, waarschijnlijk reeds binnen enkele maanden, de eerste vluchten van bemande ruimteschepen brengen, een onderneming waaraan wij vandaag, op de drempel van 1961, de eerste pagina van Erbij hebben gewijd. Het hier afgebeelde kaartje geeft een overzicht van de Amerikaanse en Russische prestaties die in het afgelopen jaar op het gebied van de ruimtevaart zijngeleverd. Ter aanvul ling zij nog vermeld dat de Verenigde Staten op 19 december jl. een 1000 kg zware Mercury-satelliet de ruimte inzonden, op de tiointigste van deze maand gevolgd door een Discoverer (Ontdekker) 19. De Mercury, die na een halve boog te hebben beschreven, een behouden landing op het Oceaan-oppervlak maakte, zal straks de eerste Amerikaan in de ruimte als voertuig dienen. W i el a n d Het zijn de klêinigheden, die over ons lot beslissen. Er is niets zo onbelang rijk, of het kan een heel leven ver anderen. Er kan nauwelijks aan getwijfeld wor den dat het jaar 1960 de geschiedenis zal ingaan als „het jaar van Afrika". Want in het internationale nieuws van de afgelo pen twaalf maanden heeft het zogenaam de „zwarte" werelddeel wel een verbazing wekkend groot aandeel gehad. Verbazingwekkend vooral, als men be denkt dat Afrika nog maar heel kort ge leden een continent was, waaromtrent de rest van de wereld slechts heel weinig wist, waarvan sommige delen nog maar ternauwernood in kaart waren gebracht, en welks centraal gebied vaak werd voor gesteld als een onmetelijk oerwoud, be volkt met zwarte naaktlopers die zich on ledig hielden met het oogsten van koffie bonen en andere produkten ten behoeve van de blanken, voor zo ver zij deze laat- sten niet liever opaten. En desondanks heeft ditzelfde Afrika dat pas na de tweede wereldoorlog duide lijke tekenen van ontwaken begon te ge ven in 1960 op het internationale poli tieke toneel een zó dominex'ende rol ge speeld, dat andere elementen van het we reldgebeuren erdoor op het tweede plan zijn gedrongen. Over 't algemeen heeft het bepaald niet om die dominerende rol gevraagd en menige Afrikaan was het wellicht liever geweest als zijn continent minder aandacht van de buitenwereld zou hebben opgeëist en gekregen maar wat zich dit jaar in Afrika heeft voltrokken is een politieke, sociale en economische om wenteling op zo grote schaal en van zo ingrijpende aard, dat het uitblijven van repercussies in de rest van de wereld daarbij praktisch ondenkbaar zou zijn ge weest. Niet minder dan achttien koloniale gebieden in Afrika zijn in dit éne jaar on afhankelijk geworden en het is eigenlijk nog een wonder, dat de transformatie van die voormalige koloniën tot soevereine staten op een enkele uitzondering na zo vlot is verlopen. Het feit dat vertegen woordigers van die splinternieuwe soeve reine staten soms slechts enkele maan den of zelfs weken na de uitroeping ervan met kalme waardigheid hun plaatsen konden innemen en vaak intelligente bij dragen tot de debatten leverden in inter nationale vergaderingen van de Verenigde Naties en de gespecialiseerde organen daarvan, zoals UNESCO, verdient in hoge mate ons respect. De grote uitzondering hierbij was na tuurlijk de voormalige Belgische kolonie Kongo, waar vrijwel vanaf de eerste dag na de soevereiniteits-overdracht (op 30 juni) een afschuwelijke chaos heeft ge heerst. Zes maanden na het uitbreken van die chaos is er nog maar weinig verbete ring in de toestand gekomen, hetgeen nog extra betreurenswaax-dig is omdat daaruit blijkt dat de UNO in haar tegenwoordige constx-uctie niet bij machte is, orde te scheppen en te handhaven in een gebied dat de twee grote politieke wereldblok- ken elk binnen hun eigen invloedssfeer pogen te trekken. Men kan uit dit blijk van onmacht van de UNO weliswaar de conclusie trekken, dat haar huidige con structie dus niet deugt en veranderd moet worden, maar er bestaat op het ogenblik al heel weinig kans op een wijziging van het Handvest in zodanige zin dat de kracht en de macht van de organisatie met de onontbeei-lijke instemming zowel van Oost als van West erdoor zouden worden ver groot. En voorts zijn er nog twee andere won de plekken in het grote lichaam van het Afrikaanse continent: Zuid-Afrika en Al gerije. Voor de Unie was 1960 in de eerste plaats „het jaar van Sharpeville" en dat de sfeer van rassenhaat, die door de rege ringsmaatregelen is geschapen, aan het einde van dit jaar Zuid-Afrika nog over heerst, is dezer dagen ook weer vastge steld door de Wereldx-aad van Kerken. Men kan zich afvragen, hoe de Unie-minister voor Bantoe-administratie en -ontwikke ling, De Wet Nel, onder deze omstandig heden in een kerstboodschap heeft kunnen verklaren, dat „onze blanke volksgemeen schap op een ogenblik van grote beproe ving haar kalmte heeft bewaard", en waar op hij zijn „bede en streven" baseert, dat het jaar 1961 voor de Bantoes zegeningen zal brengen „wat hulle harte lekker sal laat voel". Men helpt het hem gaarne wensen, maar de kans op verwezenlijking lijkt bitter klein. (Vervolg op pag. 3) Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemenrtaal Telefoon 52301

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1