Wegenwacht redt leerling-vlieger uit laaiend wrak NAAIMACHINES Na vlucht uit Vreemdelingenlegioen in Nederland teruggekeerd en bondigy Overdag iets zachter Personeelstekort bemoeilijkt ontwikkling van N.-Guinea AGENDA Opening Nieuw-Guinea- Raad op 5 april WITTE KRUIS Van der WERFF1HÜBRECHT 2 GOUVERNEUR PLATTEER: WITTE KRUIS Agenten huilden hete tranen bij vermeende zelfm oord en aar DRIE DODEN BIJ VLIEGONGELUK Haarlemmer en Santpoortenaar onder de slachtoffers Haarlem Velsen-lJmuiden Beverwijk Heemskerk Ann Christian is terecht Gemeente heropgericht voor een halfuur TETTERODES Termijn voor Planta- schadevergoeding gesloten II ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 Het gouvemementsvoorlichtingsbu- reau in Hollandia heeft thans meege deeld dat de datum van de officiële opening van de Nieuw-Guinea-Raad thans definitief is vastgesteld op 5 april 1961. De pogingen van de Nederlandse rege ring om Nieuw-Guinea tot een snelle ont wikkeling te brengen maken het uiteraard noodzakelijk dat het gouvernement kan be schikken over talrijke deskundigen, die in staat zijn, de plaatselijke bevolking voor door haar over te nemen taken op te lei den. Alom hoort men op Nieuw-Guinea op merkingen over de moeilijkheden die bij de ontwikkeling van het land zijn ontstaan door het ontbreken van voldoende krach ten. Een aantal van de in het gebied werkzame Indische Nederlanders heeft in de laatste maanden het besluit genomen zich elders te gaan vestigen. In een onderhoud dat de A.N.P.-corres- pondent met gouverneur dr. Platteel heeft gehad zei deze dat hij het vertrek uit Nieuw-Guinea minder alarmerend vond om het aantal van hen dat is heengegaan, als wel om de gaten die hierdoor in het ambte lijke apparaat zijn geslagen. „Er is inderdaad een ernstig personeels tekort, waardoor wij voor grote moeilijk heden staan, zei de gouverneur. Het ver trek heeft vooral gaten geslagen in het apparaat op lager niveau, in de admini- stratief-technische functies. Het onderwijs en verscheidene andere bestuursactivitei- ten ondervinden er de nadelen van. De opengevallen plaatsen moeten worden be zet door krachten uit de autochtone bevol king, doch om deze op te leiden hebben wij weer meer mensen nodig. Overigens staat men hier in het bedrijfsleven voor dezelfde moeilijkheden" De gouverneur sprak er zijn voldoening over uit dat het moeilijke personeelspro bleem thans de volle aandacht heeft van de regering en hij was van oordeel dat een vaste en duidelijke regeringskoers de bezwaren zal kunnen ondervangen. In dit verband wees hij erop dat de aankondi ging van de vorming van een bijstands korps een maatregel is waarvan een goe de uitwerking mag worden verwacht. „Daardoor wordt duidelijk gemaakt dat wij onze plaatsen hier niet meer bezetten omwille van onze eigen car rière. Tegelijkertijd wordt aan de amb tenaren een zekerheid voor de toe komst in de Nederlandse rechtssfeer gegeven. Dit is wel nodig geworden, omdat na de ervaringen in de pas zelf standig geworden gebieden het ver trouwen ontbreekt in de rechtspositie van de buitenlandse ambtenaar. De 'Advertentie DE echte PIJNSTILLER Bij reumatiek, jicht of spierpijn brengt Witte Kruis snel verlichting. In te nemen naar persoonlijke voorkeur: tabletten, poeders of cachets. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST neiging tot vertrek wordt nu afgeremd doordat meer vertrouwen in de eigen rechtspositie bestaat." Dr. Platteel zei verder dat het verschijn sel van de sterke neiging tot vertrek zich meer voordoet in de enkele centra van het land dan op de kleinere buitenposten. „Men kan niet spreken van een angst stemming. De duidelijke vastbeslotenheid van de regering heeft het acute gevoel van onveiligheid weggenomen. De neiging tot vertrek is thans niet meer door een angstgevoel bepaald, doch het accent ligt anders. Het ligt meer in de toekomst. Men ziet namelijk geen mogelijkheid meer hier een carrière op te bouwen. De overscha keling op doelstellingen op korte termijn is moeilijk geweest. Wij moeten de men sen thans ombuigen naar een nieuwe hou ding en we moeten er daarbij van uitgaan dat hier een mooie taak te vervullen is," aldus gouverneur Platteel. Perscommentaren De Sydney Morning Herald schrijft dat „de herhaalde Indonesische verzekeringen aan Australië om de kwestie-Nieuw-Gui- nea niet met geweld op te lossen, helaas als waardeloos moeten worden beschouwd. Er zou thans een nieuwe en zeer gevaar lijke situatie geschapen zijn die de onmid dellijke aandacht van de Australische re gering vereist". Het blad doelt op een verklaring van minister Soebandrio van 28 december dat hij geen vreedzame oplossing van de kwes tie kan waarborgen. De Sydney Morning Herald meent dat Indonesië thans duidelijk moet worden ge maakt dat de veiligheid van Australië van de ontwikkeling in Nieuw-Guinea afhangt, Een aanval op westelijk Nieuw-Guinea zou als een vijandige daad jegens Austra lië worden beschouwd", aldus het blad. Het blad Straits Times in Singapore heeft in een hoofdartikel geschreven dat het niet is uitgesloten, dat het Nederlands- Indonesische conflict over Nieuw-Guinea zich uitbreidt tot buiten de wateren tussen Nieuw-Guinea en Indonesië. Het hoofdartikel was een commentaar op een verklaring die premier Tengkoe Abdoel Rahman in Singapore had afgelegd en die volgens het blad liet blijken dat de premier de ernst van de situatie onder schatte. „De volgende stap, als er nog een stap mogelijk is, aldus de Straits Times, is dat Abdoel Rahman naar Indonesië gaat voor een gesprek met president Soekarno". Een harde knal in de gang van het politiebureau Warmoesstraat heeft gis teren de agenten uit dit bureau opge schrikt. Zij holden de gang in en von den op de grond een jongeman met ge loken ogen en een pistool in zijn hand. Bij onderzoek van het lichaam van de vermoedelijke zelfmoordenaar sprongen de politiemannen de tranen in de ogen, echter niet uit compassie met het „lijk", maar vanwege het traangas, dat uit de loop van het pistool van het slachtoffer opkringelde. De jongeman was spring levend en biechtte later zijn zonden op in het Duits. Twee dagen voor Kerst mis had hij van zijn baas in Dortmund 500 mark gestolen, waarmee hij naar Holland was uitgeweken. Nu was het geld op en gekweld door berouw wilde hij zich ten politieburele van het leven beroven. Voor dit Wagneriaanse knal effect gebruikte hij echter een alarm pistool met traangaspatronen, met het gemelde negatieve gevolg. De jongeman zal op transport naar zijn Heimat ge steld worden. De agenten hebben nog rode ogen. Vrijdagmiddag Is, zoals wy in onze edities van gisteren reeds bericht hebben, een Beechcraft-lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool kort na het opstijgen van het vliegveld Eelde verongelukt. De 39-jarige ongehuwde instructeur-vlieger Hans Schnit- ger uit Haarlem, de 23-jarige leerling-vlieger S. C. Alberda uit Santpoort en de 20- jarige leerling-vlieger F. W. A. L. van Staa uit Arnhem zijn by het ongeluk om gekomen. De vierde inzittende van het toestel, de leerling-vlieger M. J. W. Stassen uit Maastricht is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis in Groningen opgenomen. Hij verkeert niet meer in levensgevaar. Stadsschouwburg: zondag 20 u.: Toneel groep Puck met „De verliefde garnaal". BIOSCOPEN Cinema Paiace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u. (Oudejaarsavond alleen 19 u.): „Alles de lucht in", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30. 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Een stem in de mist", 18 j. (Oudejaarsavond gesloten). Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Marina", a.l. Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u. (Oudejaarsavond alleen 19 u.): „Echt iets voor Conny", a.l. Iedere ochtend 10.30 en 11.30 u.: Huwelijk Boudewijn en Fabiola. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Flitsende degens", 14 j. Minerva Theater: zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De roemrijke daden van Danny", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Rebec ca", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Zó zal je er een hebben", a.l. Zondag 11 u.: „De strijd om de Zuidpool". Roxy Theater: Vandaag tot en met maandag 14.30, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Parachutisten- commando", 14 u. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Doctor in love", 18 j. Zondag 11 u.: „Met Peter Townsend de wereld rond", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): zondag 14.30 u.: „Een mooi portret", a.l. Zondag en maandag 20 u.: „On the beach", 14 j. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Tot 1 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dick van Gulik. Dagelijks 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 1 jan. expositie van wer ken van Hans van Wijk. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo., vrij., 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 januari expositie van de Ne derlandse Kring van Tekenaars. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Vishal: Tot 8 jan. expositie van werken van De Groep. Dagelijks 1017 u. (tevens ma., wo. en za. 2022 u.), zondags 1317 u. (Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag ge sloten). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 30 dec.) ZATERDAG 31 DECEMBER Thalia Theater, 19 u.: „Simson en Delila". Rex Theater, 19 u.: „Mein Kampf" ZONDAG 1 JANUARI Thalia Theater, 15 u.: „Rusty en het blin de meisje"; 19 en 21.30 u.: „Simson en De- lila". Rex Theater, 15 u.: „Casino de Paris", 20 u.: „Mein Kampf". MAANDAG 2 JANUARI Rex Theater, 20 u.: „Mein Kampf'. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 31 DECEMBER Kennemer Theater, 19 u.: „De hêl van Birma". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 u.: „Echt iets voor Conny". (Eén vooi-stelling). W.B. Theater, 20 u.: „De gemaskerde vleermuis". ZONDAG 1 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 u.: „In het wilde Westen"; 16.30. 19 en 21.15 u.: „De Boekanier". Luxor Theater, 14.30 u.: „Het laatste duel"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Echt iets voor Conny". W.B. Theater, 14.30 u.: „Speelduivel en metgezel"; 16.30 en 20 u.: „Het mysterie van de mismaakte vrouw". MAANDAG 2 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De Boekanier". Luxor Theater, 1.9 en 21.15 u.: „Echt iets voor Conny". W.B. Theater, 20 u.: „Het mysterie van de mismaakte vrouw". Marquette Theater, zaterdag 20 u., zon dag 14.30 en 20 u.: „De Pantoffelheld". Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Ï9tl R E I GROTE HOUTSTRAAT 181 II lx E L TEL. 14444 Volgens ooggetuigen kreeg het toestel, de tweemotorige PH-UBW. direct na de start moeilijkheden. De machine keerde terug in de richting van het vliegveld, doch verloor daarbij in de bocht zoveel hoogte, dat het een paar boomtoppen raakte en vervolgens tegen een boom aanvloog, zo dat een vleugel van de tweemotorige een dekker brak. Ooggetuigen zagen het toe stel daarna over de kop slaan, over een brede sloot zeilen en op de kop in een wei land neerkomen. Direct daarna vloog de machine in brand. Moedige redding Het toestel kwam ueer in de omgeving van de Noordwillemsvaart in de gemeente Haren in moerassig gebied, zodat het moeilijk te bereiken was. Terwijl de ha vendienst van het vliegveld, de brandweer, personeel van de Rijksluchtvaartschool en de gemeentelijke geneeskundige dienst van Groningen werden gewaarschuwd, die onmiddellijk uitrukten, kwam een wegen wachter van de ANWB al bij het wrak aan. Het was de 28-jarige heer H. Schut uit Ha ren, die het toestel in het weiland zag komen terwijl hij patrouilleerde op de weg tussen Assen en Groningen. Hij liet ogen blikkelijk zijn motor in de steek en begaf zich naar het toestel. Hoewel het wrak al fel brandde zag hij kans, een van de in zittenden, de leerling-vlieger Stassen, die beklemd was geraakt, te bevrijden. Hij liep daarhij zelf brandwonden op aan han den en voeten. Later werden de verkoolde stoffelijke overschotten der drie andere slachtoffers gevonden. Een uit vier personen bestaan de commissie van vooronderzoek van de rijksluchtvaartdienst heeft in samenwer king met de Rijkspolitie ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het ongeluk was het eerste van deze aard sinds 1949. In dat jaar verongelukte een toestel van de Rijksluchtvaartschool in de Haarlemmermeer. Daarbij kwamen vijf personen om. Het ministerie van Verkeer en Water staat deelt mede dat tot circa dertig se conden voor het ongeluk nog normaal ra dio-contact heeft bestaan tussen het vlieg tuig en de verkeerstoren op Eelde. Niets wees erop dat er iets niet in orde was aan boord. In die laatste dertig seconden heeft het toestel, dat zich in de naderingsvlucht voor de landing bevond, ineens een bocht naar links gemaakt. Vlak daarna is het neergestort en in brand gevlogen. Ouders te laat ingelicht? In sommige bladen is meegedeeld, dat de ouders van de omgekomen vlieger Hans Schnitger uit een krant hebben moeten vernemen, dat hun zoon bij het ongeluk in Eelde was omgekomen. „Vijf uur na het ongeluk", aldus deze berichten. ..had men zich van officiële zijde nog steeds niet in verbinding met de betrokken familie gesteld." De voorlichtingsdienst van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat (waaronder de Rijksluchtvaartdienst ressorteert) ver strekte ons hierop het volgende commen taar: „Zoals gebruikelijk is bij ongelukken als deze. worden de nabestaanden niet door derden ingelicht, maar door mensen uit de luchtvaart zelf. In Eelde is direct na het ongeluk een vlieger per auto naar Haarlem vertrokken (wegens de mist kon niet gevlogen worden) om daar de ouders van de beide slachtoffers uit Haarlem en Santpoort op de hoogte te stellen van de droeve tijding. Daardoor kon de familie S te Haaklem pas om halfvijf ingelicht wor den over het lot dat hun zoon getroffen had. Toen echter hadden zij al langs an dere wegen kennis gekregen van de dood van hun zoon. waarschijnlijk door voor tijdige publikatie van diens naam in enkele couranten, terwijl de namen der slacht offers nog niet voor publikatie waren vrij gegeven. De krant of kranten in kwestie De 28-jarige H. Schut uit Haren, lid van dé wegenwacht, die patrouillerend op de weg Assen-Groningen het vlieg tuig in een weiland zag storten. hebben hier dus een journalistieke af spraak geschonden met het gemelde be treurenswaardige gevol» (Bij de Rijksluchtvaartschool zijn nog twaalf Beechcraft D 18-S-toestellen als lesvliegtuigen in gebruik, naast de achttien nieuwe SAAB Safirs. die onlangs de Tiger Moths. Harvards en oudere typen Safirs vervangen hebben. De Beechcrafts zijn naar veler mening zo langzamerhand ver ouderd. Een speciale commissie bestudeert op het ogenblik de mogelijkheden van hun vervanging door een moderner type les- vliegtuig. waartoe o.a. een speciale versie van de Fokker Friendship of de nieuwe Beechcraft ..Queen Air" te gebruiken zou zijn. Red.) MIAMI (Florida, V.S.) (Reuter) De Amerikaanse kustwacht heeft meegedeeld dat een vliegtuig het kleine Westduitse vrachtschip „Ann Christian", dat werd vermist, heeft gevonden. Het vaartuig, dat vijf dagen geleden te Kingston op Jamai ca werd verwacht, bevond zich vrijdag middag op ongeveer negen mijl van King ston. De bemanning van het vliegtuig deel de mee dat het schip niet in nood was. De gemeente Burgh op Schouwen, die evenals enkele andere gemeenten ten slachtoffer valt aan de herindeling, is gisteren na aanvankelijk by raadsbe sluit te zijn opgeheven, voor een half uurtje wederopgericht. De zeven leden tellende raad kwam in het gemeente huis bijeen om de opheffing te bekrach tigen. Burgemeester jhr. A. van Sitters dankte allen, die zovele jaren met hem hadden samengewerkt. Met een hamer slag werd het besluit tot opheffing onderstreept, waarna 'n afscheidsdronk werd uitgebracht. Tijdens hel hierna volgend samenzijn opperde het enige vrouwelijke raadslid het denkbeeld aan de burgemeester de ambtsketen, die hij sinds 1936 gedragen had, te schen ken. Niemand had bezwaar maar de keten was eigendom van de gemeente en de gemeente was al opgeheven. Geen nood. De burgemeester convoceerde de raad opnieuw en opende de vergadering. De vergadering nam met algemene stemmen het besluit de gemeente weder op te richten, de keten te schenken aan de burgemeester en de gemeente ver volgens wederom op te heffen. Twee Nederlanders, die enkele weken geleden uit het Franse vreemdelingenle gioen in Algiers deserteerden, zijn gister avond op Schiphol aangekomen. Daar werd de oudste terstond gearresteerd. De justitie zocht reeds sinds 1958 naar hem voor een reeks van delicten. Bovendien had hij nog gevangenisstraf tegoed. De jongste, een 22-jarige dokwerker, viel, na langdurig verhoord te zijn door de Koninklijke Marechaussee, met tranen in de ogen zijn ouders in de armen en vertrok met deze bejaarde mensen naar het ouderlijk huis in Oosterhout (NB). De andere, een 31-jarige autohandelaar uit Den Haag, werd door geen enkel familie lid verwelkomd en werd na een twee uur durend verhoor in de marechausseekazer ne te Badhoevedorp opgesloten. Later werd hij naar Den Haag overgebracht. Hij wist wat hem te wachten stond bij zijn terugkeer in Nederland, maar hij pre fereerde dat boven een verder verblijf bij het Vreemdelingenlegioen, waarbij hij zich destijds vrijwillig had aangemeld, toen hem in Nederland de grond te heet onder de voeten werd. Na het ondergaan van een gevangenis straf verdween hij in begin 1958 uit Ne derland met verduisterd geld, verkregen door heling en de verkoop van gehuurde auto's, naar Parijs, teneinde de uitvoering van een tweede vonnis te ontlopen. Het resultaat was, dat hij in het opsporings register van de politie werd vermeld: de recherche van Rotterdam zocht hem we gens verduistering van twee auto's, die van Den Haag voor verduistering van vier auto's. De rechtbank in Den Haag had zijn onmiddellijke aanhouding wegens he ling en verduistering bevolen. In Parijs ging hij aan de zwier en toen het verduisterde geld op was meldde hij zich bij het Vreemdelingenlegioen. Ruim twee jaar lang deed hij in Algiers dienst, vóór hij een geslaagde poging deed te ont snappen. De jeugdige dokwerker uit Oosterhout had hij pas bij de consul-generaal in Tunis ontmoet. Deze jongeman kreeg op zijn 18de jaar ruzie met zijn ouders, omdat zij hem verboden te gaan varen. In janua ri liep hij van huis weg en reisde met een geldig paspoort naar Frankrijk, waar hij zich bij het legioen meldde. Hij vocht ruim twee jaar aan de Tunesische grens in Al giers tegen de F.L.N.-troepen. In begin december werden versterkingen naar een grenspost gezonden, omdat de F.L.N. daar een gewapende overval pleegde. Met drie anderen, twee Duitsers en een Italiaan, besloot hij van deze gelegenheid gebruik te maken in de algemene venvarring te ontvluchten. De Nederlandse consul-generaal in Tu nis voorzag zowel de Oosterhoutse jonge man als de autohandelaar van een offi cieel document, dat uitgereikt wordt aan reizigers zonder paspoort. De dokwerker, die zich het eerst gemeld had, moest ge ruime tijd wachten voor hij naar Neder land kon reizen, omdat zijn ouders eerst geld moesten overmaken voor de vlieg reis. Beide mannen hebben hun Nederlandse nationaliteit verloren, omdat zij dienst hebben genomen bij een vreemde mogend heid. De dokwerker heeft een tijdelijke verblijfsvergunning gekregen. Hij zal nog vele moeilijkheden op de weg naar her krijging van zijn nationaliteit ontmoeten. Gift van 25.000.Het Noorse In stituut voor Kernenergie in Oslo heeft het Reactor Centrum Nederland een bedrag geschonken van f 250.000. Het ligt in de bedoeling dit bedrag te bestemmen voor de stichting van een biliotheek in het on derzoekcentrum van het R.C.N. te Petten. Nederland heeft indertijd aan Noorwegen een schenking gedaan, waardoor de bouw van de Noors-Nederlandse reactorschool in Kjeller mogelijk werd. Hechtenis voor autoryder. De recht bank te Utrecht heeft een 25-jarige slager uit De Bilt veroordeeld tot drie weken hechtenis en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Hij had met een huurauto, waar mee hij op een gegeven moment scherp naar rechts uithaalde, een 21-jarige wiel- rijdster van de weg gedrongen, waardoor zii in een sloot viel en korte tijd later over leed. Arts veroordeeld. Een 56-jarige arts uit Zeist is door de rechtbank te Rotter dam veroordeeld tot een maand hechtenis voorwaardelijk en 1500,boete. Hij had op 11 april j.l. op de rijksweg van Utrecht naar Den Haag een jonge scooterrijdster aangereden, die ter plaatse overleed. De arts passeerde met een snelheid van 120 km. een bestelwagen en week zo ver uit naar links, dat hij op de scooter inreed. Afscheid waterschout. Bij zijn af scheid als waterschout te Rotterdam is jhr. T. M. van Suchtelen van de Haare be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De Rotterdamse reders hebben jhr. Van Suchtelen, nu hij zijn loopbaan wegens het bereiken van de leeftijdsgrens gaat beëindigen, een zeereis aangeboden. Nederlands carillon. In Mexico-City is een carillon ingewijd, dat door de Ne derlandse Koninklijke Familie is aange boden aan het Nationale Polytechnische Instituut. De inwijding geschiedde door de Nederlandse beiaardier Franz Cox. Burgemeester. Mr. A. F. C. L. Kievits is benoemd tot burgemeester van de ge meente Ammerzoden. Mr. Kievits werd op 30 augustus 1927 in Den Haag geboren. Hij is lid van de K.V.P. Hij is referendaris bij de afdeling Binnen lands Bestuur van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Door zwijn aangevallen. In de bossen in de omgeving van Niersen is de 60-jarige J. Mulder uit Elspeet aangevallen door een wild zwijn. Hij moest met ernstige been verwondingen in een ziekenhuis in Har derwijk worden opgenomen. Geschenk van Bangkok. De stad Bangkok heeft Amsterdam een vriend schapsgeschenk aangeboden. Dit geschenk een prachtige handgedreven zilveren schaal werd door een vertegenwoordi ger van de burgemeester van Bangkok ten stadhuize overhandigd aan het Amster damse stadsbestuur. Bij de schaal was een oorkonde gevoegd met groeten van de burgemeester, het stadsbestuur en de be volking van Bangkok aan de stad Amster dam. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 272 is verschenen De termijn voor het indienen van eisen tot schadevergoeding in verband met de Planta-affaire is vandaag gesloten. Bij Unilever zijn totaal ongeveer zesduizend verzoeken om schadevergoeding ingediend, waarvan ruim de helft is afgewikkeld. Daarmee is een totaalbedrag van ongeveer driehonderdduizend guldengemoeid ge weest. Enige honderden aanvragen zijn nog in behandeling bij een commissie van drie juristen, die moeilijke gevallen ter beoor deling hebben gekregen. Per geval is ge middeld nog geen honderd gulden schade vergoeding uitgekeerd. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een de pressie ten westen van Schotland stroomt thans over Engeland zachtere lucht in de richting van ons land. De neerslagzone. die deze zachtere lucht vooraf ging. passeerde gisteravond en de afgelopen nacht ons land waarbij behalve regen plaatselijk ook sneeuw viel. Dicht achter de neerslagzone vormde zich vannacht op vele plaatsen mist. die met een zuidwestelijke wind weer zal worden verdreven. Morgen zijn enkele opklaringen waarschijnlijk, maar hier en daar zullen ook nog buien voorkomen. De temperaturen overdag zullen iets hoger zijn dan vandaag, maar de komende nacht kan bij opklaringen de temperatuur weer tot om het vriespunt dalen. Nabij Newfoundland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die eveneens de oceaan oversteekt in de richting van Europa. In verband met de depressie-acti viteit houdt de komende dagen de aanvoer van lucht van over zee aan. WEERRAPPORTEN Zondag 1 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.39 uur. Maan op 16.46 uur, onder 7.54 uur. Maandag 2 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.40 uur. Maan op 17.38 uur, onder 8.40 uur. Maanstanden 2 jan. 0.06 uur volle maan. 10 jan. 4.03 uur laatste kwartier. 16 jan. 22.30 uur nieuwe maan. 23 jan. 17.14 uur eerste kwartier. 31 jan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 december Hoog water 2.50 en 15.02 uur. Laag water 10.50 er 23.02 uur. Zondag 1 januari Hoog water 3.28 en 15.40 uur. Laag water 11.25 en 23.42 uur. Maandag 2 januari Hoog water 4.05 en 16.16 uur. Laag water 12.04 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen e* .5 M 05 d binnen- en buitenland A 2 I Neerslag, laatste 24 uur. s aJ Den Helder mist z 3 3 Ypenburg onbewolkt zzw 4 5 Vlissingen mist z 5 8 Eelde mist zzw 2 3 De Bilt mist zzw 4 5 Twente mist zw 3 0 Eindhoven mist zw 5 1 Zd-Limburg geheel bew. nw 4 6 Helsinki geheel bew. O -1 0 Stockholm sneeuw wnw 3 1 Oslo sneeuw O 1 0,2 Kopenhagen geheel bew. zzo 3 Aberdeen licht bew. z 6 0 Londen licht bew. zzw 9 1 Amsterdam mist z 4 2 Brussel mist zw 5 4 Luxemburg mist windst. -0 4 Parijs half bew. zw 6 7 Bordeaux geheel bew. zw 12 14 Grenoble regen windst. 3 1 Nice half bew. nnw 12 0 Berlijn licht bew. zo 1 0 Frankfort sneeuw zw 3 6 Münchën sneeuw windst. 0 0,2 Zurich sneeuw z -1 1 Genève regen windst. 2 0,4 Locarno licht bew. windst. 6 0 Wenen geheel bew. o 2 0 Innsbruck zwaar bew. windst. -0 0 Belgrado geheel bew ozo 0 Athene half bew. windst. 0 Rome onbewolkt O 12 0 Ajaccio onbewolkt ono 14 0 Madrid geheei bew. windst. 8 0 Ma llor ca licht bew. windst. 0 Lissabon geheel bew. wzw 15 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2