Regering van Laos meldt communistische invasie Amerika is niet bezorgd over Russische reis van Nasoetion Schietpartij in Brussel kost een man het leven WERELDNIEUWS Debré: onderhandelingen met Algerijnse leiders op til Westduits-Frans jachtvliegtuig Droogte teisterde de Chinese landbouw Terughoudendheid in Washington Wapenleveranties aan Indonesië blijven voorlopig ongewijzigd Het jaar van Afrika Peru verbreekt relaties met Cuba Britten ontkennen breuk met Jemen Beslissende vergadering in Israel Maarschalk Juin uitgerangeerd Radio-seinen duiden op Sov jet-ru imteproe ven ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 3 Bondskanselier Adenauer handhaaft reisplannen A merikaanse interventie lijkt niet uitgesloten Regeringspartij bespreekt zaak-Lavon Op de raatótoel I oor bereiding in het geheim reeds begonnen? BONN (DPA) In Parijs en Bonn zijn bijzonderheden bekend geworden over de geheime overeenkomst die Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek tijdens de N.A.V.O.- ministerconferentie, die twee weken gele den te Parijs werd gehouden, hebben ge sloten over de bouw van een supersonisch jachtvliegtuig dat verticaal kan opstij gen en landen. Het nieuwe vliegtuigtype, zo werd in diplomatieke en militaire krin gen vernomen, zal te zijner tijd de Star- fighters en de Mirages moeten vervangen. De eerste proefvlucht zal niet voor het einde van 1965 worden gemaakt en de serie produktie zal nauwelijks voor 1967 of 1968 kunnen beginnen. West-Duitsland en Frankrijk, die beide reeds beschikken over een prototype van een loodrecht opstijgend en dalend vliegtuig, vormen een gemeen schappelijke commissie van deskundigen voor de ontwikkeling van het jachtvlieg tuig. De Westeuropese landen hebben be hoefte aan een jachtvliegtuig dat lood recht kan opstijgen of maar een korte rolbaan nodig heeft, zo zei men. BONN (UPI) Op advies van zijn huis arts zal bondskanselier Adenauer de vie ring van zijn 85-ste verjaardag volgende week over twee dagen verdelen. De dokter achtte het niet verstandig voor Adenauer zo kort na zijn ziekte zich al te veel te vermoeien. Intussen heeft een woordvoerder van de regering te Bonn ontkend, dat Adenauer zijn plannen heeft opgegeven voor het bij wonen van een Westduits-Amerikaanse bijeenkomst te Washington in februari die wordt belegd door de particuliere Ameri kaanse raad voor Duitsland. Adenauer heeft een maand geleden te kennen gegeven de bijeenkomst te willen bijwonen en de verwachting uitgesproken een ontmoeting te kunnen hebben met de nieuwe Amerikaanse president Kennedy. Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke zijn vrijdagavond in Lech (Oostenrijk) aangekomen voor een vakantie van een week. Op het station toerden zij verwelkomd door het dis trictshoofd J. Laengle. TOKIO (UPI) Radio-Peking heeft dezer dagen bericht dat de Gele Rivier dit jaar gedurende veertig dagen was opge droogd. „De bedding kon te voet worden over gestoken. Er was praktisch geen beweging van het water in de benedenstroom in de provincie Sjantoeng", aldus de Chinese radioomroep. Minstens zes miljoen hectaren de helft van het totaal bewerkte akkerland in communistisch China heeft van de droogte en tevens van overstromingen te lijden gehad. Op vele plaatsen mislukte de gehele oogst. De commune's hebben een wanhopi ge poging ondernomen wintergroenten" en snel rijpende gewassen, te zaaien. Overi gens trachtte de radio de berichten over het menselijk leed tegen te spreken, maai de feiten verlenen veel grond van waar heid aan de mededelingen uit andere bron over massale sterfte op het Chinese plat teland. waar dagelijks lange ï-ijen hon- rige mensen op voedsel wachten! Droogte, overstromingen en andere na tuurrampen hebben overigens niet alleen enorme schade toegebracht aan de land- bouwproduktie, maar ook de andere secto ren van het economische leven met inbe grip van de zware industrie sterk bein- vloed. Stormen en overstromingen in het noordoosten en het noorden van China hebben produktieverliezen veroorzaakt in de kolen-, de ijzer- en de staalindustrie. De rampen maakten een herverdeling van ar beidskrachten noodzakelijk en dit had tot gevolg, dat de kleinere ondernemingen en de bouwnijverheid hun produktiedoe- len moesten verlagen. PARIJS (Ticuter) De Franse radio- omroep en Parijse ochtendbladen maakten vanmorgen melding van berichten uit de Laotische hoofdstad Vientiane, dat zeven bataljons communistische troepen uit Noord-Victnam Laos zijn binnengetrokken en de stad Nonga zouden belegeren. Intussen is in een bericht van het Rus sische persbureau Tass gemeld, dat de re gering van Noord-Vietnam heeft tegenge sproken troepen naar een gebied ten noor den van Vientiane te hebben gezonden. Functionarissen in Washington verklaar den nog weinig geloof te hechten a?*n de berichten, dat zeven bataljons Noordviet- namese troepen, gesteund door artillerie, de grens van Laos zouden hebben over schreden. Er is weliswaar volop bewijs, dat Noord Vietnamese troepen Laos zijn binnengetrokken, zo zei men, doch het is onmogelijk hun aantal vast te stellen. Ook gewoonlijk welingelichte kringen in Singapore verklaarden het, door het ont breken van enig voldoende bewijs, te be twijfelen dat een serieuze invasiepoging zou zijn ondernomen. De vertegenwoordiger van Laos bij de UNO. Sisoek Na Champassak. heeft een onderhoud gehad met secretaris-generaal Hammarskjoeld. Laotische en UNO-func- tionarissen verklaarden dat hij niet om een ingrijpen van de Volkenorganisatie in Laos heeft verzocht. Hammarskjoeld heeft de Amerikaanse regering laten weten dat hij een bespre king van de kwestie-Laos op dit ogenblik niet zal aanmoedigen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er tussen WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering is niet van plan met Rusland een wedloop aan te gaan in het leveren van wapens aan Indonesië, aldus Ameri kaanse functionarissen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten- (Vervolg van pag. 1) En tenslotte dan Algerije, dat Algerije waar nu a' zes.jaar lang een oorlog woedt die hoe wreed, hoe fanatiek hij ook wordt gevoerd door Frankrijk niet als een oorlog wordt erkend, hoewel hij on telbare (ook Franse) mensenlevens kost en Frankrijk zelf er economisch aan dreigt dood te bloeden. Inplaats van de „glorie", die de Franse reactionairen en ultra-na tionalisten voor hun vaderland denken te behalen door ondanks alles vast te hou den aan Algerije, zou een onherstelbaar verlies aan nationale betekenis en kracht voor Frankrijk wel eens het eindresultaat van deze wanhopige worsteling kunnen zijn. Omdat ook De Gaulle dit nu inziet, zijn de kortzichtigsten onder zijn landge noten hem al gaan haten. Hoe sterk deze zijn, zal over enkele dagen blijken bij de volksstemming over Algerije. Reeds dade lijk na het begin van het nieuwe jaar zal dus opnieuw de aandacht van de wereld op dat deel van Afrika worden geconcen treerd. .Die wereld zou er wél bij varen, bis 1961 redelijke en vreedzame oplossingen zou brengen voor de drie probleemgebieden van dat continent: Algerije, Kongo en de Unie van Zuid-Afrika. landse Zaken heeft het nieuws over de reis van de Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion. naar Moskou voor het kopen van wapens rustig ont vangen. De ambtenaren op het ministerie ver klaarden dat de Amerikaanse regering zich zal houden aan haar politiek de wapenleveranties aan Indonesië tc beper ken tot wapens en uitrustingen die ge bruikt kunnen worden voor het handhaven van de binnenlandse veiligheid. Het verzoek van Indonesië, gedaan in 1957, om gevechtsvliegtuigen is op grond van deze politiek afgewezen. Het ministe rie verleende echter wel vergunning aan een Amerikaanse fabrikant voor de leve ring van militaire vrachtvliegtuigen van het type C-130, welke leveranties thans worden uitgevoerd. De ambtenaren verklaarden voorts dat de Verenigde Staten hun beperkte mili taire leveranties aan Indonesië hebben voortgezet, aannemende dat president Soe- karno en generaal Nasoetion hun beloften de Nederlandse troepen in Nederlands Nieuw-Guinea niet te zullen aanvallen, zullen houden. Zij menen ook dat Indonesië zijn neutrale koers niet zal opgeven en naar het Russische kamp overlopen. Critiek De Amerikaanse politiek zal opnieuw worden bekeken wanneer Kennedy het ambt van president aanvaardt, Kennedy en andere prominente Democraten hebben destijds critiek geleverd op de door de regering-Eisenhower geleverde militaire bijstand aan economisch-zwakke landen. De eerste aanwijzingen omtrent de nieuwe koers zullen aan het licht komen wanneer Kennedy besluit de door Eisen hower opgestelde militaire begroting al dan niet tc wijzigen. Het voor hulp aan Indonesië bestemde bedrag is geheim, maar volgens goed-ingelichte zegslieden bedraagt het ongeveer tien miljoen dollar per jaar. de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en andere landen meningsver schillen bestaan over de wijze, waarop de toestand in Laos moet worden behandeld. Frankrijk, Groot-Brittannië en andere westelijke landen zijn voor een Laotische regering op brede basis waarin ook neu- tralistische politici en zelfs vertegenwoor digers van de communistischgezinde Pat- het Lao zitting zouden kunnen hebben. Al leen een dergelijke regering zou volgens deze landen kunnen voorkomen dat Laos een tweede Korea wordt. De Verenigde Staten daarentegen heb ben meegedeeld voorstander te zijn van een bewind van rechtse politici. Als er neutralisten en Pathet Lao-vertegenwoor- digers in de regering zouden komen, zou decommunistische invloed in Laos kun nen toenemen, zo menen, de Amerikanen. LIMA (Peru) (AFP) Peru heeft be sloten de diplomatieke betrekkingen met Cuba te verbreken als gevolg van in menging door de Cubaanse ambassade in het „leven van het land". De ambassade wordt ervan beschuldigd communistische propaganda te hebben verspreid, agenten te hebben betaald om ongeregeldheden uit te lokken en te hebben opgewekt tot om verwerping van het wettig gezag. MONTEVIDEO (UPI)-AFP) Uit Mon tevideo, de hoofdstad van Uruguay, zijn berichten ontvangen dat de regeling van dat land een soortgelijke stap overweegt. De Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Diogenes Taboada, heeft meege deeld dat zijn regering vooralsnog niet tot het verbreken van de betrekkingen met Cuba wil overgaan. De Uruguese ministerraad heeft vrijdag een Amerikaanse nota besproken over de „intimidatiepolitiek die Cuba, met mede plichtigheid van de Sovjet-Unie, voert". In officieuze kringen te Montevideo is vernomen dat de Amerikaanse regering van plan is tussenbeide te komen, zo nodig met geweld, indien er lanceerbanen voor Russische raketten op Cuba worden aan gelegd. De Amerikaanse regering heeft andere Zuidamerikaanse regeringen ook een dergelijke nota doen overhandigen. Arrestaties HAVANA (Cuba) (Reuter-AFP) De Cubaanse geheime politie heeft twintig personen gearresteerd, die ervan beschul digd worden bommen voor contrarevolu tionaire activiteit gemaakt te hebben. Don derdagavond werden zeven mensen in een bioscoop door een ontploffing gewond en dinsdag dertien in een volle cafetaria. Meer dan 2500 pro-Castro betogers zijn vrijdag in optocht naar het presidentieel paleis ge trokken om de executie te vragen van de gearresteerden. NEW YORK (UPI) Een woordvoer der van Cubaanse ballingen in de Verenig de Staten heeft meegedeeld dat vliegtui gen vanaf „buitenlandse bases", duizen den tijdschriften hebben afgeworpen boven het westelijke deel van Cuba. LONDEN (UPI) Een woordvoerder van he|. Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft de uit Cairo afkomstige berichten over verbreking der diplomatie ke betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Jemen gisteren ontkend. Hij verklaarde dat de Britse zaakgelastigde in dat land op het ogenblik in Aden is en over twee dagen naar Jemen zal terugkeren. Het Egyptische blad Al Akhbar had ge schreven dat de Imam de betrekkingen met Londen had verbroken, nadat zich in het koninklijk paleis en in verschil lende delen van de Jemenitische hoofd stad Taez ontploffingen hadden voorge daan. (Vervolg van pag. 1) Zoals eerste minister Eyskens gister middag op een persconferentie voor de buitenlandse journalisten zei, dragen de betogingen voor een deel ook een zuiver opstandig karakter. Hij schrijft een deel van de stakingen zelfs toe aan de acties van communistische cellen, maar hij maakte daarbij kennelijk een gebaar in de richting van de socialistische partij, waarvan hij „de uitmuntende diensten, aan het land bewezen" roemde. De eerste JERUZALEM (UPI) Het secretariaat van de Mapai, de partij die in Israel aan de regering is, zou vanmorgen te Tel Aviv bijeenkomen voor een vergadering die be slissend zal kunnen zijn voor de Israëli sche regering. Op deze vergadering zou het verzoek be sproken worden van premier Ben Goerion voor een juridische herziening van de affaire-Lavon die door het Israëlische ka binet na een stormachtige zitting vorige week zondag voor gesloten is verklaard. Het moet twijfelachtig geacht worden, dat de Mapai-ministers er in zullen toe stemmen de zaak te heropenen ondanks de bedekte bedreiging van Ben Goerion te zullen aftreden als hij geen genoegdoening in deze kwestie krijgt. Van de meeste partijgenoten van de pre mier in het kabinet is bekend, dat zij iedei-e poging om de zaak te heropenen overbodig en een prestigeverlies voor de gehele regeling vinden. De minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, zou bereid zijn haar ontslag in te dienen op deze bijeenkomst. PARIJS (Reuter, AFP) Maarschalk Juin is niet langer lid van de Franse op perste verdedigingsraad, waarvan hij als maarschalk tot dusver ambtshalve deel heeft uitgemaakt. In de Franse staatscou rant is vrijdag een regeringsbesluit, ge dateerd 25 november 1960, gepubliceerd tot wijziging van een regeringsbesluit van juli 1959, waarbij de samenstelling van de opperste verdedigingsraad werd geregeld. In het nieuwe besluit is de bepaling, dat maarschalken ambtshalve lid van de raad zijn, vervallen. Hiermee is Juins laatst overgebleven officiële functie vervallen. Maarschalk Juin, die vice-voorzitter van de raad was, heeft in een open brief aan president De Gaulle geschreven, dat hij op 8 januari bij het referendum over de Gaulle's politiek ten aanzien van Algerije, neen zou stemmen. Volgens geruchten zou Juins openlijke verklaring gezien moeten worden als een signaal voor de ultra-nationalisten die nog steeds spelen met de gedachte van ge welddadige omverwerping van De C-aulle's regime en zou Juin eventueel bereid zijn om als opvolger van De Gaulle te funge ren. Parijs gonst van geruchten, dat. enkele legerofficieren een opstand beramen tegen De Gaulle. minister, die er zeer vermoeid uitzag, leek toch wel optimistisch en zelfs vastbeslo ten. Hij moest toegeven, dat de maatre gelen ter bescherming van de werkwilli gen te laat waren genomen, doch hij ver ontschuldigde de vertraging met de be perktheid van de effectieven van de rijks wacht. Conflict Er werden hem vele vragen gesteld over de terugkeer van Koning Boudewijn, en over diens raadpleging van de leiders der grote partijen, gisteren op het paleis te Laeken. Uit alles bleek, dal de Koning is terug gekomen, tegen het advies van de regering in, sterker, dat deze de vorst heeft gevraagd niet terug tc komen. Op de vraag: kan de Koning een verzoenende rol spelen?, antwoordde eerste minister Eyskens: „In ons land kan de Koning geen politieke daden verrichten, zonder de instemming van de regering. De Koning kan echter raadplegen wie hij wil." Eerder had hij reeds gezegd dat de Ko ning zich in geen geval voor de radio tot het volk zou richten. Dat moet het plan geweest zijn van de Koning, en hij is nog van plan zich in een nieuwjaars boodschap tot het Belgische volk te rich ten. De regering is daar echter tegen, en Eyskens zou zelfs met aftreden hebben ge dreigd. wanneer de Koning aan zijn voor nemen toch gevolg zou geven. Grondwet telijk heeft de Koning zelfs het recht de regering te ontslaan, doch dat hij van het recht gebruik zal maken, moet wel uit gesloten worden geacht. Dat is in de hele Belgische geschiedenis nog maar één maal voorgekomen. Werkhervatting Zou er op korte termijn een einde aan de staking komen, dan zal dat toch ze ker voor het grootste deel te danken zijn aan de besprekingen van de Koning. Daar enboven ook aan de omstandigheid dat ve le arbeiders behalve in de Waalse indus triecentra, het werk gaan hervatten. De berichten, die daarover uit het land bin nenkomen, zijn weliswaar vaak verward en ook spreken ze, naar gelang van de bronnen uit welke ze afkomstig zijn (so cialistische vakbonden, werkgeversorgani saties of het officiële Belgische nieuws agentschap) elkaar nog wel eens tegen Maar de algehele tendens wijst toch wel op een afnemen van de staking. Dat be hoeft nog geen reden tot overdreven op timisme te zijn: het kan zijn dat aan staande dinsdag, wanneer de Kamer bij eenkomt ter behandeling van de „Een- heidswet" waarom alles is begonnen, het neerleggen van het werk weer in omvang zal toenemen. Het officiële overzicht van de toestand van gistermiddag vermeldde zo bij voor beeld, dat het spoorwegverkeer nog steeds in frequentie toeneemt en dat enige bui tenlandse verbindingen zijn hersteld, ter wijl er vannacht ook weer goederentreinen in beperkte mate hebben gereden. Bij de Brusselse tram en autobus zijn er geen stakers meer, bijna overal in het land wordt het huisvuil weer opgehaald en de elekt.riciteitsbeperkingen zijn voor een deel komen te vervallen, Er wordt, behalve in steden als Namen en Luik, waar de om vang van de staking nog steeds stationair blijft, weer post bezorgd. (UPI) De vrouw van de dodelijk ge troffen man heeft verklaard, dat haar man niet tot de stakers behoorde. Hij was zelfs geen lid van de socialistische partij. ..De socialisten en de communisten willen klaarblijkelijk een ..martelaar" van hem maken," zo zei ze. De socialistische leiders hebben nlechiig eer betoond aan de om gekomen „strijdmakker", voordat zij aan kondigden. dat dagelijks massabetogingen zullen worden gehouden uit protest 'egen de eerste bloedige botsing. Verdoekte verschijning Wij hadden het u zó kunnen vertellen in het begin van dit jaar dat die kleine zui geling die met een luiertje laag onder het kruis en een oppervlakkig-bezien ont roerende dikheid en molligheid ons werd voorgesteld als het Nieuwe Jaar, een rakker van een kind was waaruit on mogelijk iets goeds kon groeien. Wij heb ben u, geloven wij nu, toen eigenlijk nog met nadruk gewaarschuwd niet te veel te hopen op de groei van deze kleine deug niet, maar gij, lezerlief, hebt niet willen luisteren. Gij hebt ons diep in de ogen gekeken en hebt vervolgens het glas geheven en nog eens en nóg eens en op die manier óók nog diep in het glas gekeken, en gij hebt onze waarschuiving in de wind geslagen. Dom van u: het Nieuwe Jaar was dit keer niets waard. Het ivas meteen al een rot- nozem. Een caesarkoppig krengetje van een kind met een keihard glimlachje op de wangen (maar niet in de rondheid van de ogen) dat, ouwelijk en onhoffelijk, die grijsaard met die zeis opzijschoof (om twaalf uur des nachts; wij zien het nog voor ons) en voluit, met heel dat gespan nen tonronde buikje vooruit, in de aan dacht drong en zonder enige ontroering toekeek naar het omhoogfluiten van de vuurpijlen, het uiteenspatten van de licht- kogels in honderd kleurige bollen en naar het felle kleurige branden van de bengaal- se potten. Er was geen draad blijheid in de kleu ter. Er was geen draad dankbaarheid in deze zuigeling. Hij was, dat zagen wij on middellijk, geheel vervuld van zekerhe den. Van wélvaartsverwachtïngen die niet teleurgesteld kónden worden, van hoog- conjuncturele ponteneurigheden, en er was geen enkele vreugde in hem. om verwor ven bezit, om bereiktheden, om de voor uitgang, om de geschenken van voorspoed en welvaart die zijn deel, zonder moeite, zouden worden. Het Nieuwe Jaar was ver leden jaar straks alweer een jaar ge leden een zelfzuchtig hard ventje, dat het allemaal maar heel gewoon vond dat we leven en vrij leven en soms zelfs ook wel blij leven en opstapelen aan bezit tot pyramiden van rijkdom en meer, méér, méér. Nieuw Jaar rvas verwend toen hij kwam en alleen de eenzame, die verlies had geleden door de hand met de zeis, hoopte op leniging van zijn smart en op nieuw geluk. De anderen, lezerlief, aaiden de nare bengel over de zachte, glanzende kruin en zetten vervolgens een of andere openbare en totaal-overbodige babbelaar aan en lieten de juukboksen schallen en vergaten de oude met de zeis en die brui ne pij. Overigens: ook dié was ons wel wat té vlug uit de kluiten gewassen en opge groeid tot een moordenaarsachtige griezel. Nu zit u- daar en wéét. Nu wéét u, dat dat kleine ventje met zijn luier u in de luren heeft genomen. Dat hij u, als een ware no zem, in een portiek heeft getrokken en bont en blauw heeft geslagen. Dat hij, zon der mededogen, voort is gegaan op zijn keiharde weg en u gebeukt heeft met al lerlei: met ziekte, met teleurstellingmet verraad, m.et onrecht, met hardheid, met onmenselijkheid, niet leed. met verdriet, met tekort en met alles wat hij zoal ver der heeft weten té bedenken in de felge- richte boosheid van zijn natuurtje. Ja, wij hebben het u wel gezegd een jaar geleden: let op die oer-, die puxir- slechte kleine met de luier; daar groeit niets goeds uit. Hebben wij gelijk gehad? Nu dan. Dan willen wij ook graag op nieuw waarschuwen: let op de bengel die nü weer voor ons komt staan als de vuur pijlen omhoogruisen in vonkjes licht en flitsjes nieuwe hoop. Let op hem. Ook hij deugt niet. Duif Belasting en kernwapens. Een aantal te genstanders van kernwapens in Groot- Brittannië heeft in een verklaring, die vrijdag op het ministerie van Finan ciën in Londen werd overhandigd, mee gedeeld dat de ondertekenaars hun be- lastingbijdrage voor kernwapens niet zullen betalen. Het stuk is ondertekend door schrijvers, kunstcritici, artsen, journalisten en een zakenman. PARIJS, (Reuter) Premier Debré van Frankrijk is vanmorgen, per vliegtuig naar West-Algerije vertrokken, om daar de laatste dag van het jaar door te brengen met de Franse troepen. Vanavond zal hij naar de Franse hoofdstad terugkeren. De bré heeft in 'n vraaggesprek met 'n Lyons blad verklaard, dat president De Gaulle mogelijk na het referendum op 8 januari een ontmoeting zal beleggen van Franse regeringsvertegenwoordigers en Algerijnse nationalistische leiders. Voor een derge lijke conferentie zal echter wel aan „zeke re voorwaarden moeten voldaan", aldus Debré. Sommige waarnemers in Parijs zien aanwijzingen voor geheime voorbereidin gen tot vredesonderhandelingen tussen de Franse regering en de Algerijnse opstande lingenleiders in activiteit in Parijs en in een rede van president Bourguiba van Tu- BOCHUM (West-Duitsland) (UPI) De directeur van het observatorium te Bochum in West-Duitsland heeft gisteren gezegd, dat nieuwe radio-seinen zijn ge hoord. waaruit wellicht valt af te leiden, dat de Russen met ruimtevaart-experimen ten bezig zijn. De directeur. Heinz Kaminsky. zei dat de signalen zijn beluistei-d op de zoge naamde ..satellietenfrequentie". nesië waarin deze De Gaulle steunt. De Franse diplomatieke vertegenwoor diger in Tunis, Duval, heeft bezoeken ge bracht aan De Gaulle. Debré, de minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en de minister voor Algerije, Joxe Bourguiba heeft verklaard, dat er „anar chie" zal heersen zonder De Gaulle. Hij keurt „neen-stemmen" in het referendum af. Ja-stemmen zal het Algerijnse vraag stuk niet oplossen, maar hij hoopt, dat wanneer De Gaulle de sanctie van het Franse volk heeft gekregen, hij tot onder handelingen bereid zal zijn. De rede van Bourguiba is door regerings functionarissen te Parijs gunstig ontvan gen. Zij vonden haar „belangwekkend" en „positief". Functionarissen in Parijs hebben de in druk, dat president Bourguiba bereid zal zijn. zijn invloed aan te wenden voor ma tiging van de zijde van de Algerijnse op standelingen als het referendum een gro te overwinning voor De Gaulle oplevert. Men ziet onderhandelingen in de niet al te verre toekomst als het waarschijnlijk ste gevolg van grote steun voor De Gaul le's wens, de Algerijnse kwestie te rege len op basis van zelfbeschikking, gepaard gaande met bescherming van de rechtma tige belangen van de Europese minder heid. Dr. Jean Mannoni, een bekende figuur onder de talrijke Europeanen van Corsi- caanse afkomst in het gebied van Constan tino, pleit in „Le Monde" voor rechtstreek se onderhandelingen aan de top op de ba sis van „eerst vrede en daarna de stem bus". (Dr. Mannoni heeft in april 1958 een been verloren bij een terroristische aan slag). Olievergiftiging. In Karatsji vertonen veertig mensen verlammingsverschijn selen tengevolge van het gebruik van spijsolie, die vermengd was met een aardolieprodukt. De politie heeft be langrijke voorraden van het schadelij ke mengsel in beslag genomen. Vorig jaar zijn in Marokko ruim 10.000 men sen door het gebruik van een dergelijk mengsel vergiftigd. Ruimtefoto's. Het meteorologisch instituut voor Melbourne en Sydney heeft vrij dag bij het opstellen van de weersver wachting voor het komende jaar voor de eerste maal gebruik gemaakt van ruimtefoto's. Deze foto's zijn afkoms tig van de Amerikaanse satelliet Tiros 2, die thans op een hoogte van 640 ki lometer om de aarde cirkelt en is uit gerust met twee televisiecamera's en een elektronisch geheugen. Nieuw radar-systeem. Volgens de Londen- se Evening Standard hebben Britse ge leerden een nieuw radar-systeem ont wikkeld, waardoor het mogelijk zal zijn raketten waar te nemen vanaf het ogen blik waarop zij worden gelanceerd. Het blad meldt, dat met het nieuwe sy steem met succes lange afstandraket ten zijn waargenomen, die in de Ver enigde Staten werden gelanceerd, burger. De inmiddels beëindigde sta king van vliegend personeel van Air France, werkzaam op de Boeing-straal- vliegtuigen, heeft ertoe geleid, dat pas sagiers die met deze toestellen reizen, zich verwonderd hebben afgevraagd wat al die mensen in burgerkleren in de cockpit doen. De vliegers zijn ech ter een protestactie begonnen tegen het feit dat zij door de regering-De Gaulle in „militaire" dienst zijn geroepen, toen zij in staking gingen. Zij weigeren nu het uniform van de maatschappij te dragen. Finse reactor. Finland krijgt nu op grond van een akkoord met de Verenigde Staten en het Internationale Kern bureau een kernreactor van 100 kw. voor wetenschappelijke doeleinden. De Verenigde Staten zullen behalve de reactor ook het nodige verrijkte ura nium leveren. Onlusten. Militairen en een duizendtal betogers zijn te Chilpancingo, de hoofd stad van de Mexicaanse staat Guerre ro, slaags geraakt waardoor zeker zes burgers en een soldaat het leven heb ben verloren. Van officiële zijde werd vernomen dat er vijftien doden zijn. De betogers, voor een groot deel studen ten, zijn gekant tegen de gouverneur van de staat, Raul Caballero Aburto. In

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3