DANSSCHOOL K.N.Z. en Ketjen fuseren Franse psychologie in een film met een criminele inslag De Gijshreght T. GRIEK Zeldzaam gecompliceerde zaak De beurs Hoger dividend en uitgifte Middenstandsbank Engeland lost vervroegd schuld aan IMF af Westduitse industrie had zeer goed jaar Hoving begreep niet dat hij zich schuldig maakte aan verduistering Uithuilen en opnieuw beginnen De RPS in 1960 Compensatie gevraagd voor verhoging van premiegrens AOW Grenswijzigingen tussen gemeenten ON N'ENTERRE PAS LE DIMANCHE Vredestein wijzigt de statuten DE SOCRATES-AFFAIRE Socrates bezittingen leverden f 2,3 min op AIME-A'dam verwacht onveranderd dividend Jhr. Laman Trip directeur Ver. Stofzuigerfabrieken Exportheffing op kaas thans nihil Concern „Nationale" heeft verzekerd bedrag van boven de 5 miljard Cenza verkocht Kongolese obligaties Nieuwe dochtermij ZHB ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 SINDS ENIGE WEKEN wordt in het Amsterdamse bioscooptheater „De Uit kijk" een opvallende Franse film vertoont die het midden houdt tussen een thriller en wat men in lelijk Nederlands een po- litie-film noemt. „On n'enterre pas le di- manehe" luidt de titel, die men elders mogelijk als „Het mysterie van de man die verdween" vindt aangeduid. De film is bekroond met de hoogste Franse on derscheiding, de „Prix Delluc 1960". Dat is dan de kroon op het werk van regisseur Michel Drach en zijn hoofdrolspelers, Philippe Mory en Christina Bendz. Ik zal zeer in het kort vertellen wat de film behelst zonder de lezer overigens iets na der in te lichten omtrent de verrassende afloop, welke zo voortreffelijk wordt voor bereid. Wij maken kennis met een jonge man, een neger uit Martinique, die op een zolderkamertje bij de Notre Dame het aangenaam leven leidt van een schrijver- in-opkomst. Hij wordt ontboden op het po litiebureau om getuigenis af te leggen in de zaak van de verdwijning van de li teraire agent Courtales, wiens lijk in het Bois de Boulogne is gevonden. Acht maan den. geleden verdween Courtales. De po litie heeft reden om aan te nemen dat de jonge schrijver er meer van weet. Dé jongeman houdt vol van niet, maar wat hij de politie verzwijgt, vertrouwt hij ons toe. Wij leren zijn eenzaam bestaan ken nen in Parijs, de manier waarop hij aan de kost moet komen, zijn verlangen naai de weldaad van een spontane genegenheid die zijn isolement zal doorbreken. Dat ogenblik komt. Het Zweedse meisje, dat hij ontmoet, neemt hem ernstig. Hij is zelf een en al ernst: hij houdt van haar. hij respecteert haar. Gedurende de tijd dat ze in Zweden is, schrijft hij een ro man, de roman van zijn leven. Dan komt ze naar Parijs. Hij bezorgt haar een be trekking: gouvernante bij de literaire agent Courtales. De agent op zijn beurt bezorgt hem roem. Hij bemiddelt in de uitgave van de roman. Maar dan komt mevrouw Courtales in het spel. Ze wekt de jaloezie op van de jonge auteur door hem te vertellen dat. haar man een ver houding heeft met de Zweedse. Wanneer de jongeman dat komt onderzoeken en wanhopig vaststelt dat hij inderdaad be drogen wordt, drinkt hij te veel en Iaat zich verleiden. Dat blijft niet zonder ge volg. Courtales probeert hem te vermoor den. Die opzet mislukt Bij het gevecht op leven en dood verliest Courtales. Nu verbreekt de neger alle contact met de Zweedse, die terugkeert naar Stockholm, en de vrouw van Courtales. De politie ver denkt hem, maar heeft geen bewijs. Er is echter één omstandigheid, die de verden king geargumenteerd kan maken: het kind dat mevrouw Courtales ter wereld zal brengen, zal geen blank kind zijn. Dat zal dé relatie tussen haar en de schrijver onthullen en een reeks vragen ten gevol ge hebbenGedurende het verhoor wordt er enige malen opgebeld. De jongeman begrijpt plotseling wat die telefoontjes be tekenen. Ze komen uit een kraamkliniek.. En dan volgt de laatste krachtproef. De bevalling is voorspoedig verlopen. Hoe zal de jongeman erop reageren zonder het ge heim van het Bois de Boulogne prijs te geven?. ZOALS GEZEGD, die afloop zal ik niet onthullen. Toch zou het jammer zijn. wan neer op dit slot met. zijn onverwachte wen ding te veel de nadruk zou vallen. Daar mee namelijk zou het accent tevens te zeer komen liggen op de „zelfkant" van het verhaal, dat sterke effecten niet schuwt als het op een goede ontknoping aankomt omdat het met buitenechtelijke kinderen goede sier maakt. Liever wijs ik op de verrassende wijze waarop wij worden binnengevoerd in de gevoels- en gedachtenwereld van de jonge neger, een eenzame, een zelfs verlegen jongeman, die zijn huidskleur als de oorzaak beschouwt van zijn tekort aan contact met de men sen en de meisjes in het bijzonder. De verandering, welke zich in hem voltrekt, wordt met brille weergegeven. Het knap pe ervan is, dat men die verandering hoofdzakelijk naar het innerlijk ervaart. De neger blijft, eenzaam, omdat hij eigen lijk te goed is voor de wereld, waarin hij leeft en waarin hij liefheeft. Hij moge zich dan een wat luxueuzer levensstijl aanmeten, hij sluit zich steeds meer af van wat hem omringt. Het wordt zijn on geluk. al beseft hij dat nauwelijks. Zijn intelligente stijl om de misdaad verbor gen te houden, die in feite uit zelfver dediging voortkomt, vormt een bijdrage te meer tot het opvoeren van de span ning, die zich geleidelijk verplaatst van de romance tussen hem en de Zweedse naar de ondervraging en het resultaat daarvan. Juist door de varianten zo kun stig te spreiden en de verschillende mo tieven ineen te strengelen weten regisseur en scenarioschrijver het gegeven uit te Philippe Mory, de hoofdrolspeler in „On n'enterre pas le dimanche". heffen boven de sfeer van een criminele reportage en het soms zelfs te trekken naar het tragische. Er zijn overigens ook heel wat geestige componenten de wan delende fles, het flessenmotief, dat een si nistere samenhang heeft met de loop der gebeurtenissen en ik mag niet nalaten eveneens op de uitwerking der karakters te wijzen, waarvoor Philippe Mory, Chris tina Bendz en Hella Pétri hun gaven met veel expressief vermogen in dienst stel len. Aan de milieutekening ontbreekt niets. Altijd al een sterk punt in de Franse film zónder en van de misdaad. P. W. Franse Traditiegetrouw begint het nieuwe jaar in de Stadsschouwburg te Am sterdam met Vondel's Gijsbreght van Aemstel. De Nederlandse Comedie staat onder regie van Johan de Mees terdecors en kostuums zijn van Wim Vesseur. De foto toont Johan Schmitz als Gijsbreght en Ank van der Moer als Badeloch. Na de galavoorstelling op nieuwjaarsdag (aanvang 19 uur) volgt de door Evert Werkman geschreven nieuwjaarswens van Kloris en Roosje (Paul Huf en Mimi Boesnach), die dit jaar hun entree maken op een kolos sale vergroting van de beruchte Am sterdamse tunnel-grammofoonplaat. De directie van De Nederlandsche Mid denstandsbank n.v. te Amsterdam deelt mede, dat het in de bedoeling ligt te zij ner tijd aan aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1960 op de gewone aandelen te bepalen op 8 per cent (over 1959: 7 percent). De gang van zaken in 1960 was gunstig; de behaalde resultaten maken het mogelijk over het door de emissie van einde 1959 en de onderhandse plaatsing van aandelen in 1960 vergrote kapitaal een hoger divi dend uit te keren. Zowel de kredietuitzettingen als de toe vertrouwde middelen geven een regelma tige stijging te zien. Gezien deze toene ming van de bedrijfsomvang acht de di rectie het gewenst het geplaatste kapi taal verder uit te breiden, waarvoor al dus de mededeling binnenkort door mid del van een claim-emissie een beroep op de kapitaalmarkt zal worden gedaan. (Van onze correspondent) LONDEN Engeland heeft een nieuw gebaar gemaakt om de Verenigede Staten bij te staan in de moeilijkheden over de dollar door vrijwillige afbetaling van een schuld aan het Internationale Monetaire Fonds van 47 miljoen dollar. Deze terug- vloeiiing van dollars is van groot belang voor de Amerikaanse betalingsbalans. En geland heeft zo vrijgevig kunnen zijn dank zij de Fordtransactie, waarbij 300 miljoen dollar naar Londen werd overgemaakt. Dit vergemakkelijkte de jaarlijkse af lossing tot een bedrag van 185 miljoen dollar van de grote na-oorlogse Ameri kaanse lening, maar als nieuwjaars-ver rassing heeft Engeland thans ook de ex tra-aflossing aan het Internationale Mo netaire Fonds gedaan, daarmee het Brit se goudquotum in het fonds van 20 per cent op 25 percent brengend. Dankzij deze tx-ansactie is het tei'uglopen van het Ame rikaans goudsaldo in de afgelopen drie weken kleiner dan andex-s het geval zou zijn. Het is aan de andere kant zo goed als zeker. dat de Britse goud- en dollarx-e- serves voor de elfde achtereenvolgende maand een stijging zullen vertonen Advertentie Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Wij wensen al onze leerlingen, oud-leerlingen en relaties een zeer voorspoedig nieuwjaar. Het Westduitse ministerie van Econo- miache Zaken heeft woesndag bekend gemaakt, dat 1960 voor de Westduitse eco nomie een buitengewoon gunstig jaar is geweest en dat het nationale inkomen in 1960 met ongeveer 11 percent is toege nomen tot 274 miljard mark. Lonen en salarissen stegen met ongeveer 12 percent en de reële koopkracht nam toe. Het par ticulier verbruik nam met ongeveer 6*/s percent toe. In de periode januari tot en met okto ber vex-meerderden de ox-ders voor indus- strieprodukten met 17 percent vergeleken met dezelfde pex-iode van het vorige jaar. De orders voor kapitaalgoederen namen met 28 percent toe. De invoer werd dit jaar ongeveer 20 percent groter en had een waarde van 42,5 miljard mark en de ex port vermeerderde met 16 percent tot 47,5 miljard mark. Volgens het bericht zijn er maar weinig aanwijzingen, dat de hoog conjunctuur, die in het begin van het vori ge jaar een aanvang nam, begint te ver- minderen. Wel namen in de laatste maan den de orders voor industii-eprodukten niet zo snel toe als voorheen. In een op 9 januari te houden buiten gewone algemene vex-gadex-ing van aan- deelhoudei-s van de n.v. Rubberfabriek Vredestein te Loosduinen wordt een wijzi ging van de statuten aan de orde gesteld. Eén van de belangrijkste voorstellen is hierbij wel, zo ontlenen wij aan de toe lichting, het tantième van de raad van bestuur te bepalen op ten hoogste 20 per cent. In plaats van zoals thans 20 pex-cent zonder meer. Tevens zal het primaire divi dend worden verhoogd van 4 op 5 percent. Het maatschappelijk kapitaal tenslotte zal worden vastgesteld on f 30 miljoen. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amstei-dam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 10,53-/ 10,63; Amerikaanse dollar 3,74'/s-/ 3,78'/:; Cana dese dollar 3,76-ƒ 3.81; Fi-anse frank (100) 75.85-/ 76.35; Belgische frank (100) 7.42- 'f 7,47; Duitse mark (100) 90.10-/ 90.60: Zweed se kroon (100) 72.40-/ 73,40; Zwitserse frank (100) 87.35-/ 87,85; Italiaanse lire (10.000) 59.75-1 61.75; Deense kroon (100) 54,25- 55,25; Noorse kroon (100) 52,40-/ 53,40: Oostenrijkse schilling (100) 14,47'/W 14,57lh\ Portugese escudo (100) 13,15-/ 13,30; Spaanse peseta (100) grote coupures 6,17'/:-/ 6,32'/ï. „Ik heb nog nooit zo'n uitgebreide en zo'n ingewikkelde affaire meegemaakt," dit vertelde ons vanavond de Amsterdam se officier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker, die belast is met het onderzoek in de miljoenenaffaire Socrates en de zaak van de schertsorganisatie „De Heilige Daad". Mr. Hartsuiker kan nog niet be oordelen hoeveel tijd het gerechtelijke vooronderzoek nog in beslag zal nemen. „We vallen van het een in het ander," zei hij. „De talrijke facetten, de wissel transacties met buitenlandse banken en andere vertakkingen maken deze zaak bij zonder ingewikkeld." Mr. Hartsuiker, rechtei--commissaris mr. Ki-oeze, een x-ijksaccountant en zijn assi stenten, hoofdinspecteur H. Molenkamp en vijf x-echercheurs van de hoofdstedelijke centrale x-echerche houden zich thans da gelijks met het onderzoek bezig. „En een balans is er eigenlijk nog moeilijk te ma ken. We zijn nog slechts in het begin stadium," aldus mr. Hartsuiker. Bij het gerechtelijk vooi-ondex-zoek zal volgens hem veel afhangen van het werk van de rijksaccountant, doch de ai-beid die hij moet vex-richten is bijzonder tijdx-ovend, zodat bij lange na nog niet kan worden gezegd wanneer de zaak rond is. „Boven dien weet ik niet welke vex-rassingen mij nog wachten," voegde mr. Hartsuiker er aan toe. De heer Hoving en de gelijktijdig ge arresteerde Goudse zakenman H. E. W., ex-dix-ecteur van de Socrates dochteronder neming n.v. Overbeek te Hengelo, zijn gis- tei-en van hun cel in het hoofdbureau van de Amstex-damse politie overgebracht naar het huis van bewaring. De heer Hoving, die volgens mr. Hart- suiker werd gearresteerd naar aanleiding van verklaringen die twee leden van di- i-ectie van de Amstex-damsche Bank (prof. Van den Brink en mr. C. A. Klaasse) in het gex-echtelijk vooronderzoek hebben af gelegd, heeft toegegeven dat hij bij de kredietverlening aan de n.v. Socrates op enkele punten zijn bevoegdheden heeft overschreden. Hij heeft voorts verklaard niet te hebben beseft dat hij zich schul dig heeft gemaakt aan verduistering toen hij doorging met het geven van gax-anties en kredieten, nadat de hoofddix-ectie hem had opgedragen de kredietkx-aan dicht te draaien. De heer Hoving heeft te kennen gegeven dat hij geen persoonlijk voordeel van de tx-ansacties met Socrates heeft ge- Hedenavond van negen tot tien uur zal het grootste deel van het Nederlandse volk „Uithuilen en op nieuw beginnen" met Wim Kan. Onder zijn gehoor zullen zich ongetwijfeld de de missionaire ministers bevinden en natuur lijk de A.R. Tweede Kamer-fractie Op wie de titel óók be trekking heeft? Op Wim Kan zélf, die een groot deel van zijn conférence na de val van het kabinet heeft moeten wijzi gen. De foto toont hem in een opgewek te stemming. Die foto was er namelijk al vóór het kabinet viel en werd ons toegestuurd door een grammofoonplatenmaatschappij die „Uithuilen en opnieuw beginnen" al aan het verkopen is, hoewel de plaat nog gemaakt moet wor den. Bij Kan kan dat. had en de Justitie heeft ook geen aan wijzingen in die richting. Hij blijft bij zijn reeds eex-der vei-kondigde mening, dat hij namens de bank met de heer Den Besten goede zaken heeft gedaan en dat de Am- sterdamsche Bank bij een normale afwik keling geen verlies had behoeven te lij den. De Justitie zal ook zijn x-elaties en de transacties met' Soci-ates in dé jaren voor 1959 onder de loep nemen, wat evenwel nog veel tijd zal kunnen kosten. Volgens mr. Hartsuiker behoort het niet tot zijn taak daarbij ook de interne organisatie bij de Amstex-damsche Bank en eventuele ge breken daaxdn te bezien, omdat hij zulks los wenst te zien van het strafbare feit waarvan de heer Hoving wordt verdacht. De Justitie heeft wel belangstelling voor de achtergx-onden. Evenals de heer Hoving, die toegeeft fouten te hebben gemaakt maar overigens meent te goeder tx-ouw te hebben gehan deld, geeft ook de heer W. toe met het voorlopige contract voor de verkoop van een pex-ceel grond in Hengelo (gekocht voor 80.000 gulden en in het voorlopige koopcontract valselijk gewaardeex-d op 500.000 gulden) te hebben geknoeid, hoe wel hij zich van de ernst van dit feit niet bewust schijnt.. Zowel Hoving als W. heeft volledig vertrouwd op Den Besten. Mr. Hartsuiker heeft de indx-uk gekregen dat dit tweetal volledig op het kompas van Nic. den Besten heeft gekoerst. Socrates-bezittingen leverden 2,3 miljoen op De tot nu toe gehouden openbax-e vei lingen van tot de failliete boedel van de n.v. Socx-ates behox-ende roerende en on roerende goederen hebben een bedrag van i-uim 2,3 miljoen gulden opgebracht. Er zijn zes veilingen gehouden, waax-bij 69 flats in Venlo, 27 etagewoningen, winkels en cafés in Amsterdam, een woning in Bussum, een steenfabriek in Hengelo en het gedemonteex-de Cinerama-theater van de Brusselse Expo werden verkocht. Het zal voorlopig bij deze veilingen blij ven. Op 19 januari wordt de laatste ge houden. Dan worden in Amsterdam de loodsen geveild, waarin thans nog het ge demonteerde Cinex-amatheater in Diemen liggen opgeslagen. De meeste geveilde So- cx-ates-bezittingen leverden volgens de meeste belangstellende makelaars vexdies op. De panden in Venlo, die gewaardeerd zouden zijn op 1,5 miljoen gulden, lever den 680.000 op, de steenfabxnek in Henge lo 889.000 (taxatie ongeveer 200.000 ho ger). De verkoop van het gedemon- teei-de Cineramatheater (aangekocht voor 228.000, getaxeei-d op 60.000 en verkocht voor ruim f 35.000) moet teleurstelling hebben opgelevex-d. Het „rijke" Socrat.es- bezit, behoorlijke woningen en dergelijke in Amstex-dam en elders, zullen, als de overeenkomst een feit wordt, aan de Am- sterdamsche Bank worden ovex-gedragen. New York: Hoge omzet De aandelenmai-kt eindigde het jaar met een grote omzet en een uiterste verwar ring van gunstige en ongunstige tekenen Tegen sluitingstijd was de tikker meer dan acht minuten achter op de handel, waarbij de omzet naar een recordhoogte voor het jaar steeg. Staalwaarden gingen ongeveer een dollar omhoog in Jones and Laughlin en Republic, terwijl in de olie-sector Texaco een winstpunt boekte en Chrysler in de auto-sector bijna een halve dollar. Amalgamated Sugar sprong met ongeveer zeven dollai omhoog. Alcoa daalde 1 Vz dollar. Amexican Photocopy meer dan 2. en Texas Instruments ongeveer twee. De omzet ter beux-ze bedroeg 5.300.000 aan delen. Er werden in totaal 1281 waarden vex-handeld, waarvan 546 hoger noteerden en 498 tegen een lagere koers van de hand gingen. Het industx-iegemiddelde kwam van 616.19 op 615.89, dat van spoox-wegen van 131,16 op 130,85, dat van openbare nuts bedrijven van 100,07 op 100,02. (UPI) De directie der n.v. Algemene Industx-ië- le Mineraal- en Ertsmaatschappij „Aime- Amsterdam" deelt mede, dat de prijzen voor mangaanerts zich in 1960 op een laag peil bleven bewegen. De afzetmogelijkhe den waren beperkt, waardoor de omzet van de maatschappij in deze sector terug liep. In tonnage gaf de verkoop van bewerkte ertsen weer een bevredigende stijging te zien. De omzet in geld nam echter rela tief minder toe tengevolge van een verde re daling van het prijspeil en doordat schex-pere concurrentie kleinere winst marges vex'oox-zaakte. De handel in mine ralen en chemische producten verliep naar wens met hogere resultaten. De di rectie verwacht, dat het dividend op 15 percent gehandhaafd zal kunnen worden. In 1960 is, zo deelt de directie mede, bij de Rijkspostspaarbank 912 min. gulden ingelegd en 717 min. gulden opgenomen. Het spaarverschil bedroeg dus 195 min. gulden. Tezamen met de bijgeschreven rente ad 74 min. gulden steeg hierdoor het inleggerstegoed tot 2638 min. gulden. Het spaarverschil plus de uit rente en aflos sing van bestaande beleggingen vrijkomen de middelen leidden er toe dat een bedrag van circa 385 min. gulden op lange ter mijn kon worden belegd, waarvan 95 min. gulden in effecten en 290 min. gulden in de vorm van onderhandse leningen. Van het totaal ad 385 min. gld. ging onder meer 285 min. gld. naar de staat en de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, circa 30 min. gld. werd verstrekt aan schoolverenigingen en ziekenhuizen en ruim 50 min. gld. aan het bedrijfsleven. In ter beurze van Amsterdam genoteerde aandelen was op het eind van het jaar bijna 5 miljoen gulden belegd. De beleg ging in onroerend goed heeft, inclusief de nog in aanbouw zijnde projecten, een be drag van 10 min. gulden bereikt. Het aantal spaarovereenkomsten inge volge de jeugdspaarwet bedraagt thans 112.000 met een gemiddeld saldo van circa 260 gulden per rekening. In totaal bedraagt het aantal spaarrekeningen thans 5,2 mil joen. De n.v. Philips Gloeilampenfabxieken in Eindhoven en Van der Heem n.v. in Den Haag delen mede, dat jhr. R. E. Laman Trip wonende te Wassenaar, met ingang van 1 januari 1961 is benoemd tot direc teur van de n.v. Verenigde Stofzuiger- fabrieken. Zoals eerdei- werd bericht zal deze vennootschap, waarin Van der Heem en Philips voor een gelijk bedrag deel nemen. in een te Leeuwarden te vestigen bedrijf stofzuigers en vloerwrijvei-s gaan fabriceren. Het produktschap voor Zuivel heeft met ingang van vandaag, zaterdag 31 decem- bex-, de heffing op export van kaas naar West-Duitsland vastgesteld op nihil. Ver leden week zaterdag daalde de heffing tot vier cent per kilogram voor volvette en 40-r kaas. De niet onbelangrijke stijging van de Leeuwardense kaasnotering houdt, verband met het verlagen respectievelijk op nihil stellen van de exportheffing. Blijkens de thans bekende resultaten over 1960 van de Nationale Levensverzeke ring-Bank werd een bedrag aan nieuwe verzekeringen geboekt, dat tientallen mil joenen hoger ligt dan een jaar eerder het geval was. In de loop van het bijna ver streken jaar heeft de verzekeringsporte- feuille die van de Nationale zelf thans reeds meer dan vier miljard groot is, te- samen met die van de dochtermaatschap pijen „Vesta" en de Nederlandsche Spaax-- kas de vijf miljard gulden ruimschoots overschreden. De ontwikkeling van het Beleggings fonds van Centraal- en Zuidafrikaanse waarden „Cenza" heeft in het per 30 sep tember afgelopen boekjaar in sterke ma te de weerslag ondervonden van de poli tieke verwikkelingen in verschillende lan den van Midden- en Zuid-Afrika. Er wer den 205 participatiebewijzen geroyeerd. In de laatste drie maanden van het boekjaar bleek er enige weerstand te komen. In 1959 werden alle Kongolese obligaties ver kocht, daarna ook alle Zuidafrikaanse. Sindsdien bestaan de beleggingen van het fonds derhalve uitsluitend uit aande len. Het belang bij het voormalig Belgisch Kongo is gedaald van twintig tot twee percent van het vermogen en bestaat hoofdzakelijk uit aandelen van de Union Minière. Verder was de beleggingspolitiek erop -gericht het accent in sterke mate te leggen op mijnbouwaandelen. Het belang in aandelen goud en uranium steeg van 25,6 tot 43.8 percent, diamant 9,4 (7,3), koper 12,0 (7,7) en steenkolen tot 9,0 (8,3 percent). Per bewijs van één participatie werd 53,25 (f 49,19) uitgekeerd. Op basis van de gemiddelde beurskoers (ex-uitkering) bedroeg het rendement circa 7 percent (5 Vz). De n.v. Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te Den Haag heeft opgericht de n.v. Kegelhuis 't Zuid te Den Haag. Deze n.v. oogt onder andere de exploitatie van kegelbanen annex het uitoefenen c. q. het doen uitoefenen van het café-i-estaurantbedrijf. Het kapitaal van 10.000 is verdeeld in 10 aandelen van 1000. De Z.H.B. pai-ticipeert voor 9 aandelen, ir. G Kirchmann. dix-ectielid van deze brouwerij, voor 1 aandeel. De aandelen zijn in contan ten volgestort. Tot directeur is benoemd de heer J. A. Teitsma te Scheveningen. K.N.Z. IS dividend en 5 agiobonus; Ketjen 12 Het bestuur van de n.v. Koninklijke Ne derlandsche Zoutindustrie te Hengelo en het bestuur van de Koninklijke Zwavel zuur fabrieken v/h Ketjen n.v. te Amster dam delen mede, dat zij besprekingen voe ren om te komen tot een nauwe samenwer king. Daarbij staat hun een oplossing voor ogen, waarbij beide vennootschappen op gaan in een holding-maatschappij. De aan delen van beide maatschappijen zouden dan geruild worden tegen aandelen in de holding-maatschappij. Mocht deze transactie tot stand komen, dan staat aan de bestux-en een waardering grondlsag voor de aandelen voor de geest, die neer zou komen op een basis waarbij een nominaal bedrag van 1000 aandelen Ketjen gelijk gesteld zou worden aan een nominaal bedrag van 500 aandelen K.N.Z. Waar de besprekingen nog niet tot een de finitief i-esultaat hebben geleid kan het nog enige tijd dux-en, voordat concrete voorstellen aan aandeelhouders kunnen worden voorgelegd. Er moet dus mede ge rekend worden, dat beide vennootschap pen het boekjaar 1960 zelfstandig zullen afsluiten en dat een eventuele ruil van de aandelen tegen die in een holding-maat schappij ex-dividend 1960 zal geschieden. De directie zal bestaan uit twee personen, namelijk é'n van Ketjen en één van K.N.Z. Het bestuur van de K.N.Z. zal over 1960 een dividend van vijftien percent in con tanten voorstellen. Daarnaast ligt het in het vooxmemen een agiobonus van vijf per cent uit te keren in aandelen. Het bestuur van Ketjen zal over 1960 een dividend van twaalf percent in contanten voorstellen. (De K.N.Z. keerde over 1959 eveneens 15 percent in contanten uit. Aandeelhouders van Ketjen ontvingen over 1959 12 percent plus een jubileumuitkering van 2,5 percent) Onze financiële medewerker tekent hier bij aan: De concentratie van bedrijven vindt gedurig voortgang. De fusie tussen Koninklijke Nederlandse Zout en Ketjen is echter wel een der grootste die men zich denken kan. De Koninklijke Nederlandse Zout heeft zich langzamerhand ontwikkeld tot een machtig concern en is een toon beeld van Nederlandse energie en particu lier initiatief. Ook Ketjen is een bedrijf dat ver boven zijn oorspronkelijke doelstel ling is uitgegroeid. Het samengaan van deze twee reuzen die respectievelijk een aandelenkapitaal hebben van rond 30 mil joen en rond 40 miljoen plus de nodige resex-ves (rond 160 miljoen) versterkt hun concuxTentiepositie in binnen- en buiten land. De fusievoorwaax-den, gelijk die thans gepubliceex-d zijn, komen van franje ontdaan vrijwel ovex-een met de beurskoer sen, zodat in dit opzicht deze fusie voor de aandeelhouders geen verrassing inhoudt. Zeker is dat zij met hun geld in goed gezelschap komen. De algemene bond „Mercurius", de Nedexiandse Katholieke Bond van Admini stratief-, verkopend- en verzekeringsperso- neel „St. Franciscus van Assisië" en de Nederlandse Chx*istelijke Beambtenbond hebben zich in een adres tot de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid gewend in zake het door de Stichting van de Ai-beid uit te brengen ad vies over een eventuele looncompensatie verband houdende met de verhoging van de premiegrens-A.O.W, De verhoging van deze loongrens be tekent volgens deze ox-ganisaties voor de werknemers met een premieplichtig inko men boven 7450 gulden per jaar een be langrijke px-emieverhoging, zonder dat daar een evenredige verhoging van hun persioenaanspraken krachtens de A.O.W. tegenover staat. De werknemers, wier salaris tegen de loongrens ligt, betalen naar hun mening toch al de hoogste premies voor de diver se sociale verzekeringswetten. Hier komt nog bij dat de verhoging van de uitkering krachtens de A.O.W. voor deze categorie in vele gevallen voor een groot deel op geslokt wordt door de verrekening van de A.O.W.-uitkering met die van de onder nemingspensioenfondsen. Degenen, die juist boven de loongrens van de overige sociale verzekeringswetten vallen, hebben nog het nadeel, dat zij zich behalve voor de hogere A.O.W.-premie geplaatst zien voor de hoge extra lasten der eigen ziekte kosten, zowel wat de premie als de lasten van niet te verzekeren risico's betx-eft. Wanneer de bij deze aangelegenheid be trokken werknemers te zeer worden be last, zal dit, naar de mening van genoem de ox-ganisaties, ongetwijfeld de hier en daar aan de dag tredende tegenzin tegen de sociale verzekeringswetten vei-sterken. Een goede zaak zou hierdoor ernstig geschaad worden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen Bx-eda en de gemeenten Nieuw Gin- neken en Teteringen, dat de instemming van de daarbij betrokken gemeenteraden en Gedeputeex-de Staten heeft. Voox-ts is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de grens tussen Leeuwarden en Menaldumadeel. Tegen de grens van de gemeente Leeuwarden is een deel van de gemeente Menaldumadeel gelegen, dat door het Van Harinxmakanaal en het verbindingskanaal naar de Hax-lingervaart van deze gemeente is afgesneden. Het is de bedoeling, dit ge bied, dat een oppervlakte heeft van 3 ha en dat door i-uim 50 pex-sonen wordt be woond, van Menaldumadeel naar Leeuwar den te doen overgaan. Het derde wetsontwerp betreft een wij ziging van de-grens tussen Bergen op Zoom en Halsteren. Het gaat hierbij óm een stedebouwkundige afronding van de be bouwing van Bei-gen op Zoom, teneinde een geïsoleex-de ligging van de noox-dooste- lijke woonwijk en het nieuwe haven- en industriegebied te voorkomen. De grens met de gemeente Halstex-en vox-mde hier voor een belemmering. Door de grenswijzi ging zullen ongeveer 2.000 inwoners van Halsteren naar Bergen op Zoom en rond 1.050 van Bergen op Zoom naar Halsteren overgaan.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5