d Nederlandse visserijbedrijf beleefde een jaar vol initiatieven RIK ID N Katwijk heeft een haven meer dan broodnodig Drie autostartkoersen in het Hilversumse Sportpark Nieuwe schepenmaar ook nieuwe losmethoden Havenberichten KOOT PIANO'S Oordeel van schippersvereniging In IJmuiden ziet men zich voor iteeds groter moeilijkheden gesteU stuif* -CONVECTQ It antr» s illgllll olen Fa. DE VIDER Uitgevaren visserijvaartuigen Motortnwler D. B. Finn heeft centrale bediening Wie rekent meubel- loonkamers voor RIJLES Tweede Kamerlid Scheps spreekt voor P.v.d.A. HEDENAVOND QEQPEND TOT 22 UUR OAFETARIA SCHAGEN IJmondverenigingen vandaag en morgen ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 i De Vereniging van Schippers-eigenaren te Katwijk heeft onder leiding van voor zitter T. de Haas haar jaarvergadering gehouden. Daarbij werd uiteraard ook ge sproken over het plan van de vereniging om te komen tot de totstandkoming van een eigen zeehaven. Dat deze eigen haven zo langzamerhand meer dan broodnodig is, blijkt wel uit de sterke groei van de vloot van deze vereniging. Vorig jaar waren er 65 schepen, thans 86. De vereniging ziet zich in de IJmuider haven voor steeds grotere moeilijkheden gesteld. Enkele maatregelen heeft het bestuur reeds ge troffen om de onaangename kanten van het markten in IJmuiden zoveel mogelijk te verminderen. Er is een eigen factorij ingesteld. Bovendien is men ovei-gegaan tot de huur van een eigen kantoor met bedrijfsruimte. Het bestuur is nog steeds van mening, dat een voor de hand liggen de oplossing voor zowel IJmuiden als Kat wijk is, het aanleggen van een eigen haven in Katwijk. Na overleg met het bestuur is contact opgenomen met de Rederijvereni ging „De Vuurbaak" in Katwijk. Deze vereniging nam met instemming kennis van de plannen en achtte de daarin ver werkte principes van een deugdelijke grondslag. Het plan kan volgens deze ver eniging slagen. Medewerking aan de plan nen van de vereniging van schippers- eigenaren (hetgeen inhoudt dat De Vuur baak tot de n.v. Zeehaven Katwijk zou toe treden) werd afhankelijk gesteld van medewerking van het gemeentebestuur van Katwijk. De vereniging van schippers- eigenaren acht dit een juist standpunt, om dat het wenselijk is, dat zowel de direct als de indirect betrokkenen zich eensge zind achter de plannen scharen. Wanneer de ene partij wacht op de andere, zou het plan kunnen stagneren. B. en W. van Katwijk hebben schrifte lijk laten weten een initiatief uit het be drijfsleven toe te juichen. Hierbij werd het bestuur uitgenodigd twee leden voor te dragen voor benoeming in de gemeente lijke adviescommissie. Aan deze toetreding tot de commissie was echter de voorwaar de verbonden het op kosten van de ver eniging van schippers-eigenaren ontwikkel de plan voorlopig in de ijskast te houden. De voorzitter zei dat het bestuur aan de uitnodiging op deze voorwaarde geen ge- Advertentie tel lil#! volg heeft kunnen geven. Iet bestuur hul digt het standpunt dat d exploitatie als mede de financiering inde eerste plaats particuliere aangelegenhden zijn. De mo gelijkheden zijn door en aantal deskun digen onderzocht. Alle ctiviteiten van de vereniging zijn thans o«rgedragen aan de naamloze vennootschapZeehaven Katwijk, die ook alle kosten nor zijn rekening neemt. Door de vennntschap is het ge meentebestuur sedert de oprichting in be gin oktober steeds opde hoogte gehouden, bij welke gelegenhed steeds weer werd aangedrongen op (verleg. Opgemerkt werd dat het twee paanden heeft moeten duren vooi-dat de nbgelijkheid daai-toe in uitzicht werd gested. Het bestuur hoopte dat de partijen elkar spoedig zullen vin den, opdat niet opreuw het getij vei-loopt. AVertentie Wegens nventarisatie zijn wij OESLOTEN op maanda* en dinsdag 2 en 3 januari. VELSERDUINVEG 173 - TELEFOON 4402 Maandag 19 december: m.t. Maria vai Hattern IJM 10. Dinsdag 20 december: m.t. Ariadne t'JM 18. Woensdag 21 december: m.t. 's-Sravenhage IJM 26, Cornelia Maria SCH 135 (30 etc. binnen); m.l. Onderneming IV SCH 153. Dinsdag 27 december: m.t. Toronto IJM 97, Egmont IJM 99, Nicolaas Senior KW 42, Soli Deo Gloria KW 152, Cornelis Vrolijk Dn. SCH 171, Voorloper VL 16, Jan Senior VL H, Petronella VI. 131; m.l. Onderneming II SCH 27, Willem Robert RO 27; ni.k. Dageraad IJM4, Zuiderkruis IJM 7, Poolster IJM 11, Gijsbert. Dirk KW 109 <28 dec. binnen). Adriana KW 13. Woensdag 28 december: m.t. Maria Theresia KW99, Onderneming I SCH 261. Donderdag 29 december: m.t. Jacoba Gesina IJM 36, Albatros KW 87 (30 de:, binnen); m.k. Maartje IJM 8, Neeltje IJM 240 Vrijdag 30 december: m.t. Bist Boy IJM 35, Sakina Martine KW 32, Dirk Naria KW 80, Al batros KW 87. Het Dagb/id voor de Scheepvaart heeft een uitvoei-g artikel gepubliceerd over de motortrawhr D. B. Finn, die door de Goole Shipouilding en Repairing Co Ltd voor de S.. Andrews Steam Fishing Co LTD is getouwd en een wel zeer modern specimen s. De gehde bediening van deze trawler geschiedt centraal op de brug. De meest essentiële instrumenten zijn gegroepeerd in enkefc zuilen. De samengebouwde in- strumenen heeft men tegen het frontschot van hetstuurhuis geplaatst. Men leeft er rekening mee gehouden, dat de Finn een stuurboordtrawler is. In de balpoordzuil zijn opgenomen de bak boord elegraafindicator, de Marconi-Ma rine Cuo Vadis 2 radar en een van de twee "ishgraph echoloden. De tweede zuil bevat de schakelknoppen voor de indica- torve'Iichting, de lichten zelf, een richting- zoek'i'-ontvanger met goniometer en de bediming van de verlichting, die men ge- brukt bij het uitzetten en inhalen van het tramnet., evenals de klok die men gebruikt bij het vieren van de lijnen en de scha lt eaar van de winch-claxon. Cirect naast de stuurkolom aan stuur- tvoi'dzijde bevat het bovenpaneel een Sal 3itomatische log. Hiernaast is de Marconi Jarine true motion radar geplaatst met le hoofdbediening van de Mimco acht ka- ïaals talk-back installatie welke de be- belangrijkste wei'kpunten op het schip met elkaar verbindt. Het beeldscherm van de Radiolocator 4 hoofdi-adaruitrusting is ge heel rechts ingebouwd, tezamen met de stuui-boord Bloctube telegraaf commando indicator en de machinekamertelegraaf. Hieronder werd de tweede Fishgraph van de D. B. Finn geprojecteerd. Deze visopsporingsuitrusting beschikt over een Fishcope kathodesti-aal buisindicator. Op dit paneel bevindt zich ook de stopknop van de trawllier. Voorts werden twee luid sprekers ingebouwd, met behulp waarvan de schipper kan luistei-en naar de berich ten die ontvangen worden in de radiohut. Advertentie bezoek: vrijblijvend de van fabriek naar particulier. DEALERS MARKTPLEIN Opnieuw is er op zondag in het Hilver sumse Sportpark een afwisselend en uit stekend bezet programma, dat met drie autostartkoersen langzamei-hand een Ame rikaans kaï-akter krijgt. In de eerste daar van kan het specifieke, winterpaard X Lady Hollandia haar nog groeiende voi-m weder om honoreren met een overwinning, hoe wel zij over de korte afstand moet op passen tegen Ynno Con Dios en de lang afwezig geweest zijnde Ypermoron, bekend om zijn gevreesde uitschieters. De outsider is Uferzvvaluw S. In de eerste afdeling van de Bravourprijs kan Wilma Zora haar gunstige positie aan de start waarschijnlijk tot op de eindsti-eep behouden, temeer omdat van de wisselval lige paarden als Winny Cliff en Winston Spencer geen al te grootse daden zijn te verwachten. Urchin Hollandia heeft zijn leven blijk baar voor goed verbeterd en blijft hij op het goede pad dan is de tweede afdeling voor hem een vrij zekere prooi, hoewel zijn slechte plaats ten opzichte van Wilma Dear en Xiphon Hollandia nog tot enige voor zichtigheid noopt. Het internationale hoofdnummer brengt de tussenklasse in voordelige voorwaarden aan de start en dit kon Unna Norton de zege wel eens bezorgen. De Franse hengst Jour de Java, die veel beter kan. dan hij tot nu toe heeft laten zien, en Typhoon zijn de andei-e gegadigden. Op de loer ligt ech ter de ijzersterke Qwiek Karei, die zich vooral onder bai-re omstandigheden juist in zijn element voelt. Het leei-lingennummer is een volkomen open aangelegenheid. Indien echter Yvonne Hollandia gunstig komt te liggen dan zal de ongetwijfeld weer vinnige slotaanval van Xissy Norton en Vita Donum niet ver genoeg reiken. Outsider is Vera Hollandia. Niet minder spannend zal het toegaan in de Belle Zombroprijs, waarin Wilster S en Vainqueur voor de moeilijke taak staan aan een goede kopgi-oep 40 meter voorgift te moeten geven. De voorkeur gaat daarom naar Wanita van Barke en William 2, met het andere duo in de genoemde volgorde op de plaatsen. In de Buziau Nortonprijs staat Y Y Han over wedei-om zeer gunstig, maar door zijn onregelmatigheid en het steeds wisselen van rijders komt iedere prognose op losse Koersen in Hilversum schi-oeven. Meer vertrouwen geniet de goe de Xavier, die in gezelschap van X Tello en Yellowbird waarschijnlijk als eei-ste door de finish zal gaan. Het zestien paax-den tellende openings nummer brengt als grote favoriet X Dou ble Six aan de start, zij het onder enig voorbehoud, daar de merrie in lange tijd niet in de baan is geweest. Yucatan en Xo zijn de andere kandidaten. Tenslotte is er nog het monté-nummer, dat voornamelijk woi-dt gevuld door de uitgesloten paai-den. Daar de voorwaarden identiek zijn aan het laatste nummer zal Sador B opnieuw kunnen winnen van Quick Jimmy en Victress H. Outsider is Quatrième Poulain. Advertentie 'T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) is „SUCCES" LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieuwstr. 718 - Teief. 4333 De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid heeft voor haar op maan dagavond, 2 januari in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat te hpuden jaarwisselingsbijeenkomst als spreker uitgenodigd de heer H. J. Scheps, lid van de Tweede-Kamer-fractie voor de P. v. d. A. Aan deze bijeenkomst, waarin de tradi tionele oliebollen niet zullen ontbreken, werkt mede de Arbeidei-s Toneelvereniging „PALVU" met de opvoering van het derde tafex-eel van Ileijermans' „Schakels". Ook zal een blaaskwartet van de IJmui der Harmonie optreden. Uitgaande van de Federatie Velsen van de P. v. d. A. wordt de in november ge houden bijeenkomst over „De toekomst van de industriële arbeid" voortgezet op maandag 5 januari te acht uur in het ge meentelijk vergaderlokaal aan de Abee- ïenstraat. In deze vei-gadering zal spreken de heer A. J. van Maanen over „De sociale en ethische aspecten van de toekomstige in- dusti-iële arbeid". De afdeling Heemskerk van de Partij van de Arbeid houdt maandag 2 januari in het Hervormd Jeugdgebouw een jaar wisselingsbijeenkomst. Hieraan zullen me dewerking verlenen de muziekgroep „De Gong" uit Haarlem en spreker is de heer L. J. de Ruiter, burgemeester van Bergen. PROEFALARM BRANDWEER HEEMS KERK ELKE MAANDAG OM 12 UUR De burgemeester van Heemskerk maakt bekend, dat met ingang van maandag 2 ja nuari elke eerste maandag van de maand 's middags te 12 uxir een proefalarm van de brandweer zal worden gegeven. Advertentie OLIEBOLLEN 10 voor 1.00 CROQUETTEN. panklaar, p. st. 0.15 SALADES vanaf 0.60 en nog vele andere gerechten. Wij bezorgen ook aan huis. Bik en Arnoldkade 43-44 - Tel. 6564 Wij wensen alle cliëntèle een voorspoedig nieuwjaar I960 is in vele opzichten een zeer belangrijk jaar geweest voor de visserij. Niet alleen omdat de aanvoer aan het Staalsvissershavenhedrijf van IJmuiden groter was dan ooit, niet alleen omdat de haringvisserij dit jaar weer wat hoop gaf op levenskansen voor de drijfnetvisserij, maar vooral door enkele revolutionaire wijzigingen in het bouwprogramma van de Nederlandse vissersvloot. Het is ver heugend dat men kan constateren, dat vele grote initiatieven op dit gebied van IJmuidenaren zijn gekomen. De Marezaten liet zijn twee hektrawlers bouwen naar een ontwerp van directeur ir. W. Poldei-man, de n.v. Medan-Batavia, directeur D. Gouda, stuurde een gloed nieuwe vriestrawler naar zee, de Egmont, die een geheel nieuwe arbeidsverdeling met zich bracht en bovendien de veilplicht doorbrak. Verder kocht reder Krijger uit IJmuiden de Cap Nord, die nu als „Gravenhage" al op zee is en zonodig voor de verre visserij kan worden gebruikt. Deze reder heeft nog een „knaap" van een schip in aanbouw, eveneens met mogelijkheden voor de verre visserij. Het bleef overigens niet bij IJmuidense initiatieven. De Rotterdamse ingenieur Min- nee speelde een grote rol bij verschil lende technische krachttoei-en. Hij werkte samen met de heer D. Gouda een lossys teem uit, dat op de duur een oplossing kan bieden. De „Nicolaas Senior" van Pax-levliet was het eex-ste schip met een zelflossende band, verdere ontwik keling op dit gebied zal wel niet lang meer laten wachten. 31 december en 1 januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalsti-aat, zaterdag 19.30 en zondag 10 uur: ds. G. van Dooi-n. De Rank 10 uur: mej. G. de Wil de, jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, zater dag 19.30 en zondag 10 uur: ds. J. van den Be -i Geref. Kerk, Ichthuskerk, zaterdag 20 uur: ds. Diepersloot; zondag 10 uur: dr. Richel; 17 uur: ds. Diepersloot. Petra- kerk, zaterdag 20 uur: drs. Homans; zon dag 10 uur: ds. Diepersloot; 17 uur: ds. Tiemens. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, zaterdag 19.30 en zondag 9.30 en 17 uur: kand. Van Atten. Chr. Geref. Kerk, zatei'dag 19.30 en zon dag 10 en 17 uur: ds. M. Vlietstx-a. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen, Cultureel Centrum, 17 uur: dienst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 uur: leesdienst Doopsgezinde Gemeente. Helmstraat, za terdag 19 uur: ds. P. J. van Schayck; zondag geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, zaterdag 19.30 uur: lof van oudejaarsavond; zondag 10 uur: hoogmis; vrijdag 8 uur: vx-oegmis; 10 uur: hoogmis: 19.30 uur: vespei-s. Leger des Heils, Edisonsti-aat 14, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openlucht samenkomst Kennemerland; 20 uur: openbare samenkomst. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, zondag 8 en 10 uur. In de week: 8 uur. R.-K. Kerk, Petruskei-k, Dolfijnstraat, zondag: 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 uur. In de week 7 en 8 uur. Baptistcngemcente, Cultureel Gebouw, zaterdag 19 uur: J. Schouten. Volle Evangelie Gemeente, Cultureel Ge bouw. zaterdag 19, zondag 19.30 en dins dag 20 uur: G. R. Mik. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkex-k, za terdag 19.30 uur: ds. J. H. W. Dickhout; zondag 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: jeugddienst. Geref. Kerk, Bet'nelkei-k, zaterdag 20 uur: ds. Ticmens; zondag 10 uur: ds. Tiemens: 17 uur: dr. Richel. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, zater dag 19 uur: ds. G. Nijenhuis. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, zaterdag 19 en zondag 10.30 uur: J. Sevensma. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: verkondiging van de dood des Heren. Woensdag 20 uur: bij belbespreking. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisie. Willemsbeekweg 100, H. H. Missen te 6. 7. 8, 9.15 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur; 18 uur Avondmis; in de week 6.30, 7 en 7.45 uur. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. Engelmunduskerk, zaterdag 19.30 en zondag 10.30 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, zaterdag 19.30 en zon dag 10.30 uur: ds. H. P. Huisman. R.-K. Kerk St. Joseph, Wijkerstraatweg 55, 6.45, 8, 9.15 en 11 uur: 18 uur: avond mis; in de week 6.45, 7.20 en 8 uur. Vrije Evang. „Emanuër', gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, zaterdag 19 uur: ds. Leenhout; zondag 10 uur: de heer Baas. Geref. Kerk, zaterdag 20 en zondag 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, zaterdag geen dienst; zondag 11.05 uur: ds. J. A. Roskam. R.-K. Kerk, Engelmunduskerk, 7, 8.15, 11.30 uur; om 9.30 uur hoogmis. In de week 7 en 8 uur. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, zaterdag 19.30 en zondag 10 uur: ds. J. C. Remijn; 19 uur: ds. L. D. van Dijl. R.-K. Kerk, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.30 uur. In de week 7 en 8 uur. Advent-skerk, zaterdag 19.30 en zondag 11 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Geref. Kei-k, zatex-dag 19 en zondag 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, zaterdag 20 uur: ds. J. C. Maris: zondag 10 uur: ds. J. J. Rebel; 16 uur: ds. Maris. BEVERWIJK: Maranatha, zaterdag 19 uur: J. H. Snoeks; zondag 10 uur: L. Sussenbach. Vrije Evangelische Gemeente, 9 uur: P. C. Tönjes; woensdag 20 uur: ds. J. Moer land. Evang. Luth. Gem., zaterdag 20.15 uur: ds. J. A. Roskam; zondag geen dienst. R.-K. Kerken: St. Agatha, H.H. Missen te 6.15, 7, 8 (Kindermis), 9, 10.15 (Hoog mis) en 11.45 uur; 19 uur: Avondmis; in de week: 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; O.L Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30 en 11.45 uur, 19 uur: Avondmis: in de week 7.00, 7.45 en 8.30 uur; Regina Caeli: 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.15 uur; 19.30 uur: Avondmis; in de week 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; St. Jozef 8.30, 10 uur (Hoogmis); in de week 7.30 uur. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, za terdag 19 en zondag 10 uur: ds. G. W. IJzerman; Irenekapel, zaterdag 19.30 en zondag 10 uur: ds. G. van Schuppen; De Opgang, zatex-dag 19.30 en zondag 10 uur: ds. W. Oorfthuys; Oosteryijk-Mee- resteyn, zaterdag 19.30 en zondag 10 uur: vie. L. A. Nagtegaal; Jeugdkapel „De Opgang", 10 uur: N. B. Bosch. Vrfjz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, za terdag 19.30 uur: W. Leerink; zondag geen dienst. Geref. Kerk, Moensplein. zaterdag 19.30. zondag 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. Joh. Knol. Chr. Geref. Kerk, Px-insesselaankerk, 15 uur: ds. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingsamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, zaterdag 19.30 en zondag 10 uur: ds. J. A. Eek hof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, zaterdag 19.30 en zondag 10 uur: ds. M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, zatex-dag 19.30 uur: ds. Joh. Knol; zondag 9.30 uur: ds. Knol; 17 uur: ds. C. Meyex-. R.-K. St. Laurentiuskerk, zaterdag 19 uur: avondmis; zondag H.H. missen 6.30 en 7.15 uur: 9.15 uur: hoogmis; 11 uur: kindermis; 12 en 17.15 uur: avondmis. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., zaterdag 19.30 en zon dag 10.30 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, zatex-dag 19.30 en zondag 10 en 17 uur: ds. Y. v. d. Zee. R.K. Kerk: 6.45, 8, 9.15, 11 en 18 uur. BAKKUM: R--K. Kerk, 6.45, 8.30 en 10.30 uur. De IJM .9.9 Egmont, het eerste schip in Europa, dat zijn gehele vangst kan invriezen. Maar ir Minnee heeft het daar niet bij gelaten. Hij ging zich op de hektraw lers wex-pen en in 1960 kwam zijn studie naar buiten door de opdx-achlen, die „De Dagei-aad" in Woubrugge kreeg. Daar gaat men hektrawlers bouwen, die veel op de „Univex-sal Star" zullen lijken. Op het gebied van de hektrawler is de laat ste maanden ook de IJmuidense ontwer per Borgart naar vox-en gekomen, die zijn steentje bijdroeg tot het streven om tot een ideaal type te komen. „Hekti-awler" is momenteel het belang- x-ijke woox-d. Wat dit betreft is het inte ressant te weten, dat in Duitsland de bouw van orthodoxe trawlers vrijwel verleden tijd is. Men bouwt vrijwel alleen hek trawlers en volgena jaar zullen we onge twijfeld kunnen schrijven, dat alle ortho doxe trawlers in Duitsland als „schi-oot" wox-den beschouwd. Nu zijn er daar al, die er zo over denken. Toch vertrouwen. Toch is men in Nederland rustig door gegaan met het bouwen van orthodoxe trawlers, omdat men nog steeds vertrou wen heelt in deze schepen, die zo langza merhand het ideale type hebben benaderd, al waarschuwt men hier en daar er toch wel voor, dat men langzamerhand de sche pen wat te lang gaat maken, hetgeen voor de Noordzee niet gunstig meer is. De rederij J.C. Pronk in IJmuiden bouw de rustig door in Scheveningen, en deze redex-ij heeft nu al een imposante vloot van betrouwbare schepen. Maar er werd veel meer gebouwd. Op merkelijk was het initiatief van Vlissingen, waar men de kotterbouw financieel ging steunen. In maax-t werd de eerste knik- spantkotter te water gelaten, de Hardex-- wijk 3, die bestemd is voor de IJselmeer- visserij. Termunterzijl ging dit jaar mee doen aan de zegvisserij met de „Bux-ge- meester van Kampen". Men heeft daar ingezien, dal men zich op de zeevisserij zal moeten toeleggen om op de duur mee te kunnen komen. In Katwijk werd de ene kotter na de andere in de vaart ge- bx-acht. Over de trawler „Nicolaas Senior" spraken we reeds. Vlaardingen kreeg in maart de prachtige VL 16 Voorloper. De SCH 135 Cornelia Maria kwam in de plaats van de gezonken Cornelia Maria. IJmui den zal als nieuwe kotters onder meer de Maria Lovisa, de Maryanne, de De Hoop 3 en de Wiron 7. De SCH 60 „Jaap" was een bijzonder schip, omdat hier voor het eerst een twee poot-voormast werd gebruikt De IJM 37 kwam voor J. C. Pronk in de vaart. In september versche nen de KW 144 Cornelis Den Duik. Dat zijn zo enkele schepen, die in 1960 de Nederlandse vissersvloot kwamen ver sterken. De IJM 46 vex-dweeen spoedig weer, want schipper De Vries stak er mee over naar Canada. Natuurlijk wordt de ontwikkeling van de visserij niet alleen bepaald door het aantal en de hoedanigheid van schepen. „Het" rapport Er zijn tal van problemen, zowel op zee als aan de wal. Als een voorbeeld van dit laatste kan het Staatsvissershaven- bedrijf worden genoemd, waarover dit jaar een rapport verscheen van een com missie van reders en handelaars. Hoewel de commissie weinig represen tatief was, omdat grote groepen reders niet warén vertegenwoordigd, de handel zich grotendeels weer distancieerde, en de wex-knemers niet mee hadden gesproken, evenmin als overheidsvertegenwoox-digers, heeft de publikatie van het rapport in elk geval tot gevolg gehad, dat er een discus sie in gang is gezet. Al moet men nog maar afwachten of er practisch veel zal veranderen, omdat de laatste maanden toch ook wel weer geble ken is, dat er nog steeds niet van een eensgezinde houding van alle belangheb bende partij éi kan wox-den gespx-oken. Er kan nog lang niet wox-den gepraat over „De handel" of „De reders". Katwijkse haven. In Katwijk heeft men in het rapport met alle deining er omheen in elk geval een nieuwe kans gezien om weer eens te pleiten voor een eigen haven. Er is zelfs een naamloze vennootschap opge richt, die met particulier geld een plan van drs Floor wil gaan uitwerken. Ook hier geldt, dat men zal moeten afwachten of er index-daad concrete vorderingen zullen worden geboekt. In het vissei-ijbedrijf gaat het nooit zo erg gemakkelijk. Misschien is dat de re den, dat er in de Tweede Kamer dit jaar maar weinig opzienbarends is gebeurd bij de behandeling van de vissex-ijbegroting. Het blijft te betreuren, dat er geen echte reder of handelaar in het parlement zit. Het zou de discussies meer lijn kunnen geven. Orthodoxe trawlers, zoals de KW 82 „Stadt Enkhuysen", varen elke dag nog het zeegat uit. Waarom oude schoenen weggooien voor men nieuwe heejt? zegt de Nederlander. ZATERDAG 31 DECEMBER R.K.L.T.S., Beverwijk, 9 tot 22 xxur: Vo geltentoonstelling. Kinderboerderij, Beverwijk, 9.30 tot 11 30 en 13.30 tot 15.30. ZONDAG 1 JANUARI Kennemer Theater, 20.15 uur: Nieuw jaarsbal r.-k. Instuif. R.K.L.T.S., Beverwijk, 9 tot 22 uur: Vo geltentoonstelling. MAANDAG 2 JANUARI Raadhuis Velsen, 20 uur: Nieuwjaars- x-eceptie burgemeestex-. Raadhuis Beverwijk, 19.30 uur: Nieuw jaarsreceptie burgemeester. Raadhuis Heemskerk, 20 uur: Nieuw jaarsreceptie burgemeester. Groene Huis, Beverwijk, handenarbeid- ten toonstelling. Speeltuin Moensstraat, Beverwijk, 14 uur: Filmmiddag kinderen katholiek vrouwen gilde. GEEN ZATERDAG-SPREEKUUR VAN HUISARTSEN Blijkens een mededeling van de in Be verwijk en Velsen-Noord werkzame huis artsen zal met ingang van 1 januai-i 1961 af voortaan des zaterdags geen spreekuur wox*den gehouden. Voor dringende gevallen is de eigen huis arts op zaterdag echter wel tot twaalf uur des middags bex-eikbaar. Evenals voorheen zullen na twaalf uur de voor de zatei-dagmiddag en zondag aan gewezen artsen als gebruikelijk voor spoedgevallen hun diensten volgens rooster uitvoeren. MARKTBERICHT De noteringen bij de Beverwijkse groen teveiling waren gisteren voor: andijvie 4597; spruiten 3480; witlof 5172; sla 616; waspeen 1431; prei 1130; knol len 8—27; boerenkool 2841; peen 5—9; groene kool 614; uien 716. Advertentie Z IJ L W E G 5 7 - H A A R L E M HI'UR-PÏANO'S in ruime keuze Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Honte- stroom van Hull: Scheldestroom, Barking: Spaarnestroom, Dagenham; Pallas, Rotterdam; Dinkelstroom, London, ledig IJmuiden; Leeds, Goole; Beta, Hornfleur; Swift, London; Gundu- la, London; Bertha Beck, Rotterdam, ledig IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Anja, van London, papier Zaandam; Chiguita, Rotterdam; Aardenburgh, Rotterdam; Braunchweigh, Bre men; Advent, Colchester, ledig IJmuiden; Imke, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Brandaris, naar London, walsmat IJmuiden; Sibena. IJstad; Tukker, Colchester, walsmat IJmuiden; Bomma, Delfzijl; Wonosari, Lissabon; Nisse, Esbjerg; Fritzen, Murmansk, ledig IJmuiden; Helena. Bremen: Looiergracht, Rotterdam; Capella. Rau- ma; Goote, Liverpool; Wulp, Manchester; Pere- gine, Harlingen; Lelygracht, Rotterdam; Lucas Bols II, Gdansk; Vard, Hamburg; Leonidas. Cantania; Katowice, Emden; ore Chief, Puerto Ordaz. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Virginia Ipar naar Rotterdam; Ponza, Norköping; Cludad de Quito, Rotterdam: Swift, Harlingen: Schin- kelstroom, Vlissingen: Heriot. Leith: Notos, Halmastad, walsmat. IJmuiden; Mynias, Rotter dam.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7