Bijna voor half miljoen gulden minder groente omgezet in '60 In de vishal en op zee e ^tOeek Slechte weer belemmerde werk op de boerderij Vooruitzichten voor Ons Belang ongunstig Hoogovens betaalde voor 2500 ideeën 40.000,- KENNEMER GARAGE 9 Cijfers Beverwijkse veiling wijzen uit Omzet bloemen steeg G. VAN TELGEN Oesterhandel ondervindt invloed van stakingen (h)eerlijke borrel Slijterij - Wijnhandel FRANS VAN ROOY Een adresboek voor het internationaal vervoer Werktijdverkorting bij Unilever Kerkelijk nieuws vmmmmmmwmmmmmm De „Minas Gerais" is nog niet vertrokken NATSTE WINTER SINDS TWEE EEUWEN Boeren hebben veel schade geleden ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 De tuinders in de streek Kcnnemerland hebben de nadelige gevolgen ondervonden van de vele regenval in het afgelopen jaar. Het best komt dit tot uitdrukking in de jaarcijfers, die zjjn verstrekt door de Beverwijkse groenteveiling Kennemerland. Vergeleken met de omzet in het vorige jaar, liep deze in 1960 terug met bijna een half miljoen gulden. Vorig jaar bereikte men een omzet van circa zeven miljoen gulden. De omzet van de Beverwijkse bloemenveiling „Het Centrum" is daarentegen hoger dan het voorgaande jaar, namelijk ruim honderdduizend gulden. Het natte jaar heeft de kwekers veel geld gekost. Nog altijd is het oude tuin dersgezegde van kracht namelijk: „Er verrot meer dan er verdroogt". Het vorig jaar met grote droogteperio den, kwam de veiling Kennemerland met goede cijfers uit de bus. Er werd een re cordomzet geboekt van circa zeven mil joen gulden. In dit jaar liep niet alleen de omzet met een half miljoen gulden terug, ook de aan voer vertoonde een opmerkelijke terug gang. In het voorjaar zorgde de sla voor een debacle. Het meeste werd doorge draaid. Zelfs in juni gingen nog grote par tijen sla naar de mestvaalt en tenslotte werd de groente niet meer van de tuin gehaald en rotte ze op het land weg. Een achteruitgang viel wederom te con stateren in de opbrengst van aardbeien. De teelt wordt voor de streek Kennemer land steeds van minder betekenis. De omzet van aardbeien liep dit jaar ruim ƒ50.000 terug vergeleken met de cijfers van 1959. De aanvoer kwam dit jaar tot 1.622.198 kisten, hetgeen betekent dat ruim 25.000 kisten minder dan in '59 onder de veiling- klok doorgingen. Bloemen De omzetcijfers bij de bloemenveiling zijn in het afgelopen jaar omhoog gegaan. De totale omzet bedroeg 1.558.791.20 (vo rig jaar 1.439.859). In zes jaar ging de omzet in totaal met ruim 675.000 voor uit. De gunstige ontwikkeling is een gevolg van de aanvoer van steeds meer fijnere bloemen. Zo heeft de rozenteelt in Kenne merland reeds 'n behoorlijke betekenis ge kregen. Voor enkele jaren werden deze bloemen nog aangevoerd uit Enkhuizen. Dit jaar werden 12000 bos rozen door de kwekers in Kennemerland naar de veiling gebracht. Ook de teelt van de freesia's en nerine Advertentie Pertemonnaies v a. 2?5 De Speciaalzaak voor ÏJmuiden TROMPSTRAAT 2 - 4 en 10 - IJMUIDEN-O. Telefoon 4078 Lage groente prijzen De laatste veilingdag van 1960 in Castri- cum bood helaas ook geen betere perspec tieven voor de groente van de Castricumse "tuinders, voor de eerste maanden van het komende jaar. Natuurlijk is er nog geen vorstperiode geweest, waardoor zowel de •groente als de wortelen sterk in prijs kun nen stijgen, maar de noteringen van de afgelopen weken waren toch eigenlijk slecht voor de tijd van het jaar. Voor de Castricumse tuinders zal 1961 dan ook een beter jaar moeten worden om te kunnen „uitkomen". Alleen andijvie en witlof die vrijdag aan de markt kwamen, gaven goede noteringen -te zien. Verder gingen de produkten voor matige prijzen onder de klok door. De noteringen waren: Spruiten 0,26 tot 0,81, grove kwaliteit 0,31 tot 0,42. kopspruiten 0,09% tot 0,20, boerekool 0,29Vz tot 0,35'/», andijvie 0,66, prei 0,26% tot 0,33, uien 0,11, groenekool f 0,13, rodekool 0,08,witlof A 0,58, B 0,48. Vergeleken met het vorige jaar is de veilingomzet van de Castricumse veiling vereniging Ons Belang met- bijna 40 per cent gedaald. De oorzaak hiervan is in hoofdzaak gelegen in het feit dat eind 1959 voor de exportpeen prijzen van eigenlijk abnormale hoogte werden genoteerd. Er kwamen toen zelfs -prijzen voor van meer dan 55 per 100 kg. De hoogste notering, half december, bedroeg zelfs 58, hetgeen een nooit tevoren genoteerde prijs be tekende. Thans is nog geen hogere notering als 10,50 de 100 kg te zien geweest,, en vandaar dan ook dat de omzet van 1960 vergeleken bij 1959 419.000 lager is. De respectieve bedragen voor de jaren 1959 en 1960 zijn: 1959 938.933 en 1960 519.134,75. B\j de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. te ÏJmuiden werd in 1960 een record-aantal ideeën ingestuurd: 2500. Aan beloonde ideeën heeft bet bedrijf in 1960 een bedrag van 40.000 uitgekeerd. De afgelopen tien jaar kwamen er in totaal 14.955 ideeën binnen. De inzender van het 2500ste idee van 1960, de heer M.- Vallinga te ÏJmuiden, ran geerder bij de afdeling railvervoer, werd vrijdagochtend op het bedrijf verrast met een grote taart. Zijn idee een omloop- spoor aan te leggen waardoor de rangeer tijd zou worden bekort zal binnenkort worden beoordeeld. HINDERWET-AANVRAGEN Ingevolge de Hinderwet zijn aanvragen bij het gemeentebestuur van Velsen inge diend om vergunning voor uitbreiding van bedrijven of stichting van nieuwe bedrij ven. Hoogovens wil de Martin-staalfabriek uitbreiden met een multi-oven, het kantoor voor de veiligheidsdienst uitbreiden, de ruwbenzolinstallatie vergroten en de Wal- serij-west uitbreiden met eén werkplaats en kantoren voor de mechanische dienst. De heer E. Fennema te IJmuiden-Oost verzoekt vergunning ingevolge de Hinder wet tot het oprichten van een reparatie ruimte voor vrachtwagens aan de Narcis- senstraat 4 te Santpoort. Op donderdag 19 januari om elf uur des morgens zal in het raadhuis gelegenheid bestaan zijn be zwaren tegen inwilliging van deze ver zoeken, mondeling toe te lichten. wordt belangrijker. Daarbij zijn de ge maakte prijzen oplopend. Potplanten-teelt neemt af. Ofschoon de prijzen opliepen, nam de aanvoer sterk af. In het algemeen is de teruggang van de omzet bij de groenteveiling te Beverwijk niet het gevolg geweest van het onttrek ken van grond aan kwekers, als noodzake lijk middel woningbouw te plegen. Natuur lijk wordt elk jaar het areaal kleiner. Doch in het afgelopen jaar heeft de regen ontegenzeggelijk veel schade veroorzaakt. De tuinders verstaan hun tijd en velen van hen leggen zich toe op de teelt van voor deze streek nieuwe gewassen. Ook wordt de teelt intensiever door het ge bruik van rolkassen, zodat men het gehele jaar door kan kweken. De oesterhandel begint de gevolgen van de stakingen in België te gevoelen. Ver leden jaar zijn 5,5 miljoen oesters naar België uitgevoerd, tegen dit jaar slechts 5 miljoen. De laatste dagen is vrijwel niets geëxporteerd. Ook de mosselverzending naar België is aanzienlijk minder ge worden. VROLIJKE AFSLUITING VAN HET JAAR BIJ PLAATWELLERIJ De traditie getrouw heeft de personeels vereniging van de n.v. De Plaatwellerij vrijdagavond haar activiteiten over 1960 afgesloten met een zeer geslaagde oude- jaarsviering in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat De belangstelling was groot. De zeer grote belangstelling gaf de heer C. Luttik, voorzitter, grote voldoening, evenzeer de aanwezigheid van de directeur, ir. J. F. Clausen, die vervolgens zijn toe lichting gaf op vele interessante door de heer Schoonhoven gemaakte fraaie dia's van kolossale werkstukken, waaronder drukvaten van grote omvang. De dia's van de gehouden fotowedstrijd hadden even zeer de aandacht. Mevrouw Clausen voor zag de dia's, gemaakt van de toneelgroep tijdens de uitvoeringen van leuk commen taar. Mooie dia's waren te bewonderen van het door het personeel gemaakte zomer- uitstapje naar de Floriade. De grootste be langstelling ging uit naar de pi-achtige en vaak ontroerende kleurenfoto's, die ter ge legenheid van de uitdeling van cadeaus bij het Sint Nicolaasfeest in het kinder tehuis „Oosterweide" te Zaandam zijn ge maakt. Een welkome verfrissing ging vooraf aan een gezellige en aantrekkelijke kien wed strijd. Advertentie Voor een WHlemsbéekweg go - Telefoon 5619 Het assortiment naslagwerken is on langs verrijkt met een Adresboek voor het internationaal vervoer. Het is een fors deel geworden van bijna zevenhonderd pagina's, dat de onvermijde lijke dorheid van dergelijke opsommingen ten spijt toch een boeiend beeld biedt van de veelzijdigheid van het Nederlandse ver voerwezen te land, ter zee en door de lucht. De vervoerbedrijven zijn per vestigings plaats alfabetisch gerangschikt terwijl er tevens een verdeling per specialiteit is ge maakt zoals graan-, hout-, kolen- en erts- vervoer, tankvaart, zeesleepdiensten, Rijn vaart, vervoer per tank-, koel- of vries wagen, bloemenvervoer. vee- en visver- voer en zo voort. Bovendien bevat het Adresboek voor het internationaal vervoer een lijst van nevenbedrijven en van orga nisaties instellingen en vakbladen op het gebied van het internationaal vrachtver voer. Dit voor alle betrokkenen zeer nuttige werk kwam tot stand na overleg met en met medewerking van de verscheidene or ganisaties en instellingen van deze be drijfstak en werd uitgegeven door de n.v. Uitgeversmaatschappij Diligentia te Am sterdam. Met ingang van 2 januari 1961 zal bij alle bedrijven van Unilever in Nederland de werktijd in de fabrieken tot 45 uur per week worden verkort. Waar dit technisch mogelijk is betekent dit voor het personeel in de dagdiensten en voor het kantoorper soneel een vijfdaagse werkweek. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Meeden (toez.) J. Mostert kand. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Bedankt voor Koudekerk a. d. Rijn R. Bak ker, legerpred. te Doorn. Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te Tiel-Zaltbommel T. J. Keegstra te Waardhuizen - te Middelburg J. R. Wis- kerke te Heemse (O.) Advertentie CORN. ZWIER Keonemcriaan 224-226 ÏJmuiden Tel. 4324 Voor EERSTE KLAS SERVICE Simson en Delila (Thalia - thea ter, ÏJmuiden). „Simson en Delila" van Cecil de Mille is de film, waal-mee Thalia haar loopbaan beëindigt. Het Bijbel- gegeven is door De Mille op een soms imposante, soms wat kinderlijke wijze ver filmd, maar de totaal indruk is uitstekend. Simson (Victor Ma ture), de richter met al zijn kracht en zwakheid, is geen krachtpaster gewor den zonder meer. En Delila (Hedy Lamarr) is al evenmin een zijdig getekend. Hoe wel De Mille zich |1 enige vrijheden heeft veroorloofd sluit zijn film toch goed aan bij het bijbelverhaal. De godsdienstige ele menten blijven wel wat op de achter grond, maar dat kan bij dit onderwerp haast niet anders. De Mille heeft getracht een indringende studie te maken van de motieven die Delila hebben bewogen, en hij is daar tamelijk goed in geslaagd. Natuurlijk heeft hij zich ook weer uit geleefd in massaregie: een kolossaal ge vecht met de Filistijnen en een slotscène in de tempel, waar Simson de muren doet instorten. Men ziet maar al te duidelijk dat het niet echt is, maar toch blijft de bewon dering voor het grote vakmanschap, want het is bepaald geen sinecure een dergelijke scène op te nemen. Meeslepend is het ge vecht met de leeuw, en hoewel het spel van de meeste spelers maar zelden grote hoogte haalt, kan men zeggen dat toch ook in de intiemere speelscènes goed werk wordt geleverd. Een meeslepende kleurige verfilming dus van een dramatisch ge geven. Zondagmiddag „Rusty en het blinde meisje". Mein Kampt (R e x). Tot en met donderdagavond draait in Rex „Mein Kampf", de veelbe sproken schokkende film over de opkomst en ondergang van Adolf Hitler en zijn tra wanten. Men ziet het ontstaan van het nationaal-socialisme, dat door bruutheid en feilloos geregisseerde massabijeenkom sten de Duitsers in een vaste greep krijgt, de overrompeling van Oostenrijk, Tsjecho- slowakije en Polen, het drama van War schau, de concentratiekampen en de andere gruwelijkheden die het nazisme op zijn ge weten heeft. De film „Mein Kampf" is een aaneenschakeling van foto's, journalen en S.S.-instructiefilms. Het Nederlandse com mentaar werd geschreven en gesproken door dr. L. de Jong. Zondagmiddag „Casino de Paris". Simson, blind en gevangen, ontdekt dat zijn kracht is teruggekeerd. Delila, zijn verraadster, zal hem nu helpen ivraak te nemen op de Filistijnen. Een scène uit „Simson en Delila" (Thalia- theater). Echt iets voor Conny (L uxor -theater, Beverwijk). Con ny Froboess is deze week in Beverwijk een meisje, dat graag zangeres wil worden. We kennen dat zo langzamerhand wel van haar, maar het blijft toch elke keer wel weer amusant omdat ze nog zo onbezorgd over het witte doek huppelt en haar lied jes nog zo echt opgeruimd zingt. Donder dagavond wordt zij opgevolgd door vol leerde artiesten. Want dan ziet men in „Europa bij nacht" attracties uit verschil lende grote nachtlubs. Zondagmiddag „Het laatste duel". De hel van Birma (Kennemer - Theater, Beverwijk). „De hel van Birma" is een onbarmhartige oorlogsfilm, die niets verbloemt en juist daardoor meer waard is dan films, die het allemaal te mooi willen maken. Zondag tot en met woensdag een zeeroversfilm: „De boekanier". Zondagmiddag Martin en Le wis in „Het wide westen". Dc gemaskerde vleermuis (W. B. - t h e a t e r, Beverwijk). „De ge maskerde vleermuis" is een knaap van een griezelfilm. Een moord-maniak zorgt voor veel spanning, overigens niet ongebruike lijk in dit theater. Zondagmiddag „Speel- duivel en metgezel", maandag en dinsdag „Het mysterie van de mismaakte vrou wen". (Marquette, Heemskerk). „De pantof felheld" heet de gezellige film, die dit weekeinde voor de filmverpozing in Heemskerk gaat zorgen. Aanvoer van vrydag In ÏJmuiden werden vrijdag in totaal 840 kisten vis aangevoerd waarvan 50 tong en tarbot, 55 schol, 28 schar, 255 haring, 120 makreel, 160 schelvis, 100 wijting, 35 kabeljauw en gul, 15 koolvis, 22 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilo: grote tong 5.—, grootmiddel tong 5480, kleinmiddel tong 4.80 4.70, kleine tong I f 5.20—/ 4.60, kleine tong II 3.80—3.50, tarbot I 5.40— 4.50. Per 50 kilo: tarbot IV 12285, grote schol 5452, grootmiddel schol 62 54, kleinmiddel schol 7269, kleine schol I 8466, kleine schol II 88 51, schar 46—40, verse haring 24.40 14, makreel 2510.80, kleinmiddel schelvis 7660, kleine schelvis I 65 52, kleine schelvis II 31—19, wijting 25—15, grote gul 58, middel gul 42, kleine gul 3726, kleine koolvis zwart 33—19. Per 125 kilo: grote kabeljauw 360— 138, grote koolvis zwart 9285. Besommingen van vrijdag KW 90 5230, KW 143 5750. Aanvoer van zaterdag De totale aanvoer van vis in ÏJmuiden bedroeg zaterdag 265 kisten, waarvan 20 wijting, 60 schelvis, 70 koolvis, 35 haring, 35 makreel, 10 varia, 15 sardien, 20 schol, 1250 kilo tong en 27 stuks kabeljauw. SCH 135 Cornelia Maria 20 wijting, 50 schelvis, 70 koolvis, 35 haring, 35 makreel, 10 varia, totaal 230 kisten. Prijzen van zaterdag Export: witte koolvis 140, kisten kleine kabeljauw 162, kleine regels kabeljauw 98, zwarte koolvis 8898, grote tong 55.90, grootmiddel tong 66.10, kleinmiddel tong 5.605.70, tong I 4.80—5.40, slips 3.20—3.40. Binnenland: grote gul 67, middel gul 50, torren 3740, koolvis I 3937, koolvis II 30, grote schelvis 72, groot middel schelvis 65, kleinmiddel schelvis 62, pennen 62—65, braad 43—45, wijting 35, haring 1922, sprot 15.50, makreel 1723. Voor maandag IJM 10 Maria van Hattem 255 schelvis, 70 wijting, 25 gul en kabeljauw, 35 kool vis, 55 radio, 30 varia, 50 stuks kabeljauw, 65 kleine kisten haring. IJM 11 20 kisten, IJM 4 15 kisten, IJM 7 20 kisten, SCH 153 280 kisten en 60 stuks kabeljauw, IJM 18 Ariadne 70 kisten. Scheveningen De aanvoer was 200 platvis, 4000 kilo tong. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: A. Lips-van Dijk, z„ War- denaerstraat 1. Velsen-Noord; G. Verhage- de Groot, d., Dolfijnstraat 256, ÏJmuiden; P. G. Baars-Zorg, z., de Lumeij straat 33, IJmuiden-Oost; A. J. Harfst-Akkerman, z., Homburgstraat 50 rd., ÏJmuiden; R. G. van der Putten-de Brauwer, d., G. W. Burger plein 3, Rotterdam; M. A. Luitjes-Groot- veld, d.. Grahamstraat 228, ÏJmuiden; C. J. M. van Batum-van der Lem, d., Water- vlietstraat 11, Velsen-Noord; E. van Zwie- ten-Zandvoort, d„ Waterlandweg 4, Drie huis; J. E. de Vries-van Strien, z., Wester- hoevelaan 5, Santpoort; H. van der Have- Koning, z., Kromme Mijdrechtstraat 11, ÏJmuiden; M. M. Smit-de Kruijff, d., Pla- netenweg 272, ÏJmuiden; M. P. Sanders- Tholen, d., Eemstraat 1, ÏJmuiden; D. I. A. Vrij hof-Ackermann, d„ Koningin Wilhel- minakade 76, ÏJmuiden. ONDERTROUWD: J. M. C. Jansen, LT- muiderstraatweg 76, ÏJmuiden en A. Stals, Doelmanstraat 13, Velsen-Noord; A. Grau- welman, Cederstraat 38, IJmuiden-Oost en M. C. van Duffelen, van der Helststraat 15, IJmuiden-Oost, t.a. Cederstraat 38, IJmui den-Oost. GETROUWD: J. P. C. Kluijtmans en A. A. M. Vrijhoef, Platanenstraat 33, IJmui den-Oost; R. M. Hessels en Chr. Schol, Piet Heinstraat 86, IJmuiden-Oost; M. L. Ver schoor en W. G. Heijligenberg, Burg. Ram- bonnetlaan 32, ÏJmuiden; C. van de Pieter man en A. M. E. Kimman, Pegasusstraat 35, ÏJmuiden; A. H. A. Janssen en D. L. Milani, Gijzenveltplantsoen 165, ÏJmuiden; A. H. Aarts en A. C. Verheugd, Hoofdstraat 53, Santpoort; W. A. G. van Kolck en A. C. Castricum, Vinkenkrogtlaan 6, Velsen- Noord; C. G. Teeling en H. J. A. Morsink, Tappebeckstraat 45, Beverwijk; J. L. Cara- ti en A. G. M. B. Acquoij, Wijk aan Zeeër- weg 83, IJmuiden-Oost; P. H. Hoogeland en A. F. Oudendijk, Gijzenveltplantsoen 29, ÏJmuiden; J. B. Hoek en H. Beumer, Su- matrastraat 233, Beverwijk; L. van Biene en M. R. I. Visser, Grote Beerstraat 37, ÏJmuiden; W. L. Zeilmaker enM. E. Zwart, Kanaalstraat 23, ÏJmuiden; J. van Gelder en N. J. van Damme, van Poptaplant- soen 5 rd., ÏJmuiden. OVERLEDEN: A. M. van der Erve, 89 j„ weduwe van P. Th. G. Veltman, Peper straat 17, Beverwijk; D. Woudhuizen, 71 j., De Sav. Lohmanlaan 12, Velsen; C. Spring- intveld, 71 j., echtgenote van A. Harsveld, Walravenstraat 26, Velsen-Noord; H. J. te Lindert, 48 j., echtgenoot van M. E. Lang- werden, Groeneweg 21, IJmuiden-Oost; S. O. Schlichting, 18 j., Kleine Houtweg 30, Haarlem. Onderstaande landerijen aan de Vijf- huizenveg bij Vijfhuizen: een trooste loos beeld van grote plassen en diepe wielsporen, die de bodemstructuur bederven. Besomming van zaterdag SCH 135 Cornelia Maria 9600. Vishandel-examen De stichting vakopleiding vishandel heeft weer examens afgenomen in vakbekwaam heid in boekhouden-handelskennis. Bij deze in Utrecht gehouden examens slaag den de volgende kandidaten uit de IJmond: Vakbekwaamheid: groothandelaar: Joh. N. P. A. Hin, ÏJmuiden. Winkelier: M. de Boer, ÏJmuiden. Handelskennis: Venter: Joh. Ch. Jong, Velsen-Noord. Winkelier: G. J. Lub. Drie huis. L. van Gelder, ÏJmuiden. En op zee Het was gisteren de gehele dag storm achtig weer op zee. In de afgelopen nacht werd zelfs windkracht 10 gemeten. On danks dit nebben de trawlers nog een trek je kunnen doen. De „Albatros", de „Sati- na" en de „Postboy" zijn naar zee vertrok ken. Het Braziliaanse vliegdekschip „Minas Gerais" ligt nog altijd bij Verolme op Ro zenburg, ofschoon het vaartuig reeds lang aan de Braziliaanse marine is over gedragen en de bemanning gedacht had met de kerstdagen in Brazilië te zijn. Volgens de heer Verolme is er nooit van een zo vroeg vertrek sprake geweest. De Braziliaanse marine heeft nog altijd hoop, dat er eerst samen met de Neder landse Koninklijke Marine geoefend kan worden, onder meer door het tijdelijk be schikbaar stellen van vliegtuigen. Men wil gaarne practische ervaring opgedaan hebben als men in Brazilië met het schip arriveert. Een andere reden, waarom het schip nog niet vertrokken is. is volgens de heer Verolme gelegen in het feit, dat de „Mi nas Gerais" nog steeds niet volledig uit gerust is. Er wordt nog altijd op Ameri kaanse vliegtuigen gewacht. De heer Ver olme verwachtte dat het schip, dat op zijn werf geheel gemoderniseerd is, half januari zal vertrekken. Zoals de zomer van 1959 in onze herinnering voortleeft als een tijd-van-alléén- maar-zon, zo zullen we straks over 1960 spreken als van het jaar toen het aan één stuk dóór regende. Nergens is dit zo goed te bemerken geweest als op het platteland, waar de boeren een jaar van veel moeilijkheden en zorgen achter de rug hebben. In de eerste helft van 1960 was er nog niets, wat er op wees dat dit jaar van de laatste week van juni af aanspraak zou maken op het record van „het natste jaar sinds twee eeuwen". Integendeel! In het voorjaar waren er zelfs verwachtingen, dat 1960 wel eens even droog zou kunnen worden als zijn voorganger. De regenval in de maanden maart tot en met juni lag aanmerkelijk beneden het jaargemiddelde; vooral in de lente- en de zomermaand was dit het geval. Bovendien was de gemiddelde temperatuur in deze periode hoger dan gewoonlijk. Deze fac toren werkten het slagen van de hooioogst in de hand. Vooral in streken waar de hooibouw vroeg is, zoals in de omgeving van Haarlem, ging het drogen van het gras zonder enige strubbeling, evenals het binnenhalen van de oogst. In verscheidene .landbouwgebieden van ons land bracht deze toestand echter zor gelijke rimpels in de voorhoofden der landbouwers. Men vroeg zich af of de bo dem, die nog niet de voor een goede groei van het gewas benodigde vochtgraad had, dit jaar verder zou uitdrogen en dan een ernstigere noodtoestand zou veroorzaken dan een jaar tevoren het geval was. Op merkelijk is het, dat in verscheidene van deze streken tegen het eind van 1960 in derdaad de noodtoestand moest worden af gekondigd. Echter niet, omdat de bodem was uitgemergeld door de droogte, maar omdat akkers en landerijen onder water stonden. 1 Hoge kosten Irr het begin van de regenperiode, die kort vóór juli begon, waren de vooruit zichten voor de oogst nog niet zo slecht. Weliswaar was de temperatuur iets bene den normaal, maar in de nacht stond het kwik betrekkelijk hoog. zodat de groei somtijds werd bevorderd. De grote moeilijkheden kwamen echter pas toen de oogst moest worden binnen gehaald. In 1959 kon men in de Haarlem mermeerpolder letterlijk spreken van de „goudgekleurde graanvelden". Wie echter in de afgelopen zomer in de polder was, kreeg daar een troosteloze aanblik. Weken achtereen stond het rijpe koren op hokken en tollen om te drogen. Door de gestage regenval (in juli en augustus resp. 42 en 131 millimeter boven normaal), het broeierig warme weer en het veel te ge ringe aantal zonuren, ging de kwaliteit met de dag achteruit. Van goudgeel werd het grauwgrijs van kleur. Een enkele dro ge dag, waarop een ferme wind over de landerijen blies, werd tot in de nacht ge bruikt om de gewassen binnen te halen. Maar weldra bleek dat de schade groot zou zijn, doordat de korrels in de aren van de gemaaide gewassen en zelfs van die welke nog vast op het veld ston den begonnen uit te lopen. Er kwam „schot" in, zoals dit in landbouwerstaal heet; sommige hopen met bossen gemaaid koren waren overdekt met een zachtgroe ne kleur, veroorzaakt door de uitlopende korrels. Dit verschijnsel heeft in 1960 over al in Nederland grote schade veroorzaakt. Men schat dat rond honderd miljoen kg. tarwe niet in aanmerking komt voor de garantieprijs, omdat er meer dan vijftien percent „schot" in zit. Dit betekent, dat de boer voor deze hoeveelheid een bedrag van misschien nog geen vijftien cent per kilo ontvangt in plaats van f 0.31. Machines liepen vast Ook In het najaar zette de regenperiode zich met onverminderde hevigheid voort. Het gevolg was dat in Vijfhuizen waar gemiddeld ongeveer 730 mm. neerslag ge meten wordt dit jaar 987 mm. viel! Deze ongunstige omstandigheden bewezen de betrekkelijke waarde van de landbouw mechanisatie. Deze is immers in grote trekken aangepast aan een normale toe stand, waarvan dit jaar geen sprake was. Vooral bij het oogsten van aardappelen en bieten bleek dit overduidelijk. De rooimachines liepen vaak in minder dan geen tijd vol in de natte grond en waren niet te gebruiken. Om de zwaar beladen wagens van de akker te kunnen krijgen had de boer twee en soms meer trekkers nodig. Hierbij bleek dat vooral de typen met grote wielen het meest vol deden door hun grote draagoppervlak en het feit, dat bij verzakken de achteras niet zo vlug de grond raakte. Overigens was het vele gerij dikwijls zeer nadelig voor de bodem. De ondergrond kneedde dicht en liet bijgevolg in het geheel geen water meer doorzakken. Soms was de mechanische trekkracht in het geheel onvoldoende en vaak is het in het afgelopen najaar vertoond, dat dan 1 pk het paard de vele pk's van de trekker te hulp moest komen. Een gevolg van deze moeilijkheden was een hoog kostenpercentage voor de boer. Er moesten handwerkers worden inge schakeld (die vrijwel niet te krijgen wa ren, zodat in verscheidene streken mili tairen en scholieren aan het werk werden gezet), de diepe sporen in het land vra gen extra werkzaamheden voor het her stel, het tarrapercentage van aardappelen en bieten was hoog, omdat er veel klei bleef aankleven en er moest veel extra werk worden verricht om de wielen van trekkers en wagens te reinigen, als deze van de akker op de openbare weg kwamen. De polders in de omgeving van Haar lem kwamen er nóg niet ongunstig af. Elders in het land is de schade zeer groot. Zo bevinden zich in zuidwest Nederland nog ongeveer duizend hectaren aardappe len in de grond. Deze kunnen niet meer worden geoogst en men kan zich de scha depost voorstellen wanneer men weet dat aan pootgoed en voorbereidende werk zaamheden een hectare aardappelen daar ongeveer tweeduizend gulden kost.. In de Veenkoloniën ging veel pootgoed, bestemd om in 1961 te worden uitgezet, door de regen verloren. Knolvoer en bietenloof zijn in tal van veeteeltgebieden een goede en onmisbare bijvoeding voor het vee in de wintermaan den. Maar als er veel gronddelen aan kleven en ze beschimmeld zijn door de vochtige atmosfeer, zijn ze vooral voor paarden en jongvee schadelijk. Tal van boeren namen daarom geen halve maat regelen: het zo kostbare voer werd een voudigweg ondergeploegd, omdat het on bruikbaar was. Tot overmaat van ramp was de toestand van de weilahden zódanig dat het vee op vele plaatsen in de af gelopen herfst vroeg naar de stallen ging. Pompen en nog eens pompen In de polders, waar de waterhuishou ding door bemaling kan worden geregeld, heeft men dit jaar een topseizoen beleefd. Vooral de dertig uren onafgebroken regen val op 3 en 4 december hebben veel moei te veroorzaakt. In één van de kleine pol ders, juist buiten de ringvaart van de Haarlemmermeer, kan men bij voorbeeld in een normale herfst en winter het water gemakkelijk op peil houden door af en toe enkele uren te malen. Nu was het echter nodig dat het gemaal zes en zestig uur achtereen op volle toeren draaide, alvo rens men zag dat het water in de sloten begon te zakken. Het regelen van de waterstand is ook in deze tijd van het allergrootste belang met het oog op de oogst van het volgende jaar. Immers is het nu de tijd, waarop het zaad van winterrogge en wintertarwe aan de bodem had moeten worden toever trouwd. En ta! van percelen zijn nog zó nat, dat het niet mogelijk is om er met de zaaimachine op te werken. Al met al is het tweede halfjaar van 1960 een pe riode geworden, die niet alleen de vakan tiegangers zal heugen, maar die vooral voor de landbouwers bekend zal blijven als een tijd van grote zorg, hoge kosten en, op vele plaatsen, een schamel resul taat.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9