Communistische troepen vallen koninkrijk Laos binnen ZOA VO-raad overweegt een geallieerde interventie Veiligheidsraad woensdag op Cubaans verzoek bijeen HET WEER Kennedy benoemt opnieuw twee Harvard-figuren I Nieuwe regeringsverklaring kost veel moeite en tijd v. LOON's f Laos Burgemeester van Namen gearresteerd Kroesjtsjev en Kennedy wisselen boodschappen mtsm mèm? MAANDAG 2 JANUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. VIETNAM THAILAND vpcLTito««i CAMBODJA KEUKENHANGKASTJES 52.50 „DE HOUTHAL" Wegens dreigende Amerikaanse militaire invasie tW MORRIS ieforeifouêuif! LANGE SUÊDE- EN NAPPA-MANTELS Harde wind langs de kust Door gasverstikking omgekomen Wederzijdse bereidheid tot betere betrekkingen Automobielbedrijf Hoofdagent DKW en Auto Union Kennedy benoemt neger Het woord is aan - x* a fig, Boeganda wenst losmaking van Oeganda In de krant van heden: Weerrapporten J> 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4, 8 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6, 8 Toch Is Het Zo 7 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport u, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 1 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 51 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije VIENTIANE (Laos) (UPI) De Laotische régering in Vientiane heeft mee gedeeld, dat twee belangrijke provinciale hoofdsteden, Phong Saly in Noord-Laos en Xieng Koeang, zijn veroverd door communistische Patnet Lao-troepen, die stèun krijgen van Noord Vietnamese en Chinese eenheden. Xieng Koeang is de hoofdstad van de provincie ten zuidoosten van de koninklijke residente Loeang Prabang. De stad werd opgegeven, zo werd gezegd, om te voorkomen, dat artillerievuur haar zou verwoesten. De regering in Vientiane maakte ook bekend mobilisatie te overwegen. Verder wordt nog gemeld, dat de bevelhebber van de Laotische regeringsstrijdkrachten, generaal Phoemi Nosavan, troepen heeft gedirigeerd naar de vlakte van Jars, een geheel met alang-alang (olifantsgras) feégroeid gebied, dat belangrijk is voor de verdediging van drie vliegvelden in Laos. De vlakte ligt vlak bij de grens van Vietnam. De Pathet Lao beweert haar geheel onder controle te hebben. Communistische eenheden die hier in de om géving liggen ontvangen hun voorraden uit de lucht. De transportvliegtuigen zijn van het type Ilyoeshin-14. BANGKOK (UPI-Reuter) Vanmorgen zou om half elf Nederlandse tijd de Raad van de Zuid-Oost-Aziatische Verdrags organisatie (ZOAVO) in Bangkok bijeen komen. De leden zijn: de Verenigde Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippjjnen, Thailand èn Pakistan. Laos is geen lid, maar het land kan wel een beroep om bijstand doen op de Ver dragsorganisatie. De aangesloten leden zouden een aanval op het kleine vorsten dom kunnen beschouwen als een daad van geweld,, henzelf aangedaan. „Korea" In kringen van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken zei men te hopen dat 'n spoedzitting van de ZOAVO- raad over de toestand in Laos de commu nistische buren ervan zou weerhouden een grote invasie in het kleine vorstendom te beginnen. Communistisch China en Noord-Vietnam zouden moeten beseffen, aldus deze zegslieden, dat een tussenbeide komen van de ZOAVO, bijvoorbeeld door het zenden van troepen, een tweede „Ko rea" van Laos zou kunnen maken. President Eisenhower liet zich gisteren voortdurend op de hoogte brengen van de jongste ontwikkelingen in Laos. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter. is inmiddels van een korte vakantie in Washington terugge keerd. Indien de Verenigde Staten er toe zouden besluiten om troepen te sturen naar het Zuid-Aziatische Koninkrijk, zouden zij de Amerikaanse eenheid kunnen inzetten die in de Zuidchinese Zee op patrouillevaart is. Deze vloot bestaat uit twee vliegdek schepen, 1400 mariniers en een aantal tor pedojagers. De Verenigde Staten zouden reeds de hulp voor prins Boen Oem's leger hebben versneld en uitgebreid. Amerikaanse functionarissen te Bangkok hebben vandaag meegedeeld, dat gisteren 62 van hun landgenoten uit de Laotische hoofdstad Vientiane zijn geëvacueerd. 10UANGPRABANG PRA^AN VIENTIANE De transportafdelingen van verscheidene Amerikaanse luchtmachtbases, uitgerust met C-130 toestellen, zijn in staat van alarm gebracht, gereed om eventueel troe pen naar Laos te vervoeren. Een woord voerder van de basis Shaw in Zuid-Caro- lina zei dat het alarm was afgekondigd „in verband met de internationale toestand". Een woordvoerder van de Tactische Lucht macht van de basis Langley in Virginia verklaarde dat het alarm slechts een rou tinemaatregel is. Het Russische persbureau Tass heeft uit Hanoi bericht dat Noord-Vietnam officieel heeft ontkend Vietnamese soldaten naar Laos te hebben gestuurd. Advertentie moderne vormgeving HOUT TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad zal woensdagmiddag bijeenkomen ter behandeling van de Cubaanse klacht over Amerikaanse „agressie". Cuba heeft zaterdag gevraagd, onver wijld een bijeenkomst van de Veiligheids raad te beleggen ter bespreking van een „dreiging van een militaire invasie op Cuba door de Verenigde Staten". Het verzoek werd gericht tot de Russi sche afgevaardigde Zorin die in de maand december voorzitter van de Veiligheids raad was. In januari wordt de raad geleid door Omar Loutfi van de Verenigde Arabi sche Republiek. In een boodschap aan Fi del Castro ter gelegenheid van het nieuwe jaar en de tweede verjaardag van de Cu baanse revolutie tegen het bewind van Ba tista, heeft premier Kroesjtsjev verklaard, dat het Cubaanse volk altijd op de solidari teit en steun van het Russische volk kan rekenen in zijn strijd om de onafhankelijk heid en vrijheid en de Ontwikkeling van de nationale economie. Belachelijk HAVANA (Reuter-AFP-UPI) Castró's miliciens hebben zaterdag aan de kust Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Ma tige, later krachtige en langs de kust harde wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. kanonnen in stelling gebracht, waarvan de lopen naar zee zijn gericht. In Havana zelf heerst een grote militaire bedrijvigheid. Radio-Havana roept mili ciens op, die zich naar bepaalde punten moeten begeven. De Cubaanse regerings pers heeft zaterdag gemeld, dat de Ameri kanen „op het punt staan" binnen te val len. Washington heeft deze berichten „be lachelijk" genoemd. De Amerikaanse zaakgelastigde in Havana heeft in een no ta aan de Cubaanse regering verklaard, dat beschuldigingen en insinuaties inzake Amerikaanse medeplichtigheid aan bom aanslagen in Havana vals zijn. Luidruchtig Het nieuwe jaar is in de Cubaanse hoofd stad zeer luidruchtig begonnen. Er ont ploften 32 bommen, waarvan er 27 vrijwel gelijktijdig afgingen te middernacht. In alle rooms-katholieke kerken werd gebeden voor een „1961 zonder communisme". De Cubaanse regering heeft bepaald dat Amerikaanse burgers voortaan over visa zullen moeten beschikken om Cuba te kun nen binnenkomen. De maatregel, aldus een toelichting, is genomen, om redenen van staatsveiligheid. „De regering van de Verenigde Staten heeft van de vroegere toestand herhaaldelijk misbruik gemaakt om onder het mom van toeristische be langstelling daarmee niet in overeenstem ming zijnde praktijken te bedrijven," al dus de regering in Havana. De Cubaanse politie heeft de 50-jarige George Kaufman, directeur van het kan toor in Havana van het Amerikaanse pers bureau Associated Press, gearresteerd. Ook de echtgenote van Kaufman werd in hechtenis genomen. De reden voor de ar restaties is nog niet bekend. Het Cubaanse kabinet, onder voorzitterschap van pre mier Fidel Castro, heeft voorts besloten diplomatieke betrekkeningen aan te kno pen met de communistische landen Noord- Vietnam, Albanië, de Sovjet-republiek Bui ten-Mongolië, en de linksgerichte Afri kaanse republiek Mali. Doordat een gasslang in de keuken los raakte is de 80-jarige mevrouw A. Grim- me-Van der Sluis in Almelo door verstik king om het leven gekomen. Een medebe woonster, die nieuwjaarswensen wilde aan bieden, vond de dame geruime tijd na haar dood in de huiskamer. BRUSSEL (Reuter-AFP) De burge meester van Namen en een socialistisch lid van de gemeenteraad zijn zondag ge arresteerd, verdacht van medeplichtig heid aan sabotage aan veertig bussen, al dus heeft de politie in Brussel meegedeeld. De sabotage zou zijn gepleegd in een ga rage in het nabijgelegen Salzinnes. Zeven personen die er eveneens van worden verdacht bij deze kwestie betrok ken te zijn zijn reeds voor de rechter van instructie verschenen. (ANP) In Luik en in Verviers zijn tijdens het weekeinde achttien arrestaties verricht. De aangehoudenen worden ver dacht van mishandeling van werkwilligen en een commandant van de rijkswacht en van het plegen van sabotagedaden. De Belgische spoorwegen hebben mee gedeeld, dat er vrijdagavond een hoog spanningsmast op de lijn Brussel-Charle- roi is opgeblazen. In Korsworm tussen Luik en Brussel is in de nacht van vrij dag op zaterdag een staaf dynamiet ge legd op de spoorrails. Men kon de staaf verwijderen voor ze tot ontploffing kwam. In Doornik zijn zaterdag twee politieman nen gemolesteerd. In de Borinage patrouilleert de rijks wacht met bulldozers om de versperrin gen op te ruimen, die de stakers op de wegen aanbrengen. Dikwijls worden de barricades weer opgeworpen, zodra de handhavers van de orde uit het gezicht zijn verdwenen. De wegen in dit gebied waren vorige week op 25 plaatsen gebar ricadeerd. In Bergen zijn in oudejaarsnacht de eta- lageramen van twee plaatselijke dagbla den vernield. Twee stakers werden aange houden. Een werd op heterdaad betrapt bij het openbreken van éen straat. De an dere had op een weg nabij Bergen een arts aangehouden en aangevallen. Inmiddels bereiden de socialistische vak bonden voor morgen de dag waarop het parlement weer bijeenkomt in alle de len van België nieuwe betogingen voor. In Brussel zullen de stakers hun actie van daag reeds voortzetten. (Zie verder pagi na 3). PALM BEACH (Florida) (U.S.) (Reuter) In antwoord op de nieuwjaarswensen van de Russische premier Kroesjtsjev, heeft Amerika's nieuwe president Kenne dy in een boodschap naast een betuiging van erkentelijkheid voor diens goede wen sen de hoop uitgesproken dat de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in de komende maanden zul len worden gekenmerkt door goede wil en een gemeenschappelijk verlangen naar vrede. Kennedy reageerde niet op de suggestie van de Russische premier op de oude jaarsavond-ontvangst in het Kremlin om het U-2-incident als afgedaan te beschou wen. In antwoord op vragen van verslagge vers zei Kennedy lievèr niet te willen zeg gen of er naar zijn mening een tegenstrij digheid bestaat tussen Kroesjtsjev's bood schap waarin hij de hoop op vrede en vriendschap tussen beide landen in het nieuwe jaar uitdrukt, en de situatie in Laos. Ook werd hem gevraagd of de Russen bij hem privé „vredes-voelhorens" heb ben uitgestoken met het oogmerk de be trekkingen op een vriendschappelijker ba sis te brengen na zijn ambtsaanvaarding als president. Kennedy antwoordde berichten in die zin te hebben gelezen, doch hij wilde het „hier liever maar bij laten". LONDEN Hoewel de „nieuwjaars wens" van Kroesjtsjev aan premier Mac- millan geen rechtstreekse politieke punten bevatte, wordt bet gebaar volgens onze correspondent in Londen beschouwd als een nieuw bewijs dat Kroesjtsjev van plan is de koude oorlog te verzachten. Mac- millan is bezig zijn eigen denkbeelden uit te werken om nieuwe onderhandelingen tussen Oost en West op gang te brengen. Advertentie Korte Kleverlaan 30-40 - Bloemendaal Tel. 51301 - 55446 Zie onze advertentie op pagina 6 De niéuwe Amerikaanse president Kennedy heeft de neger Robert Wea ver (rechts) benoemd tot directeur van het federale bureau voor de financie ring van de woningbouw. Nog nimmer heeft een neger zo'n hoge regerings functie gekregen. Telefoto Anonymus: Elk nieuw jaar komt in een schijn van verandering en verbetering. Doch meestal bepaalt de verbetering zich tot de druktechniek van de kalender. (Van onze correspondent) WASHINGTON Opnieuw heeft Ken nedy twee figuren, afkomstig van de Har- vard-universiteit aan zijn staf toegevoegd. Robert Weaver, een 53-jarige neger, wordt hoofd van het bureau van financiering van de woningbouw, dat jaarlijks een miljard dollar uitgeeft. Weaver zou twaalfduizend ambtenaren onder zich krijgen. Zijn sala ris zou 21 duizend dollar bedragen. Het is de hoogste post die een neger ooit bij de regering heeft bekleed. Bovendien be staat er een goede kans dat de nieuwe V;" V' -VA. ■ïimBNËi-. ..vif (Vart onze parlementaire redacteur) De ministerraad, die vrijdag had ver- aderd van 's morgens tien uur tot avonds kwart over twaalf, is zaterdag opnieuw bijeengeweest. Dat beraad had natuurlijk niet alleen betrekking op de formulering in de regeringsver klaring, die voor alle partijen een terug tocht zonder teveel gezichtsverlies mo gelijk moet maken, er komt in de re geringsverklaring ook een beknopt pro gram voor de resterende normale zittingsduur van het kabinet tot midden 1963. Er moesten dus een aantal belang rijke beslissingen worden genomen, die langdurig beraad vergden. Het kabinet-De Quay wenst bij zijn wederoptreden enige zekerheid omtrent de toekomst, vooral omdat drs. Hazenbosch heeft verklaard, dat de A.R.-fractie (met 13 van de 150 zetels in de Tweede Kamer) v/il waarmaken wat zij in de verkiezings tijd heeft beloofd. Wanneer de andere par tijen ook willen waarmaken wat zij in de verkiezingstijd hebben beloofd, dan zou het kabinet weieens opnieuw kunnen val len. In ons land beschikt geen der partijen over een meerderheid om te kunnen waar maken wat zij tijdens de verkiezingen hebben beloofd. Er is dus altijd samenwer king nodig. Het kabinet-De Quay is echter niet gebaseerd op vastgelegde afspraken, die buiten de waarneming van de kiezers zijn tot stand gekomen. Ook voor de twee de periode van het kabinet-De Quay wor den geen formele afspraken gemaakt tus sen de partijen die het steunen, maar het kabinet heeft wel willen nagaan of er redelijke kansen zijn op een meerderheid voor het toekomstige regeringsprogram. Daarom hebben de ministers hun voel horens uitgestoken onder hun partijgeno ten om te kunnen beoordelen wat er te be reiken zal zijn. In de ministerraad kwam men voor de moeilijkheid te staan in tere kwesties pre cies te formuleren waarover men het na vermoeiende discussies eens was gewor den, rekening houdend met de kans op een meerderheid in het parlement. Ofschoon dus de partijen tegenover elkaar en tegen over het kabinet formeel niet aan bepaal de afspraken gebonden willen zijn, moeten de ministers tegenover elkaar wel gebon- Een koud kunstje is op nieuwjaars dag bij de Rotonde te Zandvoort ver toond. Leden van een Haarlemse zwemclub doken daar de zee in, blijk baar om het onder de kerstboom te kunnen navertellen. Hun aanblik werkte bepaald ontnuchterend. den zijn om een eendrachtig regeringsbe leid te kunnen voeren en daardoor sterk te staan in het parlement. In het kabinet moet men wél afspraken vastleggen. Dat vergt inspanning en tijd. Op regerings niveau zijn de laatste dagen enkele be langrijke beslissingen genomen, waarvan in voorzichtige formuleringen ook wel het een en ander zal blijken in de komende regeringsverklaring. Nu de woningbouw- kwestie is opgelost doordat de A.R.-fractie het hoofd heeft gebogen, heeft het bijeen komen van de Kamerfracties vooral de be doeling de Kamerleden over de gang van zaken in te lichten voordat de Tweede Kamer weer bijeenkomt. Het vastleggen van het regeringspro gramma in de ministerraad verlengt nog de kabinetscrisis, ofschoon de kwestie die het conflict veroorzaakte, reeds lang is op gelost. Hedenmiddag hielden enkele Tweede Kamerfracties nog vergaderingen. Prof. De Gaay Forttnan wacht het resultaat van die vergaderingen af. Wellicht zou hij heden nog de voorzitters dier fracties ontvangen, tenzij deze schriftelijk rapport uitbrengen over het verhandelde. Ook de ministerraad zou hedenmiddag bijeenkomen. functionaris binnenkort in het kabinet zou worden opgenomen, daar Kennedy tijdens zijn campagne heeft beloofd een departement voor stadsproblemen te zul len instellen. Weaver, thans vicëvoorzitter van Newyorks woningbouwcommissie, lijkt voor zulk een kabinetspost de aangewe zen persoon. De man, die een boek ge schreven heeft over het negerghetto, zal zijn rasgenoten zeker niet vergeten bij zijn actie voor de opruiming van achter buurten. Weaver staat bekend om zijn militanre houding in de strijd tegen de rassenschei ding. Hij is voorzitter van de Nationale Vereniging voor de behartiging van de belangen der Kleurlingen (NAACP). McGeorge Bundy ,de 41-jarige Repu blikeinse deken van Harvards faculiteit voor kunsten en wetenschappen, wordt Kennedy's speciale medewerker voor de nationale veiligheidsraad. Deze adviseren de raad bestaat uit topfiguren van het State Department, het Pentagon en de con traspionagedienst. De president beraad slaagt herhaaldelijk met deze groep over de richting van Amerika's buitenlandse politiek. De intelligente Bundy krijgt onder andere de taak in memoranda onderwer pen gereed te maken voor discussie. De aanstelling van Averell Harriman tot Kennedy's reizende ambassadeur be oogt vooral de taak te verlichten van de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Harriman die ambassadeur is ge weest te Londen en in Moskou en gouver neur van de staat New York, zal Amerika kunnen vertegenwoordigen op buitenland se conferenties en speciale missies. KAMPALA (Oeganda) De Boeganda Lukiiko, het negergouvernement van Boe ganda, heeft zaterdag een resolutie aan genomen, welke eist dat Boeganda per 1 januari 1962 vrij moet zijn. De resolutie werd op de publieke tribune met gejuich ontvangen. Stamleden buiten het gebouw, waar de Boeganda Lukiiko vergaderde, namen het gejuich over. De Britse gou verneur van Oeganda (het protectoraat waarvan Boeganda deel uitmaakt) Sir Frederick Crawford, heeft onmiddellijk de noodtoestand afgekondigd en geëist, dat het negergouvernement aftreedt. Troepen zijn in paraatheid gebracht om het hoofd te kunnen bieden aan onlusten, die uit zouden kunnen breken, als gevolg van de resolutie. Toen de blanken ongeveer een eeuw ge leden in Oeganda kwamen, was Boegan da een machtig rijk, dat een hoge graad van ontwikkeling had bereikt. Als gevolg van de stamoorlogen, taande zijn macht echter en werd opgenomen in het gebied Oeganda. Thans regeert er een negergou vernement, onder koning Freddie. Deze is gekant tegen de vrijmaking van Oeganda, als er geen speciale regeling getroffen wordt voor Boeganda.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1