Belgische regering zal water in de wijn moeten doen DE GAULLE PLAATST DE STOK ACHTER DE DEUR Senator Mansfield pleit voor minder troepen in Europa WERELDNIEUWS r NAAIMACHINES Van dag tot dag Tegenstellingen tussen Vlamingen en Walen spitsen zich steeds meer toe Als hij een te zuinige meerderheid krijgtzal de generaal aftreden Onfortuinlijk begin van sleepreis naar Perzië ^Praatótoel Vader reist naar ernstig gewonde zoon in Z.-Afrika 0/o de V. Separatisme Zeelui maakten brokken met weggenomen auto Russen zouden Amerikaans voorbeeld moeten volgen Israel betaalt verdediger van Eichmann 20.000 Onderzoek naar ramp met de „Lake .Fithian" duurt voort A wijzend H. B. Fortuin gevaarlijk® oplossing van. Kinderen vielen Ciev jammer disch Als de kabinetscrisis van 1960 weer tot het verleden behoort, zullen allen die de huidige regeringscombinatie een goed hart toedragen, ongetwijfeld verwachten dat men zich op het Binnenhof er wel voor zal hoeden voor de verkiezingen van 1963 nog maals brokken te maken. (Van onze correspondent) In België is een week begonnen die van allesoverheersend belang BRUSSEL. b is voor land en volk. Tijdens nieuwjaarsdag heeft er een soort bestand geheerst. Er zijn hier en daar, vooral bij de K.V.P., |)e berichten, welke regering, vakbonden en werkgevers deze keer over staking stemmen opgegaan om toch voor de rest 0f werkhervatting hebben gegeven zijn schaars een bestand in de communiqué- van de parlementaire periode terug te 00ri0g Achter de schermen werden de besprekingen echter voortgezet. Men kan keren tot wat sterker bindingen tussen de zejfs zeggen: in een koortsachtig tempo. De regering begrijpt zeer wel dat zij regering en de politieke groeperingen er njet jcomt met bet vertoon van flinkheid, het beschermen van werkwilligen en waaruit zij is voortgekomen dan bij de |iaar weigering de Kamer vervroegd bijeen te roepen alleen. Er moet een op- vorming van het kabinet-De Quay het ge- |ossing worden gevonden om tegemoet te komen aan de socialistische bezwaren tegen de Eenheidswet. bewering is juist. De gehele strijd zoals hij thans op het politieke vlak en op dat van de vakbonden wordt gevoerd is eigen- val was. Ons is gebleken dat men daar voor bij de anti-revolutionaire fractie niet zo heel veel voelt zolang de reconstructie van de regeringsploeg beperkt blijft. Het is ongetwijfeld waar dat er in het kabinet-De Quay zwakkere bewindslieden zijn aan te wijzen dan de ministers waar op de protestants-christelijke Kamerleden het bij deze gelegenheid hadden gemunt. De kabinetscrisis was echter minder een gevolg van een politiek dan wel van een sociaal onbehagen binnen de Anti-revolu tionaire partij en in mindere mate ook binnen de Christelijk-historische unie, zo als ons uit gesprekken met exponenten van deze richtingen is gebleken. Natuur lijk bestonden er meer grieven: de cock tailparty van de minister-president, het merkwaardige beleid ten aanzien van de reis van de „Karei Doorman", de toto kwestie, de landbouwpolitiek, kortom: men heeft ons verzekerd dat er een lijstje kan worden opgemaakt met wel anderhalf do zijn onvervulde wensen welke de vooruit strevende Kamerleden uit de protestants- christelijke hoek na aan het hart liggen Deze kabinetscrisis heeft dan ook vooral weer eens duidelijk gemaakt hoe betrekke lijk de begrippen progressief en conserva tief zijn en hoe moeilijk het is ze steeds terecht toe te passen. Het lijdt immers geen twijfel dat voor de grote massa der kiezers de ministers Zijlstra en De Pous de progressieve vleugel van hun beider par tijen vertegenwoordigen. De heer Bruins Slot daarentegen staat als overwegend con servatief te boek. Daaruit valt de beroering te verklaren welke het heengaan van mi nister Zijlstra in de Anti-revolutionaire partij te weeg heeft gebracht. Zijn lang durige en harmonische samenwerking met de socialisten en de feitelijke doortrekking van de destijds door de Partij van de Ar beid voorgestande financiële lijn hebben het beleid van minister Zijlstra de roep van „progressief" te zijn bezorgd. Met mi nister De Pous is dat eveneens het geval door zijn stringente prijspolitiek, welke het bedrijfsleven slechts weinig speling laat. Daar komt nog bij dat beide ministers in het kabinet-De Quay tot de krachtigste en bekwaamste figuren behoren. In anti-revolutionaire parlementaire kringen vindt men echter, dat vooral mi nister Zijlstra langzamerhand te eenzijdig economisch is gaan denken: zijn formules zijn op zich zelf niet onjuist maar ze wor den te weinig beïnvloed door de sociale dynamiek welke vooral de jongere anti revolutionairen bezielt. Het is bijvoorbeeld bekend dat het Kamerlid mr. B. W. Biesheuvel een vurig pleitbezorger is van een veel radicaler aanpak van de hulp aan de economisch onderontwikkelde landen, zowel uit ideële als uit praktische motieven. Het is ook be kend dat minister Zijlstra daar niet erg geestdriftig voor is omdat de financiële consequenties van een dergelijk streven niet in zijn prioriteitenschema passen. En dat met name de a.r. vakverenigingsver tegenwoordigers moeite hebben met de vooral door minister De Pous geïnspireer de loonpolitiek, is in de Tweede Kamer onmiskenbaar gebleken. Wie de politieke tegenstellingen onder die gezichtshoek be kijkt, merkt wel dat „progressief" en „con servatief" nimmer aan bepaalde personen of zelfs partijen hecht verbonden begrip pen zijn maar dat zij bij het voortschrijden van de tijd geleidelijk verschuiven. Wanneer deze kabinetscrisis tot gevolg zou hebben dat de kiezer van deze relati viteit beter doordrongen zou geraken en hij juist daardoor bewuster zijn stem zal uitbrengen, zou er voor de democratie, on danks de schijn van het tegendeel, toch nog iets gewonnen zijn. De linksgeoriënteerde partijen hebben nog altijd bijna 90 van 212 zetels van de Kamer, de roomskatholieke volkspartij heeft ér 104, de liberalen 20. Het is een verhouding die tot gevolg heeft dat de re geringspartij zich niet kan veroorloven te regeren tegen de wil van de socialisten in. Men zou trouwens premier Eyskens kun nen herinneren aan zijn regeringsverkla ring van elf jaar geleden toen hij, spre kend over de koningskwestie, beloofde daarvoor een oplossing te zoeken „in een geest van ruime verstandhouding". Die ruime verstandhouding is toen door Spaak, de tegenwoordige secretaris-generaal van de NAVO, gesaboteerd. Het is niet toevallig dat aan die rege ringsverklaring van 1949 is gedacht. Ook toen stonden Walen en Vlamingen tegen over elkander en ook toen vierde het Waalse separatisme hoogtij. Er is in de dagelijkse berichtgeving over de Belgi sche stakingen reeds verscheidene keren gemeld dat de gebieden van stakers en niet- stakers vrijwel worden gescheiden door de taalgrens. Ook dat Renard, de Waalse socialistische vakbondsleider eigenlijk verder gaat en meer onverzoen lijk is dan de voormannen van de Belgi sche socialistische partij. volk om te kunnen overzien wat er speelt en leeft, en alleen in het paleis van Lae- ken kan nog de brug tussen partijen wor- den geslagen. België gaat een moeilijke week en moeilijke tijden tegemoet. ANP In een toespraak voor de radio heeft eerste minister Eyskens zaterdag avond herhaald, dat de „regering voor het geweld niet kan en niet zal wijken". „Se dert vorige week is een verkeerd voorge- licht deel van de bevolking in beroering gebracht om, op' straat, politieke beslis singen af te dwingen. De inzet is veel meer dan de eenheidswet, die opzichzelf reeds voor ons land van levensbelang is. Het gaat om niets minder dan het be staan en de werking van onze parlemen taire instellingen zelf," aldus professor Eyskens. Verschillende Tilburgse wollen stoffen fabrieken zullen wanneer de stakingen in België deze week nog voortdurend moei lijkheden krijgen. Bij verschillende bedrij ven worden geen wolprodukten die over het algemeen uit België worden betrokken lijk het vraagstuk van de Eenheidwet reeds aangevoerd. De voorraad van verschillen- voorbij. I de fabrieken is bijna uitgeput. In Tilburg I en omgeving vreest men bovendien, dat Federalisme wanneer de voor woensdag aanstaande in het gewest Turnhout uitgeroepen sta' Er zijn trouwens meer symptomen: de stakers in de Borinage zingen bij betogin gen de Marseillaise en roepen (in het Frans) „Leve de Republiek". Radiowa gens van de Franse televisie worden toe' gejuicht. Toen Waalse stakers vrijdag naar Brussel kwamen om te betogen wer den portretten van Koning Boudewijn en Koningin Fabiola die bij bioscopen tegen de gevel hingen beschadigd. In Wallonië bestaan ook de grootste bezwaren tegen de omstandigheid dat de Koning zijn hu welijksreis maakte naar het land van zijn vrouw dat echter ook het land van Franco is en Franco is nu eenmaal geen symbool voor democratie en vrijheid van denken Er is daarbij ook afgunst van de Wa len wanneer men dat dan mag genera liseren tegen de Vlamingen. Zoals het Vlaamse dagblad De Standaard dezer da gen schreef: de Vlamingen laten zich lie ver door het voorbeeld van de Nederlandse Partij van de Arbeid inspireren, want de geheie Nederlandse economie is het ten goede gekomen, dat de P.v.d.A. zich van agitaties en stakingen heeft onthouden. Daarbij komt dat het Wallonië niet voor de wind gaat. Mijnen moeten er worden gesloten, omdat ze zijn uitgeput of niet modern genoeg geëxploiteerd (Marcinel- le), de woningbouw is er miniem. In zijn wanhoop wil het Walenland parasiteren op de Vlaamse werkkracht, het Vlaamse spaarwezen, de Vlaamse havens, de Vlaam se mijnen en het poogt de investeringen en de fiscale opbrengsten van Vlaanderen naar Walonië te leiden. Dat is zo misschien niet helemaal ob jectief gezien, maar de tendentie van de Of die wet nu, sterk geamendeerd, wordt aangenomen of niet, is bijkans van secun dair belang geworden. In ieder geval, zo is gebleken, zullen er wijzigingen moeten worden gebracht in de grondslagen van de Belgische staatsvorm. Van Vlaamse zij de is nog kort geleden voor het eerst nogal positief uitgesproken het woord, het begrip, federalisme gevallen. Inder daad is aan het einde van dit voor Bel gië zo bewogen jaar 1960 wel duidelijk ge worden, dat het vraagstuk van de ver deeldheid tussen Vlamingen en Walen, het alles overheersende probleem van het land vormt. Vandaar dat het zo kortzichtig van de regering is geweest, Koning Boudewijn aanvankelijk te vragen niet terug te ke ren. Vandaar ook dat zij de fout maakte, toen zij het hem verbood een nieuwjaars rede tot het Belgische volk te houden. De j koning heeft begrepen, dat hij in de eerst komende tijden zijn eed op de grondwet gestand zal moeten doen, en de eenheid, de integriteit a nvizlnljnadaz-oeembent I de integriteit van zijn land zal moeten be waren. Hij ook alleen staat genoeg bui ten en boven de verscheurdheid van zijn king werkelijk doorgaat. Vele Belgische arbeiders die in Tilburg en Goirle werk zaam zijn thuis zullen blijven, of dat ver- voersmoeilijkheden zullen optreden. Op nieuwjaarsdag is in het Botlekge- bied een personenauto door botsing met verkeerspaaltjes zodanig beschadigd dat verder rijden onmogelijk was. Dit gebeur de nadat eerst een 47-jarige Deense zee man, opvarende van het in Rotterdam lig gende Zweedse schip „Sigard Reuter" aan gereden was en met een gebroken been in het havenziekenhuis moest worden opge nomen. Dit heeft tot gevolg gehad dat de drie inzittende Duitsers door de politie in hechtenis werden genomen, namelijk een 18-jarige inwoner van Hamburg, een 19- jarige inwoner van Klenxbull en een 20- jarige inwoner van Königsberg, allen op varenden van het Duitse tankschip „Mi chael M". dat eveneens in de Rotterdamse haven ligt. Andere bemanningsleden van die tanker hadden de auto gehuurd en hadden haar in de loop van de dag willen terugbrengen, maar het drietal had zich onrechtmatig van de auto meester gemaakt en was er mee aan het toeren gegaan. De schade wordt geschat op 1500 tot 2000. De zeesleepboot „Upesi", die door de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij in Den Haag naar Basra in Perzië werd verkocht en zaterdag met vier lichters, twee aan twee op elkaar ge legd, voor de 6800 mijl lange sleepreis uit IJmuiden vertrok, is vanmorgen om streeks zeven uur in het Engelse Kanaal op enige mijlen ten zuiden van het licht schip South Goodwin met een van de twee slepen in moeilijkheden geraakt. Ka pitein W. van Gruisen moest melden, dat de onderste lichter van een sleep was lek geslagen en in zinkende toestand verkeer de. De sleep dreef echter nog op de boven ste lichter De „Upesi" verzocht assisten tie en kreeg deze van de sleepboot „Blan kenburg", die van Dover uitvoer om de lekke sleep over te nemen. Om tien mi nuten over tien hedenmorgen moest de „Upesi" echter melden, dat de onderste lichter was gezonken. Ook de tweede lich ter van deze sleep verkeerde toen in zin kende toestand. WASHINGTON (Reuter) —Senator Mi ke Mansfield, een invloedrijk lid van de Amerikaanse senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, heeft voorge steld. dat de Verenigde Staten een deel van hun troepen uit Europa terugtrekken, in ruil voor een vermindering der Rusi- sische strijdkrachten in de Oosteuropese satelliet-landen. Senator Mansfield, die naar verwach ting de tot vice-president gekozen Lyndon Johnson zal opvolgen als leider der De mocratische meerderheid in de Senaat, voegde hieraan toe, dat dit zijn persoon lijke opvatting was, die niet noodzakelij kerwijs door Kennedy als president be hoeft te worden opgevolgd. Mansfield verklaart, dat in West-Europa vijf Amerikaanse divisies tegenover meer dan vijfentwintig Russische divisies in Oost-Europa staan. Weliswaar hebben de Westeuropese landen, en in het bijzonder West-Duitsland, aanvullende troepen be schikbaar, doch hun aantal wordt waar schijnlijk overtroffen door de strijdkrach ten in de Oosteuropese satelliet-landen. De numerieke onevenwichtigheid tussen de Russische strijdkrachten en de Amerikaan se troepen in Europa is in overweldigende mate in het voordeel van de Sovjet-Unie Het is dus duidelijk, aldus de senator, dat de Amerikaanse divisies in Europa in de conceptie van het N.A.V.O.-schild hun rëele betekenis hebben verloren. Hun be tekenis is een symbool van onze verplich ting met al onze kracht en wapens aan de verdediging van West-Europa deel te ne men, als daar een inval plaats heeft. Het zou niet minder symbolisch zijn als de Amerikaanse bijdrage in plaats van uit vijf, uit twee of drie divi sies zou bestaan. De Verenigde Sta ten zouden daarom moeten aanbieden twee of drie divisies terug te trekken, als de Russen hun strijdkrachten in de Oost europese zone in ongeveer gelijke verhou ding dus met waarschijnlijk meer dan tien divisies, zouden verminderen. Mansfield merkt nog op, dat het weg vloeien van Amerikaans goud hierdoor aanzienlijk zou verminderen en dat de Russen verlangend schijnen te zijn hun bewapening terug te brengen. JERUZALEM (Reuter) Een Israëli sche regeringswoordvoerder heeft zondag bevestigd, dat Israel de kosten van de verdediging van Adolf Eichmann zal be talen. Het verzoek van Eichmann's ver dediger dr. Servatius om financiële hulp voor de verdediging, is zondag door het Israëlische kabinet besproken. Het werd gesteund door de minister van Justitie, Pinhas Rosen. Het kabinet keurde de toe wijzing goed van een fonds van 20.000 dol lar, aan dr. Servatius. Israel wil, zo zeg gen waarnemers, duidelijk maken, dat het alles wil doen om Eichmann een recht vaardige berechting te geven. BONN (UPI) Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft de persbe richten ontkend als zou het kabinet be sloten hebben officiële waarnemers naar het proces te zenden. Het is volgens hem onwaarschijnlijk dat de regering in de toe komst een dergelijk besluit zou nemen. (Van onze correspondent) PARIJS Enkele uren voor het oude jaar onder de traditionele begeleiding van de knallende kurken der champagnefles sen en van een hels getoeter in Parijs werd uitgeluid heeft Frankrijks staats hoofd generaal Charles De Gaulle een klemmend beroep op het Franse volk ge daan om op 8 januari met een massief „ja" te antwoorden op de vragen inzake de Algerijnse politiek die dan door middel van het referendum worden gesteld. De Gaulle ging in deze tweede der drie rede voeringen, die hij met het oog op het re ferendum op zijn programma heeft ge schreven zelfs nog een stap verder door in onverbloemde termen te waarschuwen dat hij zal aftreden indien hem een te zuinige meerderheid zou worden toegemeten, of wanneer teveel Fransen zich van stem ming mochten willen onthouden. Men moet aannemen dat de generaal, uit de nogal lauwe stemming die in Frank' rijk heerst, heeft opgemaakt te moeten vrezen dat vele Fransen zich zondag de rnoeit'e van "een gang naar de stembus wel eens zouden willen besparen. In elk geval heeft De Gaulle met dit dreigement het plebiscitaire karakter van het referen dum waartegen vooral in liberale en link se kringen zo sterk wordt geprotesteerd ontegenzeglijk nog versterkt. Veel nieuw heeft deze tweede toespraak overigens niet opgeleverd. De president heeft de Fransen in Algerije beloofd dat Frankrijk zijn zonen altijd zal bescher men, zonder evenwel duidelijke garanties te omschrijven. Op onderhandelingen met het Algerijnse bevrijdingsfront werd deze keer geen enkele toespeling gemaakt, ter wijl de generaal daarentegen wel sprak van „zoekers naar het avontuur" die zijn verstandige politiek pogen te doorkruisen. De Fransen in Algerije werden verder op gewekt hun luchtkastelen maar liever af te schrijven en het leger hield de gene raal voor zich voor het gevaar te hoeden zich van de natie af te snijden. Aan het slot van zijn toespraak, die slechts elf mi nuten duurde verzocht hij een positieve en eclatante uitspraak ten einde de wereld te kunnen bewijzen dat Frankrijk eensge zind is en hem, De Gaulle de kracht te geven zijn zending te volbrengen. Of de heropening van de bestandsbesprekingen onder die missie valt, gaf De Gaulle niet met zoveel woorden aan, doch liet hij wel vermoeden. Opmerkelijk was nog een fel le uitval in de richting van de Russen die de generaal ervan beschuldigde veertig miljoen moslims te onderdrukken, een on derdrukking die scherp afsteekt tegen het Franse voornemen een Algerije te stich ten dat door de Algerijnen zelf zal wor den bestuurd. De toekomst onthuld leder jaar vast, regen of zonneschijn, vriezen of dooien, oorlog of vrede, ga ik op bezoek bij Fakir Hendrik om mij de toekomst te laten voorspellen. Wij vonden de Fakir op Oudejaarsavond in café De Halve Maan. „Ha die Fakir' riepen we toen we hem by de tapkast ont waarden. Dag dame", zei hij. „Oh neen, dag me neer. Ik kon u zo gauw niet zien. Zal ik wat zingen?" „Fakir", zo spraken wij in het meervoud (het viel hem trouwens niet op, hij zag de toekomst dubbel), „Fakir, zoals u en de lezers weten of weet, zoeken wij u ieder jaar vast op vanwege de toekomstige toe komst". Had ik dat geweten, meneer", zo sprak hij, „dan was ik thuis gebleven. Maar wie had dat kunnen voorzien? Ik had u giste ren verwacht of morgen, maar niet heden ten dage. Wil ik toch niet liever iets voor u zingen? „Oh Marie, wat zijn je benen. „Stop, Fakir", zo riep ik wederom. „Een nieuw jaar staat voor de deur. Waarvoor dienen wij het te gebruiken?" „Gaarne een klare, als u het mij vraagt, dat is erg vriendelijk, meneer. Jan, een klare van meneer. „Oh Marie, wat zijn je benen Hendrik, een profetie, alstublieft. Wat doemt er op uit de duisternis der toe komst?" Ja, daar hebt u gelijk aan. „Oh Marie, wat zijn je benen Had u nog een klare gewenst? Nee? Dan een voor mij, van me neer. Jan, nog even vol". Meent u, dat het dreigende monster van de atoomvemietiging in de komende twaalf maanden „Oh Marie, wat zijn je benen Ja, een mens leeft maar éénmaal, niet? Jan, ik ben leeg. Wou u niet nog wat gedronken hebben? Voor mij hetzelfde, dank u be leefd". „Ziet u niet reeds een menselijk wezen in een satelliet om de aarde zweven?" Ja, nou u het zegt. Ik ben de hele avond al zo draaierig. Wou u niet even gaan zit ten? Jan, een klare voor meneer" „Voorziet u toenadering tussen oost en west, een staken van de koude oorlog, een scheur in het ijzeren gordijn?" Nou moet u niet beledigend worden. Kijk eens, u komt hier binnen, u sluit zich bij mij aan, ik heb er niet om gevraagd, en nou hoeft u mij niet uit te schelden. Ik mag dan een fakir zijn, maar ik weet me plaats. Nou goed dan, maar enkel één glas. Morgen is er weer een dag. Dat weten we. Daar ben je profeet voor". „En hebt u nog een laatste woord van opbeuring voor de lezers van dit blad?" „Oh Marie, wat zijn je benen..." Wat? Wat voor blad?" „De krant'.. „Oh, ben u van de krant? Misschien kan u 'dan een advertentie opnemen? Daar drinken we op Jan, voor meneer. „Fakir cotten. I Hendrik wenst al zijn clientèle een geluk- Zondagavond heeft het hoofd der „voor- I kig Nieuwjaar. Aan hetzelfde adres tevens lopige Algerijnse regering", Ferhat Abbas, een oliekachel te koop. De toekomst ont- Met het lijntoestel van de K.L.M. naar Johannesburg is zondagmiddag van Schip hol de 53-jarige heer W. C. A. Delsing naar Zuid-Afrika vertrokken om zijn zoon te bezoeken, die daar op 27 december le vensgevaarlijk letsel opliep bij een auto ongeluk. De reis werd hem mogelijk ge maakt door het personeel van een stoom- blekerij in Boekelo, waar hij werkt, en de stichting „Wij komen". Dit is in tien maanden van het bestaan der stichting het 29ste geval waaraan zij hulp en be middeling verleent. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de „Lake Fithian", de cutter zuiger van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij op 18 november op de Hoog lyrivier nabij Calcutta, waarbij 17 opva renden zijn verdronken, wordt voortgezet. Het onderzoek wordt echter ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat het wrak langzaam wegzinkt in de kleibodem van de rivier en bovendien sterk inslibt daar de rivier zeer veel grond transporteert. Het kan echter niet blijven liggen, want het zou oorzaak kunnen zijn van steeds verdergaande aanslibbing, waardoor het werk, dat nu bijna voltooid is, namelijk het verbreden van de stroom en vaargeul, teniet zou worden gedaan. Het zal echter nog veel moeite en hoofdbrekens kosten om het vele tonnen zware gevaarte weg te halen, daar men in deze omgeving het materieel mist om het schip te lichten of ter plaatse te demonteren. sequenties van de voortdurende koloniale oorlog in Algerije moeten afleiden". In het algemeen gesproken, heeft De Gaulles niets kunnen zeggen, om het Fran se volk gerust te stellen. Integendeel hij heeft de toekomstige kiezers schrik aan gejaagd, door hen de verschrikkelijke ge volgen voor te stellen op het gebied van de binnenlandse en-buitenlandse politiek in dien zij het zouden wagen om neen te stemmen, aldus radio-Moskou. TUNIS (Reuter AFP-UPI) Nog geen uur voordat De Gaulle zijn rede uitsprak,kon digde de voorlopige Algerijnse regering aan, dat zij de verkiezingen zou negeren en dat zij de Algerijnse bevolking zou mo biliseren de verkiezingen eveneens te boy- het Algerijnse volk via radio-Tunis opge wekt niet aan het referendum deel te nemen. Enkele uren na de oproep van Abbas verzamelden zich in de Kashbah van Algiers groepjes „Leve Abbas" juichende Algerijnen. Zij werden door Franse mili- tairdn, die in de lucht schoten, uiteen ge jaagd. Ook in de wijk Bab El Oued ver schenen na de rede van Abbas groepjes Algerijen op straat. Zondagavond was de rust weergekeerd. Niemand mocht de Kashba echter verlaten of binnengaan. Bomaanslag Op oudejaarsavond is in de Algerijnse stad Böne een bom ontploft, waardoor 41 mensen werden gewond. Twintig bevin den zich in het ziekenhuis. De toestand van vier gewonden drie Fransen en een mohammedaan is ernstig. De bom ont plofte op het marktplein. De dader van de aanslag wist te ontsnappen. sluierd, ook liefde en geld. Kaarten of kris tal. Handschriften ontcijferd. Fakir Hen drik de Ziener, die het Nieuwejaar voor speld heeft. Van ouds bekend adres".„Oh Marie, wat zijn je benen „Wel, dan ga ik maar, Fakir", zeiden we, „En nog wel bedankt. Ik zei: nog zeer be dankt". Maar de Fakir antwoordde niet meer. Hij zat op de grond en snurkte. Toen open de hij nog één keer zijn ogen en sprak: „Waar ben ik?" „In het nieuwe jaar", zeiden wij. „Ge lukkig 1961". Advertentie Etherpiraat In Oran en omgeving zijn zondagavond uitzendingen opgevangen van een radio station dat zich „Frans Algerije" noemt. Het station is mogelijk in Zuid Spanje, op E N Q de Balearen of op een schip gevestigd. VERKOOP VAN ALLF MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Voorzichtig. Volgens het Russische par- Familiedrama's Het afgelopen weekeinde Ambitieus programma In het begin van zijn rede, die bijna uit sluitend tot de Fransen in het moederland was gericht, kondigde het staatshoofd nieu we maatregelen aan ter verhoging van de sociale zekerheid. De arbeiders zullen, zo verklaarde de president, nauwer worden betrokken in de verantwoordelijke leiding der bedrijven om de klassestrijd, die hij uit de tijd noemde, volledig op te kunnen heffen. In het nieuwe jaar zal, zo beloof de de generaal verder, Europa zich op con federal grondslag verder ontwikkelen en hij bood de onderdrukte volken zijn bij stand aan om zich van het totalitaire juk te kunnen bevrijden. Dit hele ietwat ambitieuze programma voor een land dat zelf toch nog altijd in een oorlog is gewikkeld, werd voor zijn verwezenlijking, echter afhankelijk ge steld van de steun van een zo groot moge lijke meerderheid van het volk dat zich op 8 januari zal mogen uitspreken. Lasterlijk LONDEN (UPI) -Radio-Moskou heeft delen van De Gaulle's gehouden toespraak, „lasterlijke aantijgingen aan het adres van de Sovjet-Unie" genoemd, die blijk baar de aandacht van de gevaarlijke con- tijblad Pravda zullen nieuwe onbeman de Russische ruimteschepen worden ge lanceerd, voordat een mens de ruimte zal worden ingezonden, zulks om te voorkomen dat mensenlevens in gevaar worden gebracht. Mexico. Voor zover tot nu toe bekend, zijn er bij de gevechten, die vrijdag in Chil- pancingo, de hoofdstad van de Mexi caanse provincie Guerrero, hebben ge woed. zestien mensen om het leven ge komen en ruim vijftig gewond. Zoals gemeld is het in Chilpancingo tot bot singen gekomen tussen betogers, die het aftreden eisten van de gouverneur van de provincie, en regeringstroepen. Er werden 95 mensen gearresteerd. Verrast. De inwoners van het kleine En gelse plaatsje Crewkerne in Somerset hebben een bijzondere verrassing ge had. Het echtpaar Foot, dat men altijd voor bijzonder armlastig gehouden had en daarom steeds voorzien had van voe dingsmiddelen en kleren blijkt meer dan 11.000 pond te bezitten, of liever, te hebben nagelaten. Bevallen. De Pravda heeft gisteren be richt, dat een hond die een ruimtereis had gemaakt moeder is geworden. In augustus van het vorige jaar keerden de teven Strjelka en Bjelka behouden terug van een geslaagde ruimtetocht. Wie van de twee moeder is geworden, werd niet vermeld. Ook over de ge zondheidstoestand van de jonge dieren werd niets gezegd. Advertentie hebben zich in België twee familiedra ma's voorgedaan, die aan twee volwas senen en drie kinderen het leven heb ben gekost. In Luik schoot een politie agent zijn vrouw en twee dochters neer en richtte daarna de revolver op zich zelf. De beide meisjes zijn inmiddels overleden. In Mechelen werden in een stilstaande auto de lijken van een boer en zijn vrouw aangetroffen, beiden ge dood door revolverschoten. Op de boer derij werd de 14-jarige zoon van het echtpaar, eveneens levenloos aangetrof fen. Miljoenenfraude. De raad van regenten in New York, een medisch college van toezicht op de handhaving van de me dische ethiek, heeft bekend gemaakt, dat honderden artsen in die stad wor den verdacht van fraude ten nadele van verzekeringsmaatschappijen. Een on derzoek wordt ingesteld, omdat men aanneemt, dat de artsen, in samenwer king met advocaten en verzekerings inspecteurs, de verzekeringsmaatschap pijen voor miljoenen dollars schade heb ben berokkend door het afgeven van on juiste verklaringen en vervalste reke- ningèn in kwesties van wettelijke aan sprakelijkheid. Onweer. Een onweer met hevige aanhou dende bliksems heeft zaterdag de plaats Maryborough, dat op 170 km. ten noord westen van Melbourne ligt en circa 8000 inwoners telt, getroffen. Voor zover tot nu toe bekend, zijn er twee mensen om het leven gekomen. Velen worden ver mist. Het plaatselijke ziekenhuis zou voorts vol gewonden zijn. Een mans-kernwapen. Het Amerikaanse leger heeft officieel enige gegevens vrij gegeven over een nieuw kernwapen, dat gebruikt kan worden door de infante rie. Het is een raket, die de naam heeft gekregen Davy Crocket. De kop van de raket kan zowel een conventio nele als een kernlading krijgen. De ra- ketlanceerder kan op een jeep gemon teerd worden. De loop is circa ander halve meter lang. Een kleinere versie van dit wapen kan door een man ge dragen worden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3