H. J. Lips - veertig jaar bij Hoogovens - krijgt goud Ha venberich ten VELO Finalisten bij schaakclub Pat Mat vrijwel bekend Bonn is niet bang geworden, zo zegt Adenauer geruststellend In de vishal en op zee Velsen behoeft nieuw ziekenhuis dat aan moderne eisen voldoet 2 leerling verkoopsters IJmondverenigingen vandaag en morgen Bouw 208 woningen in „Meerestein" Twee auto's geslipt Twee schepen in nood, bemanningen gered Duizenden Japanners in sneeuwstorm gestrand MAANDAG 2 JANUARI 1961 UIT en toch THUIS! 100% SERVICE STOFZUIGERS WB-oudjes deden het nog best NATUt'RPERMANENT Qameskapsalon JAN SUYK Rustige oudejaarsviering in Velsen Prinses Birgitta wordt waarschijnlijk rooms de vuist op tafel slaan Men moet niet altijd met Groninger aangehouden Directeur-geneesheer van „Animus'' zegt: Ruim 5000 mensen zagen vogeltentoonstelling Drie doodstraffen worden levenslang in Jordanië In de leerlingcnwerkplaats van Hoogovens IJmuiden is vanmorgen de heer H. J. Lips, onderafdelingschef van inkoop, hartelijk gehuldigd in verband met het feit, dat hij heden 40 jaar in dienst is bij genoemd bedrijf. Burgemeester J. Chr. Bührmann reikte de heer Lips de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassafu, uit. dere kant volstrekt eerlijk, zodat hij een vertrouwenspositie kreeg, ook bij de doua ne. Dit werd later door een gepensioneerd verificateur van de Invoerrechten en Ac cijnzen nog eens uitdrukkelijk bevestigd. Ook op het gebied van de drukwerken heeft de heer Lips veel gepresteerd. Hij heeft onder anderen een belangrijk aandeel gehad in de steeds fraaier wordende jaar verslagen. Prof. Ten Doesschate bood de jubilaris een gouden horloge aan. De heer H. E. Möckel, afdelingschef van Hoogovens roemde de rechtschapenheid van de jubilaris, die gepaard gaat met soepelheid, welke het volgens de spreker onmogelijk zou maken dat de heer Lips een kabinetscrisis zou veroorzaken. Hij wees er op, dat de E.E.G. de zaken nog ingewikkelder maakt. Burgemeester Bührmann roemde de heer Lips, die zich op tal van gebieden zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Hij is niet alleen een van de zuilen, waarop de Hoog ovens steunen, maar ook eén bekwaam gemeenteraadslid. De burgemeester wees er verder op, dat de heer Lips ook als ouderling en diaken van de gereformeerde kerk. als secretaris van de Da Costaschool en lid van de Stichting Interkerkelijk Zie kenhuis goed werk heeft gedaan en nog doet. Hetzelfde is het geval met zijn werk in anti-revolutionaire kiesverenigingen en centrales. Professor dr. J. F. ten Doesschate, direc teur van Hoogovens, die tevoren burge meester Bührmann welkom had geheten bij zijn eerste officiële bezoek aan het bedrijf in gezelschap van de gemeente secretaris en de wethouders Maas, Verbeek en De Jong was de volgende spreker. Hij noemde de heer Lips een voorbeeld van wetskennis en toewijding. De heer Lips heeft de douane-zaken steeds voor treffelijk behandeld, van de ene kant po gend de tarieven voor Hoogovens zo gun stig mogelijk te krijgen, maar van de an- Jubilaris H. J. Lips Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Zeus uit Dakar; Ardglen, Fowey; Hestia, Rot terdam; Castellammare, Pepel, erts Hoogovens; Frean, Par; Eljo, Par; Europa, London; Kare, London; Sonny Dundee, laden binnenhaven; Nancy Lee, Kotka; Start West, Hartlepool, laden binnenhaven; Advance, Mantyluoto; Louise Schupp, Reckefjord; Lancero, Bremen; Kety Danielsen, Rotterdam; Nautic, Gothenburg, cel lulose Papierfabriek; Julius Fock, Hamburg. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Camerounkust, Hamburg; Wexford, Boston, laden Koog aan de Zaan; Afiena, Bergqvara, ge zaagd hout Zaandam; Atlantic Gladiator, Novo- roossisk; Gouweborg, Colchester, laden Hoog ovens; Wartena, Grangemouth, binnenhaven; Statenlaan, London; Alberto Looli Ghetti, Coh- quibo; Anna Elisabeth, Par.; He jo, Kotka; Rijn stroom, London; Ute Parchmann, Ingersund; Berend N, London, oud papier Wormerveer los sen; Belgia, Gothenburg; Ardito, Par.; Cornelia II van Karlstad; Gisela, Hoegenaes; Dievertje, Shoreham; Gerd, London; Tjoba, Londen, oud papier Wormerveer; Grebbestroom. Hull; Gualabara, London; Amstelstroom, Swansea; Rio, London; Brinio, Bradlington, laden staalhaven; Netcoast, Newcastle; Metropole, Swansea: Greenfield, Leith; Draco, Faro. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Notos naar Halmstad, walsmateriaal bijgeladen IJmuiden; Mynias, Savona; Scheldestroom, Li verpool; Marathon, Georgetown; Descubridor, Bilbao, walsmateriaal geladen; Fiona, Narvik; Fred Christensen, Hamburg; Ittersum, Hamilton; Chlquita, Stockholm; Naess Endavour, Persian Gulf; Argonaut, Ahus; Beta, Gothenburg: Leeds, Goole; Hinde, London; Dahomeykust, Hamburg; Bel, Stockholm; Jans, London; Chios, Hampton Roads, ledig Hoogovens; Wilhelm Doerenkamp, Hamburg; Consul Arlt, Rouen; Lingestroom, London; Rigmor Nielsen, Saffi; Hontestroom, Hull; Vibeke Christensen, Emden, ledig Hoog ovens; Berta Beck, Hamburg, walsmateriaal ge laden in IJmuiden; Dinkelstroom, London, wals materiaal IJmuiden; Gundula, Kristineham. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Parnassos naar Hampton Roads; Aardenburgh, Oscarsham; Joseph Frering, Monrovia, IJmui den ledig; IJssel, Tunis; Pallas, Hamburg; Labo tas, Odense; Waterland, Santos; Abbekerk. Ham burg; Woltersum, Bremen; Silvania, Perto la Crusz; Imkex, Hamburg; Maas, Rotterdam. Maandag kwam in IJmuiden aan: (Indien achter de scheepnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Diala, Gothenburg; Alpherat, Rotterdam; Am- steborg, Karlsstad; Sarpedon, Bremen; Atna. West Afrika; Torstein, Cristobal. Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige winteravonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 - 8191 Advertentie Electrolux. Excelsior. Erres, Holland Electro. Ruton. AEG. Philips VERKOOP - REPARATIE Betalme in overlee VELSERDITNWEG 173 TELEFOON 140? Op „Watervliet" is zondagmorgen de traditionele wedstrijd gespeeld tussen oudere spelers (boven dertig jaar) van WB en de jongeren. Hoewel het tempo niet hoog lag, ontwikkelden zich mooi op gezette snelle en wisselende aanvallen. De oudjes demonstreerden op vaardige wijze voetbalkennis en capaciteit. De strijd was tien minuten oud toen Kooimans van de vaardige linksbuiten Duineveld een afge meten voorzet ontving, spil Both handig passeerde om via de paal te scoren (1-0). De oudjes bleven sterker en toen rechts binnen v. d. Linde de bal vrij kreeg doel puntte hij fraai. Na de hervatting drukte „jong" even door. Steinvoort benutte een pass van Koppen (2-1), maar spoedig daarna zorgde Kooimans er voor, dat Michel v. d. Boo gaard kon omspelen (3-1). Vlak voor het eindsignaal had Koppen voor de „jonge ren" nog onverwacht succes met een even onverwachte trekbal (3-2). APOTHEKEN SLUITEN ZATERDAGMIDDAG De apotheken in Beverwijk en Velsen- Noord hebben in navolging van de huis artsen. die op zaterdagmorgen geen spreek uur meer zullen houden, thans ook het besluit genomen om met ingang van januari 1961 des zaterdagsmiddags na één uur gesloten te zijn. Zoals tot nu toe gebruikelijk is. zullen zij, die in spoedgevallen op een apotheek zijn aangewezen, zich dus voortaan des zaterdagsmiddags dienen te vervoegen bij de apotheek, die volgens rooster de dienst voor zaterdag en zondag waarneemt MAANDAG 2 JANUARI Raadhuis Velsen, 20 uur: Nieuwjaars receptie burgemeester. Raadhuis Beverwijk, 19.30 uur: Nieuw jaarsreceptie burgemeester. Raadhuis Heemskerk. 20 uur: Nieuw jaarsreceptie burgemeester. Groene Huis, Grote Houtweg Beverwijk handenarbeidtentoonstelling. Speeltuin Moensstraat, Beverwijk, 14 u.: Filmmiddag kinderen katholiek vrouwen gilde. DINSDAG 3 JANUARI Groene Huis: als maandag. 8 7 0 1 7 9 6 2 1 7 8 5 1 2 5Vj 5 4 1 0 V/, 9 2 5 2 4Vs 8 3 1 4 3/> 7 1 4 2 3 8 2 2 4 3 8 2 2 4 3 9 2 1 6 2 7 1 2 4 2 8 1 1 6 IV» Een overwinning van clubkampioen M. P. Suiker op de nog steeds teleurstellende D. G. Huygen is er oorzaak van geworden dat de laatste speler vrijwel zeker geen deel zal gaan uitmaken van de nieuw te vormen kampioensgroep bij de Beverwij- ker schaakclub Pat Mat. Om de eerste zes plaatsen in deze afdeling wordt tussen en kele spelers nog een verwoed gevecht ge leverd. Het aantal kanshebbers is nog groot. Zeker van een plaats zijn nu wel de spelers M. P. Suiker. H. Bannenberg, J. A. Rodenberg en J. Zoontjes. Hetgeen blijkt ui' de rangschikking die er als volgt uitziet: M. P. Suiker H. Bannenberg J. Rodenberg J. Zoontjes A. Slings P. Tijssen Zwart P. Hart (1) K. Comis D. G. Huygen Sonneveld (1) B. Wulms De uitslagen van de gespeelde wedstrij den zijn: Afd. 1: Sonneveld—Zwart remise; Huy genSuiker 01. Afd. 2: De Haas—Janssen afg.; Beentjes Steeman afg.; v. Voorst Vader—v. d. Berg Al Afd. 3: Oort—Van Vuuren remise; Al- tingSteeman 10. Afd. 4: Wortel boerDingerdis remise; Van Leeuwen—R. Cramer 1—0. Jeugdafdeling: De Reus—Van Hoof remise; E. HagenKuys 01; De Swart Vrugt 01. Algemene comp.: Westerv. d. Lely 10; Duin— Doets 1—0: Wulms—De Heer remise; Rodenberg—Tijssen remise; Kuys—E. Ha gen 1—0. Driehuis In Driehuis kwamen de schakers van deze vereniging bijeen om hun partijen te spelen. De grote verrassing viel in de eer ste afdeling waar één der favorieten. W. van Heemskerk zich door A. H. Stikker liet verrassen. Heemskerk zakte hierdoor af naar de derde plaats van het drieman schap Schouten—Zeijlmans—Heemskerk dat vrijwel onbedreigd door het peloton aan de kop gaat. De eerste vijf plaatsen worden namelijk als volgt bezet: G. Schouten jr. 10 9 0 A. Schouten (1) 9 7 2 W. van Heemskerk (1) 9 7 1 L. Schouten (2) 8 4 1 J. Hoogzaad (3) 7 4 0 De uitslagen zijn: Afd. 1: P. J. A Kramer—J. Hoogzaad 0—1; A. Zeijlmans—A. de Ruyter 1—0; W. van HeemskerkA. H. Stikker 01; J. JonkmanL. Schouten 01. Afd. 2: D. v. d. Kooi—G. Schouten sr. 1—0; J. H. Kruyer-W. Philips 0—1; G. B. ValkJ. A. Berkhout 10. Weenink Bij het Beverwijker Weenink heeft P. Stet een uitlooppoging ondernomen. Stet was reeds enige tijd met geringe voor sprong leider van het klassement. Nu slaagde hij erin zijn belangrijkste concur rent, A. Burgerhout, een nederlaag toe te brengen. Bovendien kwamen de overige partijen in geen enkel geval tot winst voor één der spelers. Drie maal werd een remise behaald terwijl de vierde partij nog op een beslissing zal moeten wachten. Allemaal resultaten dus die Stet in de kaart spelen, De uitslagen zijn: Afd. 1: v. d. Sluis—Slings afg.; Burger hout—Stet 0—1; De Bruyn—Muyen remise; Wortelv. 't Hof remise; v. 't HofSlings remise Afd. 2: Nijman—Duinmeijer 0—1; v. d. Does—Verduit 1—0; De Lange—Oosten dorp 01; Vos—Van Verseveld afg.; MoeijesR. Meijer 01; J. MèijerNij kamp 10. Afd. 3: De WalNoordeman 1—0; Zweers Meijer—Bregonje 0—1; v. d. Veen- De Jong 01. Afd. 4: Koster—Bos afg. Kijk Uit Bij het IJmuider Kijk Uit hielden de schakers een gezellige avond met hun da mes waardoor de competitie stil kwam te staan. Buiten de clubavonden om kwamen nog twee partijen tot een beslissing. Be langrijk was daarbij in de eerste afdeling de zege van T. A. Langedijk op C. J. Gor dijn. Langedijk blijft door dit resultaat namelijk nog steeds de ernstigste concur rent van K. Steijn. De beide uitslagen zijn: Afd. 1: T. A. Langedijk—C. J. Gordijn 1—0. Afd. 3: H. van BoekhovenF. J. Broer tjes remise. Deze week hebben de Kijk-Uiters weer een tweetal belangrijke wedstrijden voor 9 8 VU 4 K 4 trekt dinsdagavond naar Haarlem om de strijd met VHS 2 aan te binden. De IJmui- denaren zitten weer volop in de running voor het kampioenschap in de ovengangs klasse nu zaterdag is afgekomen dat de bij de stand 43'/s verdaagde wedstrijd tegen Heemstede arbitrair met 5%iVi voor Kijk Uit gewonnen is verklaard. De samenstelling van het team is: Bord 1: K. Steyn, 2. J. Blok, 3. P. Lanser, 4. F. J. Walda, 5. G. H. H. S. Maas, 6. A. Kistemaker, 7. Tj. de Jong. 8. C. J. Gor dijn, 9. W. Mees, 10. Th. Hölscher. Reserve: J. L. Wijdoogen. Kijk Uit 3 gaat woensdagavond naar Bloemendaal 3 om te trachten de leiders positie te bestendigen. De opstelling luidt: Bord 1: H. Aarts; 2. A. v. d. Plas, 3. J. G. Bontenbal, 4. W. Deelder, 5. D. Kramer jr., 6. A. J. van Niekerken. 7. F. J. Broertjes, 8. R. Kroese, 9. J. Slager, 10. J. B. Cleeren. Reserve: W. v. d. Berg. Advertentie Reeft a ook al zo'n prettige moderne gehad bh VVI1kerstraatwi»2 259 Velsen-Noord Tel 35R De bouw van 208 etagewoningen in het uitbreidingsplan Meerestein te Beverwijk is opgedragen aan Smits bouwbedrijf n.v te Beverwijk. Dit geschiedde na onder handse aanbesteding. Dit werk is aangeno men voor 3.492.652.61. Eveneens in plan-Meerestein aan de Plesmanweg zal een groot telefoongebouw van de P.T.T. worden gebouwd. Het is een ontwerp van de Haarlemse architect ir. W. Ph. van Harteveld. De bouw ervan is onderhands opgedragen aan Weminks Betonmaatschappij te Leiden. Op een paar kerstboomverbrandingen na, is de oudejaarsviering in de gemeen te Velsen rustig verlopen. Nergens zijn or deverstoringen gesignaleerd. Op verschei dene punten in de gemeente heeft de jeugd de georganiseerde jaarlijkse kerstboom verbranding niet kunnen afwachten en is zij reeds zaterdagnacht vuurtje gaan sto ken. Dit gebeurde dan op de openbare weg, de vlammen laaiden hoog op. In Sant poort, nabij de Kerkerinklaan werden ook oude autobanden op het vuur geworpen. De brandweer was meestentijds aanwezig om een oogje in het zeil te houden. De jeugd heeft op oudejaarsnacht veel vuur werk afgestoken. Dat er dit jaar meer ver kocht is dan in voorgaande jaren, blijkt onzes inziens uit het feit dat reeds de ge hele zaterdag vuurwerk werd afgestoken. De politie van Velsen heeft tegen drie win keliers in deze gemeente proces verbaal opgemaakt ter zake de verkoop van vuur werkartikelen, waarvan er teveel in huis waren. Geert Middelveld exposeert bij Hoogovens In het Walserij-Oost-restaurant zal zon dagmiddag een tentoonstelling van werken van de Castricumse schilder Geert Middel veld voor het publiek geopend zijn. Van twee tot vijf uur die middag is de exposi tie te bezichtigen. Men bereikt Walserij-Oost via de zuide lijke ingang van het Hoogoven-terrein te Velsen-Noord. LONDEN (UPI) —Prinses Birgitta van Zweden zal waarschijnlijk voor haar hu welijk met de Duitse prins Johann Georg von Hohenzollem tot het rooms-katholieke geloof overgaan, zo bericht de Sunday Ex press. Een woordvoerder van de Zweedse ambassade te Londen verklaarde hierop: „Ik zou niet verrast zijn als prinses Birgitta rooms-katholiek zou worden. Wij voorzien geen enkele tegenstand tegen haar even tueel besluit". Alle leden van de zweedse koninklijke familie zijn lidmaten van de Lutherse staaskerk van Zweden. Er werd een prece dent geschapen, toen prinses Astrid in 1926 voor haar huwelijk met prins Leo pold, de latere Koning der Belgen, besloot tot het roomskatholieke geloof over te gaan. Een vrachtauto en een personenauto zijn zaterdagmorgen vroeg geslipt als gevolg van de gladheid van het wegdek. Een vrachtautobestuurder verloor de macht over zijn stuur, als gevolg waarvan een lichtmast aan de Broekbergerlaan te Sant poort werd omvergereden. Op de rijksweg Haarlem-Velsen slipte een personenauto en viel van de hoge dijk op de plaats waar de autoweg over het open gedeelte van de spoorwegtunnel te Velsen gaat. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Naarmate de laatste week van het oude jaar verstreek werd de aanvoer kleiner en werden de prijzen hoger. Daar verder bekend werd dat vis voor Brussel uit Os- tende als gevolg van de stakingen daar niet de toestemming had bereikt liepen ook de prijzen van kabeljauw en grove schel vis met sprongen omhoog. Tongen stegen tot tussen 5 en ƒ6 per kg., terwijl de schol III tot over de 50 liep. Voor de handel alzo een week om niet bepaald enthousiast over te zijn. Maar de stemming liet toch niets te wensen over en men kreeg over het algemeen alleen maar dit te horen: Als deze laatste week het jaar goed had moeten maken, was het wel heel slecht met ons gesteld. Ook de eerste week van het nieuwe jaar zal de aanvoer bepaald aan de te kleine kant zijn. De kustvloot gaat bij goed weer eerst maandag weer naar zee, terwijl de grotere schepen, die op zee zijn, te kam pen hebben gehad met heel slecht weer. De gemelde vangsten bevestigen dit Maar ook voor 1961 geldt: Een slechte week is nog geen slecht jaar. Advertentie Voor onze afd. TEXTIEL vragen wij 15 jaar of ouder. Zij die in de toekomst de mooie werk kring als verkoopster ambiëren, wor den vriendelijk verzocht even schrif telijk te solliciteren. MARKTPLEIN (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Adenauer heeft in een artikel in een CDU-orgaan gezegd, dat de Bondsrepubliek de laatste maanden echt niet bang is geworden. Bonn is, zo zei hij, niet geneigd tot enigerlei toege vendheid tegenover de communisten. Dit commentaar van Adenauer volgt op de compromissen, die Bonn de afge lopen dagen meende te moeten sluiten met de Sovjet-Unie over het Westduits- Russische handelsverdrag en met Oost- Duitsland over het Oost-Westduitse han delsakkoord. In beide gevallen deed de regering-Adenauer wat water in de Ber- lijnse wijn. De Sovjet-Unie, zo betoogde Adenauer, moet er desondanks thans van overtuigd zijn dat de vrije wereld niet te splijten is en dat West-Duitsland niet los geweekt kan worden uit de westelijke een heid. Aan de andere kant dient het Wes ten en bok Bonn, steeds weer bereidheid te tonen voor eerlijk overleg. Men moet niet altijd met de vuist op tafel slaan, al- Aanvoer van zaterdag De aanvoer van vis was zaterdag 580 kisten, waarvan 22 tong en tarbot. 20 schol, 10 schar, 270 haring. 50 makreel, 60 schel vis. 25 wijting, 15 kabeljauw en gul, 5 haai, 90 koolvis, 13 diversen. Prjjzen van za'terdag Grote tong 5.705, grootmiddel tong 6.105.50, kleinmiddel tong 5.105.50, kleine tong 1 5.404.80, tong 2 3.403.20. tarbot 6.605.60. Per 50 kilo: kleine schol 2 7462, schar 27, verse haring 2316.40, makreel 22 16.60, grote schelvis 72, grootmiddel schel- Een inwoner van Groningen die reeds twee veroordelingen op zijn naam heeft, maar de straffen nog moet uitzitten is door de Velsense politie in de afgelopen nacht aangehouden. De man bestuurde een auto, ofschoon hem door de rechter de rijbe voegdheid voor onbepaalde tijd was ont zegd. De aangehoudene is ingesloten in het hoofdbureau van politie in Imuiden-Oost. Dit jaar staan aanzienlijke verbeteringen van het Antonius-ziekenhuis te Velsen o» het programma. Verbeteringen die het gebouw betreffen en waarmede de grootste spoed zal worden betracht. Maareen tuchtschool, hoewel verbouwd en aan gepast, kan toch niet beantwoorden aan de eisen die men tegenwoordig aan een ziekenhuis, terecht, moet stellen. Het enige juiste antwoord hierop kan slechts z(jn: de bouw van een nieuw ziekenhuis dat de steeds groeiende Velsense gemeenschap waardig is". Dit heeft dr. Lampe, de geneesheer directeur van het Antonius-Ziekenhuis, zondagmiddag gezegd in zijn nieuwjaars toespraak tot bestuur en personeel. Dr. Lampe zei, dat Velsens burgemees ter binnenkort het ziekenhuis zal bezoeken en de geneesheer-directeur ziet hierin een aankondiging van een geregeld en nauw overleg met de gemeentelijke overheid, die de taak van bestuur, medisch en ander personeel kan helpen verlichten. Het Antonius-Ziekenhuis werd 33 jaar geleden met de hulp van de Zusters Fran ciscanessen begonnen. In 1960 werden meer dan 4500 patiënten opgenomen, die tezamen gedurende meer dan 76.000 dagen verpleegd werden; dit wil tevens zeggen dat de beschikbare ziekenhuisbedden steeds voor meer dan 90 percent bezet waren. De aan het ziekenhuis verbonden chirurgen verrichtten vorig jaar 1500 ope raties. Meer dan 300 babies werden het vorige jaar in dit ziekenhuis geboren en dat minder dan driehonderd verheugde moeders met hun babies de kraamkliniek weer verlieten, ligt slechts aan het feit dat er ook een viertal tweeling-geboorten plaats vond. Dit alles werd mogelijk ge maakt door 539 bloedschenksters en bloed- schenkers van de eigen bloedtransfusie dienst, de voortdurende inspanning van alle bij de verpleging en de hulpdiensten in het ziekenhuisbetrokken medewerkers en de medische staf. Spreker dankte allen die direct en indirect betrokken waren bij de verpleging en ver zorging voor de toewijding en opofferings gezindheid in het afgelopen jaar. Hulp aan buitenland Ook het Antonius-Ziekenhuis heeft de bondscompetitie te spelen. Kijk Uit 1 steeds meer verpleegsters nodig en is heel dankbaar voor iedere jonge vrouw die zich aanmeldt als leerling voor dit dankbare maar niet gemakkelijke beroep. Toch staat het ziekenhuis geregeld krachten af aan ziekenhuizen elders, waar de nood groter is: naar Pakistan vertrekken dezer dagen de zusters Out en Mesman; de assistenten Gitzeis en De Bruyckere vertrokken in de tweede helft van het vorige jaar naar res pectievelijk Afrika en Nieuw-Guinea. Dr. Lampe herdacht in eerbied en met grote dankbaarheid zijn voorganger, dr. Van der Veld, die vorig jaar overleden is. Met de belofte, dat het Antonius-Zieken huis zijn beste krachten zal blijven geven aan de patiënten en de beste wensen voor patiënten, bestuur, medische staf en per soneel besloot de geneesheer-directeur zijn toespraak. Ruim vijfduizend mensen hebben de ten toonstelling van vogels en tekeningen over de vogels bezocht, die van en met vrijdag 23 december tot en met zondag in de r.-k. lagere technische school aan de Brink in Beverwijk is gehouden. De boeiende ten toonstelling was georganiseerd door de Beverwijkse vereniging „Vogelvreugd". Het was een districtstentoonstelling waar toe meer dan duizend van de fraaiste vo gels waren ingezonden. Het flinke bezoe kersaantal heeft de verwachtingen van het bestuur verre overtroffen, aldus verzeker de voorzitter P. Nan te Velsen-Noord. Over het algemeen had men veel lof voor de tentoonstelling. Het bestuur koestert het plan om in de komende zomer in park Scheybeeck te Beverwijk een tentoonstel ling van volières te houden. vis 65, kleinmiddel schelvis 62, kleine schelvis 1 6562, kleine schelvis 2 4525, wijting 3518, grote gul 67, middel gul 50, kleine gul 57, kleine haai 28, kleine koolvis zwart 39'0. kleine koolvis wit 43. Per 125 kilo: grote kabeljauw 196162. grote koolvis zwart 9888. grote koolvis wit 140. Besommingen van zaterdag KW 60 1750, KW 128 440, SCH 135 Cornelia Maria 9600. Aanvoer van maandag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was weer zeer mager, namelijk 1050 kisten, waarvan 150 schelvis, 150 wijting, 70 radio, 30 gul en kabeljauw, 75 koolvis, 75 haring, 60 kleine haring, 315 makreel. 50 schol, 5 tarbot. 100 varia. 150 stuks kabeljauw, 2500 kilo tong. IJM 10 Maria van Hattem (19 dec.): 560 kisten, waarvan 55 radio, 70 wijting, 90 schelvis, 25 gul en kabeljauw. 35 koolvis, 255 makreel. 30 varia, verder 60 kleine kisten haring en 50 stuks kabeljauw. De IJM 18 Ariadne heeft een mislukte reis achter de rug. Dit schip voerde slechts 70 kisten varia aan. SCH 153 Onderneming 4 (21 dec.): 280 kisten, waarvan 15 radio, 50 wijting, 35 schelvis, 40 koolvis, 75 haring. 60 makreel. 5 varia, 60 stuks kabeljauw. Prjjzen van maandag De slechte aanvoeren hebben de prijzen tot enorme hoogten doen stijgen. Export: grote regels kabeljauw 230240 kleine regels 84110. grote kisten kabel jauw 266362. kleine kisten 224, grote gul 8496, witte koolvis 160. grootmiddel tong 5.70, kleinmiddel tong 6. tong 1 76.30 slips 5.104.80. grote tarbot 5.70, grote en kleinmiddel schelvis 9294 grote schol 44 middel schol 5657, zetschol 76, schol 1 81 Binnenland: middel gul 5765, torren 38 49. zwarte koolvis 110114, koolvis 1 4143, koolvis 2 3641, grote tong 5.70 kleinmiddel schelvis 7684. Dennen 6770 braad 4257, wijting 4455, schol 2 84 schol 3 70. haring 2628. makreel 1725 Oudste schepen De oudste schepen zijn nu: 21 dec. 's Gravenhage. 27 dec.: Toronto. Egmont Cornelis Vrolijk Fzb. Onderneming 2, Ni- colaas Senior, Voorloper, Jan Senior. Pe- tronella; 28 dec.: Onderneming 1. Maria Theresia. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 45 schelvis, 35 radio. 75 wijting, 35 gul en kabeljauw, 130 koolvis. 120 makreel. 40 haring. 60 stuks kabeljauw. Invoer vrij Met ingang van heden is de invoer in Frankrijk vrij, wat de fijnvis (tong en tarbot) betreft. Op zee Een prettige viering van oud en nieuw hebben de bemanningen van de trawlers op zee bepaald niet gehad. Zowel zaterdag als zondag heeft het gestormd met een windkracht negen tot tien. Zondagavond nam de windkracht af tot zeven. De traw lers hebben al 48 uur achter elkaar niet gevist HAVENVERKEER AMSTERDAM 1960 In de Amsterdamse haven zijn het afge lopen jaar 7.530 zeeschepen (totaal 19.304.714 brt) aangekomen, dat is 311 schepen meer dan in 1959 (7.219). NIEUWE LEERKRACHT Het bestuur van de schoolvereniging „Uw Koninkrijk kome" te Velsen-Noord heeft tot onderwijs aan de Del Court van Krimpen-school te Velsen-Noord benoemd de heer A. M. Geerlofs te Velsen-Noord De benoeming zal 9 januari ingaan. dus de bondskanselier, het is ook wel eens goed een afider geluid te laten horen. Met dit commentaar op zijn houding van de afgelopen vier maanden tegenover de Sovjet-Unie, beoogt Adenauer ongetwij feld een mogelijk opdoemend spook van Rapallo bij voorbaat te verjagen. In de Italiaanse plaats Rapallo sloten de Duit se minister van Buitenlandse Zaken Ra- thenau en zijn Russische collega Tsjitje- rin in april 1922 een verdrag waarbij Duitsland de Russische regering erkende. Door dit beroemd en berucht geworden verdrag van Rapallo deed Duitsland voor het eerst na de eerste wereldoorlog een zelfstandige stap in de wereldpolitiek en pacteerde het met Moskou tegen de ge allieerde wensen in. Het is denkbaar dat er critici in westelijke landen zullen zijn, die Adenauers toegevendheid tegenover Moskou van de laatste vier maanden zul len uitleggen als een vorm van „Rapallo- mentaliteit". Voor die vrees lijkt, zolang de bijna 85-jarige Adenauer het bewind voert, geen enkele reden te zijn. Aden auers neiging om Kroesjtsjev tot een be zoek aan Bonn te bewegen, zijn negering van zijn ministers van Economische Za ken (Erhard) en Buitenlandse Zaken (Von Brentano) bij het opzeggen, traineren en ondertekenen van de handelsverdragen met Rusland en Oost-Duitsland, zijn al te milde behandeling van de Russische am bassadeur Smirnov, nadat deze professor Erhard stevig had beledigd, het zijn alle uitingen van een rasechte politicus, die, zo als de Frankfurter Allgemeine Zeitung dezer dagen schreef, een nuchter beeld heeft van de machtspolitieke verhouding in de wereld en die geen last heeft van de noodlottige Duitse neiging tot zelfover schatting. BREST (Frankrijk) (UPI) De Noor se vrachtvaarder Monterey heeft zondag morgen in de buurt van kaap Finisterre onverwacht ernstige slagzij gekregen, na dat de lading was gaan werken. De be manning werd aan boord genomen door het Franse vaartuig Le Sael, dat bij het Noorse schip de wacht zou houden totdat hulp zou worden gestuurd. (ANP) De bemanning van het bijna 8.000 ton metende Indische vrachtschip Indian Navigator, waarop brand was uit gebroken, is zaterdag door drie schepen, die te hulp waren gekomen, gered. Het Indische schip bevond zich op ongeveer 270 km. ten westen van Brest, toen de machinekamer in brand vloog. Het vuur breidde zich snel uit en de bemanning ging in de reddingboten. De Britse sche pen Florian en Menestheus en het Neder landse stoomschip Dalerdijk uit Rotter dam pikten de bemanning op. De Dalerdijk (10.830 ton) van de Hol- land-Amerika lijn heeft twintig opvaren den aan boord genomen en zal hen op de Azoren aan land zetten, aldus is van de zijde van de H.A.L. vernomen. De Daler dijk is op weg van Plymouth naar Cris tobal. TOKIO, (UPI) Meer dan 150,000 Ja panners zijn op oudejaarsavond gestrand, omdat ten gevolge van zware sneeuwstor men in Noord-Japan en langs de zeekust het treinverkeer volkomen werd lamge legd. Meer dan honderd passagierstrei- nen en vijftig goederentreinen bleven ste ken of konden niet vertrekken. Het grootste gedeelte van de gestrande passagiers bestond uit mensen die oude jaar wilden gaan vieren bij hun familie op het platteland of ski-enthousiasten. Duizenden passagiers moesten in onver warmde wachtlokalen overnachten. Velen van hen wachtten al sinds vrijdagavond op vervoer, tot dusver echter vergeefs. In Noord-Japan, in het district Niigata, heeft de gouverneur in vijftien steden de noodtoestand afgekondigd en brandweer afdelingen gemobiliseerd om de rails sneeuwvrij te maken daar in dit gebied 35 treinen met 17,650 passagiers zijn gestrand. AMMAN (Jordanië) (AFP). —De Jor daanse regering heeft een decreet uit gevaardigd waarbij de doodstraffen van drie personen die op 29 september 1959 ter dood waren veroordeeld wegens een poging tot omverwerping van de regering, zijn veranderd in levenslange gevangenis straf. Zaterdag zijn in Amman vier man nen die een aandeel hebben gehad in de aanslag einde augustus op de Jordaanse premier Hazza Madjali en elf Jordaanse regeringsambtenaren, in het openbaar op gehangen. A V*

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5