Nederland timmert aan de weg 7A De Gaulle zal wel weer de meerderheid krijgen TAXI 6000 flanellen nachthemden BEKENDMAKING 9 75 zwanedons pyjama's 9 75 zuiver wollen ondergoed 390 nxinnntnxtnxxttiiiinmmm DKWen AUTO UNION DKWen AUTO UNION Hart Nibbrig Greeve N.V, Sassenheim Speciale verkoop VAN LOON's VAN LOON's Z.-Afrika wenst lid te blijven van Gemenebest Ethiopiërs bestookten Somalische herders Maar wat dan zo vraagt men zich af Automobielbedrijf Automobielbedrijf MAANDAG 2 JANUARI 1961 SJpITJ-KNAC V M Blïjjft~üit de handen Zorg dat u 1 van het slipspook gezien wordt Kardinaal Joseph Wendel in München overleden Schietpartij in Loeanshya in Noord-Rhodesië Soekarno krijgt een nieuw adviescollege Twee vragen, één antwoord ITalf om half Wat dan? Wij hebben het genoegen U ervan in kennis te stellen, dat wij met ingang van 1 januari 1961 als hoofd agent van de voor het district Haarlem en omstreken hebben aangesteld: Korte Kleverlaan 30 - 40 Bloemendaal, telefoon 51301-55446 Wij stellen er prijs op U te kunnen mededelen, dat wij met ingang van 1 januari 1961 het hoofdagentschap op ons hebben genomen van de automobielen voor het district Haarlem en omslreken. Korte Kleverlaan 30 - 40 Bloemendaal, telefoon 51301-55446 fel -WEG EN WIEL- Volgend jaar brengt ons verkeer aan belastingen ongeveer 595 miljoen gulden op. Van dit geld trekt men nu 99 miljoen gulden uit om aan onze wegen te besteden. Hoe de werkzaamheden aan onze wegen het volgend jaar zullen zijn, toont deze kaart. Tot de belangrijkste werken die volgend jaar gereed komen, behoort zonder twijfel de weg Ypenburg (Den ftaag)Burgerveen (Amsterdam). Bij Burgerveen komt deze nieuwe rijksweg op de autoweg naar Amsterdam uit. Aangezien volgend jaar ook de autoweg Rotterdam—Den Haag geheel zal zijn verbeterd, krijgt ons land in 1961 dus zijn grote autoweg RotterdamAmsterdam buiten Den Haag om. De verkeersweg van Groningen naar de Afsluitdijk, die thans reeds voor het grootste deel in gebruik is, komt voor medio 1961 geheel gereed. Op het gedeelte tussen Groningen en De Ppunt zal men langs het Noord-Willemskanaal beginnen met de aanleg van de aardebaan voor de E. 53. Ook zal men voor deze Europaweg grond aankopen voor de doortrekking van de weg Groningen—Nieuweschans tot de grens. leggiogi mKS VisvneH Groningen Hoogeza A7nU |ward fiBufum Zuidbiwk Roldy Akkrum Odoorn ZwolsehoekmS Berkum Zwolle Alkmaar Uit-geesfd wegomleggingl 1963 Haagse Schouw f Hoevefaken Amers Urr ^Amersfoort o?—Jombouwl '6? OOaiSrijs AmhemViefm y 63\!'anef1 1966 #'Vl96Z y ■■•Ressen Gwl J Nijmegen Moerdijk Kiaasw. Royse Helmond Wegaanleg iiniiiiiiiiu Wegverbelering Rijbaanverdubbeling Grondaankoop Rondweg Q Bouw van een brug De jaartallen geven het jaar van voltooiing aan) Wessem '63 Maasfnctit De brug in de Afsluitdijk bij Kornwerderzand zal worden vervangen door een bredere brug. Volgend jaar zal men ook 6,5 miljoen gulden besteden voor dé groté brug over de Merwede bij Gorinchem, 5 miljoen gulden voor werkzaamheden rond de brug bij Van Brienenoord (Rotterdam) staan ook op de lijst, terwijl de bruggen bij Rheden en Zwolschehoek (Flevoland) het elk met een miljoen gulden voor dat jaar moeten doen. Bij Muiden komt een nieuwe brug over de Vecht en Maastricht kan volgend jaar zijn nieuwe Wilhelminabrug in gebruik nemen. >~- —rr: - Een paar rijkswegen krijgen volgend jaar een verlichting en wel Hillegom Sassenheim, AmsterdamLaren en 3 km natriumverlichting op de weg tussen Haarlem en Velsen. De zo lang gewenste omleiding rond Hillegom komt er ook eindelijk, terwijl in Zeeland het veerplein van Perkpolder de zo noodzakelijke verbetering zal ondergaan. Tussen Oisterwijk en Eindhoven komt de weg geheel gereed, zodat de verbinding Tilburg—Eindhoven van dat moment af uitstekend genoemd kan worden Een bijna berucht bochtig traject is daarmede verdwenen. Volgend jaar zal er ook een begin worden gemaakt met de aanleg van de weg Moerdijk—Roosendaal. In de rijksweg DordrechtRotterdam gaat men de ooste- lijke rijbaan tussen IJselmonde en de aftakking naar Gorinchem van twee op drie rijbanen brengen. Rotterdam—Gouda brengt het in 1961 niet verder dan een voortzetting van de wegverbetering en rijbaanverdubbeling. Rotterdam—Maassluis za ook weer iets vorderen. In de grote verbinding met Duitsland zien wij de rijksweg 12 volgend jaar tot Zevenaar gereedkomen. j de verbinding Den BoschGrave zullen er enkele bochtverbeteringen plaats vinden. De aanleg van de weg VianenGorinchem—Breda zal ook in 1961 op het programma staan. ?elZC'?ten Wi'' nog/ dat ons land eind volgend jaar 100 overwegen met knipperhchten overwegbomen zal bezitten en 27 overwegen met automatische VERBOND VOOR VEILIG VERKEER VERBOND VOOR VEILIG VERKEER I'"' *,*,V ..-—ij Slippende voertuigen een echt win ters gevaar veroorzaken vaak vrese lijke ongevallen. Wie éénmaal in een slip terecht is gekomen en de achter wielen onder zich heeft voelen weg draaien zonder dat hij daar iets tegen kon doen, zal bij gladde wegen (ijzel, nachtvorst, sneeuw, een regenbui en natte bladeren) zeker zijn snelheid reduceren. Het Verbond voor Veilig Verkeer raadt u met klem aan: calcu leer slipgevaar in uw manier van rijden! Bij mist en nevel gaat het er in de eerste plaas om gezien te worden. Uw mede-weggebruikers moeten weten waar en wat u bent. Zorg daarom voor goede verlichting (ook voor goede, hel derrode achterlichtenen gebruik deze verlichting goed. Voer overdag groot licht bij mist, controleer vóór het weg rijden of uw remlichten werken en ver blindt uw tegenliggers nooit. MüNCHEN, (AFP) Kardinaal Joseph, Wendel, aartsbisschop van München is zaterdagavond overleden na een speciale mis voor het nieuwe jaar in de kathedraal te München te hebben geleid. Kardinaal Wendel is 70 jaar geworden. Hij overleed aan een hartaanval in zijn woning. Hij had zich reeds tijdens zijn prediking onwel ge voeld maar voltooide haar desondanks. Hij werd in 1953 kardinaal en maakte deel uit van de Vaticaanse Congregatie van de Consistorie, de Congregatie van de Orden en de Congretatie van Riten. KAAPSTAD (UPI) De Zuidafrikaansé I premier Hendrik Verwoerd heeft in een nieuwjaarsrede gezegd: „Zuid-Arika zal trachten in het Britse Gemenebest te blij ven. maar wij zijn niet bereid een prijs te betalen, door bijvoorbeeld inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden te dulden." Verschillende Afro-Aziatische landen die lid zijn van het Britse Gemenebest hebben al eerder verklaard te zullen proberen Zuid-Afrika uit dit verbond te werken. MOGADISCIO (Somalië) (UPI) De regering van het onlangs onafhankelijk ge worden Somalië, ten oosten van Ethiopië, heeft de Somalische ambassadeur in Addis Abeba opdracht gegeven fel te proteste- I ren tegen de moord op 180 Somalische herders door Ethiopische troepen. De re- I gering te Mogadiscio zegt, dat de noma den-herders hun kudden lieten grazen op velden in Ethiopië, waar zij volgens een verdrag tussen beide landen het recht toe I hebben. Volgens de Somalische regering werd de actie tegen de herders uitge voerd door Ethiopische troepen, met steun van de Ethiopische luchtmacht, die bom bardementen uitvoerde. De aanval van de Ethiopiërs zou een wraakneming zijn op het doden van een Ethiopische soldaat door de herders. De toestand langs de grenzen tussen Somalië en Ethiopië is, naar verluidt, zeer gespan nen en verhalen over de slachting van nomaden door Ethiopische troepen hebben in het noorden van Somalië aanleiding ge- I geven tot betogingen. LOEANSHYA (Noord Rhodesië) (Reu ter) Bij onlusten in Loeanshya, Noord- Rhodesië, zijn gisteren twee Afrikanen I gedood en zeventien gewond. De politie opende het vuur op een menigte die zich bij een café in de nabijheid van een ko permijn had verzameld. Tweeëndertig Afrikanen werden gearresteerd. De moei lijkheden begonnen toen een Afrikaan die I bij een vechtpartij was betrokken, werd gearresteerd. De politie begon te schieten nadat zij vergeefs had geprobeerd de Afri kanen met behulp van traangas uiteen te jagen. Aan de onlusten wordt geen politie ke betekenis toegekend. Thans is de toe- j stand in Loeanshya, waar de politie is versterkt weer normaal. DJAKARTA (UPI-AFP) President I Soekamo van Indonesië heeft een „ont- I wikkelingscommissie ter assistentie van de president" ingesteld. De raad telt twin- I tig leden, onder wie vertegenwoordigers van het Congres, de Nationale Raad voor I Planning, de Opperste Adviesraad, en en kele presidentiële assistenten. De raad moet advies geven bij de uitvoering van het grote achtjarenplan van de republiek. De Indonesische minister van Staat en vice-voorzitter van de Hoogste Adviesraad Roeslan Abdoelgani, heeft zaterdag ver- klaard dat Indonesië zich in 1961 met twee voorname taken van gelijk belang zal be- zighouden: de versterking van de strijd krachten en de uitvoering van het alge- I meen ontwikkelingsplan. Van onze correspondent) PARIJS De veldslag om het referen dum dat op 8 januari in Frankrijk en enkele dagen tevoren in Algerije zal worden gehouden, is nu definitief ont brand. In heel Frankrijk zijn de verkie zingsborden opgesteld en dagelijks hou den de leiders der zes partijen die aan de campagne mee mogen doen, voor radio en televisie pleidooien voor hun standpunt om den volke op te wekken „ja" dan wel „neen" te antwoorden op de vragen die het staatshoofd De Gaulle heeft gesteld. In het kamp van de „ja's" bevinden zich de so cialisten va*n MoIIet, de rooms-katholieke yolksrepublikeinen en, natuurlijk, de Gaul listische Unie voor de Nieuwe Republiek. Onder de vanen van de tegenstrevers heb ben zich verzameld de communisten, de verenigde links-socalisten en de rechtse ultra's van Soustelle, Bidault, en Lagail- larde. De radicalen en de conservatieve onafhankelijken zijn er niet in geslaagd een eensgezinde positie te bepalen, maar in beide partijen schijnt een meerderheid naar het neewoord over te hellen. En tenslotte zijn er dan, her en der ver spreid, nog de principiële of incidentele voorstanders van onthouding. Zij achten een referendum als vorm van „directe democratie" opzichzelf al uit den boze. Ze menen bovendien dat de vraag, of vra gen, dubbelzinnig zijn gesteld. Ze zien zelfs in het algemeen en op dit ogenblik het nut niet in van een volksstemming over deze kwestie. En ze voelen er tenslotte weinig voor De Gaulle „carte blanche" te geven nu hij, volgens hen, tot dusver zijn andere troeven niet, of nauwelijks, heeft uitgespeeld. Een grond van waarheid is in die verschillende tegenwerpingen en grieven zeker wel te onderkennen. De Gaulle vraagt per referendum of Frankrijk het zelfbe schikkingsrecht voor het Algerijnse volk onderschrijft èn de organisatie van nieuwe bestuursorganen in dat land op het ogen blik wenselijk acht. Twee vragen derhalve, waarop slechts één antwoord kan worden gegeven. Het zelfbeschikkingsrecht, dat op 16 de cember 1958 door De Gaulle plechtig ge proclameerd werd, is sedertdien door de regering en het parlement aanvaard, en, op een handjevol rechtse ultra's na, heb ben alle Fransen zich met deze oplossing akkoord verklaard tenminste in Frankrijk. In Algerije mag men aannemen dat de Franse bevolking het zelfbeschikkingsrecht eenstemmig afwijst omdat ze, als minder heid, er haar privileges mee zal ver spelen. Over de tweede vraag heerst daarente gen veel minder eensgezindheid. Het valt in tegendeel moeilijk in te zien hoe die bestuursorganen in Algerije met het begin sel van zelfbeschikking te verenigen zijn. Ze lopen in het beste geval op de uiteinde lijke beslissing vooruit, omdat ze alleen kunnen passen in het Algerijnse Algerije dat echter maar een der drie mogelijk heden is waartussen de Algerijnen metter tijd zouden mogen kiezen. Vanwaar die inconsequentie? Ze dateert uit de tijd van vóór 11 de- cemebr toen De Gaulle nog oprecht over tuigd kon zijn van een massale uitspraak door de Algerijnen ten voordele van zijn Algerijnse Algerije. Die hoop werd door de publieke manifestaties der Algerijnen ten bate van het F.L.N., het bevrijdings front, de bodem ingeslagen, en naar ver luidt zou de generaal zelf die ontgoochelen de waarheid ook hebben erkend. Het was toen echter al te laat om, zonder het ge zicht te verliezen, nog andere vragen op te stellen. Niettemin verloor ook het refe rendum dientengevolge goeddeels zijn fei telijke inhoud. De officiële propagandisten hebben daarom het accent al gelegd op een punt dat in het referendum hele maal niet wordt gesteld, door aan het ja woord de officieuze belofte te verbinden dat De Gaulle in dat geval de vredes onderhandelingen met Ferhat Abbas zal heropenen. Waarom die clausule dan niet ook in de referendumvragen werd opgenomen? Het antwoord luidt: omdat De Gaulle het leger en de uiterst rechtse vleugel, die niets van besprekingen met het F.L.N. willen weten, nog steeds niet al te open lijk voor het hoofd durft stoten. Wanneer het leger zijn medewerking in Algerije niet verleent, dan moet De Gaulle inderdaad op een overweldigende meerderheid van onthoudingen rekenen, want in die zin heeft ook het F.L.N. zich al uitgesproken. En zelfs nu is het nog steeds bijzonder twijfel achtig of Algerije de weg zal willen in slaan die De Gaulle heeft gewezen. En wat moet er gebeuren indien de Algerijnen in meerderheid niet, of ontkennend, zouden antwoorden, omdat ze De Gaulle's voor- lopige besturusorganen eenvoudig niet wen sen te slikken? Dat is een der vragen die men op dit ogenblik al moeilijk ge heel over het hoofd kan zien, al wordt er in officiële kring een consequent zwij gen toegedaan. Hoe de Fransen in het moederland zul len stemmen? Op grond van de respectie ve aanhangen der partijen uit beide kampen zou men een half-om-half uit slag moeten voorspellen. Wanneer echter De Gaulle, vooral in de laatste toespraak die hij aan de vooravond van het referen dum moet houden, nog duidelijker zou la ten doorschemeren dat hij bereid is met het F.L.N. te praten om in 1961 de vrede te herstellen, is de kans wel groot dat hij een tamelijk royale meerderheid zal verwerven, al lijkt het onwaarschijnlijk dat hij opnieuw het hoge percentage van tachtig zoals in 1958 —zal halen. De generaal heeft trouwens ook al weer een stok achter de deur gezet door te doen weten dat hij zich opnieuw zal terug trekken indien hij het vertrouwen van het overgrote deel van het volk niet meer zou blijken te genieten. Een aangezien een militaire dictatuur of, in het gunstige geval, een terugkeer naar de mannen van de vierde republiek, evenmin maar weinig Fransen toelacht zal De Gaulle zijn meer derheid vermoedelijk wel (weer) krijgen. En wat dan? Ook op die vraag blijven de woordvoerders het duidelijke antwoord doorgaans schuldig. Officieel heeft De Gaulle zijn vroegere standpunt nog altijd niet herroepen dat de toekomst van Al gerije nooit uitsluitend bedisseld zal kun nen worden door het F.L.N., in overleg met Frankrijk. Het F.L.N. volgt daaren tegen, naar geest en letter, het voorbeeld dat De Gaulle indertijd zelf als hoofd van het Franse verzet na de oorlog ge geven heeft, toen hij zich, vooral tegen over de Amerikanen, uitriep als gevol machtigd woordvoerder van heel Frankrijk om in die jaren als volwaardig partner, politiek, economisch en militair, door de geallieerden behandeld te kunnen worden. Zolang Frankrijk die formalistische ziens wijze jegens het F.L.N. blijft huldigen, zal de oorlog onmogelijk een einde kunnen vinden, hoe overrompelend De Gaulle's meerderheid ook zou zijn. De Gaulle vraagt dus een blanco wissel op de toekomst. En omdat zijn tegenstanders, in wier kamp de communisten naast de neo-fascis- ten staan, nog minder zekerheden bieden, zal De Gaulle ook ditmaal wel weer als overwinnaar uit de strijd naar voren tre den. Een overwinning echter die, nog maals, de vrede geen stap dichterbij zal brengen, tenzij De Gaulle zich bereid en in staat zou tonen het F.L.N. te bewegen opnieuw met hem in onderhandelingen te treden. Dergelijke onderhandelingen zou den dan niet zoals in Mélun (op nog steeds onverklaarde wijze) halverwege af moeten springen - Heerlijk warme nachthemden, extra-lang (135 cm. van donszacht 'angel-skin' flanel! U kiest uit talrijke charmante dessins en kleuren - alle keurig urn afgebiesd. Maten 42-48, Normaal 14.90, door Gerzon's gunstige inkoop: Warm, zacht zwanedons. Kies uw behaaglijke pyjama uit vele modellen, vele dessins, vele kleuren - ook met uni pantalon I Maten 42-48. Normaal 14.90, doordat Gerzon een grote partij voordelig kocht: Gerzon veroverde een prachtige partij hemdjes met ronde hals of schouderband en broekjes met pijpjes halflang of lang. Fijn gebreid in jacquard dessins, maten 42-48. Normaal 5.50 als speciale aanbieding HAARLEM

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6