Dat kan alleen Kan KONING BARBONIX I Het brandende dal Nieuwe reflectie-radar kan „achter de horizon kijken" PANDA EN DE MEESTER'VODDENRAPER Geleerden willen gat 1 in aardkorst boren och ió het zo Bereik uitgebreid tot 4000 km VJ MAANDAG 2 JANUARI 1961 ëS&f u Oud en nieuw Beéldschermer Tekeningen van Prins Charles verkocht De radio geeft dinsdag T elevisieprogr anima Wonderen van het instinct H. Pétillon BELANGRIJKE VINDING IN AMERIKA Wraak van olifant Schoolkinderen ontwerpen postzegels door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker CO'. 63. Toen Panda met een grote stapel tientjes binnenkwam, was in de herberg al het feest in volle gang. Alle dames en heren waren het er over eens, dat het een heel goed idee van opa's dochter was geweest om een gecostumeerd bal in de oude herberg te geven. En ze betaalden grif de hoge prijzen, die zij voor een kop koffie of een glas limonade moesten neer tellen. „Deze zaak is een goudmijntje," zei opa's schoonzoon tegen de heer Roel. „Ik had nooit gedacht dat die schoonvader van me nog zo gemakkelijk een nieuw fortuin bij elkaar kon krijgen." „Ja, hij weet hoe hij een zaak moet aanpakken!" beaamde heer Roel. „Hij verdient op één avond meer dan wij met onze hele smokkelhan del." Maar hoewel de stemming dus best was, waren opa en oude Sammy minder tevreden. Lusteloos speelde opa met geld, dat zich op de toonbank ophoopte. „De ge zelligheid is eraf, nu mijn dochter met al die rijke nietsnutten is komen opdraven," bromde hij, zijn pijp met een bankbiljet aanstekend. „Ik kan geen zaak meer be ginnen of zij duikt op om te helpen geld te verdienen. Op die manier gaat de lol eraf, weet je. Is er dan geen plekje op de wereld, waar ik iets kan beginnen zon der dat zij met het hele stel achter me aankomt?!" „Ik weet zo'n plekje," brom de oude Sammy. „Kom mee Wat men ook op het Oudejaarsprogram- ma van de NTS en de NCRV heeft aan te mérken, een feit was het dat men er naar gestreefd had een zoveel mogelijk afwis selend menu samen te stellen, waarin hoofdzakelijk de bedoeling te bespeuren viel de kijkers gelegenheid te geven zich bij tijd en wijle van het scherm los te ruk ken, zonder de draad kwijt te raken. Wij kunnen ons voorstellen dat de opbouw van een programma voor de oudejaars avond en -nacht uitermate moeilijk is, om dat men niet mag rekenen op een onafge leid publiek en bovendien moet zorgen dat de sfeer van de laatste avond des jaars niet teveel wordt aangedikt noch gene geerd. In deze overwegingen paste het luchtige cabaretje van Jelle de Vries in de uitstekend gevonden huiselijkheid van kasteel Groeneveld zeer wel. Jammer dat Jelle de Vries zich altijd weer laat verlei den tot de conference, die zijn zwakste kant uitmaakt. Overigens was het korte programma wel genietbaar, al had men er iets sprankelender teksten in mogen ver wachten. De coördinatie tussen radio en televisie ging blijkbaar niet zover, dat het Jaar overzicht van de NTS-journaaldienst uitstekend van gehalte en met tempo ge componeerd niet in de tijd van het op treden van Wim Kan viel. Nu moest men het een of het ander missen en wij kun nen ons voorstellen dat de meeste kijkers luisteraars werden en dus voor Wim Kan kozen. De NTS had zich toch beter rond uit kunnen realiseren dat men het publiek ten zeerste had kunnen gerieven met een gecoördineerde uitzending, als het dan te enen male onmogelijk was om het optre den van Wim Kan op het beeldscherm te brengen. Dat coördineren zou enige vin dingrijkheid hebben geëist, maar mag men die niet verwachten in Bussum? Enkele korte, luchtige aardigheidjes leidden de hoofdschotel van de avond in, namelijk de „Musical" van Mies Bouhuijs en Walter Kous „Zwaan kleef aan." De lengte van dit programmanummer maak te het ongerieflijk voor deze avond, doch dat was desnoods nog te overkomen ge weest. Erger was, dat „Zwaan kleef aan" volkomen beneden de maat lag en de in druk maakte van een amateuristisch werk stukje, waaraan met geroutineerde acteurs en hulpkrachten achter de camera nog wat gedokterd was doch dat als geheel tot de mislukkingen moest worden gerekend. Het is ondenkbaar dat men voor deze avond niet iets beters had kunnen vinden. Prettig voor Mies Bouhuijs en Walter Kous dat ze met hun vaste relaties bij de t.v. ook eens een kans op succes op groter schaal hebben gekregen, maar die kans hebben ze helaas lelijk verknoeid en daar tegen hadden de routiniers dit tweetal beter kunnen beschermen. De weidse naam van „musical" dankte het werkstuk blijk baar aan de ontelbare zangteksten, die de handeling aan één stuk door vertraagden en waarvan er niet één in de herinnering bleef. Het onbeholpen gevalletje kreeg tegen het einde nog enig reliëf door enkele minder vervelende scènes, die nu en dan aan een echte „musical" deden denken, doch daarmee was het niet te redden. Jammer, 1 éél jammer dat dit verdrietige niemendalletje nu juist weer op de hui- selijkste avond van het jaar moest worden gepresenteerd. De stemming werd bedor ven voor de rest, die een overigens noi zeer' genietbaar allegaartje bracht vai t.v.-habitué's als Fred Kaps, Mieke Tel kamp, Greetje Kauffeld, The Hi Fives, Peter van Hattum en anderen, afgewisseld door snapshots van het Vlaamse oude jaarsfeest in Brussel. Bij klokke twaalf was er stemmige mu ziek! een toespraak van dr. H. Bonger en een pauze voor de huiselijke gelukwensen, Omroepster Karin Kraaykamp nam op de eerste avond van het nieuwe jaar af scheid van de kijkers in het VARA-pro- gramma met een klein toespraakje nadat zij zelf was toegesproken. Jammer, dach ten wij, dat Karin ons verlaat. Wij moch ten haar graag zien. Maar Jan Leijendek- ker, die Karin in „Achter het nieuws uit- luidde, maakte duidelijk dat z.e niet hele maal van het scherm zal verdwijnen, ook al is ze omroepster af. Ze verscheen tenmin ste al weer bij Bruce Low. Er zullen ook wel kijkers zijn die Bruce Low graag op het scherm zien verschijnen. Ons irriteert zijn aartsvaderlijke toon. Het programmaatje van gisteravond verliep nogal conventio neel. Alleen de Peter-sisters brachten er leven in. Bijzonder boeiend behandelde dr. De Jong het wereldgebeuren, ditmaal met een overzicht, dat moed schonk en hoop in de wegen, die de mensheid bewandelt om de wereld beter bewoonbaar te maken Van eenzelfde visie gaf prof. B. V. A. Rö- ling blijk toen hij in de rubriek „Op be zoek bij.zijn gedachten ontvouwde over het volkenrecht en de veranderingen wel ke het behoeft om aangepast te worden aan een wereld, waar in het atoomwapen en de vrijwording der Afro-Aziatische vol ken nieuwe formuleringen vragen. Een over het algemeen onderhoudend en prettig gevarieerd radioprogramma op oudejaarsavond vond zijn hoogtepunt in het door velen met gezellige spanning ver wachte optreden van Wim Kan, die we in dit verband gerust „de jolige openbare mening" zouden mogen noemen. Deze ge routineerde, spitsvondige humorist, gooche laar met het woord en de woordspelingen, heeft het monopolie van de vrolijke critiek op vaderlandse toestanden en gebeurtenis sen aan het einde van het jaar en men zou er bijna toe komen om te veronderstellen dat onze politici hem een handje helpen. De kabinetscrisis was namelijk een zeer begrijpelijk de leidraad van*zijn spranke-* lende monoloog en leverde hem.zoveeLstof voor zijn „roskam", dat hij zijn tijd over schreed. Misschien is het profaan, Wim Kan te ve. gelijken met Vondel en van een „Roskam" te spreken, doch we gaan nog verder en noemen zijn optreden in één adem met de traditionele „Gysbrecht". Waarom niet? Als er dan toch tradities moeten worden geschapen, waarom zouden we dan niet stemmen vóór deze, die met weldadige humor en prikkelende actuali teit een jaareinde omkranst? Mild en toch scherp, geestig en toch navrant analiseert Kan het politieke jaar en deszelfs persoon lijkheden en gebeurtenissen tot er de be trekkelijkheid van overblijft de wijsheid dus, die ieder onzer best kan gebruiken En dan zijn liedjes: melodie en tekst met professionele vaardigheid gekozen, zijn conference aanvulend en versterkend.. Wat zou men in Hilversum en Bussum een Wim Kan met zijn „spiekbriefje" even voor zijn conference in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw. goede beurt hebben gemaakt, als daarbij ook nog de mimiek van Kan per t.v. te zien zou zijn geweest. Ruim een uur zou het beeldscherm dan de omlijsting van een goed Nederlands artiest hebben kunnen vormen, op de avond van het jaar die meer dan welke ook „alle goeds" moet doen ver wachten. Golfbreker NEW YORK (Reuter) De president van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen, dr. Detlev Bronk, heeft meegedeeld dat begin maart een begin wordt gemaakt met proeven die ten doel hebben, van een schip af een gat te boren door de aardkorst om de samenstelling van het binnenste van de aarde te onder zoeken. De boorproeven zullen gedaan worden bij het eiland Guadelupe aan de westkust van Mexico. De zee is daar on geveer 3.600 meter diep. Volgens dr. Bronk kan een dergelijke boring het best op zee geschieden omdat de aardkorst daar dunner is. Men zal op zee slechts door een gesteentelaag van on geveer vijf kilometer dikte moeten boren. Op het land zou men door een steenlaag moeten boren die vijf tot zesmaal zo dik De perschef van Koningin Elizabeth van Engeland heeft het een „nare streek" ge noemd, dat tekeningen die Prins Charles op school gemaakt heeft, verkocht zijn aan een aantal buitenlandse tijdschriften. Volgende week beginnen in een reeks buitenlandse bladen publikaties over prins Charles als leerling van de school te Cheam. De verhalen worden geïllustreerd met tekeningen waarvan gezegd wordt dat zij door prins Charles zijn gemaakt De artikelenserie begint in een Frans tijdschrift maar zij is ook verkocht aan bladen in Duitsland en Italië. De onder tekenaar van de artikelen is HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Dansmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitzend, voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Milit. ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamermuziek. 14.25 Klein omr.koor. 14.40 Voor de kinderen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zangrecital. 16.00 Van mens tot mens, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 13.30 Metropole-ork. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Muzik. biografie. 21.00 Litterair forum. 22.0 Ka- mermuz. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en mededelingen. 22.45 Journ. 23.00 Swing Expres. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Volksliedjes. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.55 Metropole-ork. en soliste. 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.: Suriname's jaarbeurs, door A. L. R. Smit. 18.00 Lichte muz. 18.20 Kaarten op tafel, gespr. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Me morandum. 19.30 20.30 Avondcollege. 21.00 Lim burgs symf.-ork. en sol. en een koor. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Pianotrio. 23.25 Dubbelkwart;et. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Symfonische muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Hoorspel. 21.15 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Filmdocumentaire. 20.30 Medische rubriek. 21.00 Oude films. 21.25 Cabaretprogramma. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Int. agrarisch nieuws. 20.00 Journaal 20.20 Filmimpressie. 20.35—22.00 Speelfilm. Ieder die veel met dieren omgaat, weet uit ervaring hoe het zieke of gewonde dier vaak instinctief datgene verricht wat voor zijn herstel het meest noodzakelijk is. Het weet in vele gevallen wat schade berok kenen kan, maar ook wat goed voor hem is. Zo zal geen enkele vogel de rupsen eten die op de bladeren van de giftige Wolfsmelk leven, noch zal een snoek het in zijn hoofd halen, de stekelbaars op dezelfde wijze aan te vatten als hij andere, veel grotere vissen doet. Dit schijnt allemaal heel natuurlijk en begrijpelijk, maar in feite is het dit toch niet, want noch de vogel, noch de snoek heb ben in dit opzicht enige erva ring. Immers, na een derge lijke ervaring zouden zij subiet doodgaan. Ook weten zieke dieren in vele gevallen hun geneesmid delen te vinden. Welke hondenbezitter heeft nooit zijn hond als een razende gras zien eten, waardoor het dier misselijk werd zodat de maag kon worden ontlast van een ongewenste inhoud? Toch is dit een weinig overtuigend voorbeeld, want we weten zelden met zekerheid of het gras inderdaad met dit doel werd gegeten. Omdat dieren ons niet lastig vallen met hun bezwaren, weten we immers meestal niet of in dergelijke gevallen het gras in derdaad gegeten werd om misselijk te worden, of dat om een andere reden de toevlucht tot dit voer werd genomen, waarvan het toevallige gevolg de misse lijkheid was. Ook de berichten over grizzly-beren, die zich in het Yellowstone-Park in hete zwa- velbronnen baden met het doel naar men vermoedt zich te herstellen van reumatiekaanvallen, kunnen moeilijk over tuigend worden genoemd, aangezien iedere scepticus direct over dit vermoeden zal vallen. Het staat in ieder geval vast, dat beren hun wonden vaak met leem bedek ken, waardoor herstel bespoedigd wordt. Iedere criticus moet echter bezwijken voor de waarneming van een prairiewolf, die door een ratelslang was gebeten, en als medicijfi de wortels van het slangenkruid zocht en opat. Deze plant be vat nl. het tegengif tegen slangenbeet. Hier liggen han deling en doel in zó duidelijke volgorde vóór ons, dat iedere toevalsfactor wel kan worden uitgesloten. Er zijn echter méér van dergelijke voorbeel den. In de dertiger jaren had den bepaalde apen in ons vroegere Indië de gewoonte de cultuurvelden te verwoesten. Als afweer werd door de planters giftig voedsel neergelegd, welke maatregel aan vankelijk het gewenste resultaat scheen te hebben, want de dieren werden doodziek. Zij ontdekten echter de plant die het tegengif bevatten en aten daarvan de bladeren, waarna de dieren geheel her stelden. Nu we het over de vindingrijkheid van dieren hebben gehad, moet u eens een methode bedenken om vuur te maken door middel van ijs. Daarover een volgende keer (Nadruk verboden Radar is het resultaat van een evolutie die al bijna honderd jaar aan de gang is. Destijds werden de drie hoofdeigenschap pen vastgesteld van de elektromagneti- 242b. Eindelijk brak de morgen aan. De hanen in de paleistuin kraaiden, de zon ging opDe ministers en hovelingen, met rode ogen van de slaap want ze hadden bfina de hele nacht geen oog dichtgedaan van de spanning), trokken hun witte kragen recht. Het is tijd, we moeten Zijne Majesteit wekken! zeiden ze. De opperhofwakkermaker begaf zich naar de deur van 's konings slaapvertrek, met een triangel in z'n hand. Zachtjes tikte hij daarop met 'n staafje, zodat de fijne toon tjes klonken. Dit was de vaste manier, waarop de koning altijd gewekt wilde worden. Daarna luisterde de opperhofwakkermaker. of de koning al ontwaakt was. Bocanu. Ja, er zijn al ik 5) „Komt u binnen, meneer een paar ingenieurs." „En de administrateurs?" De „hond" trok vlug een grauw doek uit zijn zak, liet zich op zijn ene knie vallen en begon de laarzen van zijn baas op te poetsen, die door het stof van het plein besmeurd waren. Dumitrica ging opzij om de deuropening vrij t,e maken. „Ja, de heren administrateurs zijn er ook al," ver telde hij weifelend. Hij kon niet beoordelen op welke toon hij Bocanu die dag moest aanspreken: schertsend of in ernst. Het viel vooruit nooit te zeggen, waarover deze nijdas kwaad zou worden. „En de boekhouders?" „Zijn er ook, meneer Bocanu". „De kassiers?" „Ook.." Bocanu spuwde over de balustrade van het ten as. „Wel verdraaid! Vertel ze dan allemaal maar, dat ..."in zo'n volte geen stap kan verzetten!" Hij ging de treden weer af en liep tussen de vastgebonden paar den door het plein op. Het was nu geheel donker geworden. De wegen, die tussen de winkelpanden door naar de boorterreinen lie pen waren nauwelijks meer te onderscheiden. Toen Bo canu de duisternis voor zich uit zag vloekte hij en sloeg met zijn stok woedend tegen een steen die hem in de weg lag. Met zijn eenpersoons gevolg sloeg hij de weg naar het nieuwe terrein in. Over de riviertjes rechts en links kon hij de contouren van de boortorens zien. Enkele torens werden van binnenuit flauw ver licht: tussen de plankenstellages brandde daar een geel achtige lamp. In de barakken zoemden de elektrische motoren. Al gauw waren zij de boortorens aan hun rechterhand voorbij. In de duisternis tekende zich de pruimeboogaard van Bocanu af, die hij niet aan de oliemaatschappij had willen verkopen, ofschoon de aardolie hem duizend maal zoveel opgebracht zou hebben als de pruimen. De boomgaard was met een doornenhaag omheind, waarvoor nog eens prikkeldraad was gespannen. Aan het eind ervan verhief zich in de duisternis onverwacht een hoge plankenschutting en versperde de weg. Wat zich daarachter bevond was moeilijk te raden. Inkt zwarte duisternis. Zodra de beide mannen de poort had den bereikt klonk aan de andere kant het blaffen van een hond. Bocanu haalde van onder zijn gordel een grote sleu tel te voorschijn. De „hond" schoot gedienstig toe. „Wil ik het doen, meneer Chivu?" Dit was een nieuw bewijs van vertrouwen, dat hij veroveren wilde. Tot dusver had Bocanu aan niemand toegestaan de sleutel zelfs maar aan te raken. Hij was degene die de poort sloot als hij van huis ging en hij was ook degene die de poort opende als hij te rugkwam. Tijdens zijn afwezigheid kon niemand naar buiten of naar binnen. Ook nu gaf hij de sleutel niet uit handen. Mopperend spande hij zich in het sleutel gat te vinden, vond het, zette zich schrap tegen de stijl en draaide de sleutel om. Het slot antwoordde met een schor knarsen. Nadat de zware eiken deur zich geopend had lag het erf plotseling badend in het licht voor hen. Aan een paal in het midden hing een lantaren. De hoge schutting sloot het erf van alle kan ten in en aan de bovenkant ervan glinsterden twee rijen prikkeldraad. Rechts doemde het sombere huis op, met een overdekte veranda ervoor. Daaronder, als een grie zelige muil, de kelderopening. De huisdeur midden op de veranda en de ramen aanweerskant en leken een boosaardig welkom te roepen. De hond kwam uit de duisternis te voorschijn, spich tig en met de staart angstig tussen de poten. In de stal sloeg een paard met de hoef op de bodem. Boca nu liep door naar de stal en controleerde of er in zijn afwezigheid iemand aan het slot had gemorreld. Hier na ging hij naar de volgende stal, stapte op een grote kei en keek door het raam zonder glas boven de deur naar binnen. In het stro lag een herkauwende koe. In het vale licht keken haar ogen vochtig en dromerig naar haar baas omhoog. „Ga toch slapen!" mopperde Bocanu. In de kippenhokken roerde zich hier en daar een vleugel of ging een kip steviger op de stok zitten, maakte de andere kippen wakker en werd met luid gekakel tot rust gemaand. Achter de schutting, waar heen de kabel van een pomp liep, knarsten slecht ge oliede onderdelen van een motor. En een benzinepomp antwoordde met ritmisch ratelen. Bocanu bleef een paar tellen luisteren en kon nauwelijks uitmaken welk ge luid hem het meest ergerde. „Stil toch, kippen," riep hij ten slotte, nog eens om kijkend naar het hok. Voor het laatst speurde hij het erf af, eer hij de veranda beklom. De „hond" volgde hem onderdanig. „Meneer Chivu," begon hij met fluwelen stem, „zou ik vannacht niet in het hooi slapen?" Bocanu bleef op de bovenste trede staan. „In het hooi, hè? Zou de duivel je daar niet met zijn kou om zeep brengen? Je hebt nogal een tere huid, wat?" Soms had hij er plezier in zijn trouwe makker uit te lachen. Stojan kreeg een vuurrode kleur. „Maar ik wil aan alles wennen, meneer Chivu. Ik wil worden, zoals u op mijn leeftijd was." Een golf van ontroering, die zelden optrad en nooit lang aanhield, liep door het lichaam van de kolos. „Ja, ik ha. ik!" zei hij. Hij viel zichzelf dadelijk in de rede, nijdig, dat hij zich bijna door zijn ont roering had laten overrompelen. Hij keek de „hond" lang. maar tamelijk wantrou wend aan. De Amerikaanse marine heeft een revolutionair radarsysteem ontwikkeld dat het mogelijk maakt „achter de horizon te zien. De actie-radius van de radar wordt hierdoor uitgebreid tot vierduizend kilometer. De militaire voordelen van deze uitvinding zijn duidelijk: in het radarnet dat het Noordamerikaanse conti nent voor aanvallen moet waarschuwen, zullen nu bommenwerpers, raketten en zelfs onderzeeboten veel eerder gesignaleerd worden dan tot nu toe voor mogelijk werd gehouden. De huidige radarinstallaties kunnen slechts voor werpen waarnemen die in het „rechtstreekse zicht" van de radarantennes liggen: de radarsignalen en -echo's volgen de kromming van het aardoppervlak niet. sche stralen waarop het radarprincipe be rust: bundeling, reflectie en rechtlijnige voortplanting bij konstante snelheid. De man die het axioma van de rechtlij nige voortplanting doorbrak, is de thans 56-jarige dr. Robert Page, één der pio niers van het radaronderzoek en sinds twee jaren leider van het laboratorium van de Amerikaanse marine in Washing ton. Al vijfentwintig jaar geleden ontwik kelde hij een zend- en ontvangsysteem waarmee het hem gelukte, van de aarde uitgezonden signalen, die door een vlieg tuig gereflecteerd werden, te ontvangen. Vijf jaar daarna liet Page zijn baard groeien, om er ouder uit te zien als hij met grote industrieën moest onderhande len over de bouw van Amerika's eerste radarstation. „Project Madre" Om het betrekkelijk kleine bereik van het conventionele radarsysteem uit te brei den werden steeds grotere installaties ge bouwd, waaraan natuurlijk reusachtige kosten verbonden waren. „Project Madre" heet de nieuwste installatie van dr. Page, naar: Magnetic Drum Receiving Equip ment (magnetische trommel-ontvanger). Naast het enorme bereik van 4000 kilome ter, is een ander belangrijk voordeel dat de kosten verhoudingsgewijs gering zijn. Slechts enkele van deze luisterposten zul len voldoende zijn om van de Amerikaans- Canadese oostkust af de halve Atlantische Oceaan, van de Noordpool tot de evenaar, te kunnen controleren, en om vanaf de Amerikaanse bases in Turkije af een oog te houden op alles wat zich afspeelt op de Russische lanceerbases aan de Kaspische Zee en in Siberië. Lage frequenties Het nieuwe radarproject „Madre" kwam tot stand nadat dr. Page alle tot nu toe ge bruikte methoden overboord had geworpen en een geheel nieuwe systeem ontwikkel de. Page deed iets wat andere radarspe cialisten niet voor mogelijk hadden gehou den: „Madre" werkt niet, zoals de gebrui kelijke radarinstallaties, met frequenties van omstreeks tienduizend megahertz, maar met slechts drie tot dertig mega hertz. De overwegingen van Page waren: hoge frequenties doordringen de ionosfeer en gaan op die manier verloren in het heel al: lage frequenties, daarentegen, hebben weliswaar slechts een gering bereik, maar zij worden door de ionosfeer teruggekaatst, en kunnen zodoende ook de ruimte „ach ter de horizon' aftasten. Het is reeds gebleken dat de raketten die op Cape Canaveral worden afgevuurd, met de nieuwe apparatuur zonder enige moeite van het begin van hun baan tot het einde gevolgd kunnen worden. Functionarissen in Oeganda belast met het toezicht op de jacht op groot wild, heb ben in Kampala, de hoofdstad van Oegan da, verteld, een zonderlinge wraakoefe ning gezien te hebben van een olifanten moeder. De olifantenmoeder was met haar jong aan het grazen toen de jonge olifant wat afdwaalde. Een leeuwin besprong het jon ge dier en doodde het. Onmiddellijk viel de oude olifant aan en verdreef de leeuwin zo snel, dat een van haar welpen achter bleef bij het lijk van het olifantenjong. De moeder vatte de welp met de slurf op en vermorzelde het door het tegen een boom te slaan. Daarop legde zij het lijk van de welp, naast dat van haar eigen jong, bedekte beide met takken en blaren en zocht ver volgens het spoor van de leeuwin op. ner. een voormalige schoolknecht. De Russische posterijen hebben een serie postzegels uitgegeven, waarvan de ont werpen gemaakt zijn door schoolkinderen. Als onderwerpen kozen zij ..De vriend schap tussen kinderen van alle rassen en nationaliteiten" en „In de dierentuin" „Goed, ga in het hooi slapen. Maar zorg ervoor, dat je geen kou vat." Stojan haalde vlug zijn deken uit zijn slaapkamer en maakte zich in het hooi een slaapplaats. In het huis werd achter de getraliede ramen licht gemaakt Stojan gluurde naar de overkant. De schim van Bocanu gleed langs de gordijnen. „Hij verstopt zijn geld," dacht Stojan. De hond kwam naast hem in het stro liggen en Stojan streelde het dier. „Wat is er, Pripas? Heb je het hier niet naar je zin? Zijn stem was geheel veranderd en klonk nu zowel zacht als verbitterd. Het duurde niet lang, of de huis deur piepte en de reusachtige gestalte van Bocanu ver scheen op de veranda. „Ben je daar, Stojan?" Hij sprong op en stak beide armen omhoog, zodat zijn meester hem beter zou kunnen zien. „Hier ben ik, meneer Chivu". „Heb je het niet koud?" „Ja, dat wel. maar ik wil de moeilijkheden van het leven leren dragen". „Pas dan maar op, dat er geen inbrekers komen „Wees maar gerust, meneer Chivu. Ik en Pripas zul len u goed bewaken". Bocanu ging weer naar binnen. Stojan voelde de kille nachtlust en zijn schouders werden koud. Telkens als de boomkruinen huiverden in de kille wind leek er een klamme vuist naar hem te grijpen. Hij kon niet in slaap komen en gluurde eindelijk naar het huis. „Hoe lang moet ik dit ellendig bestaan nog verdra gen?" mompelde hij nijdig. Voorzichtig stond hij op, sloeg de dekens om zijn schouders en rilde. Onhoorbaar, alsof hij iets verkeerds deed, sloop hij naar zijn slaapkamer in het huis. Hier was het warmer en zijn hele lichaam kwam tot ont- spanning. Hij deed de deur op slot en kroop in zijn bed Toen het eerste morgenlicht vaal door het raam naar binnen viel werd hij wakker, sprong vlug uit bed en sloop met zijn deken terug naar het hooi. Rillen kroop hij erin weg en wachtte, met de blik op de huisdeur ge richt, tot zijn baas naar buiten zou komen. Hij wilde de eerste zijn die hem begroette. Hij wilde zich onmis baar maken. HOOFDSTUK II Een deel van de nacht verstreek zonder dat Lipanescu kon besluiten naar bed te gaan en hij wilde bovendien deze verrukkelijke roes niet ontijdig beëindigen. Door het raam kon hij het hele dal overzien. De kleine lam pen in de boortorens glinsterden al niet anders dan de sterren erboven. Terwijl Anghelina zich in het donker op de nacht voorbereidde bleef hij bij het raam staan Nu en dan haalde hij diep adem om de lucht van de aardolie in te zuigen die door de wind werd aangevoerd (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7