Groepsgeest is sterk in Kennedy's kabinet Zwarte diplomaten: Washington is een moeilijke post Adenauer jr. overwint bakker in verkiezingsstrijd iS o eindelijk beschuit handig verpakt TURKSTRA Meijer s Chef-autoherstelplaats 0 0 0 nu weer premies 0 O O 0© State Department komt in handen van het team Rusk - Bowles - Stevenson Wenen verbiedt zwaar verkeer in weekeinde Van Hogendorp gaat verhuizen Monaco krijgt weer een democratische inslag de beste beschuit in de handigste rol! YMUIDEN STOFFENHUIS MAANDAG 2 JANUARI 1961 8 Team-work Krachtig beleid Dr. Dibelius zal aftreden Nieuwe onderwijsmethode voor slechtzienden Rassenvooroordeel staat vestiging van ambassades en huisvesting van personeel in de weg WIJ WENSEN U GELUK EN VOORSPOED VOOR HET PAS BEGONNEN 1961 Bloemstr. 70, Tel. 4235 fiOuaKcUk.Ke^) Alléén TURKSTRA - echte Friese beschuit - in de SPLIT-STRIP ROL handig-open! Turkstra-beschuit nu in SPLIT-STRIP rol! De échte Friese beschuit - zuiver, pittig- knisperbros. De béste beschuit in de handigste rol géén breuk, géén gepeuter. Kostelijke couverts liggen voor u klaarSchitterende cassettes... Messen, vorken, lepels... In het rijke, Sierlijke REGINA-model (klassiek of modern) U kunt kiezen - en zo gemakkelijk... u krijgt 't thuis bezorgd! U hebt maar 10 of 25 of 50 sterretjes nodig... Kijk op de rol. daar staat alles uitgebreid op. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het kabinet, dat president Kennedy heeft samengesteld, is naar leeftijd het jongste dat de Verenigde Staten in deze eeuw hebben gekend. De gemiddelde leeftijd van de ministers is even boven de 47, terwijl die van Eisenhowers eerste kabinet gemiddeld 58 was. Bovendien is Kennedy zelf de jongste gekozen president van de Verenigde Staten. Acht van de tien ministers zijn oorlogsveteranen, drie studeerden er in Harvard (Kennedy zelf ook) en McNamara doceerde daar. Aan drie ministers Rusk, McNamara en Freeman viel de intellectuele onderscheiding ten deel om te worden opgenomen in de gemeenschap van Phi Beta Kappa. Vele van deze jonge intellectuelen hebben uitgemunt in sport en het lijkt zeer goed mogelijk, dat Kennedy's ministers een deugd uit de sportbeoefening zullen meebrengen in de praktijk van hun mi nisterschap. Wij denken aan de ploeggeest, die zo belangrijk is in vele van de sporten, die Kennedy's „jonge leeuwen" hebben bedreven. Kennedy zelf wenst kennelijk de aan voerder te zijn van zijn ploeg. Hij weet macht en bevoegdheid te delegeren, maar hij wil zich niet als een constitutioneel vorst boven zijn kabinet plaatsen om al leen geraadpleegd te worden als de keus is beperkt tot enkele mogelijkheden of als een knoop moet worden doorgehakt. Hij wil zijn deel hebben in het plannen-maken en mede aansturen op een bepaald doel. Kennedy heeft tien ministers en hij staat aan het hoofd van een apparaat van twee en een half miljoen ambtenaren. In hoe verre het mogelijk is, dat de president zich zal inlaten met alle zaken van be lang, moet worden afgewacht. Het is goed dat Kennedy jong is en 'sterk, dat hij be schikt over een ruime belangstelling en zijn tijd goed weet in te delen. „Team-work" samenwerking van een groep wordt in Amerika meer gepropa geerd dan in Europa. Na een verblijf van tien jaar in dit land, ben ik tot de over tuiging gekomen, dat zulk een samenwer king heel nuttig kan zijn en dat in dit op zicht Europa van Amerika het een en an der kan leren. Men krijgt de indruk, dat Kennedy thans op het hoogste niveau een demonstratie van dat „team-work" wil geven. Hij heeft er kennelijk naar ge streefd een kabinet samen te stellen van mensen, die op elkaar waren afgestemd, die dachten en spraken „op dezelfde golf lengte". Ook voor de opperleiding van het State- Department heeft hij een team gekozen: het drietal Rusk, Bowles, Stevenson. In Rusk heeft Kennedy een man gevonden, die het eens kan zijn met de simplificatie van Truman „het is de president, die de buitenlandse politiek bepaalt". Maar Rusk heeft daarbij terstond aangetekend, dat die ene zin niet de hele waarheid van de situatie bevat. Rusk acht het noodzakelijk, dat er een zeer nauwe Samenwerking be staat tussen president en Secretary of Sfate. De laatste, de belangrijkste rriini's- ter uit het kabinet, moét dé specialist zijn; die de details kent en die zijn inzichten met kracht naar voren moet kunnen bren gen. Maar als het er op aankomt, is het de president die, na overleg, de besissing neemt. In samenwerking met de president zal Rusk stellig goed zijn, maar ook van zijn coöperatie in het driemanschap, dat hij vormen zal met Stevenson en Bowles, mag men veel verwachten. De beide laatstgenoemden twee zijn beter bekend voor het Amerikaanse volk dan Rusk, die thans hun superieur gaat worden. Men behoeft er niet bevreesd voor te zijn, dat deze omstandigheid voor Rusk aanleiding zal zijn zich extra te laten gel den. Rusk is jarenlang president van de Rockefeller Fondation geweest. Hij had een beslissende stem bij het besteden van miljoenen en reisde in zijn functie naar alle delen van de wereld. Maar hij buitte die positie niet uit om voor zichzelf recla me te maken. Hij deed zijn werk en deed het goed. Rusk zal onder president Kennedy niet zulk een eigen politiek voeren als Dulles onder Eisenhower. Maar men moet daarom niet verwachten, dat hij een min zame, maar weinig krachtige figuur zal zijn zoals Herter. Hij zal hard werken, de feiten kennen en voor zijn mening uit komen in groeps-verband. Die groep zal groter zijn dan die van de president en zijn naaste medewerkers op het State Department. Een buitenlandse politiek kan alleen krachtig zijn, wanneer er gewerkt wordt in harmonie met het Pentagon (mi nisterie van Defensie), met het Congres en met de publieke opinie in de wereld. In Stevenson hoopt men een goed part ner te hebben voor vruchtbaar werk in de UNO. In vice-president Johnson heeft men een ideale figuur om begrip te wekken en me dewerking te vinden in het Congres en indien McNamara zal beantwoorden aan de grote verwachtingen, die men van hem heeft, dan zal hij het militaire apparaat kunnen afstemmen op wat Amerika in de wereld wil bereiken. De politiek van Ken nedy's regering is nog slechts in een sta dium van voorbereiding. Wat het buitenlands beleid betreft kan men nog niet veel meer doen, dan aan stippen welke onderwerpen in de eerste plaats aandacht krijgen a. vaar wapenen De bewapeningswedloop en het ge- ir van verdere verspreiding van kern- penen. b. Het China-probleem in al zijn aspec ten. c. De betrekkingen met de nieuwe sta ten. d. (Lest best) De relatie met de West- europese bondgenoten, die men onontbeer lijk acht voor het behoud van een wereld van vrijheid en democratie. WENEN Op 1 januari 1961 is in Oos tenrijk de nieuwe wegenverkeerswet in werking getreden waarbij wordt bepaald, dat voor vrachtauto's en opleggercombi naties met een nuttige lading van meer dan 3,5 ton van zaterdagmiddag 15.00 uur tot zondagnacht 24.00 uur een rijverbod geldt. Op algemeen erkende feestdagen is dit verbod van kracht van 0.00 uur tot 24.00 uur. Uitzonderingen gelden voor: vracht auto's plus aanhangwagens, bestemd voor melktransport, en vrachtauto's zonder aan hangwagen en opleggercombinaties be stemd voor het vervoer van melk, slacht vee, vlees, bederfelijke goederen, alsmede voor transporten van drank in recratiege- bieden en indien vervoer wordt verricht in geval van rampen. In hoeverre voor het buitenlands grens overschrijdend goederenvervoer ontheffin gen van het weekeind-rijverbod mogelijk zullen zijn, is nog niet bekend. BERLIJN (UPI) Bisschop Otto Dibe lius heeft definitief zijn voornemen aange kondigd begin van dit jaar af te treden als hoofd van de Duitse Evangelische kerk. Hij zei dat hij zich niet herkiesbaar zou stellen wegens zijn hoge leeftijd. Hij is 80 jaar oud. De bisschop maakte zijn voornemen be kend in een artikel over kerkelijke pro blemen in het Westberlijnse blad „Der Tag". Op de Lincoln-school in Schenectady in de Amerikaanse stad New York is een onderwijs-experiment begonnen dat wel licht nieuwe wegen zal openen voor kin deren, die slecht zien. Doel van het ex periment is, uit te vinden of het moge lijk is deze kinderen zover op te leiden, dat zij naar een normale middelbare school kunnen gaan. Het principe van het onderwijs aan de ze kinderen is vrij eenvoudig. Men brengt ze samen in speciale klassen voor schrij ven, lezen, rekenen en expressievakken; zij krijgen echter gemeenschappelijk les met niet-gehandicapte leerlingen in gym nastiek, muziek, kunstgeschiedenis e.d. Op deze manier hoopt men de gehan dicapte kinderen een extra-stimulans te geven omdat zij in deze laatste vakken vaak beter zijn dan de niet-gehandicapten. Aldus zou hun zelfvertrouwen versterkt kunnen worden door de wetenschap dat zij in bepaalde opzichten de „anderen" toch de baas kunnen zijn. Tweemaal per dag krijgen de kinderen bovendien les in „gesproken boeken", waarna een discussie volgt om hun alge mene ontwikkeling, die door het moeiza mer leren vaak ten achter is, op nor maal peil te brengen. Momenteel zijn er veertien kinderen op de school in Schenectady. Hun leerkrach ten hebben goede hoop, dat zij met suc ces een middelbare school zullen kunnen aflopen. 4 WASHINGTON (UPI) —Zestien pas onafhankelijk geworden Afrikaanse naties zijn bezig ambassades te vestigen in Washington, een hoofdstad, die thans al bij vele Afrikanen bekend staat als „een moeilijke post". Sommige nieuwe Afrikaanse staten hebben hun ambassadeurs reeds uitgezonden, anderen moeten nog komen en wanneer alle nieuwe staten hun vertegenwoordigers in de Amerikaanse hoofd stad zullen hebben, zal daarmee de grootste golf buitenlandse diplomaten Wash ington zijn binnengekomen sedert de dag, waarop de Verenigde Staten zelf onafhankelijk werden. Wat Washington tot een moeilijke post maakt voor de Afrikaanse nieuwelingen, is het rassenvooroordeel dat er nog steeds bestaat. Donker gekleurde diplomaten, zelfs ambassadeurs, kunnen moeilijk wo ningen vinden in wijken, die voor hen in aanmerking komen. Zelfs is het niet een voudig grond te kopen voor de ambassa des zelf. Er zijn wijken en flatgebouwen waar de blanke bewoners bezwaar maken tegen toelating van negers; indien een Afrikaan al een geschikte woning vindt, moet hij er twee maal de normale prijs voor betalen. Afrikanen zijn doorgaans trots op de kleurige gewaden, die zij in hun vader land dragen, maar in Washington zien zij zich dikwijls gedwongen hun inheemse kle dij aan -te trekken om in het openbaar niet voor Amerikaanse negers te worden gehouden en dus dienovereenkomstig te worden behandeld. Smet Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken maakt zich ernstig bezorgd over deze gang van zaken, maar kan niet rechtstreeks ingrijpen. Men is er zich van bewust, dat incidenten van discriminatie tegen Afrikaanse diplomaten op grond van hun ras een smet werpen op het beeld van Amerika, zoals dat in de buitenland se openbare mening bestaat. Daarom heb ben thans het stadsbestuur van Washing ton en een groep makelaars in onroeren de goederen de koppen bij elkaar gesto ken en voorgesteld bij het departement van Buitenlandse Zaken een „verbindings man" aan te stellen, tot wie pas gearri veerde Afrikaanse diplomaten zich in ge val van moeilijkheden kunnen wenden. Het stadsbestuur heeft de regering er op gewezen, dat andere landen reeds er varing hebben bij het installeren van am bassadeurs, maar dat de nieuwe Afrikaan se naties van meet af aan moeten begin nen. Een hoge ambtenaar van het ministerie, wiens, werk het is Amerikaanse ambassa des in Afrikaanse landen op te zetten, verklaarde, dat hij overal met de groot ste welwillendheid was geholpen. „Veel Afrikanen, die hier komen, hebben reeds geruime tijd in Europa doorgebracht. Zij zijn ontsteld over de mate van rassen vooroordeel in ons land. In sommige op zichten is ook Amerika een onderontwik keld land", zo zei hij. (Van onze correspondent) BONN De 29-jarige jongste zoon van de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer is het gelukt de bakker van Rhoendorf een „nederlaag op het kantje af" toe te dienen. Hij won namelijk dezer dagen een politieke slag in de plaatselijke afdeling van zijn vaders partij, de C.D.U., om een benoeming als kandidaat voor de gemeenteraad van Rhoendorf. Tussen de 66-jarige bakker Peter Pro- fittlich en de familie Adenauer boterde het overigens al geruime tijd niet. Rhoendorf, waar Adenauer een fraaie witte villa be woont, ligt tussen Bad Honnef en Königs- winter aan de Rijn, vlak onder de be roemde Drachenfels. Bakker Profittlich wenst van deze ligging profijt te trekken. Zijn voorstel was, al jaren geleden, om Rhoendorf via een kabelbaantje met de top van de Drachenfels te verbinden. Dat zou volgens hem vele toeristen naar deze Gijsbert Karei van Hogendorp, de hoofd persoon uit het driemanschap dat in 1813 in Den Haag het initiatief en de leiding nam tot herstel van Neerlands onafhanke lijkheid, heeft in zijn geboortestad Rotter dam sinds jaar en dag zijn standbeeld achter het Schielandshuis, dat tegenwoor dig als historisch museum dient. In mei 1940 verdween hij voor alle zekerheid naar een veiliger oord en toen vijf jaar later de bevrijding gekomen was, werd zijn oude plaats eerst ingenomen door een in derhaast gemaakte beeltenis van Karei Doorman, maar deze schepping werd alge meen zo afschuwelijk en de vlootvoogd on waardig gevonden, dat het op zekere mor gen door onbekenden bleek te zijn neer gehaald. Boenen hielp niet Van Hogendorp werd later op dezelfde plek in ere hersteld, edochhet plein droeg zijn naam niet meer. Het was Schie- landstuin geworden. Fris zag het beeld er niet uit. Het ver toonde grote groene vlekken. Dit had tot gevolg dat een aantal studenten 's nachts met ladders, boenders en emmers zeep sop gewapend, danig op Gijsbert Karei aan het schrobben gingen. Zij moesten na enige uren met spierpijn hun pogingen op geven. Want behoudens enkele vogelsouve- niers, die van Van Hogendorps schedel konden worden weggekrabt, bleef het beeld even vlekkerig als voorheen, omdat de verkleuring ontstaan was door verwering van de steensoort. Nadien heeft Van Hogendorp er in ver getelheid op zijn sokkel gestaan. Maar nu ziet het er naar uit dat hij weer gaat verhuizen. Zijn oude standplaats moet na melijk een historische tuin worden, pas send bij het historisch museum. B. en W. van Rotterdam hebben zaterdag in een stuk voorgesteld het beeld over te brengen naar het bordes van de buitentrap van het beursgebouw. Daar heeft al eens bij wijze van proef een provisorisch namaak sel gestaan van dezelfde omvang. In de volgende zitting van de gemeenteraad zal nu worden uitgemaakt, of de verhuizing inderdaad doorgaat. plaats trekken, geld in het laatje van de middenstand en in het bijzonder van zijn „Konditorei" brengen en van het rustige, landelijke Rhoendorf in korte tijd een toeristenoord maken. Opponent „Der Alte" zoals men de 84-jarige bondskanselier zonder veel eerbied pleegt te noemen heeft zich tegen dat kabel baantje hardnekkig verzet en met succes. Verbitterd schakelde Adenauer zelfs enige jaren geleden al zijn politieke relaties in om de Rhoendorfers, die Profittlichs ideeën wel wilden aanvaarden, te beke ren. Thans heeft de arme bakker moeten er varen wat het betekent de algemeen be kende, zij het lokale, opponent van de machtige kanseliersfamilie te zijn. In de afdeling Rhoendorf van de C.D.U. vond dezer dagen een verkiezing plaats voor een kandidaat voor de gemeenteraadsver kiezingen die op 19 maart in Noordrijn- Westfalen, dus ook in dit dorpje, zullen worden gehouden. De gerechtsdienaar Adenauer jr. versloeg daarbij bakker Pe ter Profittlich met 74 tegen 72 stemmen, op het nippertje. De eerste had zich kan didaat gesteld op aandrang van zijnva der! „Want," zoals vader Konrad tegen zijn 29-jarige zoon heeft gezegd, „wie in de politiek iets wil bereiken moet het vak leren in de gemeenteraad, zoals ook ik dat in Keulen indertijd heb gedaan." Bakker Profittlich was stomverwonderd toen hij hoorde dat de race in zijn na deel was uitgevallen en een reeks van zijn aanhangers hem in de steek had gelaten, aangetrokken als zij waren door de naam Adenauer. „Er hebben een paar zitten sla pen," verzuchtte de bakker, die de strijd tegen de familie Adenauer overigens niet wenst op te geven. MONACO (Reuter) Prins Rainier III van Monaco heeft in een nieuwjaarsrede bekendgemaakt, dat Monaco weer een Nationale Vergadering zal krijgen. Deze vergadering zal dezelfde bevoegdheden hebben als de Nationale Raad, die de prins in januari 1959 naar huis zond, naar aanlei ding van een geschil met enige vooraan staande burgers van het prinsdom. De prins verklaarde dat de leden van de Nationale Vergadering Monegasken zullen zijn, gekozen uit een ruime kring. Zij zullen mijn regering de waardevolle suggesties doen, die u rechtens mag ver wachten van uw vertegenwoordigers", zo voegde hij hieraa, toe. Prins Rainier voegde hij hieraan toe. Prins Rainier sche Raad weer aan het werk kan gaan. Deze raad is een adviserend orgaan, waar van hij de werkzaamheden in 1959 op schortte omdat het niet aan zijn wensen voldeed. OFFICIëLE PUBLIKATIE BEKENDMAKING VAN HET MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN De Afdeling Rehabilitatie Indische Oorlogs slachtoffers is in verband met het aflopen, der werkzaamheden per 31 december 1960 opgeheven. De op genoemde datum aanwezige nog niet afgehandelde gevallen zullen door de Direc tie Overgangszaken Indonesië van het Minis terie van Buitenlandse Zaken worden afge wikkeld. zonder dat daartoe nieuwe aanmel dingen nodig zijn of navraag behoeft te worden gedaan. En komt u vlug eens kijken naar onze extra aanbiedingen FLANELLEN LAKENS, vanaf 4.75 MOLTON DEKENS, vanaf 1.98 BADDOEKEN, flinke maten 1.98 NACHTHEMDEN, flanel, lange mouw 5 95 DAMESJUMPERS en VESTEN, vanaf 9 95 ZWARE WOLLEN DEKENS, 150'200 22.95 Volop WONDERWOL, reuze knotten 2.25 daar kunt u vlug mee breien (patronen gratis). ER IS NOG VEEL MEER ALLEEN KENNEMERIAAN Bij een middelgroot automobielbedrijf, G.M.-dealer, is de functie van chef-autoherstelplaats vacant. Voor deze zelfstandige, leidinggevende functie zoe ken wij iemand met ruime ervaring en een gedegen kennis yan de automobieltechniek. Daarnaast dienen sollicitanten te beschikken over goede omgangsvormen en de tact om aan een vrij talrijk technisch personeel leiding te geven. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties, welke vertrou welijk zullen worden behandeld, worden gaarne ingewacht onder no. 5500 aan het bureau v. d blad. Neem uw bakker niel kwalijk als hij de nieuwe rol nog niet heeft Turkstra draait op vólle toeren om iedereen te helpen. VRAAG TURKSTRA AAN UW BAKKER «•8'ivs KllWItt ffogin* Mot!»-

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 8