I Ioogconj unctuur heeft de top thans wel bereikt Duits-Russisch handelsverdrag te Bonn ondertekend De Staatsmijnen hadden een zeer bevredigend jaar De beurs Maatregelen voor afremming niet noodzakelijk Nederlandsche Basalt Maatschappij Ook Russische olie opgenomen SCHEEPVAARTBERICHTEN Omzet kunststoffen nam sterk toe Einde van West duitse woningnood in zicht De Gruyter heeft expansieplannen Consumptie bleef achter bij de produktie ..1 AA IN L» AG 2 JANUARI 1961 9 MR. D. A. DELPRAT: Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ACHTER GESLOTEN DEUREN NIEUWJAARSREDE H. H. WEMMERS: President Lübke: Ruim 11 ha De cacaomarkt in 1960 Heath optimistisch ovêr een verzoening in 1961 Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" verwacht lager resultaat Mr. J. H. Lieftinck koninklijk onderscheiden Rijnscheepvaart op recordhoogte Winst bij Tongero Recorduitvoer van gedistilleerd De schaarste aan arbeidskrachten doet zich ook in Amsterdam in steeds sterker mate over de gehele linie gelden. Zij valt als een schaduw over de hoogconjunctuur, die thans haar top wel heeft bereikt. Daarmede begon de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, mr. D. A. Deiprat, de aan het gebied van deze Kamer gewijde beschouwingen in zjjn vanmiddag uitgesproken nieuwjaars rede. Niettemin kon, zo vervolgde mr. Deiprat, de woningproduktie in het afgelopen jaar verder worden opgevoerd. Deze produktiesector vormt overigens steeds een probleem; zjj heeft het eerst te ljjden onder de spanningen op de arbeidsmarkt. Het volume van het wereldgoederen- vervoer, ook het goederenverkeer in de hoofdstedelijke haven, toonde een dui delijke stijging. In toenemende mate wordt de behoefte gevoeld aan afdoende verbetering van het Amsterdam-Rijn kanaal. In de zeer gevarieerde metaal industrie neemt de scheepsbouw in zo verre een aparte plaats in, dat de markt verhoudingen hier ongunstig zijn ge bleven. Werk was er voldoende, maar de scherpe internationale concurrentie liet de prijzen onbevredigend. Overigens toont de metaalsector een alleszins gun stige ontwikkeling. De Amsterdamse confectienijverheid wordt hoogst ernstig door personeelste kort van structurele aard getroffen. In toenemende mate moest zij steunen op de produktie van ateliers buiten Amster dam. De chemische en pharmaceutische in dustrie toonde voortgaande expansie. Glo baal genomen moet 1960 in het bijzonder voor de handel in halffabrikaten en eind- produkten een goed jaar worden geacht. Na een korte bespreking van het effec ten- en bankbedrijf en het verzekerings wezen wijdde mr. Deiprat aandacht aan enkele structurele problemen. Met name wees hij op de werken die Amsterdam op zijn programma heeft ter uitbreiding van zijn infrastructuur. Achtereenvolgens liet mr. Deiprat de revue passeren: De tun- nelzorgen, de verbindingen met de zee en het achterland, het gecompliceerde stads verkeer, de bijlmermeer, etc. !n het hieraan voorafgaande deel van zijn rede (67 pagina's druk) besprak mr. Deiprat de internationale politieke en eco nomische ontwikkeling. „Het is misschien merkwaardig dat alle onzekerheden in het politieke vlak ogenschijnlijk het economi sche leven vrijwel onberoerd hebben gela ten. Zij zijn niettemin in hoge mate me de bepalend voor de mogelijkheden voor het bedrijfsleven en voor de beleidsbeslis singen op korter of langere termijn". Geen verstek laten gaan Ovër de dringend noodzakelijke hulp aan de onderontwikkelde gebieden zei spreker daf. „belangrijk en van eerdere orde dan de vraag of wij daarvoor speciale belas tingen moeten gaan heffen is het probleem of de thans reeds beschikbare bedragen goed en efficiënt worden gebruikt en of de in deze landen zelf aanwezige rijkdom men werkelijk ten bate van het eigen volks welzijn worden aangewend. Het Westen is ook op eigen kracht welvarend gewor den". „Een voldoende coördinatie der activi teiten van het Westen enerzijds en een verantwoorde besteding in de jonge lan den anderzijds zullen noodzakelijk zijn om het gehele proces goed te doen verlopen en het bedrijfsleven er zijn aandeel in te laten nemen". „De ondernemer kan en mag in deze gebieden geen verstek laten gaan; hij zal zijn diensten moeten aanbieden en brug- gehoofden blijven zoeken." Ruime aandacht schonk spreker aan de gecompliceerde integratieproblematiek waarmee de K.v.K. veelvuldig in aanra king komt. Inflatie niet de voornaamste zorg Over „de betrekkelijke hoogconjunctuur" zei mr. Deiprat, dat er over het geheel genomen alle reden is tot tevredenheid. In 1960 hebben de gunstige factoren echter verre overheerst. „Dat de expansie de verwachtingen zoals die van het Cen traal Planbureau belangrijk overtreft, hebben wij waarschijnlijk te danken aan de door het bedrijfsleven in het jongste verleden verrichte rationalisaties en inves teringen, welker produktiviteit door de autoriteiten kennelijk is onderschat. Deze ontwikkeling bewijst eens te meer, van hoe grote betekenis de investeringen voor de groei van onze welvaart zijn". De „depressievrees en overbestedings- angst" besprekende, noemde de heer Del- prat als eerste conclusie, dat in de hoog conjunctuur ook zwakke sectoren vallen te constateren. Tweede conclusie is dat wij op onze hoede moeten zijn. Men moet zich evenwel tevens afvragen, of onder d huidige omstandigheden de inflatiedreiging zó groot is, dat het afwenden daarvan onze voornaamste zorg moet zijn". Mr. Deiprat meende dat dit niet het geval is, mits voldaan wordt aan één voorwaarde, name lijk dat het monetaire bestel gezond wordt gehouden. Samenvattend stelde spreker, dat maat regelen om de conjunctuur af te remmen hem op het ogenblik niét nodig lijken; het zal voldoende zijn te voorkomen dat de conjunctuur door een inflatoire politiek kunstmatig zou worden gestimuleerd. Het bedrijfsleven vraagt thans zijn gang te kunnen gaan en met rust te worden gela ten. Daaraan bestaat behoefte, meer dan aan overheidsbemoeiing met allerlei de tails en perfectionistische wensen, die no deloze onzekerheid, veel nutteloos werk en wrijving veroorzaken. „Wij dienen onder de huidige omstandigheden te volstaan met handhaving van de monetaire discipli ne en het betrachten van de nodige voor zichtigheid op het gebied van lonen, prij zen en belastingen", aldus mr. Deiprat. Tunneldrama Ten aanzien van de „tunnelzorgen" acht te hij het mogelijk dat het tunneldrama nog een derde akte zal krijgen, die wel licht met een ogenschijnlijk „happy en- ding" voor Amsterdam zal eindigen. Men moet zich afvragen, gesteld dat Am sterdam alsnog toestemming verkrijgt om de IJ-tunnel uit eigen middelen aan te leggen, en het rijk niét bereid blijkt te zijn een zodanige bijdrage in de kosten te geven als uit hoofde van de betekenis daarvan voor de nationale economie re delijk te achten valt, wat hieruit dan voor Amsterdam voortvloeit aan temporisering en uitstel van andere dringende werken? „Hier ligt de ecopomische kern van de IJ-tunnelproblematiek. Wat wij hierbij vooral moeten betreuren is, dat een bespre king op zakelijke basis van het .vragstuk nagenoeg onmogelijk is geworden, doordat het tot- een principiële gezagskwestie is uitgegroeid". De vennootschap onder firma Neder landsche Basalt Maatschappij te Zaandam is op 29 december 1960 overgegaan in een naamloze vennootschap onder de naam n.v. Verenigde N.B.M. Bedrijven eveneens gevestigd te Zaandam. Het doel dezer ven nootschap is het beheren van ondernemin gen, die zich ten doel stellen het aanne men en uitvoeren van wegenbouwwerken, utiliteits- en woningbouw, fabricage van en handel in bouwmaterialen, het leggen van buizen, kabels en leidingen, alles in de ruimste zin, daaronder begrepen het oprichten van en het deelnemen in andere ondernemingen. Onder deze vennootschap ressorteren: n.v. Aannemingsbedrijf N.B.M. te Zaan dam, n.v. Basalt en Bouwstoffen N.B.M. te Zaandam, Nederlandse Bouw Maatschap pij Zaandam n.v. te 's-Gravenhage, Algera Wolvega Aannemings- en Handelmaat schappij n.v. Wolvega, n.v. Bouwmateria- lenhandel v/h L. van Wagtendonk en Zn. Enkhuizen. Westdeutsche Hartstein G.m.b. H. te Wiesbaden, Prins Padbou Maatschap pij Beperk te Kaapstad, alsmede diverse deelnemingen in het buitenland zoals on der andere in de African Construction Company (A.C.C.) te Rotterdam, die zijn werkterrein in West-Afrika heeft. De raad van bestuur van de nieuw opgerichte n.v. wordt gevormd door de heren S. Prins, ir. H. D. Prins en L. A. W. van Zanten. Leningen van IMF en OEES voor TurkUe Het Internationale Monetaire Fonds heeft vrij dag bekend gemaakt, dat het een lening van 37,5 miljoen dollar zal verstrekken om de Turkse regering te helpen „het in 1958 begonnen stabili satieprogramma voort te zetten en te verster ken". Het fonds deelde verder mede, dat de Organisatie voor Europese Economische Samen werking een lening van 50 miljoen dollar zou verstrekken en dat er ook hulp van de Ver enigde Staten voor Turkije werd verwacht. Noteringen edele metalen De goud- en zilvernoteringen zijn deze week, blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. te Amsterdam, onge wijzigd gebleven. Veredelingsgoud noteert onver anderd 4290— I 4340, binnenlands goud 4480 en zilver 110.90116.40, alles per kg. fijn. De m- formatiekoersen voor gouden munten luiden als volgt: tientjes 30.5032.25 (vorige week 30.50 32.75), ponden 34.00—(41.00 35.00—42.00), Napoleons t 29.00— 33.00 (cmv.), Vreneli 29.00— 32.00 (onv.) en 20 gouden Belgische franken 29.00—32.00 (onv.). Directie-mutatie bij Domaniaie Mijn Met ingang van 1 januari is tot onderdirecteur van de Domaniaie Mijn in Kerkrade benoemd ir. E. van der Laarschot, thans chef van het on dergronds bedrijf. Van die datum af zal de directie gevoerd worden door de heer G. Fokker als directeur en ir. Van der Laarschot als onder directeur. Een en ander houdt verband met het vertrek van directeur dr. ir. A. Husmann, als gevolg van een rapport over de ondergrondse gang van zaken bij de Domaniaie Mijn, uitge bracht door ir. G. de Vooys. Technische wijziging boter-exporttoeslag Door wijziging van de omzetbelasting en van de lnleveringsprijzen ondergaat de exporttoeslag op boter een wijziging, die evenwel van techni sche aard is en er tenslotte op neerkomt dat de exporteur tegen dezelfde prijs op de buiten landse markten kan optreden als tot nu toe het geval was. Voor boter, geproduceerd na 31 december, zal de exporttoeslag 52Vi cent per kilogram bedragen. Omwisseling van roebels In. de Sovjet-Unie is op 1 janpari de omwis seling begonnen van oude tegen nieuwe roébéls in een verhouding tien tegeh één. Eind maart' moet deze actie, waaraan honderdduizend amb ténaren meewerken, zijn voltooid (Van onze correspondent) BONN Achter gesloten deuren zon der pers, radio of televisie is zaterdag te Bonn het Westduits-Russische handels verdrag op het nippertje ondertekend. Het oude verdrag verliep namelijk op dezelfde dag, het nieuwe moest op 1 januari van kracht worden, maar was 18 dagen op gehouden door politieke verwikkelingen rond Berlijn tussen Bonn en Moskou. De ondertekening van het omstreden handelsverdrag, dat voorziet in een totaal handelsvolume ter waarde van 1,8 miljard mark per jaar, geschiedde door de West- duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Van Scherpenberg en de Russische ambassadeur te Bonn, Smirnov. Van Scherpenberg overhandigde daarbij Smir nov een schrijven van de regering-Ade- nauer waarin staat, dat de Bondsrepubliek ervan uitgaat dat het verdrag geldt voor hetzelfde gebied als het oude verdrag, dat wil zeggen voor de Bondsrepubliek plus West-Berlijn. Smirnov accepteerde deze brief en daarmede aanvaardde Moskou de Bonner eis inzake Berlijn, waartegen eerst van Sovjet-zijde geprotesteerd werd. ANNEKE Overigens is er over de zinsnede nopens Berlijn tussen bondskanselier Adenauer en Smirnov nog een taalkundig gevecht ge voerd. Adenauer wenste eerst de formule: „Het verdrag is geldig voor het gehele monetaire gebied van de Duitse mark". Later kwam men tot het compronis, dat „het verdrag toegepast kan worden in het' zelfde gebied als het vorige verdrag....' en in dat vorige verdrag werd wel gespro ken over „geldigheid voor het gehele Duit se markgebied! Men heeft hier met genoegen kennis ge nomen van Britse en Amerikaanse com' mentaren over het handelsverdrag. In de ze commentaren werd gesproken over een welkome nieuwjaarsverrassing, die het verdrag zou zijn en over het voorkomen van een nieuwe Berlijnse blokkade. DPA West-Duitsland zou aan de Sov jet-Unie nieuwe concessies hebben gedaan, zoals bijvoorbeeld bij de uitvoer van ma chines en kapitaalgoederen naar de Sovjet- Unie en de invoer van Russische produk- ten,speciaal aardolie. Reuter In Moskou is zaterdag een communiqué uitgegeven over het nieuwe handelsverdrag. Hierin wordt gezegd dat de handel tussen beide landen, krach tens de nieuwe overeenkomst, met circa 35 percent zal toenemen vergeleken dan met het niveau van de handel in de ja ren 1958 tot en met 1960. West-Duitsland zal onder meer machinerieën voor de Rus sische chemische-, papier-, en voedselin dustrie en schepen aan Rusland leveren. De Russen zullen in hoofdzaak olie, olie- produkten, timmerhout, ijzererts en land bouwmachines naar West-Duitsland uit voeren: In de nieuwe overeenkomst is ook een bepaling" opgenomen, waarin ge zegd wordt dat beide landen elkaar als Abbekerk. 1 v. Amsterdam n. Bremen. Abida, 31 10 m. z.w. Takoradi n. Shelhaven. Albireo, 31 15 m. o. Beachyhead n. Marseille. Achilles, 2 te Point a Pitre. Acmaea (t), 31 v. Cabimas n. Stanlow. Adonis 31 te Georgetown Agamemnon 31-12 20 m. n. Azoren n. Londen Akkrumdijk, 31 v. Panamakanaal n. Antwerpen. Alamak 31 van Boston naar Neworleans Algenib 30 van Bahia naar Las Palmas Alkaid. 1 te Rotterdam. Alkes, 31 560 m. z.o. Caper Race n. Philadelphia. Almdijk, 1 te Brisbane. Almkerk 1-1 verw. Melbourne Aipherat.l v. Rotterdam: 2 te Amsterdam. Ameland 31 vertr. Brunsbuttel naar Curacau Ammon, 31 te Maracalbo. Archimedes 31 te Guayaquil Arendskerk, 1 te Genua. Ares 31 vertr. Antofagasta naar. Valparaiso Argos 31-12 van Napels naar Algiers. Arnedljk, 31 van Port Vergladen n. New Orleans Arendsdijk, 1 te Rotterdam. Averdijk, 2 v. Aden n. Colombo. Batjan 1 te Genua Bengkalis, 1 te Chittagong. Bintang, sinds 26-12 t.a. Tandjong Mani. Blitar, 2 van Aden n. Adelaide. Bonita, 31 25 m. n.w. San Antonio n. Bayyios. Borneo, pass. 31 Kreta n. Beiroeth. Bovenkerk, 30 van Manilla n. Honkong. Bussum, 31 te Rio Grande. Caltex Arnhem (t), 31 v. Malmoe n. Port Said. Caltex Delfzijl (t) 31 v. Fredericia n. Cork. Caltex Eindhoven, 31 300 m. w. Colombo naar Caltex Rotterdam (t), pass. 31 Gibraltar n. Port Said. Camerounkust, 1 te Amsterdam. „Hoewel het nog niet mogelijk is iets te zeggen over de financiële resultaten van het afgelopen jaar staat het wel vast dat 1960 voor de Staatsmijnen in financieel- economisch opzicht een alleszins bevredigend jaar is geweest. Dit is dan een bevesti ging van mjjn uitspraak van een jaar geleden, dat er voor pessimisme over de toe komst geen reden bestaat". Aldus zei vandaag de president-directeur van de Staats mijnen in Limburg, de heer H. H. Wemmers. tijdens de traditionele nieuwjaarsbijeen komst van de ondernemingsraad en de ringen van de Staatsmijnen in het Casino Maurits te Geleen. Met minder mensen werd een hogere produktie verkregen, zowel in de chemi sche sector als in de kolensector, terwijl de kwaliteit van de produkten verder werd opgevoerd. Met voldoening constateerde de heer Wemmers dat de kolenvoorraad in 1960 met slechts rond 125.000 ton toegenomen was. De cokesproduktie ging bijna 150.000 ton omhoog. Dank zij rationalisatiemaat regelen steeg de produktie per ondergrond se dienst in een jaar van 1721 tot 1895 kilo, een stijging derhalve van tien per cent. De produktie per pijler steeg per acht-urige werkdag met rond twintig per cent. Het volgend jaar wordt een nieuw soort synthetische antraciet geïntrodu ceerd, dat in de zomermaanden bij de kolenleveranciers zal zijn. De omzet in geld van belangrijke kunst stoffen als caprolactam en polyethyleen nam met rond vijftig pet. toe, de stikstof- produktie lag bijna zes pet. hoger en de gasafzet ging met negentig pet. omhoog. Van een kunstmestprodukt als ureum werd in 1960 rond 22 pet. meer geprodu ceerd door het geleidelijk in bedrijf komen van de uitbreidingen. De chemische industrie zal de lijn van uitbreiding en groei verder doortrekken. Een voorbeeld hiervan is polyethyleen, waar de Staatsmijnen in 1961 tot een pro- duktiecapaciteit hoopt te komen van 25.000 ton, en waar door de bouw van een nieuwe fabriek met een capaciteit van 10.000 ton het totale produktie-niveau verder zal stij gen. Ook de fabricage van formaldehyde wordt ter hand genomen. „Onze chemische industrie zo constateer de de heer Wemmers, zal echter in een behoorlijk tempo moeten groeien, wil zij haar positie temidden van andere chemi sche industriën handhaven. De omvang van onze chemische aktiviteit is beschei den in vergelijking met die in andere staten in de wereld en het zal dus een zaak zijn om attent te blijven op de moge lijkheden, die zich op dit terrein voor doen." Carrillo 31 van Santa Martha naar Bremen Celebes, 30 v. Kaapstad n. Las Palmas Chiron, 1 te Georgetown. Colletto 31 vertr. Beyrouth naar Portsaid Botang Bay. Caltex Rotterdam 31-12 v. Rotterdam naar Portsaid Caltex Pernis, 31 50 m. z.o. Mogadiscio n. Mom basa. Caltex The Hague 31-12 van Fremantle naar Persian Golf Camerounkust 30 van Hamburg n. Amsterdam Cartago 31 vertr. Santamarta naar Bremen Castor 31 van Amsterdam naar Tunis, Congokust 2 te Lagos Crania 2 van Point Fortin naar Rotterdam Dahomeykust, 31 v. Amsterdam: 1 te Hamburg. Dalehrdijk 30 vertr. Plymouth naar Hamilton Daphnis, pass. 1 San Miguel n. Rotterdam. Diloma (t). 1 te Rotterdam. Dongedijk, 1 v. Rotterdam n. zee. Dordecht 30 van Brisbane naar Panama Eemland, 31 v. Vitoria n. Bahia. Elizabeth Broere, 2 te Rotterdam. Esso Amsterdam (t), pass. 31 Kp. St. Vincent n. Sidon. Eso Nederland (t), 31 v. Ceuta n. Port Said. Esso Rotterdam 31 vertr. Ceuta n. Portsaid Foresthill, 31 75 m. w.n.w. Jeddah n. Mena. Forest Lake (t), 21 te Killingholme. Friesland, 2 e Rotterdam. Friesland, 31 v. River Forth n. Grangemouth. Gaasterkerk 31 van Amsterdam naar Portsaid Giessenkerk 31 aankomst Bremen Hector, 2 v. Abadan: 2 te Khorramshar ver. Hecuba 30 vertr. Belize naar Barrios Helena 1 aank. Paramaribo van Maracaibo Helicon. 31 v. Port of Spain n. Carupano. Hestia, 31 te Amsterdam. Hydra 30 te Sanjuan Ittersum, 31 v. Amsterdam n. Bermuda. Ivoorkust, 1 te Lagos. Jacob Verolme 31 te Quintero Jason 31 vertr. Paramaribo naar Amsterdam Kaaphoorn, 31 250 m. z.w. Straat Gibraltar n. Lés Pezia. Kabylla 1 te Point Fortin Kalydon 1 aank. Mena van Portsaid Kamperdijk, 1 v. Rotterdam n. zee. Kapionella ft), 1 te Genua. Katelysia (t). 31 v. Curacao n. Savannah. Kelletia 3) van Diegosuarez naar Abadan Kenia (t), 31 v. Rotterdam n. Rouen. Kerkedijk, 1 v. Rotterdam: 2 te Hamburg. Kermla (t), 1 te Singapore. Khassiella (t), 31 v. Avonmouth n. Hamble. Kieldrecht pass. 2 Finisterre naar Marseille Kinderdijk. 1 te Miami. Koratia, 31 van Holtenau n. Ornkoldsvik. Korovina (t), 1 te Stockholm. Kosica 31 van Buenosaires naar Point Fortin Krebsia 31 van Suez naar Singapore Kreeft, 1 te Rotterdam. Kylix (t), 2 te Thameshaven. Laga 31 vertr. Fecamp naar Falmouth Lawak, 1 te East London. Leersum, 31 270 m. n.o. Madeira n. Albany. Leopoldskerk, 1 te Ummsaid. Lelykerk, 31 30 m. z.z.o. The Brotthers n. Umm said. Liberty Bell (t), 2 te Mena al Ahmadi. Liberiakust 30 aankost Accra Lindekerk. 31 te Bremen. Loosdrecht 2 van Basrah naar Kohramshar Maas, 1 v. Amsterdam: 2 te Rotterdam. Maasdam. 31 van Nassau n. New York. Marathon, 31 v. Amsterdam n. W.-lndië. M„riekerk 31 van Amsterdam naar Marseille Maron. 31 1100 m. w. Azoren n. Amsterdam. Minos, 31 v. Helsinki n. Hamina. Moordrecht, 31 176 m. w.n.w. Port Saind n. Port Said. Munttoren 31 vertr. Vado naar Napels Musilloyd 2 Halifax verwacht Naess Lion, 31 v. Las Palmas n. Tripolis. Neder Elbe 31 van Philipijnen naar Balbao Neder Waal 31 van Penang naar Aden Nestor. 1 te Rotterdam. Neverita 31 van Cardon naar Durban Nias 31 van Agaba naar Kuwait Noordam, 2 te Rotterdam. Notos, 30 v. Amsterdam n. Gothenburg. Ni";kerk 30 vertr. Djibouti naar Penang Ommenkerk, 1 te Kaapstad. Orestes 1 van Belize naar Ptoplata Pendrecht (t), 1 te Napels. Peperkust 31 vertrek Takoradi naar Accra Pericles, 31 v. Cristobal n. Curacao. P. G. Thulin, 1 te Mollendo. Pieter-S, 31 v. Rotterdam n. Swansea. Prinses Irene, 31 te Rotterdam. Prins Willem II, 25 m. z. Cadiz n. Rotterdam. Prins Wilem George Frederik, 31 dw. IJmuiden n. Valencia. Purmerend, 31 900 m. z. Fayal n. Rotterdam. Raki 1 aank. Seattle van Vancouver Reza Shaw the Great, 31 11 m. n.n.o. Malta n. Thameshaven. Riouw 30 vertr. Bremen naar Hamburg Rotti 2 in golf van Tehuantepec naar Curasao Salatiga 31 aankomst Portsaid Saragan, 31 v. Asseb n. Suez. Sarpedon, 2 te Amsterdam. Schelpwijk 2 te Cork verwacht Schie, 31 van Piraeus. Senegalkust 31 van Bordeau naar Dakar Slamat 31 te Bandarshapour van Salalah Socrates 31 vertr. Curacau naar Aruba Stad Alkmaar 31 vertr. Benesaf naar IJmuiden Stad Amsterdam, 1 te Genua. Stad Arnhem 31 van Rotterdam naar Napels Stad Dordercht, 31 23 n.w. Bougie n. Catania. Stad Maassluis, 31 160 m. n.n.o Villano naar Sugunto. Stad Utrecht, 1 te Rotterdam. Stanvac Lirik (t), te Sungeigerong. Statue of Liberty, 31 68 m z.z.w. Masiraeli n. Rastanura. Steenwijk, 31 t.a. rede Carupano. Steven 31 vertr. Sfax naar Algiers Straat Cumberland 31 te Port Louis Straat Johore, 31 te Sydney. Tabinta, 1 v. London n. Amsterdam. Tegelberg 31 v. Kaapstad naar Rio de Janeiro Tero, 31 te Bremen. Texel, 31 350 m. no.o Socotra n. Suez. Themis 31 van Curaceau naar Trinidad Tjiluwah, 2 v. Sydney n. Brisbane. Van Heemskerk, 31 van Hongkong n. Kobe. Van Linschoten, 31 van Accra n. Lagos. Vivipara 31 van Mena naar Algiers Vlieland, 31 250 m. n. Monapassage n. Fall River. Vlist, 1 te Rotterdam. Waal, 31 v. Leixoes n. Antwerpen. Waingapoe 31 aank. Kuwait van Abadan Waterland, 1 v. Amsterdam n. Z.-Amerika. Westertoren 31 van Abadan naar Suez Wieldrecht, 31 530 m. w. Lissabon n. Venezuela Woltersum. 1 v. Amsterdam n. Bremen. Wonogiri, 1 te Bomba. Wonosarl, 31 v. Amsterdam n. Lissabon. IJsel, 1 v. Amsterdam n. Levant. Zaankerk, 31 v. Honkong n. Kobe. Zeeland, 29 v. Pusan n. Ilo Ilo. KLEINE VAART Aietta Johanna, 31 110 m. n.n.o. Vilano n. Silleth. Alidamhof, 31 van Hamburg n. Pt. Talbot. Amazone, 31 120 ml. n.o. Vilano n. Anzio. Amstelstroom, 31 dw. St. Catharlnept n. Am sterdam. Arnhem, 31 van Marseille n. Tunis. Bab-T, 10 m. o. Starpt n. Newross. Barendsz, 31 30 m. z.w. Casquets n. Grange mouth. Batavier I, 31 80 m. z.w. Ushant n. Rotterdam. Berend-N, 31 v. Thames n. Wormerveer. Cheetah, 31 720 m. n.n.o. Paramaribo n. Buenos Aires. Deoduce, 31 t/a Elge n. Frederic. Diet, 31 van Hamburg n. Cork. Diligentia, 31 30 m. n. Longships n. Liverpool. Domburgh, 31 130 m. z.w. Ouessant n. Caablanca. Etanislas, 31 te Smithknoll. Flevoland, 31 van Spurn n. Harlingen. Frans Boehmer, 31 20 m. z. Catania n. Malaga. Frans-W, 31 dw. Skagen n. Amsterdam. Helvetia, 31 van Tonguevs n. Rotterdam. Houtman, 31 v. Cromer n. Kingslynn. Inspecteur Mellema, 31 v. Wielingen n. Quimper Jaherman, 31 20 m. w. Lista n. Sauda. Johnny, 31 15 m. n.w Tanger n. Cadiz. Jurjen de Vries, 31 18 m. n.o. Gedserrevvs n. Delftzijl. Kastanjesmgel, 31 20 m. w. Casquets tl. Bordeaux Leendert Broere, 31 60 m. a. Gibraltar n. Venetië. Llbertas. 31 170 m. in de Golf n. Lissabon. Martje, 31 23 m. n.o. Wismar n. Rostock. Nina, 31 dw. Kp. Santa Maria n. Drogheda. Notos, 31 70 m. n. Terschelling n. Gothenborg. Pleter Brueghel, 31 van Duinkerken n. Rouen. Prosperite, 31 30 m. n.o. Vilano n. Palermo. Rio. 31 van Thames n. Amsterdam. Rochab, 31 60 m. z.w. Finisterre n. Rouen. Rijnstroom. 31 van Thames n. Amsterdam. Seawyf, 31 20 m. z.o. Lands End n. Bordeaux. Sheratan, 31 van Dublin n. Rotterdam. Sint Walburg, 31 20 m. n.w. Vanersborg naar Emden. Statenlaan, 31 10 m. n.o. Outergabbert n. Am sterdam. Strabo, 31 10 m. z.w. Finisterre n. Gibraltar. Theano, 31 van Beachhead n. Dublin. Tilly, 31 van Fehmarnbelt n. Karlskrona. Tinda, 31 v. Bar (V.S.) n. Drogheda. Trigon, 31 van Theems n. Lopenhagen. Tubo. 31 v. Start Point naar Amsterdam. Vliestroom. 31 10 m. n. Lands End n. Manchester. Vijgendam, 31 dw. Berwick n. Nantes. Waddenzee, 31 140 m. n. Vilano naar Glasgow. Westersingel. 31 40 m. n. Ouessant n. Bordeaux. Wilhelmina, 31 45 m. z.w. Texel naar Ayr. Wim II, 31 20 m. w. Hanstholm n. Soedertalje. Zus, 31 30 m. o. Kp. San Sebastian n. Impera. ■■■1 SLEEP VAAR! Clyde. 28 v. Gibraltar n. Perz. Golf met 2 lichters. de meest begunstige natie zullen beschou wen. (Reuter) Op de vraag om commentaar op de Russische mededeling dat de handel tussen beide landen met 35 percent zal toe nemen, antwoordde een woordvoerder van de Westduitse regering later dat het cijfer dat in het te Bonn uitgegeven communiqué genoemd is, juist is. Hierin werd gesproken van 20 percent. (Van onze correspondent) BONN. Sedert 1950 zijn in de West duitse sociale woningbouw indirect door het geven van belastingvoordelen en -pre mies door de staat, 5,5 miljoen woningen gebouwd. Dankzij deze bemoeiingen is het einde van de woningnood in de Bondsre publiek in zicht. Het was de Westduitse bondspresident, dr. Heinrich Lübke, die het afgelopen weekeinde dit in zijn nieuw jaarstoespraak verklaarde. Lübke hekelde daarin voorts op milde wijze de zelfgenoegzaamheid der moderne Duitsers. Ten aanzien van de binnenlandse politiek is er namelijk zijns inziens geen enkele reden om te menen dat alles solide en uitgebalanceerd is. De Westduitse de mocratie dient met zorg en zeer behoed zaam behandeld te worden, indien zij be stand wil zijn tegen de gevaren. Lübke wees er ook op, dat ii. de Bondsrepubliek ondanks de huidige hoogconjunctuur be paald nog veel armoede bestaat. Daar tegenover stond, dat de president de be volking voorts opriep toch wat maat te houden, want de deugd van het maat hou den is helaas vrij zeldzaam geworden, al dus Lübke. De Westduitse president zei dat er he den ten dage onder de Duitsers een zekere schuwheid bestaat ten aanzien van het to nen van de nationale vlag en het zingen van het volkslied, het Deutschlandlied, Hij betreurde dat; deze symbolen van de Bondsrepubliek zijn uiterlijke tekenen van innerlijke verbondenheid van de in woners van het land met de staat en bui tendien een erkenning van de vrijheid en de democratie. Op een oudejaarsbijeenkomst heeft de directie van P. de Gruyter en Zn. n.v. mee gedeeld, dat besloten is tot een belangrijke uitbreiding van het tweede fabriekscom plex aan.de Vééinfirktkade te 's-Hertogen- bosch. Dif tweede fabrièkséomplex zal mét 11.520 m2 worden vergroot, dat is met ongeveer 25 pet. Het zal dan in totaal 57.643 m2 bestrijken, dat is bijna twee en een half maal zoveel als het oude fabrieks complex. Tezamen met het derde complex aan de Parallelweg in Den Bosch zal De Gruyter na deze uitbreiding in Den Bosch beschikken over meer dan 111.000 m2 fa- brieks- en kantoorruimte. Aan het overzicht van de cacaomarkt van 1960 van de firma De Waal en Van Overzee wordt ontleend, dat de prijzen slechts zeer weinig gefluctueerd en ten slotte geleidelijk een dalende richting heb ben Ingeslagen. Het jaar eindigde op vrij wel het laagste prijspeil. Sinds 1957, toen de prijs van Ghana Cacao inzakte tot 170 shilling, werd nimmer meer zulk een laag niveau bereikt. Tevens was 1960 het eer ste jaar, waarin de wereldcacaoproduktie boven de 1 miljoen ton uitkwam. Gezien de enorme stijging van de we- reldproduktie kan, naar de mening van voornoemde firma, slechts een belangrijke verbetering van het wereldcacao-verbruik het produkt weer op een gezondere basis brengen. Inmiddels heeft de minister van Financiën van Ghana zijn begroting voor 1960/61 gecalculeerd op basis van een cacaoprijs van 210 shilling FOB. Een ander belangrijk punt in 1960 was de politieke ontwikkeling in Afrika. Men zal moeten afwachten wélke invloed de veranderingen zullen hebben op de afzet van de cacao- oogsten uit deze landen. De produktie in West-Afrika werd bevorderd door nieuwe aanplantingen, betere ziektebestrijding en vooral bijzonder gunstige weersgesteldheid. De verbruikscijfer: tonen voor sommige landen enige verbetering aan. Deze stijging houdt echter geen gelijke tred met die der produktie. Een ernstig punt in Nederland, en waarschijnlijk ook in andere landen, is het personeelstekort. Dit maakt het in sommige gevallen de fabrikanten onmoge lijk hun produktie te vergroten. Nederland heeft in 1960 in de cacao- wereld een goed figuur geslagen, en hoe wel de concurrentie bijzonder hevig was, kon de hoeveelheid gemalen cacaobonen in de periode januari/oktober toenemen van 62.080 tot 68.340 ton. Aanzienlijke en even eens grotere hoeveelheden cacaoboter en cacaopoeder werden geëxporteerd. Wat de binnenlandse consumptie betreft, werd in het tijdvak januari/september hier aan chocolade en chocolade-artikelen verbruikt 27,4 miljoen kilo tegen 23,7 miljoen in het zelfde tijdvak 1959. aldus De Waal en Van Overzee. De EEG en de EVA Edward Heath, de Britse Lord Groot zegelbewaarder, heeft in een gesprek voor de Zwitserse televisie verklaard dat hij „goede hoop" heeft op een akkoord tussen de E.V.A., de Europese Vrijhandelsassocia tie en de E.E.G., de Europese Economische Gemeenschap, in 1961. Er zijn twee séries besprekingen tussen onze functionarissen gevoerd, zo zei hij, en zij hebben vorde ringen gemaakt. De bedrijfsresultaten van de n.v. Lijm en Gelatinefabriek „Delft" over 1960 zul len door verschillende omstandigheden iets achter blijven bij die van 1959. Aldus is zaterdag meegedeeld door de directeur van de vennootschap de heer C. M. Hage op een oudejaarsbijeenkomst, die tevens was bedoeld als een afscheid. De heer Hage trad namelijk met ingang van 1 ja nuari 1961 uit de directie van het be drijf. Hij werd opgevolgd door de heren J. H. Cramer en W. C. Thoms. De heer Hage is benoemd tot adviseur van de ven nootschap. In de zaterdag gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Kas- Associatie werd de aftredende direc teur mr. J. H. Lieftinck benoemd tot com missaris der vennootschap. Commissaris sen hebben besloten in de directeursvaca ture niét te voorzien en daarmede het aan tal directeuren van vier terug te brengen op drie. In de vergadering heeft de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, medegedeeld dat het de koningin heeft be haagd mr. J. H Lieftinck te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het goederenverkeer over de Rijn heeft het afgelopen jaar bij de grenspost Emmerik met vier miljoen ton een record bereikt. Het oude recordjaar was 1957, toen 1.5 miljoen ton Emmerik in beide richtingen passeerde. Dit heeft dr. Erwin Budde op de jaarvergadering van de schippersbeurs van Duisburg meege deeld. In 1955, toen het waterpeil niet gun stig was, werden slechts 55.3 miljoen ton goe deren vervoerd. De Rijnscheepvaart heeft geen nadelige in vloed ondervonden van de opening van de pijpleiding Wilhelmshaven-Roergebied-Keu len in het voorjaar 1959, maar door de in gebruikneming van de leiding Rotterdam- Roergebied-Keulen leed de Rijnscheepvaart verliezen. Aan het einde van dit jaar omvatte de Westduitse Rijnvaart schepen met een ge zamenlijke capaciteit van 2.6 miljoen ton. Als voorlopige informatie deelt de directie van de n.v. De Groninger Rijwielenfabriek A. Fongers het volgende mede: „De algemene vergadering van aandeel houders zal vermoedelijk in de tweede helft van januari 1961 plaatsvinden. De te behan delen winst- en verliesrekening sluit met een winstsaldo van 241.200.Tengevolge hier van en door herziening en/of opheffing van reserves, zal de geconsolideerde balans per ultimo 1959 een daling van de pro resto als verlies-saldo op te voeren som 236.400.te zien geven; dit saldo beliep per ultimo 1958 f 708.390.—. De omzetten in eigen- en handelsgoederen stegen met circa 25 pet. In I960 is de Nederlandse export van ge distilleerde.-, dranken bevredigend geweest. Hèt laat zich aanzien dat de eindresultaten van gedistilleerdexport, wat de waarde betreft, sen nieuw na-oorlogs record zullen aanwijzen. Er wordt rekening mee gehouden dat de uit voer van gedistilleerd de 28 miljoen gulden zal halen, welk bedrag 3 min. boven het record van 1959 zal liggen. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U. 490%494 gl 492 Kon. Olief 124.50 124,40 1 Philips 1184—1185 1183 Unilever 78' gb787 Hoogovens 788791 790 1 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 392 Ned. Handel Mij. 316 Rotterd. Bank 327'/s Twentsche Bank. 311% A'dam Rubber 115 H.V.A 140 A.K.U 486% Van Berkel's Pat. 339 Deli Mij. 172.— 476 Nederl. Ford 542 Van Gelder Pap. 323 Hoogovens 789 Müller Nat. Bezit 420 b Ned. Kabelfabr... 640 Philips Gem. Bez. 1183 5-1 Philips Pref 329 Unilever 785 Wilton Fijenoord 205 Billiton Mij. II 424 Dordtsche Olie 577 f 123.10 H.A.L 14654 K.L.M 98.— K.N.S.M 200% Stoomv. Mij. Ned. 173 Ommeren. Phs. v. 302 N. Scheepv. Unie 155% f 217.— f 237.— 475.— Ver. Bezit v. 1894 130.50 Albert Heijn 415 Amstel Bier 525 1 610 Bührmann Papier 526 Ned. Gist- en Sp 385% Van dér Heem 398% Heineken's 598 Hoogenbosch Sch. 300'/! 532 490 Kon. Ned. Zout 1035 Sikkens Groep 781 Stokvis R.S 261 Thomassen Dr. 680 1 Ver. Machinefabr. 242 Wessanen 342 Zwanenberg-Org. 870 Aluminium Ltd. 32% American Motors 18% Anaconda 46 Rethlehem Steel 39% Cities Service.... 51% General Motors 39"(„ Kennecott Copper 77% Republic Steel 54% Shell Oil 75% U.S. Steel 74% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsehè Bank)'.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9