U h Heroptreden van kabinet-De Quay na crisis van elf dagen Dakota van Koninklijke Marine bij Biak in zee gestort Regeringstroepen in succesvolle teger Westen verdeeld over een politieke oplossing Regeringstroepen in Laos doen succesvolle tegenaanval Een fles HET WEER cent A.R.-fractïe in de Tweede Kamer verzoende zich met de premier Regeringsverklaring morgen in Tweede Kamer Koningin naar Oostenrijk Van de vijf inzittenden zijn er drie geborgen Piloten van Air France gaan in staking Vliegtuig verongelukt van Finnair: 24 doden Spanning stijgt in Algerije McCloy wordt Kennedy's ontwapeningsexpert DINSDAG 3 JANUARI 1 96 1 46e JAARGANG NUMMER 52 Landingsrechten voor K.L.M. in Nigerië Het beste voor 1961 ln de krant van heden: MORRIS ieforeyou(wij! Het woord is aan sinaasappeldrank Buien Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 2 I *n m «p-rvi #n> «j» ap au% «8b Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I T 1 1 T 1 ff f 1 T f Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Girn-rekpnimr TTmnider Gnnrant no 129288 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS. BEVERWIJK EN OMGEVING Advertea.Jrieve» op aanvraag verkrijgt Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het kabinet-De Quay keert ongewijzigd terug na een demissionaire periode van elf dagen die de geschiedenis kan ingaan als de „kerst- en nieuwsjaarscrisis om 2500 huizen". Nadat informateur prof. De Gaay Fortman aan de Koningin verslag had uitgebracht over zijn verzoenend en bemiddelend werk, werd gister avond laat prof. De Quay op het paleis Soestdijk ontvangen. Koningin Juliana gaf hem in overweging terug te komen van de gezamenlijke ontslagaanvrage van de ministers en staatssecretarissen, waarop de premier deze ontslagaanvrage introk. De verzoening tussen het kabinet en de anti-revolutionaire Tweede- Kamerfractie kreeg gisteravond haar beslag in een bezoek dat de leider dezer fractie, dr. Bruins Slot, bracht aan de demissionaire minister-president. Op ver zoek van prof. De Gaay Fortman ging de A.R.-fractieleider prof. De Quay opzoeken in het kabinet van de minister-president. 2 juni kon worden gemeld dat het kabi- net-Drees aanbleef daar „overeenstem ming over het huurbeleid alsnog waar schijnlijk moest worden geacht". Er wer den toen enkele wijzigingen aangebracht in het wetsontwerp, dat vervolgens door beide Kamers werd aanvaard. Ook nu zullen in het woningbouwpro- gram wel enkele kleine wijzigingen wor den aangebracht om de anti-revolutionai ren de terugtocht wat gemakkelijker te maken. Het voornaamste verschil tussen de crisis van 1955 en die van 1960-'61 is dat ditmaal geen opdracht is verstrekt aan de ..brokkenmaker". Na alle deining die de AR-fractie in eigen kring had ver oorzaakt, was dr. Bruins Slot niet de aan gewezen figuur om de breuk te lijmen. Prof. De Gaay Fortman heeft met veel tact en beleid de reparatie tot stand ge bracht. Nog geen prois en vree Het lijkt intussen al te optimistisch te veronderstellen, dat nu in protestants-chris telijke kringen alles pais en vree is. Bij de anti-revolutionairen heeft de felle ra diorede van het Kamerlid Hazenbosch op donderdagavond een onaangename na smaak achtergelaten. En wat de C.H.U. betreft, was de dezer dagen tegenover christelijk-historische jornalisten door het Kamerlid mr. Beer- nink, voorzitter der C.H.U. gemaakte op merking dat hij hoopte dat de ministers bij hun terugkeer hun lesje zouden hebben ge leerd nu niet direct bevorderlijk voor de onderlinge verhoudingen. De Nederlandse Luchtvaartmaatschap pij K. L. M. heeft van de Nigeriaanse regering voorlopige landingsrechten ont vangen voor het openen van een dienst op de hoofdstad Lagos. Dit heeft een woordvoerder van de luchtvaartmaatschap pij in Londen meegedeeld. De Britse lucht vaartmaatschappij, BOAC, bezit 16 per cent van de aandelen van de Nigerian Airways. Zij voert alle Nigeriaanse lucht- diensten uit. Naar verluidt zou de K.L.M. belangstelling hebben voor het Britse aan deel. De Nederlandse maatschappij zou samen met een aantal Amerikaanse onder nemingen de luchtvaartonderneming van de jonge staat willen „adopteren". VIENTIANE (Reuter en UPI) Een woordvoerder van het Laotische re geringsleger heeft verklaard dat de stad Xieng Khoeang gisteravond op de parachutisten van de linkse kapitein Kong Le en de troepen van de communis tische Pathet Lao is heroverd. De regeringsstrijdkrachten worden thans versterkt om ook het vliegveld bij Xieng Khoeang, op de strategisch belangrijke „vlakte der kruiken te heroveren. Zowel het vliegveld als de stad viel zaterdag in handen van de Pathet Lao. De stad werd heroverd door krijgers van de Meo- stam en twee compagnieën valschermtroepen die op 31 december per vliegtuig werden aangevoerd. In Laotische legerkringen te Vientiane is overigens ook meegedeeld, dat de communistische strijdkrachten en de troepen van Kong Le vanuit het zuiden naar Loeang Prabang oprukken. Zij zouden nog ongeveer vijftig kilometer van de koninklijke residentie verwijderd zijn. De Tweede Kamer komt morgenmiddag om één uur bijeen voor het aanhoren van de regeringsverklaring, waarmee het kabinet-De Quay zal heroptreden. Deze verklaring zal vermoedelijk alleen be trekking hebben op het woningbouw- compromis. waarmee prof. De Gaay Fort man de crisis heeft kunnen bezweren. Het is le verwachten, dat met het de bat over deze regeringsverklaring wel een middag- en een avondvergadering gemoeid zullen zijn. Daarna moet de be groting van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid nog worden afgehandeld, het geen dan wel niet veel tijd meer in be slag zal nemen. Vervolgens zal de Tweede Kamer de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gaan behandelen. Het kabinet was nog niet aan de nieuwjaarswensen toegekomen. Pre mier De Quay drukte minister Toxo- peus de hand. Achter hem de minis ters Visser en Korthals. PALM BEACH (Florida) (Reuter/AFP) De nieuwe Amerikaanse president, John Kennedy, heeft de 65-jarige Republikein John McCloy, voormalig geallieerd Hoge Commissaris in Duitsland en voormalig assistent-minister van Oorlog, benoemd tot directeur van het orgaan dat de ontwape- ningspolitiek zal ontwerpen en een onder zoek zal instellen naar de problemen van de controle op de bewapening. In een be geleidende verklaring zegt Kennedy dat niets meer „onze aandacht verdient dan de kwestie der ontwapening". De perschef van Kennedy, Salinger, zei dat de nieuwe president het ontwapenings orgaan een veel actievere rol toebedenkt dan het geval was onder het Republi keinse bewind. Tevoren had de A.R.-fractie, evenals de fracties van K.V.P., V.V.D. en C.H.U., het door prof. De Gaay Fortman uitgewerkte compromis besproken. Er kwamen geen bezwaren meer tegen dit woningbouwcom- promis dat in de vorm van een regerings verklaring deze week in de Tweede Ka mer zal worden bekend gemaakt. Aange nomen wordt dat de oplossing in hoofd zaak overeenkomt met de motie-Andries- sen (K.V.P.). Deze motie houdt in dat het aantal in 1961 te bouwen woningen in elk geval wordt verhoogd tot 82.500 en dat voor 1 juli zal worden nagegaan of een verdere verhoging tot 85.000 verantwoord is. Bovendien zal volgens deze motie het aantal woningwetwoningen met een extra subsidie van 2 per week worden ver hoogd tot 10.000 De motie-Van Eibergen (A.R.), die tot de kabinetscrisis leidde, wilde het totale aantal dit jaar te bouwen woningen al di rect op 85.000 bepalen. Minister Van Aart- sen had daartegen bezwaar met het oog op een mogelijke overspanning op de bouw markt. In het gebouw der Eerste Kamer wachtte prof. De Gaay Fortman gister middag op het antwoord van de vier fractie-leiders. Achtereenvolgens kwa men de heren Andriessen (K.V.P.), Ti- lanus (C.H.U.), Bruins Slot (A.R.) en Oud (V.V.D.) hem meedelen dat zij met het compromis akkoord konden gaan. De heer Bruins Slot begaf zich vervolgens naar premier De Quay die gistermiddag nog een ministerraad had voorgezeten. De ministers en staatssec retarissen gingen 's avonds samen eten in Hotel des Indes. Intussen voltooide prof. De Gaay Fort man zijn rapport aan de Koningin, waar mee hij zich om kwart over negen naar Soestdijk begaf. Tevoren had de informa teur nog een laatste gesprek met prof. De Quay in diens woning. Een half uur nadat de informateur vertrokken was, begaf ook prof. De Quay zich naar Soestdijk. Laat in de avond meldde het kabinet van de Koningin het officiële einde van de crisis. Prof. De Gaay Fortman, aldus het communiqué, heeft de Koningin verslag uitgebracht van zijn onderzoekingen om tot een spoedige oplossing te geraken van de kabinetscrisis met handhaving van de zelfde politieke samanstelling als die van het huidige kabinet. Vervolgens had de Koningin de minister-president ontvangen en hem op de hoogte gebracht. In aansluiting daarop gaf de Koningin prof. De Quay in overweging terug te ko men van de gezamenlijke ontslagaanvrage en daarop had prof. De Quay, na overleg met de ministers en staatssecretarissen, de ontslagaanvrage ingetrokken. Vijf jaar geleden De oplossing van de elf-daagse crisis doet in vele opzichten denken aan een soortgelijk conflict dat zich ruim vijf jaar geleden afspeelde. Toen viel het ka- binet-Drees (op 17 mei 1955) over een wets ontwerp tot huurverhoging en belasting verlaging, dat met 50-48 stemmen werd verworpen. Behalve de toenmalige opposi tie stemde de P. v.d. A. tegen. De „brok kenmaker", mr. Burger, kreeg toen op dracht tot „reconstructie" van het kabi net. Op 25 mei ging hij aan het werk en op Het juiste aantal oprukkende troepen is niet bekend. Loeang Prabang is sterk ver dedigd, onder meer door artillerie. De Franse ambassade in de stad heeft be sloten de gezinnen van de leden van haar staf te evacueren. Koning Sisavang Wat- tana bevindt zich op het ogenblik in Vien tiane. De Laotische minister van Voorlichting heeft verklaard bijzonderheden af te wachten van de aanval van Pathet Lao- troepen op Phongsaly. Volgens inlichtingen van de bevelhebber van het eerste mili taire gebied, generaal Boen Leuth, zouden daar Chinezen aan de strijd hebben deel genomen. De Verenigde Staten hebben inmiddels op Okinawa een parate strijdmacht, be staande uit een parachutisteneenheid, eventueel uitgerust met kernwapens en een keurkorps van de marine, in gereed heid gebracht om binnen enkele uren naar Laos te kunnen worden gedirigeerd indien de toestand daar verslechtert. Aangrenzend communistisch-China en Noord-Vietnam bepalen zich officieel, evenals de Sovjet-Unie, tot het aandringen op inschakeling van de conventie van Ge- nève inzake Indochina. In werkelijkheid schijnen deze landen echter de commu nisten in Laos daadwerkelijk te steunen. De raad van de ZOAVO (de Zuid-Oost- Aziatische Verdragsorganisatie) tenslotte, zal morgen om vier uur Nederlandse tijd opnieuw bijeenkomen om de crisis in Laos te bespreken. Onze correspondent in Washington meldde naar aanleiding van de huidige crisis: Toen president Eisenhower gisteren op het Witte Huis weer een conferentie be legde over Laos, wekte dit in Washington de indruk, dat internationale moeilijk heden dreigen. Maandag was immers voor de Amerikanen een vrije dag en de presi dent had nog slechts twee dagen geleden met zijn naaste militaire en diplomatieke medewerkers over de problemen in dat land beraadslaagd. In tegenstelling tot de Fransen en Britten hebben de Amerikanen de laatste tijd in Laos de groep gesteund die uitgesproken pro-westers en anti-com munistisch is. Amerika zou danook het liefst de rechtse prins Boen Oem zien win nen, doch kan moeilijk met een eigen De Koningin is vandaag naar Lech in Oostenrijk vertrokken, waar Prins Bern- hard en de Prinsessen Irene en Marijke reeds sinds vorige week van de winter sport genieten. De Koningin stelde haar vertrek vorige week uit wegens de kabi netscrisis. Bij het uitvoeren van een nachtvlucht in de nabijheid van het marinevliegkamp Biak is op 2 januari de R4 Dl Dakota 079 van de Marineluchtvaartdienst vijf mijl ten zuiden van de waterbasis marinevlieg kamp Biak verongelukt en in zee gestort. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een voor een oefening afgeworpen parachutefakkel die in de staart van het vliegtuig moet zijn verward geraakt. Daardoor is waarschijnlijk de be sturing onklaar geraakt en is het toestel in zee gestort, aldus deelt de Marinevoor lichtingsdienst mede. De vijf inzittenden waren luitenant ter zee der tweede klasse oudste cate gorie B. Smits, 29 jaar, uit Biak, ge huwd, sergeant-vlieger R. Mulder, 30 jaar, uit Biak, gehuwd, twee kindqren, sergeant-vliegtuigmaker algemeen G. H. Bontius, 32 jaar, uit Rijnsburg, ge huwd, drie kinderen, korporaal-vlieg tuigmaker constabel M. H. van de Wiel, 28 jaar, uit Katwijk, gehuwd, korporaal vliegtuigmaker-vliegtuig monteur G. F. G. Immers, 31 jaar, uit Katwijk, gehuwd, twee kinderen. De stoffelijke overschotten van luitenant ter zee Smits, sergeant Bontius en korpo raal Van de Wiel zijn inmiddels geborgen. De overige slachtoffers worden vermist. Voor hun levens wordt gevreesd. Tot zover de mededelingen van de Marinevoorlich tingsdienst. Oude toestellen De verongelukte Dakota is een van de vier toestellen die de Marineluchtvaart- Weerrappórten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws3 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Dit nummer bestaat uit tien pagina's strijdmacht ingrijpen zolang niet absoluut bewezen is, dat het koninkrijk door bui tenlandse troepen wordt aangevallen. Al leen in dat geval zou de Zuid-Oost-Azia tische Verdragsorganisatie reden hebben zich te doen gelden. Overigens wil Eisenhower aan het eind van zijn bewind zijn land niet graag in oorlog brengen. Bovendien maken berich ten uit Londen en Parijs wel duidelijk dat Groot-Brittannië en Frankrijk niets voelen voor gewapend ingrijpen door de ZOAVO. In deze Westeuropese hoofdsteden gelooft men niet erg aan agressie tegen Laos van buitenaf. Daar komt nog bij dat Kroesj- tsjev te kennen heeft gegeven, dat hij een politieke oplossing prefereert, hetzij door een internationale conferentie, hetzij door herstel van de internationale controlecom missie die zou moeten nagaan of Laos inderdaad neutraal is. Indien er ook maar iets van waar is dat Kroesjtsjev wil pro beren met de regering-Kennedy betere relaties te ontwikkelen dan de laatste tijd tussen hem en Eisenhower hebben bestaan, zou hij zijn eigen ruiten ingooien door thans de crisis op de spits te drijven. Eenvoudig is de situatie evenwel niet. Wie pessimistisch is kan er op wijzen dat de Chinezen, door de stampij in Laos te bevorderen, er weieens op uit kunnen zijn Kroesjtsjev dwars te zitten door de ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West onmogelijk te maken. Op dit mo ment ziet men de zaken te Washington echter nog niet al te zwart, doch de ko mende dagen zullen pas klaarheid kunnen brengen. Advertentie 0 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES J. A1 z i n Elke ontmoeting met de evenmens is een verantwoordelijkheid. I dienst van de Koninklijke Marine nog maar kort in bezit heeft. De vier Dako ta's werden namelijk aangeschaft, toen be sloten werd de Martin Mariner vliegtuigen, nadat met toestellen van dat type ernstige ongelukken gebeurd waren, buiten gebruik te stellen. De vier Dakota's zijn in de zomer van het afgelopen jaar door de Koninklijke Marine gekocht van de regering der V.S. ten behoeve van de M.L.D. De vier vliegtuigen bevonden zich toen al jaren in ons land, want ze waren in gebruik bij de transportafdeling van de Koninklijke Luchtmacht. De Koninklijke Luchtmacht had ze na melijk in bruikleen van de regering der V.S. De Koninklijke Luchtmacht heeft vier toestellen van haar vloot van Dakota's aan de Amerikanen teruggegeven en deze hebben'ze daarna aan de Koninklijke Ma rine verkocht. PARIJS (UPI) Het vliegend personeel van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France is vandaag om twaalf uur voor 24 uren in staking gegaan, uit protest tegen de oproep van de Franse regering aan de bemanningen der Boeing-straal- vliegtuigen. De vliegers, op wie het vorderingsbevel van vorige week na een eerste stakings poging van toepassing is, weigeren thans hun uniform te dragen en zjjn een stipt heidsactie begonnen, hetgeen tot vertra gingen aanleiding geeft. Het staat nog niet vast of ook de Boeing-bemanningen, die tengevolge van de regeringsmaatregel onder de krijgs tucht staan, aan de vandaag door alle drie de vakbonden uitgeroepen staking zullen deelnemen. Indien zij zich bij de actie aansluiten, stellen zij zich bloot aan militaire strafmaatregelen. PARIJS (Reuter/AFP) De Franse regering heeft de piloten en technici van Air France bevolen aan het werk te blijven. Het bevel kwam direct na de oproep tot staken. Advertentie Uw handelaar geeft U bij elke zes flessen of 3 gezinsflessen een fles Green Spot ter waarde van 27 cent voor 1 cent HELSINKI (Reuter) Vanochtend is nabij Koivulahti, aan de Finse noordwest kust, een DC-3 (Dakota) van de Finse luchtvaartmaatschappij „Finnair" neerge stort en uitgebrand. Volgens het Finse persbureau zijn alle inzittenden, 21 passa giers en drie bemanningsleden, om het leven gekomen. Het vliegtuig was onder weg van Kokkola naar Vaasa. De meeste passagiers zouden Zweden zijn. Sinds de oprichting van de „Finnair" in 1923 tot nu toe zou er nog nooit een onge luk mei een vliegtuig van deze maat schappij zijn gebeurd, waarbij doden te betreuren vielen. Het vliegtuig stortte neer in een bos, op ongeveer een kilometer afstand van de hoofdweg naar het dorpje Meja. Volgens ooggetuigen zou de piloot gepoogd hebben een noodlanding te maken met het reeds brandende vliegtuig. Volgens de politie hadden alle passagiers de veiligheidsgor dels aan. Kennelijk waren zij door de piloot gewaarschuwd voor de noodlanding. Voor die kon worden uitgevoerd stortte het vliegtuig neer. De brand, die onmiddellijk na het neerstorten fel oplaaide, bracht alle inzittenden om het leven. De Finse regering heeft bevel gegeven van alle openbare gebouwen de vlag half stok te hijsen en de Finse radio-omroep heeft zijn programma aangepast. Een uur nadat de vlammen doofden, waren de stoffelijke resten van vier der inzittenden geborgen. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Sommige met hagel of natte sneeuw. Aanvan kelijk matige wind tussen zuid en zuidwest, later krachtige en aan de kust mogelijk harde, naar noordwest ruimende wind. Kouder. Volledige weerrappórten op pagina twee. ALGIERS (Reuter) In Algerije, waar het referendum vrijdag op het platteland begint, zijn tekenen van hernieuwde span ning te bespeuren. De Franse autoriteiten stellen alles in het werk om de tot de Algerijnen gerichte oproep van de F.L.N.- leider Ferhat Abbas, om zich zondag van stemming te onthouden, in tegenoverge stelde richting om te buigen. De grote vraag is hoe de opstandelingen zullen po gen de bevolking te dwingen hun oproep na te komen. Velen vrezen dan ook, dat zich op stemmingsdag ernstige wanorde lijkheden zullen voordoen. Franse huisvrouwen melden dat Alge rijnse bedienden hun dienst verlaten, waarbij zij „de komende gebeurtenissen" als reden opgeven. In wijken in Algerijnse steden, waar een groot aantal mohamme danen woont, hebben zowel de Franse, als de Algerijnse gemeenschap nachtwachten georganiseerd, daar men aan beide kanten vreest, dat de andere partij een actie zou kunnen beginnen. Op muren van gebouwen in sommige wijken van Algiers zijn met geschilderde Keltische kruisen, het woord „neen" en de beginletters van het verboden „Front voor een Frans Algerije" verschenen. Er mo gen thans geen politieke bijeenkomsten in Algiers worden gehouden. Ook de censuur blijft van kracht. Sinds de wanordelijk heden in december 1960 worden sterke eenheden van de veiligheidspolitie in ge reedheid gehouden. De Algerijnse afgevaardigde Mare Lau- roil, een tegenstander van de door De Gaulle voorgestelde oplossing, heeft maan dag te Algiers op een persconferentie ver klaard: „Deze volksstemming is onwettig. Zij betekent dat wij Algerije zullen ver liezen, doch de oorlog zullen behouden".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1