I i Nederland wijst de Indonesische beschuldigingen in UNO fel af Politie houdt ex-verpleger als verdachte vast Lieve schipper vaar mij over9 Kennedy onderschrijft de diplomatieke breuk niet HET WEER Zestien reserve-generaals tegen generaal De Gaulle OKW - Auto Union Nieuw-Guinea staat open voor een doorlopend critisch onderzoek Laos neemt verzoenende houding aan Kunstvoorwerpen uit het Teylers Museum nog zoek Macmillan bezoekt eind deze maand De Gaulle Robert Schuman in een ziekenhuis opgenomen Den Haag in het onzekere over Indonesische bedoelingen Zondagavond a.s. DANSEN DONDERDAG 5 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 54 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Expositie v. LOON'S automobielbedrijf in Tuinzaal Concertgebouw Haarlem DIEFSTAL VAN REMBRANDT-ETSEN zwv muiMLio vejoreyoumij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan In de krant van heden Onbestendig Hij bleef na hartaanval een nacht buiten liggen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Het Nederlands Studentenorkest heeft woensdag weer de traditionele intocht in Bergen gehouden, waar het het jaarlijkse repertoire zal instuderen. De verrassing van dit jaar bestond uit een fraaie windwijzer voor het raadhuis in de vorm van een viool. Wel moest burgemeester L. J. de Ruiter enige moeite doen voor hij het geschenk kon onthullen Advertentie op ZATERDAG 7 januari en ZONDAG 8 januari van 1422 uur in ons bedrijf. KORTE KLEVERLAAN 30-40 BLOEMENDAAL Telefoon 51301 - 55446 (Van onze Haagse redacteur) Is een rechtstreekse aanval van Indo nesië op Nederlands Nieuw-Guinea inder daad over afzienbare tijd te verwachten of is er nog steeds slechts sprake van het op temperatuur houden van 'n latent con flict? Die vraag kan men op de betrok ken Haagse departementen moeilijk be antwoorden, maar zoveel is wel zeker dat men de jongste uitlatingen en handelingen van de Indonesische regering met de brief van de permanente vertegenwoor diger van Indonesië aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties als hoogtepunt bijzonder verontrustend vindt. Het bezoek van een Indonesische dele gatie aan Moskou, waaraan door beide par tijen zoveel waarde wordt gehecht dat zeer vooraanstaande figuren daarbij be trokken zijn, wordt in Den Haag eveneens niet licht opgevat en op zijn minst als een onderdeel van de voortdurende pogin gen van Indonesië tot intimidatie van Ne derland beschouwd. Ook de voortdurende infiltraties van Indonesiërs in Nieuw-Gui nea waarvan een niet genoemd aantal insluipers nog steeds niet is opgespoord ziet men als een teken aan de wand. De Nederlandse strijdkrachten op Nieuw Guinea zijn bescheiden en, zoals minister Visser ook in 't parlement heeft verklaard zeker niet voldoende voor een oorlog in volle omvang. De Nederlanse defensie op Nieuw-Guinea moet gezien worden als een complex van maatregelen tot eerste be scherming van degenen, voor wie Neder land de verantwoordelijkheid draagt „zo als een goed huisvader betaamt". Voor Nederland ligt de nadruk dan ook meer op het positieve programma om de inheemse bevolking van het eiland zo snel mogelijk tot zelfbeschikking te brengen dan op een militair optreden in geval van een gewapend conflict. Wat dat betreft, toont men zich voldaan dat de Nederland se politiek tenminste duidelijk is. Men put daarbij enig vertrouwen uit de omstandigheid dat er in de wereld ook bij landen van het Afro-Aziatische blok wel degelijk waardering voor het Neder landse beleid ten opzichte van Nieuw-Gui nea is gebleken. Voorts wijst men erop dat de Verenigde Staten Indonesië meer dan eens hebben gewaarschuwd niet tot onherroepelijke da den over te gaan. Het hangt er nu voor een belangrijk deel van af welke adviezen Nasoetion in Moskou ontvangt. Het is zeer goed moge lijk dat de Russen geen behoefte hebben aan nog meer wrijvingsgebieden met de Verenigde Staten. Het is ook denkbaar dat Moskou ook Nieuw-Guinea wil gebruiken om Washington onaangenaam te zijn. Advertentie De Nederlandse regering is verbaasd en ontsteld over de aantijgingen en de dreigende taal van Indonesië, en ten zeerste verontrust door wat haar een open lijke bedreiging toelijkt om in het bedoelde gebied gewelddadige middelen te gebruiken. De Nederlandse regering heeft niets te verbergen en herhaalt bij deze haar eerder afgelegde verklaring, namelijk dat zij bereid is haar politiek en haar handelingen, die een zo spoedig mogelijke toekenning van het recht van zelfbeschikking voor de Papoea-bevolking beogen, te onderwerpen aan een doorlopend critisch onderzoek en een beoordeling door de Verenigde Naties. Aldus staat te lezen in het antwoord dat het Nederlandse ministerie van Buitenland se Zaken thans heeft gegeven op het do cument dat de Indonesische permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, in opdracht van zijn regering op 23 december heeft ingediend bij de secreta ris-generaal van de UNO. Dit Indonesi sche document, waarin een scherpe aan val wordt gedaan op het Nederlands be leid inzake Nederlands Nieuw-Guinea, is op 3 januari uitgedeeld onder de leden der UNO. Naar aanleiding van deze Indonesi sche stap heeft de Nederlandse regering haar permanente vertegenwoordiger bij de UNO, mr. C. W. A. Schurmann, opdracht gegeven, een brief te overhandigen aan de secretaris-generaal, eveneens met het verzoek deze onder de leden der UNO te doen distribueren. De Nederlandse regering heeft hiermee niet alleen haar aanbod aan Hammars- kjoeld herhaald om een zijner ambtenaren naar Nieuw-Guinea te zenden, maar zij voegt er aan toe dat zij het „van ganser harte zal toejuichen" als hij een persoon lijke vertegenwoordiger zou sturen, tenein de rapport uit te brengen over de toestand in het gebied. De door de Indonesische brief geschapen toestand heeft de regering „meer dan ooit overtuigd van de noodzaak dat er een uit de eerste hand verkregen, onpartijdig rapport" ter beschikking komt. De eerste invitatie aan de secretaris generaal om een van zijn stafleden te zenden dateert van 27 juni 1960. Aange zien Hammarskjoeld er nooit openlijk op heeft gereageerd, is de regering er nog eens op teruggekomen. De regering zegt in haar brief, dat zij niet alleen „verrast en geschokt" is door de dreigende taal in de Indonesische brief, maar ook „sterk verontrust door wat haar een openlijke bedreiging toe' schijnt om in het bedoelde gebied ge welddadige middelen te gebruiken". Uit deze zinsnede komt ook de ongerust heid van de regering naar voren over de nieuwe wapenaankopen van Indonesië in de Sovjet-Unie. In de Indonesische brief van 23 decem ber werd gezegd dat de Nederlandse po litiek jn Nieuw-Guinea „onherroepelijk tot botsingen tussen de Indonesische en Neder landse strijdkrachten" zou leiden, en dat zij „derhalve een onmiddellijk ge vaar vormt voor de vrede en de veilig heid". Het „ruwe" en „meedogenloze" op treden van de Nederlanders werd een vol ledige negering der doeleinden en begin- selen van het handvest genoemd. Het is, aldus de Nederlandse brief, ab surd zelfs maar te veronderstellen dat Nederland agressieve bedoelingen jegens Indonesië zou hebben. In politieke Haagse kringen verklaarde men gisteravond dat de atmosfeer na 't be zoek van premier Abdoel Rahman van Ma laya aanmerkelijk slechter is geworden. De premier van Malaya zou echter zijn bemiddelingspogingen nog niet hebben op gegeven en het contact met Den Haag hebben aangehouden. Of de Nederlandse regering Abdoel Rahman tevoren van de inhoud van de brief op de hoogte heeft gesteld, kon men echter niet bevestigen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL 223596 VIENTIANE (UPI) De Laotische rege ring heeft gisteren haar bereidheid uitge sproken om een verzoek van de Sovjet Unie en Groot-Brittannië tot hervatting van de bemiddeling door de internationale controlecommissie in overweging te ne men. De verklaring volgde op een ver trouwensvotum van de gehele volksver tegenwoordiging voor de pro-westerse re gering van prins Boen Oem. Aan de stemming was een debat van ruim anderhalf uur voorafgegaan. De 41 aanwezige afgevaardigden gaven unaniem hun stem aan Boen Oem en zijn vijftien ministers. Het parlement telt 59 leden. De stemming in de Kamer was uitgelokt om alle schijn van wettigheid te ontnemen aan de hulp die de Sovjet-Unie aan de Laotische opstandelingen in de noordelijke provincies geeft. De Sovjet-Unie verstrekt deze hulp namelijk op grond van de stel ling, dat „de Koninklijke strijdkrachten van de regering-Soevanna Phoemba, de af gezette neutralistische premier, om assis tentie hebben verzocht". In Vientiane is bericht dat regeringstroe pen een vitale verkeersweg tussen Vien tiane en de Koninklijke residentie Loeang Prabang op de communistische Pathet Lao hebben veroverd. Bodenstedt: Wie velen tracht te behagen, behaagt niemand. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 De waarheid over Sharpeville.5 Uit stad en omgeving6, 7, 8 In de Vishal en op zee8 Toch Is Het Zo 9 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina s (Van onze correspondent) WASHINGTON Castro's eis, dat eni ge tientallen leden van de Amerikaanse ambassade te Havana op staande voet het land zouden verlaten druist zozeer tegen alle diplomatiek fatsoen in, dat het pres tige van de Verenigde Staten het na een dergelijke absurde eis eenvoudig vorder de de diplomatieke betrekkingen te ver breken. Slechts een minderheid schijnt van mening te zijn dat het toch beter geweest zou zijn om een kleine groep waarnemers in Havana te handhaven. Naar het schijnt heeft de regering-Eisenhower Dean Rusk en John Kennedy gevraagd of zij zich met het besluit wilden verenigen. De toekom stige president heeft dit geweigerd, daar hem niet alle feiten en gevolgen bekend konden zjjn. In democratische kring hoort men soms de critische opmerking, dat Eisenhower en de zijnen de zaken wel even slepende hadden kunnen houden. De nieuwe regering wordt thans opge- De Haarlemse recherche is er nog niet in geslaagd de twee etsen van Rem brandt met een totale waarde van 31.000, die vermoedelijk op 9 decem ber uit het Teylers Museum in Haarlem zijn verdwenen, op te sporen. Wèl blijkt nu dat zij reeds vier dagen na de ver dwijning een 28-jarige Haarlemse oud verpleger heeft aangehouden, die ervan wordt verdacht de diefstal te hebben ge pleegd. De man was op 9 december de enige bezoeker van bet museum. Hij ontkent evenwel de diefstal te hebben gepleegd. De politie heeft de aanhouding van deze man die naar zij meedeelt geestelijk gestoord is geheim willen houden, om dat zij vermoedde dat de etsen inmiddels Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. In de komende nacht tijdelijk temperaturen om het vriespunt, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. in tweede of derde hand zijn overgegaan en vreesde dat de huidige bezitter bij het vernemen van het bericht dat de vermoe delijke dader is aangehouden, de kostbare kunstvoorwerpen zou vernietigen. Het was de Haarlemse recherche geble ken dat op de dag van de verdwijning slechts één bezoeker in het museum was geweest. In het gastenboek van het mu seum stond de naam van een verpleger van het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Bij een bezoek aan deze verpleger ontdekte de politie op zijn bureau een boek over de etsen van Rembrandt. Het bleek echter spoedig dat deze man de diefstal niet had kunnen hebben gepleegd, omdat hij kon aantonen in die dagen geen bezoek te hebben gebracht aan het museum. De man gaf de politie de namen op van enige ken nissen, waaronder ook die verdachte, die vroeger verpleger is geweest in het zelfde ziekenhuis. Toen de politie deze man aan hield vonden zij in zijn zak een toegangs kaartje voor het museum, gedagtekend 9 december. Aanvankelijk ontkende de aan gehoudene dat hij in het museum was ge weest, maar later gaf hij toe op 9 decem ber wèl het museum te hebben bezocht. Hij bleef echter ontkennen iets met de diefstal van de etsen uitstaande te hebben. De verdachte is vroeger wegens diefstal ter beschikking van de regering gesteld. Na verpleegd te zijn geweest in een psy chiatrische inrichting in Utrecht, was hij begin december met proefverlof in Haar lem. Verdachte bleef in arrest, omdat de po litie meende dat er voldoende aanwijzin gen tegen hem waren. Hij werd naar het huis van bewaring in Haarlem overge bracht. In raadkamer besliste de Haarlem se rechtbank tot gevangenhouding ge durende dertig dagen. Tegen deze beslis sing is verdachte in beroep gegaan bij het gerechtshof in Amsterdam. In een artikel over de diefstal in ons blad van 12 december hebben wij eraan herinnerd dat het voor een bezoeker aan het museüm bijna uitgesloten is het gas tenboek te passeren zonder dat hij dit aSHHiÉPiPiip Dit is de veerpont die op de Maas bij Wessem door het breken van een der zware kabels kapseisde. De boot was waarschijnlijk aan een kant te zwaar belast. De pont dreef een eind de rivier af en bleef een twintigtal meters uit de kant op de ankerkettingen hangen. Een bok van de Rijkswaterstaat heeft inmiddels de op het veer staande auto's verwijderd. PARIJS (UPI) Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hedenoch tend meegedeeld dat premier Macmillan van Groot-Brittannië naar Parijs zal komen om op 28 en 29 januari aanstaande te Rambouillet met president De Gaulle te confereren. In de officiële mededeling werd gezegd dat premier Macmillan en zijn echtgenote op 28 januari zullen arriveren op het jachtslot, voor een „volstrekt per soonlijke bespreking van de wereldproble- heeft getekend. Wij hebben toen de moge lijkheid geopperd dat de dief een gefin geerde naam heeft opgegeven. De ontvreemde etsen stelden voor „Landschap met drie hutten" (waarde 25.000), daterend uit 1650, en „Landschap met boerderij" (waarde ƒ6.000), daterend uit 1641. PARIJS (UPI) Zestien generaals van de Franse leger-reserve hebben het Fran se volk opgeroepen tegen te stemmen in het zondag te houden referendum over het Algerijnse beleid van de regering. De termen waarin zij de politiek van de Fran se president afkeuren zijn aanmerkelijk krasser, dan die van maarschalk Juin, die vorige week een „open brief" aan De Gaulle zond. De zestien generaals be kleedden allen hoge posten in Noord-Afri- ka voor zij met pensioen gingen. Onder hen bevindt zich de 75-jarige generaal Guillaume, voormalig chef van de genera le staf voor de nationale defensie en re sident-generaal in Marokko. Hun oproep is vervat in een „brief aan het Franse volk", waarvan de tekst aan de pers was gegeven. Het is nog te vroeg om te beoordelen welk effect de brief zal hebben op de hou ding van het Franse leger in Algerije. De Gaulle heeft de trouw van het leger in Al gerije hard nodig in zijn streven naar de instelling van een semi-onafhankelijke Al gerijnse republiek. „Ondanks het respect en de aanhanke lijkheid, die wij voor De Gaulle hebben, zij wij verplicht plechtig te verklaren dat wij niet langer kunnen instemmen met de door de regering in Algerije gevolgde po litiek, wegens het scherpe besef dat wij hebben van onze plicht tegenover Frank rijk, Algerije en het leger." „De waar heid is dat de opstand, die slechts een kleine fractie van de Algerijnse jeugd heeft beroerd, is gevoed en geleid door het in ternationale communisme," aldus de ge neraals. Onder de groep generaals die de brief ondertekenden, bevinden zich gene raal Pierre Boyer, oud-resident-generaal in Tunesië en later Marokko, generaal An- dré Zeiler, voormalig chef van de gene rale staf van de landstrijdkrachten, en generaal Joseph de Monsabert, die tijdens de tweede wereldoorlog het bevel voerde over de derde Algerijnse divisie in Italië en Frankrijk. Vele Europeanen in Algerije hebben zich reeds min of meer openlijk tegen de plan nen van De Gaulle verzet. Honderd geko zen vertegenwoordigers van het district Algiers hebben aangekondigd negatief te zullen stemmen. Onder hen zijn senatoren afgevaardigden van de Franse Nationale Vergadering, en hooggeplaatste stedelijke autoriteiten uit Algerije. scheept met een situatie, die reeds da delijk moeilijk kan blijken. Zij, die aldus redeneren, zijn wellicht niet geheel vrij van partij vooroordeel. Castro's eis was zo uitdagend, dat het werkelijk moeilijk was daar niet op te reageren met verbreking der betrekkingen. Over de moeilijkheden, die deze verbreking kan opleveren, hetzij voor, hetzij na de regeringswisseling, wordt te Washington druk gespeculeerd. Het valt nog niet te voorzien, of de ruim drie duizend Amerikanen, die nog op Cu ba verblijf houden, thans extra onaange naam zullen worden bejegend. Voor de zekerheid heeft Washington .hun aangera den het land te verlaten. Het valt ook nog niet te voorzien, of zij daarbij belem meringen zullen ondervinden. Het tweede punt van speculatie betreft Quantanamo, de vlootbasis, die Amerika sedert 1903 van Cuba gepacht heeft. Dé overeenkomst kan slechts opgezegd wor den bij wederzijds goedvinden. Amerika heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat een aanval op Quantanamo met al le kracht zou worden afgeslagen. Castro heeft in het verleden verklaard, alleen met diplomatieke middelen tegen Quanta namo te willen optreden. De vraag is thans gerezen, of hij zich ook in de toekomst van geweld zal onthouden. Te Washington gelooft men algemeen, dat Castro niet zo onverstandig zal zijn Amerika militair uit te dagen. Een aanval op Quantanamo zou naar alle waarschijnlijkheid zulk een krachtige Amerikaanse tegenactie teweeg brengen, dat van Castro's regime in Cuba in korte tijd niets meer over zou zijn. Drukte De drukte, die Castro de laatste dagen opnieuw heeft gemaakt over een Ameri kaanse invasie, die op handen zou zijn, acht men te Washington belachelijk. Gis teren heeft Castro's minister van Buiten landse Zaken dr. Roa in de Veiligheids raad Amerika van invasieplannen beticht. Hij zei zelfs dat een Amerikaanse aan val binnen enkele uren zou beginnen. Het woordenduel tussen Cuba en Amerika was vrij fel en bovendien moesten zowel anti- Castro-Cubanen als aanhangers van de ge baarde dictator van de tribune worden verwijderd, omdat zij luidkeels demon streerden. Chili en Ecuador hebben een resolutie ingediend waarbij de regeringen van de Verenigde Staten en Cuba worden verzocht „alle pogingen te ondernemen om hun geschillen op vreedzame wijze op te lossen, zoals door het UNO-handvest wordt voorzien." Bovendien werd er bij de aan gesloten landen op aangedrongen geen acties te ondernemen waardoor de huidi ge spanning tussen de beide landen zou toenemen. De Veiligheidsraad zal de be handeling van de Cubaanse klacht van avond voortzetten. Er zijn maatregelen getroffen om te voorkomen dat betogers zich opnieuw toegang tot de vergaderzaal verschaffen. De Russische gedelegeerde Zorin heeft verklaard dat Cuba „niet al leen zal staan" als het aangevallen wordt. METZ (Frankrijk—ReuterAFP) De vroegere Franse premier en ijveraar voor de Europese zaak, Robert Schuman, is woensdag in een ziekenhuis in Metz opge nomen. Schuman had de gehele nacht bui gen bewustzijn gelegen op de akkers van zijn landgoed Soy-Chazelles aan de zelf kant van Metz. De oud-premier was dinsdagmiddag voor zijn gebruikelijke wandeling uitge gaan. Hij kreeg onderweg een hartaanval en struikelde. Aangezien de streek verla ten is, werd hij niet opgemerkt. Pas woensdagmorgen werd hij door een voor bijganger gevonden. De door regen en kou totaal uitgeputte. 74-jarige staatsman, kreeg eerste hulp en werd vervolgens ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Van de zijde van het ziekenhuis is me degedeeld, dat de toestand van de patiënt bevredigend is. Als zich door kouvatting geen complicaties voordoen, kan Schu man door zijn sterke gestel de gevolgen van het ongeluk te boven komen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1