Contraceptie-voorlichting hoort tot medische hulp AGENDA 3 en bondig saus saus-soep Tamelijk zacht en... regen HEINZP „Universitair onderwijs schoot tekort" Chaos bij de Sociale Dienst van Tilburg Moeilijkheden over „Zaanse CAO" Brazilië heeft Verolme nog niet betaald Anderhalf huis in Schoonhoven in de as gelegd Vijf doden in het verkeer Geen wapenleveranties voor 120 miljoen mark aan Indonesië *1 rijdt VOTil/Q hoofd-agent kt. Zvultutfseu DONDERDAG 5 JANUARI 1961 2 MEERDERHEID DER AR TSEN MEENT: Ook Goudse zakenman blijft in arrest topkwaliteit OVERVEEN TEL. K 2500 - 18997 - 55602 - 11125 Haarlem De Minas G er ais" V elsen-IJ muiden Beverwijk Revalidatie-arts uit Israel in ons land Oud-gemeentesecretaris van Heesch voor het hof Fabrieksbrand in Aalten Opening auto-expositie in Brussel uitgesteld Musici moeten het spel van collega beoordelen Reactie van Bonn: Kerkelijk nieuws Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct Vliegreizen van het koninklijk gezin Nieuw-Guinearaad si 53 e tn Sr Zürich Uit een enquête die de Stichting Bevolkingsbeleid dezer dagen onder 780 Nederlandse artsen heeft gehouden, is gebleken, dat vrijwel alle medici in ons land het nuttig achten, dat patiënten zien met vragen op sexueel gebied als bijvoorbeeld de contraceptie (methoden ter voorkoming van zwangerschap) tot hun huisdokter kunnen wenden. De overgrote meerderheid der ondervraagde artsen acht contraceptie voorts een noodzakelijk onderdeel van de medische hulp. Slechts 19 percent der artsen aanvaardt als geoorloofd middel ter voor koming van zwangerschap alleen de algehele en periodieke onthouding. Dit per centage bedraagt bij de r.-k. artsen 90, bij de gereformeerde 11 en bij alle niet- r.-k. artsen tezamen 5 percent. De meeste artsen ontlenen hun kennis op het gebied der contraceptie aan eigen studie en niet aan hetgeen hun op de universi teit werd gedoceerd. Vrijwel alle medici achten universitair onderwijs in deze zaken van groot belang. De Stichting Bevolkingsbeleid had in to taal aan 1550 artsen een enquêteformulier gezonden. 780 hunner dus meer dan vijftig percent heeft de gestelde vragen beantwoord: een zeer hoog percentage voor een dergelijke enquête. Van de 780 artsen was 35,1 percent Ne derlands hervormd, 29 percent buitenker kelijk, 15,2 percent rooms-katholiek, 8 per cent gereformeerd, 5,6 percent remon strants, 4,7 percent doopsgezind, 1,1 per cent israeliet, 0,9 percent evangelisch- luthers, en 0,1 percent islamiet, terwijl 0,3 percent geen gezindte had opgegeven. Hierbij moet in het oog gehouden wor den dat de percentuele verhoudingen naar kerkelijke gezindten bij de artsen heel anders liggen dan bij de bevolking als ge heel. In de intellectuele beroepen zijn de kleine kerkgenootschappen en de buiten kerkelijken sterker vertegenwoordigd dan in de gehele bevolking, de rooms-katho- lieken daarentegen verhoudingsgewijs minder talrijk. De eerste vraag van de enquête luidde: Meent u dat contraceptie een integrerend en noodzakelijk deel van de medische hulp vormt? Hierop antwoordde 93 percent der 780 artsen met ja (r.-k. 85 percent, gerefor meerden 73 percent). De tweede vraag was: Zo ja, aanvaardt u daarvoor alleen de algemene en perio dieke onthouding? Hierop ontwoordde 90 percent van de r.-k. artsen, elf percent van de gerefor meerden en 5 percent van alle niet-rooms- katholieken tezamen met ja. Negen percent van de rooms-katholieken antwoordde met neen, terwijl sommige ja-stemmers onder de r.-k. artsen hun ant woord van commentaar als: „Voorlopig", „Ja, nog wel", „Tot nog toe" en dergelijke voorzagen. „Overgangsstadium" Hieruit concludeert de Stichting Bevol kingsbeleid, dat „een aantal r.-k. artsen zich dus ten deze in een overgangsstadium bevindt, dan wel een zeker onbehagen voelt over de officiële moraal van de kerk". Vraag 3: Berusten uw inzichten betref fende de contraceptietechnieken op eigen studie of op dat wat aan de universiteiten gedoceerd werd? Uit de antwoorden hierop blijkt dat 87 percent der artsen zijn kennis op dit gebied uitsluitend aan persoonlijke studie ontleende. Zes percent heeft zijn kennis aan eigen studie en universiteit beide te danken en slechts 4 percent ontving zijn wetenschap alleen van de universiteit. Drie percent liet deze vraag onbeantwoord. Vraag 4: Meent u dat het van belang is dat een patiënt met kwesties op sexueel gebied, bij voorbeeld de contraceptie, zich tot zijn huisdokter kan wenden?, werd door 99 percent der artsen met ja beantwoord. Vraag 5, luidende: Meent u dat onder wijs op de universiteit van belang is, ten einde de patiënt met raad en voorlichting te kunnen bijstaan in sexuele problemen?, werd door 95 percent der ondervraagden met ja beantwoord. „Hieruit blijkt dus", aldus concludeert de Stichting Bevolkingsbeleid, dat de art sen eenstemmig menen, dat de universi teit tekort geschoten is, hen daarin voor te bereiden". Vraag 6 tenslotte luidde: Meent u, dat het bovendien van belang is, dat aan de vorming van persoonlijk inzicht van de student ten aanzien van het sexuele leven bij het universitair onderwijs aandacht wordt besteed? Bij deze vraag was de opmerking ge plaatst: Hierbij wordt gedacht aan in leidingen, gevolgd door discussies, zoals die in Engeland bestaan. Deze instelling aldaar gaat uit van het idee dat een a.s. huisarts, die niet zelf tot klaarheid kan komen, later moeilijk zijn patiënten zal kunnen begrijpen en helpen. Ook a.s. le raren en theologen ontvangen in Engeland dergelijke „trainingcolleges". Uit de antwoorden op deze laatste vraag bleek dat 88 percent der artsen het En gelse voorbeeld wil navolgen (gerefor meerden 82 percent, rooms-katholieken 79 percent). De Amsterdamse rechtbank heeft ook de voorlopige hechtenis van de Goudse zakenman H. W., die in verband met de Socratesaffaire werd gearresteerd onder verdenking van valsheid in geschrifte, met 30 dagen verlengd. Advertentie rayon Haarlem c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Orgel concert Piet Kee. Vrijdag 20 u.: Concert Nationaal Jeugdorkest. Stadsschouwburg: Vrijdag 20 u.: Toneel groep Theater met „Lijmen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Alles de lucht in", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag echter 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „En zij schaamden zich niet", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Een stem in oe mist", 18 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Echt iets voor Conny", a.l. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Carthago in vlammen", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Mrs. Minniver", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De onzichtbare vijand valt aan", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Faust", 18 j. Vrijdag 20.15 u., zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u., maandag en dinsdag 20.15 en woensdag 14.30 en 20.15 u.: „De zaak M.P.", a.l Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Zó zal je er een hebben", a.l. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Let's make love", 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Dodenval in Dakota", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Voor schurken geen genade", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 U.: „Doctor in love", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „Hotel De Vrijgezel", 14 j. Vrijdag <ot en met zondag 20 u.: „Te jong voor liefde", 14 j. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Tot 10 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dirk van Gulik Dagelijks 10—22 d. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 7 jan. expositie van werken van Hans van Wijk. Dagelijks 917 u„ tevens ma., wo„ vrij 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 januari expositie van de Nederlandse Kring van Tekenaars. Dage lijks 1017 u. zondag 1417 u. Vishal: Tot 8 jan expositie van werken van De Groep. Dagelijks 10—17 u. (tevens ma., wo. en za. 20—22 u. (Zondags 1317 u.). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 30 dec.). Crittek uit raad op B. en W. en diverse andere instanties Chaotische toestanden bij de gemeente lijke sociale dienst in Tilburg, die inmid dels hebben geleid tot het heengaan van de betrokken wethouder, de heer F. Hoo- gers, hebben in een speciale zitting van de gemeenteraad van Tilburg veel critiek ontmoet. Er was critiek op het college van B. en W., op wethouder Hoogers, op de di rectie van de dienst en zijn ambtenaren en op het Centraal Bureau voor Verifi catie der Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Deze laatste instelling werd verweten dat zij tegenstrijdige rapporten heeft uitge bracht. Eerst publiceerde zij een vernie tigend oordeel, maar enkele maanden la ter liet zij weten dat het toch allemaal niet zo erg was, aldus de critiek uit de raad. Tijdens deze raadsvergadering werd ge zegd dat de gemeentelijke sociale dienst ten gevolge van een zwakke interne bezet ting en een onvoldoende toezicht van de wethouder gebrekkig functioneerde en dat er dingen zijn gebeurd die niet verant woord waren. Men uitte onder meer critiek op uitke ringen aan een vermogend man in de ver- pleegkosten van een krankzinnig kind. De wethouder merkte op dat krankzinnigen- zorg een overheidstaak is die niet mag worden afgewenteld ten nadele van ande re kinderen in het gezin. Na een discussie van vier uur werd een motie ingediend, waarin het beleid van het hele college van B. en W. werd afgekeurd. De meerderheid van de raad wenste ech ter alleen de betrokken wethouder verant woordelijk te stellen. De motie werd met ruime meerderheid van stemmen verwor pen. De „C.A.O. voor een aantal Zaanse in dustrieën", die per 31 december afliep, is van werknemerszijde opgezegd. Tussen werknemers en werkgevers is tot dusver geen overeenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. Bij de onderhandelingen zijn acht industrieën in de Zaanstreek be trokken, waaronder vijf oliefabrieken. De moeilijkheden betreffen onder meer de inrichting van het dienstrooster voor de ploegendiensten. Voorts is van werk nemerszijde een loonsverhoging van 6'/s percent en een resultatenuitkering bepleit. Ook over de toeslag voor ploegenarbeiders bestaat geen overeenstemming. De besturen van de drie samenwerkende werknemersorganisaties hebben de leden opgewekt geen acties in de bedrijven te ondernemen en geen gehoor te geven aan oproepen van extremistische elementen. De onderhandelingen zullen worden voort gezet De Braziliaanse minister van Marine heeft verklaard dat het vertrek van het vliegdekschip „Minas Gerais" uit Rotter dam was vertraagd wegens gebrek aan geld om de Verolme-werf te betalen. De minister zei dat zodra het ministerie van Financiën geld zou vrijgeven, de marine Verolme zou betalen en de „Minas Gerais" opdracht zou geven naar Rio te vertrekken. Voorts zeide de minister, dat Brazilië nog twee vliegtdekschepen en tenminste twee onderzeeboten nodig had. (UPI) ven, de marine Verolme zou betalen en de „Minas Gerais" opdracht zou geven naar Rio te vertrekken. Voorts zeide de minister, dat Brazilië nog twee vliegdek schepen en tenminste twee onderzeeboten nodig had. (UPI). DONDERDAG 5 JANUARI Rer Theater, 20 u.: „Mein Kampf'. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9,30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 6 JANUARI Rex Theater, 20 u.: „Echt iets voor Con ny". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Europa bij nacht". W.B. Theater, geen voorstelling. Groene Huis, Handenarbeidtentoonstel- ling 1722 u. VRIJDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De zoon van de Maharadja". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt he' wild geraas". W.B. Theater, 20 u.: „De leeuw van Ba byion". Groene Huis, Handenarbeidtentoonstel- ling van 1012, 1417 en 1922 u. Kinderboerderij, 9-3011.30 en 13.30 15.30 u. Het hoofd van de medische afdeling van de Joodse Jeugd-Allijah, dr. J. J. Benes. brengt een bezoek aan ons land om zich op de hoogte te stellen van de methodes die hier worden toegepast bij de revalidatie van lichamelijk of geestelijk zwakke kin deren. De Jeugd-Allijah is een reeds meer dan vijfentwintig jaar bestaande organ! satie, die zich ten doel stelt Joodse kinde ren op te leiden in talloze vakken en be hoeftige of in gevaar zijnde kinderen op te voeden. Sinds de oprichting in 1934 heeft de Jeugd-Allijah reeds meer dan honderd duizend kinderen onder haar hoede geno men. Ook op het gebied van de revalidatie heeft de Jeugd-Allijah reeds vele succes sen mogen boeken. Dr. Benes heeft pas een bezoek van drie maanden aan Engeland gebracht, waar de situatie in sommige gebieden volgens hem precies gelijk was aan die van Israel. Hij zal veertien dagen in ons land blijven en daarna naar Zwitserland gaan. Minister-president De Quay legt na het oplossen van de kabinetscrisis in de Tweede Kamer de regeringsverklaring af. Links van hem zitten de ministers Cals en Korthals en rechts de minis ters Beerman en Van Aartsen. Een hevige brand heeft in de afgelopen nacht in Schoonhoven een winkelpand met woonhuis en van een ander winkelhuis het bovenhuis volledig verwoest. Omstreeks drie uur ontdekte de boek handelaar Van Beek brand in zijn wonong. Hij vluchtte met zijn vrouw en twee klei ne kinderen naar buiten. Enkele ogenblik ken later was het huis in een laaiende vuurzee veranderd. Vóór de brandweer kon ingrijpen had een tegenoverliggend pand, waarin een kapperszaak is geves tigd, eveneens vlam gevat. De brandweer van Schoonhoven vroeg assistentie aan de brandweren van Lopik, Bergambacht, Nieuwpoort, Groot Ammers en Gouda. Met 25 stralen was men twee uren later het vuur meester. Een galanteriezaak en een levensmidde lenwinkel kregen zware waterschade, evenals enkele belendende woonhuizen. De boekhandel was laag verzekerd. De oor zaak van de brand wordt gezocht in een te heet geworden oliekachel. Voor het gerechtshof in 's Hertogenbosch heeft zich te verantwoorden gehad de oud secretaris der gemeente Heesch. die door de rechtbank te 's Hertogenbosch wegens knevelarij was veroordeeld tot ƒ1000 boete. Hem was ten laste gelegd dat hij gedurende vijf jaar voor pachters van de gemeente contracten had opgemaakt en daarvoor gelden geïncasseerd tot een totaal van f 900. Evenals de rechtbank heeft ook het hof uitvoerig aandacht geschonken aan de vraag, of hij deze werkzaamheden in zijn functie van secretaris dan wel als parti culier persoon had verricht. Zelf was de verdachte van mening, dat hij dit deed in zijn nevenberoep van zaakwaarnemer. Hij verklaarde daartoe van het college van B. en W. toestemming te hebben ontvan gen. De burgemeester had dit echter ont kend. De procureur-generaal vorderde beves tiging van het rechtbankvonnis. De verdediger zag de door de oud-secre taris gevolgde handelwijze als een traditie in tal van kleine gemeenten Ook vroeg hij zich af, waarom zijn cliënt door het ge meentebestuur pas ter verantwoording ge roepen was toen hij reeds vijf jaar lang deze handelingen in het openbaar verricht had. Hij bepleitte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Op 18 januari zal het hof arrest wijzen In Aalten (Gld.) is het magazijn van de n.v. Van Katwijk papier-en karton verwerkende industrie in vlammen opge gaan. De brand was zo hevig dat de brand weren van Bredevoort en van Winterswijk te hulp werden geroepen. Deze hebben het vuur met twaalf stralen geblust. BRUSSEL De jaarlijkse Brusselse autotentoonstelling, die wordt gehouden in de tentoonstellingshallen van de Expo, is in verband met de gebeurtenissen in Bel gië een week uitgesteld. Ze wordt nu niet op 7 januari maar op 18 januari ge opend. Tenzij de situatie op het stakings front slechter mocht worden. De inrichters zijn echter in dat opzicht optimistisch. Op de Canisiussingel in Nijmegen is de 78-jarige mevrouw Berends-Lamers door een auto aangereden, toen zij de singel overstak. Zij overleed ter plaatse. Op de Rijksweg 1 even buiten Dieinen is de 28-jarige chauffeur J. Stevens uit Emmercompascuum bij een aanrijding om het leven gekomen. De man stak, nadat hij in een koffiehuis een kopje koffie had gedronken, de rijksweg ovei om naar zijn aan de andere kant geparkeerde vracht wagen te gaan. Hij lette niet goed op en werd geschept door een uit de richting Amsterdam komende auto. Hij was op slag dood In Eindhoven stak de 19-jarige mejuf frouw E. A. W Noten uit Leende de Gel- dropseweg over. Zij werd aangereden door een personenwagen. In het ziekenhuis is het meisje overleden. Op de onbeveiligde overweg in de Mo lenstraat tussen Vught en Esch werd een personenauto door een trein aangereden De bestuurder, de 25-jarige ongehuwde vertegenwoordiger M. de Bruin uit Wy- chen was op slag dood. De locomotief van de trein, een post trein die niet in Vught stopt en met volle snelheid de overweg passeerde, schepte de auto en sleurde haar ruim 200 meter mee. In het ziekenhuis in Enschede is over leden de 41-jarige A. Wijers uit Brummen die op 12 december van het vorig jaar bij zijn woonplaats met zijn bromfiets in bot sing was gekomen met een motorrijder. Opnieuw heeft een musicus geweigerd als getuige-deskundige voor de rechtbank te Amsterdam te verschijnen en de muzi kale capaciteiten te beoordelen van een uit Suriname afkomstige bassist. Deze werd twee jaar geleden ontslagen als bassist van een kwartet in een Amsterdamse bar. om dat toen zijn prestaties beneden de maat zouden zijn geweest. De bassist meende dat zijn ontslag onrechtmatig was en vroeg in een civiele procedure het oordeel van de rechtbank. Deze wees drie musici aan om als ge- tuigen-deskundlge de speelcapaciteiten van de bassist te beoordelen. Twee weigerden, namelijk de bassist Ger Daalhuizen en de gitarist Wim Sanders, Alleen de organist Bernard Drukker werd als deskundige be ëdigd. De rechtbank wees daarop de heren Gijsbert Nieuwland hoofd van de afdeling lichte muziek van de AVRO. en Tonny Schifferstein van de K.R.O. aan als des kundigen. De laatste deelde de rechtbank schriftelijk mee dat het hem onmogelijk was als getuige-deskundige op te treden De rechtbank heeft thans alleen de heer Nieuwland beëdigd en hem verzocht in overleg met de heer Drukker een derde getuige aan te wijzen. (Van onze correspondent) BONN. Zoals wij gisteren al be richtten, heeft de Nederlandse regering in Bonn bij de Westduitse regering ge protesteerd tegen de wapenleveranties door Westduitse bedrijven aan Indone sië. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft daarop verklaard dat West duitse fabrieken sedert 1956 aan Indo nesië alleen zo genoemde stormgeweren, gewone geweren en een zeer kleine hoeveelheid machinegeweren hebben verkocht. Van een totale leverantie van wapens ter waarde van 120 miljoen mark is geen sprake, aldus deze woordvoerder. Hij liet daarbij aan de beantwoording van twee vragen geen twijfel: 1. De Nederlandse regering is, gelijk de andere NAVO-partners van de Bondsrepu bliek, ingelicht over de leverantie van de volgens hem kleine hoeveelheden wapens aan Djakarta, over de levering van civiele goederen en over het verlenen door de Westduitse regering van zogenoemde Her mes-kredieten aan de Indonesische rege ring voor de aankoop van Westduitse ci viele goederen. Hiertegen, aldus de Duit se woordvoerder, heeft de Nederlandse re gering geen protest in Bonn ingediend. 2. De beweringen van de Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoe- tion, dezer dagen op doorreis naar Mos kou gedaan op het Dusseldorfer vliegveld, en die van overste Pandjaitan, de Indone sische militaire attaché in Bonn, zijn on juist. Nasoetion en de militaire attaché hadden gezegd dat Westduitse wapenfa brieken in verloop van vier jaar wapens ter waarde van 120 miljoen mark aan Dja karta hebben verkocht. Volgens Bonn be treft dit bedrag van 120 miljoen mark zo wel de geleverde militaire als de civiele goederen. Het Westduitse antwoord houdt in dat van Westduitse zijde kleine schepen en machines zijn geleverd en met Westduit se regeringskredieten zijn betaald, welke niet voor civiel gebruik bestemd zouden zijn gebleken. In beide gevallen sche pen en machines is het mogelijk dat de Indonesische autoriteiten de geleverde goe deren eenvoudigweg voor militair gebruik hebben bestemd: voor het leger en de mi litaire politie als torpedo- of patrouillebo ten en de machines voor installaties in wapenfabrieken in Indonesië. Controle zeer moeilijk Het is voor de leverancier van dergelij ke schepen en machines wel uiterst moei lijk om controle uit te oefenen. Bonn kan aan Djakarta wel de eis stellen dat de door de Westduitse regering verleende kredieten alleen voor de aankoop van ci viele goederen worden gebruikt, maar het kan niet van Djakarta eisen dat op het uiteindelijke gebruik van die zo genoemde civiele goederen controle wordt uitge oefend. Dat zou Djakarta, zo zegt men hier, on getwijfeld gaan opvatten als een vorm van zo genoemd neo-kolonialisme en dat zou de Indonesiërs wellicht afkerig maken van Westduitse leveranties. Het is hierom dat de Westduitse offi ciële commentaren van gisteren ongetwij feld wel de juridische kant van de zaak raakten, maar niet het taktische gebruik dat Djakarta maakt van Duitse schepen en machines. De Nederlandse regering neemt met der gelijke verklaringen blijkbaar genoegen omdat het hier tenslotte om geringe hoe veelheden wapenmateriaal zou gaan. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Warnsveld (2e pred.pl.) (toez.) P. H. Borgers te Birdaard, die bedank te voor Sint Pancras - naar Hoogvliet J. C Bregman te Bergentheim. Bedankt voor De venter (toez.) (vac. J. W. Schipper) H. C. Kra nendonk te Emmen. Bedankt voor Groot-Am- mers H. N. van Hensbergen te Renkum. Be roepen te Barneveld (vac. R. de Bruin) P. P J Monster te Gouda. Aangenomen naar Har- degarijp K. M. Witteveen te Noordbroek. Geref. Kerken Beroepen te IJsselstein-Benschop A. I. Kof- feman te Nijkerk - te Onnen (Gron.) en te Woudsend H. Steendam, (kand. te Groningen) Bedankt voor Leiderdorp (3de pred.pl.) B C de Valk te Heerenveen. Beroepen te Parama ribo L. Bech te Leerdam. Benoemd tot hulp prediker te Nigtevecht J. Dijkstra, emeritus predikant te Hoorn. Hongersnood in Kongo. Op gironum mer 5261 van de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht is naar aanleiding van een oproep tot hulp aan de slachtoffers van de honger in Kongo tot nog toe een bedrag van 45.000,binnengekomen. De oproep werd gedaan op verzoek van de Wereld raad van Kerken, die van de hulpverle ningsorganisatie van de protestantse ker ken in Kongo bericht had ontvangen, dat dagelijks meer dan 200 van de ruim 300.000 uit de provincie Kasai gevluchte Baloeba's de hongerdood sterven. De verstrekking van voedsel per dag is ongeveer 120 ton nodig geschiedt in nauw contact met de Verenigde Naties en het Rode Kruis. Advertentie Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 Ct Familieblik 165 ct ^E.rUJK.hvvo^ HUISHOUDEN In het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van het ministerie van Al gemene Zaken voor 1961 zijn de berichten ter sprake gebracht over al dan niet ver meende gevaren, waaraan de koningin van Engeland zou zijn blootgesteld gedu rende een vliegreis van Denemarken naar Engeland. Bij het onderzoek hiernaar zou gebleken zijn, dat de in verband met de ze reis aan de bevoegde instanties ver strekte gegevens niet geheel voldoende wa ren geweest om de grootst mogelijke vei ligheid gedurende deze vliegreis te waar borgen. Het mogelijk uit een nalatigheid voortvloeiende risico daargelaten dus het normale risico, aan een vliegreis verbonden was aanleiding het gevaar te onderstrepen dat voor de leden van ons Koninklijk Huis uit het reizen per vlieg tuig voortvloeit. Mede met het oog op het voorgenomen koninklijk bezoek aan Iran gaf de commissie daarom in overweging het Koninklijk Huis voor elke reis, waar aan verschillende leden van dat huis deel nemen, steeds twee vliegtuigen ter be schikking te stellen. In Staatsblad 582 is afgekondigd de wet inzake de gedeeltelijke herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea. In artikel 76 is bepaald, dat het aantal leden van de in te stellen Nieuw-Guinearaad ten minste 24 en ten hoogste 48 zal bedragen. In ver band hiermede is een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij wordt bepaald dat voor de eerste zittingsperiode van de Nieuw- Guinearaad het aantal te kiezen leden wordt bepaald op 10 en het aantal te be noemen leden op 12. met dien verstande, dat, voor zover geen 10 leden blijken te zijn gekozen, het ontbrekende aantal door de gouverneur wordt benoemd. Het KNMI deelt mee: Een depressiegebied lag vanmorgen bo ven Scandinavië en Noord-Duitsland. Dé kern in dit laatste gebied nam echter snel in betekenis af, onder invloed van een zwakke rug van hoge druk die over de Britse eilanden naar het oosten beweegt. Dit depressiegebied veroorzaakt boven Rus land een brede zuidelijke luchtstroming, waarmee zachte lucht naar het noorden tot binnen de poolcirkel wordt gevoerd. In een groot deel van Europees Rusland komt dan ook dool voor. Op de oceaan koerst een depressie over het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten. Het front van deze depressie zal in de het zuidwesten en zal tamelijk zachte lucht blijven aanvoeren. Bij Newfound land is een diepe en zeer actieve depres sie ontstaan, die waarschijnlijk over de oceaan zal trekken. Vrijdag 6 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.44 uur. Maan op 21.38 uur, onder 10.51 uur. Maanstanden 10 jan. 4.03 uur laatste kwartier. 16 jan. 22.30 uur nieuwe maan. 23 jan. 17.14 uur eerste kwartier. 31 jan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water In Umuiden Donderdag 5 januari Hoog water 5.47 en 17.57 uur. Laag water 1.31 en 13.46 uur. Vrijdag 6 januari Hoog water 6.20 en 18.30 uur. Laag water 2.02 en 14.15 uur. riet hoog en laag water te Zandvoort Is lü tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WERKRAPPORTEN Maximum -temperaturen M binnen- en buitenland. d 2g Neerslag: laatste 24 uur. «I S Den Helder licht bew. nnw 5 2 Ypenburg licht bew. nnw 11 Vlissingen half bew. wnw 6 5 Eel de licht bew wnw 4 7 De BUt onbewolkt nw 5 6 Twente regenbui nw 4 5 Eindhoven half new wnw 5 4 Zd-Limburg licht bew. w 5 3 Helsinki regen zzo -0 9 Stockholm sneeuw w 7 Oslo sneeuw windst. 2 7 Kopenhagen zwaar bew z 4 0 Aberdeen half bew. wzw 5 2 Londen onbewolkt wzw 0 Amsterdam licht bew. nw 5 14 Brussel regenbui w 5 2 Luxemburg zwaar beu w 3 8 Parijs onbewolkt w 7 0 Bordeaux onbewolkt w 10 12 Grenoble regen n 2 Nice licht bew. nnw 13 0 Berlijn zwaar bew zzo 4 0 Frankfort geheel bew wzw 0 Miinchen zwaar bew. wzw 5 3 zwaar bew zzw 5 3 Genève zwaar bew w 1 Locarno zwaar bew windst. 4 0 Wenen half bew. wzw 7 0,2 Innsbruck licht bew. windst. 5 1 Belgrado zwaar bew w 14 0 Athene zwaar bew zw 0 Rome regen z 13 20 Ajaccio onweer ono 12 16 Madrid onbewolkt windst. 8 0 Mallorca licht bew. wnw 15 0 Lissabon onbewolkt nnw 13 0,2

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2