Voorbeeldige Shakespearevertolking van Richard III door de Haagse Comedie e~ m Ontploffing in Dortmund kostte aan dertien mensen het leven Dit zijn de ƒ2500 1000 500 i/250 .100 50 ƒ25 „10 HONIG soepen TO Adenauer vandaag jarig Ramen open Schotse Garde herinnert Sir Winston aan oud wapenfeit W Serie HH No. 69456 Serie HH No. 39031 Serie HH No. 44533 „5 UITBETALING PRIJZEN: m s# Bucheliusprijs en Van Manderprijs toegekend Op zijn 85 ste verjaardag staat hij op het toppunt van de macht Adenauer naar De Gaulle op 9 februari <gj^ DONDERDAG S JANUARI 1961 4 FILM EN FILMWERELD Barry Fitzgerald overleden Trompetter voor films Haanstra voorzitter van jury mm Kerstnummer I960 van Drukkersweekblad-A utolijn Chaplin naar Rusland Zuurstoffabriek van hoogovenbedrijven verwoest Serie GG No. 69456 Serie NN No. 69456 Serie GG No. 39031 Serie NN No. 3903! Alle overige series No. 69456 Serie GG No. 44533 Serie NN No. 44533 Alle overige series No. 39031 Alle overige series No. 44533 royale DE VELDSLAG VAN SYDNEY STREET „ZIJN VERTOLKING van de titelheld vreet zich in het geheugen als een zuur in metaal, maar de totaalindruk is er een van lichte, snelle vaardigheid". Dit schreef de vooraan- nde Engelse criticus Kenneth Tynan meer dan tien jaar ïden na het zien van „Richard de Derde" met Laurence 'livier in de hoofdrol. Onder voorbehoud zou men iets der gelijks kunnen zeggen van de voorstelling van ditzelfde koningsdrama uit Shakespeare's eerste scheppingsperiode door de althans wat de mannen betreft voltallige Haagse Comedie, met toepasselijke bravoure door Michael Croft ge- „RICHARD DE DERDE" is een won derlijk stuk, met alle onevenwichtige stoutmoedigheid maar evenzeer alle ge weldige vitaliteit die men in zovele jeugd werken aantreft. „Jeugdwerk" is overi gens een betrekkelijk begrip, want Shake speare had toch al de leeftijd van om streeks de dertig bereikt toen hij hierin de slotfase van de ongemeen ingewikkelde ..Rozen"-oorlogen uit de middeleeuwse ge schiedenis van zijn eiland dramatiseerde. Het pleit voor de activiteit van zijn genie, dat men geenszins de voorgaande gebeur tenissen en al dan niet legitiem ontstane familievertakkingen behoeft te kennen om snel in de virtuoos geactualiseerde histo rie opgenomen te worden. Men is geneigd dit een melodrama te noemen, al ware het slechts omdat geen operalibrettist meer gruweldaden zou kunnen verzinnen als hier worden naverteld of weergegeven Maar even stellig en duidelijk gaat het er niet om de thans trouwens atavis tische bloeddorst van het publiek te be vredigen. Veeleer was en is de bedoe ling het leerzaam laten genieten van ge motiveerde retoriek. Tal van onderdelen zijn door Shakespeare in latere tragedies sterk verbeterd herhaald, in „Macbeth" met name. maar vrijwel nooit heeft hij zo'n reusachtig fanatieke belichaming van het kwaad, zo'n willens en wetens boos aardige eenling als deze Richard van Glos ter (Gloucester) tot ontstellend leven ge bracht. DEZE RICHARD REKENT dodelijk af met iedereen, die hem de lange weg tot de begeerde troon verspert. Het aantal slachtoffers de reeks begint al door zijn toedoen in „Hendrik de Zesde" is haast niet te tellen. In zoverre zou men kunnen spreken van een nog altijd gel dige karakterstudie van de tiran als de bewuste misdadigheid een absolute func tie wordt. „Een bloedhond" wordt Richard herhaaldelijk genoemd. Dat wil zeggen in de bij Shakespeare telkens terugkerende terminologie: een moordzuchtig monster, dat ten slotte zichzelf verslindt. De grond stelling is: de schurk vervalt van kwaad tot erger, wie bloed vergiet verdrinkt uit eindelijk in de hieruit voortvloeiende stroom. Tegenover de hond staat de kud de. dat wil zeggen de groep slaafse mee lopers en een kleine „elite" van profi teurs. Men ziet Richard dus altijd in re latie tot zijn omgeving. Die omstandigheid bepaalde ook de eigenaardige vorm van het stuk, zijnde een warnet van spannin gen die worden opgewekt door een in alle opzichten centrale figuur. Wat dat betreft iï de invloed van Marlowe, die tweede (in Nederlandhelaas nog steeds misken de) grootmeester van het elizabethaanse tijdvak levensgroot aanwezig. Waardoor onderscheidt Richard zich nu ■van zijn tegenstanders en zijn naasten? Het antivoord moet luiden: door zijn intel ligentie. Met overdrijving van gegevens uit oude kronieken en waarschijnlijk in Strijd met de werkelijkheid heeft Shake speare hem voorgesteld als een hinken de gebochelde. Men zou de genialiteit van Shakespeare onderschatten door deze mismaaktheid zonder meer symptomatisch te noemen. Zijn gehele handelwijze wordt bepaald door ivat men psychologisch aan duidt als overcompensatie van een min derwaardigheidsgevoel. Zijn gebrek aan rechtschapenheid is een organische kwes tie. Zijn scherp verstand en zijn in de vechtkunst gestaalde moed (hij is een ech te „edelman" volgens de macchiavellisti- sche beginselen) gebruikt hij op een voor „normale" mensen bijna ondenkbaar per verse manier. Het doel de alleenheer schappij - heiligt voor hem alle midde len. Nogmaals: zijn onmenselijke superio riteit steekt in zijn misdadig bewustzijn. Het is opmerkelijk hoezeer alle anderen sentimentele of goedgelovige domkoppen zijn. die door hun gebrek aan inzicht in de meest letterlijke zin hun hoofd verlie zen. John Masefield heeft op grond daarvan een tweede thema aangewezen: de noodlottige gevolgen van overmaat (een typisch shakespeariaans begrip) aan zekerheid. Inderdaad is het zo, dat Ri chard. te gronde gaat aan het geloof in zichzelf en dat de slachtoffers van zijn geldingsdrang zich de dood op de hals halen door eigen eden, als boemerangs werkende bezweringsformules. DE HAAGSE COMEDIE heeft van dit regisseerd. In het begin zit men een beetje lacherig te kijken naar deze grotendeels toch wel historische revue van gruwel daden, maar gaandeweg wordt men gepakt of beter mis schien in dit geval: geboeid meegesleept door dit dyna-1 mische vertoon van hooggespannen verbeeldingskracht. En wat uit een ander oogpunt even belangrijk is: deze opvoering levert het bewijs dat ook Nederlandse acteurs Shakespeare effectief kunnen spelen, met tenslotte doorslaggevende vol doening aan de eisen van tempo en exactheid, zowel in de versbehandeling als in de plastiek. De bekende Ierse karakterspeler Barry Fitzgerald is in een ziekenhuis te Dublin overleden. Hij werd 72 jaar. Fitzgerald die gedurende zijn langdu rige carrière ook in vele Amerikaanse films speelde, won in 1944 een Oscar voor zijn vertolking van de eigenwijze priester in de film „Going my way", waarin Bing Crosby de hoofdrol vervulde. Hij speelde ook in „Incendiary blonde", „Two years before the mast", „The sea wolf" en „How green was my valley. Een Amerikaanse groep die in Tunesië filmopnamen maakt, laat per vliegtuig een olifant komen uit India, omdat die op comando kan trompetten. In Afrika heeft men zo'n olifant niet kunnen vin den. Olifant „Togo" komt op 15 januari in een speciale luchtdrukkooi in een ge charterd vliegtuig Van 5 tot 11 februari wordt in Ober- hausen (Duitsland) een internationaal film festival gehouden. De organisatoren heb ben de cineast Bert Haanstra uit Laren verzocht als voorzitter van de jury op te treden. Bert Haanstra heeft deze uitnodi ging aanvaard. Paul Steenbergen en Bob de Lange in Richard III van Shakespeare. hachelijke stuk een naar Nederlandse normen magnifieke vertoning gegeven. Dit resultaat, dat de herinnering aan vroegere voorstellingen radicaal wegvaagde, is in eerste instantie te danken aan twee om standigheden: de bereidheid om ook twee- deplansrollen door eersterangskrachten te laten bezetten (welk een gelukkig verschil met de „Coriolanus" van de Nederlandse Comedie!) en de energieke geladenheid van het spel in alle gelederen. Voor dit laatste moeten wij de kennelijk inspireren de regisseur Michael Croft dankbaar zijn. uitgaande van een niet mooi, maar stilis tisch verantwoord en uiterst doelmatig een heidsdecor van John Bury heeft hij een hier meer dan waar ook gewenste dynamiek ontketend. Het is een heroïek kijkspel geworden, met vliegende vaandels en on heilspellende trommen, met spectaculaire man-tegen-man-gevechten. Geen enkel ele ment gaat daarbij ten koste van een an der, voorbeelden van moderne „super"- films zijn zindragend naar de verhoudin gen van het theater verbogen. David Wal ker ontwierp de als zodanig en in de ensembles bijzonder fraaie kostuums, Jur- riaan Andriessen zorgde waar nodig voor muziek ter begeleiding van ceremonieel en wapenhandel. Meesterlijk van beelden de kracht en directe overbrenging van be tekenis klonk de vertaling van mr. Evert Straat mij in de oren. Bob de Lange is als Richard de Derde, hinkend ten teken van zijn onevenwich tigheid. een waarlijk tragische figuur ge worden, links en rechts het door hem ont ketende onheil nalopend om de situatie in zijn verderfelijke macht te krijgen, tot hij er verslagen bij neervalt. Virtuoos bedient hij zich van alle toonaarden van het cy nisme. zij het dat men hem zich mislei- dender in zijn aanvankelijke beleefdheid en gevaarlijker in zijn geveinsde sympa thiebetuiging zou kunnen denken. In zijn aanwezigheid blijft het onbetrouwbare en angstaanjagende tezeer overheersen, waardoor het niet helemaal aannemelijk wordt dat de hovelingen vrijwel zonder uitzondering in de listig geplaatste vallen lopen. De rol heeft de proporties gekre gen, die de mogelijkheden van deze ster ke. snel en scherp nuancerende acteur veroorloofden. Het meest opmerkelijke vind ik de wijze, waarop hij de voorge schreven poëzie karakteristiek weet af te stemmen op de eisen van het ogenblik huichelend, spottend, scheldend, honend, schimpend, bijtend, blaffend, schreeuwend stamelend. NAAST DEZE RUSTELOZE autpriteit staat de ambitieuze diplomaat Bucking ham van Paul Steenbergen, gehuld in si nistere onverschilligheid, een sublieme schaduwcreatie. De vrouwenrollen zijn (hoewel Ida Wasserman indringend profi teerde van de kansen in de grote ver vloekingsscène) niet zeer aantrekkelijk. De mannelijke bijrollen hebben door de beziel de inspanning van volwaardige krachten Albert van Dalsum als de vermoeide vorst, Frans van der Lingen als een moor denaar, Jules Croiset als de stralende be vrijder, verder Joris Diels, Gijsbert Ter- steeg. Leo de Hartogh en noem het hele gezelschap maar op steeds het functio neel vereiste formaat gekregen. Zo kan Shakespeare dus in Nederland gespeeld worden. Zo moet het ook. David Koning Dezer dagen heeft het Congres van Ne derlandse Kunsthistorici de jaarlijkse Ca- rel van Manderprijs en de Bucheliusprijs voor kunsthistorische pubiikaties toege kend aan respectievelijk dr. S. J. Gud- laugsson, wetenschappelijk hoofdambte naar op het Rijksbureau voor Kunsthisto rische Documentatie in Den Haag en aan mr. H. F. Wijnman, voormalig bibliotheca ris van de Universiteitsbibliotheek in Am sterdam. De Carel van Manderprijs, die op initia tief van de Utrechtse kunsthistoricus prof. J. G. van Gelder is ingesteld, wordt jaar lijks door een jury van museumdirecteuren en kunsthistorici toegekend voor het beste boek of uitvoerig opstel over de Neder landse kunst. Dr. Gudlaugsson werd er voor 1960 mee onderscheiden wegens zijn boekwerk over Gerard ter Borch. De Bucheliusprijs, evenals de Carel van Manderprijs een geldprijs, wordt verleend voor de publikatie van kunsthistorisch bronnenmateriaal. De onderscheiding van mr. Wijnman geldt zijn gehele oeuvre dat in 1959 gebundeld werd uitgegeven en in het bijzonder het recente boek „Uit de Kring van Rembrandt en Vondel". Na het kerstnummer van 1959 van Druk kersweekblad-Autolijn is het nummer van dit jaar een teleurstelling. Fraai en ge degen van vorm en inhoud was het in 1959. Dit jaar is het slecht van opmaak met in de rug geperste kolommen en dwaze mar ges. Er zijn slechts een paar kleurrepro- dukties in waarover de schrijver dezer regelen durft te oordelen, maar die zijn dan ook bijzonder slecht. Het is buiten gewoon onaangenoam om het prachtige schilderijtje van Frans Hals dat zich meen ik in het museum van Brussel bevindt, zo slecht gereproduceerd te zien, om over de Saenredam maar niet te spreken. De redactionele opzet van het geheel is goed en met wat meer zorg geschreven zouden sommige artikelen wat prettiger zijn om te lezen. „Men mag zeggen dat de tegenstelling abstract-figuratief voor deze generatie niet of nauwelijks existeert, zo dat er slechts een gradueel verschil bestaat tussen diegenen die een meer uitvoerige voorstelling geven en degenen die de wer kelijkheid terugbrengen tot teken, elemen taire vorm of aan flarden slaan". Hoe exis teert het dat het existeert! Het stuntelige Engels van de beschrij vingen maakt ook prikkelbaar: „His art tendes to be introspective, its tone is twilit and calm". Bepaald grappig is de verbazing van een van de schrijvers van een artikel, die zegt: „Tussen haakjes, merkt u op hoe deze lucht (van een gereproduceerd schilderij) verzadigd is van soortgelijke tinten als bijvoorbeeld in „De Pontveer" in het Mau ri tshuis". De Schepping blijkt niet helemaal met de tijd te zijn meegegaan. Die had, zoals de juffrouw van het warenhuis zegt, de zelfde kleuren van de lucht nu eens in een andere tint moeten maken. S. L. Hartz Charlie Chaplin en zijn gehele gezin zul len in juni of augustus een reis door de Sovjet-Unie maken, aldus bericht het Sov jet persagentschap Tass. (Van onze correspondent) BONN Binnen een week nadat een ontploffing in de chemische fabriek van Bayer te Lcverkusen aan drie arbeiders het leven had gekost, kwamen gisteren bij een explosie te Dortmund tenminste dertien arbeiders om het leven. Zij waren met 28 collega's in de hal van het hoog- ovenbcdrijf Westfalen-Hütte aan het werk bij een zuurstofinstallatie van een Keulse firma. Toen de vloeibare zuurstof werd overgeheveld, deed zich een zware ontploffing voor waardoor dertien arbei ders gedood en elf gewond werden, van wie twee levensgevaarlijk. Vier arbeiders werden gisteravond nog vermist. De zuurstofinstallatie voorzag de hoog ovenbedrijven Westfalen-Hütte en Dort- mund-Hörder-Hütten-Union, waarin de Koninklijke Hoogovens te IJmuiden de meerderheid van 't aandelenkapitaal heb- ben, van onder hoge druk geproduceerde zuurstof. De explosie scheurde 't gebouw, waarin de arbeiders werkzaam waren, let terlijk uit elkaar, waarna verscheidene arbeiders door de enorme druk tot 25 meter ver werden weggeslingerd. Daken van vlakbij gelegen huizen werden afge rukt. De ruiten van alle gebouwen van 't bedrijf sprongen, evenals vele ruiten van huizen in de naaste omgeving. Geparkeer de auto's werden zwaar beschadigd. Er ontstond een chaos die het reddingswerk zeer bemoeilijkte. Wonder boven wonder ontstond er aan de hoogovenafdelingen van de Westfalen-Hütte zelf geen schade. De leiding voor hoogovengas die vlak bij de zuurstoffabriek ligt, werd als door een wonder niet beschadigd. De oorzaak van het ongeluk was gisteravond niet bekend. Met grote beslistheid heeft men te Dort mund verklaard dat het hier niet ging om verouderde installaties en dat men even min kan spreken van een geval van erger lijk gebrek aan controle. De zeer moder ne zuurstofinstallaties worden regelmatig nagekeken en de veiligheidsmaatregelen zouden zeer goed zijn geweest. De Dort- mundse justitie doet er nog het stilzwij gen toe: zij is direct na de ramp aan het werk gegaan. President Lübke en de politieke partij en te Bonn vonden het ongeluk zo ernstig dat zij dadelijk telegrammen stuurden waarin medeleven werd uitgesproken. Menselijk fout? Men vraagt zich thans af welke oorzaak er gezocht moet worden achter de reeks ongelukken die Duitsland de laatste weken De heer Désiré Arnaud is benoemd tot president van de Commissie van Con trole voor het referendum in Algerije. heeft getroffen, zowel in chemische fa brieken als in het verkeer. In het Dort- mundse geval is volgens deskundigen waarschijnlijk opnieuw een menselijke, en niet een technische, fout gemaakt, hoewel juist de arbeiders in de grote chemische en staalbedrijven in het Rijn-Ruhrgebied door een jarenlange ploegensamenwerking de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht plegen te nemen en zeer op elkaar zijn ingespeeld Advertentie GRATIS HONIG GELOPRIIZEN Bekijk uw waardebon goed! Hebt u nr 69456 of 39031 of 44533 dan behoort u tot de gelukkigen. Alle waardebonnen met deze nummers krijgen een prijs. Want dit zijn de winnende nummers, getrokken door Notaris Mr. C. Walig te Zaandijk. De serie-Ietters vóór de nummers bepalen het gewonnen bedrag! Uitsluitend bet met BEWAREN bedrukte deel van de folder is prijsbepalend! Prjjzen beneden f 50.-. Prijsbepalend deel van de folder aangetekend zenden aan HONIG. Postbus 45, Koog aan de Zaan. Gratis Geldprijs wordt per postwissel overgemaakt. Overige prijzen: HONIG bericht zenden welke serieletters en num mer u bezit, waarna controle en uitbetaling volgt. ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs (Van onze correspondent) Bondskanselier Adenauer viert vandaag zijn 85ste verjaardag. Ondanks alle be richten over zijn af en toe nogal wankele gezondheid. Ondanks de druk van jonge ren in zijn partij, d* C.D.U., om eindelijk eens met een eventuele opvolger over de brug te komen. Ondanks de benoeming van de vitale 47-jarige Berlijnse burge meester Brandt tot S.P.D.-kandidaat voor het kanselierschap bij de aanstaande Bondsdagverkiezingen. Ondanks ziekte, achterklap, jonge uitdagers en een veran derende wereld is er geen enkele twijfel aan dat „Der Alte" uit Rhöndorf de macht in de Westduitse staat vaster dan ooit in handen heeft en zich daarbij kiplekker voelt. Men kan zich te Bonn nog wel een West duitse regering zonder Adenauer voorstel len hoewel dat voor vele Westduitse burgers eenvoudigweg onvoorstelbaar is geworden, na elf jaar Adenauer-bewind. Maar een C.D.U. zonder Adenauer is op dit ogenblik al niet meer mogelijk, zo me nen vele waarnemers te Bonn. Opinieon derzoeken hebben nog eens duidelijk aan getoond dat de gemiddelde Westduitser Adenauer als de belangrijkste politicus van het ogenblik beschouwt vóór Er- hard en de S.P.D.-leiders Brandt, Ollen- hauwer, en professor Carlo Schmid. Als nummer zes en zeven komen pas andere C.D.U.-ers: de ministers Von Brentano en Strauss Men gelooft dat deze uitslag van een recent betrouwbaar opinie-onderzoek di verse C.D.U.-leiders ertoe zal bewegen op korte termijn Adenauer te spreken te vra gen. Zij willen de eis stellen: „benoem officieel en in het openbaar professor Er- hard, die op 4 februari pas 64 jaar wordt, tot uw opvolger". Talrijke andere C.D.U. - ers zijn er echter van overtuigd dat Aden auer daarvan niets wil weten.Als mo gelijke opvolgers in een (verre?) toekomst (Van onze correspondent) PARIJS De klein-Europese topconfe rentie, die vorige maand vanwege de ziek te van bondskanselier Adenauer in Parijs niet kon doorgaan, zal op 10 februari wor den gehouden. Daags tevoren zullen, zoals ook in december al in de bedoeling lag, de twee groten der kleine zes, De Gaulle en Adenauer, onder vier ogen eerst de agenda bekijken, die in beginsel, aan de organisatie op confederale voet van Europa is gewijd. Over deze opzet zijn Bonn en Parijs het de laatste dagen ten minste eens geworden en in die beide ste den wordt verwacht, dat men zich in Ro me, Den Haag. Brussel en Luxemburg nu wel naar deze plannen zal kunnen schik ken. Oorspronkelijk had de Westduitse kanselier verkozen half januari al naar Pa rijs te komen. De Quai d' Orsay moet Bonn echter hebben verteld, dat de gene raal op dat tijdstip zijn handen nog te vol zou hebben met het Algerijnse pro bleem om zich reeds met vrucht aan het vraagstuk van de Europese eenheid te kunnen wijden. noemt men buiten Erhard, Gerstenmaier (Bondsdagpresident), Strauss (Defensie), Schröder (Binnenlandse Zaken) en Von Hassel minister-president van Sleeswijk- Holstein en C.D.U.-verkiezingsleider). Eenzaam en wantrouwend Inmiddels heeft zelfs de S.P.D.-pers dienst het niet kunnen laten Adenauer met zijn verjaardag te feliciteren. Maar het is een gelukwens met doornen. Want de S.P.D.-ers zeggen daarbij: „Deze 85-jari- ge is eenzaam gelijk slechts weinigen on der ons. Na hem komt geen opvolger, geen schilddrager, wiens persoonlijkheid kan aangeven wat er na de kanselier komt". De S.P.D.-persmannen verwijten de oude kanselier dat hij zijn hele leven lang wantrouwend tegenover de anderen is ge weest en dat hij liever een grap heeft ge bruikt dan de verdiensten van een ander heeft erkend. „Er valt niet op te rekenen dat de 85- jarige kanselier zich nog veranderen zal. Hij heeft zijn weg gekozen en zijn leven gevuld. Het is de weg van de eenzame, die met eerbied begroet wordt en die men op zijn 85ste verjaardag toewenst dat hij minder eenzaam zal worden....", aldus het nogal wrange, maar niet geheel on juiste commentaar van de grootste West duitse oppositiepartij, die in de afgelopen elf jaar tot haar grote schade nogal wat te stellen heeft gehad met de rasechte politicus en de machtige staatsman Ade nauer. Grosser Zapfenstreich (UPI) Voor het slot Schaumburg zal het Westduitse leger vanavond een „Gros ser Zapfenstreich" houden, een grote tap toe met vele orkesten en kapellen naar Pruisisch voorbeeld zoals die na de twee- BONN (DPA) De nieuwe centrale ver warming in Bonn zou rechtstreeks invloed op de grote politiek uitgeoefend hebben doordat zij mede de schuld zou zijn ge weest van de hardnekkige kou welke Adenauer verre hield van de internatio nale conferenties welke voor de vorige maand op het programma stonden. Althans Adenauer zelf is deze mening toegedaan en liet dat de burgemeester van Bonn, dr. Daniels, ook weten. Op een ontvangst dezer dagen beklaagde de bondskanselier zich bij de burgervader: „Uw verwarming werkt niet goed, nu eens is het bij mij op het bureau te warm, dan weer te koud". De autoriteiten lieten terstond een onder zoek instellen, maar vrijwel alle onder vraagde aangeslotenen betoonden zich te vreden over de verwarming. Medewerkers van Adenauer lieten ech ter doorschemeren dat de bondskanselier het gauw te warm schijnt te hebben. Het eerste wat hij elke dag bij het binnen komen in het paleis Schaumburg zegt, is: „Doe de ramen open. Het is hier verschrik kelijk heet". En dan blijven de ramen open totdat de temperatuur aanmerkelijk ge daald is. de wereldoorlog niet meer is gehouden. Een Keuls mannenkoor, het politiekoor van Keulen, het koor van de Bundeswehr en een mijnwerkerskoor zullen aan deze grote taptoe medewerking verlenen. Van daag en morgen zullen Duitsers en buiten landers met geschenken en goede wensen door het slot stromen. Bij zijn tachtigste verjaardag heeft Adenauer cadeaus voor een waarde van ruim een miljoen mark ontvangen, deze keer zal het waarschijn lijk nog meer zijn. Nederlandse anderscheiding (D.P.A.) Dr. Konrad Adenauer is door Koningin Juliana begiftigd met het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw, een onderscheiding die gewoonlijk slechts aan staatshoofden wordt verleend. (Van onze correspondent) LONDEN Dinsdag was het vijftig jaar geleden 3 januari 1911 dat Win ston Churchill, toen minister van Binnen landse Zaken, in een wijde met bont af gezette cape en met een hoge hoed op, de leiding op zich nam. van de beroemde „veldslag van Sydney Streeteen achter buurt in het Londense Eastend, waar zich in een huis twee leden van een misdadi- gersbende hadden verscholen. Churchill, avontuurlijk als hij was, wil de altijd overal zelf bij zijn. Dit kenmerk te zijn optreden op alle militaire posten die hij bekleed heeft, zijn militaire aktivi- teit en zijn hele levensgeschiedenis. Chur chill waagde zich in de vuurlinie van dit straatgevecht toen de Schotse gardetroe pen en de politie in totaal 400 man het beleg sloegen om het huis, waar de twee wanhopige mannen zich schuil hiel den en uit een van de bovenverdiepingen op hun belagers vuurden. Zij kwamen ten slotte om, een door een schot in het hoofd, de ander door verstikking toen het bele gerde pand tenslotte in brand vloog. De beruchte bendeleider dezer zogenaamde „Russische anarchisten" bijgenaamd „Pe ter de schilder", die zeventien dagen te voren drie politie-agenten in de Londense voorstad Houndsditch had gedood, bleef echter spoorloos. Winston Churchill, omge ven door gewapende politiemannen, zocht dekking in de portiek van een steenhou werij schuin tegenover het belegerde huis. De kogels vlogen naar alle kanten. Enkele jaren geleden zag men in de straat nog verscheidene kogelgaten, welke aan deze gebeurtenis herinnerden. Er wonen nog steeds enkele mensen, die zich de „veld slag" herinneren. De Schotse garde heeft ter gelegenheid van de vijftigste verjaar dag van deze historische episode dinsdag een telegram met de beste wensen aan Sir Winston gezonden, waarin met voldoe ning en dankbaarheid wordt herinnerd aan de dag dat zij „samen in actie" gin gen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4