Beverwijkse Sociaal Culturele Raad gaat op bredere basis werken UNCO L0ENDERSL00T Haven berichten Nederlandse reders nu enigszins optimistisch gestemd Woningsituatie steeds nijpender in gemeente Velsen Middenstand kon profiteren van gunstige conjunctuur Nieuwjaarsrede burgemeester J. C. Bührmann super convector ƒ425.- IJmondverenigingen vandaag en morgen Vele benoemingen door Velsens Raad PATENT DONDERDAG 5 JANUARI 1961 6 Drs. de Kok tot directeur benoemd Wilt u zuinig stoken Gaat u dan een „UNCO" kopen Wering schoolverzuim Turnlust jubileert volgende maand IJmond-handballers gaan naar Utrecht Onze koopvaardij handhaafde zich in 1960 Faillissementen Meer dan erg Dure bolbloemen Vleugelboot voor Ecuador DE BEVERWIJKSE SOCIAAL CULTURELE RAAD gaat werken op bredere basis, gesubsidieerd door de gemeente Beverwijk. Om tot uitbreiding en intensi vering van de werkzaamheden op het maatschappelijke en culturele vlak te komen was het stichten van een eigen secretariaatsbureau noodzakelijk. Dit bureau zal over ongeveer anderhalve maand officieel worden geopend. Het is gevestigd aan de Plantage, op de grens van oud en nieuw Beverwijk. Tot direc teur van het bureau is benoemd drs. A. M. C. de Kok. Vorig jaar juli werd de voorlopige organisatievorm van de B.S.C.R. omgezet in een stichting met sta tuten en een huishoudelijk reglement, die daardoor rechtspersoonlijkheid kreeg. De taak van de raad zal, ten eerste, zijn: de inventarisering en bestudering van wat in Beverwijk bestaat op vereni- gingsgebied. Dan zal de B.S.C.R. de ge meente advies kunnen uitbrengen over de verenigingen en de verenigingen kunnen voorlichten over subsidiëring. Verder acht men een goed functionerend agendabu reau, dat voor spreiding en zonodig bun deling van de verschillende activiteiten zorgt, een eerste vereiste. De B.S.C.R. wil de verenigingen stimuleren (niet op sleeptouw nemen! en het particulier en kerkelijk initiatief op sociaal-cultureel ter rein op een hoger plan brengen. Zelf wil de B.S.C.R. ook initiatieven nemen voor groot opgezette manifestaties zowel bin nen- als buitenshuis. Contact met soortge lijke organen in omringende gemeenten acht men van groot belang. Voorts denkt men aan het stichten van een bibliotheek, die voornamelijk vakliteratuur zal bevat ten. De B.S.C.R. zal vooral veel activiteit to nen in de nieuwe, aan Heemskerk gren zende wijken van Beverwijk. Al met al stelt de B.S.C.R. zich ten doel; van Be verwijk een gemeente te maken met een behoorlijk cultureel peil waarin het goed leven is. De B.S.C.R. is ontstaan uit een initia tief van de heren Boelen. Demmers, Ger- lach, Groensmit, Koger en Thomas. In fe bruari 1956 werd de eerste vergadering van het initiatiefcomité „Beverwijkse ge meenschap in oprichting" gehouden. De oprichtingsdatum van de B.S.C.R. was 20 januari 1958. Met bescheiden middelen werd in de afgelopen jaren de basis ge legd voor een verdere uitbouw van de B.S.C.R. De raad ontving van gemeente bestuur en bedrijfsleven morele en finan ciële steun, waaruit blijkt dat zowel de overheid als de bedrijfssector vertrouwen heeft in de aanpak van de B.S.C.R. en ver wachtingen koestert ten aanzien van een aan de snelle ontwikkeling van Beverwijk aangepaste uitbreiding van het coördine rende en stimulerende werk van de B.S.C.R. Het bestuur van de B.S.C.R. is thans als volgt samengesteld: voorzitter D. Koger, secretaris P. J. Rijken, penning meester J. J. W. van Hattum, leden dra. J. Leesberg-Terwindt, A. M. Boelen, drs. A. Demmers, J. F. Heemink en drs. L. A. Pennock. Advertentie De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOI met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. ij geven u vrijblijvend advies, verzorgd kundige plaatsing en «midswerk Meer dan 50 laar ervaring Betaling is prettig te regelen rnge Nieuwstraat 433 435 - l.lm'iH Tót leden van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn de volgende leden genoemd door de raad van Velsen. IJmuiden-Oost: mevrouw A. Schaar Sanders, W. Braak, P. Bosua, C. de Jong, P. C. Grimbergen, G. P. J. Martineau, J. H. Cottaar, C. J. J. Brouwer, J. Groen. IJmuiden-west: mevrouw G. Dammers Van Berkum, mevtrouw G. van den Oord Langen, P. A. M. Hilt, P. Pippel, P. J. de Korte, Th. Mooij, J. de Koning, C. Peet, P. J. van der Laan. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Joost van Hudiksval, hout voor Zaandam; Leonard T, Os lofjord; Rondane. Dordrecht; Hektos, Helsinki; Ladon, Pernis; Bloemgracht, Kotka; Neder-Eems, Bremen; Rhenania, Wabana, erts voor Hoogovens; Alexandra Sartori, Hamburg; Gooiland, Ham burg; Picardië, Le Havre; Imke, Hamburg; Bal- ticborg, Kotka; Roelof Buisman, Par. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Lijn baansgracht van Walkom; Aldebaran, Delfzijl: Delfin us. Rotterdam; Bemi Nuebel, terug uit Noordzee, bijlegger IJmuiden; Hinde, Londen Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Atna naar Rotterdam; Kolhasnik, Leningrmad; Marghita J. Leer; Alberto Lollogetti, Curasao; Freshfield, Rotterdam; Ariel, Rotterdam, ledig van Velsen: Tellus, Kotka. ledig van Velsen; Ketty Danielsen, Kalundborg, bijlegger; Roseneck, Hamburg; Bre da, Trinidad: Alge, Misthly: Peregrine, Harlin- gen; Arenberg, Hamptonroads; Wartena. Berwck, kunstmest van IJmuiden; Lizard, Londen; Draco, Kopenhagen;Arkadia, Ventspils; Birkenau, Bre men; Start, Londen, walsmateriaal van Hoog ovens; Diala. Randers; Oranje Nassau, Hamburg: Tabinta, Rotterdam; Guanabara, Rotterdam; He lios, Vlaardingen; Zaanstroom, Londen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Berni Nuebel naar Halstavik; Rondo, Hamburg; Am- stelstroom, Cardiff; Amsteliand. Bremen; Fühis- bt'ttel, Nordenham; Frigga, Emden; Brage, Rot terdam; Artura, Hamburg; Tubo, Rotterdam; Aeneas, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Drs. A. M. C. de Kok is tot directeur van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad benoemd. Hij is 26 jaar oud en heeft sociologie gestudeerd. In zijn studententijd hield hij zich bezig met sociaal-cultureel vormingswerk. Het onlangs verschenen rapport „De IJ- mond van streek tot stad" heeft hij naarstig bestudeerd. Hij wil er lering uit trekken maar is niet van plan het tot zijn bijbel te maken. Als socioloog vindt hij de IJmond een bijzonder in teressant gebied. Op 11 februari 1961 zal het 50 jaar ge leden zijn dat een fusie tot stand kwam tussen de Beverwijkse Gymnastiek Ver eniging en Turnlust. De Beverwijkse Gym nastiek Vereniging legde zich behalve op gymnastiek ook op krachtsport en scher men toe; deze vereniging was alleen voor heren. Later werd Turnlust opgericht, welke vereniging wel toegankelijk was voor dames. Het initiatief tot de samenvoeging ging uit van de heer C. Jongejans. In verband met het aanstaande jubileum verzoekt het bestuur van Turnlust allen die in het bezit zijn van foto's die betrek king hebben op de vereniging, deze foto's in bruikleen af te willen staan aan de heer A. Schaap, Zeestraat 4 te Beverwijk. Voor de handbalvereniging „IJmond" begint het nieuwe jaar met een drukke zondag. Voor de eerste dames- en herenteams zijn er respectievelijk in Alkmaar (in de veilinghal) en te Utrecht in de Prins Bernhardhal belangrijke wedstrijden. De dames van IJmond I komen uit tegen de IEV 1-dames. Voor de IJmond 1-heren ligt het minder gemakkelijk. Zij zullen in Utrecht Atilla 1 ontmoeten. Van Atilla is weinig bekend, zodat over de uitslag van deze wedstrijd weinig valt te voorspellen. Wel dienen de IJmonders te zorgen eens wat meer winst punten te behalen. De opstellingen zijn: IJmond 1-dames: L Blom (doel); W. van der Kuil, D. Marckelbach. W. Schoorl, J. Siebers, G. Slatman, R. Uitentuis, M. de Vries, A. Wolters. IJmond 1-heren: R. van der Pol (doel), B. Beentjes, H. Boom, K. Klesser, G. Noo- men, E. Sauer, A. Visser, C. de Vries, J. Wolters. Voor de IJmond-jeugd zijn in de Alk- maarse veilinghal vastgesteld: Meisjes aspiranten: Tonegido 1IJmond 1; IJmond 1VZV 2. Meisjesjunioren: IJmond 2 Petten; IJmond 2—St. Viktor 2; St, Viktor 2IJmond 3. Aan de „bussenbal" (zaalhandbal)-com- petitie, die nu in Haarlem in de Van der Ley- en de Huvgensschool beginnen gaat, zal IJmond deelnemen met 2 teams meis jesaspiranten en 6 teams jongensaspiran ten. DE NEDERLANDSE REDERSGEMEENSCHAP is enigszins optimistisch gestemd ten aanzien van 1961. De tonnage van de Nederlandse vloot is vorig jaar iets toegenomen en bedroeg op 1 november jongstleden 4.670.213 bruto register ton. In het algemeen kan worden gesteld, dat de Nederlandse koop vaardijvloot zich heeft weten te handhaven, ofschoon het haar in vele vaar- gebieden door vlagdiscriminatie en concurrentie wel moeilijk werd gemaakt. Per 1 december was bijna 2 percent van de Nederlandse vloot opgelegd tegenover 3 percent van de wereldvloot. Deze opge legde tonnage betreft uitsluitend de tan kersector, aangezien in de Nederlandse droge-ladingsector de opgelegde tonnage tot nihil gedaald is. In 1960 (het derde crisisjaar in de zee scheepvaart sinds „Suez") nam enerzijds de vraag naar scheepsruimte toe door een stijging van het overzees vervoer, ander zijds kon een teruggang in de netto-aan was van de wereldvloot worden geconsta teerd als gevolg van afneming der nieuw- bouwopdrachten en toenemende sloop. Het vervoer van bulkgoederen en mine rale olie steeg, maar ook de tankervloot werd groter. In het kader van de vraag naar scheeps ruimte hebben de Nederlandse reders met bezorgdheid geconstateerd, dat de geval len van vlagdiscriminatie in aantal verder zijn toegenomen. Overleg op dit terrein van de O.E.E.S.-landen met de Ameri kaanse regering werd ook dit jaar voort gezet. De wereldvloot groeide vorig jaar tot bijna 130 miljoen bruto register ton (waar van tankers 42 miljoen brt). De groei van de vloten der communis tische landen is opmerkelijk. De Russi sche vloot was medio 1960 gegroeid tot 3,4 min. brt.; een verdere uitbreiding tot 5,6 min. brt. in 1965 staat op het program ma. Deze vloot is in verhouding tot de wereldvloot van nog betrekkelijk geringe omvang, maar de stijging sinds 1939 be droeg 160 percent terwijl de vloot van de niet-communistische Europese landen toe nam van 43 min. brt. tot 66 min. brt., dus met ongeveer 50 percent. In hetzelfde tijdvak nam de vloot van de ontwikkelingsgebieden in Afrika en het Midden- en Verre-Oosten toe van een half miljoen brt. tot 4 miljoen brt. In de perio de medio 1959—medio 1960 is de groei van de „vloot der goedkope vlaggen" omgesla gen in een bescheiden daling, van 16,5 min. tot 15,5 min. brt. Het is vooral de over schrijving van schepen van de goedkope naar de Griekse vlag, die dit in de hand heeft gewerkt. De situatie in de tankvaart was in 1960 het ongunstigst. Door het lage vrachtpeil in de oliesector trachten tankers voorlopig in de graanvaart emplooi te vinden, waar zij in het algemeen tot een iets beter ex ploitatieresultaat kunnen komen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: W. Bron, eendenhouder. Pantepad 2 te Zaandam. Rechter-commissaris: mr. H. J M. Cokart en Curator: mr. D. Aten, Provin- cialeweg 52 te Zaandam. J. L Smit, schoenmaker, Papetorenvest 22, te Haarlem. Rechter-commissaris: mr H. J. M. Cokart en Curator: gar. D. Rens, Jansweg 52, Haarlem, Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van F. W J. Rootring, auto-in structeur, Zeeweg 275 te IJmuiden. Rech ter-commissaris: mr. L. W. M. M. Draobe en Curator: mr. A. A. M. Leesberg te Be verwijk. PRIJZEN OP GROENTEVEILING De prijzen op de groenteveiling te Be verwijk waren woensdag, andijvie 81106; spruiten 3367; waspeen 1835; prei 14 34; knollen 827; boerenkool 1436; uien 817; peen 49; tomaten 5677. Tijdens de ontvangst van journalisten door de Koninklijke Nederlandsche Reeder sv er eeniging, woensdagmiddag aan boord van de „Jagersfontein' te Amsterdam, heeft de voorzitter der K.N.R., de heer W. Rehbock, het stand punt zijner vereniging ten aanzien van „bevoordeling van eigen vlag" uiteen gezet: De Nederlandse koapvaardij staat volledige vrijheid van keuze van ver voerder voor. Slechts op deze wijze kan de beste belading voor de schepen wor den verzekerd en kunnen de laagste vervoerprijzen worden berekend. Vlag- bevoordeling hoe dan ook teweeg gebracht betekent wanruimte en is dus kostenverhogend. Dé Nederlandsche Reedersvereeniging betreurt derhalve elk beroep op natio nalistische gevoelens, onverschillig of dit in Rusland, Duitsland of Amerika wordt gedaan. Des te erger is het. in dien een on-economische vloot op deze wijze moet worden gemotiveerd en men met overwegingen komt als „het be schikbaar zijn van schepen in oorlogs tijd". „Wij vinden het dan ook meer dan erg, dat in een betoog ter rechtvaar diging van bevoordeling der Ameri kaanse vlag, de admiraal Wilson (die voorzitter is van de F.M.B.) gemeend heeft, zich schamper te mogen uitlaten over de betrouwbaarheid van de scheep vaart der NATO-partners in geval van oorlog", aldus de heer Rehbock, die er op wees, dat Nederland zich verplicht heeft in zo'n geval zijn gehele koop vaardijvloot in NATÓ-verband in te zetten. De handel op de Beverwijkse bloemen veiling blijft graag en duur. De bloembol len worden vlot verkocht. De tulpen kwa men woensdag weer boven de twee gulden per bos (Paul Richter en Lustige Witwe). Tulpsoorten als Rose Copland Prominence, Wintergold, White Sail, Krelag Triumph en Golden Harvest noteerden tussen de 1.50 en 1.90 per bos. Ook de narcissen gingen vlot weg; de meeste partijen draai den rond de gulden per bos. Vooral de ex port betaalt hoge prijzen, maar ook de binnenlandse handel laat zich niet onbe tuigd. Deze hoge prijzen zijn voor de straathandel niet bepaald aantrekkelijk. Produkten van handenarbeid in het Groene Huis In Het Groene Huis te Beverwijk kon men woensdagavond veel leerzaams ver nemen uit de mond van mejuffrouw J. Vleming uit Amsterdam, die in verband met de Handenarbeid-tentoonstelling het een en ander heeft verteld over dat werk. Naar haar mening is dit soort handenarbeid van groot belang voor de jeugd, die zich ermee bezighoudt. Het is mogelijk om de eigen fantasie er in uit te leven en wat gemaakt is heeft voor de maker vaak grote waarde. Mevrouw Vleming vertelde hoe deze arbeid is ontstaan en op welke wijze men vooral de jeugd kan stimuleren hier aan mee te doen. Kleurendia's lieten nog meer bijzonder heden over deze nuttige vrijetijdsbesteding, waaraan ook ouderen deelnemen, zien. Voor de eerste maal heeft mr. J. C. Bührmann als burgemeester van de ge meente Velsen een nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij zorgde voor een veelom vattend betoog, dat een duidelijk licht wierp op de verschillende ontwikkelings lijnen, die men in de gemeente kan bespeuren. De heer Bührmann constateerde, dat het jaar 1960 zich heeft gekenmerkt door een gunstige ontwikkeling van het bedrijfsleven, waarvan ook Velsen de vruchten plukte. Maar vele verlangens zijn onvervuld gebleven, en met name heeft men liet probleem van de woning nood niet op kunnen lossen. „De toewijzing voor Velsen van het volume voor woningbouw heeft in 1960 wederom een vermindering te zien ge geven en bereikte daarmede een diepte punt. Zij bedroeg 145 woningen. Het aantal woningzoekenden is dat jaar met ruim 300 tot meer dan 1900 gestegen zei de spreker. „Een groot gedeelte van de gereed komende percelen wordt betrokken door bewoners van panden, die in ver band met de realisering van uitbrei dingsplannen moeten worden geamo- veerd, zodat er rekening mede dient te worden gehouden, dat de komende maanden het aantal woningzoekenden in nog sterker mate zal stijgen. Met dit sombere beeld voor ogen behoeft niet te worden gezegd, dat het College van Burgemeester en Wethouders alle pogingen in het werk stelt om voor 1961 een ver hoging van het bouwcontingent te verkrij gen. Bij mijn komst in deze gemeente werd ik onmiddellijk geconfronteerd met het waarlijk nijpend probleem dat de huisves ting van het bestuurs- en administratieve apparaat in het bestaande raadhuis vormt door het uitblijven van de rijksgoedkeuring voor het stichten van een nieuw gebouw. Ik heb hierop tijdens de behandeling van de begroting reeds de aandacht gevestigd. Naar ik hoop zal een nieuw beroep van Burgemeester en Wethouders, dat inmid dels op Zijne Excellentie de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is ge daan, thans een gunstig onthaal vinden. De huisvesting van de overige gemeente diensten baart eveneens zorg, het stagne ren van de plannen voor de bouw van een centraal kantorenpand is aan dezelfde oor zaak te wijten. De burgemeester zei er verheugd over te zijn, dat nu een oplossing binnen rede lijke termijn van de bestuurlijke indeling van het IJmondgebied tegemoet kan wor den gezien. Aandacht vroeg de spreker ook voor de zaak van de Amsterdamse havenplannen: „In uw vergadering van 15 juni heeft u zich beraden omtrent het preadvies van burgerrffeéstér en wethouders betreffen de de havenplannen van de gemeente Am sterdam alsmede de plannen van de Rijkswaterstaat ten aanizen van 't Noord zeekanaal en de havenmond van IJmuiden. Uw Raad verenigde zich met het in dit voorstel weergegeven standpunt dat, met begrip voor de initiatieven, welke de hoofdstad ontwikkelt in het belang van haar haven, deze ontplooiing moet worden bezien in het raam van 's lands economie en dat activiteiten, die daarin niet pas sen, dan wel geen rekening houden met andere fundamentele belangen van land en gewest, dienen te worden geweerd. Overigens heeft uw Raad met genoegen kennis kunnen nemen van de visie van het Amsterdamse gemeentebestuur, bij monde van de Burgemeester van 's Lands hoofdstad, in deze zaal bij mijn installa tie vertolkt met betrekking tot het nemen van initiatieven. Uw Raad besloot de regering te ver zoeken een orgaan in het leven te roepen, waarin naast haar vertegenwoordigers zit ting zouden kunnen nemen bestuurderen van de provincie Noordholland en van de betrokken gemeenten in welk lichaam het beleidsvraagstuk aan de orde zou moeten komen. Burgemeester mr. J. C. Bührmann Hoewel van de zijde van de regeling tot nu toe geen reactie werd ontvangen is uit de van verschillende gemeentebe sturen ontvangen adhesiebetuigingen reeds gebleken, dat het besluit van de Raad van Velsen in ruime kring weerklank heeft gevonden. Naar gehoopt mag worden, zal uw initiatief voor alle belanghebbenden tot een bevredigende oplossing van dit moeilijke vraagstuk leiden". Mr. Bührmann uitte zijn waardering aan het adres van de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk voor het socio logische werk in de IJmond verricht. Het boek „De IJmond van streek tot stad" maakt het werk overzichtelijker. „De werkzaamheden aan de havenmond van IJmuiden, welke dit jaar door de Rijkswaterstaat met kracht worden aan gevat, zullen de komende maanden het beeld aan de westzijde van onze gemeen te gaan beheersen", vervolgde de burge meester. „Werd eerst gevreesd, dat de uitvoering van' dit'project grote belem meringen zou opleveren voor het strand leven, met erkentelijkheid jegens de genoemde Rijksdienst kan worden vast gesteld, dat de leiding daarvan blijk geeft gegeven een open oog te hebben voor de hieraan verbonden bezwaren en het werk zodanig zal regelen, dat het stran- leven zoveel mogelijk ongestoord voor gang kan vinden". Daarna memoreerde hij enige belangrij ke onderwerpen, welke in de afgelopen maanden het gemeentelijk bestel raakten. „Dikwijls hoort men tegenwoordig zeg gen, dat het culturele element in onze samenleving dreigt overvleugeld te wor den door de enorme technische ontwikke ling op alie gebied. Het doet dan goed te kunnen vaststellen, dat uw Raad ook hier het goede voorbeeld geeft en prijs blijkt te stellen op het behoud van his torische waarden. De restauratie van het landgoed Beeckesteijn levert hiervan het bewijs". Met voldoening maakte de heer Bühr mann gewag van het inrichten van een gemeentelijke expositiezaal in het gebouw Heidestraat no. 45. Hij memoreerde ook het Koninklijk Besluit van 19 september 1960, no. 53, tot goedkeuring van 't streek- Dinsdagmiddag mocht het kantoorperso neel van de n.v. algemene aannemings maatschappij D. Blankevoort en Zoon, Bloemendaal, op de Ringvaart in de Haar lemmermeer spelevaren in een vleugelboot, die het bedrijf heeft aangekocht ten be hoeve van zijn havenwerken in Guayaquil in Ecuador. Het Bloemendaalse bedrijf is daar bezig met de aanleg van een grote nieuwe zeehaven. Ten behoeve van het zestien man sterke personeel dat veertig kilometer van de ligplaats van de bagger molen woont, is de vleugelboot aangekocht Door middel van dit snelle vaartuig (meer dan vijftig kilometer per uur) kunnen de mensen vlug van en naar hun werk wor den gebracht. Dinsdag vertrekt de boot, die naar ontwerp van Aquavion n.v. is ge bouwd bij de werf van J. en K. Smit in Krimpen a/d Lek, per schip naar Ecuador. DONDERDAG 5 JANUARI Gemeentelijk Vergaderlokaal, Abeelen- straat. 20 u.: Vergadering P. v. d. A.. A. J van Maanen over „Sociale en ethische aspecten van de industriële arbeid". Kerstboomverbranding op het terrein aan de Maerelaan. Beethovenstraat en Rossinistraat. Heemskerk. 20 u. Groene Huis, Beverwijk, Handenarbeid- tentoonstelling. 't Centrum, Beverwijk, 20 u.: Lezing voor agrariërs. VRIJDAG 6 JANUARI City Theater, IJmuiden, 20 u.: Opening van het, nieuwe theater door de burge meester; voorstelling voor genodigden. plan IJmond-Noord. Dit plan zal thans de basis vormen voor het opmaken van een uitbreidingsplan voor het. gedeelte van de gemeente gelegen ten noorden van het Noordzeekanaal. De spreker besprak verder de verbouwing van het hoofdgebouw van Kennemergaar- de, het besluit tot het stichten van een uitvaartcentrum en de aanleg van een voetgangerstunnel te Velsen-noord, die nu is gegund. ,Tot de belangrijke voorzieningen kan voorts worden gerekend de uitbreiding van het tehuis voor bejaarden, het W. F. Vis serhuis, waardoor de opname-mogelijk heid wordt vergroot van 59 tot 93 personen. Als een gunstige omstandigheid kan wor den aangemerkt, dat het tehuis een grote re capaciteit verkrijgt bij nagenoeg ge lijkblijvende exploitatiekosten. Met voldoening kan worden gewag ge maakt van het feit, dat de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden op 1 september kon worden geopend. Voorlopig is deze ondergebracht in de Moer- bergschool. Zowel voor de betrokken kin deren als voor het onderwijs in het alge meen kan deze opleiding een zegenrijke functie vervullen. Behalve deze onderwijsinrichting konden voorts in gebruik worden genoemen de Hu- go de Grootschool voor u.l.o., de o.l. Plei- adenschool en een dependance van de Jan Campertkleuterschool. Verder kwamen tot stand 'n woonwagenkamp-school, de Beth- lehemschool en de R. K. Adalbertschool voor v.g.l.o. Een verheugend feit is, dat in 1960 een begin kon worden gemaakte met de bouw van een gymnastieklokaal aan het Gijzen- veltplantsoen. Naar gehoopt mag worden zal in dit jaar mede toestemming worden verkregen voor de bouw van een derge lijk lokaal aan het Moerbergplantsoen. De talrijke kredieten die overigens door u werden toegestaan ten behoeve van het openbaar en bijzonder onderwijs bewezen de belangrijke plaats, welke deze tak van zorg in het gemeentelijk bestel inneemt". De burgemeester constateerde in de in dustriële sector ook in 1960 wederom een grote bedrijvigheid. Het voor Velsen zo belangrijke Hoogovenbedrijf, met nevenin dustrieën, toont een beeld van spectacu laire groei. Het totale bedrag, dat met de aangekondigde investeringen is gemoeid bedraagt voor Hoogovens ruim 300 mil joen gulden. Deze investeringen kunnen over drie jaar voltooid zijn. Het jaar 1960 heeft voor de trawlvis- serij in het algemeen redelijke resultaten opgeleverd. Ook de aanvoeren van de kot ters vertoonden een stijgende lijn. In de IJmuider trawlvisserij heeft zich in 1960 een verheugende nieuwe ontwikkeling voorgedaan in de vorm van de aanbouw van nieuwe scheepstypen.. Gelet op deze uitbreiding, alsmede in aanmerking genomen de in bepaalde ge vallen gunstige uitwerking van de bepa lingen van het E.E.G.-verdaag, mag een zeker optimisme ten aanzien van de toe komstige ontwikkeling van de zeevisgroot handel niet ongewettigd worden genoemd. De middenstand profiteerde mede van de gunstige ontwikkeling van de conjunc tuur en kan als geheel op een goed jaar terugzien. Goede wensen voor 1961 besloten de Nieuwjaarsrede. De raad van Velsen heeft gisteren tal rijke benoemingen verricht. Niet alleen die van de burgemeester, wethouder Verbeek en vier raadsleden tot leden van de „Vlees keuringsdienst-Slachthuis IJmond", maar ook die van burgemeester Bührmann tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Tot lerares of leraar aan de Mater Ama- biliscursus voor karaktervormend onder wijs werden benoemd; mevrouw W. van AmelrooyDijkstra, mevrouw N. Beuger Holthuizen, A. J. Beemster, G. M. J. Crijnen, A. H. T. J. Freriks, mevrouw H. B. A. Mannessevan Arendonk, H. Palea- ri, mejuffrouw A. C. van Saase, mevrouw H. M. SipkesBlom, mevrouw A. C. Swart Opbroek. mevrouw A. TerpstraGjalte- ma, M. M. C. Trooster, F. J. van den Vran- de, L. A. de Vries. Als leraren aan de gemeentelijke middel bare handelsavondschool werden benoemd; S. Boosman, P. J. J. Bos, J. F. H. Busking, W. M. Claassen, J. W. Hogervorst, G. R. Kwekkeboom, D. Klip, J. H. Muller, S. Oosterhof, L. Sijtsma, A. J. S. Merhottein en tijdelijk H. A. de Meijer en H. van der Linde. Ir. B. Verdoorn werd weer lid van de commissie van toezicht op de RHBS, de heer P. J. ten Napel lid van de commissie van advies voor de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. Ds. L. Brink werd be noemd tot lid van het college van curato ren van het Felisenum, en als lid van de commissie van toezicht op de „Mevrouw D. J. van den Bergh van EijsingaElias- school benoemde men mevrouw G. Laman Nieuwkoop. Tot leden van de commissie van -advies voor het W. F. Visserhuis wer den benoemd de heren J. Luit, E. M. van Kaam, mejuffrouw H. C. Nieuwenhuijzen. De heer J. de Groot werd lid van de commissie van toezicht op de visserij- school, de heren L. Ruha en A. Wiede- meijer leden van de commissie van advies inzake de toekenning van studiebeurzen, de heren M. Roos en J. J. M. de Reeper leden van de commissie van toezicht op de gemeentelijke middelbare handels avondschool. De heer A. Tabernal kwam in de com missie van toezicht voor de gemeentelijke cursus voor opleiding tot het midden standsdiploma. In vele gevallen betreft het hier herkie zingen. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Anna Maria, d. van H de Graaf en A. M. de Ruijter ONDERTROUWD: J de Bruijn. Singa pore (Malakka) en J. F. Bertram, Castri- cum. GETROUWD: R Schmersal. Heiloo en P, G. A. Grippeling. Castrlcum: P. Borst en A C. Weberink. OVERLEDEN: G. Zonneveld, 83 j., J M.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6