'j Velsen verwacht van burgemeester een strijdvaardige leiding Raad besluit (nog) niet tot verhoging presentiegeld Verordening voor „Duinhof" na een moeilijk debat aanvaard Motie-Kolkman: geen kans Gouden medaille voor jubilaris G. van Wijngaarden In en om de stad Precedent Presentiegeld Scheveningse haven overnemen van het rijk „De Hoop" zet gewonde in IJmuiden af DONDERDAG 5 JANUARI 1961 Val van steiger Suggestie aan B. en W Werk aan Kerkpad begint pas als bewoners weg zijn „Watervliet" krijgt het zondag druk Flinke verkoopster gevraagd schoenhandel IJMUIDEN Ongeval aan boord van trawler IJ.M. 10 „Ridderkerk" is binnengesleept V erkeersongevallen Diefstal van tegels Landbouwschool met unieke lesmogelijkheid De raad van Velsen heeft gisteren een verordening met betrekking tot de nieuwe begraafplaats goedgekeurd, hoewel men tegen verschillende paragrafen bezwaren had. Men vertrouwt er op, dat het college van B. en W. de verordening nog wel zal wijzigen in overeenstemming met de wen sen van de raad. Het lijdt geen twijfel of dit vertrouwen zal niet worden beschaamd. Maar toch blijft het een vreemde situatie, vooral ook omdat er voor de opvatting van de voor zitter ter zake geen deugdelijk argument was. „Neem het voorstel nu maar aan, an ders moeten we over drie weken weer met die rompslomp in de raad komen", luidde zijn argumentatie. De raad zwichtte er voor, maar na af loop kon men van ettelijke raadsleden, onder wie fractievoorzitters, vernemen dat ze er spijt van hadden dat het zo gelopen was. Men had toen het besef dat men iets had toegelaten, dat niet alleen formeel weinig geslaagd is, maar bovendien een precedent heeft geschapen. De wijze, waarop de verordening er is „doorgehaald", had maar door één argu ment kunnen worden gerechtvaardigd: haast. Maar nergens is de noodzaak van die haast gebleken. Na de laatste gemeenteraadsverkiezin gen kwamen er in de raad van Anna Pau- lowna bij Den Helder enkele nieuwe raads leden, die in de eerste de beste vergade ring alle presentiegelden en vergoedingen zo hoog mogelijk opvoerden. De houding van de gemeenteraad van Velsen steekt daarbij wel zeer gunstig af. De raadsleden moesten gisteravond zelf beslissen of het presentiegeld voor com missie- en afdelingsvergaderingen van vijf op tien gulden moest worden gebracht. Men vond het een pijnlijke kwestie en besloot er over drie weken nog eens op terug te komen en in die tijd de zaak nog eens grondig te overwegen. Daarmee heeft de raad getoond over veel verantwoorde lijkheidsgevoel te beschikken want men beseft, dat het om geld van de gemeen schap gaat. De vergadering van de gemeenteraad van Velsen is gisteravond geopend met de nieuwjaarsrede van burgemeester Biihrmann, die men elders in deze krant aantreft. De nestor van de raad, dokter Van Leusen, beantwoordde de toespraak. Hij zei de rede met waardering en instemming te hebben aangehoord. Waar dering, omdat de burgemeester zich snel blijkt te hebben ingewerkt; instemming, omdat de zienswijze van de voorzitter aan blijkt te sluiten bij die van de raad. De heer Van Leusen wees er op, dat de ligging van Velsen aan het Noordzeekanaal met zich meebrengt, dat landsbelangen soms zullen moeten prevaleren boven plaatse lijke. Maar hij hoopte, dat de burgemeester er voor zou strijden, dat er geen maat regelen „over en zonder ons" zouden worden genomen. De spreker vond het ook juist, dat de burgemeester de woningnood voorop had gesteld. Men wil de economische positie zo sterk mogelijk maken, men is beducht voor een overspannen bouwmarkt, maar de woningbouw wordt hierdoor toch wat afgeremd. „We worstelen al zo lang om de burgers te huisvesten. De woningnood heeft een vernietigende invloed op het volksleven, het geluk wordt er door bedreigd. De on macht van de overheid om dit grootste on heil voor ons land te bezweren geeft te denken. Het gezinsleven is het fundament van de maatschappij en juist dit gezinsle ven wordt bedreigd, omdat jonge mensen maar niet aan een huis kunnen komen." De heer Van Leusen meende, dat de taak van de burgemeester niet gemakke lijk zal zijn. „Wij hopen, dat u het schip zult sturen als een schipper naast God, want de golven willen nog wel eens hoog worden opgestuwd". De heer Van Leusen maakte meteen van de gelegenheid gebruik om de heer Lips geluk te wensen, die zijn veertigjarig ju bileum bij Hoogovens heeft gevierd. „Ik doe dit juist zo graag, omdat we de nei- A. J. van Leusen ging hebben elkaar nogal eens in de haren te vliegen" zei hij. „Ik heb gemerkt", zo besloot de spre. ker, „dat men de sfeer, die nu in de raad heerst, wenst te bestendigen. Het is een sfeer, die sinds recente datum een bepaald cachet aan de raadsverga dering geeft". Presentiegelden De raad ging daarna de gewone agen da behandelen en het eerste punt ging zonder slag of stoot onder de hamer door, waardoor er voor de verbouwing van het hoofdbureau van politie 16.000 beschik baar kwamen. De verhoging van de presentiegelden voor afdelings- of commissievergaderin gen lokte nogal veel discussie uit. De heer Kruisman (C.N.P.), die deze avond topsco rer zou worden in het aantal spreekbeur ten opende het vuur, toen hij betoogde, dat alleen voor mensen in continudienst van inkomstenderving sprake is. Daarom bepleitte hij een gedifferentieerde rege ling. Mevrouw Hoek (P.S.P.) vond, dat de on kosten van een raadslid met de vijf gul den van nu best worden gedekt. Wat de in komstenderving betreft ging zij mee met buurman Kruisman. De heer Nuyens vond het verstandiger eerst het antwoord van het college af te wachten, en de heer Van Os van de Abeelen (P. v.d. A.) volgde dit voorbeeld. „Dit is helemaal geen halszaak" zei de voorzitter meteen. „Alleen die differentia tie van de heer Kruisman is wel heel moei lijk. Technisch zou het misschien wel kun nen, maar het lijkt me niet zo bijster ge lukkig om verschil te maken tussen raads leden in verband met hun financiële posi tie." Als voornaamste motief van het voor stel het presentiegeld' op een tientje te brengen noemde hij de geldontwaarding Maar omdat de heer Nuyens eerst wel tiri 'i' - 'uBOHSm ni Het vaststellen van de verordeningen voor de nieuwe begraafplaats „Duinhof' heeft de raad van Velsen veel hoofdbrekens bezorgd. Juridische bezwaren en principiële bezwaren maakten de discussie over dit onderwerp zeer ingewikkeld, en dit leidde er toe, dat de heer Nuyens (K.V.P.) juist toen de zaak zijn climax bereikte, uitriep: „Dit is een Babylonische spraakverwarring, neem het voorstel terug!". Het voorstel werd niet teruggenomen, maar aanvaard. Alleen zullen nog wat wijzigingen in de verordening worden aangebracht, volgens de ziens wijze van de raad. De bezwaren, die tegen de verordenin gen werden geuit, vallen, zoals al gezegd, in twee delen uiteen. Er waren allereerst juridische bezwaren, die door de heer Van Hattum (V.V.D.) werden geformuleerd Hij had verschillende zwakke punten ont dekt in de verordeningen, en na enig heen en weer gepraat was men het wel zowat eens. De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) vond er echter een bedenkelijke kant inzitten, namelijk dat men met zo'n groot aantal mensen zo uitvoerig over nauwluisterende juridische kwestie ging praten. Het leek hem beter het voorstel even door B. en W. te laten terugnemen, opdat men nog eens aan de redactie van de verordeningen zou kunnen dokteren. „Dat hoeft niet" vond de voorzitter," neemt u het nu maar aan, dan kunt u er op vertrouwen, dat we de wijzigingen in de redactie zullen aanbrengen in de geest van de raad". Hij wees er op, dat de raad er altijd op zou kunnen terug komen, als B. en W. het niet goed zouden doen naar het oordeel van de raadsleden. „Ik ben zelf lid van het bestuur van de Oorlogsgravenstichting, die als devies heeft „opdat zij met ere mogen rusten". Het komt heus wel in orde." Het verzoek van de heer Nuyens aan het einde van het debat om alsnog de voordracht terug te nemen, haalde niets uit. De veranderingen zullen nu worden aangebracht, nadat het voorstel is aange nomen. Gedenktekens Het tweede aspect van de zaak was de kwestie van de gedenktekens. B. en W. willen een begraafplaats hebben, die or delijk is. Men stelt zich voor enkele mo dellen ter keuze te laten, maar men voelt niet veel voor individuele toevoegingen aan het patroon. Het zwaartepunt van het betoog van de heer Kolkman lag wel in het feit, dat hij weigerde te aanvaarden, dat B. en W. uitmaken, hoe de gedenktekens er uit zul len zien. „Dit is van de wieg tot en met het graf" riep hij uit. Hij vond dit een bedenkelijke nivellering en zei in Duinhof wel rust maar geen eenvormigheid te willen zien, zoals dat Ook in een hof het geval is. „Voor hen, die naar eigen inzicht een niet te verwijde- Inspecteur kleuteronderwijs Tot inspecteur van het kleuteronderwijs in vaste dienst is benoemd de heer G. M. J. Crijnen, staffunctionaris voor onderwijs zaken bij de stichting Opbouw Katholiek Kennemerland te Beverwijk, wonende te Heemskerk. J. G. Kolkman ren graf wensen, moet dit mogelijk zijn, aansluitend aan de voorwaarde van het college" betoogde de heer Kolkman. De heer Van Hattum (V.V.D.) haakte in op deze gedachtengang, toen hij zei, dat de overheid zo min mogelijk moet in grijpen, zeker bij zoiets particuliers als begraven. „Waarom niet: andere modellen verboden, behoudens toestemming B. en W.?" stelde hij voor. De heer Visser (A.R.) vroeg een uitwijkmogelijkheid. „Modern is rustiger" Maar er waren ook sprekers, die het voorstel van B. en W. van harte toejuich ten. Mevrouw Heijkoop (V.V.D.) had uit eigen ervaring de wetenschap, dat een mo derne begraafplaats meer rust geeft. De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) vond de gedachte, dat na de dood ieder gelijk is, zeer belangrijk in dit verband. „Als er maar één begraafplaats was, zou ik het veel moeilijker vinden met het college mee te gaan. Maar zij die een graf naar idee wensen, kunnen op ande re plaatsen in de gemeente terecht." Wethouder De Jong zei dat men de eer ste tien jaar 2000 mensen zal kunnen be graven, zodat opruimen van graven voor lopig wel niet nodig zal zijn. Er is een landelijke verordening op komst, die het mogelijk zal maken, dat men van het recht op een graf zal kunnen worden ont heven. Velsen zal zich door het voorstel van B. en W. hierbij aanpassen, want men kan na tien jaar verlenging van huur vra gen, maar B. en W. hebben de mogelijk heid te weigeren. De heer De Jong meende, dat men moet komen tot een stemmingsvol geheel, zon der protserige dingen. In de dood z(jn alle mensen gelijk. „Heb vertrouwen in het college, we zullen de richtlijnen zo soepel mogeljjk houden. Maar aan bepaalde voor schriften moeten we de hand houden." Het is de bedoeling een deel open te stellen voor leden van de Rooms-Katholieke en Oud-Katholieke kerk. Men zal met de kerkbesturen over de inrichting praten. Aan de gevraagde uitwijkmogelijkheden van de heer Visser kon de wethouder ge deeltelijk voldoen, namelijk met betrekking tot collectieve monumenten, uiteraard na toestemming van B. en W. Dit vormde de aanleiding tot een motie ingediend door de heren Kolkman (CHU) Van Hattum (V.V.D.), Visser en Lips (A.R.), waarin men de mogelijkheid van een individueel gedenkteken naar eigen inzicht vroeg, zulks in overleg met B. en W. Dit was voor de voorzitter niet aanvaard baar. „Het zwaartepunt moet bij B. en W. liggen" zei hij, en hij vroeg de heer Kolkman, of hij zijn motie niet kon ver anderen. „Goed, dan maak ik er van: de uitein delijke beslissing ligt bij B. en W.", zei de heer Kolkman, waarop de voorzitter uit riep: „Nu komen we elkaar tegemoet". „Ik wil eerst onderling beraad in B. en W." zei wethouder De Jong. Ommezwaai Maar toen iedereen dit beraad verwacht te, merkte de heer Van Leusen op, dat er een duidelijk verschil van opvatting was tussen de indieners van de motie van B. en W„ zodat men zou moeten stemmen. „Ik vraag een kleine wijziging in de ver ordening, dan is de motie overbodig", merkte de heer Kolkman op. „Nee, u handhaaft de motie of u trekt haar in" zei de voorzitter, en de heer Kolk man, door deze plotselinge ommezwaai verrast, vergat er op te wijzen, dat hij zijn motie had gewijzigd. Het pleidooi van de heer Nuyens om het voorstel terug te nemen sorteerde geen effect, en men ging stemmen, al werd niet duidelijk, of men nu de oorspronkelijke motie, of de motie, zoals de heer Kolkman die had willen wij zigen, bedoelde. Hoe het zij, de motie werd verworpen met 24 tegen 7 stemmen. De voorstemmers waren de heren Lips en Visser (A.R.), Kolkman (C.H.U.), Van der Kolk, Pleyler, Van Hattum en Schotman (V.V.D.). Sportuitwisseling Indien er voldoende belangstelling is, zullen deze zomer jeugdleden van de hand balvereniging „IJmond" een zeven-daagse tocht naar de omgeving van Frankfort en Wiesbaden maken, waarbij enige wedstrij den tegen Duitse verenigingen zullen wor den gespeeld. Een en ander kan echter alleen gebeu ren wanneer de IJmonders op hun beurt gedurende een volle week een aantal Duit se meisjes en jongens zullen kunnen ont vangen, wat, gezien de reeds eerder ge houden sportuitwisselingen, zeker niet tot de onmogelijkheden behoort. HAVENVERKEER AMSTERDAM In december zijn in de Amsterdamse haven aangekomen 682 schepen (1.714.456 brt.) en vertrokken 681 (1.787.387 brt). In de week van 25 tot en met 31 december zijn in de Amsterdamse haven aangeko men 123 schepen (278.213 brt) en vertrok ken 137 schepen" (339.688 brt). In het gehele jaar 1960 zijn in de hoofd stedelijke haven aangekomen 7530 schepen (19.304.635 brt) en vertrokken 7544 schepen (19.396.349 brt). T. Kruisman eens wilde rekenen, of het op grond van dat argument nu precies tien gulden moest zijn, en omdat de heer Van Os van de Abeelen dit punt nog wel eens nader wil de bestuderen besloot men het voorstel in de volgende vergadering nogmaals te be handelen. Er werden stukken grond te IJmui- den verkocht aan F. L. Dietvorst, firma J. Stolk, C. Nap, en Coöperatieve Inkoop vereniging „Kennemerland". Plas en tocht Een daarna ging men de voorzieningen aan het raadhuis bekijken, waarbij de heer Van Hameien (P. v.d. A.) een plas signaleerde, die pleegt te ontstaan bij de parkeerplaats. Er zullen maatregelen te gen deze plas worden genomen, aldus de wethouder. „Als we een nieuw raadhuis mochten bouwen zou de post niet nodig zijn" zei de heer Kruisman, en mevrouw Hoek wees op het tochtgevaar, dat door het nieuwe ventilatiesysteem kan ontstaan. Dit was aanleiding tot een treffend blijk van de saamhorigheid van de raadsleden, want de heer Nuyens (K.V.P.) constateer de dat de V.V.D.-fractie dan de last van die tocht zou krijgen, en dat wilde hij be slist niet. „Och, het raadslidmaatschap is een eretaak, zoals we bij de presentiegel den hebben gezegd", zei de heer Van der Kolk, „en we willen daarvoor dus wat kou over hebben." „Hoe kan ik nu een verstandig woord zeggen?" vroeg wethouder Verbeek, die als wethouder van openbare werken de tochtproblemen in het raadhuis behandelt. „De ene helft wil de andere niet in de tocht zetten, en die andere helft zegt graag in de kou te willen zitten. Laat ik in elk geval maar zeggen, dat de gepro jecteerde oplossing wel geen tocht zal ver oorzaken". L. van Hameien De raad gaf de gevraagde duizend gul den, en daarna ging men zich afvragen of men ook 40.000 wilde geven voor de uitbreiding van de kantoorruimte van het bedrijf openbare werken. Als we een centraal kantorengebouw mochten bouwen, was dit niet nodig ge weest" zei de heer Kruisman, die ook hier weer het grootste gelijk van de wereld kreeg van het college. Maar het is nu een maal nodig en dus kwamen de veertig duizend gulden er ook. Netjes opruimen Voor „Opgeruimd staat netjes" wilde men de gevraagde 2600 wel beschikbaar stellen. Zeker toen men van wethouder De Jong vernam, dat er een plaatselijke actie zal worden gevoerd. De heer Kruisman vroeg in de gehele gemeente mandjes aan te brengen, en de heer Disselkötter vroeg aandacht voor het strand. Dc reiniging van het strand komt dit seizoen bij de gemeente te berusten, ant woordde de wethouder, die ook zei, dat het aantal papierbakken sterk vergroot zal worden. Grof vuil zal nu ook buiten de schoonmaaktijd worden opgehaald. Het is verder de bedoeling de gehele gevolking er in te betrekken. Zodat wel duidelijk werd, dat er een groot offensief op komst is, om Velsen via opruimen zo netjes mogelijk te maken. Het beroepschrift van de heer M. J. Meuleman te Heemstede tegen weigering van een bouwvergunning werd afgewezen, hoewel de heer Schotman (V.V.D.) als zijn pleitbezorger optrad. „De bouwer heeft bewust stukken grond achtergehouden om later extra winst te maken" formuleerde wethouer Verbeek het. Jeugdbaldadigheid Voor voorzieningen aan het woonwagen kamp voteerde de raad 3000, voor on derhoud aan schoolgebouwen 3290. Veel kosten zijn hier door jeugdbaldadigheid veroorzaakt. Dit was voor de heer Nuyens aanleiding om te constateren dat men eens flink moet optreden, en de heer Dis selkötter verbond er een beschouwing over de hedendaagse jeugd aan. Hetgeen dokter Van Leusen weer deed stellen, dat het fout is om over de „tegenwoordige jeugd" te spreken, wat niet wegnam, dat hij op een onbewaakt ogenblik toch een maal het woord „tegenwoordig" liet val len. Tenslotte wijzigde men het reglement voor de openbare leeszaal. De contributie voor behoeftige bejaarden wordt nu een gulden per jaar. In het centrale magazijn van de plaat- wellerij in Velsen-Noord is woensdagmid dag een 18-jarige isoleerder, woonachtig bij Franeker. van een tweeëneenhalve me ter hoge steiger gevallen. Hij klaagde over pijn in de linkerschouder en rug. Hij is ter observatie in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen, De protestants-christelijke fractie van de Haagse gemeenteraad vraagt zich in het verslag over de ontwerp-gemeentebe- groting voor 1961 af nu alle verzoeken om medewerking van de zijde van de rijksoverheid inzake verbetèring van de Scheveningse buitenhaven geen enkel re- sultaat opleveren of het niet mogelijk zou zijn, dat de gemeente de haven van het rijk overneemt. Dan zou getracht kun nen worden om met behulp van belang hebbende particulieren het probleem tot een oplossing te brengen. Langer uitstel van de verbetering van de haven is naar de mening van deze raadsleden ontoelaat baar. De raad van Velsen heeft het weder- opbouwplan F voor Santpoort zonder dis cussie ingetrokken. Het is de bedoeling over te gaan tot samenvoeging van de geldende stedebouwkundige plannen voor Santpoort-noord. De gemeenteraad heeft be.sloten tot ont trekking aan het openbaar verkeer van het zuidelijk gedeelte van het Kerkpad te Santpoort. De heer Kruisman (CPN) wilde wel graag weten, hoe het nu zat met een bejaarde bewoner van een der huizen aan het bewuste gedeelte, die al een huurop- zegging had gekregen en een verzoek om de sleutel in te leveren, terwijl er nog geen andere woning voor hem beschikbaar is. Merkwaardig vond hij het vooral, dat de bewoner op 6 januari de woning zou moe ten verlaten en op 5 januari de sleutel zou moeten inleveren. „Hier is een fout gemaakt door de woningstichting" zei wethouder Verbeek. „Het is de bedoeling, dat de mensen pas uit de woning moeten als ze een ander huis hebben. Hiermee is wethouder Maas al druk aan het werk En natuurlijk gaan we pas aan de weg beginnen, als de bewoners uit de huizen zijn." De twee datums vond de wethouder net zo vreemd als de heer Kruisman. De korfbalvereniging „Watervliet" komt na een lange rustperiode zondag weer in actie in een drietal wedstrijden. Het eerste twaalftal komt echter nog niet aan bod Watervliet I neemt, na de eerste competi tiehelft. de laatste plaats op de ranglijst in en er zal in dit kamp heel wat moeten gebeuren willen de Watervlieters in de eerste klasse blijven. Minder gevaar is er voor Watervliet 2, dat in vergelijking met het vorige seizoen thans een zeer goede plaats bezet. Het is daarom te verwachten, dat Oosterkwartier 2 uit Haarlem, dat op bezoek komt, het niet gemakkelijk zal krijgen. Voor Watervliet 3. dat ook al thuis speelt liggen de kansen iets minder gunstig, hoe wel het mogelijk moet zijn om het Haar lemse Oosthoek 2 de beide punten afhan dig te maken. Watervliet 4, dat bij DSV 1 op bezoek gaat. heeft ook een kans om althans met één punt naar Velsen terug te kerën. Voor zaterdagmiddag zijn de aspiranten wedstrijden Watervliet ANieuw Flora A en Watervliet BOosthoek C vastgesteld Watervliet 2 komt uit met de dames: W. Nijkamp. G. Kaebisch. L. Kloosterman. H. van de Ree. C. Zandbergen. T, Floor; heren: A. Verkerk. A. Redeker T. van Ladesteyn, J, van de Brink. J. Floor en J. Roos. Advertentie KENNEMERIAAN 5 Het hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft in de nacht van woensdag op donderdag de gewonde opvarende E. Keus van de SCH 324 „Morgenster" in IJmuiden aan land gezet. Keus had een zwaar voorwerp op zijn hoofd gekregen. De „De Hoop" was op weg van Seheve- ningen naar Amsterdam voor een dokbeurt toen men van het ongeval op de „Morgen ster" in kennis werd gesteld. Onmiddellijk werd koers gezet naar de opgegeven positie en de gewonde aan boord genomen. Een uur later zou dit door het slechte weer niet meer mogelijk zijn geweest. Nadat de gewonde aan wal was gebracht voer de „De Hoop" door naar Amsterdam waar het schip een dag later dan was af gesproken, aankwam. Een 52-jarige machinist werd woensdag middag aan boord van de trawler IJM 10 liggend in de vissershaven van IJmuiden. aan gezicht en armen gewond toen een luchtcompressor uit elkaar sprong. De ont ploffing deed zich voor kort nadat de machinist de motor van de compressor in werking had gesteld. Door nog onopgehel derde oorzaak had de veiligheidsklep van deze compressor niet gewerkt. Nadat de machinist ter plaatse was verbonden, kon hij naar huis gaan. Gesleept door de „Gele Zee" van L. Smit en Co is de „Ridderkerk" (8000 ton) van de Verenigde Scheepvaart donderdagochtend vroeg Hoek van Holland binnengekomen. De „Ridderkerk" had onlangs in de Per zische Golf de schroef verloren. Met een snelheid van negentig kilometer Der uur is woensdagmiddag een personen auto op de rijksweg AmsterdamVelsen in de bocht bij de brug over het zijkanaal C geslipt en via een hek tegen een muur gebotst. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Zijn zwaarbeschadigde auto is door een kraanwagen naar Amsterdam gesleept Het hek werd over een afstand van vijf meter vernield. In Santpoort is in de afgelopen nacht een personenauto door het hek gereden, dat de Hoofdstraat van het bollenland van Nijssen scheidt. De bestuurder verklaarde verblind te zijn geweest door een tegen ligger. De Velsense politie heeft woensdagmor gen een 32-jarige isoleerder uit Nijmegen aangehouden en ingesloten in het hoofd bureau van politie in IJmuiden-Oost. De isoleerder zou op het terrein van de P.E.N.- centrale in Velsen-Noord een hoeveelheid vloertegels hebben ontvreemd. In zijn kost huis werden 240 van dergelijke tegels aan getroffen. In Emmeloord heeft de directeur-gene raal van de Landbouw, ir. A. D. van de Plassche, een middelbare landbouwschool geopend, waarvan vooral de mechanisatie- hal uniek is in ons land, zowel door zijn omvang als door zijn inrichting. In de los van het hoofdgebouw staande hal staat een vrijwel complete collectie van in de Noord oostpolder gebruikte landbouwmachines, Samen zijn ze ongeveer een ton waard, maar een gedeelte ervan is geleend of als gescherik ontvangen. Op deze machines mogen de leerlingen oefenen. In de hal staat een aantal lessenaars, die met een eenvoudige handgreep kunnen worden ver anderd in werkbankjes, compleet met bankschroef, zodat de leerlingen er theo rieles kunnen krijgen en praktisch kun nen werken. De leraar mechanisatie van de school, de heer J. G. Knuivers, heeft ze ontworpen. Een andere vinding van de heer Knuivers is een platte wagen op luchtbanden, voorzien van een draaischijf. Met een takel woiden op die draaischijf allerlei werktuigen neergezet. De grote schuifdeur, die de hal van het aangren zende leslokaal scheidt, wordt geopend en de wagen rijdt het leslokaal binnen. Ook grote machines kunnen zo dat leslokaal binnenkomen. Voor uitlaatgassen hoeft men niet bang te zijn, want et is een elektrische afzuiginstallatie in de vloer. De school biedt plaats aan 102 leerlin gen, verdeeld over twee leerjaren van elk twee klassen en heeft ongeveer 700.000 gulden gekost. De eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, vormde gis teren de beloning voor veertig jaren trou we dienst van de heer G. van Wijngaar den, hoofdcommies bij de reinigings- en ontsemttingsdienst te Velsen. De ereme daille werd hem in een drukbezochte hul digingsbijeenkomst in het Cultureel Cen trum opgespeld. Het college van B. en W. (wethouder De Boer was wegens vakantie afwezig) had acte de présence gegeven omdat naar de burgemeester het uitdrukte bij zo'n staat van dienst als die van de heer Van Wijngaarden de overheid er bij hoort te zijn. De heer Bührmann noemde de jubilaris een zeer toegewijd en bekwaam ambte naar en hij memoreerde ook zijn hobby: „Ik heb gehoord dat u een prutser bent" Hij voegde er echter onmiddellijk aan toe, dat dit sloeg op het knutselen aan auto's dat de heer Van Wijngaarden een be faamd rallyerijder graag doet. Wethouder De Jong las een brief van directeur Van den Burg voor, die momen teel in het ziekenhuis verblijft. De heer v.d. Burg meende dat de dienst zonder de heer Van Wijngaarden ondenkbaar zou zijn. Hij is als hoofd van de administratie voor iedereen een vraagbaak. Wethouder De Jong noemde de jubilaris een ambtenaar, die altijd grote toewijding voor zijn werk toont. Hij bood een enve loppe met inhoud en een boekwerk over de natuur aan. De heer H. Böhm offreerde namens het personeel een vulpen. Hij bracht hulde aan mevrouw Van Wijngaarden, die haar man altijd heeft gesteund en in de periode, dat de heer en mevrouw Van Wijngaarden op het terrein woonden, goed voor de man nen van de reiniging heeft gezorgd. Mejuffrouw B. Lugtig bood namens de naaste medewerkers van administratie en technische dienst een butagastoestel aan, benevens bloemen voor de echtgenote van de jubilaris. Namens het terreinpersoneel bood de heer L. van den Berg een portemonnee aan, de heer D. Oostwouder declameerde een gedicht, de heer R. Timmer feliciteer de namens de plantsoenendienst. Namens de gepensionneerden sprak de heer P. de Jong. De heer Van Wijngaarder sprak tenslot te een dankwoord. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. M. de Jager. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Robert J, N„ z. van J Meij- ran en M. N. T. Kleverlaan; Klaas, z. van J. de Ruiter en J. W. van de Pol; Pieter B. C., z. van P. Zwart en J. E. Jansen: Mieke H„ d. van A. W. Paardekooper en T. J. Boogaard; Cornelia J., d. van C. J. J. Stam en S. M. Fijen. ONDERTROUWD: C. Grapendaal en A. Haan, J. Hendriks en M. Langbroek J Breure en A. Koorn. J. J. Fatels en G. C Duijn. GETROUWD: F. J Duiker en B. J J C Aggenbach, T. J. M. van Huffel en M.'m. Half, N S, Boogaard en W Schoemaker L. H. Ammerlaan en M. A. E. Frissen. OVERLEDEN- A Goudsblom, 75 j„ geh met J. Bakker; T. Bot, 83 j.. wed. van J. Verhorst; C. Duijn. 69 j„ geh. met A C Mulder. g

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7