PANDA EN DE GROTBOKSER Italiaanse hoogleraar vecht de theorieën van Einstein aan Treinen kunnen er nu binnen vier minuten gesplitst worden KONING BARBONIX I Alphenaar Albanese prinses huwt met toneelspeler Toch ió Wet zo rc J Broer van Prinses Paola gehuwd Donderdag s januari i96i 9 Rubrieken Nederlands commentaar: Italiaan maakte fout KRUISWEG 47-49 HAARLEM De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma „Het goede heertje" van Dantumadeel veroordeeld Islam gaat als tegenzet de Joodse Talmoed uitgeven Inbrekers namen brandkast mee Vrachtauto was de slopers voor Planten als jagers H. Pétillon Nieuw NS.'Snufje in Hengelo door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker 8) Schatten der Poolse koningen naar Gdynia WEEKABONNEMENTEN Hond bemoedert jonge beertjes UW HAAR IS UW KROON C. I. OERLEMANS te^ba. 1. Panda had eigenlijk geen zin om weer een groot en moeilijk avontuur te gaan beleven en daarom was hij dan maar eens in zijn kleine autootje gestapt om een mooie, lange rit te maken. „Ach, wat is de natuur toch mooi!" dacht hij. „En zo rustig! Het leven zou zo prettig kunnen zijn als er niet steeds vermoeiende dingen gebeurden!". Nu er hing hem weer van alles boven het hoojd, maar dat wist hij nog niet. Het begon er al mee, dat de hemel betrok en de wind opstak en de regen begon neer te plenzen. Het was erg onaangenaam, vooral omdat hij juist op een moeilijke weg door bergachtig ter rein reed, terwijl er in wijde omgeving nergens een onderkomen te bespeuren was waarin hij zou kunnen schuilen. Maar dit was, zoals gezegd, alleen nog maar het begin. De eigenlijke narigheid nam pas een aanvang, toen wind en regen een grote boom ontwortelden en over zijn wagentje wierpen en dat was dan meteen de aanvang van dit verhaal. Voor de laatste keer verschenen in het K.R.O.-programma van woensdagavond twee rubrieken. „Anno", uit de archieven I Experimenten, welker uitkomst in strijd schijnen te zijn met de relativiteitstheo rie van Einstein, hebben de Italiaanse ge leerde prof. dr. M. Todeschini ertoe ge bracht, een vraagteken te zetten achter Einsteins uitgangspunt van de onverander- van het Pathé-journaal, 'en Televitrine. De lichtsnelheid, laatste rubriek, geleid door Marijke van der Eist, heeft het vijf jaar uitgehouden. Deze slotvertoning was gewijd aan het be roep van mannequin en schonk de op dit gebied gewenste voorlichting gegeven het feit, dat er blijkbaar weinig bona fide op leiding tot mannequin bestaat. De „nuttige \venken"-inslag van deze rubriek maakte haar voor de dames misschien vaak inte ressant, de heren der schepping konden er niet altijd hun hart aan ophalen door de vrij conventionele manier, waarop de din gen werden gezegd en onder de aandacht gebracht. Maar goed, Marijke van der Eist deed zo sympathiek haar best. Dat deden de variété-artiesten in „Piste" eveneens gisteravond. De komieken aan het slot, die het gooi en smijtwerk vertegenwoordigden, zorgden voor een nummer vuurwerk, dat hard nodig was. Over de eerste aflevering van de les in Nederlandse taal zij slechts gezegd, dat men het zo onderhoudend mo gelijk had proberen te maken, maar we waanden ons weer in de schoolbanken. De docent wist het allemaal zoveel beter Enfin. Beeldschermer Advertentie Hilversum I. 402 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgen- wiiding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Voor de landb. 12.30 Land- en tuin.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Zangrecital. 14.20 Boekbespr. 14.40 Fagot en piano 15.05 Muzik. biografie (herh.). VARA: 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor de zieken 17.00 Voor de teenagers. 17.53 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kleu ters. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking. 20.10 Toneelrubriek 20.20 Volksmuziek. 20.35 Hoe zien zij ons?, lezing. 20 50 De wereld vergadert, lezing. VARA 21.00 Gram. 21.50 Quiz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws VPRO: Zorg om de mens, gesprek. VARA 23.00 Soc nws. in Esperanto. 23.10 Muziekrevue 23.5524.00 Nieuws. Hilversum 11 298 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging .8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Middagklok - noodklok 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13 00 Nws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.45 Koorzang. 15.00 Metropole ork. en sol 15.30 Voor de zieken. 16.30 Zang en piano. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor 17.40 Beursber. 17.45 Mil. ork. 18.15 Brabants halfuur. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19 10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Pol lezing. 19.40 Verzoek- progr. voor de sol. 20.30 Avondcollege 21.00 Café chantant. 21.40 Jong - oud - eeuwig, godsd gedachténwisseling. 21.55 Viool en piano. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Een merkwaardige geloofsverkondiging, lezing. 22.55 Amahl en de nachtelijke bezoekers, TV-opera. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Orkest, conc. 12.30 Weerber. 12.35 Landbouw kroniek. 12.45 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 14.45 Idem 15.00 Ork. conc. 16.00 Koersen 16.06 Ork. conc. (vervolg). 16.45 Kamermuziek 17 00 Nieuws. 17.10 Gram. 17 45 Duitse les. 18.00 Gram, 18.10 Voordracht. 18.20 Voor de soldaten 13.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram 19.45 Kron. v. d. Bond der grote gezinnen. 20.00 Ork. conc. (Om 21.00 Kunstkaleidoskoop). 21.4 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Ork. conc. (vervolg) 22.45 Fluit en piano. 22.5523.00 Nieuws. VOOH DONDERDAG NTê 20.00 Journ AVRO 20.20 Act. 20 30 Do oumontaire film 21.00—22.20 Een Inspecteur vooi u, TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaal en weeroverzicht. NCRV: 20.30 Documentair programma. 20.55 Licht programma. 21.30 Tekenfilmpje. 21.35 Act 22.15 Opdracht, een persoonlijk woord. De rechtbank in Leeuwarden heeft een 36-jarige adjunctcommies der gemeente Dantumadeei conform de eis van de offi cier van Justitie veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een iaar waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hij had de ge meente Dantumadeel een schadepost van een half miljoen berokkent door zijn ver gaande goedgeefsheid ten opzichte van werkloze ingezetenen en door falsificaties. werkzaam is bij het psycho-biofysische centrum in Bergamo, meent te hebben aangetoond, dat de snelheid van het licht afhankelijk is van de beweging van de middenstof waardoor het zich voortplant. Prof. Todeschini liet een éénkleurige lichtstraal door een met water gevulde buis vallen en mat vervolgens de snel heid van het licht, eerst terwijl het water stilstond en vervolgens terwijl het stroom de. Hij constateerde uit het spectrum, dat de voortplantingssnelheid van het licht in de twee gevallen verschillend was. De fre quentie (het aantal golfbewegingen) van het licht was in het bewegende water ho ger dan in het stilstaande, de golflengte bleef in beide gevallen gelijk. Hieruit volgt volgens de experimentator, dat de licht snelheid het produkt van frequentie en golflengte in het bewegende water gro ter was dan in het stilstaande. Volgens de theorieën van Einstein zou de snelheid van het licht, onafhankelijk van de be weging der middenstof, gelijk moeten zijn gebleven. Met andere woorden: bij het ex periment had de golflengte kleiner moe ten worden naarmate de frequentie gro ter werd. Professor Todeschini heeft het resultaat van zijn werk, dat de theoretische grond slagen van heel de moderne natuurkunde raakt, ter kennis gebracht van verschei- CAIRO (AFP) De opperste raad van de Islam, bestaande uit 109 schriftgeleer den (Oelema's,) heeft besloten de ver spreiding van de Talmoed ter hand te ne men, omdat in Israel een Koran is ge drukt. Als antwoord op „de aanval van Israel op de heilige Koran".... „zal de publikatie van de Joodse Talmoed ons in staat stellen de schandalige losbandigheid van de Joodse zeden en moraal aan de kaak te stellen", aldus werd na afloop van een bijeenkomst in Cairo meege deeld. dene wetenschappelijke instituten in Ita lië en andere landen. A.N.P. heeft zich naar aanleiding van dit bericht tot Nederlandse geleerden gewend om commentaar. Deze zeiden, in eerste instantie geen commentaar te kunnen ge ven zonder over nadere informaties te be schikken. Wel zeiden zij, te geloven, dat de Italiaanse experimentator een fout heeft gemaakt. De verandering van de lichtsnelheid in bewegende media is al vele malen gecon stateerd en o.a. door onze landgenoot prof. dr. H. A. Lorentz verklaard. Deze verklaring is echter niet in strijd met de relativiteitstheorie. Voorts zijn er op dit gebied vele, met grote zorgvuldigheid uitgevoerde proeven genomen, waarvan de resultaten de relati viteitstheorie van Einstein juist bevestig den, in plaats van de juistheid daarvan aan tè vechten. Bij een inbraak in een villa in Hengelo hebben de dieven de brandkast meege nomen. De bewoners van de villa waren met vakantie. De brandkast, die ruim hon derd kilo yoog, bevatte onder meer tafel zilver en waardepapieren met een totale waarde van ruim 2.000. In de Zweedse pers wordt veel aandacht besteed aan een nieuwe prinselijke roman ce. Het betreft hier de twintigjarige prin ses Drita Krueziu, een nicht van ex-koning Zog van Albanië, die in het huwelijk zal treden met de Zweedse toneelspeler Bergt Rosen. De prinses heeft met haar moeder, een van de zes zusters van de vroegere koning van Albanië, in Turkije en Berlijn ge woond. Zij kreeg een opleiding tot ballet danseres en vestigde zich in 1959 in Malmö waar zij een contract kreeg bij het stads theater. Hier ontmoette zij Bengt Rosen met wie zij spoedig in het huwelijk zal treden. Een met 20.000 liter olie geladen trek ker met oplegger van een benzinemaat schappij is in het hartje van Hengelo ge slipt en tegen een café gebotst. De trek ker ging dwars door de muur en kwam in de cafézaal tot stilstand, een lege zaal overigens, want het café is een week gele den ontruimd, omdat het plaats moet ma ken voor het nieuwe raadhuis van Hen gelo. De tankauto bleek overigens tegen een stootje te kunnen. Na korte tijd zette de chauffeur de wagen achteruit en ver volgde zijn weg. Slopers zullen nu spoedig de door de vrachtauto begonnen afbraak voltooien. Vele planten zijn ware insectenjagers geworden en voorzien zich op deze wijze van de voedingsstoffen welke zij zich niet of in onvoldoende mate op andere wijze kunnen verschaffen. Zij groeien dan ook meestal op arme gronden. U kent waarschijnlijk wel de zonnedauw met haar roodgevlekte en sterk behaarde bladeren, waarop glanzende druppeltjes kleverige vloeistof parelen. In dit vocht plakken de insecten vast, waarna alle haartjes in de omgeving zich naar het spartelende dier overbuigen en het overgieten met een soort slijm, waarin het beest stikt. Dan worden over het dode dier sappen uitgestort, die het lichaam ontleden en verhin deren dat het tot ontbinding overgaat. Pas dan scheiden de bladeren spijsverteringssappen af die, mét de daarin opgeloste stoffen, tenslotte weer worden opgezogen. Al kunnen de vangmethoden van de vleesetende planten onderling verschillen, op het beginsel van de zonnedauw berus ten ze toch allemaal. Het vetkruid rolt zijn bladeren op en sluit het insect in, zodat het niet meer kan ontsnappen, de venus- vliegenvange- vouwt zijn twee bladhelften tezamen, waardoor de prooi opgesloten zit, en de bekerplanten zorgen door hun gladde wanden dat de slachtoffers linea recta in de verterende sappen glijden, welke zich onder in de beker hebben verzameld. Maar de meest ingenieuze methode wordt wellicht toegepast o.m. door het blaasjes- kruid, dat ook in onze veenplassen voor komt. De onder water groeiende planten zijn voorzien van blaasjes, die door een „deur" zijn afgesloten. In de blaasjes be vinden zich bovendien haren, die door osmose water aan het blaasje onttrekken. Er ontstaat in het blaasje dus een onder druk, waardoor de deur stevig wordt vast gezogen. Wanneer nu een voorbijzwem- mend diertje deze deur of de daar omheen gegroepeerde haren maar even beroert, treedt een vormverandering op, waardoor de deur niet meer sluit. Er wordt dus wa ter naar binnen gezogen en het diertje wordt hierdoor meegesleurd. Onmiddellijk wordt daarna de vorm van het blaasje weer hersteld, waardoor de deur weer stevig sluit, zodat iedere ontsnapping van de gevangen prooi onmogelijk is. De vertering waarvan men niet weet of deze plaats vindt door activiteit van bacteriën in het blaasje, of door werkzaamheid van afge scheiden verteringssappen, kan nu een aanvang nemen. De hele procedure speelt zich af in 1/16 seconde. O ja, weet u, dat zich tussen het uiterste noord- en het uiterste zuidpunt van óns land een welving in de bodem bevindt van vele honderden meters Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden Het Hengelose station beschikt sinds ning van 1500 volt meer op de rijtuigenlei- enige tijd over een installatie waardoor het mogelijk is de treinen sneller te split sen. De apparatuur hiervoor is ontwor pen door ir. H. D. baron van Heemstra, districtsingenieur van de Dienst Seinwe- zen te Hengelo, en is uniek in Nederland. In de praktijk bleek dat de beschikbare vier minuten te kort waren om enkele ke ren per dag de voor Osnabrück of verder bestemde rijtuigen van de trein uit Am sterdam te scheiden. Nu onlangs het nieu we systeem in werking is getreden, blijken die vier minuten toereikend te zijn. De vertraging, die vroeger ontstond, was uit sluitend een gevolg van het feit dat een sleutel van de elektrische lokomotief bij het achterste deel van de trein moest wor den gebruikt voor dit ontkoppelen. Deze sleutel kwam pas vrij als de stroomafne mers waren gezakt, zodat er geen span- 3631. Daar had je 't alWoedend klonk de stem van Zijne Majesteit, die Z'n hovelingen en ministers binnen riep. Bibberend, Op slappe knieën kwamen ze naar het hemelbed, waar de koning woedend rechtop in de kussens zat Wij gevoelen óns zéér ontstemd! riep de koning Wij zijn verschrikkelijk boos, want wij voelen ons snodelijk bedrogen! De ministers, die bijna hun ogen niet naar het met dorens bezaaide gelaat van de koning durfden opslaan, sidderden en hieven hun handen in de lucht. Ja, geen wonder dat Zijne Majesteit nijdig was; hij leek precies 'n stekelige cactus! Met de beste wil van de wereld kon je d.dt geen haard noemen! dingen stond. Want de sleutel wordt alleen gebruikt voor het ontkoppelen of koppelen van de elektrische verwarmingsleiding tussen de rijtuigen. Vroeger bestond dus de noodzaak om die -sleutel van de loko motief naar de achterste wagons te bren gen. Thans wordt die sleutel, nadat uiter aard de stroomafnemers zijn gedaald, in een relaiskastje op het perron in het ap paraatje gestopt en een kwartslag ge draaid. Een druk op de knop is nu vol doende om dezelfde sleutel bij het achter einde van de trein in net zo'n kastje vrij te maken. De daar aanwezige rangeerder kan dus onmiddellijk de verwarmingskop peling tussen het Nederlandse en Duitse deel van de trein losmaken, de sleutel weer in het kastje deponeren en door een druk op de knoo de lokomotiefsleutel in het kast je vooraan vrijmaken. De stroomafnemers gaan dan weer tegen de bovenleiding en de rest van de trein kan zijn weg naar Enschede vervolgen. Alleen dus door het heen en weer lopen tussen lokomotief en de te ontkoppelen rijtuigen te voorkomen kan men de trein in de beschikbare krappe tijd splitsen. Dat daarbij zo omzichtig met de betrokken sleutel te werk wordt gegaan hangt uiteraard samen met de hoge span ning op de verwarmingsleiding. Een ont koppeling van onder spanning staande lei dingen zou levensgevaarlijk voor de ran geerders zijn. Vandaar ook dat het neer laten van? de stroomafnemers een voor waarde voor het vrijmaken van de sleutel is. Het is te verwachten dat het in Hen gelo ontworpen systeem ook elders in het land navolging zal vinden. In Utrecht en Zwolle bijvoorbeeld waar het splitsen en samenvoegen van treindelen ook veel voo komt. Voorlopig heeft Hengelo nog het al leenrecht. Voorspelling. De Spaanse waarzegger Jose Maria Lopez Aparicio heeft voor dit jaai de va) van Fidel Castro, de dood van Charlie Chaplin, de hereniging van Duitsland, een huwelijk van Maria Cal- las met Aristoteles Onassis en een hu welijk van prinses Soraya met een in dustrieel voorspeld. Het brandende dal Lipanescu liep op blote voeten naar het raam en deed in zijn nachthemd zijn ochtendgymnastiek. Ofschoon hij om en bij de vijftig was had zijn lichaam de vroegere soepelheid behouden. Hij was groot en slank, maar zijn lange hals begon de laatste tijd min of meer stijf te wor den, zodat hij het hoofd altijd enigszins in de nek droeg. Overigens sloot die houding voortreffelijk aan bij zijn heimelijke trots. Het ruige rossig-grijze haar kamde hij in een midden scheiding. Links en rechts van zijn schedel stonden twee als met een krultang gemaakte lokken als horentjes voor uit. Hij had een onopvallend gezicht, maar zijn rode snor fonkelde als een lantarentje en gaf zijn gezicht uitdruk king en hemzelf persoonlijkheid. „Waarom ga je niet mee?" vroeg hij met beide ar men zijwaarts gestrekt Het bevalt me hier niet". Het is hier zo anders dan thuis. De helé nacht door zoemen die motoren". Lipanescu raakte in geestdrift: „Maar dat is toch juist goed! Dat brengt rijkdom aan Wij slapen, maken plezier, gaan wandelen én inmid dels doen de motoren het werk voor ons!" Anghelina kwam niet onder de indruk. ,Ik denk voortdurend aan onze winkel", zei zij klaag lijk en traag. Haar man weerde haar narrig en ongeduldig af. „Laat die winkel schieten! Denk er toch niet meer aan!" „Ben je dan niet bang. dat Lazar de kas plundert?" „Laat hem plunderen. Laat hem de anderen voor mijn part ook wat geven. Zoveel hij wil. Wat heb ik daarmee te maken? Wij hebben nu olie, mevrouw!" „Ik geloof dat ik morgen naar huis ga. Dan kan ik maandagmorgen op tijd aanwezig zijn." Lipanescu gaf haar geen antwoord meer. Hij had buiten voetstappen gehoord. Motoaka vertoonde zich voor het raam. „Wat nu, mijn waarde?" riep hij opge wekt, „moet u uw boortorens niet gaan bekijken? Schiet u toch wat op!" Motoaka maakte geen onderscheid tussen de mensen, hij kwam hun allen op dezelfde manier tegemoet: arbei ders, administratief personeel en ingenieurs. Bang was hij alleen voor zijn oom, Chivu Bocanu, en voor het hoofd van de marechaussee-post, Brebeanu. Die twee ging hij zoveel mogelijk uit de weg. Maar verder was hij met iedereen bevriend en een boze uitval of een grap op zijn kosten kon hij best verdragen. Er was op het hele boorterrein niemand die hij niet kende. Hij was in de ene werkplaats na de andere geweest om er een vak te leren, maar alles was hem op de duur gaan vervelen; kleinsmederij, gieterij en meubelmakerij. Liever liet hij zich door de eerste de beste naar Campina sturen. Toen hij nog leerjongen was liep hij door weer en wind de twaalf kilometer om een kilo spijkers, een blik olijfolie of een schroef van een bepaalde afmeting te halen. Hij was doorlopend in beweging en leek nergens rust te vin den. Als iemand op de gedachte was gekomen hem zon der bestemming de wereld in te sturen zou hij ook gegaan zijn, het hoofd vooruitgestoken en zonder aan de terugtocht te denken. Uit de dagen toen hij te Campina nog van de ene zaak naar de andere liep om een of ander klein artikel te bemachtigen kende hij ook Lipanescu. Nadat hij zijn militaire dienstplicht had vervuld bemoeide hij zich iets meer met zijn familie en liet zich niet meer voor elk spijkertje naar Campina sturen. Wel ging hij er uit eigen beweging enkele malen per week naar toe. Hij vond het heerlijk naar een café te gaan, naar het bil jarten te kijken en de .vrouwen na te staren, die voorbij liepen. Nu en dan wist hij aan enig geld te komen door een stukje van het aan zijn vader toebehorend bos te verkopen en hem bij de afrekening in alle welwillend heid te bedriegen Dan vierde hij feest met zijn vrienden uit de stad; betaalde hun verteringen en keek nieuws gierig toe hoe zij dronken werden. Zijn moeder was gestorven en zijn vader voerde niets uit. Motoaka moest voor zijn zusters zorgen, vijf in getal, de een telkens een jaar jonger dan de ander. Hij moest het aanzien dat zij, ouder wordend, de een na de ander op drift raakten en zich met mannen van de boortorens afgaven. De laatste jaren had Lipanescu hem, zodra hij de jongen in zijn zaak aantrof, uitvoerig uitgehoord over alles wat hem boeide: „Hoe staat het bij jullie?" „Goed, Wat anders?" „Komt er nog olie naar boven?" „En of! Waarom eigenlijk niet". Motoaka was niet dom en hij vermoedde wat Lipanes cu in zijn hoofd had. En toen hij dat eenmaal had begrepen liet hij zich vaak in het glazen kantoortje zien, ging onuitgenodigd zitten, sloeg het ene been over het andere en voelde zich volkomen thuis. Ongevraagd bracht hij verslag uit over alles wat er zich op het boorterrein afspeelde. Als Lipanescu in opwinging ge raakte, nam hij hem met welwillende nieuwsgierigheid op, al niet anders dan de jongemannen die zich op zijn kosten bedronken. In het voorjaar was er een grond stuk met vijf voorputten ter beschikking gekomen. De maatschappij had het niet verstandig geacht het con tract nog eens dertig jaar te verlengen. De eigenaar zelf wilde het terrein daarna verkopen, zoals iedereen dat in deze omstandigheden deed. Op deze wijze hadden er zich tussen de boortorens van de grote maatschappijen al verscheidene kleine petroleum- winners gevestigd, als keuterboeren tussen de uitge strekte landerijen op een landgoed. Lipanescu was dadelijk tot de koop besloten geweest Nog dezelfde dag trok hij er op uit om het terrein in ogenschouw te nemen niet in de eerste plaats om de waarde ervan te taxeren, maar wel om de lucht van verse aardolie in te ademen. Een maand aaneen rende Motoaka rond; hij ging voor Lipanescu naar Campina en Ploesjti, naar het kantoor van hét kadaster, naar de rechtbank, naar het bureau voor de mijnbouw, en hij deed wat hij kon om het afsluiten van het contract te bespoedigen. En omdat Lipanescu er de tijd voor had ging hi graag met Motoaka mee Nu was hij evenwel voor het eerst als eigenaar gekomen Daarom was de familiaire toon van Motoaka. die hij zich tevoren goedmoedig had laten welgevallen, hem onverdraaglijk. Hij fronste het voorhoofd en keek Motoaka nijdig en scherp in de ogen. „Is Pascu er al?" vroeg hij uit de hoogte. Motoaka haalde de schouders op. „Meneer Pascu? Die heb ik nog niet gezien Geduld maar mijn beste Enachitza. hij zal straks wel komen opdagen." Pascu was de administrateur van het boorterrein. die vroeger bij de maatschappij in dienst was geweest en de vijf putten door en door kende. Juist om die reden had Lipanescu hem aan zich verbonden op de dag waar op hij het koopcontract tekende. „Als Pascu komt roept u me dadelijk!" beval Lipa nescu terwijl hij speciaal de nadruk op de naam van de administrateur legde, die hij niet door „meneer" vooraf had laten gaan. „Best, mijn waarde, maar komt u nu nog naar bui ten? Het bord met uw naam wordt op zijn plaat- bezet." Aan de kant van de weg stonden twee mannen op ladders een groot bord aan pas in de grond gezette palen te spijkeren. Lipanescu's opgeruimd humeut keerde terug. Het bord, dat hij tijdig had laten maken, was twee weken tevoren al naar het terrein gebracht Hij had nauwelijks kunnen afwachten tot hij 't aan deze veelbereden weg zag vastspijkeren. „Ja, wacht even. ik kom", riep hij. Hij trok zich in de kamer terug en rukte snel zijn nachthemd over ziln hoofd. Terwijl hij zich aankleedde, keek hij telkens weer naar de mannen, die ginds in de laagte aan het werk waren. „Motoaka, let er op, dat zij het bord recht vast spijkeren." Anghelina zat op een stoel in een hoek peinzend aan haar sigaret te trekken. Hij wendde zich tot haar. „Opstaan, mevrouw, we gaan het bord bekijken." Zij gehoorzaamde gewillig en ging met hem mee. Een paar houten treden leidden van het kantoorge bouw naar het erf, dat klein was. Het gebouw zelf was meer een barak en bestond uit twee vertrekken. In het ene werkte de administrateur, terwijl het andere, in hoofdzaak gereedschapsbergplaats, tevens ontvangka mer was. Elk vertrek had twee ramen met uitzicht op de weg en daardoor zag men het haast eindeloos woud van boortorens, dat pas aan de horizon overging in het andere bos. dat de natuur had doen groeien. (Wordt vervolgd) Onder dezelfde geheimzinnigheid waar mee zij eenentwintig jaar geleden onder de neus der nazi's het land werden uitge smokkeld, zijn de kostbaarheden der Pool se koningen naar het land van herkomst teruggezonden. Negenenveertig met ko peren banden omspannen kisten, bevat tende tapijten, juwelen en religieuze voor werpen, ter waarde van 50 miljoen dollar, werden tegen middernacht aan boord van het vrachtschip „Krynica" geladen De kis ten waren, zwaar bewaakt, uit Quebec City in Canada, naar Boston vervoerd. Een tien tal leden van de staatspolitie van Massa chusetts hielden de wacht toen de zware kisten in de ruimen van het schip werden geladen. Het laden geschiedde onder toe zicht van dr. Adam Bonarski, de Poolse consul-generaal in Washington. Het schip is onmiddellijk vertrokken met bestem ming Gdynia in Polen. oorooooooooooooooooooooooooooc dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OQC<»OOOOOOOCOCOOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOa>300 In 't Noorderdierenpark te Emmen zijn 2 beertjes geboren. Moeder beer weigert echter haar kinderen te voeden, zodat per radio een oproep werd gedaan om een zo gende hondenmoeder beschikbaar te stel len. Diergaarde-eigenaar W. S. J. Oosting had er geen vermoeden van dat een van de bruine beren van plan was jongen té werpen. De bewaker zag de jongen in de grot liggen en heeft ze terstond weggehaald omdat geen van de vrouwelijke beren zich om de diertjes bekommerde. De dochtèr van de heer Oosting heeft zich over hen ontfermd en was uur in uur uit bezig mét een klein zuigflesje, in afwachting van de hondenmoeder. De oproep voor de radio was nauwelijks een halve minuut oud of de telefoon in het huis van de heer Oosting ging al over. Binnen het uur telde hij al 15 aanbiedin gen, waarbij er waren tot uit Rotterdam. De keus viel op de herdershond van een familie uit Haakswold bij Meppel. Deze herder had ook pas jongen gekregen. Het is niet eenvoudig om jonge beren toe te schuiven aan een hond. Ieder dier heeft zijn eigen kenmerkende lucht en daarom zal een hond geen beertjes gaan bemoederen als zij een vreemde geur van hen bespeurt. Men bespuit daarom zowel de jonge hondjes als de kleine beertjes met hetzelfde parfum, zodat, althans wat de geur betreft, de hond geen verschil bespeurt. De herdershond uit Haakswold bezorgde zijn baas en de directie van het Noorder dierenpark een grote teleurstelling, want toen zij met de beide beertjes werd ge confronteerd. bleek zij niets van de diertjes te moeten hebben. Een foxterrier uit Schoonlo (Dr.), die daarna met haar eigen twee kleintjes naar Emmen werd gebracht, bleek echter over meer naastenliefde te beschikken. Zij heeft de beide beertjes, die intussen Sas- kia en Jeroen zijn genoemd, liefderijk op genomen en geeft hun een verzorging die niets voor die van haar eigen kroost on derdoet. Advertentie Een permanent wave is een kwestie van vertrouwen en.... zeer goed model knippen. Wij brengen u het allernieuwste GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 In wat vroeger de privékapel was van de Normandische koningen op Sicilië heb ben prins Albert en prinses Paola woens dag de huwelijksplechtigheden bijgewoond voor prins Antonello Ruffo di Calabria en gravin Rosemarie Tasca d'Almerita. Prins Antonello is een broer van prinses Paola. De kapel staat bekend als een van de fraaiste paleiskapellen van de wereld. Zij was gesierd met grote bloemstukken en talloze leden van de Italiaanse adel woon den de plechtigheden eveneens bij. De bruid droeg een wit-satijnen japon en sluier en hetzelfde diadeem dat prinses Paola bij haar huwelijk met Prins Albert droeg. Prins Albert en baron Ricasoli waren getuigen voor de bruidegom, voor de bruid waren twee schoonbroeders getuigen. Hef ionge echtpaar is woensdagavond op huwelijksreis naar Parijs vertrokken om vandaar naar Mexico en de V.S. te reizen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9