J HET WEER Kabinet-De Quay verwacht niet zo gauw een nieuwe crisis Ook niet over Mammoetwet en kinderbijslag Brood wordt maandag een cent duurder Referendum op Algerij'ns platteland begonnen DKW - Auto Union De honger heeft een zwarte huid Oder-Neisse grens moet erkend worden Lening van NVV aan Belgisch Vakverbond Twee kinderen in Venlo in badkuip verdronken VEILIGHEIDSRAAD NEEMT GEEN BESLUIT OVER CUBA'S KLACHT Nigerië wijst de Franse ambassadeur uit Rusland steunt Indonesië in N.-Guinea-kwestie Frans leger neemt alle middelen transport en overtuigingskracht Zes ontploffingen in Parijs VRIJDAG 6 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 55 Adviseur van Kennedy: In de krant van heden: Opklaringen Zaterdag: HAZENBERG Expositie v. LOON'S automobielbedrijf Het woord is aan... ,BOUW»APC^ETTiN „DE HOUTHAL" LANGE SUËDE- EN NAPPA MANTELS Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Een schrijnend beeld van de noodtoe stand in Bakwanga (Zuid-Kasai in Kongo): een moeder en haar kind lig- ben uitgeput van de honger langs de weg op hun hopeloze tocht naar een van de vluchtelingenkampen voor Baloeba's waar zij voedsel hoopten te krijgen. WASHINGTON (Reuter) Professor Walt Rostow, een van de adviseurs voor Buitenlandse Zaken van de gekozen Ame rikaanse president Kennedy, heeft volgens de Chicago Suntimes het nieuwe staats hoofd aangeraden te overwegen in ruil voor een Russische garantie voor vrije toegang tot West-Berlijn de Oder-Neisse grens (tussen Polen en Oost-Duitsland) te erkennen. Bij de conferentie van Potsdam, in 1945, werd de grens tussen Polen en Duitsland voorlopig, in afwachting van een vredesverdrag, vastgesteld langs de rivieren de Oder en de Neisse. West-Duits- land en zijn bondgenoten wensen deze grens nifet te erkennen, Oost-Duitsland heeft dit wel gedaan. Professor Rostow heeft onlangs een we tenschappelijke conferentie in Moskou bij gewoond en in de Russische hoofdstad twee maal besprekingen gevoerd met de plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken Koeznetsov. Na afloop van de in Utrecht gehouden hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. is het verbondsbestuur bijeen geweest ter bespreking van een van het I.V.V.V. bin nengekomen verzoek om een solidariteits bijdrage te verlenen aan het Algemeen Belgisch Vakverbond (A.B.V.V.). Het verbondsbestuur onthield zich van een de finitief oordeel over de Belgische staking, doch het overwoog dat als vaststaand kan worden aangenomen dat het A.B.V.V. ten gevolge van deze staking zware financiële offers moet brengen, waardoor de voore zetting van zijn arbeid na afloop zal wor den belemmerd. Ter verbetering van die positie besloot het verbondsbestuur een renteloze lening van 500.000 gulden aan het A.B.V.V. te verstrekken. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmortd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uitgaan in Haarlem4 Boekenhoekje 4 Kunst 4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde, overigens krach tige tot matige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Donderdagavond ziin het 10-jarige doch tertje Goke en het 7-jarige zoontje Harmp- je van de familie Warsen van de Heron- gerweg in Venlo in een badkuip verdron ken. Omstreeks half negén vond de moeder, toen ze ging kijken of de kinderen al klaar waren, hen levenloos in de badkamer. On middellijk liet ze geneeskundige hulp in roepen. Een arts liet de kinderen in aller ijl naar het ziekenhuis vervoeren. Onder weg reeds paste men kunstmatige adem haling toe, maar het heeft niet meer mo gen baten. Toen mén later in de badkamer een on derzoek instelde, bleek dat de geiser de fect was. Men vermoedt nu dat de kinde ren door ontsnappend gas bedwelmd ge raakt zijn, waarna zij in de volle badkuip verdronken. Het echtpaar Warsen had vier kinde ren. (Van onze parlementaire redacteur) Indien hét kabinèt van óórdeel was geweest dat ovér de Mammoetwet of dé kinderbijslagverzekering door meningsverschil in de ministerraad of om redenen zoals in de woningbouwkwestie, binnen afzienbare tijd een herhaling van de kabinetscrisis mogelijk zou zijn, zou het niét hebben voldaan aan het verzoek van de Koningin de verantwoordelijkheid voor het regeringsbeleid weer op zich te nemen, aldus heeft minister-president De Quay gisteravond verklaard in de Tweede Kamer. Hij zei voorts dat het kabinet van zijn ontslagaanvrage is terug gekomen omdat, door bemiddeling van prof. De Gaay Fortman als informateur, het vertrouwen tussen de A.R.-ministers en de A.R.-fractie is hersteld. Hij heeft daarvan mededeling gekregen van de informateur, van de A.R.-ministers en het is gebleken uit de verklaring van dr. Bruins Slot, die 's middags namens zijn fractie had gezegd bereid te zijn aan het woningbouwbeleid steun te verlenen. Daarmee waren, evenals voor de A.R.-ministers, ook voor de andere ministers de redenen opgeheven om ontslag te vragen. De terugkeer van het kabinet achtte prof. De Quay ook gemotiveerd door de mededeling dat door K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.Ü. deze terugkeer gewenst werd geacht. De eigenlijke oorzaak van de kabinets crisis is gasteren echter niet opgehelderd. Daardoor had het hele debat oyer de regeringsverklaring een onwezenlijk ka rakter. Men praatte over de rare uiterlijke verschijnselen van de kabinetscrisis en die bleven raar omdat er geen duidelijke ver klaring voor kwam. Aldus konden de woordvoerders van A.R. en C.H.U., dr. Bruins Slot en dr. Tilanus, blijven ver kondigen dat zü met het stemmen voor de motie-Va'n Eibergen alleen de verminde ring van de woningnood op het oog hadden gehad, dat zij nog steeds die motie juist vinden, maar dat zij verheugd waren dat door de toezeggingen van de regering het woningbeleid voor 1961 nu althans ver beterd is iii vergelijking met de oorspron kelijke plannen. Natuurlijk hebben de andere partijen en heeft het kabinet ook zorg over de woning nood. Er is nog een tekort van 80.000 wo ningen. Voor die woningnood kan niemand de ogen sluiten, maar in het A.R, verkie zingsprogram staat niet, aldus de fractie voorzitter van de V.V.D., prof. Oud. dat in 1961 een bepaald aantal woningen moet worden gebouwd. Men moet ook de bestrij ding van de woningnood ziert in verhouding tot andere belangen, in verhouding tot dê gespannen toestand op de bouwmarkt. Het is wijs dat minister Van Aartsèn geen concessies heeft gedaan. Men kan nu wel doen alsof het iets nieuws is dat vol gens de regeringsverklaring zal worden ge let op ontsporingen in iedere sector van de bouw, maar reeds in de memorie van antwoord heeft de minister geschreven, dat hij, indién het aantal te bouwen woningen in de vrije sector belangrijk zou worden overschreden, zich nader zou beraden over eventueel te nemen maatregelen. Dit is dus niets nieuws. Overigens is die vrije sector in 1950 ingesteld onder de socialistische minister van Volkshuisvesting, mr. In 't Veld. De socialistische oppositie verweet bij monde van mr. Burger de K.V.P. dat zij terwille van het voortbestaan van het kabinet-De Quay bereid was gebleken een onsociaal woningbouwbeleid te aanvaar den. want in het begin van 1960 had de K.V.P. nog aangedrongen op een jaarpro- duktie van 42.500 woningwetwoningen, ter- NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad van de UNO is gisteravond verdaagd, zonder dat er stappen zijn genomen naar aanleiding van Fidel Castro's klacht, dat de Verenigde Staten van plan zijn een in val te doen op Cuba. Chili en Ecuador, die een motie hadden voorgesteld, waarin Amerika en Cuba werd gevraagd door onderhandelingen de geschillen te regelen, verzochten deze mo tie niet in stemming te brengen. Op voorstel van de Amerikaanse gedele geerde besloot de Veiligheidsraad de re solutie aan te nemen waarin gezegd werd, dat de Cubaanse beschuldigingen niet ver gezeld zijn van bewijzen. Wie de Cubaanse ambassade in Was hington opbelt hoort: „Het vaderland of de dood. Wij zullen overwinnen". De tele fonist van de ambassade zegt in het Spaans: „Patria o muerte- Venceremos". De verslaggever, die daar niet op gere kend had zei: „Neemt u me niet kwalijk maar wat betekent dat?". Antwoord: „U LAGOS (UPI) De regering van Ni gerië heeft gisteravond de Franse ambas sadeur en zijn staf uitgewezen. Zij kregen 48 uur de tijd om het land te verlaten. De Nigeriaanse minister van Inlichtin gen, Theophilus Benson, verklaarde, dat Nigerië protesteert tegen de ernstige be lediging van de derde Franse kernbom- proef. Hij zei, dat Franse vliegtuigen niet meer op Nigeriaanse vliegvelden zouden mogen landen en Franse schepen geen Nigeriaan se havens meer aan zouden mogen doen. zult er verstandig aan doen Spaans te le ren". HAVANA (Cuba) (UPI) Militia-troe- pen van Fidel Castro hebben donderdag in Havana beslag gelegd op een drukkerij van een rooms-katholiek tijdschrift. Voorts werden posten uitgezet bij een naburig klooster. Ook het hoofdkantoor van de „Ridders van Columbus", een rooms-ka- tholieke organisatie en de rooms-katholie- ke vakbond werden door troepen van Cas tro's militia „overgenomen". Drie Ameri kanen, onder wie een vertegenwoordiger van het ministerie van Financiën bij de ambassade in Havana, die dinsdagavond in de Cubaanse hoofdstad waren gearres teerd zijn woensdag vrijgelaten. MOSKOU (UPI) De Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan, heeft gis teren Indonesië verzekerd van de volledi ge steun van zijn regering in het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea. Mikojan, die sprak op een ontvangst ter ere van de Indonesische stafchef, gene raal Nasoetion, zei: „De volkeren van de Sovjet-Unie stellen zich volledig achter de gerechtvaardigde eis van het Indonesische volk voor overdracht van West-Irian aan de republiek Indonesië. Bogor (Indonesië) (UPI) Door paleis kringen rond president Soekamo is donder dag meegedeeld, dat de Indonesische pre sident een brief heeft ontvangen van de premier van de Federatie van Malakka, prins Abdoel Rahman. De brief, waarvan de inhoud gaat over de kwestie Nieuw-Guinea, werd ten palei- ze bezorgd door de Maleise ambassadeur in Djakarta, Senoe Bin Abdoel Rahman. Een kijkje in de Tweede Kamer tijdens de debatten over de regeringsverkla ring die woensdag door minister president De Quay werd afgelegd. Hier is de fractieleider van de Partij Van de Arbeid aan het woord. Geheel rechts de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst. Advertentie ons bekende HAZELNÓOTT AARTJE van 2.vóór 1.50 Heerlijke SLAGROOMTRUFFELS 100 gram 0.75 - 200 gram 1.40 Advertentie op ZATERDAG 7 januari en ZONDAG 8 januari van 1422 uur in ons bedrijf. KORTE KLEVERLAAN 30-40 BLOEMENDAAL Telefoon 51301 - 55446 wijl nu genoegen wordt genomen met 33.750. Daarop herinnerde de heer Andriessen (K.V.P.) er aan dat de heer Bommer (P. v.d.A.) een jaar geleden een motie indiende voor 42.500 woningwetwoningen en veer tien dagen geleden een motie voor 37.500. Hij wees er voorts op dat het er veertien dagen geleden om ging zoveel mogelijk woningen te bouwen en daarmee het meest të bereiken voor de minst draagkrachtigen. Daarom werd in de motie-Andriessen ook gepleit vóór 10.000 extra gesubsidieerde woningen in plaats van 5Ö00. De K.V.P.-er constateerde met genoegen dat dé toezeggingen van minister Van Aartsen op 22 december volledig in de regeringsverklaring zijn gehonoreerd. Volgens het oorspronkelijke woningbouw- program voor 1961 zoude? er dit jaar 80.000 woningen worden gebouwd (waarvan 20.000 voor het inhalen van het tekort). Door de toezeggingen in de regeringsver klaring zullen het er voorlopig 82.500 wor den en misschien toch nog 85.000. Dat zal in juni nader worden bekeken. Tegenover de verwijten van de heer Andriessen herinnerde de heer Bommer er daarom aan dat de K.V.P. in de verkie zingstijd reclame had gemaakt voor de jaarlijkse bouw van 90.000 woningen met de belofte dat in 1963 het woningtekort zou zijn ingehaald. Hij was daarom zeer teleur gesteld in de K.V.P. Het aantal woningwet woningen had de heer Bommer in zijn motie gesteld op 37.500 omdat hij zich had afgevraagd: Hoe heb ik nog kans de K.V.P. mee te krijgen? Hij trok de motie tenslotte echter in omdat hij geen behoefte had aan een verworpen motie. Ook de K.V.P.-V.V. D.-motie werd ingetrokken, omdat uit de regeringsverklaring was gebleken dat deze wordt uitgevoerd. Uit de verwijten die de woordvoerders van de K.V.P. en de P.v.d.A. elkaar over en weer maakten, blijkt wel dat van een herstel van de samenwerking tussen deze twee partijen nog geen sprake kan zijn. (Zie verder pag. 2) Von Ebner- Eschenbach Dweperij is de povere geestdrift van geestlozen. Met ingang van maandag wordt de prijs van alle soorten brood met een cent per 800 gram verhoogd. De prijsverhoging geldt voor het gehele land, voorlopig nog met uitzondering van Gelderland en Overijsel, waarvoor een prijsstop is afgekondigd. Het valt echter te verwachten dat deze prijsstop binnenkort zal worden opgeheven. Na overleg met de Nederlandse Bakkerij stichting heeft de minister van Economi sche Zaken De Pous zijn goedkeuring ge hecht aan de prijsverhoging. De gestegen bloemprijzen zijn er de oor zaak van. In de provincies Gelderland en Overijsel is destijds de prijsstop afgekondigd omdat daar een aantal bakkers de broodprijs eigenmachtig had verhoogd. Advertentie ff Irwxt sr s a fcca 3-deurs kast, 1/3 leg - 2/3 hang f 144.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Van onze correspondent) PARIJS Het referendum over de toe komst van Algerije is vandaag, twee da gen voor Frankrijk, in dat land begon nen. De Franse officieren kregen een week tevoren uit Parijs al instructies alle mid delen van transport te gebruiken om de Algerijnen naar de stembussen te vervoe ren en ook om hen een positieve stem uit te doen brengen. De uitslag van het referendum in Algerije dat drie dagen duurt en waarvoor twee stembussen staan opgesteld wordt inderdaad wel goeddeels bepaald door de actieve medewerking van het leger. Gisteren werd door waarnemers ter plaatse een toenemende tendens voor stemonthouding onder de bijna vier mil joen moslims waargenomen, terwijl de 700.000 stemgerechtigde Fransen in Alge rije in grote meerderheid het voornemen manifesteerden neen te zeggen tegen ge neraal De Gaulle. In Frankrijk zelf zullen de 23 miljoen stemmers pas zondag hun gang naar de verkiezingsbussen kunnen ondernemen. De officiële voorspellingen waren gisteravond in Parijs uiterst voorzichtig, ondanks het feit dat de propaganda voor het jawoord, die onder doorzichtige dekmantel door de regering zelf wordt gevoerd, de laatste weken veel en veel meer activiteit heeft ontplooid dan de campagne van commu nisten, links-socialisten en rechtse ultra's der tegenstrevers tezamen. Gratis Toen wij gisteren bij onze krantenman Ons Stapeltje dagelijkse lectuur gingen halen werd ons bovendien nog een gram mofoonplaat met redevoeringen van De Gaulle in handen gedrukt, die we gratis, uit naam van de generaal, ontvingen. Een propagandablad voor het jawoord wordt verder in heel Frankrijk elke twee dagen in een oplage van 22 miljoen exemplaren huis aan huis verspreid. Ondanks die pro pagandistische inspanning, die miljarden moet. verslinden, voelt men zich in offi ciële kringen nog geenszins zeker dat de meerderheid, waaraan niemand twijfelt. Zondag het eclatante en massale karakter zal dragen dat De Gaulle verlangt. Van ëèn duidelijke belofte met de Algerijnse nationalisten onmiddellijk vredesonderhan delingen te heropenen tijdens zijn laat- PARIJS (Reuter) In de afgelopen nacht hebben zich in Parijs bijna tegelij ker tijd zes geheimzinnige ontploffingen voorgedaan die volgens de politie zijn ver oorzaakt door bommen, die geplaatst waren in straten in de buurt van de Champs Elysées. Sléchts een paar ruiten zijn ge sneuveld en twee geparkeerde auto's zijn licht beschadigd. Er zijn nog drie niet-ont- plofte helsj machines gevonden. De politie stélt een uitgebreid onderzoek in. In een vanmorgen aan nieuwsdiensten verstrekt vlugschrift, dat afkomstig zou zijn van „Het revolutionaire nationalisti sche comité" wordt gezegd, dat met ingang van vandaag tot rechtstreekse actie zal worden overgegaan „teger het verraad en de dictatuur die het land bedreigen". ste rede zal het afhangen, zo is de al gemene indruk in politieke kringen, of die meerderheid zuinig dan wel royaal uit de stembus zal komen. In politieke kringen verluidde eveneens dat het staatshoofd zich zou terugtrekken indien de jastemmers in de minderheid zouden zijn tegenover de neestemmers plus de onthoudingen. Op 20 december kon digde de generaal aan dat hij, om aan de macht te kunnen blijven, een „ecla tante meerderheid" eiste. Onbehagen Een symptoom van dat officiële onbe hagen vormde ook nog de duidelijk ge- inspireerde berichten die in circulatie zijn gebracht omtrent een vredesplan dat De Gaulle in kannen en kruiken zou hebben. Een afgezant van het Elysee zou de laat ste weken te Tunis in contact zijn getre den met leden van de rebellenregering. Ferhat Abbas zou bij die démarches te kennen hebben gegeven bereid te zijn de onderhandelingen met De Gaulle te her vatten. Die besprekingen, waarbij ook an dere Algerijnse verzetsbewegingen betrok ken zouden worden, zouden dan voor Fran krijk in de eerste plaats moeten leiden tot een duidelijke omschrijving van de rech ten der Franse minderheid en der Alge rijnen, die de zijde van Frankrijk hebben gekozen, onder de toekomstige Algerijnse republiek. Binnen twee maanden na die onderhandelingen zouden verkiezingen in Algerije worden gehouden om het Alge rijnse volk over zijn eigen toekomst te doen beslissen Door middel van een re ferendum zouden de Fransen zich daarna uit mogen spreken over de resultaten van die Algerijnse zelfbeschikking. Het Franse leger zou, nog steeds volgens .die geruchten in Algerije blijven tot de nieuwe Algerijn se regering, samen met Frankrijk een akkoord over de organisatie van een ge zamenlijke militaire verdediging zou heb ben bereikt en getekend. Wanneer De Gaulle zich in zijn derde en laatste toespraak hedenmiddag al om 1 uur uitgezonden, inderdaad zover in zee zou durven begeven als deze ge ruchten doen verwachten, is de kans wel groot dat hij zondag de aanzienlijke meer derheid verwerft waarop hij nog altijd schijnt te rekenen. Bij navraag in Tunis bij de leiders van het FLN verklaarde men gisteravond echter van officieuze con tacten met Parijs nog niets gemerkt te heb ben. „Het ergste" ALGIERS (Reuter) Het Franse och tendblad Paris-Jour is donderdag in Al giers in beslag genomen. Het blad had op de voorpagina een bericht onder de kop „Voor zondag wordt in Algiers en Oran het ergste gevreesd". Te Oran in westelijk Algerije, heeft een onbekende donderdag avond een handgranaat in een bar ge worpen. Zes personen, onder wie vier sol daten, werden gewond. De dader wist te ontsnappen. Van militaire zijde is ver klaard, dat er tot dusver geen aanwij zingen zijn, dat de opstandelingen plan nen hebben voor het plegen van geweld daden op grote schaal, samenvallend met het referendum. Naar schatting veertig duizend militairen en politiemannen doen in Algiers zelf en in de omgeving van de Algerijnse hoofdstad dienst. Het afgekon digde uitgaansverbod, dat normaal te twaalf uur 's nachts ingaat, geldt nu vanal 22.00 uur. Hei Franse radiostation te Ouled-Fayet, bij Algiers, is vanmorgen door een bom ontploffing beschadigd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1