Herhaling van beschuldigingen aan adres van Hoogovens Rozenburg kan niet braak blijven liggen AGENDA 3 Kort en bondig* V TWEEDE-KAMERDEBAT OVER DE REGERINGSVERKLARING ra Morgen opklaringen NAAIMACHINES Prijzenbeschikking voor consumptiemelk ingetrokken Een jaar en 4 maanden geëist voor kerkdiefstal Arrestant vrijgelaten 1S0 Suf VRIJDAG 6 JANUARI 1961 2 BURGEMEESTER VAN WALSUM: TUSSIPECT hoestsiroop werkt slijmoplossend Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk TUSSIPECT hoestsiroop verlicht de ademhaling TUSSIPECT hoestsiroop veilig voor kinderen De Socrates-affaire Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken Nieuw Tweede Kamerlid GRETHA DE BRUDN 3d S3 In lijn nieuwjaarsrede heeft burgemeester Van YValsum allereerst de affaire ran het staalbedrijf onder de loep genomen. Door toe te treden tot de Staalstudie Stich ting aldus burgemeester Van Walsum bij de aanvang van de gemeenteraadszitting van gistermiddag zjjn Hoogovens gaan deelnemen aan het onderzoek naar de vraag, of er in ons land plaats is voor een tweede hoogoven- en staalbedrijf en wel op Rozenburg. Aangenomen mag worden, dat dit ook voor de Hoogovens de mogelijk heid inhield voor een bevestigende beantwoording van deze vraag. Immers wanneer voor Hoogovens bjj voorbaat had vastgestaan, dat het antwoord negatief zou moeten zijn, had het geen zin gehad aan deze studie deel te nemen en zou het zelfs nauwelijks fatsoenlijk zijn geweest dit toch te doen. En hetzelfde geldt, zo vervolgde de burgemeester, voor het deelnemen aan het onderzoek onder leiding van prof. Van Berkum, dat ter hand genomen is nadat de Staalstudiestichting was vast gelopen. Dat onderzoek toch had alleen zin, wanneer de mogelijkheid werd opengehouden, dat het zou kunnen resulteren in de conclusie, dat er plaats is voor een tweede hoogoven- en staal bedrijf en dat Rozenburg daarvoor de aangewezen vestigingsplaats is. Wanneer men er reeds bij voorbaat van overtuigd is, dat dit niet het geval is, begeeft men zich niet in zulk een onder zoek, tenzij bij wijze van tactische ma noeuvre of omdat men de hoop heeft an deren te doen delen in de verantwoorde lijkheid voor een reeds gevestigd negatief oordeeL Welnu, eerst door het vaststellen van de conclusies van het onderzoek van de commissie-Van Berkum is komen vast te staan, dat de Hoogovens althans voor het tegenwoordige tot een negatieve beslissing waren gekomen en dat is pas op 9 de cember 1960 algemeen bekend geworden. Dit betekent, aldus de burgemeester, dat Rotterdam eerst omstreeks dat tijdstip aan de weet is gekomen, dat het wat Rozenburg betreft niet op de Hoogovens behoefde te rekenen. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben besloten tot de intrekking van de prijzenbeschik- king consumptiemelk 1960. Dit blijkt uit een beschikking in de Staatscourant van donderdag. De ministers verwachten, dat alle be langhebbenden uit het betrokken bedrijfs leven zich aan de regels van het prijs- stabilisatiebeleid van de regering zullen houden en met name. dat zij geen andere prijsverhogingen zullen toepassen dan die, welke na voorafgaand overleg tussen het Produktschap voor Zuivel en de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij toelaatbaar worden geacht, zo deelt het ministerie van Economische Za ken mee. Advertentie Onbehoorlijk optreden Nu kan men wel zeggen, dat Rotterdam tegenover Hoogovens in geen enkel op zicht gebonden was en intussen vrij over het terrein had kunnen beschikken en het dus ook aan eventuele andere gegadigden ter beschikking had kunnen stellen. Dit moge formeel wellicht waar zijn, maar ik geloof, vervolgde mr. Van Walsum, dat men Rotterdam, wanneer het zo gehan deld had, een onbehoorlijk optreden had kunnen verwijten. Wanneer men weet, dat er serieuze besprekingen gaande zijn, waarbij een bepaald terrein is betrokken, gaat men toch dat terrein niet zonder waarschuwing en zonder nader overleg aan derden afstaan. De gemeente Rotterdam heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat wan neer er op Rozenburg een hoogoven- en staalbedrijf zou komen, het uit een oog punt van nationaal belang wenselijk zou zijn, dat Hoogovens daarbij in enigerlei vorm zouden worden betrokken. En dit impliceerde dat niets definitiefs zou wor den ondernomen vóór de hoogovens hun standpunt zouden hebben bepaald. Wel of geen opzet Nu zou men kunnen stellen, dat in het bezigen van de uitdrukking „aan het lijn tje houden" opgesloten ligt het verwijt, dat Hoogovens opzettelijk hun beslissing, althans de openbaarmaking daarvan ver traagd hebben. Het kan, zei de burge meester, moeilijk ontkend worden, dat de publikatie van de uitbreidingsplannen van Hoogovens een paar dagen na het bekend worden van de beslissing ten aanzien van Rozenburg aan die gedachte voedsel zou kunnen geven. Ik ontken overigens, dat het aan het lijntje houden noodzakelijker wijs met opzet is gebeurd. Ook zonder opzet kan hetzelfde worden bereikt. Maar wel durf ik te stellen, dat Hoogovens zon der zichzelf geweld aan te doen of in ge wetensconflicten te geraken op een veel vroeger tijdstip tot deze beslissing hadden kunnen komen. De Hoogovens, aldus mr. Van Walsum, zullen toch niet willen ont kennen dat zij voor zichzelf allang tot de overtuiging waren gekomen, dat een twee de hoogoven- en staalbedrijf naar hun oordeel noch in het belang van hun onder neming, noch in dat van de nationale eco nomie is? Wie heeft visie? Voor Ons valt de nadruk op het feit, dat wij thans weten waar wij aan toe zijn. Het besluit van Hoogovens moge voor ons teleurstellend zijn, er is geen enkele reden hen hierover hard te vallen. Zij zijn vrij te beslissen naar de ene of naar de andere richting. Zeker men kan de vraag opperen of zij wel voldoende vi sie hebben opgebracht en of zij het be lang van hun onderneming en vooral het nationale belang wel juist hebben ge taxeerd, maar dat zijn vragen, die ons als havenexploitanten niet in de eerste plaats raken. c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert Nationaal Jeugdorkest. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Lijmen". Zaterdag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Het Zuiden". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „En zij schaamden zich niet", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Een stem in de mist", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Carthago in vlam men". Iedere ochtend 10.30 en 11.30 u.: Huwelijk Boudewijn en Fabiola, a.l. Luxor Theater: Dagelijks 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „De onzichtbare vijand valt aan", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u., za terdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u., maandag en dinsdag 20.15 en woensdag 14.30 en 20.15 u.: „De zaak M.P.", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Let's make love", 14 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Voor schurken geen genade", 14 i. Studio Theater: Dagelijks 14.15. 19 en 21.15 u., zondag echter 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „Doctor in love", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „Te jong voor liefde", 14 j. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Tot 10 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dirk van Gulik. Dagelijks 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 7 jan. expositie van werken van Hans van Wijk. Dagelijks 917 u„ tevens ma., wo„ vrij. 1820 u. Museum Het Huis Va*n Looy (Kamper laan): Tot 16 januari expositie van de Nederlandse Kring van Tekenaars. Dage lijks 1017 u„ zondag 1417 u. Vishal: Tot 9 jan. expositie van werken van De Groep. Dagelijks 1017 u. (tevens ma., wo. en za. 2022 u. Zondags 1317 u.). VRIJDAG 6 JANUARI Rex Theater, 20 u.: „Echt iets voor Conny". City Theater, 20 uur: Officiële opening van het nieuwe theater voor genodigden. ZATERDAG 7 JANUARI City Theater, 19 en 21.30 uur: „Mijn man is bij de F.B.I." Rex Theater, 20 u.: „Echt iets voor Conny". Patronaatsgebouw, 20 u„ Kinderoperette „Het Rozenprinsesje". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De zoon van de Maharadja". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas W.B. Theater, 20 u.: „De leeuw van Babyion". Groene Huis, Handenarbeidtentoonstel ling van 19—22 uur. ZATERDAG 7 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De zoon van de Maharadja". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas W.B. Theater, 20 u.: „De leeuw van Babyion". Groene Huis, Handenarbeidtentoonstel- ling 1012, 1417 en 1922 uur. Kinderboerderij, 9.3011.30 en 13.30 15.30 uur. ZATERDAG 7 JANUARI Marquette theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Misdadige meisjes"; zondagmiddag 14.30 uur: „Lassie's grote avontuur". Advertentie Ik zou er, zo vervolgde de burgemees ter, nog eens met een zekere nadruk op willen wijzen, dat wij thans wat dit terrein betreft weer terugkeren in de normale po sitie, die wij als havenbeheerders- hebben. Het is te hopen, dat wij bij het onder zoek, dat wij gaan instellen, niet op de moeilijkheid zullen stuiten dat eventuele geïnteresseerden weerhouden zullen wor den door de wetenschap, dat een vesti ging op Rozenburg of participatie daarin Hoogovens niet welgevallig zou zijn. Er is wel verondersteld, dat Hoogovens dat aan in aanmerking komende buitenlandse staalondernemingen zouden hebben doen blijken. Het is mij persoonlijk niet bekend aldus mr. Van Walsum, of dat inderdaad gebeurd is, ik heb daaromtrent althans geen informaties uit de eerste hand, maar het zou in ieder geval niet passen in de gedachtegang dat Hoogovens aan Rotter dam niets in de weg willen leggen. Het zou bovendien niet juist zijn, omdat het erop zou neerkomen, dat Hoogovens niet slechts voor zichzelf maar ook nog voor anderen zouden beslissen. En met een be roep op het nationale belang zou dat ook niet te rechtvaardigen zijn, omdat het laatste woord daarover niet aan Hoog ovens is. Hoogovens wél Het zal u zijn opgevallen, vervolgde de burgemeester, dat ik tot dusver alleen Hoogovens heb genoemd en niet de Staats mijnen en de Nederlandse Kabelfabrieken die eveneens bij het onderzoek van de commissie Van Berkum betrokken waren en dat niettegenstaande de Hoogovens een en andermaal op de eenstemmigheid met betrekking tot de conclusies hebben gewezen. Ik volsta er mee te verklaren, dat ik redenen heb om aan te nemen, dat Hoogovens niet verstandig doen daar op zo de nadruk te leggen. Men heeft daarover het een en ander in de kranten kunnen lezen, maar ik acht de tijd nog niet gekomen daarop in het openbaar na der in te gaan. Niet braak laten liggen De vraag zou kunnen worden gesteld, of de gemeente Rotterdam het terrein in de Europoort niet zou kunnen reserveren, om dat de commissie-Van Berkum immers de mogelijkheid openhoudt, dat het in de toe komst voor een staalbedrijf zal kunnen dienen. Men kan er rustig op vertrouwen, dat de gemeente Rotterdam niet licht vaardig aan het terrein een andere be stemming zal geven. Maar wanneer het nog tien of twintig jaar of langer braak zal moeten liggen vraagt men meer, dan men van de gemeente Rotterdam als ha venbeheerder mag verlangen. Wanneer het nationaal belang dat zou eisen, ligt het op de weg van de centrale overheid Rotterdam dit mogelijk te maken. Nationale zaak Spreker ging met. het oog op de toe komst op één aspect van de zaak nog nader in en vervolgde: Er is in verschil lende toonaarden gezegd, dat de vraag of er een staalbedrijf op Rozehbürg moet ko men niet uitsluitend een Rotterdamse zaak is, maar in de eerste plaats een natio nale. Men wijst er dan op, dat aan de zaak aspecten zitten, waarvoor de centra le overheid zich behoort te interesseren en noemt in dat verband de planologische gevolgen, de agglomererende werking, de gevaren voor de volksgezondheid, de ar beidsvoorziening en de mogelijkheid van overcapaciteit op de Europese markt. Men vraagt zich dit af, maar ook of dit dan niet geldt voor de aangekondigde groot scheepse uitbreiding te IJmuiden. Doen zich daar geen planologische bezwaren voor, zijn daar geen agglomeratieproble men? Komt de volksgezondheid daar niet in het gedrang? Levert de arbeidsvoorzie ning daar geen moeilijkheden op? En kan daar het ontstaan van een overcapaciteit op de Europese markt niet bevorderd wor den? Men zou zo zeggen, aldus mr. Van Wal sum, dat hier het „gelijke monniken, ge lijke kappen" van toepassing zou moeten zijn. En waarom komt men op deze gron den alleen in het geweer bij deze vestiging en niet bij andere? Is hier de omvang beslissend? En is het ondenkbaar dat op deze punten een zekere spreiding, waar voor men immers tegenwoordig nogal ge voelig is, juist zijn voordelen zou kunnen hebben? Het is onaanvaardbaar in een in cidenteel geval op maatregelen aan te dringen, die een wettelijke grondslag mis sen en niet algemeen worden toegepast. Woningbouw de schuld De arbeidsvoorziening is inderdaad een reëel probleem. Maar in het bestel, waar onder wij leven, zal men de beslissing of een vestiging desondanks te wagen is aan de ondernemers moeten overlaten. Boven dien is het duidelijk dat dit probleem al leen op te lossen is, wanneer de migratie Advertentie De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. L. van den Berge, heeft een 44-jarige Amsterdamse postze gelhandelaar wegens diefstal van f 10 uit een kerk een jaar en vier maanden ge vangenisstraf plus terbeschikkingstelling van de regering geëist. Op zondagmorgen 6 november was de postzegelhandelaar tijdens de dienst door de koster in de sacristie van de r.k. kerk aan de James Wattstraat in Amsterdam oost aangetroffen. Bij de fouillering door de politie had verdachte in zijn rechter- broekzak een hoeveelheid klein geld, waarbij 151 losse centen, terwijl hij in zijn linkerhand een tientje verborgen hield. In de kluis stond geen enkel busje meer op zijn plaats en uit een der busjes was een tientje verdwenen. De officier van Justitie memoreerde in zijn requisitoir het strafblad van deze ver dachte: veertien vonnissen, waaronder tal van kerkdiefstallen. Hij is een specialist op het gebied van diefstallen uit kerken. Hij wordt thans ook nog in Haarlem en Velsen gezocht, verdacht van kerkdiefstal len. De verdediger achtte de diefstal niet be wezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak op 19 januari. Burgemeester Van Walsum naar de gebieden, waar de behoefte aan arbeidskrachten het meest dreigend is niet afgeremd maar bevorderd wordt. In dit opzicht wreekt zich de woningbouwpo- litiek, die sedert de oorlog is gevoerd, om dat deze hiermede onvoldoende rekening heeft gehouden en daardoor ten nadele van de grotere groeiende agglomeraties heeft gewerkt. Wenst men daarin geen verande ring te brengen, dan zal men het moeten aanvaarden dat de industriële expansie wordt afgeremd. Niet op Ietten En wat het gevaar van het ontstaan van overcapaciteit op de Europese markt be treft, wil men nu werkelijk dat wij, terwijl andere landen zich dagr niets aan gelegen laten liggen, daar speciaal op gaan letten? Zolang de Kolen- en Staalgemeenschap niet in staat is daartegen maatregelen te treffen, zal men het aan de ondernemer moeten overlaten het risico, dat hij uit dezen hoofde loopt, zelf af te wegen. En ik vraag alweer: Waarom moet dit gevaar speciaal op dit punt in het oog worden gevat en niet op andere terreinen, waar van ik als sprekend voorbeeld zou willen noemen de uitbreiding van de havenfaci liteiten? In de zaak van het staalbedrijf op Ro zenburg heeft de regering zich tot dusver althans niet op het standpunt gesteld, dat er geen plaats is voor een tweede staal bedrijf. Zij heeft integendeel een niet on welwillende houding tegenover deze moge lijkheid aangenomen. Maar zij heeft de verwezenlijking van deze mogelijkheid primair gezien als een zaak van het parti culier initiatief, in ieder geval als een zaak, die uit het bedrijfsleven moet opko men. Zou er een beroep op geldelijke steun van de centrale overheid gedaan worden, dan stelt zij de eis, dat het plan deugde lijk en van voldoende omvang moet zijn. En wanneer in dat geval van buitenlandse deelneming sprake zou zijn, dan wenst zij deze tot een minderheidspositie beperkt te zien. Wordt het plan geheel door het be drijfsleven gefinancierd, dan zal de rege ring het niets in de weg leggen, zelfs wan neer het geheel door buitenlanders zou worden gefinancierd. Zo kan men, meen ik, het standpunt van de regering samen vatten en totnutoe is niet gebleken, dat de regering daarbij niet zou kunnen steunen op een meerderheid in de volksvertegen woordiging. Binnen dit kader hebben wij ons als plaatselijke overheid te bewegen, omdat wij daaraan niets kunnen veranderen en wij zouden te kort schieten, wanneer wij de mogelijkheden, die het ons biedt, niet zou den trachten te gebruiken. Wanneer wij dit doende mede zouden werken aan de ver vulling van een taak van nationale bete kenis, kan dat moeilijk als een bezwaar gevoeld worden. Overheid niet actief genoeg Het zou, aldus de burgemeester, uiterst bedenkelijk zijn wanneer men een taak, die door een gemeente goed wordt ver vuld, naar de centrale overheid zou willen overbrengen enkel en alleen omdat de betekenis daarvan op nationaal niveau ligt. Dat zou een verschraling van onze bestuurlijke verhoudingen betekenen en bovendien allerminst de waarborg bieden, dat de taak beter zou worden vervuld. Men kan natuurlijk wel de vraag stel len of de regering, wanneer de vestiging van een tweede staalbedrijf als een natio naal belang wordt gezien, met volledige handhaving van haar uitgangspunt in deze zaak niet een wat actievere rol had kunnen spelen. Het lijkt mij dat dit niet onmoge lijk was geweest. Wanneer de regering zich op het hoogste niveau eerder en krachtiger in het overleg had gemengd, zou de gang van zaken wellicht een ande re hebben kunnen zijn. Voor een meer sti muierend en coördinerend optreden zou er naar alle waarschijnlijkheid wel ruimte zijn geweest. Het is, zo besloot de burge meester, intussen denkbaar, dat de re gering de vestiging van een tweede staal bedrijf wel van belang heeft geacht maar niet zo dringend, dat zij het initiatief niet aan het bedrijfsleven kon overlaten. Doch ook in dit geval zou, gelijk de uitkomst bewijst, een wat grotere activiteit nuttig hebben kunnen zijn. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE P N R P I grote HOUTSTRAAT 181 ïn «CL TEL. 14444 De 28-jarige in Castricum wonende kan toorbediende en medewerker van de fail liet verklaarde n.v. Socrates P.R.B., die dinsdag werd aangehouden onder verden king van valsheid in geschrifte of mede plichtigheid daaraan, is vandaag, nadat hij aan de officier van Justitie was voorge leid. op vrije voeten gesteld. Er is een pro cesverbaal tegen hem opgemaakt. Hij zou betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van het taxatierapport be treffende een weilandje in Hengelo, dat de n.v. Socrates voor ongeveer 80.000 heeft aangekocht, doch in het voorlopige koop contract werd gewaardeerd op een half miljoen gulden. Later verkreeg men op deze akte een hypothecaire lening van ongeveer driekwart miljoen gulden. In verband met deze transactie werd de Goudse zakenman H. E. W. reeds eerder aangehouden. De 71-jarige makelaar die de akte opmaakte, is inmiddels overleden. Hij heeft nog een verklaring tegenover de politie kunnen afleggen. In de vergadering van de Centrale Com missie voor Georganiseerd overleg in Ambtenarenzaken is overeenstemming be reikt over een ontwerp-besluit inzake aan vulling van het Bezoldigingsreglement Noodwachtambtenaren, 'n ontwerp-besluit tot wijziging van het Ambtenarenregle ment Noodwachters en het Arbeidsover- eenkomstenbesluit Noodwachters alsmede een ontwerp-besluit inzake vaststelling van de Regeling Vergoeding Opleidings- kosten Politieambtenaren. Een voorlopige bespreking is gehouden over voorstellen tot verbetering van de sa lariëring der verplegenden en leerling- verplegenden. De besprekingen over de verdeling van het restant van het bij de jongste sala risonderhandelingen beschikbaar gestelde bedrag van 1,2 pet. van de salarislast voor de verdere verbetering van de positie van het overheidspersoneel, werden voortgezet. De vergadering werd gepresidieerd door prof. mr. N. E. H. van Esveld. Johan Bodegravenlaan. De Surinaam se ministerraad heeft besloten de straat in Paramaribo, waaraan het nieuwe Dia- conessenziekenhuis komt te liggen, de Jo han Bodegravenlaan te noemen. Met deze geste wil men dank betuigen voor hetgeen de heer Bodegraven heeft gedaan ten be hoeve van de inzamelingsactie „Viermaal Z-N" voor de bouw van het Diaconessen- ziekenhuis. Opnieuw gezocht. De officier van Justitie te Dordrecht heeft de aanhouding verzocht van een meubelhandelaar uit Zwijndrecht, die spoorloos verdwenen is met meeneming van een door hem gehuur de auto. Hij werd indertijd tot 2V2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. omdat hij kans gezien had voor bijna een half mil joen gulden van verschillende mensen los te krijgen. Hij was voorwaardelijk in vrij heid gesteld en had een betrekking als vertegenwoordiger in muziekautomaten. Hij zou nu zijn werkgever voor 3500 gulden benadeeld hebben. (Vervolg van pag. I) De oorzaak van de kabinetscrisis is in het debat over de regeringsverklaring niet onthuld. Alleen prof. Oud zei duidelijk dat de crisis was ontstaan door een con flict tussen de A.R.-fractie en de A.R.- bewindslieden als gevolg van botsende persoonlijke verhoudingen. Staatkundig had hij daarom het dreigen met aftreden van minister Van Aartsen onverstandig ge vonden. Maar als een minister onverstan dig handelt, is dat geen vrijbrief voor de A.R.-fractie ook onverstandig te handelen. Prof. Oud zei verheugd te zijn dat de inwendige moeilijkheden in de A.R. „schij nen" te zijn opgelost. Het woord „schij nen" verwekte een algemeen gelach. Maar dr. Bruins Slot gaf de verzekering dat de vrede in de zakelijke kwestie is her steld. De moeilijkheden in de A.R.-partij zijn een inwendige aangelegenheid, waar bij wij prof. Oud als onpartijdige arbiter niet nodig hebben, zei hij. Natuurlijk heeft de oppositie de gelegen heid aangegrepen het kabinet-De Quay te veroordelen. Mr. Burger begon met de ministers achter de regeringstafel een gelukkig 1961 toe te wensen, maar hij voegde eraan toe, dat zij er verstandig aan zouden doen dat geluk niet achter de groene tafel te zoeken. Hij noemde het kabinet, dat de leuze zou voeren „na ons de zondvloed", conservatief en onsociaal. Daarom verklaarde hij nog eens dat de P.v.d.A. het voortduren van het kabinet- De Quay ongewenst acht. Toch denkt het kabinet opnieuw breed te zitten. Maar hoe veel jaren zal het kosten, aldus mr. Bur ger om het vertrouwen in het overheids gezag te herstellen dat door dit kabinet grondig is ondermijnd., Uit de regeringsverklaring blijkt vol gens de leider van de oppositie niet waar om het kabinet van zijn voornemen af te treden is terug gekomen. „Er is binnens kamers wat afgekonkeld en daarom blij ven we maar," staat er in de regerings verklaring. Er blijkt niet uit dat over al lerlei geschilpunten als de kinderbijslag verzekering en de Mammoetwet zekerheid is verkregen. De onzekerheid van het be leid duurt dus voort. Terwijl de P.v.d.A. nooit en nergens in de gelegenheid is gesteld kenbaar te ma ken of zij aan de regering wil deelnemen, ging het mr. Burger te ver dat prof. De Gaay Fortman als informateur de op dracht heeft aanvaard de mogelijkheden te onderzoeken van een kabinet met de zelfde politieke samenstelling. Informateur verantwoordelijk Prof. Oud wees erop dat, als de Ko ningin een opdracht geeft, deze voort komt uit de haar verstrekte adviezen. Voor het aanvaarden van de opdracht is de informateur verantwoordelijk. Mi nister-president De Quay herinnerde er aan dat mr. Burger in 1955 een derge lijke opdracht had aanvaard en prof. Oud merkte op dat de opdracht blijk baar juist is geweest, want het is in derdaad gelukt de kabinetscrisis op die manier spoedig op te lossen. Natuurlijk is het best mogelijk dat die oplossing mr. Burger niet bevalt. Op de vraag van mr. Burger of in juni de belastingverlaging of de uitbreiding van de woningbouw voorrang krijgt, antwoord de prof. De Quay dat die twee maatre gelen los van elkaar staan. De belasting verlaging hangt af van conjuncturele om standigheden, de uitbreiding van de wo ningbouw van de spanning op de bouw markt. De woningbouw is niet een finan ciële kwestie. Het gaat erom of er vol doende arbeidskrachten en materialen zul len zijn om meer woningen te bouwen. Tijdens het debat zat naast minister-pre sident De Quay een vertegenwoordiger van iedere partij, die in het kabinet ver tegenwoordigd is, namelijk de ministers Cals (K.V.P.), Korthals (V.V.D.), Beer man (C.H.U.) en Van Aartsen (A.R.). In de loges woonden de heer en mevrouw De Gaay Fortman met hun zoon en een van de dochters het debat bij. In de avondvergadering zag men naast prof. De Gaay Fortman, staatssecretaris Rool- vink zitten, terwijl ook de heer Van Mas- trigt, voorzitter van het C.N.V., in de lo ges aanwezig was. Na afloop van het debat over de rege ringsverklaring was dr. Bruins Slot de eerste die prof. De Quay de hand drukte en de heer Van Eibergen reikte minister Van Aartsen de hand. Uiterlijk was alles weer pais en vree. Het belangrijkste in het debat is eigen lijk de verklaring geweest van de minis ter-president dat hij binnen afzienbare tijd geen nieuwe moeilijkheden verwacht, ook niet over precaire kwesties als Mam moetwet en kinderbijslagverzekering. Een lange rij Kamerleden drukte de ministers de hand. Alleen de socialisten deden daar niet aan mee. Zij blijven in de oppositie. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft de heer S. Schagen (P.v.d.A.) te Beemster benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vakature-Hofstra. De heer Schagen zal zijn benoeming aan vaarden. Advertentie SPECIALE AANBIEDING Pullovers, vanaf 9.75 Meisjes- en Damespantalons vanaf 9.75 Bloeses, vanaf5. Coats, vanaf 25. Jacks, vanaf 9.75 Bontlaarsjes, wit en beige 15 SPORTMAGAZIJN Twtinderslaan 7-9 Haarlem - Telefoon 1.5116 Uw wagen parkeert u voor de deur Het K.N.M.I. deelt mede: Eén depres sie, dje gisteren boven het zeegebied ten zuiden van IJsland lag, trok in de afgelo pen nacht met toenemende snelheid en groter wordende activiteit over Schotland naar de Noordzee. Zij deed de wind in ons land tot stormachtig toenemen, terwijl het front in de vroege ochtend met regen en in het noorden ook met natte sneeuw pas seerde. De depressiekern zal dicht langs of over ons land naar Duitsland trekken, waardoor de wind in ons land naar noord west tot noord zal draaien. Vooral aanvan kelijk zullen op vele plaatsen buien vallen, maar morgen zal de buiigheid afnemen en zullen opklaringen voorkomen onder in vloed van een rug van hoge druk, die over de Britse eilanden naderbij komt. In de temperaturen komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Zaterdag 7 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.46 uur. Maan op 22.42 uur, onder 11.15 uur. Maanstanden 10 Jan. 4.03 uur laatste kwartier. 16 jan. 22.30 uur nieuwe maan. 23 jan. 17.14 uur eerste kwartier. 31 tan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 6 januari Hoog water 6.20 en 18.30 uur. Laag water 2 02 en 14.15 uur. Zaterdag 7 januari Hoog water 6.54 en 19.09 uur. Laag water 2.30 en 14.50 uur. iel hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen w t 3 binnen- en buitenland. 2 g Neerslag: laatste 24 uur. 5c! SU 3 Den Helder sneeuw z 2 Ypenburg zwaar new zzw 4 5 Vlissingen half tiew zzw 6 5 Eelde regen zzo 2 De Biit regen zzw 6 3 Twente sneeuw z 5 2 Eindhoven regen zzw 4 Zd-Limburg regen zzw 5 2 Helsinki sneeuw windst. 3 7 Stockholm sneeuw o -1 0,4 Oslo geheet heu w 0 4 Kopenhagen geheel bew zw 3 2 Aberdeen regen nno 3 6 Londen licht bew wzw 6 7 Amsterdam zwaar bew zzw 3 Brussel regen z 5 4 Luxemburg sneeuw zzw 3 2 Parijs half bew. wzw 7 5 Bordeaux geheet bew zzw 9 0,2 Grenoble geheel ne,t windst. 2 Nice licht bew. nnw 13 0 Berlijn licht bew. z 4 0,4 Frankfort geheel bew z 7 0,3 München half bew. zzo 3 0 Zürich geheel bew zo 3 2 Genève zwaar hew z 5 0 Locarno geheel bew ono 3 0 Wenen onbewolkt z 6 0 Innsbruck licht bew windst. 0 0,1 Athene regen zw Rome half bew windst 13 0,4 Ajaccio onbewolkf O 11 4 Madrid onbewolkt windst 10 0 Mal lores licht bew. windst 15 0 Lissabon onbewolkt nnw 14 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2