Stakingen en demonstraties in België beginnen af te nemen Geruchten over schikking blijven aanhouden Voeltuzicn Macmillan gaat deze maand op bezoek bij De Gaulle i ik zie meer ih 'h aristona W Wereldnieuws ^jsjsari vmsmite Brits beraad over hulp aan Belgische stakers Belgische lading wordt in Amsterdam bewaard Buurjongen zou Sandra Pickering vermoord hebben Wilde staking op Britse luchthaven afgelopen Afrikaanse waarschuwing aan UNO over Kongo door Dr. R. van Egmond €)p de ^Praatotcel VRIJDAG 6 JANUARI 1961 3 Als Brussel bezwaar heeft komt Londen in last i Elias (Van onze correspondent) BRUSSEL, Het is gisteren een rustige dag geweest, zelfs in de Kamer waar de behandeling van de Eenheidswet is voortgezet en waar, op verzoek van de socia listen, is besloten ook vanmiddag bijeen te komen. De wandelgangen van de Kamer gonsden van geruchten, als gevolg van de omstandigheid dat de Koning zyn raad plegingen voortzet. Nadat hij woensdagavond zowel premier Eyskens als Collard, de voorzitter van de socialistische partij, had ontvangen op het paleis te Laeken, heeft h(j gisteren gesproken met de voorzitters van de liberale partij en van de rooms- katholieke volksparty, de minister van Binnenlandse Zaken Lefèbvre, en daarna weer met de eerste-minister. Professor Eyskens heeft onomwonden verklaard dat de geruchten over een driepartyen-regering ongegrond zijn en dat hjj met de Koning daarover niet heeft gesproken. Naar het schijnt is in het begin van de staking wel een ogenblik overwogen even tueel socialisten in de regering op te ne men, wanneer r'eze daartoe tenminste be reid zouden zijn zonder voorafgaande ver vroegde verkiezingen. Zodra de stakingen echter begonnen te verlopen en de rege ring bij iedere motie in de Kamer een redelijke meerderheid kreeg, voelde de rooms-katholieke Volkspartij steeds min der voor een dergelijke wijze van hande len, die zij als een capitulatie beschouwt. De rooms-katholieke senator Breyne, die de hoofdartikelen schrijft van het dag blad „De Nieuwe Gids", het spreekorg- gaan van de Christelijke Volkspartij heeft de positie van de CVP duidelijk uiteen gezet: Eerst eindigen van de staking en afhandeling van de Eenheidswet en dan pas eventuele besprekingen met de socia listen over een mogelijk deelnemen aan de regeringsverantwoordelijkheid. De CVP ziet namelijk zeer wel in, dat het toch niet mogelijk is nog twee jaar voort te gaan (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse kabinet heeft donderdag de kwestie van de door het Britse verbond van vakverenigingen (T.U.C.), aan het Belgische Algemeen Ver bond van Vakverenigingen aangeboden le ning van 50.000 pond besproken. Indien de Belgische regering bezwaren mocht heb ben tegen dergelijke hulp op grote schaal, zijn er moeilijkheden te verwachten. Voor de transactie is de goedkeuring nodig van het Britse departement van Financiën. Tot nu toe heeft het T.U.C. nog geen ver zoek tot overmaking van het bedrag naar Brussel ingediend. (UPI) Naar verluidt zouden de leden van het Britse kabinet onderling van me ning verschillen over de kwestie. Ver scheidene ministers verklaarden zich té gen het geven van toestemming, hetgeen zou neerkomen op „hulpverlening in een politieke staking". Anderen waarschuw den echter tegen elk actie Welke de bon den zou kunnen misnoegen, aldus werd vernomen. De Britse regering heeft haar bezorgd heid uitgedrukt tegenover het TUC en het verzocht van zijn voornemen af te zien. De regering bemoeide zich met deze zaak nadat de Belgische regering het TUC be schuldigd had van inmenging in de Belgi sche politieke aangelegenheden. De rege ring staat voor een dilemma. Als zij haar fiat geeft zal dit nadelige gevolgen hebben voor de Brits-Belgische betrekkingen, ont houdt zij haar goedkeuring, dan komen de goede relaties tot het TUC op het spel te staan. De Amsterdamse havenarbeiders ver werken geen voor België bestemde ladin gen. Op deze wijze hebben zij zich solidair verklaard met hun stakende Belgische collega's. De bona fide vakbonden hebben een regeling getroffen met de Scheepvaart vereniging-Noord. Overeengekomen werd dat voor België bestemde lading wel wordt gelost, maar in afwachting van de ophef fing van de Belgische staking in lichters zal worden opgeslagen. Het gaat niet om grote hoeveelheden. „Besmette" schepen zijn nog niet in de Amsterdamse haven gearriveerd. Tn het dorpje Sapcote in Midden-Enge- land is gisteren de zeventienjarige Britse landarbeider Rodney Baile, gea*rresteerd De politie meent dat hij schuldig is aan de moord op de zestienjarige Sandra Picke ring, wier lijk maandag werd aangetrof fen. De arrestant woont in dezelfde straat van het dorp Sapcote als de om het leven gebrachte Sandra en haar familie. Het lichaam van het meisje werd op een paar honderd meter van Sandra's ouder lijke woning door haar moeder en haar achttienjarige vriend Holmes gevonden. met een oppositie van veertig percent in de Kamer. Opmerkelijk is het in ieder geval dat Collard, die gisteravond voor de Belgische Franstalige televisie in het maandelijks halfuur „De stem van het socialisme" een rede zou houden, verstek heeft laten gaan. Inplaats daarvan kreeg men de pin-up van de partij te zien, die met twee bebrilde intellectuelen discussieerde over de recht matigheid van de stakingen, zich daar bij rijkelijk bedienend van citaten uit het steeds meer naar links afzakkende Fran se weekblad L'Express. Schelden in de Kamer In de Kamer hebben de dagelijkse scheldpartijen niet ontbroken. .Zij hadden deze keer de veiligheid van de staatsbur ger, inclusief Kamerlid, tot onderwerp. Een socialistische afgevaardigde tekende verzet aan tegen het feit, dat gendarmes stakers de broek hadden uitgetrokken om ze het vluchten te beletten. Een ander so cialistisch Kamerlid, advocaat van beroep, gaf verslag van de behandeling welke zijn cliënten van de rijksveldwacht hadden moeten ondergaan en hijzelf van de rech ter van instructie. De minister van Justi tie tikte hem daarbij op de vingers door te zeggen dat hij zich in dat geval tot de Deken van de Orde van Advocaten Advertentie ,vicc.iNr\ a rvTÉTTuvö Ticipciï Pr* dia' g C\cWm>~ - krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in vor ICr.'NrV O rui IJ! I\J lltlJJUIII 1-' Z.IJ» 'VICCIHV n®# leïen hflti!"11' kicspum Jaesb *nep, MEENK'S POEDER Poeders tegen hoofd, diarrhee, influenza, rh gevatte kou. periodiel krijgbaat io etuis me Er zijn Meenk's (kiespijn, hoest, griep. koortsigheid bij r„enz. enz. Ver poeders maar ook in tii|guaai iu jen handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist Jtteenk's ook tn ncür prijs Ite krijgb een h verschMëncW^t; ■rhnoino Vraao moest wenden. Een CVP-er protesteerde tegen het feit dat er een aanslag was gepleegd op het huis van een andere rooms- katholieke volksvertegenwoordiger. Dit was voor de heer Van Eynde reden zich mateloos op te winden, uit zijn bank te lopen, voor de CVP-er te gaan staan en te vragen wat deze van hem wilde enzo voort. De boden vormden snel een kordon om de beide mannen en Van Eynde mocht (nadat de voorzitter luid timmerend met zijn liniaal had gezegd: „Meneer Van Eynde, ik heb de laatste weken van u meer goedgevonden dan ik ooit van mijn eigen kinderen, toen ze nog klein waren, heb getolereerd") op het podium om daar vijf minuten gebrulde de magogie weg te geven. Daarna ging het debat over de Eenheidswet rustig verder. De regering zag donderdagavond een mo tie van vertrouwen in haar beleid met 116 tegen 82 stemmen, bij twee onthou dingen, aanvaard. De steden Brussel en Antwerpen heb ben hun dagelijkse betoging gehad. Die van Brussel telde ongeveer tweeduizend mannen en vrouwen waarbij vele studen ten, die op het beursplein op straat ging- gen zitten nadat zij van de Grote Markt waren verdreven. Die van Antwerpen be stond weer uit vier stoeten, die zich nog al rustig hebben gehouden. Alleen werd een politieauto met stenen bekogeld, doch die kon spoedig worden ontzet. Rust in Vlaanderen „Er kan niet meer worden gesproken van een georganiseerde staking in het noor den van het land, zo heeft het kabinet van de eerste-minister gisteravond meegedeeld. In een communiqué wordt verder gezegd, dat er een algemene hervatting van het werk is waargenomen in de industrieën in Vlaanderen. „Ook in Wallonië is er een sterke wil tot hervatting van het werk", aldus de officiële mededeling, waarin ten slotte wordt gezegd, dat er voorts een al gemene tendentie tot beëindiging van de staking bij de openbare diensten is. De officiële mededeling volgde op een aantal berichten uit vele Belgische steden, dat meer en meer stakers, zowel in de over heidsinstellingen als bij particuliere be drijven, aan het werk gaan. Ook het goe derenverkeer per spoor kwam weer op grotere schaal op gang. Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan, verge zeld van zijn echtgenote Lady Dorothy, zal gedurende het weekeinde van 28 en 29 januari de gast zijn van president en ma dame De Gaulle op het kasteel Rambouil- let. Dit is de eerste ontmoeting tussen beide regeringsleiders sinds de mislukking van de topconferentie van mei 1960. Mac millan zal niet door andere ministers of adviseurs worden vergezeld, zodat er sprake zal kunnen zijn van een volkomen informele gedachtenwisseling, welke van groot belang is met het oog op de alge mene wereldsituatie, en speciaal op het optreden van de nieuwe Amerikaanse pre sident. Maemillans bezoek opent een serie be sprekingen, welke de Britse premier in de komende maanden op het hoogste niveau zal voeren om de regeringsleiders te pol sen inzake nieuw contact met de Sovjet- Unie. Het valt ruim een week voordat bondskanselier Adenauer in Parijs wordt verwacht en voor de conferentie van de zes E.E.G.-landen zal beginnen. Verwacht wordt dat Macmillan en Adenauer elkaar in februari in Bonn of Londen zullen ont moeten. Dr. Adenauer zal voor maart een bezoek aan Londen brengen. Een van de belangrijkste onderwerpen welke Macmil lan met De Gaulle zal aansnijden, is samenwerking tussen de zes E.E.G.-lan den en de zeven EVA-landen. De Britse regering spant zich erg in om een uitweg te vinden voor het tussen hen bestaande dilemma. Londen is sinds de mislukking van liet tapgesprek meer dan ooit vah mening dat een economische breuk in Europa politiek ontoelaatbaar is, maar be schouwt De Gaulle als voornaamste strui kelblok voor een nauwer economisch sa mengaan tussen Groot-Brittannië en het vasteland. Londen verlangt een brug te slaan naar de zes, zonder dat de belangen van het Gemenebest worden geschaad, en zonder zich veel te binden aan het conti nent, dat Groot-Brittannië eeuwenlang en niet geheel ten onrechte als een poli tiek wespennest heeft beschouwd. Enige tijd geleden, toen de as Bonn-Parijs min der hecht bleek dan lang het geval was werd gehoopt dat Adenauer in staat zou zijn de Franse president te vermurwen. TV met een wèlverzorgd uiterlijk... Inderdaad het uiterlijk van een ARISTONA is welverzorgd En het technisch innerlijk mag er ook wezen Vandaar dat stabiele beeld en dat heldere geluid. Iederéén ziet meer in 'n ARISTONA! z r o o mtotia IN ÉÉN WOORD: FANTASTI S C Ht radio - televisie - grammofoons - recor (Van onze correspondent1 LONDEN. De militante minderheid van het technische personeel van Londen Air- port, dat woensdag en donderdag de Lon- dense lucnthaven door een wilde staking nodeloos in chaos heeft gestort, heeft be sloten de arbeid te hervatten. De leiders van deze wilde steking wilden voorkomen dat een algemeen conflict zou uitbreken over de 24-uurs-schorsing van de stakende groep. De diensten van de Britse overzeese luchtvaartmaatschappij, B.O.A.C., zijn in de loop van de avond hervat, nadat onge veer twee dozijn vluchten moesten verval len. B.E.A. kon pas na middernacht weer normaal functioneren. Deze luchtlijn was gedwongen van al haar 136 vluchten naar het vasteland af te zien. Het conflict blijft echter als een zware dreiging boven het Britse luchtvaartbe drijf hangen. De stakers hebben verklaard te willen afwachten, hoe het zal gaan met de loonbesprekingen, welke vandaag her vat worden. CASABLANCA (Marokko) (UPI) De leiders van de delegaties die hebben deel genomen aan de vandaag geëindigde Afrikaanse topconferentie in de Marok kaanse hoofdstad Casablanca, hebben overeenstemming bereikt over een waaijr schuwing die de conferentie aan de UNO zal richten. In deze waarschuwing wil men de Vol kenorganisatie nog één kans geven om Patrice Loemoemba weer als premier in Kongo aan de macht te helpen. Doet de UNO dit niet, dan zullen alle deelnemers aan de Afrikaanse top hun troepen uit Kongo terugtrekken. De conferentie werd bijgewoond door de politieke leiders van de Verenigde Arabi sche Republiek, Marokko, Guinea, Ghana en Mali en vertegenwoordigers van Libye Ceylon en de Algerijnse rebellenregering. De Afrikaanse topconferentie heeft voorts afkeuring uitgesproken over de Franse kernbomproef in de Sahara en steun toegezegd aan de eis tot onafhanke lijkheid van het door België beheerde UNO-mandaatgebied Roeanda-Oeroendi. Dat politiek en moraal niet samen kunnen gaan is een me ning, die gemeengoed dreigt te worden, ook in onze westelijke samenleving. Het is zelfs al zo ver gekomen dat velen, en onder hen ook verscheidene van onze eigen politieke lei ders, moraal en politiek schij nen te beschouwen als zaken die niet samen kunnen gaan, die van elkaar geschei den moeten worden gehouden, zoals de Kerk en de Staat of de vakantie en het werk. Toch is dit een hoogst bedenkelijke misvatting, die aan het gehele streven van het Westen om zich tegen het communisme te handhaven zijn morele funda ment dreigt te ontnemen. „Het doel heiligt de middelen" is altijd het verderfelijke uit gangspunt geweest van het internationale communisme bij zijn streven naar de wereld macht. Zouden wij in het Wes ten hetzelfde gaan doen en het heeft daar veel van dan zou aan onze politiek ieder ho ger gericht streven ontvallen; wij zouden dan handelen uit sluitend uit zelfbehoud en de strijd tussen ons en het com munisme zou worden tot een machtsstrijd zonder meer voor wat ons betrof het commu nisme kon daar tegenover, dan nog altijd een morele recht vaardiging aanvoeren door er op te wijzen dat het streeft naar een maatschappelijke revolutie die allerlei ongerech tigheden wil doen verdwijnen. Het Westen is onderling ver bonden door een vrij los en onoverzichtelijk stelsel van bondgenootschappen waarvan de leiding in hoofdzaak berust bij Washington. Om de kring van de militair verbondenen heen in een wijdere kring van landen die van het Westen min of meer afhankelijk zijn Latijns Amerika bijvoor beeld, of de Philippijnen en daaromheen is er een nóg weer wijdere kring van landen die neutraal tussen het Westen en het Oosten in staan, met regeringen die nu naar deze en dan naar gene zijde over hellen maar die in het alge- POLITIEK EN MORAAL meen met hun sympathieën bepaald niet aan de westelijke kant staan. Om hun vaak agressieve bedoelingen te ver wezenlijken, trachten zij, dik wijls met succes, het Westen en het Oosten tegen elkaar uit te spelen. „Levert gij ons geen wapens", aldus Soekarno, of Nasser, „dan zullen wij ons moeten wenden tot de com munistische landen". En het Westen haast zich om de wa pens te leveren, wapens die straks gebruikt zullen worden tegen de Nederlanders op Nieuw-Guinea of tegen Israel. Oneindig veel sterker zou de westerse positie zijn wanneer men tot het besluit kwam om nimmer wapens te leveren aan zulke landen met agres sieve bedoelingen. Natuurlijk zouden deze zich dan wenden tot de communistische landen om vandaar wapens te krijgen, maar wanneer zij daarin zou den slagen, dan kon het Wes ten aan de communisten ver wijten dat, terwijl zij de vrede prediken, zij, en ook zij alléén, wapens leverden aan landen met oorlogszuchtige bedoe lingen. Terwijl thans, nu som mige westelijke landen die wapens wèl leveren, het Wes ten geen enkel recht van spre ken heeft omdat het datgene doet wat het bij de commu nisten veroordeelt. Wanneer het Westen de we reld wil leiden naar een betere toekomst, zal het niet uitslui tend zijn kracht moeten zoe ken in militaire bondgenoot schappen noch in het steunen van regimes in weinig ont wikkelde landen, die ons als „pro-westers" worden afge spiegeld en die dan wapens en geld ontvangen. Die politiek van het zelfbehoud mist haar morele rechtvaardiging en is bovendien uitermate gevaar lijk, want zij kan van het ene ogenblik op het andere het ge hele Westen in een hachelijk avontuur storten zoals thans in Laos. Voor ons zelfbehoud is zij dus ook niet eens doel matig. Wat het Westen wèl moet doen, is allereerst de hand in eigen boezem steken, de ras discriminaties die het nog kent, tolereert en zelfs bewust toepast, met grote kracht tegengaan. Op grote schaal zijn er zulke discriminaties in Amerika, het land dat het Westen de leiding geeft. Maar op veel kleiner schaal gebeurt er ook in ons land wel zo het een en ander dat dringend om verbetering vraagt, de behui zing van de Ambonezen bij voorbeeld. Of ook de aantrek king van zeer jeugdige, vaak nog onvolgroeide buitenlandse arbeiders voor werk dat te zwaar is voor hun leeftijd. Een zeker niet minder ernstige zaak is het opleven van het anti-semitisme ook in West- europese landen. Zolang de drang naar zelf behoud de enige wezenlijke grondslag vormt van de weste lijke bondgenootschappen en helaas is dat zo zolang is het ook noodzakelijk voor ons eigen kleine en bijzonder geëxposeerde land om elk niet strikt noodzakelijk risico te vermijden. Er kan hier ge makkelijk een belangentegen stelling ontstaan tussen Ame rika, op grote afstand van de Sovjet-Unie gelegen, en ons zelf. Maar dan is het de eerste taak van onze leiders om op het zelfbehoud van Nederland te letten, zo goed als de Ame rikanen zullen letten op dat van Amerika. Het heeft uiteindelijk geen zin om zich te willen opwer pen als de trouwe paladijn van Amerika, die aan alle ver langens van die grote bond genoot. tegemoet komt. Want zou het komen tot een oorlog, dan zullen wij nooit iets an ders zijn dan een vrijwel te verwaarlozen factor in de strijd, een factor die dan ook verwaarloosd zal worden om het even hoe braaf wij ons be toond hadden en hoe volg zaam. Het is daarentegen wèl onze taak om zo goed mogelijk bij te dragen tot de gemeenschap pelijke inspanning op militair gebied. Ook voor ons zelfbe- •houd moet het bondgenoot schap sterk zijn. Wij kunnen, ook als klein land, nog iets meer bijdragen. Wij kunnen, en moeten ook, eisen dat er over onze hoofden heen geen onverantwoorde lijke beslissingen worden ge nomen die straks ook ons kun nen binden. Wij moeten der halve een zekere medezeggen schap hebben die weliswaar nooit groot zal kunnen zijn maar die toch enige invloed heeft. En die invloed moeten wij uitoefenen in een matigen de zin. Het is altijd al gevaar lijk om met vuur te spelen maar het is waanzinnig om met zo verderfelijke wapens als kernbommen en raketten te spelen. Onze invloed kan en moet ook worden aangewend om welbewust aan de moraal weer de plaats te geven in de wes terse politiek, die zij behoort te hebben. Het doel moet ver antwoord zijn, maar ook de middelen om het te bereiken. Verheffing van het levenspeil van de minder ontwikkelde landen is een voortreffelijk doel, dat echter zeker niet be reikt wordt door wapens uit te delen onder de machthebbers van die landen. Nederland kan in de kring van de westelijke bondgenoten propageren, dat de NAVO een vredestaak heeft ten aanzien van de minder ontwikkelde landen, maar zeker geen oorlogstaak. Nederland, bij monde van zijn regering, zijn parlement of zijn pers, kan zich ook uit spreken voor hetgeen het be houd van de vrede kan dienen. Het heeft geen aandeel aan het moeizame overleg over de controle op de kernwapens en het ziet er ook niet naar uit, dat ons land nog eens zal be horen tot de „atoomclub". Maar wij hebben wèl het allergrootste belang bij de uitslag van dat overleg en wij kunnen althans vaststellen dat ook wij er uitermate mee ge diend zijn wanneer de proeven met kernwapens niet worden hervat. Die proeven immers helpen de atmosfeer vergif tigen waarin ook wij moeten leven, om nog maar niet te spreken van het indirecte ge vaar dat zij in de huidige la biele toestand van de wereld kunnen opleveren. Men mene niet, dat het zin loos zou zijn om dergelijke uit spraken als klein land te doen. Het gelijk is niet altijd aan de kant van het aantal en wat hier gezegd wordt, kan ook elders weerklank vinden. Hoe afgestompt het politieke ge weten langzamerhand ook ge worden moge zijn, het zou toch kunnen blijken dat een krach tig beroep op dat geweten weerklank vindt. Het is mis schien nog niet te laat om een nieuwe politiek te gaan op bouwen. die een grondvest heeft in de moraal en die niet stilzwijgend uitgaat van de onvermijdelijkheid van de massale vernietiging. Grillige deerne De publieke belangstelling is een gril lige deerne, die veil als zij is van de ene dag op de andere van object wis selt, zonder daarover enige schaamte te koesteren. Hoe lang is het helemaal gele den dat dat object Brigitte Bardot heette? Zij is al lang verdrongen door Marilyn, die óók alweer in de oubliette geworpen is. Paola heeft haar plaats ingeruimd voor Fabiola, nadat zij zelf eerst Margaret als ik dit zo mag uitdrukken van de troon gestoten had, die op haar beurt die dame uit Monaco, wier naam ik alweer vergeten ben, van haar plaats had ver drongen. Zo gaat dat maar voort. Niemand zal willen ontkennen, dat wat de Nederlandse openbare attentie betreft, Wim Kan uit Aalsmeer de leeuw van Juda uit Addis Abeba heeft verslagen; dat de familie Kennedy haar plaats heeft moe ten ruimen voor de familie Doorsnee en dat professor De Gaay Fortman het licht van Loemoemba heeft verduisterd. U behoeft maar een krant van vorig jaar om deze tijd ter hand te nemen, om te zien hoe grillig onze belangstelling voor mensen en gebeurtenissen is. Ik wed dat u niet meer weet wie de keeper van het Nederlandse elftal in 1950 was, wie Lief- tinck opvolgde als minister van Financiën of wat het Verdrag van Linggadjatti (het naakte) inhield. Het gekke is, dat bepaalde namen en sensaties uit onze prille jeugd ons beter bijblijven dan die van vijf of tien jaar geleden. Dit is een algemeen bekend ver schijnsel, maar het neemt niet weg, dat het gek is.Ik weet nog heel goed dat in mijn jeugd de heer Faillières presi dent van Frankrijk was, maar wie dat vóór de heer Auriol waren weet ik niet meer. De heer Bertling was onze minister van financiën in 1914, maar de naam van Lieftincks opvolger kan ik mij niet her inneren; ik weet zelfs nog hoe mijn onder wijzeres uit de derde klas van de lagere school heette, maar wie was mijn eigen wethouder van financiën vóór de huidige? Zo vergaat het vrijwel iedereen. En nu is het weer zo wonderlijk, dat bijna nie mand daar zijn lesje uit trekt. Dat vrij wel niemand beseft, dat dit zo maar voort gaat en voortgaat. Kunt u zich voorstellen, dat over enige tientallen jaren de meeste mensen niet meer zullen weten wie Vader Drees was, of professor Oud, of de Freule? Om een paar Kamerleden uit mijn tijd te noemen: hoeveel mensen, die op straat langs u gaan, kennen nog de naam van één van de honderd Kamerleden die, in mijn tijd een geduchte rol speelden in onze politiek? Ik denk niet dat namen als Marchant en Kleerekoper de huidige twintigjarigen nog iets zeggen. We behoeven hierover niet bezorgd te zijn. Dit inzicht zou ons bescheidenheid moe ten leren, maar het doet dit niet. Wij blijven ons bekommeren om allerlei din gen en mensen, die voor een vroege ver getelheid bestemd zijn. Wij zelf incluis Praten en doen. De plaatsvervangend chef- staf van het Indonesische leger luite nant-kolonel Gatto Soebroto heeft ge zegd, dat Indonesische ambtenaren en politici te veel praten. „De medsen hebben genoeg van redevoeringen, zij begrijpen ze niet. Zij begrijpen alleen daden en die willen zij zien", zo zei hij. Landbeperking. De Indonesische regering heeft wetten gepubliceerd, volgens wel ke omvang van het land dat een boer mag bezitten, wordt beperkt. Boeren die meer gebied hebben dan thans is toegestaan, moeten binnen drie maan den de regering daarvan op de hoogte brengen. De regering zal beslissen wat er zal gebeuren met het landoverschot „ofschoon de wensen van de daarbij betrokken personen in overweging zul len worden genomen". Professor Schroedinger overleden. De Oos tenrijkse natuurkundige en Nobelprijs winnaar professor Erwin Schroedinger is gisteren in de ouderdom van 74 jaar in Wenen overleden. Professor Schroe dinger ging in 1938 naar de Verenigde Staten en later naar Ierland. Hij keer de in 1956 in Wenen terug. Schroedinger kreeg de Nobelprijs voor natuurkun de in 1933. Op zijn naam staan enige ontdekkingen op het gebied van de kern- leer. twee miljoen Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Amman (Jordanië) heeft gisteren bevestigd, dat de Verenigde Staten Jordanië twee mil joen dollar hebben aangeboden ter fi nanciering van het tweede stadium van het Oost Gher-kanaalproject. Fatale brand. Bij een brand in een huis te Lynn in de Amerikaanse staat Mas sachusetts zijn donderdag een vrouw en zeven kinderen om het leven gekomen. Zes waren eigen kinderen van de om het leven gekomen vrouw, het zevende kind was een zoontje van haar zuster. Een kind werd van de bovenste ver dieping naar beneden gegooid en opge vangen door een buurman. Dit kind is ongedeerd. Nieuw wapen. De Amerikaanse lucht macht heeft een nieuw wapen ontwik keld, uit de reeds bestaande straalbom- menwerper, de B-52. Het nieuwe toe stel, dat wordt aangeduid met B-52 H, wordt door acht straalmotoren voortge dreven en is uitgerust voor het trans port van vier Sky-Bolt-raketten met een kemlading. Schuilkelder. De eerste schuilkelder tegen luchtaanvallen met kernwapens zal de ze zomer in Karlsruhe worden gebouwd. Volgens de plannen van de gemeente zal de kelder slechts uiterlijk gelijkenis vertonen met schuilplaatsen van de af gelopen oorlog. Er zullen 1.400 personen gedurende vier weken kunnen leven, zelfs indien de omgeving met radio-ac tiviteit 'is besmet. De nieuwe schuil kelder zal ruim anderhalf miljoen mark kosten. Nepal. In een proclamatie heeft de koning van Nepal verklaard, dat de poging om de democratie in zijn land van boven af in te voeren gefaald heeft. Volgens de proclamatie zal de vorst nu trachten, een „nieuw bewustzijn" bij het volk te kweken door middel van de „pant- sjayat democratie", via de dorpsraden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3