Zeevaartcommissie IJmond gaat de scheepvaart grootscheeps propageren Zij streeft naar jaarlijkse „Dag van de Scheepvaart" Kwaliteit landbouwprodukten is belangrijk voor afzet MARION, MUZIKALE TIENER Pleintje op de meer GEZELLIG FEEST m no-lron overhemden AARTSEN'S Zindelijkheid Na de kerstboombrand Vooral bij de jeugd belangstelling wekken 5 van Praag BROEKEN erard van Praa Regen, sneeuw en hagel deren u niet! Zangvogels VRIJDAG 6 JANUARI 1961 Medische verzorging tijdens het weekeinde tijdelijk 5.95 2 stuks ƒ11 PLEIN 1945 no. 48 - TELEF. 7549 Vreugdevuur in Heemskerk De elftallen van „Noord" V olkstuindersvereniging in Velsen-Noord Brood- en Banketbakkerij :;p: iiiii ADO-volleybal naar eerste klasse üt I DE ZEEVAARTCOMMISSIE IJMOND gaat dit jaar met kracht de propa ganda voor de zeescheepvaart in de ruimste betekenis van het woord ter hand nemen. De commissie streeft naar het instellen van een jaarlijkse „Dag voor de Scheepvaart" in de IJmond. Die zou dan gehouden kunnen worden op 19 januari, de verjaardag van H.K.H. Prinses Margriet. Deze dag zal het resultaat zijn van gespecialiseerde activiteiten. Als gespecialiseerde activiteiten organiseert de Zeevaartcommissie IJmond thans projectenwedstrijden voor de scholen, een tekenwedstrijd en een fotowedstrijd. Het resultaat hiervan is nog niet bekend op 19 januari aanstaande. Vandaar dat de „Dag van de Scheepvaart" pas in 1962 voor het eerst doorgang kan vinden. Voor de „Dag van de Scheepvaart" wordt gedacht aan een scheepvaarttentoonstelling, vertoning van scheepvaartfilms en Prinses Margriet-feestavonden. De activiteiten van de commissie heb ben ten doel de betekenis van de Neder landse zeescheepvaart in nationaal en in ternationaal verband in het licht te stel len en het Nederlandse volk, in het bij zonder de jeugd, van deze betekenis te doordringen. Dit jaar heeft de Zeevaartcommissie IJmond dus de drie al genoemde activi teiten georganiseerd. Voor de toekomst staan nog meer mogelijkheden op het programma: een jeugd-zeerederij, te star ten op een van de middelbare scholen in de IJmond; sportwedstrijden met prijzen op het gebied van zwemmen, roeien en zeilen; een wedstrijd in modelbouw en het verschaffen van op de scheepvaart betrek king hebbend materiaal aan sanatoria en ziekenhuizen in de IJmond. Tekeningen en projecten Als eerste contact en kennismaking met het onderwijs organiseert de Zeevaart commissie IJmond wedstrijden voor de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen en de eerste en tweede klassen IJMUIDEN Artsen: W. A. Oepts, Zeeweg 295, telef. no. 4023; F. M. van Stekelenburg, Leeu weriklaan 52, tel. 4290; P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, tel. 507. Apotheken: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: mej. J. Winter, Evert- senstraat 3, tel. 5259; mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53. tel. 5053; mej. A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945; mej. E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, telefoon 7949. SANTPOORT Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort-Dorp, telefoon 8510. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-noord, tel. 8284. VELSEN Wijkverpleging: Zuster M. v. Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378: IJmui- den en IJmuiden-Oost; zuster C. E. Th. Man, IJselstraat 23, tel. 8028: IJmuiden- IJmuiden-Oost; zuster G. Lammerts, Cu- raqaostraat 18, Santpoort, tel. K 2560 8756: Santpoort NoordSantpoort-Zuid; zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Vel- sen-Noord, tel. K 25103936: Velsen- NoordVelsen-ZuidDriehuis. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: H. M. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Van zondag morgen tot 's' avonds 12 uur: J. G. Lange, Dreef 3, telefoon 4234. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek v d. Kolk, Zeestraat 27, telefoon 3820. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, telefoon 02512—2240. Apotheken: De Heemskerkse apotheek, Maerelaan 46, telefoon 2490. Kraam- en wijkverpleging Het Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wijkverpleging: zuster Luyting, Prins Bernardlaan 3, Beverwijk, telefoon 4324. Kraamverzorging: zuster Majoor, v. Ol- denborghweg 33, Wijk aan Zee, telefoon 2517—343. CASTRICUM Arts: H. van Nievelt, Burgem. Lommen- straat 10, telefoon 2354. Wijkverpleging: zuster Van Beers, Mient no. 82. telefoon 2967. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes Vinkenbaan 8, telefoon 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, telefoon 2500, is dagelijks van 818 uur en nadien 's'zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend. Advertentie ONZE BEKENDE (met 1 jaar garantie) Kennemerlaan 100 -106 Tel. 5501 van het voortgezet onderwijs in de ge meente Velsen. Deze wedstrijden zijn: een tekenwedstrijd; de bedoeling hiervan is dat elke leerling van een klas één teke ning maakt. De tekeningen worden per klas beoordeeld. Voorts een wedstrijd in het maken van een klassikaal project. Hierbij mag geplakt, geknipt en getekend worden. Een verbindende tekst moet aan wezig zijn. Ook hier wordt het werkstuk per klas beoordeeld. Beide wedstrijden moeten betrekking hebben op de scheep vaart, bijvoorbeeld: de kustvaart, het loodswezen, de vrachtvaart, het reddings wezen, de zeesleepvaart de drijfnetvisserij en de trawlvisserij. Het projectenonderwijs is in het onder wijs een modern element. In alle lessen staat een bepaald onderwerp geruime tijd in het centrum. Het gezamenlijk werken eraan bevordert de sociale vorming van het kind. De door de Zeevaartcommissie IJmond georganiseerde projectenwedstrijd betekent geen extrabelasting voor de leer lingen, maar zal normaal deel uit maken van het onderwijs. Een deskundige jury, bestaande uit de rijksinspecteur voor on derwijs, de gemeentelijk inspecteur van onderwijs en een kunstenaar zullen het werk op zijn kwaliteiten beoordelen. Prijzen Daar de rederijen in ons land van deze actie op de hoogte zijn kunnen de scho len op alle mogelijke medewerking, voor al voor de projectenwedstrijd, rekenen. Daardoor ook kan de commissie aantrek kelijke prijzen ter beschikking stellen, zo als: een reis per vrachtschip met passa giersaccommodatie van Amsterdam naar IJmuiden in klasverband; bezichtiging per klas van een passagiersschip in de Am- In juni 1960 startte de Koninklijke Nederlandse Reedersvereniging met een actie onder de jeugd om die meer „sea- minded" te maken. De Reedersvereni ging is nu ook overgegaan tot de vor ming van koopvaar dij comité' s in het gehele land. Ook in de IJmond is een dergelijke commissie opgericht, de Zee vaartcommissie IJmond. Deze houdt zich niet alleen met de koopvaardij bezig, maar met zeescheepvoart in het algemeen, omdat die met alle facetten met de IJmond is verbonden. In de commissie hebben zitting per sonen uit onderwijs-, jeugd- en scheep vaartkringen. De Zeevaartcommissie IJmond werd opgericht op 13 december jongstleden, vooral dank zij de activi teit van kapitein P. A. de Groote uit Santpoort, oud-gezagvoer der van de „Johan van Oldebamevelt"In bijgaand artikel kan men over de plannen van de commissie meer lezen; plannen, die elders in ons land al navolging hebben gevonden of zullen vinden. sterdamse haven; bijwoning per klas van de bouw van een groot zeeschip op een scheepswerf te Amsterdam; bezichtiging van een moderne IJmuidense vries- of hektrawler en mogelijk een tocht met een van beide schepen op de Noordzee; be zichtiging van een grote IJmuidense zee sleper en eveneens zo mogelijk een vaar tocht met dit schip op zee. De commissie hoopt hiermee de afstand tussen school en maatschappij, in dit geval dus de scheepvaart, kleiner te maken. Getracht zal worden een tentoon stelling te houden van het ingezonden werk. Fotowedstrijd Aansluitend op de actie voor de zee vaart op de scholen in Velsen in januari en februari wil de Zeevaartcommissie IJ mond een fotowedstrijd houden, waaraan elke inwoner van de IJmond (Velsen, Be verwijk en Heemskerk) kan meedoen. Het onderwerp van de foto's moet natuurlijk liggen op het gebied van de scheepvaart. Er zijn drie hoofdprijzen, elk bestaande uit een zeereis per vrachtschip met pas sagiersaccommodatie van Amsterdam naar Hamburg v.v. of van Amsterdam naar de Engelse zuidkust (elke reis voor twee personen). De foto's kunnen voor 1 maart aanstaande worden ingeleverd bij G. J. Kwakkel, Lijsterlaan 5, IJmuiden- Oost en W. Neehus, Lange Nieuwstraat 353, IJmuiden. Cees van der Meulen, G. J. Kwakkel en S. Keesman zullen de jury voor de fotowedstrijd vormen. Voor de vakgroepen akkerbouwers en veelhöuders van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, afdeling Velsen en omstreken en de LTB-afdelingen uit Beverwijk en Heemskerk heeft de provinciaal voedselcommissaris voor Noord- en Zuid-Holland, de heer A. van den Hoek, donderdagavond in Beverwijk gesproken over de afzet van onze landbouwprodukten. De heer Van den Hoek heeft allereerst verteld hoe onze huidige export sinds de eeuwwisseling is gegroeid. Nederland en Denemarken hebben zich van meet af aan toegelegd op export van landbouwprodukten en vooral de laatste jaren heeft men bij ons de land- en tuinbouw uit de grond gestampt. De Nederlandse tuinbouw heeft zich los gemaakt van de seizoenen. Men had voor heen enige weken per jaar komkommers, nu heeft men deze enige weken per jaar niet en iedere Nederlander eet practisch gesproken het hele jaar door sla. Ook bij de veehouders ziet men vooruitgang. Op de bedrijven van 10 ha houdt men niet alleen koeien, maar men ziet er ook var kens en kippen. Nu produceren wij zoveel dat we op ex port aangewezen zijn, én bij velen rijst de vraag: hadden wij ons al die drukte op de hals moeten halen? Want als men de ex portcijfers beziet gaan er van iedere vijf varkens twee de grens over, 75°/o van onze eieren moeten we exporteren, van onze zuivel is dit 40ó/o, van de groenten en fruit Een groot aantal toeschouwers, jong en oud, heeft donderdagavond gekeken naar een vreugdevuur dat op een terrein aan de Rossinistraat-Beethovenstraat in Heems kerk te bewonderen viel. De oproep aan de jeugd om voor oude kerstbomen te zorgen, was niet tevergeefs. Voorafge gaan door het fanfarekorps „St. Caecilia" heeft de jeugd de oude bomen huis aan huis opgehaald. VVB-VVA (sportpark „Watervliet", 14.30 uur): WB: A. van den Boogaard; J. van der Velde en H. Altena; P. van Vuuren, A. Both en W. Effem; A. Luitjes, J. Kersbergen, F. Kooimans, R. Luitjes en C. Koppen. RenovaKinheim (te Haarlem, Vergier - deweg, 14.30 uur): Kinheim: C. van Dijke; A. Paap en K. Hatzman; J. van der Griend, A. Bakkum en R. Brouwer; W. Demmers, F. Smit, H. Haan, D. Weideman) en K. Nicolai. IEVWH (sportpark „Rooswijk", 14.30 uur): IEV: J. Jansen; H. Vendel en W. Cas- tricum; P. Stals, P. Persijn en P. Bakker; H. de Reus, W. Buur, F. Kramer, J. de Reus en J. Korver. Vele liefhebbers en gebruikers van volks tuinen zijn woensdagavond in het gemeen telijk wijkcentrum van de Van Diepen straat te Velsen-Noord bijeen geweest. De voorzitter van het Nederlands Ver bond van Volkstuinders heeft er gepleit voor het oprichten van een vereniging Het gevolg was dat bijna alle aanwezigen zich als lid van de nieuwe vereniging lie ten inschrijven. Er is een voorlopig bestuur van zeven personen gevormd. Tot aan de officiële eerste ledenverga dering kunnen liefhebbers of volkstuin gebruikers zich melden bij de heer B Fennema. Ladderbeekstraat 74 te Velsen- Noord. 50"/o en van de bloembollen 90°/o. In totaal zien we dat we van de agrarische op brengst 60%> zelf gebruiken en 40°/o moe ten exporteren. Wij moeten een wisselwerking in de landbouw hebben, is dit in de IJmond nog wel mogelijk? De industrie neemt hier stormenderhand toe. Maar Nederland moet zijn landbouw behouden want de industrie is kwetsbaar omdat zij op grondstoffen uit het buitenland aangewezen is. Waar gaan nu onze land- en tuinbouw- produkten heen? Sinds de EEG naar voren gekomen is, heeft men ook in het buiten land niet stilgezeten en is men ook daar stormenderhand begonnen aan een ont wikkeling die de achterstand op Neder land doet inlopen. Maar wij moeten nu met onze kwaliteitsprodukten ook op de Euro pese markt de toon aan blijven geven. Men zal straks, als de welvaart aanhoudt, niet blijven vragen om grove produkten, maar om de fijnere artikelen op allerlei gebied. Onze export-afzet is nu voor 50°/n gericht op de EEG-landen, 20°/o buiten deze EEG-landen en 30°/o buiten Europa. Kan men met een kwaliteitsprodukt blij ven komen dan zal Nederland zeker de eerste 10 jaar een belangrijke plaats in Europa blijven innemen. Aldus de heer Van der Hoek. Advertentie Eet NU ons KK-tarwebrood of TARVO-brood. het brood voor de winter. Voor het weekend ons GESNEDEN MELKBROOD, zeer voedzaam. Stephensonstraat 72-74 - Tel. 4713 -i Het eerste team van de Heemskerkse volleybalvereniging is erin geslaagd om de eerste klasse te bereiken. Met een 12 zege op O.S. namen de Heemskerkers re vanche voor de destijds in eigen huis gele den nederlaag. De eerste set won ADO met 915 en de tweede met 1416. De derde set werd ver loren met 154. „Als we merken dat het op school slechter gaat, dan is het afgelopen." Dit is het gezonde standpunt van vader en moe der Jongman tegenover hun gitaarspelende en zingende dochter Marion. Marion is elf jaar oud en staat vanaf haar vijfde „op de planken". Voor het eerst in Den Helder met een imitatiegitaartje in haar handen en een grammofoon plaatje voor de echte begeleiding op de achtergrond. Nu speelt ze echt gitaar. Nee, les heeft ze niet gehad. Na twee lessen vond ze het welletjes. De leraar wilde haar gitaar leren spelen op de orthodoxe manier en ze moest ook „klas siek" spelen. Marion houdt niet van „klassiek". Zodoende. Wél kreeg zij van die leraar een complimentje voor de wijze waarop zij haar instrument al beheerste. Dat had zij zichzelf geleerd. „Hoe lang heb jij al les?" vragen ook nu nog steeds mensen, die het IJmuidense „teenagertje" horen spelen en zingen. In de kop van Noordholland trad zij geregeld op voor verenigingen. Nooit voor geld natuurlijk. Wel kreeg zij af en toe een leuk souvenir. De familie Jongman kwam tweeëneenhalf jaar geleden uit Den Helder naar IJmui den. Alleen Marion's 23-jari- ge broer bleef daar achter. Deze broer is de enige van de familie die niet muzikaal is. Vader (concierge van de Technische school) en moe der Jongman traden en tre den nog wel eens met succes op voor vrienden en beken den. „Als ik vroeger in de Haagse volksbuurt waar ik woonde zong bij het werk, dan deden velen de ramen open om me te horen." her innert mevrouw Jongman zich nog. Nu zingen Marion's ouders nog graag uit volle borst mee met hun doch tertje. Of zij maken gedrieën een polonaise door het huis. Marion met de gitaar, moe der met sambaballen en va der met pannedeksels. Dit doet voorbijgangers wel eens fronsend naar binnen kijken en nadenkend hun weg ver volgen. Marion's kamertje bevindt zich op de eerste verdieping. De wanden van dit kamertje zijn, hoe kan het ook anders, gedecoreerd met de beeltenissen van tie nersidolen: Elvis, Conny, u kent ze wel. In dit vertrek, dat verder zeer sober is in gericht, studeert Marion haar nieuwe nummers in. Zij vindt nieuwe grepen op de gitaar uit, schrijft tegenwoordig zelfs teksten voor liedjes en laat de muren trillen door forse gitaarakkoorden en het geluid van haar forse stem. Leeg kijken de plaatjesogen van Conny en Elvis naar de levendige mimiek en de vro lijke lach op het gezicht van hun volgelingetje. Mimiek is het sterkste punt van Ma rion. Zij beschikt ook over parodistische gaven. Daar over werd in dit blad al en kele keren lovend geschre ven. Marion is op het ogen blik bezig met het schrijven en instuderen van een liedje over een actueel onderwerp, namelijk de kabinetscrisis. Haar methode van instu deren van tophits is door middel van een muzikale linguafooncursus. Zij koopt de plaat met het betrokken nummer, luistert er nauw keurig naar en zingt het na. Als zij het instrument niet hanteert, dan staat de gitaar van Marion in een hoek van de huiskamer. Met Sinter klaas heeft zij van haar ouders er een element voor gekregen. Haar uitrusting is dus „up to date". Marion heeft al aan een stuk of zes uitvoeringen in de IJmond meegewerkt. In Velsen-Noord trad zij op voor bejaarden, zes avonden achtereen. Sinds kort is zij lid van de „Klavierschip pers", een bekend IJmuidens ensemble. De dirigent wilde eerst van „rock 'n roll" niets weten, maar hij heeft Marion nu de vrije hand gegeven. Binnenkort zal zij zingen met begeleiding van het orkest. Zaterdagavond kan men haar horen en zien in „Zomerlust" te Santpoort. Menige uitno diging voor een optreden slaan Marion's ouders af. Vooral als het een avond midden in de week betreft. Anders komt het schoolwerk in de verdrukking. (Marion is leerlinge van de vijfde klas van de Prof. Gunning- school, dicht bij haar huis, Lekstraat 20). En haar ouders willen hun dochter na de lagere school toch zeker ver der onderwijs laten volgen. Het aanbod van een Haar lems cabaretier om Marion verder kosteloos in het vak cp te leiden hebben zij dan ook afgeslagen. „Zij is nog veel te jong", was het be scheid. Marion is wel van plan later in deze richting verder te gaan. Last van verlegenheid of plankenkoorts heeft Marion nooit gehad. „Of ik nu voor honderd mensen sta of voor vierhonderd, dat maakt geen verschil". Het stevige meisje met de donkere ogen zegt dit zeer zelfverzekerd. Zij is zelfverzekerd, maar maakt met de indruk over het paard getild te zijn. Daar zorgen haar ouders wel voor. Want hoewel zij trots zijn op hun dochter zeggen zij„Ze moet niet denken dat zij er al is. Ze heeft heus nog veel te leren, en bepaald niet van muziek alleen". „TEENAGERSHOW" GIOS, de club voor „tie ners", geeft zaterdagavond in zaal Zomerlust te Santpoort een grote „teenagershow". Hieraan werken onder ande ren mee „Rocket Dijnes" en de elfjarige IJmuidense Ma rion Jongman. Aan de uit voering is een groot bal voor tieners verbonden. Als de gemeenteraad van Velsen akkoord gaat met een desbetreffend voorstel van B. en W. gaan de Velsenaren per hoofd vier cent betalen ter bevordering van de zin delijkheid van het dorps beeld. De Stichting Recrea tie heeft Velsen namelijk verzocht een bijdrage te ver lenen in de kosten verbonden aan de in 1961 te voeren cam pagne „Opgeruimd staat net jes". Een centrale werkgroep stelt voor dit doel voor plaat selijke acties affiches, bio scoopreclame, filmpjes en dergelijke beschikbaar. Eén miljoen gulden gaat deze landelijke actie kosten. De gezamenlijke gemeenten zou den de helft van dit bedrag moeten opbrengen. Aangezien B. en W. van Velsen van mening zijn dat ook in hun gemeente de ach teloosheid van het publiek leidt tot vervuiling van re creatiegebied en plantsoenen willen zij de Stichting Re creatie een bijdrage van 2600 oftewel vier cent per inwoner geven. Een van de belangrijkste losplaatsen op de Beverwijk- se groentemarkt is het be kende „pleintje". Op dit pleintje lossen de tuinders die met hun wagens uit de veiling komen hun pas ver kochte produkten De kopers kunnen namelijk meteen in de veiling 't gekochte in ont vangst nemen. De heer G. van der Winden is de „direc teur" van het pleintje. Hij neemt de goederen in ont vangst voor de kopers. Het hele jaar door laten zo'n honderd kopers hun produk ten op het pleintje zetten. Voor de tuinder is dat oij- zonder gemakkelijk. Hij hoeft nooit lang te zoeken; keurige naamplaatjes han gen op ieder vak. Er staat buiter het pleintje nog wel een groot aantal auto's van kopers, maar die zijn meestal van de groothandelaren. Jaarlijks komen op 'net pleintje rond 100.000 kisten met groenten te staan, die later door de betrokkenen worden opgehaald. Men noemt de heer Van der Winden niet voor niets direc teur. Zijn verantwoordelijk heid is zo groot, dat hij tot De heer H. Butter te Be verwijk is een bekwaam zangvogeltjesfokker. Zo be kwaam, dat twee van zijn „stammen" (iedere stam be staat uit vier vogels) op de door „Vogelvreugd" gehou den vogelexpositie de eerste en tweede prijs kregen met 568 en 566 punten. Deze acht vogeltjes nu zijn uitverkoren voor deelname aan de we reldkampioenschappen voor zangvogels die over twee weken in Milaan worden ge houden. Dit moet de heer Butter, die lid is van.„Vogel- vreugcf' en er jaren over heeft gedaan om zijn zang vogeltjes tot het huidige hoge peil op te voeren, wel veel voldoening schenken. Vogel ziektes deden soms de resul taten van zijn jarenlange on derzoekingen te niet, maar hij liet zich niet ontmoedi gen door deze tegenslagen. voor kort een assistent had. Dat was de heer C. Poel. Na diens overlijden was er ech ter een vacature ontstaan. Met ingang van deze week komt nu de heer C. Kuis zijn medewerking verlenen op dit voor de handel zo onmis bare pleintje. Het ziet er naar uit dat het pleintje nog zijn zilveren jubileum op' de Meer ?al halen, want de nieuwe vei lingen zullen waarschijnlijk pas in 1962 in gebruik kun nen worden genomen. Dat is Bij de huldiging van de heer H. J. Lips maandag bij Hoogovens kon men het woord „geslaagd" werkelijk in volle oprechtheid uitspre ken. De afdeling Inkoop nad 'n gezellig „Dit is uw leven"- programma, waarbij de heer het jubileumjaar voor het pleintje. In 1937 opende de BET-veiling haar poorten. Daarmee werd het aantal veilingen op de Meer terug gebracht tot twee. Dinsdagavond werden op het Bimyterrein te IJmuiden zevenhonderd kerstbomen verbrand. Dat was een prachtig schouwspel, waar van honderden, vooral kin deren, hebben genoten. Niet zo'n fraai schouwspel lever den de afzettingshekken na de brand op. Enkele ervan waren ondanks hun stevige structuur volkomen verbo gen en verwrongen. Een on prettige verrassing voor de mannen van de gemeente reinigingsdienst, die een en ander hadden georganiseerd. Een onnodige schadepost ook voor de gemeentekas. De foto toont zo'n onder handen ge nomen hek. De jongetjes kij ken ernaar. Misschien heb ben zij eraan meegewerkt, misschien hun vriendjes, mo gelijk hebben ze er part noch deel aan gehad W. M. Zand het leeuwenaan deel leverde. Een musical vol leuke vondsten. Uit de rede van de heer J. G. Kolkman bleek wel duide lijk, hoe goed de samenwer king in de twee protestants- christelijke fracties is. De erkentelijkheid werd met het boek „Exodus" uitgedrukt. Maar een hoogtepunt was ook zeker de rede van pro fessor Ten Doesschate. Hij vertelde wat over zijn werk in de zogenaamde tariefcom missie, die ook de douane zaken van Hoogovens behan delt, die door de heer Lips worden behartigd. Eén voor val was hem speciaal bijge bleven: het geval van de Volendammer, die aangesla gen werd, omdat hij als vis- roker fabrikant van paling was. Iemand, die een artikel van aard verandert, wordt namelijk als zodanig be schouwd. De Volendammer verscheen voor de commissie met twee palingen. „Kijk heren", zei hij, „hier heb ik twee palin gen, links de ongerookte, rechts de gerookte. Maar net is allebei paling". Hij bleef ondanks zijn protest fabri kant en moest dan ook be talen. Professor Ten Doesschate is nu uit de commissie, want een verweerschrift van 87 pagina's was voor hem toch echt de welbekende druppel, die de emmer deed over lopen. Hij wist ook nog te ver tellen dat er bij Hoogovens jaarlijks acht miljoen om gaat voor douanerechten en omzetbelasting bij invoer. Alles gaat hierbij over meneer Lips, die bij „druk werken" ook nog eens zes ton door zijn handen ziet gaan. EXPOSITIE IN WALSERIJ-OOST De Castricumse schilder Jeert Middelveld, die zondag n de cantine Walseri.i-Oost :xposeert, is al vroeg met schilderen begonnen. Al op :eer jeugdige leeftijd schu ierde hij tot ergernis van ■ijn moeder met krijt en verf ie zolderbalken vol. De liefde s gebleven: zijn vak ls re clame. in zijn vrije tijd schil dert hij.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5