Gebrek aan coherentie in de economische politiek Geen verdere verlaging van het disconto in W.-Duitsland mm De beurs Vrije wisselkoersen Hamburg en Neder-Saksen coördineren havenpolitiek Winst Apeldoornse Netten niet onbelangrijk hoger AKKERTJES SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 6 JANUARI 1961 9 PROF. VERRIJN STUART Vereenigd Bezit van 1894 ONDANKS VELER VERWACHTING Verzekeringsmij verlaagt de premies Belangrijke opdracht voor Neratoom N.D.S.M. streeft naar vijfdaagse werkweek Northwestern Pacific Hypotheekbanken Gezonde groei in Grasso Weer verlies voor „Vereenigde Trans" Kort economisch nieuws Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak De Wit's Textiel 10 (9 De voorzitter van de Sociaal-Ecoonmische Raad. prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, beeft gisteren in Den Haag in de eerste openbare vergadering van de raad in 1961 in zijn nieuwjaarsrede onder andere aandacht besteed aan de verwezenlijking van een aantal doelstellingen in de Nederlandse sociaal-economische politiek. Deze doel stellingen, die voor het eerst zijn geformuleerd in het advies van februari 1951 van de S.E.R. over de loon- en prijspolitiek, laten zich als volgt rubriceren: 1. Maximali satie van het nationale inkomen bij zo volledig mogelijk gebruik van produktiefac- toren, met name grote en stabiele werkgelegenheid: 2. Evenwicht in de betalings balans; 3. Handhaving van een investeringspeil waarbij de levensstandaard der toe nemende bevolking geleidelijk kan worden verhoogd; 4. Aanvaardbare verdeling van het nationale inkomen; 5. Stabiel prijspeil. Voor de praktische politiek noemde prof. Verrijn Stuart vooral de vraag van belang of men er in slaagt tegelijkertijd de sta biliteit van het prijspeil, een hoge graad van werkgelegenheid en het evenwicht in de betalingsbalans te handhaven. Er wordt vaak twijfel geuit ten aanzien van de mogelijkheid al deze drie doelstellin gen tegelijkertijd te verwerkelijken. Een letterlijke realisatie van deze doelstellin gen is, naar de mening van de voorzitter van de S.E.R., slechts onder uitzonderlij ke omstandigheden mogelijk. Bij een in terpretatie van redelijke en verantwoorde soepelheid mag niettemin de synchrone verwezenlijking van de drie doeleinden zinvol worden geacht. Zij dienen zijns in ziens alle drie gehandhaafd te worden. Prof. Verrijn Stuart vestigde vervolgens de aandacht op een aantal moeilijkheden die zich voordoen bij het volgen van de richtlijnen der economische politiek. Hij merkte voorts op dat onder vigeur van de gedifferentieerde loonpolitiek tot dusverre niet is gebleken van onverenig baarheid van prijsstabiliteit en hooggradi- ge werkgelegenheid, get is nog wat pre- mateur de stelling te poneren dat onder alle omstandigheden de resultaten even bevredigend zullen zijn als die welke tot dusverre zijn bereikt. Het loonbeleid is immers toegepast gedurende een conjunc tuurperiode die voor West-Europa over het geheel bepaald gunstig en voor Ame rika toch ook niet ongunstig mocht wor den geacht. Zeker is dat de situatie in een tijd van aanmerkelijke recessie in toon aangevende landen elders in de wereld moeilijker zou worden. Sprekende over de huidige onevenwich tige internationale situatie, zei prof. Verrijn Stuart onder meer. dat de Verenigde Sta ten zijns inziens te laat hebben beseft dat zij ook nog wel eens met een betalings balansprobleem te kampen zou kunnen krijgen. Prof. Verrijn Stuart zei, dat devaluatie een praktische weg kan zijn om met een enkele maatregel de nodige verschuiving in de monetaire wereldverhoudingen tot stand te brengen. Zijn bezwaar is echter dat wanneer het land dat als economisch en monetair leidsman van de wereld is op getreden plotseling de situatie niet meer Door de sterke concurrentie van Rotter dam en Amsterdam hebben beide kustlan den van de Duitse Bondsrepubliek, Ham burg en Neder-Saksen, besloten hun ha venpolitiek te coördineren, zo werd dins dag in Hamburg vernomen. In verband met de snelle toeneming van het haven- verkeer te Rotterdam heeft Hamburg be sloten om in de monding van de Elbe tussen Cuxhaven en Neuwerk, een buiten haven te bouwen voor supertankschepen en vrachtschepen met grote diepgang. Ter verwezenlijking van de samenwer king zullen in de loop van januari con crete onderhandelingen beginnen tussen de beide deelstaten over de aankoop van gro te terreinen. Om zijn nieuwe haven te kun nen bouwen moet Hamburg van zijn na buurland Neder-Saksen het nodige terrein kopen. In 1960 had Hamburg een scheep vaartverkeer van 31 miljoen ton, terwijl de Nedersaksische havens, o.a. Emden, Wilhelmshaven en Cuxhaven, het in totaal tot 25 miljoen ton brachten. De gezamen lijke havens van de vier Westduitse deel staten, Hamburg, Neder-Saksen, Bremen en Sleeswijk-Holstein bereikten in 1960 een verkeer van 80 miljoen ton tegen Rotter dam en Amsterdam samen alleen reeds 75 miljoen ton. Hamburg wil deze buitenhaven tot stand brengen om de zeeschepen de lange weg door de monding van de Elbe te bespa ren, waarvan de diepte niet meer dan elf meter bedraagt. Tankschepen van 60.000 ton zouden op het ogenblik Hamburg niet kunnen bereiken zonder kans te maken aan de grond te lopen. Het jaar 1960 is voor de Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co een al leszins gunstig jaar geweest. De omzetten zijn niet onbelangrijk gestegen, waarbij een verschuiving naar voor het bedrijf gunstiger netwerk te constateren viel, zo deelt de directie mede. De produktiekos- ten zijn gestegen, niet alleen evenredig met de hogere omzet, maar daarnaast ook door de hogere loonkosten per eenheid produkt Nieuwe afzetgebieden konden worden verkregen, andere gingen tijdelijk verloren door politieke onrust ter plaatse. De ver houding in de omzet binnenland-export kon in vergelijking met 1959 voor het binnen land verbeterd worden. De winsten zijn niet onbelangrijk gestegen, zodat het primair dividend ruimschoots werd ver diend. Het bestuur zal evenwel in zijn politiek van zo groot mogelijke afschrij vingen en reserveringen blijven volharden. Er staan nog zeer belangrijke investerin gen voor de komende jaren op stapel. Het was voor de directie teleurstellend dat de ingebruikneming van nieuwe pro- duktiemachines, die reeds in 1959 en begin 1960 besteld waren en in 1960 afgeleverd zouden moeten worden, niet kon plaats vinden, doordat de leveranciers in gebre ke bleven ten aanzien van de levertijden. In 1961 zal alle aandacht gegeven worden aan de vraagstukken van produktiviteits- verhoging op het gebied van organisatie en verdere inbedrijfstelling van arbeids besparende machines. De liquiditeit van de onderneming is redelijk goed. Er behoef de in 1960 geen beroep op de bankier te worden gedaan, aldus de directie. zou blijken aan te kunnen en een beroep zou moeten doen op de uitsluitend voor noodgevallen beschikbare ontspannings clausule in de akte van Bretton Woods, dit dan wel een bedenkelijk gebrek aan monetaire samenhang in de westelijke wereld aan het licht zou brengen, waarvan de morele schade groot zou zijn. Wat een mogelijke revaluatie van de Duitse valuta betreft, als middel om uit de onevenwichtigheid te geraken, wees prof. Verrijn Stuart er op, dat verande ring van wisselkoers gevaar oplevert uit een oogpunt van internationale monetaire coördinatie en van de handhaving van de zo dringend gewenste monetaire discipli ne. De sociaal-economische politiek hier te lande zou een geheel andere inhoud krij gen indien wij niet aan vaste wisselkoer sen gebonden zouden zijn. Een gezonde in ternationale coherentie is een der kostba re goederen in de westelijke wereld maar dan moeten de consequenties tot het be reiken van dit doel ook terdege worden beseft, hetgeen met name in de V.S. niet voldoende is geschied. Juist wegens de diep ingrijpende gevolgen van een gebrek aan coherentie is het van het uiterste be lang dat datgene wat daaraan ontbreekt zo spoedig mogelijk wordt hersteld. Eerst dan zal het mogelijk zijn een werkelijk reële sociaal-economische politiek te voe ren, iets wat met telkens intredende mo netaire storingen, die van buiten de lands grenzen komen, niet goed mogelijk is. Advertentie pas nog rillerig van de griep nü weer zo lekker als kip..! flitsen uw klachten Weg Op 31 december 1960 was het geplaatste kapitaal van de n.v. Vereenigd Bezit van 1894 groot 25.185.650 nominaal en bedroeg de waarde van het vermogen 2.480 224. Per ultimo december 1959 waren deze cij fers resp. 14.649.950 en 33.071.912. De waarde van een aandeel ad 50 nominaal, vermeerderd met de kosten van uitgifte aan nieuwe aandelen verbonden was per 31 december 1960 130.20 tegen f 118,50 op 31 december 1959, aldus de directie. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse centrale-bank- raad te Frankfort aan de Main, wijzigde gisteren het disconto niet, zoals algemeen verwacht werd. Enige weken geleden was de Bundesbank, de centrale bank te Frankfort, overgegaan tot de verlaging van 5 tot 4 pet. ais aanpassing aan de hoogte van het buitenlandse disconto. De ver wachting in het begin van deze week was, dat het disconto verder verlaagd zou wor den tot 3l/i percent, en dat ook de mi nimum reserves bij de banken verlaagd zouden worden. Dat zou in beide gevallen neerkomen op het wat vrijer spel geven aan de cre- dietverstrekking. Er was alle reden voor deze verwachting, omdat de Bundesbank vlak voor Kerstmis de rente voor geld marktpapieren met V* pet. had laten zak ken. De verwachting van een lager dis conto leidde de afgelopen dagen tot een toenemende effectenvraag en tot een vriendelijke tendentie op de obligatie- markt. Men gelooft dat Bundesbankpresident, Karl Blessing, wel zeker algemeen aan vaardbare redenen heeft gehad om het discontopeil op 4 pet. te handhaven. Nog onlangs heeft hij aangekondigd, dat pas bij een duidelijk dalen van de Westduitse conjunctuur de kredietbeperkingen, dus de rem op de investeringen, afgebroken kunnen worden. Van een dergelijke con juncturele rust is op dit ogenblik absoluut geen sprake: de enorme kerstinkopen door de Westduitse burgers, vooral dus van consumptiegoederen van allerlei aard, hebben de conjunctuur eerder opgestookt. Er zijn ook kringen, die er op wijzen dat Blessing en de zijnen de discontopo- litielï op de Britse monetaire houding wil len afstemmen, die nu eenmaal meer in vloed op de positie van de Amerikaanse dollar heeft, dan de politiek van Frank fort. In elk geval blijkt uit deze voorzich tige Duitse monetaire houding, dat men Een Nederlandse Verzekeringsmaatschap pij heeft besloten de tarieven van de le vensverzekeringen te verlagen. De verla ging is mogelijk geworden doordat de laatste tijd de jaarlijkse overschotten steeds toenamen. De premieverlaging schommelt tussen een half percent en tien percent van de huidige tarieven en zal voor alle nieuwe polissen gelden. Voor de lopende polissen zullen de oude tarieven blijven gelden. De houders daarvan zul len echter ook van de tariefsverlaging pro fiteren, doch in de vorm van een hoger verzekerd bedrag. Aan de n.v. Neratoom is opdracht gege ven tot het bouwen van de „core-support- structure" voor het in Winfrith bij Bour nemouth (Engeland) uit te voeren „Dragon project". Dit met het Nederlandse Reactor Cen trum te Petten vergelijkbare project be oogt door de toepassing van zeer geavan ceerde technieken het uitvoeren van een kernenergie-proefreactor-installatie. De aan Neratoom n.v. opgedragen order die zal worden uitgevoerd door de n.v Machinefabriek „Breda" te Breda, de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" n.v. te Vlissingen en Werkspoor n.v. te Am sterdam bestaat uit het construeren van de in het reactor-drukvat te plaatsen staal constructie die de eigenlijke reactorkern zal moeten dragen. Voor het in het kader van de „Organi sation for European Economie Co-ODera- tion" (O.E.E.C.) te bouwen „Dragon project" werden offerten in alle O.E.EC.- landen aangevraagd. noch te Bonn noch te Frankfort erg ge rust is over de conjuncturele ontwikke ling. Het economisch gezien stormachti ge jaar 1960, met zijn enorme stijging op allerlei gebied, geeft daartoe, als uit gangspunt, ook geen enkele aanleiding. Ook in 1960 heeft de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij weer een aantal nieuwe schepen afgeleverd en vele reparaties verricht, zo schrijft de directie in de „Werfbode". Maar, zo vervolgt zij, de markt raakte verzadigd. Er zijn thans te veel tankers beschikbaar voor de totale hoeveelheid te vervoeren vloeibare lading. Daarom varen vele tankers met graan, waardoor zij echter op hun beurt de spoe ling voor de vrachtschepen dunner maken. In onderlinge samenwerking en overleg werd de organisatie van het bedrijf van jaar tot jaar verbeterd en werden de werkomstandigheden in de verschillende werkplaatsen gemoderniseerd en aantrek kelijker gemaakt. Dit alles heeft tot resul taat gehad dat de N.D.S.M. thans de toe komst met vertrouwen kan zien, ook al is de wereldbehoefte aan nieuwe schepen en scheepsreparatiemogelijkheden minder groot dan in de afgelopen jaren. In 1961 staan belangrijke wijzigingen der werk tijden en van het loonsysteem op het pro gramma. De directie meent dat zowel de 5-daagse werkweek als de werkclassifica- tie met succes kan worden ingevoerd ais de voorbereidingen in goede samen werking en overleg worden getroffen. De Northwestern and Pacific Hypotheek bank n.v. te Amsterdam heeft in 1959-'60, blijkens het verslag een bedrijfswinst in Amerika behaald van 220.768 (v.j. 231.955), die met 837.814 880.269) in de winst- en verliesrekening verantwoord wordt. De totale bruto winst beliep 863 258 (ƒ921.975). Als winstsaldo resteert 483.735 (f 489.190), waaruit zoals bekend een onveranderd dividend van 12 pet op de aandelen en van 7,62 7.72) op de be wijzen van deelgerechtigdheid wordt voor gesteld. De tweede Northwestern and Paci fic boekte in Amerika een bedrijfswinst van 166.707 632.653) tegen 171.331 650.200) in 1958-'59. Hier resteert als netto-winst f 262.106 286.327), waaruit zoals eveneens gemeld een van 13 tot 12 pet. verlaagd dividend wordt voorge steld.. In de eerste vijf maanden van 1960- '61 was de gang van zaken bij beide maat schappijen bevredigend. De activiteiten van Grasso's Koninklijke Machinefabrieken n.v. te Den Bosch heb ben in 1960 vooral geresulteerd in een ge zonde uitgroei van de onderneming en een versteviging van de basis voor de toekomst, zo deelt de directie bij de publicatie van haar jaarboek 1960 mede. De omzet steeg met 25 pet. en de onderneming begint 1961 met een goedgevulde orderportefeuille. Maatregelen zijn genomen om de produktie verder op te voeren zodat de perspectieven alleszins gunstig zijn. De directie vertrouwt dat 1961 haar de gelegenheid zal bieden deze perspectieven in reële daden om te zetten. Door de kostenstijging droeg de verhoogde omzet niet bij tot een verbete ring van het resutlaat. Blijkens de verlies- en winstrekening over het per 30 juni afgesloten boekjaar heeft de n.v. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken een verlies geleden van 218.145 (v.j. 238.350). Er wordt weder om geen dividendvoorstel gedaan. Het be stuur acht het niét mogelijk de rente op de converteerbare obligaties, elk groot f 200. te betalen. Deze rente wordt aan de hoofdsom der obligaties toegevoegd, waar door de achterstallige rente per 30 juni 1960 tot zes jaar is opgelopen. De olieproduktie in West-Canada is be neden de verwachtingen gebleven. De ex port van olie naar de Ver. Staten was tot nu toe teleurstellend. De algemene vooruit zichten van de gasproduktie zijn gunstiger. De tweede internationale tinovereenkomst Op het ogenbiik staat het lidmaatschap van de organisatie van de tweede internationale tin overeenkomst open voor alle landen, die de eer ste overeenkomst hebben getekend, zo is giste ren medegedeeld door een interim-commissie. De tweede overeenkomst komt in de plaats van de eerste, welke op 30 juni eindigt. In juni werd de nieuwe overeenkomst unaniem aangenomen voor de tijd van vijf jaar, te beginnen op 1 juli 1961 De bestaande hoogste en laagste tinprijzen wer den voorlopig onaangetast gelaten. Sisalproduktie Ngombezi De directie van de n.v. Cultuur Maatschappij Ngombezi deelt mede, dat de sisalproduktie van haar in Oost-Afrika gelegen ondernemingen ge durende de maand december 1960 459 ton (vorig jaar 415 ton) heeft bedragen. De produktie ge durende de maanden januari tot en met decem ber 1960 heeft bedragen 4080 ton; voor de over eenkomstige periode in 1959 was dit cijfer 4480 ton. Adnerterin* Abida 5 300 m. z. Las Palmas n. Shellhaven. Acila 1 te Curasao veïwacht: Acmaea 12 ter hoörgte Landsend verwacht, AdrastUs 5 te Swanêea. Aegis 5 v. Fuikbay n. New Orleans. Agamemnon 5 v. Londen n. Amsterdam. Alamak 6 te Houston. Albireo pass. 5 Gibraltar n. Marseille. Alca 6 te Rotterdam. Alchiba pass. 5 Perim n. Napels. Alcor 5 te Brisbane. Algol 4 v. Melbourne n. Aden. Algorab 6 te Montevideo. Alioth 5 v. Takoradi n. Monrovia. Alphard 5 v. Burutu n. Sapele. Alpherat 6 te Le Havre. Aludra 5 340 m. n.n.w. Dakar n. Rio de Janeiro. Alwaki 5 te Cochin v. Aden. Ameland 5 300 m. n.o. Azoren n. Curasao. Amerskerk 5 v. Aden n. Suez. Ammon 5 te Barbados. Amstelhoek pass. 5 Kp. Guardafui n. Aden. Amstelland 6 te Bremen. Amstelsluis 5 140 m. z. Bambay n. Karachi. Angolakust 5 v. Lobito n. Port Amboin. Annenkerk 5 50 m. n.w. Lissabon n. Antwerpen. Appingedijk pass. 5 Ouessant n. Le Havre. Area 5 v. Geelong, 7 te Sydney verwacht. Arendskerk 6 te Casablanca. Ares 5 v. San Antonio n. Talcahuano. Argos 5 43 m. w Gibraltar n. Lissabon. Asmidiske 7 te Rotterdam verwacht. Asterope 5 135 m. w. Scillys n. Hamptonroads. Atys 5 v. Berre n. Napels. Averdijk 5 580 m. n.w. Minicoy n. Colombo Barendrecht 6 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Batjan 5 v. Marseille n. Amsterdam. Bengkalis 5 dwars Rangoon n. Penang. Blitar 5 770 m. z.o. Kp. Guardafui n. Adelaide. Bonita 5 v. Puerto Limon n. New Orleans. Borneo 4 v. Suez, 5 te Akaba. Breda pass. 5 Plymouth n. Bridgetown. Bussum 5 270 m. n. Rio de Janeiro n. Alexandrlë Calt. Amsterdam 5 150 m. z.w. Masira n. Bahrein. Calt. Delft 5 40 m- z.w. Ouessant n. Kopenhagen. Calt. Eindhov 5 300 m. z. Cocos eil. n. Botanybay. Caltex Gorinchem 5 te Brunsbüttel verwacht. Caltex Leiden 6 te Suez. Calt. Pernis 5 250 m. z.z.w. Mogadiscio n. Bahrein. Caltex Rotterdam 5 te Port Said. Caltex The Hague 5 123 m. z.z.w. Colombo naar Perzische Golf. Caltex Utrecht 5 dw. Landsend n. Stockholm. Camitia 5 dwars Madeira n. Alexandrlë. Cartago 5 660 m. o. Bermudas n. Bremerhaven. Casamance 5 140 m. w. Oporto n. Dakar. Castor 5 v. Tunis n. Tripoli. Ceres 5 te Amsterdam. Charis 5 v. Bremen n. Rotterdam. Cinulia 9 te Stanlow verwacht. Cities Service Valley Forge 5 240 m. w.n.w. Ma nilla naar Rastanura. Colytto 5 14 m. w.n.w. Aden n. Bombay. Crania 5 80 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Delft 4 te Barranquilla n. Ciudad Bolivar. Diloma verm. 7 v. Teesport n. Rotterdam. Drente 5 16 m. w. Sabang n Aden. Duivendrecht 5 dwars Miami n. New Orleans. Eemland 6 te Cabedello. Eos 5 27 m. z.w. Gallipoli n. Istanboel. Esso Amsterdam 6 v. Sidon n. Rotterdam. Esso Nederl. 5 160 m. n.w. Little Quoin n. Suez. Esso Rotterdam 6 v. Suez n Mena A1 Ahmadi. Eumaeus 5 10 m. z.w. Oporto n. Port Said. Forest Hill 5 300 m. z.o. Muscat n. Bahrein. Forest Lake 6 v Jarrow n. Aruba. Fravizo 5 70 m. o. Landsort n. Calais. Friesland KRL 5 550 m. z. Dar Es Salaam (best.) Giessenkerk 6 te Rotterdam. Graveland 5 te Santos verwacht. Guineekust 5 120 m. w. K St. Vine. n. LeHavre Heemskerk 5 v. Mombasa n. Aden. Helicon 4 60 m. o. Bonaire n. Houston Hera 4 520 m. w.z.w Scillys n. San Juan. Hersilia 5 370 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Hestia 5 40 m. n.o. Ushant n. Funchal. Hilversum 5 180 m. w.n.w. Flores n. Le Havre. Hydra 5 te Port Au Princev erw. v. San Juan Isis 6 te La Guaira. Ittersum 4 2213 m. voor Hamilton. Ivoorkust 5 rede Lagos. Jacob Verolme te Coquimbo verw. v. Quintero Jagersfontein 5 v. Amsterdam n. Southampton. Jason 4 700 m. z.z.w. Fayal n. Amsterdam. Java 5 v. Tawao n. Zamboanga. Johannes Frans 5 te Callao verwacht. Joseph Frering 5 140 m. n.o. Lissab. n. Monrovia Kabylia 14 te Rotterdam verwacht. Kalydon 5 200 m. z.o. Ras Al Hadd n. Singapore Kamperdijk 5 800 m. w. Scillys n. Searsport. Kara 7 te Curasao verwacht. Karachi 5 50 m. z.w Napels n. Port Said. Karakorum 5 100 m. n. Socotra n. Bombay. Kelletia 5 v. Abadan n. Lorenzo Marques. Kenia 5 te Rotterdam. Kerkedijk 6 te Rotterdam. Kermia 5 v. Singapore n. Hongkong. Kertosono verm. 12 v Khorramshar n. Basrah Kieldrecht 6 te Marseille. Kinderdijk 5 te Vera Cruz. Kcpionella 8in Suezkan verwacht n. Mena. Koratia 5 v. Sundsvall te Gefle. Korendijk 5 600 m. n. Azoren n. Antwerpen. Korenia verm. 5 v. Curacao n. Baltimore. Korovina 5 v. Stockholm, 8 te Rotterdam verw. Kosicia 10 te Trinidad verwacht. Krebsia 8 te Singapore verwacht. Kryptos 9 te Portsmouth (Boston) verwacht. Kvlix 6 te Rotterdam. Laarderkerk 5 v. Aden n. Suez. Laga 5 te Bayonne. Leeuwarden 6 v. New York n La Ceiba. Lekhaven pass. 5 Ouessant n. Melilla. Lelykerk pass. 5 Kuria Muria n. Ummsaid. Lfcto 5 v. Southend n. Londen. Liberty Bell 5 178 m. n.n.w. Muscat n. Ph.delph Lindekerk 5 v. Bremen n. Port Said. Loppersum 5 230 m. z. Bermuda n. Houston. Lutterkerk 6 te Catania. Lycaon 6 te Hongkong. Maas 5 70 m. z.w. Ouessant n. Tripoli Maasdam 5 v. New York n Southampton, Maashaven 5 te Conakry verwacht v. Dakar Madisonlloyd verm. 8 v. Singap. n. Pulu Bukom Marathon 5 900 m. z.w. Azoren n. Georgetown. Maron 5 130 m. z.w. Landsend n. Amsterdam. Maureen 6 v. Londen n. Rotterdam. Medon 6 te Baltimore. Meliskerk 6 te Genua. Mentor 5 v. Rhodos n. Messina. Merseylloyd 5 v. Kingston n. New Orleans. Merwede 5 290 m. z.z.o. Accra n. Tabou. Minos 5 70 m. n.o. Noord-Gotland n. A'dam. Mitra verm. 5 v Curasao n. Cardon. Modjokerto verm. 6 v. Rotterdam n. Lissabon. Molenkerk 5 te Madras verwacht v. Colombo. Moordrecht 5 120 m. w.n.w. Aden n. Arab. Golf Muiderkerk 5 210 m. n.w. Colombo n. Aden. Munttoren 6 te Piraeus. Musilloyd 5 v. Searsport n. Boston. Mijdrecht 5 20 m. n.w. Malta n. Perzische Golf Naess Commander pass. 5 eil. Abu n. Mena. Naess Lion 5 40 m. n. Malta n. Tripoli. Naess Tiger 5 90 m. w. Kreta n. Banias. Nanusa 5 v. Penang n. Colombo. Nsvicella 5 verm. 5 v. Curacao n. Valparaiso. Neder-Eems 5 te Amsterdam. Neder-Waal 5 120 m. n.o. Massawa n. Suez. Nestor 6 v. Rotterdam n. Amsterdam. Neverita 9 te Durban verwacht. Nias 4 v. Kuwait n. Khorramshar. Nieuw Amsterdam 4 v. N. York n. Pt. Au Prince. Noordwijk 5 350 m. n. Dakar n. Monrovia. Ootmarsum 6 v. Stettin n. Hamburg. Oranjefontein 6 te Lorenco Marques. Oranje 6 te Wellington Oranje Nassau 5 v. Hamburg n. Amsterdam. Papendrecht 5 1100 m. z.w. Lissab. n. Novorossisk Pendrecht 6 te Larnaca. Peperkust 1 te Accra. P. G. Thulin 5 v. Ilo n. Guayacan Philidora pass. 5 Algiers n. Tranmere. Philine 7 te Mena A1 Ahmadi verwacht. Philippia 5 v. Lavera n. Banias. Prins Casimir 5 23 m. n. Algiers n. Antwerpen Zeeland 5 350 m. w.z.w. Lissabon n. Baltimore. Prins der Nederlanden 6 te Puerto Limon. Prins Willem George Frederik pass. 5 Finisterre naar Valencia. Prins Willem van Oranje 5 te Hamburg. Prins Willem II 5 te Rotterdam. Prins Willem IV pass. 5 Galita eil. n. Alexandrië. Prinses Irene 5 v. Rotterdam n. Vera Cruz. Provenierssingel 6 te Casablanca verwacht. Purmerenö 5 180 m. n.w. Finisterre n. R'dam. Pygmalion 6 te Istanbul. Reza Shah The Great 5 130 m. z.z.w. Ouessant naar Thameshaven. Riouw 6 te Amsterdam. Rondo 6 te Hamburg. Rotte 5 v. Beira n. New York. Rotti 5 75 m. n.o. Cristobal n. Curacao. Ruys 4 v. Singapore te Penang. Salatiga 6 te Barcelona. Sarangan 5 v. Port Said n. Lissabon. Sarpedon 5 v. Amsterdam n. West-Indië. Schie 5 300 m. o.n.o. Gibraltar n. Antwerpen. Schiedijk 5 te New York v. Antwerpen. Sibigo 5 220 m. n. Darwin n. Brisbane. Sirrah 5 te Antwerpen. Slamat verm. 6 v. Bandar Mashur n. Damman. Slcterdijk 5 8 m. z. Kp. Race n. Ne wYork. Socrates 5 te Puerto Ordaz verwacht. Solon 5 120 m. z.w. Puerto Rico n. Antwerpen Sommelsdijk 5 v. Philadelphia n. Baltimore. Stad Alkmaar 5 115 m. z.w. Ushant n. IJmuiden Stad Arnhem pass. 5 Gibraltar n. Napels. Stad Gouda 5 v. Rotterdam n. Vitoria. Stad Haarlem 5 v. Rotterdam n. Gibraltar. Stad Leiden 5 75 m. n.o. Alexandrië n. Genua. Stad Maastricht 5 50 m. z.w. Ouessant n. Vitona Stad Schiedam 5 te Narvik. Stan vac Bcnakat 5 v. S'gerong n. Telok Belong Stan vac Djirak 5 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Lirik 5 40 m. n.o. Belawan n. Bombay Stan vac Malacca 5 te Buatan. Stanvac Sumba 5 80 m. z. Anamba eil. n. Saigon Statue of Lib. 5 50 m. o.z.o. Muscat n. Bataan Stentor 6 te Alexandrië. Steven pass. 5 Gibraltar n. Duinkerken. Straat Johore 6 te Melbourne. Straat Madura 5 v. Lour. Marques n. Fremantle Straat Mozambique 7 te Kobe verwacht. Sunetta 5 te Rotterdam. Tabinta 5 v. Rotterdam n. Basrah. Tamara 5 480 m. z.w. Sta. Maria n. Wilhelmshav Taria 6 te Lorenco Marques. Themis 6 te Guanta. Tjikampek 6 te Beira verwacht. Tjitarum 5 v. Dunedin te Napier. Towa 5 75 m. z.w. Kp. Finisterre n. Rotterdam Utrecht 6 v. New York n .Marseille. Van der Hagen 5 v. Singapore n. Manilla. Vasum 5 130 m. nji.o. Finisterre n. Mena. Viana 5 te Anacortes. Videna 5 600 m n.w- Cocos- eiL n. Geelong. Vivipara 5 v. Suez n. Algiers. Vlieland 4 v Fallriver n. Trinidad. Vlist 5 v. Rotterdam n. Harriptonroads. Waikelo 5 60 m. o. Itala n. Mukalla. Waterland 5 260 m. n.o. Madeira n. Santos. Weltevreden 5 475 m. w. Karachi n. Penang. Westertoren 5 v. Djibouti n. Suez. Westland 4 v. Buenos Aires n Montevideo, Wieldrecht 5 850 m. n.o. Martinique n. Venezuela Willem Ruys 5 100 m. z.w. Oporto h. Port Said Witmarsur.i 6 te New Orleans. Woensdrecht 5 v Point a Pierre n. Port Socony Woltersum 4 te Bremen. Wonosari 5 65 m z. Las Palmas n. Kaapstad. Ussel pass. 5 Finisterre n. Tunis. Zaanland 5 100 m. w. Lissabon n. Amsterdam Zafra 7 in Suezkanaal verw. n Bandar Mashur Zaria 7 bij Hoek van Holland verw n. R'dam. Zeeland 5 v. Ilo Ilo te Manilla. Zuiderkruis 5 v. Papeete n. Wellington. KLEINE VAART Adara 5 dwars Scheveningen n. Skive. Adine pass. 5 Goeree n. Rotterdam. Ador 5 op Thames n. Londen. Aeneas 5 v. Amsterdam n Rotterdam. Albion 5 te Flamboroughhd. n. Middlesborough Aicetas 5 20 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Amigo 5 v. Rotterdam te Colchester. Amstelstroom 5 5 m. z.w. IJmuiden n. Cardiff. Ank T 5 te Dyck v. Duinkerken n. Kenitra. Arcturus 5 dwars Beachyhead n. Terneuzen. Argonaut 5 40 m. w. Sicilië n. Cagliari. Aries 5 op Humber n. Rouen. Arnoudspolder 6 v. Rotterdam te Lissabon verw Atlas 5 50 m. w.n.w. Casquets n. Amsterdam. Audacia 5 v. Rouen te Esbjerg. Bab T 4 te Arklow n. Londonderry. Batavier-3 5 45 m. w.n.w. Hoek v Holl. n R'dam Biak 5 op Thames n. Belfast. Binnenhaven 5 v. Duinkerken n. Rouen. Bloemgracht 4 te Amsterdam. Borculo 7 te Cardife verwacht. Caland 5 te Leith verwacht v. Gothenburg. Calchas 5 25 m. n.w. Kp. De Garde n. Algiers. Corrje Broere 5 dw. Scheveningen n. Klaipèda Draco pass. 5 Texel n. Kopenhagen. Eemsrftond 6 v. Karlstad te Bremen verwacht. Elsenburgh 5 150 m. o.n.o. Estacapt. n. Casablanca Fiducia-2 5 15 m. o. Smithknoll n. Boston. Flevo 4 160 m. z.z.w. Ushant n. Antwerpen. Gramsbergen 5 100 m. n.n.o. Humber n. Goole. Helene 5 70 m. o. Algiers n. Tunis. Helvetia 5 10 m. o. Tongue n. Londen. Hontestroom 5 30 m. o. Smithknoll n. Amsterdam Hoogvliet verm. 5 v. Rotterdam n. Duinkerken Ida Jacoba 5 te Gjedserrif n. Gdynia. Ida Pieter 5 25 m. n.w. Belle Isle n. La Pallice Jans 5 40 m. o. Sunk n. Amsterdam Johnny 5 dwars Kp. Roca n. Rotterdam. Joost 4 v. Hudiksvall te Zaandam. Keizersgracht 5 v. Rotterdam n. Norrkoping. Lean S 5 10 m. o. Startpoint n JJmuiden. Leonidas 5 dwar.- Burlings n. Catania. Libertas 5 60 m o. Gibraltar n. Algiers. Lizard 5 te Outergabberd n. Londen. Lijnbaan 5 Doggersbank n. Harwich. Lijnbaansgracht 4 te Amsterdam. Magas 5 75^ m. o. Gibraltar n. Sfax. Manta pass. 5 Elbe-1 v. Wismar n. Löndèn. Marianne 5 5 m. w. IJmuiden n. Gothenburg. Martenshoek 5 in Skagerrak n. Gothenburg. Menkar N 5 130 m. w. La Rochelle n. Nantes. Midas 4 40 m. z. Barcelona n. Genua. Mies 5 dwars Leixous n. Kenitra. Mithras 5 te Amsterdam n. Lissabon. Mitropa 5 dwars Goeree n. Rotterdam. Molensingel 5 6 m. v. Dudgeon n. Middlesbrough Nero 4 v. Cartagena n. Alicante Nieuwland 5 55 m. w. Vlieland n. Harlingen. Oosterburgh 5 op Venermeer n. Skoghall. Pallas 5 te Aalborg n. Aarhus. Pasteursingel 5 te Bishoprock n. Swansea. Peigo 5 v. Rotterdam te Poole. Perregaux 5 dwars Kp Mondego n. Agadir, Pieter Breueghel pass. 5 Oussant n. Casablanca Pieter Winsemius 5 10 m. n.o. Ouess. n. Shoreham Plato 5 20 m. n. Kp. Vidio n. Oporto. Regina Ida 5 dwars Le Havre n Marokko. Rijnborg 5 te Esbjerg n. Colchester. Stanislas 5 dwars Cromer n. Goole. Strabo 4 v. Gibraltar n Barcelona. Tilly 4 v. Karskrona te Degerhamn. Tubal 5 85 m. n.w. Brothers n. Djeddah. Ubbergen 6 v. Londen te Rotterdam verwacht. Urkersingel 5 te Portlandbill n. Terneuzen. Walcheren 5 30 m. n.o. Noordhinder n. Caen. Walenburgb 5 te Ouessant n. Bordeaux. Willi Böhmer 5 60 m. o. Bornholm n. Letreport Wilpo 4 v. Mantyluoto n. Zaandam. Zaanstroom 5 dw. Longstone n. Leith. Zeester pass. 5 Kp. d'EUe Arma n. Marseille. Zevenbergen 5 25 m. n. Barfleur n Basse Indres Zuidpool 5 v. Vlissingen n. Antwerpen. SLEEPVAARf Gele Zee 5 te Rotterdam met Ridderkerk. Humber 4 te Rotterdam n. Norruna. Noordholland 5 400 m. z.o. Jacksonville n. Japan Scbouwenbank 5 te Rotterdam, heeft Gele Zee en Humber geassisteerd met binnenbrengen Steenbank 5 te Rotterdam met Ridderkerk. Utrecht 6 250 m o. eil. Wake n Japan. De Wit's Textielnijverheid n.v. te Hel mond deelt mede aan de op 22 februari te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1959-'60 te bepalen op tien percent (v.j. 9 percent). ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden; Engelse pond 10,53-10,63, Ameri kaanse dollar 3,74V2-3,78%, Canadese dol lar 3,76-3,81, Franse frank (100) 75,85-76,35, Belgische frank (100) 7,40-7,45, Duitse mark (100) 90,10-90,60, Zweedse kroon (100) 72,40- 73,40, Zwitserse frank (100) 87,35-87,85, Italiaanse lire (10.000) 59,75-61,75, Deense kroon (100) 54,25-55,25, Noorse kroon (100) 52,40-53,40, Oostenrijkse schilling (100) 14.47V2-14,57%, Portugese escudo (100) 13,15-13,30, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,17'/5-6,32%. Zeer vaste markt De stemming was gisteren op het Dam rak voor de internationale waarden vast tot „willig". De handel was ruimer dan die van de voorgaande beursdagen. Het pu bliek ging tot aankopen over, terwijl daar naast de arbitrage actief was, vooral in de oliehoek. Philips steeg van 1172 tot 1174'/» 17). AKU „willig" plus vijftien op 490'/2. Unilever op 789, plus negentien punten. Hoogovens monteerde circa 16 punten bij een notering op 793. Aandelen Kon. Olie op 127,50 ƒ4). De scheepvaartaan delen lagen zeer goed in de markt met koerswinsten van twee tot drie punten. Van de leidende cultuurfondsen noteerde Amsterdam Rubber hoger. Staatsfondsen vrijwel onveranderd met een iets ge makkelijker ondertoon. (ANP) Boeke Huidekoper van 162 op 164, Figée van 213'/» op 218. VERHANDELDE FONDSEN. 4 januari 5 januari Totaal 461 477 Hoger 172 (3'. .3%) 275 (57.6°/o) Lager 174(38.8% 102(21.5%) Gelijk 115(24.9%) 100(20.9%) A VOND VERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U 490491 gl 490 Kon. Olie128—128.8r gl 128. Philips 1174—1175 1174 Unilever 788790 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 487—488 485 b Kon. Ólie126.50 gb-127.50gl 127.- Phiiips 1165%1166 1167 Unilever 784—786 786 Hoogovens 789 Vorige slotkoers Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A'dam Rubber H.V.A A.K.U Van Berkel's Pat. Deli Mij. Fokker Nederl. Ford Van Gelder Pap. Hoogovens Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr... Philips Gem. Bez. Philips Pref Unilever Wilton Fijenoord Billiton Mij. II Dordtsche Olie Kon. Olie H.A.L K.L.M K.N.S.M Sfoomv. Mij. Ned. Ommeren, Phs. v. N. Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Albert Heijn Amstel Bier Bols Biihrmann Papier Ned. Gist- en Sp. Van der Heem Heineken's Hoogenbosch Sch. Indola Ketjen Kon. Ned. Zout Sikkens Groep Stokvis R.S Thomassen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Zwanenberg-Org. Aluminium Ltd.. American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service General Motors.. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 391 314 333 315 120 134% 489% 350 f 173. 470 548 330 793 442 645 1172% 323% 788% 211 423 596 127.7G 152% 99.50 204 178 314 158 f 217.50 238.— 470.— f 132. 410 527% 595 532 391 419% 578 1 298 570 506 1059 790 275 676 245 340% 876 32% 19% 47'Vi« 43% 50% 42% 78% 58% 75% 78% Gedane noteringen. (Verstrekt door d AmsterdamSche Bank). NEW VORK: Kleine winstnemingen De aandelenmarkt sloot gisteren met een kleine winst doordat winstneming in het laatste uur de verwachtingen op een vervolg van de grote stijgingen van de vorige dag deed verdwijnen De meeste staalwaarden gingen fracties omhoog en National Steel stond hierbij vooraan met een koersstijging van 2 dollar. Chemicaliën sloten over het algemeen hoger, bijvoor beeld Union Carbide ongeveer 2 dollar. De spoorwegen boekten opnieuw pro- eentsgewijs de beste winsten van onge veer een dollar. Norfolk Western daal de ongeveer 2 dollar. Onder de metaal waarden waren Kennecott en Alcoa met een dollar of meer gestegen. Ford ging on geveer een dollar omhoog en American daalde bijna 1 dollar. De omzet bedroeg 4.130.000 aandelen. Er werden in totaa) 1259 waarden verhandeld, waarvan 744 hoger noteerden en 330 tegen een lagere koers van de hand gingen. Het industrie gemiddelde kwam van 621,49 op 602,67 dat van spoorwegen van 133,71 op 135,14 en dat van openbare nutsbed >j" >n van 100.4J op 100.58. (U P I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9