Sovjet-Unie leent Indonesië 300 a 400 miljoen dollar Nasoetion krijgt Russische wapens naar verkiezing COIFFURES DE VRIES HET WEER CITROEN KENNEDY ZOU HARRIMAN NAAR MOSKOU STUREN Amerika gaat overstag in de Laotische crisis Kustvaarder vocht urenlang tegen storm en ruwe zee Fiat „Weinsberg" Cuba geeft overdrijving van invasieplannen toe Amateurvoetbal NIET afgelast S.E.R.-voorzitter in ziekenhuis opgenomen Zeven doden in het verkeer Sovjets stellen nieuwe eisen in kwestie-Laos Oplossing moet gezocht worden in neutralistisch bewind Vasthoudende kapitein bracht de Cornelia B 2" ondanks zware slagzij de veilige haven binnen Uitkering voor N.S.- personeel moet uit de winst komen éee MORRIS êeforeijouêuy! ZATERDAG 7 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 56 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en \lr. H^C^van^dei^Mii- Mobilisatie kan moeilijk een jaar aanhouden ƒ4595.- GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven Het woord is aan Luik in het geweer Meer wind GEERT HOOGEVEEN SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES VS. stellen verlichting van reisbeperking voor Onderzoek naar uitwerking van landbouwvergiften Lading zilverzand ging schuiven Rijksbemiddelaars: In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op en om het BinnenhofS Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Kerkelijk Leven4 Taal-laria 4 Films 5 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving5, 6 In deVishal en op zee 6 In en Om de Stad6 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Economisch nieuws9 Erbij11 tot 15 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbif IJmuider Courant HAVANA (Cuba) (AFP- Reuter-UPI) De president van de bank van Cuba, dr. Ernesto Guevara, heeft voor radio-Hava na verklaard, dat „de kranten wat over drijven" wanneer zij schrijven dat een Amerikaanse invasie op handen is. De Verenigde Staten „bereiden zich voor" op een invasie en wij stellen dit aan de kaak, aldus dr. Guevara, „Maar wij heb ben op dit punt geen nieuwe inlichtingen ontvangen," zo voegde hij hier aan toe. Guevara deelde mee, dat alle leden van de regering een dag per week zullen gaan werken op de bouwterreinen bij Havana „om in contact te blijven met de proble men van de arbeidersklasse". Dr. Guevara wees op het gevaar van een vermindering van de produktie als ge volg van de mobilisatie en waarschuwde dat deze tot niets zou teruglopen wanneer de mobilisatie een jaar zou duren. De Cubaanse autoriteiten hebben vrij dag de uitgifte van uitreisvergunningen gestaakt, zowel voor buitenlanders als voor Cubanen. Amerikaanse burgers, als mede Cubanen, die een Amerikaans be wijs van ingezetenschap bezitten, zouden niet door de maatregel worden getroffen. De zaakgelastigde van de Verenigde Sta ten in Havana was voornemens vanmid dag uit Havana te vertrekken. Twee le den van zijn staf blijven achter tot het tijdstip waarop de Zwitserse ambassade in Havana de behartiging van de Ameri kaanse belangen op Cuba morgen zal heb ben overgenomen. NEW YOR K(Reuter) De Newyorkse havenarbeiders willen geen goederen meer laden of lossen van schepen die naar Cuba gaan of uit dit land komen. Advertentie Vanaf heden exposeren wij in onze showroom, de Prijs compleet met schuifdak, verwarming en defroster Haarlem, tel. 22087 - Bl'daal, tel. 54601 De KNVB heeft vanochtend besloten het programma voor de amateurs, ondanks de zeer slechte toestand van de terreinen in enkele delen van ons land, niet in zijn ge heel af te gelasten. De keuring van de ter reinen wordt overgelaten aan de consuls en de scheidsrechters. De Haarlemse Voetbalbond wilde evenmin tot algehele afgelasting overgaan. BONN (UPI) De Indonesische militaire attaché in Bonn, kolonel D. J. Pand- jaitan, heeft over de Russische lening, die gisteren in Moskou aan Indonesië verstrekt werd gezegd: „De minister voor de Nationale Veiligheid, luitenant- generaal Abdoel Nasoetion, en de Sovjet-Russische vice-premier, Anastas Miko- jan, hebben een overeenkomst ondertekend, waarbij Indonesië een lening heeft gekregen van 300 tot 400 miljoen dollar voor de aankoop van militaire goederen in Rusland. Indonesië is geheel vrij om te bepalen voor welke van zijn strijd krachten de aanschaffingen zullen worden gedaan. De voorwaarden, waaronder deze lening verstrekt is, zijn gunstiger, dan die werden gesteld bij de lening van een jaar geleden. Toen gold een rentevoet van 2 tot 2V2 percent". In aansluiting hierop verklaarde de attaché, dat een invasie in Nieuw-Guinea of een militair conflict om dat gebied elk moment kan ontstaan. Dit zou volgens hem geheel afhankelijk zijn van de houding van Nederland. Pandjaitan zeide nog, dat de toestand in Nieuw-Guinea elke dag slechter wordt door de daden van terreur tegen de Papoea's, door Nederlandse militairen bedreven. Lichtenberg: Een ware vriend maakt men niet in één dag. De voorzitter van de Sociaal-Econimsche Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart uit Amsterdam is vrijdag na afloop van de in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag gehouden nieuwjaarsreceptie voor hêt be drijfsleven onwel geworden. Prof. Verrijn Stuart is in de loop van de middag voor een onderzoek in het ziekenhuis „Brono- vo" in den Haag opgenomen. Hij had 's morgens in de eerste openbare verga dering van de raad in 1961 zijn nieuw jaarsrede uitgesproken. Prof. Verrijn Stu art heeft daarbij meer dan een uur staan de het woord gevoerd en daarna met de plaatsvervangende voorzitters van de S.E.R., dr. ir. F. Q. den Hollander en drs. D. Roemers, en de algemeen secre taris van de S.E.R, drs. H. L Jansen, gedurende bijna anderhalf uur staande gerecipieerd. Perfide wijze" MOSKOU (UPI) De aankondiging van de Russisch-Indonesische overeen komst viel gisteren samen met nieuwe be loften van Sovjet-steun wat betreft de aan spraken van Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea. Premier Kroesjtsjev, die een redevoering van de eerste plaatsver vangend premier Mikojan onderbrak, ver klaarde dat spoedig het tijdstip zal komen om West-Irian uit te sluiten van de sa menstelling van het Koninkrijk der Neder landen. Mikojan merkte op dat de Russen begrip hebben voor de bezorgdheid van het Indonesische volk over het feit dat de kolonialisten nog steeds West-Irian in hun macht hadden. Hij zeide dat westelijk Nieuw-Guinea op perfide wijze en tegen de wil van de bevolking in 1952 door de Nederlanders in bezit is genomen. Zorgwekkend LONDEN (ÜPI) Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Londen heeft gisteren zijn bezorgdheid uitgespro ken over de uitlatingen van de Indone sische minister van Defensie Nasoetion tij dens diens bezoek aan Moskou. „Wij zijn ontsteld over de dingen die Nasoetion in Moskou heeft gezegd," aldus de woord voerder. „Dit bezoek zou erop kunnen dui den dat Indonesië van plan is westelijk Nieuw-Guinea spoedig met kracht van wa penen te veroveren." Advertentie Lange Nieuwsiraat 497 Iel HO'i Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Vrijdagmiddag hébben relletjes in de binnenstad van Luik de omvang van een opstand aangenomen. Tijdens de felle schermutselingen vielen vele ge wonden, zowel aan de kant van de gendarmerie als aan de zijde van de stakers. In een straat in het centrum gooit een staker een traangasgranaat terug naar een rij gendarmes. Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht opklarin gen met op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, hier en daar mogelijk voorafgegaan door natte sneeuw, matige tot krachtige langs de kust tijdelijk harde zuidelijke wind en in het algemeen iets lagere middagtempera turen dan van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL. Hoofddorp B-agent: J. J. v. KOOTEN. Haarlem Advertentie BARTELJORISSTR 'HAARLEM TÉL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De Indonesische delegatie zal vermoede lijk vragen om vliegtuigen, schepen en al le soorten oorlogsmateriaal. Wij zijn van mening dat met betrekking tot westelijk Nieuw Guinea een zorgwekkende toestand aan het ontstaan is. De woordvoerder wees nog op de mo gelijkheid dat Nederland bij de Sovjet- Unie zal protesteren tegen de wapenleve ranties aan Indonesië, maar zei te ver wachten dat er desondanks niet veel aan te doen zal zijn. De mededelingen van de Nederlandse ambassade in Londen stemmen overeen met een Tass-bericht uit Djakarta, vol gens hetwelk president Soekarno heeft be vestigd dat Indonesië de strijd voor de be vrijding van West-Irian wil voortzetten. De Russische minister van Defensie R. Malinovsky met zijn Indonesische ambtgenoot Nasoetion op het Kremlin. DEN HAAG (ANP) Nederland be schouwt nog steeds de gezamenlijke ver klaring, afgelegd door premier Kroesjtsjev en president Soekarno op 28 februari 1960, van toepassing op de Nieuw-Guinea- actie, aldus heeft vandaag een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag meegedeeld. In die verklaring, uitgegeven na een be zoek van twaalf dagen aan Indonesië door premier Kroesjtsjev, zetten beide staats lieden destijds uiteen dat zij tegen het ge bruik van geweld waren bij de oplossing van bestaande geschillen. Nederland acht die uitspraak nog steeds van kracht, ook in verband met het Nieuw-Guinea-vraag- stuk. WASHINGTON (Reuter en AFP) In Washington verluidt dat president Kenne dy overweegt onmiddellijk na zijn ambts aanvaarding, op 20 januari, zijn reizende ambassadeur Avereil Harriman, naar Mos kou te sturen om zich op de hoogte te stel len van het standpunt van Kroesjtsjev. Harriman die ten tijde van Roosevelt am bassadeur in Moskou was, kent Kroesjtsjev persooniijk. Algemeen verluidt dat de Russische am bassadeur in Washington, Mensjikov, de laatste weken contacten heeft gelegd met leden van Kennedy's regering. De Ver enigde Staten hebben Mensjikov voorge steld dat vertegenwoordigers van beide landen „op korte termijn bijeen komen ter bespreking van een afschaffing of ver zachting der reisbeperkingen", die door beide landen worden gehandhaafd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat het wijzi gingen heeft aangebracht in de lijst van Amerikaanse steden en gebieden, die voor reizigers uit de Sovjet-Unie gesloten zijn. De meest opvallende wijzigingen betref fen het openstellen van San Francisco, Op een niet-beveiligde overweg tussen Wezep en Hattemerbroek is gisteravond een personenauto door een trein aange reden. De beide inzittenden, de heer en mevrouw G. van 't Veld uit Nijkerk, ver loren hierbij het leven. In Hattem is de 56-jarige kapitein van een zandzuiger, J. Bouwmeester, wonende in Hattem, door een auto aangereden. Hij stak fietsend een kruispunt over, zonder op het verkeer te letten. Hij was op slag dood. In een ziekenhuis in Amersfoort is over leden de 43-jarige heer M. Pattipeilohy uit het Ambonezen-woonoord in Bameveld. Hij was zwaar gewond toen hij op een bromfiets een drukke weg overstak en werd aangereden door een auto. Op de rijksweg 's HertogenboschNij megen is de 26-jarige G. van den Broek uit Breda om het leven gekomen toen hij met zijn kleine personenauto tegen een stilstaande trekker met aanhanger botste. In Overschie is de 89-jarige A. J. Loy- mans door een achteruitrijdende vracht auto overreden. De dood trad onmiddel lijk in. In Breda is de 23-jarige kleuterleidster mejuffrouw J. van Praat uit Etten, toen zij per fiets de uitrit van een kleuterschool uitreed, aangereden door een auto. Zij is korte tijd later overleden. Het komende seizoen zal in Zeeland een grootscheeps onderzoek worden ingesteld naar de reacties, die chemische bestrij dingsmiddelen tegen fruitziekten in het menselijk lichaam oproepen bij hen die met deze stoffen werken. Het doel van dit onderzoek is, sneller een diagnose te kun nen stellen in geval van vergiftigingsver schijnselen en in de allereerste plaats om vergiftigingen te voorkomen. Op het ogen blik kan men deze verschijnselen namelijk nog niet bevredigend analyseren. Dit is medegedeeld door de heer P. C. J. van der Slikke, arts te Middelburg, in een ver gadering van de Zeeuwse fruittelers. Zee land zal voor dit onderzoek in acht rayons worden verdeeld. delen van Boston en Brooklyn in New York City. Tezelfdertijd is de lijst van ver boden plaatsen met enige kleine steden uitgebreid. Nu is 26,57 percent van het gebied der Verenigde Staten ontoeganke lijk verklaard voor reizigers uit de Sovjet- Unie, terwijl Rusland 26,54 percènt van het land verboden heeft verklaard voor Amerikanen. WASHINGTON (Reuter) (AFP) Bij besprekingen die de afgelopen dagen over de toestand in Laos zijn gevoerd is ge bleken dat de Sovjet-Unie weigert in te stemmen met het bijeenroepen van de in ternationale controlecommissie voor Laos wanneer deze de rechtse regering van Boen Oem en niet de neutralistische re gering van Soevanna Phoema als wettig gezag moet erkennen. Zoals gemeld is prins Boen Oem bereid in te stemmen met de reactivering van de commissie op voorwaarde dat de drie landen die er zitting in hebben Canada, India en Polen zijn regering als wettig erkennen. Voorts dienen alle landen die d'e Geneefse akkoorden van 1954 hebben ge tekend het besluit om de commissie op nieuw bijeen te roepen goed te keuren. In westelijke kringen acht men het van groot belang dat de verschillen van me ning ten aanzien van Laos tussen de Ver enigde Staten enerzijds en Groot-Brittan- nië en Frankrijk aan de andere kant niet zijn toegenomen. Thans zou ook Washing ton terugkeer van de internationale con trolecommissie wensen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Minister Herter heeft gisteren in besloten zitting van de invloed rijke Senaatscommissie voor buitenlandse zaken een uiteenzetting gegeven van de huidige internationale toestand, speciaal met betrekking tot Laos en Cuba. Na afloop deed de commissievoorzitter, senator William Fulbright, enige mededelingen aan de pers. Het is duidelijk dat de commissie in het algemeen akkoord gaat met de regering dat het optreden van Castro uiterst provocerend was en dat men aanvaardt dat Eisenhower niet anders had kunnen handelen. De onverzettelijkheid en moed van kapitein J. W. Ludwig uit Ede hebben vrijdag middag zélfs de redders en deskundigen op de wal, die via de noodgolf van Scheve- mngen-Radio het angstige avontuur meebeleefden, geïmponeerd. Het was een heroïsche strijd van de gezagvoerder van de „Cornelia B 2", tien mijl buiten de kust in de zwiepende storm, om het behoud van zijn schip, dat met een slagzijde van 40 a 45 graden, een op halve kracht werkende motor en een onderbezette bemanning een prooi van de golven leek te worden. De situatie was op enkele momenten nauwe lijks meer houdbaar, maar kapitein Ludwig verdedigde zijn zeemanseer met een ongèkende koppigheid en bekwaamheid. Éénmaal slechts leek ook hij niet meer In de zeewaardigheid van het schip te geloven. Dat was het moment waarop hij de Scheveningse reddingboot „Dorus Rijkers" verzocht toch maar in de buurt te blijven. „Want als het straks mis gaat, springen we over boordDaarna werd zijn stem weer kalm en kwamen de boodschappen voor de redders weer zonder merkbare aarzeling door de ether. Hij had tenslotte het gèluk dat de wind in kracht afnam en de regensluiers wegtrokken. Hij slaagde erin zijn schip om kwart over zeven de nieuwe Europoorthaven binnen te brengen. Om twaalf uur uitgevaren met een lading zilverzand voor Varberg in Zweden. Twee uur later begonnen de moeilijkheden. Hêt weer werd steeds slechter en zware regen en hagelbuien zwiepten over het dek. De wtnd wakkerde voortdurend aan en door de golfslag begon de gemakkelijk ver schuifbare lading te werken. Plotseling maakte het schip een slagzij van ongeveer 40 graden, waarvan het zich niet meer herstelde. De twaalf dikke balken, die de ongeveer 80 schotten in het ruim steunden, braken als lucifershoutjes af. Onmiddellijk zond kapitein Ludwig een „Mayday" (het internationale noodsein voor schepen) uit en als een van de eersten arriveerde een verkenningsvliegtuig van Marihevliegbasis Valkenburg. Aanvanke lijk wilde de gezagvoerder niets weten van de hulp van een helikopter. Hij zette zijn schip, dat eigendom is van de rederij Bos nia in Groningen, met de kop op de golven en liet de stuurboordreddingboot uit. Deze ging echter verloren en aangezien de „Cornelia B 2" over stuurboord zware slagzij maakte, was het onmogelijk de bak- boordboot te strijken. Inmiddels waren de sleepboot „Humber" van L. Smit en Co. internationaal sleepbe- Enkele leden van de commissie, met name de Democraten, gaven hun teleur stelling te kennen, dat men niet gewacht heeft tot de bewindsoverdracht aan Ken nedy. Zij menen dat Eisenhower, door overhaast te handelen, Kennedy onnodig voor een voldongen feit en in een moei lijke situatie heeft geplaatst. Men had vol gens hen aan het lange geduld met Cas tro's capriolen nog wel een paar weken extra geduld kunnen toevoegen. Duidelijk bleek dat deze Democraten in de gegeven omstandigheden niet geneigd zijn de re gering hard aan te pakken over haar be slissing. Senator Humphrey deelde ons in een persoonlijk gesprek mee, dat de on dervraging van Herter niet gekenmerkt werd door een zucht naar critiek, maar door een besef van de ernst der situatie. Duurzaam Inzake Laos meent de commissie, met Herter, dat nu hopelijk het tijdstip geko men is om de internationale controlecom missie weer in het leven te roepen, nu de nieuwe regering van Laos normaal schijnt te functioneren. Volgens Fulbright is het Amerikaanse belang niet zozeer een pro- westerse regering in Laos af te dwingen, daar dit bovendien toch niet meer moge lijk is, maar dat de oplossing ligt in een regering in Laos, die een neutrale politiek kan volgen. Een regering zonder verplich tingen jegens West of Oost maakt zijns inziens meer kans op een duurzaam succes. Het is voor het. Westen beter dan een nieuwe Russische satelliet te kweken, als gevolg van het streven meer uit de situa tie te halen dan er voor het Westen in zit. Op de vraag hoe hij de internationale toestand ziet op het moment van de be windsoverdracht aan Kennedy, antwoord de Fulbright dat hij en de commissie be seffen, dat de nieuwe regering onmiddel lijk voor een aantal uiterst ernstige pro blemen komt te staan, welke uiterst veel tact en tegelijk vastberadenheid eisen, en de noodzaak oproepen van een zorg vuldig uitgezette buitenlandse politiek op lange termijn. drijf en de reddingboot „President Jan Leis" uitgevaren. Ongeveer gelijktijdig bereikten de schepen de in nood verkeren de kustvaarder en namen contact op met de gezagvoerder. Toen de „Humber" langs zij kwam en vast wilde maken, zei kapitein Ludwig, dat hij nog even de toestand wilde bekijken, omdat hij graag zelf zijn schip wilde binnenbrengen. (Vervolg op pag. 2) (Speciale berichtgeving) Naar eerst nu bekend is geworden, heeft op 27 december het College van Rijksbe middelaars zijn goedkeuring geweigerd aan de uitkering ineens van VA percent van het jaarloon, die de directie van de Ne derlandse Spoorwegen haar personeel over 1960 wilde geven. Deze uitkering is name lijk niet in overeenstemming met de hui dige loonpolitieke richtlijnen. Het College en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid hebben echter wel medegedeeld dat tegen een uitkering in dè vorm van een winstdeling geen be zwaar zou worden gemaakt. De directie van de Nederlandse Spoor wegen overlegt thans hierover met de mi nister van Verkeer en Waterstaat. De moeilijkheid is dat een winstdelingsuit- kering pas kan worden verstrekt als zij min of meer permanent karakter krijgt en in een regeling is vastgelegd. De vakbon den volgen uiteraard de toestand nauw keurig.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1