BLOEDIG OPROER IN LUIK Elf gewonden opgenomen in een ziekenhuis KOOP VAM HART TOT HART LOTEN OP EN OM HET BINNENHOF W ereldmeuws J Wie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulpbehoevend zijn NAAIMACHINES V Twee ex-SS-ers, verdacht van massa-moord, gepakt Joden uit proces-Slansky worden vrijgelaten f 235.000 prijzen Noors vakverbond leent aan Belgische stakers ^^raatótcel Winkeliers kenbaar aan raambiljetten Giro 510.000 t.n.v. VAN HART TOT HART, R'dam Op de ZATERDAG 7 JANUARI 1961 V,' SAMEN UIT f SAMEN Overleg Dertien Hamburgse artsen verdacht van euthanasie Labour probeert verloren terrein te herwinnen Zweeds protest bij Parijs Gouverneur van deelstaat in Mexico ontslagen Radio- bekendmaking hoofdprijzen 15 februari 1961 f 1.- per stuk in 5 verschillende kleuren Opbrengst bestemd voor hef instandhouden van het CENTRAAL LABORATORIUM VAN DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST en het Sanatorium voor LIJDERS AAN OOG-TUBERCULOSE 1 (Van onze correspondent) BRUSSEL Het zwaartepunt van de ongeregeldheden heeft zich gisteren ver plaats* naar Luik, waar zich een oproer heeft voorgedaan. Volgens een woordvoer der der Belgische regering zijn na de onge regeldheden zeven politiemannen en vier burgers in een ziekenhuis opgenomen. Een van hen is ernstig gewond. Vier van de gewonden waren door kogels in de benen getroffen. Bovendien zjjn nog 49 politie mannen Itcht gewond. Van de gearresteer de personen zjjn er 28 voor nader onderzoek aangehouden. De burgemeester van Luik heeft bijeenkomsten en samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. Dit verbod geldt niet voor de industriële voor steden. De ongeregeldheden ontstonden nadat de vakbondsleider André Renard, aanhanger van het Waalse separatisme en ongehoor zaam aan de leiding van het Algemeen Belgisch Vakverbond, een menigte van enige duizenden stakers had opgehitst. Renard wekte de betogers op de staking voort te zetten, eventueel als een staking telkens van een paar dagen gedurende maanden en als het moet jaren. Hij dreig de ook weer met het verlaten van de fa brieken en installaties. Hij vroeg ook de winkeliers krediet te verlenen aan de stakers. De toestand in de huisgezinnen van ve le stakers schijnt namelijk ernstig te zijn. Reeds zijn in andere plaatsen van België, die niet te lijden hebben van stakingen, zoals bijvoorbeeld te Hasselt in Limburg, vrouwen en kinderen van stakers uit Luik aangekomen om bij familie te logeren. De bedragen waarmee de buitenlandse socia listische vakbonden de Belgische stakers steunen, zoals het halve miljoen gulden uit Nederland hebben weinig te betekenen. Men schat het totale aantal van de sta kers op 25.000. Dat half miljoen betekent dus voor ieder van hen nauwelijks twee tientjes. Verder sprak Renard dan nog weer over de „Vlaamse kameraden" in het bij zonder over die van Antwerpen en hij heeft verklaard dat men nooit een breuk met hen heeft gewild maar dat men ook niets voelt voor een „Vlaamse meerder heid die haar lijdelijkheid aan de Walen zou opdringen". Nadat hij was verdwenen en nadat een andere socialist de menigte tot kalmte had gemaand trok een stoet van twee tot drie duizend betogers door Luik. Het leek een vloedgolf. Ruiten van banken en dagbla den werden ingegooid door het gepeupel. Het station van Guillemins een modern gebouwtje met veel glas werd binnen tien minuten beschadigd en geplunderd. Er was geen militaire bewaking of gendar me in de buurt en de oproerkraaiers had den vrij spel. Zij wierpen stenen, café- stoelen en stukken ijzer door de ruiten. Van het station trokken zij weer de stad in, alles wat op hun weg kwam aan breek- Advertentie bare dingen vernielend. Auto's werden om gekanteld, verkeerspaaltjes omver getrok ken, lantaarns stuk geslagen, uithangbor den afgerukt. Tenslotte wisten rijksveld- wacht, leger en politie de overhand te krij gen, nadat zij met traangasgranaten had den geworpen en op enige plaatsen in de lucht hadden geschoten. Ook deze keer heeft de overheid zich lankmoediger gedragen dan men menselij kerwijs mocht verwachten en het mag een geluk worden genoemd dat niet een man van de ordediensten zijn hoofd is kwijtge raakt eji anders dan in de lucht heeft geschoten. In het gebouw van de Kamer te Brus sel waar nog steeds werd gedebatteerd over de hoofdstukken van de Eenheidswet heeft het is te begrijpen het bericht van de opstootjes in Luik grote opschud ding verwekt. Naar het scheen was de re gering gisteravond meer dan ooit vastbe sloten niet toe te geven aan de socialis tische chantage en eerste minister-presi dent Eyskens heeft opnieuw verklaard dat hij er niet aan denkt socialisten in zijn ka binet op te nemen. Met dat al leek men weer verder van een terugkeer tot nor male toestanden dan ooit. (ANP) Ook in andere plaatsen zijn vrijdag opnieuw betogingen gehouden. Al leen in Gent kwam het tot een incident, toen betogers een aanslag deden op een brug. Vijf van hen werden door de rijks wacht gearresteerd. In Brussel is verno men, dat de afgelopen dagen vijf journa listen van Oostduitse bladen in Brussel en Antwerpen zijn gearresteerd en uit het land gezet. Zij onderhielden contacten met communistische voormannen. Het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft tegengesproken, dat in Vlaanderen niet meer kan worden gesproken van een georganiseerde staking, zoals de Belgische regering heeft medegedeeld. A.B.V.V. sig- HAMBURG (UPI) Het stadsbestuur van Hamburg heeft een onderzoek gelast naar de gedragingen van dertien Ham burgse artsen ten tijde van de tweede we reldoorlog. De artsen behoorden tot een groep van achttien die na de oorlog zijn aangeklaagd wegens het geven van dode lijke injecties (euthanasie) aan 56 zwak zinnige kinderen in de nazi kinderkliniek Rothenburg. Een woordvoerder van het stadsbestuur heeft verklaard, dat opdracht was gegeven tot het onderzoek om een wettelijke ba sis te hebben voor eventuele maatregelen tegen de artsen. In 1949 heeft een plaatselijke rechtbank de artsen vrijgesproken op grond van het feit, dat zij zich er niet van bewust wa ren geweest een misdaad gepleegd te heb ben, gezien de strenge orders van de na zi-regering, om alle zwakzinnige kinderen te doden. De bekendste van de artsen, professor Werner Catel, hoofd van de kinderkliniek van de universiteit van Kiel heeft enkele weken geleden zijn ambt neergelegd. Dezelfde maatregelen als de autoriteiten in Sleeswijk-Holstein tegen Catel hebben aangespannen, zijn nu door het stadsbe stuur ondernomen. In afwachting van de resultaten van een onderzoek naar hun activiteiten in het nazi-tijdperk zijn 23 rechters en openbare aanklagers in de deelstaat Baden Württem- berg geschorst. naleert in enkele plaatsen een hervatting van het werk, tegenover uitbreiding van de staking elders. Koning Boudewijn heeft vrijdag zijn be sprekingen voortgezet. Hij ontving de mi nister van Economische Zaken, Vander- schueren. Er zou volgens niet bevestigde berich ten contact zijn tussen de regeringspar tijen en de oppositie over een voorstel van de B.S.P. Dit zou neerkomen op een com promis ten aanzien van de sociale para graaf van de „Eenheidswet", dat zou kun nen leiden tot een einde van de staking. BERLIJN (Reuter) De Westberlijnse politie heeft vrijdag de arrestatie bekend gemaakt van twee voormalige hoofdoffi cieren van de S.S., de 52-jarige Oswald Schafer uit Lüneburg en de 54-jarige Wil helm Wiebens uit Böblingen die tezamen verantwoordelijk worden geacht voor het, tussen juli 1941 en april 1942, ter dood brengen van ongeveer dertigduizend Rus sische en Poolse Joden. Aan Schafer is ten laste gelegd dat hij van oktober 1941 tot januari 1942 comman dant is geweest van het destijds in Rus land gelegerde politiebataljon nummer ne gen. dat de terechtstellingen uitvoerde. Wiebens zou hem in deze functie hebben opgevolgd. Dr. Albert Filbert, die voor dien het bevel over dit politiebataljon voerde, is enige tijd geleden gearresteerd. (UPI) Beide gearresteerden hadden kans gezien na de oorlog in de burger maatschappij terug te keren als „respec tabele" zakenlieden. Schafer was rechts kundig adviseur van een particuliere fir ma, en Wiebens directeur van een elek triciteitsfirma. Gaitskell LONDEN (Reuter) De Britse Labour- partij zal de komende twee jaar een na tionale campagne voeren om de partij te versterken en om, als onmiddellijk doel, winst te behalen bij de gemeenteraadsver kiezingen die in april en mei worden gehouden. De partijleiding hoopt dat de twisten over de defensiepolitiek, kernwapens en het leiderschap van Gaitskell naar het twee de plan kunnen worden verdrongen, en dat de gehele partij zich opnieuw in eerste instantie zal richten op strijd tegen de Conservatieven. Alle zeshonderd plaatselij ke Labourpartijen zullen richtlijnen ont vangen voor het voeren van de campagne. STOCKHOLM (DPA/UPI) Het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel bij de Franse regering geprotes teerd tegen het aanhouden en onderzoeken in open zee van drie Zweedse schepen in de Middellandse Zee ter noogte van de Noordafrikaanse kust door de Franse ma rine. WENEN (UPI) Ruim dertig Joden die medeverdachten zijn geweest in het proces tegen Rudolf Slansky, zijn na het deeltelijk ondergaan van de hun opge legde lange gevangenisstraffen door de Tsjechoslowaakse autoriteiten vrijgelaten. De meesten van hen zijn Zionisten, die nu willen proberen met toestemming van de autoriteiten naar Israel te emigreren. Rudolf Slansky werd in 1951 met tien andere hoge functionarissen uit de Tsjecho Slowaakse communistische partij tijdens een groot zuiveringsproces ter dood ver oordeeld. Drie hoge functionarissen wer den tot levenslang veroordeeld. Slansky was, als secretaris-generaal van de partij een zeer bekende figuur. Hem was onder meer ten laste gelegd dat hij zich had schuldig gemaakt aan activiteiten tegen de staat, verboden samenwerking met Zionis tische organisaties en samenzwering te gen de regering. MEXICO CITY (AFP) De permanen te commissie van het federale congres van Mexico heeft de gouverneur van de staat Guerero, generaal Raul Caballero Aburto van zijn functie ontheven en het congres van deze staat en de overheidsinstellingen ontbonden. Arturo Martinez Adame van het opperste gerechtshof is tot voorlopig gouverneur benoemd. Vorige week kwam het in Guerero tot heftige demonstraties, onder meer van studenten, die de gouverneur beschuldig den van corruptie. Hierbij kwamen enkele betogers om het leven. De congrescom missie motiveert het ontslag van Caballe ro Aburto door er op te wijzen, dat nor male betrekkingen tussen het bestuur en de bevolking van Guerero onmogelijk wa ren geworden. Advert vn rxe 60. L.O. G.g.k. Min. v. Just. d.d. 19-3-'60. L.O. 590/162/449 t.g.v. de Stichting tot Instandh. v. h. \ias s - I9.-5-SI SuiJ^ajj, 'OOO'OS "191 'uiBp.H 'SOS laSuisspBBamaaH :'IU| a sajpv "O'q'i-Soo ubb sjapCiq *a uinijoieues OSLO (UPI) Het Noorse verbond van vakverenigingen heeft besloten een bedrag van 325 000 Noorse kronen (190.000 gul den) aan de stakende Belgische bonden aan te bieden als een renteloze lening, zo meldt het sociaal-democratische blad Ar- beiderbladet. In de komende dagen ver wacht men, aldus de krant, dat meer aan biedingen tot steun België zullen bereiken. Een deel van het bedrag zou reeds naar België zijn overgebracht. De geldelijke steun aan de Belgische stakingsbeweging, en het overbrengen van het geld naar dat land, leverde onder de socialistische regering van Noorwegen geen moeilijk heden op. DUSSELDORP (DPA) Het Westduit- se vakverbond heeft zich bereid verklaard een renteloze lening van 500.000 mark te verstrekken aan het socialistische Belgische vakverbond (A.B.V.V.). De lening is bedoeld om aan de noden van de Belgische stakers en hun gezinnen tegemoet te komen en moet niet opgevat worden al een blijk van officiële steun aan de staking. Ook moet deze hulp niet ge zien worden als een betuiging van solidari teit met de stakers, aldus het D.G.B. Het Britse vakverbond zo meldt onze correspondent in Londen schijnt zich pas tot het departement van Financiën te zul len wenden om toestemming te krijgen tot overmaking van het bedrag hetgeen nodig is omdat dit kapitaalexport betreft buiten het sterlinggebied totdat de Bel gen te kennen hebben gegeven dat zij het aanbod geheel of gedeeltelijk wensen te aanvaarden. Het grootste Britse dagblad, de Daily Mirror oplaag 4V2 miljoen dat door gaans aan de kant van Labour staat, oefent scherpe critiek uit op de lening van het Britse vakverbond (TUC). De krant die gisteren voor het grootste deel was gewijd aan een campagne tot hulp aan de hongerende kinderen in Kongo en daarbij pagina's schokkende foto's afdruk te, wekt het TUC op het geld naar Kongo te sturen. In de mist Na de jongste regeringsverklaring en de daarop gevolgde debatten is niet bijzonder duidelijk geworden, hoe het thans met de verstandhouding tussen het kabinet De Quay en, zowel de antirevolutionairen en christelijk-historischen als de Kamer in haar geheel gesteld is. Zeker, uitdrukkelijk heeft niet alleen de heer Bruins Slot namens de gehele anti revolutionaire fractie, maar eveneens de heer Tilanus als aanvoerder van de chris- telijk-historische groep verklaard, dat zij het nooit gemunt hadden op het politieke leven van het kabinet noch van een of meer daarin zittende ministers. Indien minister Van Aartsen zich op de fatale avond in december bepaald zou hebben tot de mededeling de motie-Van Eibergen, zo zij werd aangenomen, onuitgevoerd naast zich neer te leggen, zou geen der beide protestants-christelijke groepen ver volgens tegen de begroting van genoemde minister gestemd hebben om te trachten hem aldus ten val te brengen. Met ande re woorden, het door de anti-revolutionai ren en christelijk-historischen gekoesterde onbehagen over het woningbouwbeleid van de regering ging niet zover dat zij daar om het ministersgezelschap naar huis wil den sturen. Dit is trouwens op de 22ste december ook nooit door het duo Bruins Slot-Tilanus beweerd. Alleen, de heren za gen toen geen reden om de ingediende mo tie-Van Eibergen in te trekken, aangezien minister Van Aartsen met tenslotte het gehele kabinet lieten weten te zullen af treden, zelfs reeds wanneer die motie zou worden verworpen maar de stemmen van een belangrijk deel der anti-revolutionai re fractie zou verwerven. Als ik het goed begrijp zijn ze achteraf tot het inzicht gekomen, dat juister want verstandi ger geweest ware als zij het zover niet hadden laten komen. Vandaar vermoede lijk 's heren Bruins Slots erkenning, dat hij spijt had op de 22ste december, na de crisis-aankondiging van achter de mi nisterstafel geen schorsing der beraadsla gingen te hebben gevraagd. Dat de twee protestants-christelijke frac ties ook nu nog altijd met betrekking tot het w'oningbouwprogramma meer zouden wensen dan waartoe op dit ogenblik de regering bereid is, viel uit de deze week op het Binnenhof gehouden gedachtenwis- seling heel duidelijk op te maken. Boven dien, de aanneming van de motie-Van Eibergen is een feit, dat door niets onge daan is gemaakt. In het licht van dit alles is, zoals mr. Burger (P. v. d. A.) m.i. te recht opmerkte, in werkelijkheid niet goed verklaarbaar, waarom het ka binet thans voldoende redenen had zijn ontslagaanvrage in te trekken. Tenzij men daarin een erkenning moet en kan zien van een van die zijde op 22 decem ber begane fout. Dat het in zijn ogen een fout is geweest, stak prof. mr. Oud (V.V.D.) overigens niet onder stoelen of banken. Terwijl deze afgevaardigde, die aldus blaam naar beide kanten uitdeelde, de anti-revolutionairen daarbij onder han den nam, ontstond er in de gelederen dier fractie vrij wat onrust. Men ging zelfs zover, te ontkennen dat men eieren voor zijn geld had gekozen en tegenover de regering had toegegeven. Na die uitlatin gen valt minder dan ooit te bespeuren of in werkelijkheid de vrede is hersteld en of voortaan het kabinet in voldoende mate op de steun van de fractie van de heer Bruins Slot zal kunnen rekenen. Al met al. heeft het er veel van weg. dat wij na de oplossing van de jongste kabinets crisis in de mist varen. Vrede op termijn Op zijn mooist kan misschien worden aangenomen, dat er ten opzichte van het woningbouwvraagstuk een vrede op ter mijn tot stand is gekomen. E n de heer Bruins Slot e n de heer Tilanus waren er immers op uit zij het in heel zachte ter men, kenbaar te maken dat zij hun hou ding met betrekking tot het bouwprogram ma nader zullen bepalen. Te weten wan neer uiterlijk 1 juni de regering, gelijk zij in haar verklaring heeft toegezegd, aan de Kamer een nota zal overleggen inzake de vraag of het aantal van 82.500 wonin gen alsnog kan worden verhoogd met 1250 woningwet-woningen en even zoveel premiewoningen. Het tweetal Bruins Slot-Tilanus probeer de nog iets van een toegeven van rege ringszijde te ontdekken in de door de minister-president afgelegde verklaring. En wel in de zinsnede, dat de regering bij de uitvoering van haar beleid op het ge bied van de woningbouw in het bijzonder aandacht zal blijven schenken aan de be langen van hen, die tot de lagere inko mensgroepen behoren en dat de regering ook niet zal aarzelen in te grijpen, wan neer in enige sector van de bouwnijver heid ontsporingen zouden dreigen. De heer Bommer (P.v.d.A.), die op gevatte wijze wijze de K.V.P. voorhield inzake het bouw programma tenslotte genoegen te nemen met heel wat minder dan zij ten tijde van de Kamerverkiezing 1959 in het voor uitzicht had gesteld, kwam met een iet wat pijnlijke vraag over wat de regering met die aankondiging bedoelde. De van regeringswege daarna gegeven uitleg bleek de heer Tilanus allerminst te kunnen vol doen. Ook daaruit kon men opmaken dat ten zeerste te betwijfelen valt of de her stelde vrede wel op deugdelijke grond vesten rust. In zoverre schuilde er veel waars in het betoog van mr. Burger, dat het een rare crisis met een niet minder rare op lossing was geweest. Gezegd moet wor den, dat de aanvoerder van de grootste oppostitiegroep in eerste aanleg, in een zeer rustige uiteenzetting, vaardig gebruik wist te maken van de door anderen ver toonde zwakheden en misslagen. Merk waardigerwijze echter liet zijn aanvanke lijk goedig vorm hem bij de replieken ge heel in de steek. De Gaay Fortman's werk Reeds stipte ik even aan hoe gedurende die replieken, in het bijzonder door uitla tingen uit de anti-revolutionaire hoek, de indruk kon postvatten alsof men alleen met een schijn-vrede te maken had. Pro fessor De Gaay Fortman, die er als in formateur in geslaagd was de crisis in zeer korte tijd tot een oplossing te bren gen, volgde in een der loges het schouw spel in 's lands vergaderzaal. Vergis ik mij niet dan viel er, toen sommige anti revolutionairen tijdens prof. Oud's boete- preek van hun hart geen moordkuil maak ten, op het gelaat van prof. De Gaay Fort man op zijn minst pijnlijke verbazing te lezen. Heel begrijpelijk: met bijzonder veel takt toch had hij Wim Kan's recept van „lijmen" toegepast en daar kreeg men nu toch weer even de anti-revolutionaire poppen aan het dansen! Wie er van uitgingen, dat het in 's lands belang maar het beste zou zijn, wanneer de kabinetscrisis ten spoedigste tot het verleden zou behoren, hebben ontegenzeg lijk alle aanleiding tot waardering voor het werk van de informateur. Hij heeft zich, gegeven de hem verstrekte opdracht met lofwaardig beleid van zijn taak ge kweten. Terecht is hem dan ook van tal van kanten in de Kamer hiervoor lof toe gezwaaid. Onjuiste kritiek Mr. Burger deed hieraan echter niet mede. Hij oefende critiek uit op de om schrijving van de aan de informateur ver strekte opdracht, op diens aanvaarding daarvan en.... op de minister-president, die altijd volgens de woordvoerder van de fractie der P.v.d.A. voor de gang van zaken verantwoordelijk was omdat deze, zonder dat er zelfs een formateur bij te pas was gekomen, naar aanleiding van de bevindingen van de informateur op de hele ontslagaanvrage was terugge komen. In tweeërlei opzicht was mr. Burger er hier glad naast. Terecht merkte minister De Quay op. voor wat er gedurende bet informatietijdperk was gebeurd (of nagelaten) niet verantwoorde lijk te zijn, doch alleen voor het feit van het aanblijven van hem met de gehele ploeg. Op de informateur rustte de ver antwoordelijkheid voor aanvaarding van de informatie-opdracht Dat deze onjuist was geweest, vermocht mr. Burger ook niet aan te tonen Zoals prof. Oud zeide, mag en kan men veilig aannemen dat op grond van de aan het staatshoofd door de geraadpleegde adviseurs (de vice-Presi- dent van de Raad van State, de Kamer voorzitters en de voorzitters van de Twee de Kamerfracties) uitgebrachte adviezen in het algemeen als dé meest raadzame weg zal zijn beschouwd, te pogen de cri sis zo spoedig mogelijk opgelost te krij gen onder behoud van een kabinet van dezelfde politieke samenstelling als het demissionaire kabinet. Pas indien de on mogelijkheid daarvan gebleken zou zijn, zou er aanleiding bestaan hebben om het in een andere richting te zoeken. Maar die onmogelijkheid is helemaal niet ge bleken. En daarmee was mijns inziens meteen komen vast te staan, dat de aan de informateur verstrekte opdracht vol komen juist te achten viel. Me dunkt, ook zij die aan een hetzij politiek, hetzij per soneel anders samengesteld kabinet de voorkeur gegeven zouden hebben, zul len moeten erkennen dat het er onder de tegenwoordige omstandigheden niet in zat. Jammer is het, dat mr. Burger ten slotte verzuimd heeft de minister-president er alsnog toe te brengen uitsluitsel te ver strekken omtrent een in eerste aanleg door genoemde afgevaardigde gestelde vraag. Met name, of de „bevriende" fracties de ontwerp-regeringsverklaring voorgelegd ge kregen hadden, voordat zij werd afgelegd, zulks ten einde zekerheid te verkrijgen dat zij er mee akkoord konden gaan. Ze ker, iedereen op en om het Binnenhof weet te vertellen, dat het zo is gegaan. Maar het ware bepaald nuttig geweest, wan neer deze gang van zaken ook in de Handelingen geboekstaafd zou zijn. Dan zou alleen al daarmee onomstotelijk zijn komen vast te staan, dat de voorstelling van zaken alsof het kabinet-De Quay min of meer los van de fracties staèt, vooral sinds het zich weer liet inhuren, naar het rijk van de sprookjes moet worden ver wezen. Dr. E. van Kaalte Een deur valt dicht Opeens komt het moment, dat de man beseft dat hij blijkbaar een drempel heeft overschreden: hij wordt door andere man nen, die hij tot op dat moment altijd min of meer als „oude heren" heeft gezien, kennelijk plotseling als een soort gelijke beschouwd. Tot op zeer geringe hoogte is dat vleiend, voor het overige gedeelte heeft het mij nu eigenlijk wat verontrust. Bewijzen, dat hij ouder werd heeft de man natuurlijk wel eerder gehad. Er is het eerste kleine jongetje geweest, dat in de tram voor hem opstond, een krant heeft over zijn sportprestaties geschreven en hem „de nog altijd nuttige veteraan" ge noemd en mooie jonge meisjes zijn hem nu en dan duidelijk als een oude sok gaan zien. Dat alles komt gradueel, het veroor zaakt kleine schokjes maar de man is nog niet overtuigd. Teveel is hij nog ge neigd zichzelf in korte broek te zien, hol lend over het schoolplein, bibberend wach tend voor de deur van de rector of voor de zestiende keer op één middag fietsend langs het huis, waar dat meisje uit de derde klas woonde. Dan op een avond, na het eten, wordt er gebeld. Het is de buurman, een vrien delijke „oudere heer" die men al jaren op straat beleefd en met een zekere deferentie heeft gegroet. Hij deelt wat mee over koetjes en kalfjes, accepteert een kop kof fie en weigert een biertje en komt dan terzake: „Ik weet niet of u wel eens aan de mogelijkheid hebt gedacht", zegt hij omzichtig, want misschien begrijpt hij ook wel, dat hij een diepe bres gaat slaan. „Maar volgend jaar gaat uw oudste doch tertje naar de grote school. Nu zit ik tn het bestuur van die school". „Grote goedheid", denkt rnen dan. „Wat is er mis? Willen ze mijn dochter niet? Is mijn kind niet goed genoeg voor hun school? Zijn ze nou helemaal gek?" Men begint zich op te winden. Maar de bezoe ker gaat voort. „Uw dochtertje komt dus bij ons op school" (zo, dat is het dus niet) „en daarmee zal uw belangstelling voor de school natuurlijk wel toenemen" (oh, hij wil geld). „Nu is er", vertelt de buur man, „sinds vorige maand een vacature in ons bestuur en we hebben er onder elkaar eens over gepraat en toen is uw naam ge vallen en toen heb ik. toen dacht ik. toen stelde iemand voor, dat.om kort te zijn, we dachten dat we u eigenlijk wel in het bestuur zouden willen hebben". BOM. Daar ligt de surprise dan. Een paar weken na Sinterklaas weliswaar, maar dat doet er niets aan af. Er valt een deur dicht. Achter de man. Gevraagd voor een schoolbestuur. Nu doet het niet meer terzake of hij nog „ja" zegt of „nee". Hij is gevraagd. Een groepje mensen heeft hem oud en wijs genoeg beoordeeld om met hen samen een school te gaan bestu ren. Een schóól. De buurman praat door. Hij vertelt over het werk in zo'n bestuur, over de goede geest, over het schoolhoofd, over rijks subsidies en lesroosters. Maar de man hoort hem nauwelijks. Hij ziet zijn oude rapporten voor zich liggen: vijven, een acht, twee zessen, één drie. De stem van de leraar, die zei dat voor dit jongetje in de toekomst misschien een vaste betrek king als ongeschoold arbeider gereser veerd was, maar zeker niet het soort vak, waar deze school kinderen toe trachtte op te leiden. Hij ziet met moeite behaalde di ploma's voor zich en het schoolplein, waar hij zich wel tien kapotte knieën op is ge vallen en de deur waar „leraarskamer" op stond en die hij altijd met een zeker ont zag passeerde. Tot nog toe had hij zich altijd nog min of meer één gevoeld met de kinderen op school, hij had sympathie gehad voor onvoldoende cijfers en begrip voor keet schoppen". Tussen die tijd en de dag van vandaag is nu de deur dichtgevallen. Ik, die man, ben een volwassen vent geworden. Dezer dagen zal een jongeman mij als „oudere heer" beschouwen. Is dat leuk? Ik weet nog niet. Ik heb mijn buurman toegezegd, dat ik eens een vergadering zal komen bijwonen. Als waarnemer. Nu doet het er toch niets meer toe. Het scherm is gevallen en heeft mij definitief afgesneden van de kapotte knieën en de fietstochten langs het huisje van dat meisje met die donkere krullen. Hier sta ik. Schoolbestuurder-in-spe. Ik zal nog maanden nodig hebben om aan het idee te wennen. E. Romat/n Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Ell P C I GROTE HOUTSTRAAT 181 niXCL TEL. 14444 Sékou Touré. President Sékou Touré van de Afrikaanse republiek Guinea is gis teren voor een zesdaags officieel be zoek aan Joegoslavië in Belgrado aan gekomen. Touré was daartoe uitgeno digd door president Tito. Overstromingen. Het peil van de Spaanse rivier de Ebro is gisteren gezakt. Hoe wel de overstromingen geen slachtof fers hebben geeist, zijn duizenden dak loos geworden. Neergestort. Een tweemotorig particulier vliegtuig is vrijdagmiddag kort na het opstijgen van het vliegveld van Los Angeles tegen een hoogspanningslei ding gevlogen en brandend neergestort De vijf inzittenden kwamen in de vlam men om. Benoemde volksvertegenwoordiging. Prins Rainier van Monaco heeft vrijdag de twaalf leden van de nieuwe nationale vergadering van deze dwergstaat be noemd. Het vorige parlement werd in januari 1959 door de prins ontbonden, nadat het had getracht hem te dwin gen aan de volksvertegenwoordiging meer macht te geven. Turkije. De 147 docenten bij het Turkse hoger onderwijs, die in oktober j.l. wer den ontslagen bij decreet van het Co mité voor Nationale Eenheid, kunnen hun werk hervatten, als het curatorium van de betrokken onderwijsinstelling hiermee akkoord gaat, zo is van de zijde van de Turkse regering bekend gemaakt.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3