j City-theater door burgemeester officieel geopend Genodigden zeer enthousiast In de vishal en op zee In en om de stad Voorlopig geen tweede vaartuig voor het visserijonderzoek Geen garantieregeling drijfnetloggers Gaiardoni op tweede plaats bij profdebuut Noor Johannessen naar Beverwijk Nog een nederlaag voor Berczik W atersportcentrum „De Bijland" Fa. v. d. Outenaar Raave ZATERDAG 7 JANUARI 1961 6 Zevenhonderd gulden voor goed idee Burgerlijke Stand van Velsen Ex-minister Hofstra spreekt in IJmuiden Belgische ijshockeyers toch in wereldtiteltoernooi voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 IDmuiden (O) Telefoon 7851 Drie gewonden bij verkeersongeluk Vechtpartij aan boord van vissersvaartuig De zesdaagse van Berlijn „Electra" in Amerika aan zware proef onderworpen Nieuwe wetgevende raad in Australisch Nieuw-Guinea Gunstige ervaringen met Italiaanse arbeiders Bouwondernemer schenkt gemeente bronsplastiek De inrichting van het nieuwe City Theater werd toevertrouwd aan WONINGINRICHTING - BEVERWIJK - 250 MODELKAMERS Sedert gisteravond heeft Velsen een „City Theater". Het is een heel mooie ge legenheid tot ontspanning. Hier is een bij zonder gelukkig compromis tussen effi ciency en architectonische kunstzinnigheid tot stand gekomen en als de exploitant er in slaagt het peil te handhaven van het geen hij zijn honderden gasten in de smaakvol ingerichte zaal gisteravond heeft geboden, dan behoort hij, wat ons betreft, in aanmerking te komen voor een hoge onderscheiding. Hij heeft dan met deze „City" de inwoners van onze gemeente duizend of meer maal gelukkiger gemaakt dan (nog) duizend blauwdrukken voor een „City-plan" voor de IJmond-Noord zou den kunnen doen. Het „City Theater" lijkt ons voor veel méér geschikt dan uitsluitend voor de ver toning van films: naar onze mening ver dient het alleszins serieuze overweging, hier ook (kamer)-muziekuitvoeringen te geven. Hierdoor zou dan weliswaar niet geheel, maar dan toch ten dele tegemoet gekomen worden aan een van Velsens vu rigste wensen, namelijk een schouwburg gebouw. De heer Van Opbergen heeft een voor beeld gesteld van particulier initiatief, van durf, dat navolging verdient. Er zijn trou wens aanwijzingen, dat uit de hoek van de particuliere ondernemers in de recrea tiesector een frisse wind in de richting IJmuiden komt waaien. Een van die aan wijzingen meldden wij dezer dagen, na melijk het plan voor een restaurant met platform op de zuiderpier. na voltooiing van de verlenging der IJmuidense pieren medio 1964. Dit zou dan een prachtige re- creatiegelegenheid zijn, waar niet alleen Velsenaren van kunnen profiteren. Velsens mooie „City Theater" is evenmin alleen voor de bevolking van deze gemeente en die van andere IJmondgemeenten: vooral in de zomermaanden zal het een welkome afwisseling betekenen voor duizenden strandbezoekers uit binnen- en buitenland. Met betrekking tot de bouw van een tweede visserijonderzoekingsvaartuig deelt de minister van Landbouw en Visserij het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten mee dat hij het gewenst acht voorlopig nog ten behoeve van het tech nische onderzoek de nodige ervaring op te doen door inschakeling van reeds in be drijf lijnde nieuwe vissersschepen. Het advies van het produktschap over deze aangelegenheid is voor de minister een punt van ernstige overweging geweest. Ook hij heeft tijdens de begrotingsbehan deling zijn standpunt uiteen gezet. De heer H. Bethlehem, wonende te Be verwijk en werkzaam op de beitserij van de Breedband, ontving donderdagmiddag j.l. uit handen van ir. B. de Jonge, bedrijfs leider van de Breedband n.v., een beloning van 700 voor een goed idee. BEVALLEN: J. C. Brantjes-Smit, d„ Corverslaan 83, Velsen-Noord; P. J. A. Zuiderwijk-Zeinstra, 2 d., Orionweg 96, IJmuiden; N. Out-Piet, z., Feithlaan 7, Driehuis; J. M. C. Gijzen-van Duimen, z., Grote Hout- of Koningsweg 64, Velsen- Noord; C. Hoek-Stangenberger, z., Gijzen- veltplantsoen 117, IJmuiden; M. C. Buijs- man-Lute, z., Jac. van Heemskerkstraat 1, IJmuiden. OVERLEDEN: T. Kramer, 67 j., echtge note van J. de Groot, M. K. Hofstede straat 37, Driehuis; G. Meijer, 76 j., echt genote van T. Blok, P. C. Hooftlaan 29, Driehuis; A. van der Geld, 82 j., weduw naar van J. de Krieger, Eemstraat 36, IJ muiden; J. C. de Regt, 76 j., weduwe van P. J. van Raffen, Reggestraat 48, IJmuiden. ONDERTROUWD: G. Piersma, Midden dorpstraat 2, Vêlsen-Zuid en M. A. Kop pelman, Warmenhovenstraat 37 rd., IJmui den, t.a. Middendorpstraat 2, Velsen-Zuid; A. Marcus, Pelsstraat 13, Velsen-Noord en J. P. de Ligt, Wijk aan Zeeërweg 112 IJmuiden t.a. Strick v. Linschotenstraat 61 (Beverwijk). A. J. Oosterbaan, Kruisbeek- laan 13, Velsen-Noord en J. E. de Vries, Stationsweg' 94, Velsen-Zuid; J. de Waart, Willem Barendszstraat 57, Utrecht en A. C. Hindriks, Sluisplein 22, IJmuiden, t a. Willem Barendszstraat 57; A. H. G. M. Manders, Tooropstraat 235, Nijmegen en L. C. M. Schouten, van den Vondellaan 35, Driehuis. GETROUWD: J. J. van Hesselingen en G. Schouwink, Meerweidenlaan 25, Velsen- Noord; F. de Smit en A. J. E. Krabben dam, Molenstraat 4, Santpoort; S. Kugler en C. Prins, Fahrenheitstraat 50, IJmui den; J. S. Dekker en A. C. Lohr, Radar straat 54, IJmuiden; J. G. Beeuwkes en G. M. Snijders, Beeklaan 365, 's-Graven- hage. WEINIG GROENTE BIJ ONS BELANG Het veilingoverzicht van de afgelopen week van de veiling Ons Belang te Cas- tricum kan kort zijn. Er werd weinig groente aangevoerd en er was slechts 100.000 kg peen. Hoge noteringen kwamen ook niet voor of men moet de uitschieters voor boerekool, soms tot 36 cent per kg, als hoge prijs zien die echter zakte als er meerdere karretjes met dat produkt onder de klok kwamen. Natuurlijk sprak de kwa liteit een woordje mee, maar hoge prijzen werden ondanks goede kwaliteit niet ge noteerd. De prijzen van vrijdag waren: boerekool 0.19V2 tot O.30V2, spruiten f 0,36 tot 0,80, grove kwaliteit 0.15 tot 0,34, kopspruiten 0,15 tot 0,21, uien 0,12 tot 0,14, prei f 0,18 tot 0,26. „Ik hoop, dat dit het trefpunt van uitgaand IJmuiden zal worden", zei gisteren de heer F. A. van Opbergen, toen hij alle genodigden welkom heette in zijn nieuwe City Theater aan de Kennemerlaan. Men was enthousiast over het nieuwe theater, dat bleek uit alle toespraken. Burgemeester J. C. Bührmann vertelde, hoe hij bij de receptie ter gelegenheid van zijn installatie door de heer Van Opbergen was aangeklampt, die naar het zeggen van de burgemeester hem had „opgedragen" de nieuwe bioscoop te openen. „Ik heb dit bevel opgevolgd, want als burgemeester ben ik de eerste dienaar van de ge meente", zei de heer Bührmann, die zich enthousiast toonde over het theater. „Waar men woont en werkt moet men ook ontspanning kunnen vinden," zei hij. „Een bioscoop is een belangrijk stuk cul tuur." Mr. Bührmann ging nog even de historie van het oude Thalia na, welk thea ter nu wel zal worden geamoveerd. „Maak er tijdig een prentje van," zei de burge meester. „straks kan het niet meer." De heer Bührmann zei het volste ver trouwen te hebben in de leiding van de heer Van Opbergen. Hij complimenteerde architect W. H. J. Hoosemans en loofde mevrouw Van Opbergen, die bijna het ge hele interieur voor haar rekening heeft ge nomen. Daarna opende hij „City" offi cieel. Voorzitter Miedema van de Nederlandse Bioscoopbond zei, dat de vader van de heer Van Opbergen een van de pioniers van het Nederlandse filmbedrijf is ge weest. De heer Van Opbergen jr. noemde hij een van de exponenten van de jonge generatie, die heeft getoond uit het goede hout te zijn gesneden. Hij toonde zich opk verheugd over de goede samenwerking, die in Velsen mo gelijk is tussen gemeentebestuur en thea terdirectie. „Er zijn gemeenten waar dat niet zo gemakkelijk is," zei hij, hierbij kennelijk op Delft doelend. Hij noemde IJmuiden een zeer vooruitstrevende ge meente, die momenteel landelijk grote be langstelling geniet. De heer Miedema sprak de hoop uit, dat de heer Van Opbergen het niveau van de programma's hoog zou weten op te voeren zodat de gemeenschap van IJmuiden hem dankbaar zou zijn. Namens de afdeling centrum van de Nederlandse Bioscoopbond sprak de heer Van Willigen, die de grote moeilijkheden memoreerde, waarvoor de heer Van Opbergen zich bij de verwezenlijking gesteld heeft gezien. De architect haakte daar op in. Hij zei, dat City de eerste bioscoop is, die hij heeft ontworpen. Het „dienen" had bij zijn ontwerp vooropgestaan, want de economie is een belangrijke factor. De heer Arends sprak namens de firma Van Seventer, Arends en Smit, die de bouw heeft ver zorgd. Hij bood een pickup-installatie aan. Mevrouw Van Opbergen schonk haar echt genoot namens het gezin een gongklok. Burgemeester J. C. Bührmann wenst directeud F. A. Opbergen veel geluk met het nieuwe City-Theater in IJmuiden. imr:r- Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer te IJmuiden was vrij dag 740 kisten, waarvan 113 tong en tar bot, 127 schol, 15 schar, 1 bot, 297 haring, 24 wijting, 156 kabeljauw en gul, 1 haai, 6 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilo: grote tong 6.50-5.40, groot middel tong 6-4.70, kleinmiddel tong 6-5.40, kleine tong 1 7-7.50, kleine tong 2 5.70-4.40, tarbot 1 6.80-4.90. Per 50 kilo: tarbot 4 12L-graie schol 52- 47, grootmiddel schol 6.9-60, kleinmiddel schol 100-72, kleine schol 1 92-76, kleine schol 2 85-52, schar 76-43, bot 63, verse haring 27-22, wijting 56-40, grote gul 80- 66, middel gul 64-62, kleine gul 47-40, kleine haai 19. Per 125 kilo: grote kabeljauw 464-220. Besommingen van vrijdag WR 34 340. WR 7 315, SCH 1 4900, KW 16 610, KW 143 f 5440, IJM 59 250, IJM 31 270. IJM 38 f 2590, IJM 4 f 200, IJM 11 f 190, IJM 78 f 350. IJM 61 460, IJM 64 495, TX 18 660, TX 51 440. Aanvoer van zaterdag Vanmorgen bedroeg de aanvoer van vis in IJmuiden 2788 kisten, waarvan 46 wij ting, 265 schol. 20 tarbot, 395 spanharing, 90 varia, 200 stuks kabeljauw, 1800 west kustharing en 10.000 kilogram tong. Hoewel de trawler KW 99 pas om half zes vanmorgen binnenliep werd het schip toch nog gelost. Het had 1800 kisten ge kochte westkustharing aan boord. Prijzen van zaterdag Irt guldens. Export: grote schol 46 tot 50, middel schol 50 tot 54, zetschol 53 tot 67, schol I 56 tot 63, grote regels kabeljauw 46 tot 176, kleine regels kabeljauw 62 tot 72, grote tarbot 5 tot 5,40, grote tong 5 tot 5,40, grootmiddel tong 4,60 tot 4,80, klein middel tong 5,10 tot 5,40, tong I 5,70 tot 6,10, tong II 4.40 tot 5.20. Binnenland: schol II 55 tot 71, schol III 48 tot 56, wijting 40 tot 50, spanharing 20 tot 22, westkustharing 18,50 tot 19,50. Besommingen van zaterdag IJM 204 2680. KW 99 2560, KW 26 f 2540, KW 125 2830, KW 59 1790, KW 52 6720, KW 155 5570, KW 126 4180, KW 166 4440, KW 46 4370, KW 57 3480, KW 51 2770, KW 69 f 725, IJM 206 6710, IJM 207 2810, IJM 208 370, IJM 73 2190, KW 136 2100, KW 134 3700, KW 117 8520, KW 63 4550, KW 137 4360, KW 96 2840, WR 51 2200, WR 59 f 8680, WR 37 4770, WR 32 3920. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer van morgen 2500 kisten westkustharing, 100 schol, 20 varia en 1800 kilogram tong. Voor maandag Voor de rhaandagrharkt worden ver wacht de VL 84, VL 121 en VL 110 elk met 1000 kisten, de SCH 171 met 500 kisten en 300 stuks kabeljauw en de IJM 97 Toronto met onbekende vangst. Op zee Het was goed weer om de noord. De vis serij ging wel. De vangsten bedroegen 200 manden makreel en 80 manden koolvis, schelvis en wij ting per etmaal. De PbstboV ddèd een tAkTïan twee pak jes, de Toronto een trek van 50 manden makreel, de Job Gouda een'trek van 50 manden makreel, de Deining ving in twee trekken 70 manden makreel en de Johan nes Polderman deed een trek van een pakje. De loggers en kotters voor de kust had den te kampen met windkracht zeven. Zij hebben 's nachts gevist.. De vangsten waren 50 tot 100 kilogram tong en 3 tot 6 manden schol. Ook bij de P-boei 5 was het slecht weer met windkracht zeven. De loggers en kot ters vingen daar 150 tot 250 kilogram tong en 10 tot 15 manden schol Ver etmaal. De minister van Landbouw en Visserij deelt het Produktschap voor Vis en Vis produkten mee tot de conclusie te zijn ge komen niet te kunnen voldoen aan het ver zoek tot het treffen van een garantierege ling voor de haringdrijfnetloggersteelt 1960. De minister kan het uit de vaart nemen van doorgaans oude vleetloggers en de ge volgen daarvan voor de aanvoer van ge zouten haring niet anders zien dan als een normaal bedrijfsgebeuren, dat zich reeds gedurende langere tijd voltrekt en dat een gevolg is van de ontwikkeling van sociale, technische en economische omstandighe den, die leiden tot overschakeling op ande re scheepstypen. Ook de minister is van mening dat de geringe haringvangsten van de laatste ja ren de oorzaak zouden kunnen zijn dat het uit de vaart nemen van vleetloggers wordt versneld. Hij heeft na rijp beraad hierin geen aanleiding kunnen vinden ter bevor dering van een meer geleidelijke afvloeiing van deze schepen overheidsgelden ter be schikking te stellen. Ex-minister J. W. Hofstra zal 12 januari, bij gelegenheid van de jaarwisselings bijeenkomst van de P.v.d.A.-afdeling IJmuiden, in het gemeentelijk vergader lokaal aan de Abeelenstraat, een spreek beurt vervullen. Het aantal inschrijvingen voor het toer nooi om het wereldkampioenschap ijsho ckey, dat in maart in Genève zal worden gehouden, is gestegen tot negentien. De Belgen, die namelijk verzocht hadden de sluitingstermijn te verschuiven in verband met de crisis in hun land, hebben telegra fisch aan de organisatoren laten weten, dat zij aan het toernooi zullen deelnemen. Vandaag zal de Noorse IJshockeybond beslissen of men zal deelnemen aan de wed strijden om de wereldtitel. Evenals Bel gië is ook voor dit land de inschrijvings- tertnijn Verschoven.-'' Advertentie De Italiaan Santé Gaiardoni heeft vrij dagavond in het Antwerpse sportpaleis zijn debuut gemaakt als beroepsrenner. Met Maspes en Sacchi kwam hij voor Italië uit in een sprintwedstrijd tegen België, dat werd vertegenwoordigd door Debak- ker, Sterckx en Lambrechts. Met drie overwinningen toonde Debakker zich deze avond de snelste en bezette de eerste plaats in de eindrangschikking. Maspes en Giardoni, die beiden twee maal zegevierden in de ritten a deux, deel den met 4 punten de tweede plaats, terwijl Sterckx en Sacchi met elk 5 punten de vierde plaats bezetten. Zesde en laatste was Lambrechts met 6 punten. In een af val wedstrijd voor amateurs over 5,5 km ging de overwinning naar de Nederlander Oudkerk, die een tijd noteer de van 7 min. 37 sec. Ook de tweede plaats was voor een Nederlander, namelijk Le Grand. Van der Touw en Paul moesten met een bescheiden negende en elfde plaats genoegen nemen. Drie inzittenden van een personenauto, allen wonend te Beverwijk, zijn vrijdag middag gewond geraakt toen de wagen op het verkeersplein-zuid te Velsen in aan rijding kwam met een bus van de NACO. De 47-jarige bestuurster van de personen auto had geen voorrang verleend. Zij liep een linkerschouderfractuur op en klaagde over pijn in de borst. De tweede inzittende, een 55-jarige vrouw, kwam er af met een kneuzing aan de kaak en enkele gekneus de ribben. De derde inzittende, een vrouw van 73 jaar, kreeg een gekneus de rechterknie en kon na behandeling in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden naar huis gaan, de andere twee moesten wor den opgenomen. De personenauto werd zwaar beschadigd. Op de Planetenweg te IJmuiden is vrij dagmiddag een tienjarige jongen, die tegenover zijn ouderlijk huis op de mid denberm speelde, aangereden door een be stelauto toen hij plotseling de rijbaan op liep. Met een lichte hersenschudding en een grote hoofdwond werd hij door de ongevallendienst naar het Antoniuszieken huis overgebracht. Twee opvarenden van een vissersvaar tuig dat in de IJmuidense vissershaven lag gingen vrijdagmiddag op de vuist. Een van de vechtersbazen liep in de strijd een wond boven zijn rechteroog op. In het An toniusziekenhuis werd hij verbonden, waarna hij naar huis kon gaan. In de grootmeestergroep van het Hoog oven-schaaktoernooi, dat van 12 tot 22 ja nuari in Beverwijk wordt gehouden, zul len nu definitief de volgende schakers uit komen: Larsen (Denemarken), Stahlberg (Zweden), Olafsson (IJsland), Ivkov (Joe goslavië), Gereben (Israël), en de Neder landers Donner, Van Scheltinga, dr. Ba- rendregt en Van den Berg. De tiende plaats zal bezet worden door de Noor Johannes sen. In de meestergroep spelen: Wade (Nieuw Zeeland), Sliwa (Polen), Perez (Spanje), Kottnauer (Eng.), Kramer (Ned.), Duaro (Portugal), Bozic (Joegoslavië), Tan (Indo nesië), De Rooi (Ned.) en Langeweg (Ned). De Engelse lucht schijnt Zoltan Berczik geen goed te doen. De tweevoudige Euro pese kampioen verloor woensdag tijdens de open Britse tafeltenniskampioenschappen in Londen in het dubbelspel samen met zijn landgenoot Sido van de Zweeds- Engelse gelegenheidscombinatie Heyer- dahl-Ingber en 's avonds werd hij in het herenenkelspel uitgeschakeld. Het gebeurde in de vierde ronde, toen hij moest uitkomen tegen de Zweed Hans Alser. Berczik nam een 21 voorsprong door na een verloren, eerste game (14-21), de tweede en derde met 21-11 en 21-18 op zijn naam te brengen. Hij verloor echter de vierde en vijfde game (15-21 19-21), omdat de Zweed zich geheel in de verde diging terugtrok en daardoor de Europese kampioen dwong tot aanvallen, hetgeen deze niet zo best afging. Agnes Simon, de echtgenote van de vroegere Nederlandse bondscoach, die nu voor Duitsland uitkomt, bereikte de halve finale van het dames enkelspel. In de kwartfinales won zij zonder veel moeite van de Zweedse mej. Guntsch (21-13 21-8 21-8,. De laatste vier bij de dames zijn Agnes Simon, Je Europese kampioene Eva Foel- di-Koczian (Hong.), Kathie Best en Diana Rome (beiden Engeland). Bij ie heren zijn dat Hans Alser, Tony Larsson (beiden Zweden), de Joegoslaaf Markovic en de Hongaar Sido. De stichting Watersportcentrum Bijland heeft het 300 ha. metende landgoed „De Bijland" in de gemeente Herwen Aerdt ge kocht voor de som van 300.000. Het land goed, dat voor driekwart uit water be staat, zal mede worden bestemd voor so ciaal toerisme, zo heeft de heer J. Smits, wethouder in Nijmegen, op een persconfe rentie medegedeeld. Van de koopsom be talen het Rijk en de provincie Gelderland beide veertig percent. De overige kosten zullen worden gedragen door de gemeen ten Arnhem en Nijmegen met elk vijf per cent en door de gemeente Herwen Aerdt voor tien percent. Voor de inrichting als watersportcentrum schenken de drie ge meenten elk 10.000, waardoor een aanleg steiger, jachthavenwerfje en sanitaire in richting gebouwd kunnen worden. De Bijland is omstreeks het begin der jaartelling een Romeinse nederzetting ge weest. Bij baggerwerkzaamheden zijn her haaldelijk Romeinse gebruiksvoorwerpen en oude muurresten gevonden. Sinds 1917 is er zand en grind gebaggerd, waardoor grote plassen met eilandjes ontstonden en het gebied bekendheid kreeg onder water toeristen, vissers, zwemmers, kampeerders en beoefenaars van de zeilsport. Vrijdagavond is in Berlijn de zesdaagse begonnen. Vanmorgen vroeg was de stand: 1. Van SteenbergenBugdahl (Belg.-Did) 35 pnt, op een ronde; 2. PfenningerDe Rossi (Zwits.-Italië) 38 pnt; 3. Severeyns Patterson (Belg.-Austr.) 28 pnt: 4. Van LooyPost (Belg.-Ned) 20 pnt; 5. Nielsen Lykke (Denem.) 14 pnt. De overige koppels hebben twee of meer ronden achterstand. De Amerikaanse federale luchtvaart dienst heeft de vliegtuigen van het type Lockheed „Electra" vrijgegeven voor nor maal gebruik, op voorwaarde dat enkele voorgeschreven wijzigingen worden aan gebracht. De Lockheed „Electra" de K.L.M. heeft een aantal van deze turbine-straal vliegtuigen in dienst had een construc tiefout waardoor bij hoge snelheden struk- tuurverzwakkingen optraden. De fout zat in de torsiebuis en de bijbehorende om- mantel mg tussen turbine en propellor. Bij hoge snelheden was de constructie te zwak en trad breuk op. De federale luchtvaartdienst, een in stantie welke zich laat vergelijken met de Rijksluchtvaartdienst in Nederland, heeft met een normale, uit de serieproduktie genomen „Electra", uitgebreide proeven genomen. De laatste van deze proeven was een duikvlucht, waarbij de maximum snelheid ver overschreden werd. Het vliegtuig was voor deze ongebruikelijke beproeving voorzien van tal van extra versterkingen. Ook was de fout in de tor siebuis in dit vliegtuig gecorrigeerd. Een vlieger van de federale luchtvaartdienst heeft van grote hoogte met dit vliegtuig een steile duikvlucht gemaakt. De snel heid van het vliegtuig ten opzichte van de omringende lucht overschreed de 865 km. per uur. Aan het eind van de duikvlucht trok de invlieger de „Electra" steil en hard op. Als er nog iets verkeerds aan het toestel was geweest dan had zich dat op het moment van optrekken moeten openbaren. De wijzingen, welke de deskundigen van de federale luchtvaartdienst hebben aan gebracht zijn met uitzondering van de versterkingen ten behoeve van de duik vlucht thans bindend voorgeschreven. De Lockheedf abri eken moeten alle „Electra's" veranderen overeenkomstig deze voorschriften. Als de wijzigingen zijn aangebracht, gelden geen snelheidsbeperkingen meer zoals de K.L.M. die eigener beweging had ingevoerd. De „Electra" kan dan op de door de fabriek berekende snelheden vlie gen. HOLLANDIA (ANP) Te Port Moresby is bekend gemaakt, dat de kandidaatstel ling in de zes kiesdistricten van de nieuwe wetgevende raad voor Australisch Nieuw Guinea op 7 februari sluit. Op 18 maart zal de stemming worden gehouden en op 10 april wordt de nieuwe raad geopend. De thans in functie zijnde wetgevende raad heeft 29 leden. Alle leden, behalve drie door de Australische gouverneur-ge neraal benoemde autochtonen, zijn blan ken. In de raad in zijn nieuwe samenstel ling wordt het ledental verhoogd tot 37 en zijn er vijf benoemde en zes gekozen autochtonen op een totaal van 221eden, die niet ambtshalve zijn benoemd. De ervaringen met de ongeschoolde Ita liaanse arbeiders, die in de afgelopen maanden bij diverse bedrijven en de stadsreiniging in de hoofdstad werden ge plaatst, zijn in het algemeen zeer gunstig. Van de totaal 185 die naar Amsterdam kwamen zijn er tien naar Italië terugge keerd omdat ze heimwee hadden of om dat er moeilijkheden met hen waren. Ver schillende werkgevers hebben bij het Ge- westelijk-Arbeidsbureau nieuwe aanvragen voor Italiaanse arbeiders ingediend en de directie van het G.A.B. verwacht, dat er in de komende veertien dagen nog zestig naar Amsterdam zullen komen en daarna nogmaals zestig zullen volgen. Sedert tweede kerstdag beschikken de Italianen over een recreatiegelegenheid in het Van Nispenhuis, dat onder beheer staat van het Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum. De werkgevers betalen aan dit centrum honderdvijftig gulden per jaar voor de bij hen werkende Italianen. In verband met zijn 25-jarige werkzaam heid als bouwondernemer in de Haarlem mermeer heeft de heer H. Bakker aan de gemeente Haarlemmermeer een brons plastiek ten geschenke gegeven vervaar digd door de Amsterdamse kunstenares mevrouw Pearl Couzijn-Perlmutter en ge titeld „Acrobaten". Donderdagmiddag half twee heeft de heer Bakker het kunst werk, dat is opgesteld in het plantsoen bij de burgemeester Amersfoordtlaan te Bad hoevedorp, officieel aan het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer overgedra gen. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6