HARD TEGEN HARD BIJ STAKING IN BELGIE Troepen uit Duitsland om sabotage tegen te gaan Loemoemba-soldaten in Noord-Katanga HET WEER SER verdeeld over huurbeleid Parkeermeters op Schiphol Een fles voor Stichting van de vierde Kongolese staat aangekondigd como^z% Sk V.V.D. wil neutraal vakverbond stichten éee MORRIS beforeijou êuy! Gevaarsein voor Parijs SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Nog geen winter Noordelijke wind Onoverzichtelijk Verhoging van 30 pet in jaarlijkse etappes Aantal winnaars in toto stijgt langzaam Oe Noe opent expositie Het woord is aan - wËÊïmimÊgËÊËËMÊËm^m^^mMÊÊMM sinaasappeldrank Im 'w BMI i. m - In de krant van heden: A DINSDAG 10 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 58 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije \-y. Het beeld van de Zouaaf aan de voet van een der Parijse bruggen staat weer met zijn voeten in het water; het teken dat het peil van de Seine zodanig is gestegen dat de Franse hoofdstad voorzorgsmaatregelen moet nemen. •Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het gaat in België sedert maandagochtend hard tegen hard, nadat opnieuw een aantal sabotagedaden was gepleegd onder andere in Ver- viers waar een mast van een hoogspanningslijn werd opgeblazen heeft de regering-Eyskens eindelijk energieke maatregelen genomen om de bevolking, de fabrieken en de kunstwerken te beschermen tegen de misdadige aanslagen van de zijde der stakers. Troepeneenheden zullen uit West-Duitsland terug geroepen worden. De militairen zullen alleen hoogovens, fabrieken, mijnen, bruggen en dergelijke bewaken, zodat de rijkswacht de handen vrij zal hebben voor naar eigenlijke taak: het handhaven van de orde en het verzekeren van de vrijheid van het individu. Ook kunnen haar eenheden thans de grote steden afgrendelen, zodat geen marsen van opstandige stakers mogelijk zullen zijn. Hoe nodig dat is, bleek maandagochtend toen, ondanks in de haast ingestelde versperringen en een concentratie van militairen en gendarmerie, die de stad het aanzien gaven van een belegerde veste, enige honderden stakers te Bergen in Henegouwen kwamen demonstreren. Tot twee maal toe moesten de troepen daarbij, bij wijze van waarschuwing, in de lucht schieten. Daarbij zijn twee licht gewonden gevallen. De maatregelen van de regering zijn in eerste instantie het gevolg van de aan kondiging door de leider van de Waalse socialisten Renard, dat begonnen zal wor den met het staken van het onderhoud van mijnen en fabrieken. Zou dat doorgaan, dan zou zulks miljarden frank schade be tekenen. Onder andere zouden de mijnen onder water kunnen lopen, omdat de pom pen niet meer werken. De regering heeft een dergelijke ramp tot iedere prijs willen voorkomen. Zij is terecht van oordeel dat de Belgische volkshuishouding de afgelo pen drie weken reeds genoeg schade ge leden heeft. Een ander motief voor de uit breiding van de militaire en politiemacht is het grote aantal ongelukken op de grote wegen, als gevolg van sabotage-daden, zo als het strooien van krammen, het omhak ken van bomen en dergelijke. Ook het vrachtautoverkeer tussen Nederland en LEOPOLDSTAD (UPI) Twee afge zette ministers uit Patrice Loenioemba's Kongolese kabinet, Remy Mwamba en Jo seph Iloenga, hebben gisteren in Manono in Noord-Katanga de stichting bekend ge maakt van de onafhankelijke staat „Loea- laba". Vijftienhonderd Loemoemba-getrou- we soldaten zijn uit Stanleystad naar Ka- tanga overgebracht als machtsvertoon. De UNO in Kongo heeft bevestigd dat een „aantal" soldaten uit de Oostprovincie en uit de provincie Kivoe naar Manono is vervoerd. Zjj werden door de bevolking goed ontvangen. De UNO beschikt niet over meer bijzonderheden. Kolonel Joseph Moboetoe had op deze nieuwe aantasting van zijn gezag geen commentaar. Hjj zag af van een aangekondigde persconferentie en bracht de ochtend door met zijn mili taire staf. Manono ligt in een moerasachtig gebied aan de bovenloop van de rivier de Kongo, ook bekend als de Loealaba, op 500 kilo meter ten noorden van Elisabethstad. Hoe wel de stad zich binnen de grenzen van de afgescheiden provincie Katanga bevindt, zijn de er wonende Baloeba het regime van president Moise Tsjombe vijandig ge zind. De UNO heeft in Manono de beschik king over een regiment Nigeriaanse sol daten. In het naburige Kongolo en Kabalo zijn Ethiopiërs gelegerd. Loealaba is het vierde gebied buiten Leopoldstad dat zichzelf tot onafhanke lijke staat proclameert. De andere zijn Van winterse kou is nog geen sprake, zeker niet zolang de depressies snel van de oceaan via de Noordzee naar het oosten blijven trekken. De harde zuidwesten winden blijven daarbij zachte lucht aan voeren. Alleen aan de achterzijde van de depressies stroomt af en toe wat koude lucht met gure buien binnen, maar de vorst, die in een groot deel van Zweden en Finland wel is toegenomen, krijgt nog geen kans naar het zuiden te komen. Daar toe zullen de depressies eerst een meer zuidelijke koers moeten volgen en moet ook de luchtdruk in Scandinavië belang rijk stijgen. In Rusland is deze winter tot dusverre nog steeds een der zachtste van deze eeuw. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe enige regen, later opklaringen maar ook enkele lokale regen of sneeuwbuien. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tsjombe's Katanga, Albert Kalondji's Mijnstaat in Zuid-Kasai en Antoine Gi- zenga's bewind in Stanleystad, dat zeggen schap heeft in de Oostprovincie en in de REPMIDDEN- AFRIKA SOEDAN OOST-PROVINCIE EVENAAR .1 cocïjilh»Utad'. q* LEOPOLO- .1 KASAt Leopold slid :L„,oeaburó'-,--" BakwangaOJf'iShato Kdmina KATANGA •.ANGOLA ^l. ja be th sta RHÖDÈSIË provincie Kivoe en de souvereiniteit over heel Kongo opeist. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad van de UNO zal donderdagmorgen om half elf in vergadering bijeenkomen, ten einde de Russische beschuldigingen van Belgische inmenging in Kongo te onder zoeken. Frankrijk en dat tussen België en Frank rijk heeft hiervan zeer te lijden. Renard blijft opruiende taal uitslaan, ook al tracht hij zich telkens weer te dis tantiëren van degenen, die daden van sa botage of openlijk verzet plegen. Hij heeft ook aangekondigd „dat het mogelijk zou zijn" dat de socialistische volksvertegen woordigers van het centrum ontslag zou den nemen. In dat geval bestaat de moge lijkheid de Kamer heeft er zelf over te beslissen dat nieuwe verkiezingen wor den uitgeschreven. Degrelle, de leider van de Vlaamse facisten heeft zoiets ook eens gedaan. Bij de verkiezingen die daarop volgden werd hij toen geklopt door Van Zeeland. Met dat voorbeeld voor ogen, en met enige kennis van de stemming onder het Belgische volk, schijnen de socialisten trouwens niet al te veel te voelen voor een dergelijke procedure. Nog afgezien van het feit, dat zij, mocht de Kamer dat be sluiten, wel eens enige tijd uit het parle ment zouden kunnen verdwijnen. Het bestuur van de Belgische Socialis tische Partij heeft gisteren, heel schijn heilig, de regering-Eyskens gewaarschuwd tegen „het gevaar van een oncontroleer bare beweging" en voor de „onderdruk king die geweld uitlokt". Het waarschuwt de socialisten tegen provocateurs en ver langt volstrekte tucht van zijn aanhangers. Alleen eerste minister Eyskens, die hun hoofd van jut is, wordt verantwoordelijk gesteld voor de gebeurtenissen van thans en voor de doden en gewonden die er zijn gevallen of nog mochten vallen. Met dat al blijft de toestand onoverzich telijk. Mag men de dagelijkse communi- qué's van de Belgische regering geloven, dan neemt de staking reeds drie weken lang iedere dag in omvang af. Er wordt dan alleen nog maar in de metaalindus trie, de mijnen en de verkeerssector in Wallonië gestaakt, terwijl ook die stakin gen verminderen. In Vlaanderen zou de situatie, met uitzondering van de haven van Antwerpen, normaal zijn. In ieder ge val heeft de regering de beperkende maat regelen voor het elektriciteitsverbruik, met uitzondering van lichtreclames, in het gehele land opgeheven. Een feit is ook dat de treinenloop normaal begint te worden, dat de post bijna overal in het land weer wordt besteld. Ook de staking van het on derwijzend personeel is vandaag afgelo pen, nadat de regering had aangekondigd, dat zij de maatregel van de preventieve ambtsontheffing zonder wedde zou toepas sen op de stakers. Daarop heeft de socia listische vakbond voor onderwijzend per soneel haar leden de raad gegeven het werk te hervatten. (Vervolg op pag. 3) De S.E.R. zal waarschijnlijk aan het eind van deze maand de regering advise ren over het toekomstige huurbeleid. Het ziet er naar uit dat het door de regering gevraagde advies niet eensluidend zal zijn. Er zouden binnen de raad drie meningen bestaan over het te voeren huurbeleid. De verschillende stromingen komen tot uiting in het adviesontwerp waaraan de commissie ontwikkeling nationale econo mie van de S.E.R. thans de laatste hand legt. Eenstemmigheid bestaat slechts hier over dat tussen de huidige huren en de toekomstige evenwichtshuur tussen oude en nieuwe woningen nog een verschil be staat van 30 percent. Om deze kloof te overbruggen is een huurverhoging nodig van 30 percent. De werknemers wensen nu de overbrug ging geleidelijk te doen uitvoeren. De vak centrales denken aan kleine jaarlijkse ver hogingen van 3 tot 4 percent, zodat de evenwichtshuur in een periode van onge veer zeven jaren zal worden bereikt. Daarbij stellen de centrales dat de huur van woningwetwoningen niet mag uitkomen boven 15 percent van het gemiddelde in komen van ongeschoolde arbeiders (per gemeenteklasse). Zij willen hiermee ook de nieuwste woningen binnen het bereik brengen van de gemiddelde ongeschoolde arbeider. Zouden de huren boven de gestelde 15 percent uitkomen, dan mogen zo stel len de vakcentrales de huren van de nieuwste woningwetwoningen niet worden opgetrokken. Bovendien moeten volgens de centrales de huurverhogingen worden ge compenseerd. Van werkgeverszijde is betoogd, dat de huren moeten worden verhoogd met twee maal 15 percent, de eerste maal in 1962 en vervolgens in 1965. Deze groep stelt daarbij dat het ministerie van Economi sche Zaken de bouwprijzen onder controle houdt, waardoor deze niet belangrijk zul len kunnen stijgen. Naast deze twee opvattingen bestaat die van een groep die uit enkele „Kroonle- den" zou bestaan die over ruim zeven ja ren een kleine huurverhoging voorstaan van 5 percent voor de oudere woningen en van 4 percent voor de nieuwere. De eerste- en tweede prijswinnaars van de laatste sporttoto kunnen rekenen op een stevige prijs. Tot vanmiddag 12 uur waren er bij de K.N.V.B. twee meldingen van 14 en zes van 13 punten geregistreerd. De eerste en tweede prijs zijn even groot: 116,890. Premier Oe Noe van Birma opent de Chinese industriële en landbouwkun dige tentoonstelling in Rangoon door een lint door te knippen. Zijn Chinese collega Tsjoe En Lai (links zonder bril), die aan het hoofd van een delegatie van vierhonderd man een bezoek aan Birma brengt, kijkt toe. Victor Blütghen: Het geheim van een lang leven is: veel beleven, veel voelen, veel denken. Wel zijn de parkeermeters voor Schiphol veel later afgeleverd dan men een half jaar geleden verwachtte, want zij zouden reeds eind oktober arriveren, maar thans is het zover. Vandaag zijn de eerste zesender tig op het parkeerterrein bij de aankomst- Advertentie Uw handelaar geeft U bij elke zes flessen of 3 gezinsflessen een fles Green Spot ter waarde van 27 cent voor 1 cent 4 <r y<AV. hal geplaatst en direct in gebruik genomen. De directie van de luchthaven meent, dat dit ondanks de vertraging toch nog een primeur voor Nederland is. Zodra een aan grenzend terrein opnieuw bestraat is, wor den er daar nog vierendertig geplaatst. Het tarief zal 10 cent per half uur bedragen, de maximale parkeertijd zal twee uur zijn. Indien de tijd waarvoor betaald is wordt overschreden, zal door de Schipholpolitie procesverbaal worden opgemaakt. De nij pende parkeersituatie op het stationsplein van de luchthaven noodzaakt de directie in deze stringent op te treden. Autobestuur ders, die van de betrokken parkeerterrei nen gebruik willen maken, dienen al naar gelang de tijd gedurende welke zij hun voertuig wensen te parkeren, in een gleuf van de parkeermeter 1, 2, 3 of 4 dubbeltjes te deponeren. Na inworp van elk geldstuk moet een handel worden neergedrukt. Op een witte strook geeft dan een wijzer de maximale tijdsduur van het parkeren aan en tevens het verstrijken van de toege stane parkeertijd. Nadat de tijd is ver streken verschijnt in de plastic kop op het meterhuis een rode knop. Deze vormt voor het toezichthoudend personeel de aan duiding, dat de parkeertijd is verbruikt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving .5, 6 In de Vishal en op zee6 Toch Is Het Zo 7 Boekenhoekfe 7 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Tweede-Kamerlid Corver: Er wordt op het ogenblik gewerkt aan de oprichting van een neutraal vakver bond, maar dit zal geen enkele binding met de V.V.D. krijgen. Dit heeft het Tweede-Kamerlid J. C. Cor ver meegedeeld op een ledenvergadering van de V.V.D. in Bussum. De heer Corver is voorzitter geweest van een commissie die de mogelijheden heeft bestudeerd, naar zijn mening zal het echter nog heel wat moeite kosten voor de neutrale vak organisatie er is. Zij vormt op het ogen blik in elk geval nog het onderwerp van moeizame onderhandelingen. Het gaat er echter beslist niet om een vierde (liberale) zuil op te richten naast de drie andere, verzuilde vakbonden. lede belangen, ongeacht geloof of politieke rich ting, zouden in principe in de nieuwe neu trale vakbond ondergebracht moeten en kunnen worden. De V.V.D. zal zich daar om volledig distanciëren. In zijn inleiding voor de Bussumse V.V.D.-afdeling sprak de heer Corver on der meer nog over de jongste kabinets crisis. Hij zei dat men de fouten niet al leen bij de A.R.-Tweedekamerfractie moet zoeken, maar ook wel een beetje bij mi nister Van Aartsen die de motie-Van Eibergen naast zich neer had moeten en kunnen leggen inplaats van af te tredén. De crisis kwam op een moment dat het juist wat beter ging met het kabinet-De Quay.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1