„Stroom van nieuwe geneesmiddelen gevaar voor de volksgezondheid" Verdediger in corruptieproces wil Adenauer laten getuigen ARABISCHE OPROEP TOT BOYCOT VAN FRANKRIJK De Gaulle de overwinnaar en Frans-Algerije de verliezer GERUCHTEN OYER LAOS NAAIMACHINES Verplichte registratie en verplichte systematische controle noodzakelijk „Artsen zelf raken het spoor bijster" UNO-secretaris-generaal toch in Pondoland Treinbotsing in Spanje eiste 25 mensenlevens Meer vrijheid gevraagd voor Mau-Mau-leider Postduiven uit alle landen naar Essen Dr.Korringa benoemd tot hoogleraar Minister huldigde wegenwachter Schut Eindhovense raad over de nieuwe schouwburg DINSDAG 10 JANUARI 1961 4 PROFESSOR VAN ARKEL WAARSCHUWT: Scherpe controverse met officier van justitie Nationale Vergadering van VAR geeft het parool: nationaliseren en Algerijnen militair helpen Ook Cyprus Persoonlijke nederlagen voor de rechtse ultra's „Old Vic" in Moskou Belgische onderscheiding voor ir. A. H. Ingen Housz De arts en de apotheker dienen het publiek te waarschuwen tegen het over matig gebruik van geneesmiddelen, dat thans hand over hand toeneemt. De meeste mensen hebben er namelijk geen idee van, dat onnodig gebruik van medicijnen grote gevaren voor de gezondheid kan meebrengen: dit alleen al van wege het veel miskende feit. dat er geen onschuldige geneesmiddelen zijn. Aldus de ernstige waarschuwing, die mevrouw prof. dr. C. G. van Arkel, directeur van het laboratorium voor artsenijbereidkunde van de universiteit van Amsterdam, maandagmiddag uitsprak in een openbare vergadering van .de senaat dezer universiteit ter gelegenheid van de 329ste dies natalis. Prof. Van Arkel zei dat het aantal ge neesmiddelen de laatste jaren onrustba rend is gestegen. Ook het gebniik is enorm toegenomen: het geneesmiddel is een da gelijkse consumptie-artikel geworden. Het gebruik van pijnstillende en kalmerende middelen stijgt met de dag. Voor velen is rust en slaap in deze tijd niet meer een natuurlijke zaak. In een land als De nemarken met 41/; miljoen inwoners wor den per maand 1 miljoen kalmerende ta bletten gebruikt. Daarnaast kan het toe nemende gebruik van stoffen, die de mens moeten beschermen tegen ziekte soms een gevaar zijn, bijvoorbeeld als hierdoor verhoging van de arbeidspresta ties wordt beoogd. Daarom is het de taak van de arts en de apotheker te waarschu wen tegen dit overmatig gebruik. Indirecte gevaren. Ook wees prof. Van Arkel op de toe passing van moderne geneesmiddelen, ge heel buiten het medische vlak, waarbij uitsluitend commerciële doeleinden wor den nagestreefd: het inspuiten van slacht vee met kalmerende middelen voor een rustig vervoer, het gebruik van oestrogene stoffen om de groei van o.a. pluimvee te bevorderen en meer van zulke toepas singen. „Ik geloof dat ik alleen nog de soepkip kan aanbevelen, want die acht men niet de moeite waard om er veel aan te knoeien", aldus prof. Van Arkel, die ook de toevoeging van bepaalde stof fen aan het veevoer laakte omdat daar bij „indirect" aan de mens geneesmidde len worden toegediend, al of niet in ont lede vorm, waarin niet te onderschat ten gevaren voor de volksgezondheid schuilen. Ook de cometische industrie maakt gebruik van geneesmiddelen, soms zelfs zonder dat er, medisch gesproken, behoefte aan bestaat bij de gebruik- sters. Dit laatste geldt in nog sterker mate voor het gebruik van psycho-far maceutica door juristen wei verdedigd om aan bewijsmateriaal te komen. Dit alles maakt het volgens prof. Van Arkel drin gend noodzakelijk dat er een doeltreffende controle komt op het gebruik van genees middelen. „Fanfare-reclame" „Ook bij het doelbewust gebruik van ge neesmiddelen", aldus prof. Van Arkel, „blijken er vele moeilijkheden te zijn. Duizenden geneesmiddelen en geneesmid delcombinaties zijn de laatste jaren met veel fanfare op de markt gebracht en de stroom gaat nog steeds door. Voor de me dicus is het haast ondoenlijk een verant woorde keus te maken en hij zal moeten oppassen dat hij niet de dupe wordt van de geneesmiddelenreclame. Hij wordt ge makkelijk in de war gebracht door nieuwe namen voor reeds bekende enkelvoudige stoffen of combinaties en hij merkt dik wijls niet dat de samenstelling van z.g. uitgebalanceerde geneesmiddelmengsels geruisloos wordt gewijzigd en dat de sa menstelling soms anders is dan op het eti- Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE EU n C I GROTE HOUTSTRAAT 181 n U C. k TEL. 14444 ket staat vermeld. De goede farmaceuti sche industrieën hebben hun controle in de laboratoria, maar de ervaring heeft vol gens prof. Van Arkel geleerd, dat de meest bonafide groothandel fouten maakte. Een systematische controle hierop is zeer noodzakelijk. Zolang er in Nederland geen ver plichte registratie en verplicht onder zoek van de z.g. „specialité's" (ver pakte geneesmiddelen) wordt geëist en veel hoofdbestanddelen van dit soort middelen niet als grondstof verkrijg baar zijn. kan een apotheker, prak tisch gezien, niet voldoen aan zijn verantwoordelijkheid voor dit genees middel. Gelukkig neemt in Nederland de recep tuur nog een belangrijke plaats in, zodat de apotheker met de raadpleging van de gepubliceerde voorschriften en de beschre ven stoffen, hierbij wel garant kan zijn voor wat hij aflevert. Ten slotte wijdde prof. Van Arkel een deel van haar rede aan het moderne farmaceutisch onderzoek van geneesmiddelen: „Het tempo van de ontwikkeling is zeer snel en in ieder ge val zal het aantal synthetische geneesmid delen toenemen en zullen er meer profy- lactica komen. Ik ben ervan overtuigd, dat er steeds groter behoefte zal zijn aan hen, die een brede farmaceutische op leiding hebben gehad, om als adviseurs en analytici op te treden. Advertentie (Van onze correspondent) BONN. In het proces tegen de voor malige directeur-generaal van de Daimler- Benzfabrieken Koenecke, een voormalige „lobbyist" van deze fabriek en een ge schorste ambtenaar, heeft de verdediger van deze laatste de eis gesteld: „Bonds kanselier Adenauer moet in de getuigen- >ank komen. Zjjn getuigenis in de zaak- Kilb, die met dit proces verband houdt, is door de officier van Justitie op drie pun ten niet goed weergegeven, zoals de bonds kanselier zelf heeft verklaard." Het proces tegen Koenecke, de ex-lob byist Hummelsheim en de ex-assistent van de Bondsdagcommissie voor verkeersvra- gen Brombach loopt thans een kleine week. Koenecke en Hummelsheim worden ervan beschuldigd aan Brombach in 1954-'55 een auto te hebben geschonken met het doel van hem belangrijke inlichtingen over de verkeerswetgeving los te krijgen. Tijdens de eerste procesdagen trok Hum melsheim bij verrassing zijn vroegere be kentenissen in. Zeven keer had hij in de afgelopen maanden verklaard de bedoeling te hebben gehad Brombach om te kopen. Thans beweert hij: „Mijn arrestatie knaag de op een dergelijke wijze aan mijn zenu wen dat ik alles wilde bekennen. Indien men mij indertijd had gevraagd of ik de Sjjah van Perzië was. had ik ook ja gezegd." CAïRO (Reuter-AFP) De nationale vergadering van de Verenigde Arabische Republiek heeft met algemene stemmen alle Arabische staten verzocht Frankrijk politiek en economisch te boycotten, de Franse bezittingen te nationaliseren en de Algerijnse opstandelingen met wapens en militaire deskundigen te helpen. De Ver gadering doet een beroep op bevriende landen en de Afrikaans-Aziatische staten om de voorlopige Algerijnse regering te erkennen en vraagt steun voor een refe rendum in Algerije onder UNO-toezicht. Aan de Arabische landen wordt voorts verzocht de NAVO-bases op hun gebied af te schaffen. (Er zijn NAVO-bases in Ma rokko, Tunesië en Libië). Het bestuur van het Internationale Ver bond van Arabische Vakverenigingen be spreekt te Cairo een voorstel om Franse schepen en vliegtuigen te boycotten. Een woordvoerder van het verbond heeft me degedeeld dat de „Arabische arbeiders overeenstemming hebben bereikt over po sitieve maatregelen tot steun aan Alge rije". Deze maatregelen zullen bestaan uit een boycot van Franse schepen en vlieg tuigen door alle zes miljoen Arabische ar beiders in de havens en op de vliegvel den vanaf de Atlantische Oceaan tot aan de Perzische Golf. Deze boycot zal wor den uitgevoerd, „totdat Frankrijk een op lossing vindt voor het Algerijnse vraag stuk." In het bestuur van het verbond zit ten achttien vertegenwoordigers van Liba non, Libië, Soedan, Aden, Irak, Jordanië de Verenigde Arabische Republiek en de „voorlopige Algerijnse regering." DAMASCUS (Reuter-UPI) Ongeveer duizend Syrische en Egyptische wetgeleer den en theologen zijn te Damascus bij eengekomen om te spreken over een ge meenschappelijk standpunt ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk in het licht van het referendum. Een duizend studen ten hebben zondag te Damascus gedemon streerd tegen het referendum. De Arabische boycot volgt op de Afri kaanse topconferentie te Casablanca waar Frankrijk is veroordeeld wegens zijn Al gerijnse politiek en de explosie van zijn derde atoombom in de Sahara. NICOSIA (Cyprus-AFP) Met 23 tegen elf stemmen de Turks-Cyprische afge vaardigden heeft de Kamer van Afge vaardigden van Cyprus een resolutie aan vaard. waarin wordt aanbevolen in Alge rije onder UNO-auspiciën een volksstem ming te houden over de toekomst van dit gebied. De Turken stemden tegen, omdat zij vinden dat een wetgevend orgaan niet een dergelijke politieke resolutie mag aan nemen. Voorts bleek dat noch Koenecke, noch Hummelsheim noch Brombach wilden ver klaren dat de bewuste auto van een van hen was. Ten stelligste ontkenden zij dit, hetgeen de rechter tot de uitspraak bracht: „Het gaat hier dus in feite om een wagen zonder bezitter.Koenecke deed voorts een boekje open over de te Bonn heer sende representatie-methode: Zijn fabriek waar de Mercedes-personenauto's worden gemaakt, heeft bijvoorbeeld een reeks dienst- en representatie-auto's, die aan ambtenaren vaak gratis ter beschikking worden gesteld. „Dat ging van de bonds kanselier tot Brombach," aldus Koenecke Ook Brombach deed een boekje open. Als wetenschappelijk assistent van de Bondsdagcommissie, beschikte hij over een vrijkaart eerste klasse voor het Westduitse spoorwegnet ter waarde van 6000 mark. De posterijen en openbare verkeersdiensten gaven Brombach voorts allerlei abonnementen om zich „beweeg lijker" te kunnen maken. Bijzonder storend werkt in dit proces de scherpe controverse die van de eerste dag af bestaat tussen de verdedigers en de jonge officier van Justitie Schmitz, waarbij met de vuist op tafel is geslagen en de grens van de belediging af en toe bijna is bereikt. De verdediging lanceerde gisteren haar nieuwste aanval op Schmitz Zij eist dat behalve Adenauer ook de mi nister van Verkeer Seebohm, alsmede 28 Bondsdagleden in de getuigenbank zouden verschijnen. Met Adenauer heeft Schmitz meningsverschil gehad wegens, volgens de bondskanselier, onjuist genoteerde, verklaringen van hem. (DPA) De Westduitse minister van Verdediging Strauss heeft vandaag maat regelen afgekondigd tegen omkoperij bij het vergeven van opdrachten voor de bondweer, volgens welke firma's of ver tegenwoordigers die pogingen tot omko ping doen, met zware boetes gestraft kun nen worden. DURBAN (Zuid-Afrika) (UPI) In tegenstelling tot eerdere berichten heeft de secretaris-generaal van de UNO. Dag Hammarskjoeld, gisteren een onverwacht bezoek gebracht aan het Ba<ntoe-reservaat Pondoland en het vreedzaam en rustig aangetroffen. Het enige teken dat op de door de Zuid- alrikaan.se regering gemelde stammenkrijg zou kunnen wijzen, was hier en daar een wegbarricade met politiemannen. Michiel De Wet Nel, minister voor Ban toe-zaken. zei in Loesikisiki, in het hart van het gebied, tot verslaggevers: „Wij hebben niets te verbergen." Gisteravond zou Hammarskjoeld aanzit ten aan een diner in Libertas. de ambts woning van premier Hendrik Verwoerd. De namen van de tweehonderd gasten wer den niet bekendgemaakt, maar men neemt aan dat er leidende figuren onder zijn ge weest die van mening verschillen over de apartheidspolitiek van de regering. Ham marskjoeld zou daar de eerste gelegenheid hebben gehad vooraanstaande Zuidafrika nen te ontmoeten die tegen de apartheid zijn. BARCELONA (Reuter/UPI) Reddings ploegen hebben gisteravond, bij het licht van grote schijnwerpers, het zoeken voort gezet naar slachtoffers van het trein ongeluk bij Barcelona, waar gistermorgen een goederentrein en de sneltrein van Valencia naar Barcelona op elkaar inreden. Het dodental was inmiddels gestegen tot 25. In de ziekenhuizen van Barcelona liggen 48 ernstig gewonde mensen, van wie er verscheidene, volgens de behandelende geneesheren, in levensgevaar verkeren. Tientallen passagiers konden, na in het ziekenhuis behandeld te zjjn weer naar huis gaan. Tot dusver werd nog geen verklaring gegeven voor het raadsel hoe beide treinen op dezelfde spoorbaan terecht waren ge komen. Volgens een eerste onderzoek zoude'- de remmen van de sneltrein niet gewerkt hebben. Het ongeluk gebeurde toen de sneltrein, die harder reed dan normaal, wegens onderweg opgelopen vertraging, het station zou binnenrijden. Van de andere zijde naderde op het zelfde spoor een goederen trein. De bestuurders van beide locomo tieven vonden de dood. In de acht rijtuigen van de sneltrein zaten ongeveer vier honderd personen. Velen van hen kwamen van de voetbalwedstrijd in Valencia waar EspanoT'gespeeld had. De spelers van „Espanol" bevonden zich het laatste rij tuig van de trein. Geen van hen werd ge wond. Zij hebben allen geholpen bij de reddingswerkzaamheden. De enige buitenlandse toeriste die bij het ongeluk werd gewond was de West duitse Ilse Wertneier uit Hannover. Haar verwondingen zijn niet van ernstige aard. LONDEN (UPI) Een delegatie van drie nationalisten uit Kenya is in Londen aangekomen om opheffing te vragen van de beperking op de bewegingsvrijheid van Yomo Kenyatta, voormalig leider van de Mau-Mau-beweging. Kenyatta is in 1953 veroordeeld. In 1959 werd hij uit de ge vangenis ontslagen. Hij mag zich sinds dien niet buiten de noordelijke provincie van Kenya begeven. Volgens Tom Mboya, die thans in India verblijft, zal de voor malige leider van de Mau-Mau de eerste president van een onafhankelijk Kenya worden. De Britse minister van Koloniën, Mac- leod, heeft in dit verband verklaard dat hij zijn standpunt niet heeft gewijzigd en nog steeds weigert de kwestie-Kenyatta te bespreken met de nationalistische bewe ging in Kenya. Hij verwees de afvaardi ging daarom naar Sir Patrick Renison, de gouverneur van Kenya. Infiltratie NAIROBI (Kenya) (UPI) De rege ring van Kenya heeft haar bezorgdheid uitgesproken over de groeiende communis tische infiltratie in Oost-Afrika. De rege ring heeft opdracht gegeven tot het nauw keurig nagaan van de gangen van bepaal de Afrikaanse leiders, van wie in het ver leden is gebleken dat ze niet ongevoelig waren voor het communisme. Voorts heeft zij de paspoorten ingetrokken van Oginda Odinga en Arthur Ochwda Ochwada, bei den leidende figuren van de Afrikaanse Nationale Unie in dat land. Dit gebeurde na hun terugkeer van bezoeken aan de Sovjet-Unie, China en andere communisti sche landen. (Van onze correspondent) PARIJS. Nu de ten naaste bij twin tig miljoen stemmen van het referendum in Frankrijk en in Algerije zjjn geteld, treden vooral wel twee fundamentele fei ten aan het licht. De Gaulle heeft het mas sieve en onbevangen jawoord gekregen 75 percent der uitgebrachte Franse stem men waarom hjj had verzocht om zo opnieuw als de grote overwinnaar uit dit politieke strijdperk te treden. En waar een zege van het ene kamp altijd op een neder laag van de tegenpartij verhaald moet worden, kan men de aanhangers van en de propagandisten voor het neewoord dus condoleren. Dat neewoord werd zowel door de communisten en de linkse socialisten, als door de aanhangers van het koloniale Frans-Algerije aangeprezen en gepredikt. Een nader onderzoek van de stemcijfers toont bovendien aan dat alle rechtse ul tra's, van Soustelle en Bidault tot de „so cialistische" oud-resident van Algerije La- coste het lid op de neus hebben gekregen, aangezien in hun persoonlijke kiesdistric ten een overweldigende meerderheid voor de Algerijnse politiek van De Gaulle uit de bus is gekomen. Daarentegen zijn in de rode gordel rond Parijs de nee-stemmers vooruitgegaan, waaruit de slotsom valt te trekken dat de communisten en de links socialisten hun posities, zoals trouwens ook elders, enigszins verbeterd hebben. De belangrijkste slotsom van de stem busresultaten is ongetwijfeld dan ook wel dat, na door De Gaulle zelf, de politiek voor een Frans Algerije nu ook door een overweldigende meerderheid der Fransen zonder frase is afgezworen en begraven. Met die afwijzing is gelijktijdig het spookbeeld van een nieuwe neo-fascisti- sche staatsgreep naar de achtergrond ver drongen. Een der vurigste, en gevaarlijkste, promotoren van het Franse Algerije, Pierre Lagaillarde, heeft zijn illusies intussen nog niet opgegeven. In Madrid, waar hij zich nog altijd ophoudt, heeft Lagaillarde be kendgemaakt dat hij zich zou gauw moge lijk bij zijn kiezers in Algerije wil ver voegen. Zijn reisroute wenste de voort vluchtige afgevaardigde echter wijselijk niet te onthullen. Ook FLN zegevierde Een ander gewichtig feit, dat we gis teren al onderstreepten en dat door deze volksstemming opnieuw eveneens aan de dag kon treden, is dat de Algerijnen, voor zover ze vrij waren in hun bewegingen, hun aanhankelijkheid opnieuw hebben be tuigd aan de leiders van het F.L.N., dat hun had geadviseerd het referendum te boycotten. Een der verstandigste commen taren op de uitslagen van de laatste dagen hebben we dan ook uit de mond van de Tunesische minister van Voorlichting Mas- moedi vernomen, die eveneens bekend staat als een belangrijk raadgever van de Algerijnse nationalistische leiders van het F.L.N. Masmoedi onderscheidde in zijn analyse twee referenda, waarbij in Alge rije het F.L.N. en in Frankrijk generaal Charles de Gaulle de overwinning behaal den. Wanneer die beide partijen, zoals ook het onafhankelijk-liberale Parijse blad Le Monde hoopt, elkander spoedig zouden kunnen, en willen, ontmoeten om naar een politiek akkoord als basis voor de vrede te zoeken, dan heeft het referendum zijn bestaansrecht achteraf al royaal bewezen. Zo'n ontmoeting zou bovendien de eerste noodzakelijke stap zijn om een oplossing te vinden voor het dramatische toekomst probleem van het miljoen Fransen in Al gerije, die zich, verblind door haat en wan hoop, in een isolement hebben verschanst, dat bij de dag sterieler, zo niet explosiever, dreigt te worden. Wie? In de woonplaats van president De Gaulle, Colomby-les-deux-Eglises, is bij de volksstemming, evenals in 1958, één nee- stem uitgebracht. Tot degenen die van die nee-stem worden verdacht, behoort De Gaulle zelf. Le Monde schrijft hierover: „Het zou een troost zijn te weten dat bur ger Charles De Gaulle in gedachten en daden onafhankelijk genoeg is om tegen generaal Charles De Gaulle „nee" te zeg gen. ALGIERS (UPI) Jacques Cup de Fré- jac, de woordvoerder van het Franse be stuur in Algerije, heeft maandagavond verklaard dat er op het ogenblik geen plannen bestaan voor een reis van presi dent De Gaulle naar Algerije. De Gaulle heeft Algiers al twee jaar lang gemeden vanwege de vijandige houding van de Fransen in deze stad tegenover zijn libera le Algerijnse politiek. Gezien het grote aantal ja-stemmers bij de volksraadple ging zou hij nu vastbesloten zijn zijn tegen standers op zij te schuiven. Bij vechtpartijen in kleine Algerijnse steden zijn maandag twee mohammeda nen en een Europeaan om het leven ge komen. Te Boefarik kwam het tot een gevecht tussen duizend Mohammedanen, die met F.L.N.-vlaggen betoogden voor een mo hammedaans Algerije, en Fransen. De mohammedanen wierpen met stenen waardoor een Europeaan om het leven kwam. Een mohammedaan werd doodge schoten, waarschijnlijk door een Euro peaan. In Batna kwam het tot een vechtpartij tussen een duizendtal mohammedaanse betogers en Franse soldaten. Een moham medaan werd gedood. Verscheidene sol daten werden gewond. DAMASCUS (Reuter) Een woordvoer der van de voorlopige Algerijnse regering heeft te Damascus gezegd dat de uitslag van de volksraadpleging over Algerije vals is en dat de Algerijnse nationalisten hun strijd zullen voortzetten totdat zij de vol ledige onafhankelijkheid van Algerije heb ben verkregen. Volgens de woordvoerder zijn er 800.000 Franse soldhtérf in Algerije en „kan nie mand aannemen dat de uitslagen van De Gaulle's referendum éérlijk zijn". WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de Verenigde Staten hopen dat de be langhebbende partijen in het Algerijnse conflict „in staat zullen zijn elkaar te ont moeten". MADRID (Reuter) Generaal Raoul Salan. de voormalige opperbevelhebber in Algerije die fel gekant is tegen De Gaulles politiek inzake Algerije, heeft te Madrid verklaard, dat hij achter het resultaat van de volksraadpleging inzake Algerije „de geest van München" ziet. „In dit massale stemmen voor De Gaulle vergeet Frank rijk dat Algerije gedurende 130 jaar Frans is geweest. Ik zal de strijd voortzetten opdat de fatsoenlijke mensen in Frans- Algerije tenslotte hun aspiraties als Fran sen zullen zien erkend en in de schoot van het moederland blijven", aldus Salan. Op 3„4 en 5 februari zal er in Essen een zogenaamde postduiven-„01ympiade" wor den gehouden. Postduiven, die op de lange afstand een goede staat van dienst heb ben, zullen er worden geëxposeerd, door elk land tien. Aan de tentoonstelling is een internatio naal congres verbonden. De vergadering zal zich onder meer uitspreken over een voorstel van de Noord-Engelse federatie. Deze wil een onderzoek laten instellen naar de gevolgen van de door de NATO aan te leggen radar-installatie op het oriënteringsvermogen van postduiven. Dr. P. Korringa in Velsen is benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam ;n het vak hydrobiologie. Professor dr. Korringa is sedert 1 fe bruari 1957 directeur van het Rijksinsti tuut voor visserij-onderzoek in IJmuiden. Hij heeft zich grote verdiensten verworven voor de Nederlandse visserij. Op tal van internationale conferenties trad hij als Nederlands gedelegeerde op; hij was daar bij steeds een gezaghebbende figuur. Zeer belangrijk is met name zijn studies van oesters en mosselen. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft in zijn kamer in het gebouw van het ministerie van Ver keer en Waterstaat in Den Haag de heer H. Schut uit Haren (Gr.), wegenwachter van de K.A.N.W.B., ontvangen om hem zijn hulde te betuigen voor hetgeen hij op 30 december heeft gedaan. Bij deze huldiging waren aanwezig de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gie- ben, en de hoofddirecteur van de Konin klijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B de heer A. Blankert. Minister Korthals heeft de heer Schut zijn grote dank betuigd voor het feit dat deze op 30 december bij Eelde met groot gevaar voor eigen leven een jonge leer ling-vlieger uit het brandende wrak van een lestoestel van de rijksluchtvaartschool heeft gehaald. De minister overhandigde de heer Schut een zilveren sigarettenko ker met inscriptie. In de gemeenteraad van Eindhoven heb ben gisteravond zestien raadsleden het woord gevoerd over het extra-krediet van twee miljoen gulden, dat nodig is voor de bouw van de nieuwe stadsschouwburg in Eindhoven. Er is nog geen beslissing ge nomen. Omstreeks middernacht sloot de burgemeester, mr. H. Witte de vergade ring. De raad ging akkoord met zijn voor nemen de replieken van het college van B. en W. te houden op vrijdag 13 januari. Een grote meerderheid van de raad van Eindhoven gaat met het voorstel van B. en W. mee. Alle K.V.P.-sprekers verklaar den het voorstel te zullen steunen. Zij had den wel critiek op het architectenbureau dat het college zo laat heeft ingelicht over de verhoging van de bouwkosten met twee miljoen gulden. De voorzitter van de K.V.P.-fractie, ir. Geenen, een van de ont werpers van de schouwburg, verliet de raadszaal toen dit voorstel van B. en W. aan de orde kwam. Ook de P.v.d.A.- fractie verklaarde dat zij met het voor stel akkoord zal gaan. Van V.V.D.-zijde kwam een motie ter tafel met het voorstel het besluit aan te houden om het college in staat te stellen met een nieuw plan te komen, waarvan de bouwkosten de oorspronkelijk geraam de zeven miljoen niet te boven zullen gaan. De kleine zaal zou moeten verval len, een café-restaurant zou in de plannen moeten worden opgenomen. Gezien de ver houdingen in de raad maakt deze motie niet veel kans aangenomen te worden. Aan het begin van zijn tournee in Mos kou en Leningrad heeft dc „Old Vic" maan dagavond in Moskou „Macbeth" gespeeld, voor een enthousiast publiek dat het En gelse gezelschap beloonde met elf open doekjes. Premier Kroesjtsjev, zijn vrouw en zijn dochter, de minister van Cultuur Jekate- rina Foertseva, en vele andere hoge partij en regeringsfunctionarissen woonden de première bij. De „Old Vic" speelt tien da gen in Moskou en gaat dan voor een week naar Leningrad. Van Leningrad keert het gezelschap terug naar Engeland. LOEANG PRABANG (Laos) (UPI) In Loeang Prabang, de Koninklijke re sidentie van Laos, doen geruchten de ron de dat de Pathet Lao en de parachutisen van kapiteitn Kong Le een laatste aanval voorbereiden. Deze actie zou ten doel heb ben het gebied, dat thans door de com munisten beheerst wordt, uit te breiden voordat middels een internationale confe rentie een status quo in Laos tot stand komt. In Vientiane gaat het gerucht dat de pro-westerse regering van premier Boen Oem voornemens is prins Soevanna Phoe- ma, die naar Cambodja is gevlucht, een functie in het huidige cabinet aan te bie den. Soevanna Phoema heeft tot dusver geweigerd af te treden als premier, hoe wel de Nationale Vergadering van Laos hem weggestemd heeft en Boen Oem als zijn opvolger geïnstalleerd. Een opmerkelijk bericht publiceerde gis teren de New York Times. Volgens dit Amerikaanse dagblad kunnen de succes sen van de Laotische regeringstroepen voor een groot deel worden toegeschreven aan de effectieve training door een specia le instructiegroep uit de Verenigde Staten. Deze groep wordt geleid door een man, die de bijnaam De Pruis draagt en op de Amerikaanse militaire akademie West Point heeft gestudeerd. De Pruis, de 48- jarige John Arnold Heintges, is volgens de New York Times de sleutelfiguur in een enigszins geheimzinnig onderdeel van de Amerikaanse militaire hulp aan het Ko ninkrijk Laos. Volgens de overeenkomst van Genève uit 1954 was het namelijk slechts Frankrijk toegestaan militaire ad viseurs in Laos te hebben. De Verenigde Staten vestigden er daarom een speciaal bureau. Meer dan honderd technici wer den uitgezonden om de Laotische soldaten te leren hoe zij met de Amerikaanse uit rusting moeten omgaan. De Belgische ambassadeur in Den Haag. baron F. X. van der Straten Waillet, heeft in zijn ambtswoning aan de heer A. de Crau. vertegenwoordiger van enige Bel gische maatschappijen in Nederland, de versierselen van ridder in de Kroonorde van België uitgereikt. De heer Eelkman- Rooda. werkzaam bij n.v. Calvé. is be noemd tot officier in de Kroonorde, terwijl ir. A. H. Ingen Housz, oud-voorzitter van de raad van commissarissen van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden, is benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België. In de komende weken zal de Belgische ambassadeur deze onderscheidingen uit reiken. KORT NIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Wissenkerke: M. V. J. de Craene, kand. te Oosterbeek. Bedankt voor Coevorden: G. Sinia te Spijk (Gron.).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4