PANDA EN DE GROTBOKSER Wrak van koopvaarder uit Bronstijdperk gevonden KONING BAR BON IX I GRIEP! 1000 BROEKEN! Boekenhoekje hefarme .4 ©if bf bfrifbin fijb Leken-genezers moeten wettelijke kans krijgen och ió het zo DINSDAG 10 JANUARI 1961 Temperament Beeldschermer De radio geeft woensdag Televisieprogramma Agent verzaakte zijn plicht om zijn zoon te sparen OUDHEIDKUNDIG UNICUM Schip is ruim 3000 jaar geleden vergaan Fonds voor verspreiding van het Joodse geloof Prof. Van Bemmelen; Staking bij het Newyorkse vervoer te water Hoe rond is de aarde H. Pétillon NIET LANGER ZOEKEN Willem van Maan en bij VA RA televisiedienst door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker 200 jaar geleden S. Panda keek het vanuit zijn schuil plaats nog een poosje aan, maar toen de holbewoner geen aanstalten maakte om hem te bespringen, vermande hij zich. Tenslotte wóónt die heer hier," dacht hij, en ik kom hier als indringer binnen en trap hem wakker. En al is het nu geen knap iemand ik moet hem toch maar mijn verontschuldigingen gaan aanbieden, want ik heb tenslotte thuis mijn manieren wel geleerd!" En dus stapte hij, een beet je bang maar vastberaden achter zijn rotsblok vandaan om een paar nette woor den tot de holbewoner te kunnen zeggen. Maar wie schetst zijn verbazing tóen deze angstig verder tegen de wand aankroop en een reeks rauwe, maar verdrietige gelui den uitstootte, waar duidelijk angst in te horen was! „Eh.neem me niet kwa lijk. begon Panda; maar nu kreet de holbewoner: „Niet slaan! Jij mij niet slaan! Niet klap mij!!" „Wat is dat nou?" vroeg Panda. Natuurlijk sla ik u niet! Waarom zou ik u slaan?" „Jij zo sterk, ik maar zo zwak.niet klap mij. hakkelde het wezen in uiterste angst. „Wat een onzin!" riep Panda ongeduldig maar dat had hij niet moeten doen, want op het horen van zijn boze toon kromp de ander opnieuw bevreesd ineen. „Nee, het is goed," zei hij dus haastig. „Ik zal je heus niets doen." Nu richtte de hol bewoner zich eindelijk op Het internationaal journalistenforum bleek in ongewijzigde samenstelling naar de camera's te zijn opgerukt Wij werden meer geboeid door het verschil in tempe rament van de deelnemers dan door wat ze te zeggen hadden over de democratie in het algemeen en die in ons land in het bijzonder. Het forum bleek onze democra tie op prijs te stellen, na er vele prikjes in te hebben gegeven die voorzitter Diepen horst, met bekwame mildheid en acade mische humor, van hun eenvoud wist te ontdoen. Toch vragen wij ons af of de spreekstijl van prof. mr. dr. I. A. Diepen horst, met zijn typisch-wetenschappelijke uitgespaarde humor, wel volledig in de huiskamers tot zijn recht komt. In ieder geval is het peil van het forum grotendeels aan zijn knappe leiding te danken. Telkens als hij de woorden ran een der forumleden samenvat, blijken die tóch iets belang wekkends te hebben bevat.Vooraf kon men in „Van grote naar kleine K" twee jonge tonelisten, Petra Laseur en Hans Pauwels, gadeslaan in een beminnelijk, zij het niet overdonderend optreden. De af levering in de serie „Vader weet het beter" schiep een raak getypeerde situatie, waar uit de lachertjes opbloeiden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.4Q Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Suriname. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstel lingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 15.00 Hoe worden we gere geerd?, lezing 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Ham mondorgelspel. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regerings- uitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Regeringsuitz.Uitwisse- lingsprogr. over de Philippijnen in samenwerking met radio Nederland Wereldomroep. 18.30 R.V.U.: Techniek in de samenleving: techniek en muziek, I, door ir. H. H. Badings. 19.00 Voor de kinderen. 10.10 Kanttekeningen, praatje. 19.20 Actual, en VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Achter gesloten deuren, hoor spel. 22.05 Gram. 22.20 Zestig jaar leyenservaring, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Strijkork. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, praatje. 23.20 Gram. 23.55— 21.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Gevar. progr. 10.10 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.00 De koperen helm, hoorsp. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram, of actual. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.00 Schoolorkest. 14.45 Vierhandig pianospel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Idem. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Kamerkoor en orgel. 18.20 Het spectrum, lezing. 18.35 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 13.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 2.15 Residen tie-orkest en solist. Plm. 21.00 Het appèl van de Pinksterbeweging, lezing. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Vrolijke muz. 14.00 School radio. 14.45 Schoolradio. 14.45 Schoolkoor. 15.05 Pianomuziek. 15.51 Schoolkoor. 15.30 Vioolrecital. 16.0 Koersen. 16.06 Engelse les 15.21 Lichte muz. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Vioolrecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraai en -filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nieuws. 19.40 Schoolkoor. 20.00 Nieu we gram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Op voedkundig praatje. 22.25 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS 20-00 Journaal. 20.20 Filmfantasir 20.30— 22.1? Speelfilm. VOOR WOENSDAG NTS. 17.00 Jeugdjournaal. VPRO: 17.00-17.40 VöOr de ieugd. NTS: 20.00 Journ. én weeroverz. AVRO 20.20 Televizier. 20.40 Sportpanorama 21.10 Misschien hoor je mij, TV-spel. 21.5522.20 Gedachten wisseling. De 43-jarige Robert Dennison Rackley, die reeds veertien jaar in Southampton politieagent is, heeft onlangs de meest trieste ontdekking van zijn leven gedaan. Hij bemerkte, dat zijn twee zoons, respec tievelijk 11 en 12 jaar oud, dieven zijn. De man verkeerde in een hevige tweestrijd. Wat moest prevaleren, zijn vaderlijke ge voelens of zijn plicht als politieagent? Hij koos het eerste en dit besluit heeft hem thans in de gevangenis gebracht. De rechter bevond hem maandag schul dig aan medeplichtigheid aan inbraak in een winkel en aan diefstal. Hij werd ge schorst, en tal waarschijnlijk zijn baantje, zijn door de politie beschikbaar gesteld huis en zijn rechten op pensioen verliezen. Zijn zoons hadden in hun eigen school ihgebroken. Ze ontvreemdden er een schrijfmachine. Later stalen zij uit een winkel twee windbuksen, na eerst een etalageruit ingegooid te hebben. Toen de vader achter de manipulaties van zijn zoons kwam, gooide hij de schrijfmachine in het water en borg hij de buksen op ach ter slot en grendel. Het oudste scheepswrak dat ooit gevon den is, een houten vaartuig uit het Brons tijdperk dat in de Middellandse Zee ver gaan moet zijn, heeft de archeologen bijzonder waardevolle gegevens ver schaft over die verre periode der oude ge schiedenis. De Amerikaan George Bass, van het museum van de Universiteit van Pennsyl vania, heeft verslag uitgebTacht over het lichten van het wrak aan het Amerikaan se Instituut voor Archeologie. Het wrak was ontdekt door een journalist uit New York in 27,5 meter diep water bij Kaap Gelidonië voor de kust van Turkije. Het lag tussen kalkafzettingen. Alles wat er nog over was van de romp waren ver scheidene planken en een groot stuk hout, dat waarschijnlijk een deel van de kiel is geweest. Het schip was afkomstig uit het oosten en met een Jading koper en brons op weg naar het wésten. Meer dan een ton metalen, merendeels koperen staven, zijn in het wrak gevon den, alsook een grote verscheidenheid bronzen gereedschappen en wapens. De aanwezigheid van tinoxide wijst er vol gens Bass op, dat er aan boord een ke- De oud-Nederlander, dr, Solomon Ema- nuej Speelman, die in ^Amsterdam gebo ren was en korte'tijd tfelédèn in Johan nesburg op 80-jarige leeftijd overleed, heeft het grootste deel van zijn nagelaten vermogen bestemd voor de verspreiding van het Joodse geloof in Afrika en Azië. Van dit vermogen, dat ongeveer een mil joen gulden bedraagt, is ruim 10.000 gul den bestemd voor de armen van Amster dam. Dit bedrag zal aan de burgemeester van Amsterdam worden overgemaakt ter verdeling. Dr. Speelman liet zijn kostbare postzé- gelverzameling na aan het Tel Aviv-mu- seum in Israel en zijn bibliotheek- aan de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem. Een deel van het Dr. SpeeUnanfonds zal Joodse wezen in staat stellen aan de Hebreeuwse Universiteit te studeren. tellapper geweest is die op het schip brons had gemaakt. Men heeft aan de gevonden voorwerpen kunnen vaststellen, dat het vaartuig uit de 13de eeuw voor Christus stamt. Voorts heeft men een schitterend be waard gebleven „kebab"-braadspit gevon den dat van dezelfde makelij is als de spitten die nu nog in Turkije worden ge bruikt. „Het is het eerste tastbare bewijs dat wij hebben van een schip uit het voor- homerische tijdperk," aldus Bass. Wij hebben overblijfselen gevonden van het voedsel van de bemanning, olijfpitten, een bot van een schaap of een geit, visgraten, en ook een vogelbot. Er waren Egypti sche scarabeeën, een cylindervormig ze gel, een pot met verschillende soorten gla zen kralen, gepolijste stenen koppen van scepters, schalen van steen en aardewerk lampen en fragmenten van touw en mand werk. Bass verklaarde, dat volgens een zeer ruime schatting dit schip ongeveer 1000 jaar ouder is dan enig ander scheepswrak dat ooit onder water is gevonden. Het is gezonken aan de voet van 'puntige rotsen, waarschijnlijk in een hevige storm. In „De Paranormale Genezer" het or gaan van de Nederlandse federatie van pa ranormale- en natuurgenezers, bespreekt prof. mr. J. M. van Bemmelen de vraag of er redenen zijn om wijziging van de Wet op de Geneeskunde te overwegen. Volgens hem moet het antwoord op deze vraag bevestigend luiden. Prof. Van Bemmelen bepleit wijziging op grond van het feit, dat zijns inziens de huidige regeling „indruist tegen de vrij heid van keuze van geneeskundige behan deling, de huidige regeling vrijwel geen effect sorteert en zij grote rechtsongelijk heid verwekt." „Als vierde argument zou men," aldus prof. Van Bemmelen, „de resultaten be haald door de besten onder de onbevoeg de genezers, kunnen aanvoeren. Daarte genover moeten echter onmiddellijk de on gelukken, veroorzaakt door beunhazen en kwakzalvers, als keerzijde worden gesteld. Wat dit argument betreft moet niet het belang van de (kleine) groep genezers de doorslag geven, maar het belang van het grote publiek." Wil men de vrijheid om genezing te zoeken bij wie men wil, handhaven, dan bepleit prof. Van Bemmelen invoeging van een nieuw artikel onder de categorie „misdrijven" waarbij met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren wordt bedreigd de genezer wiens behandeling de dood van een patiënt tengevolge heeft. Indien zwaar lichamelijk letsel het gevolg is, zou de schuldige gestraft moeten kunnen worden met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren. Indien de behandeling schade heeft toegebracht aan de gezondheid met gevan genisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gul den. Schuld zou niet bewezen moeten wór den, doch alleen het causaal verband vast gesteld. Prof. Van Bemmelen wil aldus volledi ge vrijheid van keuze van geneeskundige behandeling handhaven met invoering van een artikel, dat de gelegenheid opent bij misbruik van die vrijheid de genezer stren ger te bestraffen dan volgens de huidige bepalingen mogelijk is. NEW YORK (UPI) —De bemanningen van de sleepboten en ponten in de haven van New York zijn vanmorgen in staking gegaan, zodat een dertigduizend forensen uit New Jersey te laat op hun werk in New York kwamen. Het betreft hier eefi ge schil tussen drie vakbonden en elf spoor wegmaatschappijen die schepen in de ha ven in dienst hebben. De spoorwegmaat schappijen hadden de bemanning van de sleepboten van vijf op drie man willen brengen, wat volgens de vakbonden ernsti ge gevaren voor de veiligheid met zich mee zou brengen. 38—39. Aan je spijt hebben wij niets! sprak koning Barbonix woedend. Zorg, dat die stekels verdwijnen van ons gèlaat, of je zult streng gestraft worden! Mafala boog nederig en haastte zich naar huis, waar hij druk in z'n geleerde boeken zocht naar een beter recept. Aha, ik geloof, dat ik het gevonden heb, zei hij. En terstond begon hij opnieuw met het mengen en afwegen van allerlei vloeistoffen; in een vijzel stampte hij verschillende gedroogde kruiden en noten tot een fijn poe der, dat ook door de drank ging Aan de hand van sprekende voorbeelden moeten we ons zélf steeds weer voor hou den, dat de aarde toch wel een zeer grote bol is, zó groot, dat een volkomen natuur getrouw model van de globe ter grootte van een appel ons een volkomen glad op pervlak zou laten zien. Zelfs de hoogste bergtoppen en de peilloze diepten der ocea nen vallen volkomen in het niet in ver gelijking met de afmetingen van de aard bol en zij zouden op de appelschil dan ook op geen enkele wijze op schaal weer gegeven kunnen worden. Ook van Neder land ware op deze schil weinig te bespeu ren, want ons land omvat ter nauwemood éénveertiendui- zendste deel van die schil. Eén plekje, dat hoogstens met een speld valt aan te wijzen, want de punt van het vruch tenmesje is er reeds te grof voor. Bekijken we die spelde- prik, dan kunnen we ons niet voorstellen dat dit stipje op merkbare wijze zou mee-welven met de kromming van de schil en, indien dit tóch het geval mocht zijn, dan zou die welving o.i. toch hoogstens in onderdelen van millimeters zijn uit te drukken. Bij de appel is dat in derdaad het geval, maar op het aardopper vlak krijgen we werkelijk verbazingwek kende getallen. Tot goed begrip van een en ander dienen we voor ogen te houden dat landopper vlakten sterk aan hoogteverschillen onder hevig zijn, zodat daarbij van een welving moeilijk kan worden gesproken. We dienen ons dus te houden aan oppervlakten die vrijwel waterpas liggen en dat zijn dan de zeeën en oceanen. Welnu, Op een stukje zee ter lengte van 1 km is de kromming van de waterspiegel nog maar zeer gering, t.w. niet meer dan 2 cm. Maar bij 4 km bedraagt de welving reeds 31 cm, bij 6 km 71 cm en bij 10 km 2 m. Zouden we met het oog vlak langs de waterspiegel kunnen kijken, dan is door de kromming van het wateroppervlak een tor na 1 km achter de horizon verdwenen, een mens na bijna 10 km. Het zal u dan ook niet verbazen te vernemen dat bij grote afstanden van bijvoorbeeld ruim 110 km reeds een welving wordt bereikt van ongeveer 1 km. Zou Nederland vol komen vlak zijn (waarbij we afzien van de afplatting van de aarde) dan zou het midden van ons land een wel ving vertonen die ongeveer 1000 meter verschilt met de de uiterste N. en Z. grenzen, waardoor bijv. een toren van 1 km hoogte in Den Helder aan het oog der Maastrichte naren zou worden onttrokken. Op nog veel groter schaal is deze welving gemeten op het grootste meer op aarde, t.w. de Kaspische Zee. In het midden van dit meer (of binnenzee, wat u wilt) bedraagt de welving ten opzichte van de uiterste oevers niet minder dan 28 km. Dat wij zulke grote waarden vinden is niet een bewijs van de geringe afmetingen van de aarde, maar van de kleine meeteen- heden welke wij gebruiken. Ja, over die maten en gewichten zouden we nog wel iets willen zeggen, want de meter is eigenlijk de standaard niet meer, het kilogram is te zwaar en wie een liter uitschenkt geeft te veel. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen, Crenjéstraat 40 - 44 Haarlem Telefoon 54679 De VARA heeft Willem G. van Maanen benoemd tot regisseur-producer voor docu mentaire televisieprogramma's. Willem van Maanen, die vooral als auteur bekend heid heeft gekregen zijn roman „De onrustzaaier" werd in 1955 bekroond met de Van der Hoogtprijs is op het ogen blik verbonden aan de Wereldomroep als regisseur van klankbeelden. Hij is destijds zijn loopbaan begonnen in de journalistiek en heeft ö.a. ook gewerkt bij de Radio nieuwsdienst. Als regisseur-producer voor amuse mentsprogramma's is voorts bij de VARA Nico Knapper benoemd, een jonge caba retier, die in enkele jaren tijds naam heeft gemaakt. Hij is begonnen in de gezel schappen van Wim Sonneveld en Toon Her mans, vormde daarna te Parijs, waar hij een Frans meisje huwde, met zijn vrouw een cabaretnummer, Nico et Janine. Met hun Franse volksliedjes, die zij zelf op gi taar en blokfluit begeleidden, hadden ze veel succes te Parijs en later tijdens een tournee van een jaar door de Verenigde Staten, waar Nico Knapper de Amerikaan se televisie goed leerde kennen. Het duó zal nu nog een tournee van vijf weken door Canada maken en daarna treedt Nico Knapper bij de VARA in dienst. Het brandende dal 12) Toen koning Carol de boórterreinen 66fis bezocht bleek het heel moeilijk Bocanu duidelijk te maken dat de vorst daarvoor niet de toestemming van Bocanu nodig had. Niets was meer in staat hem in verbazing te brengen en hij keek naar de werklui alsof het mieren waren. Het Casino evenwel en allereerst de blinkende spie gels brachten hem tot nadenken. Want tot dusver was alles, wat men gebouwd had, goor en vettig geweest. Niets had glans of luister bezeten. Nu opeens kreeg hij het gevoel om de tuin te zijn geleid. Voor het eerst begon de machinerie, die zijn brein was, twijfel voort te brengen. Waarom, had hij nauwelijks kunnen zeggen, maar die vele grote spiegels boezemden hem angst in. „Kijk me dat nu eens, kijk me dat nu eens!" mompelde hij. Hij stapte het Casino binnen, viel uit tegen een arbeider die hem niet eens kende en hield op slag zijn mond weer toen zijn blik op de glimmende parketvloer viel. En niet alleen de vloer ook de wanden glansden en blonken". „Kijk nu toch eens aan". Hij zag hoe zijn benen zich in het spiegelende par ket krom en log verdubbeleden en kreeg een gevoel van duizeligheid. „Bevalt het u, Meneer Bocanu?" vroeg de employé met de roodbruine laarzen, die toezicht hield bij het lossen van de wagens en het plaatsen van de spie gels. „Hm, hm! Of het mij bevalt? Hoe moet ik dat we ten?" Pas toen hij weer in de buitenlucht kwam hervond hij zijn evenwicht en spuwde op de stoep. „Wat een casino, meneer Chivu!" zei de „hond" en het klonk haast spottend. „Die vervloekte bloedzuigers!". Op het plein dromden de arbeiders samen, de sirene voor de middagschaft had geloeid. Over de hoofden van de mannen heen hoorde Bocanu muziek. „Wat zou dat zijn?" „Misschien een bruiloft". „Jij sukkel", zei Bocanu. „Op donderdag en in het middaguur?" De muziek kwam uit het salon-restaurant, waarvoor vele toeschouwers zich nieuwsgierig verdron gen. Zij maakten ruimte toen Bocanu woedend dichter bij kwam. „Wat moet die muziek!" riep hij en stapte de treden op. Het restaurant was bijna leeg. Een paar kelners dekten de tafels. Zodra zij Bocanu in het oog kregen, bleven zij verschrikt staan. De muziek zweeg plotse ling. Gogoi, die zich een stuk in zijn kraag had gedron ken en aan het dansen was geweest, verstarde, de ar men half geheven. „Speel toch door zigeuners", riep hij, nijdig met zijn laars stampend. Gogoi was een kleine gedrongen man, hij droeg de witte broek van de streek, die hij in zijn laarzen had gestopt, en een zwart colbertjasje. „Wat moet dat?" riep Bocanu. Gogoi keerde zich om. „Neef Chivu, ik heb de duivel bij de staart gepakt! Hoera!" Hij kwam dichterbij dansen. Zij hadden dezelfde grootvader en waren beiden uit de bossen afkomstig. Bij de verdeling van de erfenis had Gogoi alleen land aan de andere kant van de heu velrug gekregen, terwijl zijn woonhuis naast dat van Bocanu stond. „Nu ben ik ook binnen, neef Chivu! Had je soms gedacht dat jij alleen wat kreeg?". Toen men aan de andere zijde van de bergrug, bij Runcu, was gaan boren had Gogoi gemeend nu ook spoedig in het goud te zwelgen. Het geld, dat hij voor de eerste concessie had ontvangen, zette hij in de tijd van enkele weken in drank en plezier om. Daarna leek alle hoop te verdwijnen: men vond op zijn grond al leen modder en water, maar geen olie. Twee lange jaren had hij heen en weer geslingerd tussen hoop en wanhoop, moeten wachten voor men nu een rijke olieader op zijn bezit had ontdekt. In de afgelopen nacht was tegen zonsopgang de bron gevonden. En de boormeester van de nachtploeg was dadelijk weggedraafd om Gogoi het heuglijk nieuws te brengen, in de verwachting, dat zijn gedienstigheid ruimschoots beloond zou worden. Het had overigens moeite gekost Gogoi te vinden. Die was naast het hak blok voor de slagerswinkel in slaap gevallen, nadat hij veel gedronken had. Enkele uren later al kon de ingenieur schatten, dat de boring vijf wagons per uur, dus meer dan honderd per dag zou leveren. Volgens het contract kreeg Gogoi zeven procent van de produktie als zijn aandeel uitge keerd. Hij kon niet alles begrijpen wat de boormees ter hem vertelde. Maar toch: zeven wagons per dag voor zijn rekening dat was tweehonderdduizend lei, twee miljoen in tien dagen, zes in een maand. „Ik ben er bovenop, neef Chivu! Geld als water. Hoe ra!" De kelners gluurden naar Bocanu en waren blij, dat er nu iemand was die hem de voet dwars durfde te zet ten. Bocanu kon geen woorden vinden. Na het gebeur de met de spiegels leek het brutale optreden van Ggoi de druppel die de emmer deed overlopen. Hij bedwong zich, nam zijn kleine neef van top tot teen op, alsof hij nog nooit zo'n idioot had gezien en keerde hem de rug toe. „Kom, Stojan!" Terwijl zij de houten trap afliepen begon er tussen de nieuwsgierigen iemand te blaffen. De „hond" kreeg er een kleur van woede. Hij schreeuwde een verwensing, „Hoe doet de hond dan? Waf waf!" hoonde dezelfde stem weer. „Brave hond, hoor!" Achter hen verscheen de dronken Gogoi in de deuropening. „Is die waterwagen klaar?" riép hij tegen de voerman die schrijlings op het vat zat en er de laatste kruiken wijn in leeggoot. „Ja, we zijn klaar, meneer Gogoi!" Zijn de hengsten ook zover?" „Wees maar gerust!" Er verdrongen zich steeds meer nieuwsgierige Opgewon den mensen om de kar. Zij keken geboeid naar het reus achtige vat en de kist met bekers ernaast. Tussen het publiek ontdekte Gogoi ook Motoaka. „Ik ben er bovenop, mijn beste neef!" riep hij, dich terbij komend. „Kom, ik ga mijn miljoenen goed beste den. Jij krijgt er ook wat van!" Tegen de omstanders riep hij, „Wie wil iets van me drinken?" Een paar mannen verdrongen elkaar al bij het vat. „Motoaka, jij bedient de kraan!" beval Gogoi. Zelf nam hij een glas in de hand, hief het en ging naar de paar den voor de wagen. De wagen zette zich in beweging en met een beker in de hand volgde ieder de rijkelijk vloei ende kraan. Voor de paarden uit liepen de vioolspelende zigeuners. Aan weerskanten van de weg werden de ramen open gerukt en uit de deuren kwamen meer dorstigen naar buiten, die zich bij de stoet aansloten. Onderweg liet Gogoi bij de boorputten stilstaan en bood de arbeiders een dronk op zijn welzijn aan. In hun besmeurde overalls kwamen zij naar de wegen Cn de gezichten straalden van genoegen. Motoaka vulde alle glazen, zonder een woord te zeggen. Naarmate zij verder reden verrezen er minder boor torens langs de weg. Hier was de heuvelwartd nog be dekt met bomen en groenende weilanden, die een onbe holpen poging leken te doen de mensen te laten zien, hoe ook die andere plekken geweest waren voor de aardolie alles goor en vettig maakte. Boven op de heuvel graas den zelfs koeien met zacht luidende belletjes. En toen zij zelf bijna boven waren begon er een dof dreunen tot hen door te dringen, dat nauwelijks van de andere kant van de berg leek te komen, maar meer uit de aarde zelf. De bodem leek te trillen. De paarden bleven staan en spitsten de oren. De mensen vergaten te drinken, gooiden de bekers weer in de kist en draafden de wa gen vooruit. Langs de bospaden zagen zij anderen lo pen: sommigen kwamen van de boorterreinen, de ande ren waren uit de naburige dorpen afkomstig. Vrouwen meisjes en een groot aantal kinderen trachtten zich ach ter de bomen te verschuilen en hun nieuwsgierigheid te verbergen. „Hoera!" schreeuwde Gogoi tegen de koetsier. „Kom me met het vat na! Alleen heb ik het lef niet verder te gaan!" Van de uitgeverij Stols/Barth in Den Haag ontvingen wij de zevende bloemle zing in de reeks „DICHTERS OMNIBUS", vervaardigd in opdracht van Esso-Neder- land n.v. die bij elke jaarwisseling haar zakelijke relaties verrast met deze bundel hedendaagse poëzie. De oplage bedraagt thans reeds 17000 exemplaren, waaruit blijkt hoe groot het succes is van dit mece naat, dat zakelijke en culturele belangen op zo'n voorbeeldige wijze weet te vereni gen. De uitgever wijst er weer op dat de maatstaf van de keuze niet uitsluitend een litteraire kan zijn, omdat de Omnibus in de eerste plaats bestemd is voor lezers die niet regelmatig met poëzie verkeren en dus vooral gebaat zijn met vrij directe verstaanbaarheid. Nu sluit dat laatste een litteraire maatstaf niet uit, natuurlijk; dat blijkt ook wel uit de over het geheel wel aardige keuze. Die is weliswaar een beet je losvast en lukraak maar heeft een ple zierige variatie. Hiér wordt een jonge dichter gestimuleerd, daar een oude dich ter niet gepasseerd; hiér een versje van een relatie, daar een versje voor een re latie. Dat kan allemaal bij „Dichters Om nibus", die er ons dan ook niet minder sympathiek om is. DE POLITIEKE WERELDATLAS van S. A. Leeflang is bijgewerkt in een twee de druk verschenen bij J. H. de Bussy. De opzet van dit boekje is niet gewij zigd, een kaart en een bladzijde tekst naast elkaar, handig en overzichtelijk. Voor een mogelijk volgende druk hebben wij enkele verlangens. Ten eerste: een heid in spelling tussen kaartjes en tek sten, zodat men niet meer behoeft te kie zen tussen Rhodesia en Rhodesië, Sta Lu cia en St. Lucia, Swasiland en Swaziland. Fout is nog altijd Equador voor Ecuador, Litauen voor Litouwen, San Tomé en San Tomé. Verder gaat onze voorkeur uit naar Birma voor Burma, NAVO voor NATO, ZOAVO voor Seato. Dan missen we de Portugese Principe-eilanden, Afrika, de Britse Turks en Caicos-eilanden (West-ln- dië), de Franse eilanden Wallis en Fu- tuna in de Stille Oceaan, de Australische Norfolk-eilanden en het Nieuwzeelandse Cook-eiland. Bij Spaans Guinea hadden we graag de Spaanse benaming Rlo Muni vermeld gezien. Ook is het ons niet dui delijk waaróm bij Algerije wel wordt ge zegd dat dit gebied door Frankrijk als een provincie wordt beschouwd en niet bij de Portugese bezittingen in Afrika dat ook deze gebieden als Portugese gewesten te bóek staan. Overigens is het een zeer nuttig boekje. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chelarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 10 January 1761 Luyk, den 2 January 1761, Maandag ten 3 uuren is een der Toorens van 't Paleys in 't Oude Quartier tegen Piereuse gantsch onverwacht inge stort waardoor onder ande ren de Quantiteyt van 20 Karren Puyn in het Cabi net van onzen Prins Bis schop sloeg, en daarbinnen de heerlyke Tapyten, twee kostelyke uyt Engeland ge- komene Bureaux, uytmuntende Marbere Tafels, groote Spiegels, Balusters en eene (Wordt vervolgd) Menigte van allerley fraaye Porceleynen gescheurd en verbryzeld heeft.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7