Samenwerking van KLM, SAS en Swissair niet zo officieel De beurs Maar wel van wezenlijke betekenis Structuur van luchtvaart is „ouderwets" Hogere netto winst voor Nederl. Overzee Bank Cuba handelt met Oosteuropese landen Directie ACA beveelt bod van A-Rubber aan Parij se beurs hoger na referendum De overneming van Spanjaard SCHEEPVAARTBERICHTEN Onderwijs aan R.M.A. wordt gereorganiseerd DINSDAG 10 JANUARI 1961 Drs. Van der Beugel: Kort economisch nieuws En ontvangt veel steun Drs. W. A. J. Bogers directeur Staatsmijnen Het v.h.m.o. en de EEG Onveranderde resultaten bij Vredestein Weer een Amerikaanse missie in Bonn Record spaarsaldo Nutsspaarbank Haarlem Voortgaande groei bij Mees' Bouwmaterialen Belgische frank is zeer sterke munt WEEKABONNEMENTEN i. V (Van onze Haagse redacteur) De K.L.M. heeft naar aanleiding van het in een Deens blad verschenen bericht, dat op donderdag 12 januari in Kopenhagen wederom een bijeenkomst plaatsvindt van vertegenwoordigers van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S., de Zwitserse Swiss Air en de K.L.M., zoals gebruikelijk meegedeeld, dat het om een van de veelvuldige werkbesprekingen tussen de drie genoemde luchtvaartonder nemingen gaat. De K.L.M. legt er daarbij de nadruk op, dat een dergelijk overleg „niets bijzonders" inhoudt, omdat S.A.S., Swiss Air en K.L.M. nu eenmaal op tech nisch en economisch gebied zeer nauw samenwerken. Toch is er alle reden voor de veronder stelling, dat deze samenwerking waar mee men welbewust niet erg langs de weg timmert geleidelijk uitgroeit tot een onofficiële tegenhanger van de Air Union, waarin Air France de eerste viool speelt. Het grote onderscheid tussen beide combi naties is echter, dat K.L.M., S.A.S. en Swiss Air op voet van gelijkwaardigheid een vrijblijvende, zo min mogelijk gereglemen teerde coöperatie zijn aangegaan, terwijl Air Union een veel strakkere organisatie nastreefde. De Nederlandse, Zwitserse en Scandinavische luchtvaartmaatschappijen behouden hun onderlinge concurrentie mogelijkheden, terwijl die in Air Union door quoteringen werden begrensd. De omstandigheid, dat men de laatste tijd niet veel meer hoort van de vorderingen van Air Union zou wel eens verklaard kunnen worden uit het feit, dat de leden van dat blok in de praktijk dezelfde bezwaren heb ben ontmoet als die welke voor de K.L.M. destijds aanleiding vormden om op die weg niet verder te gaan. Hoewel de banden tussen K.L.M., S.A.S. Door de enorme capaciteit, die de grote jet-vloten met zich meebrengen, zal de burgerluchtvaart een fase doormaken met nog meer beperkende maatregelen, zo ver klaarde de vice-president-directeur van de K.L.M. de heer Van der Beugel in een interview met de Canadese pers. Hjj zei dat deze periode wel zou eindigen wanneer de Verenigde Staten ontdekken dat hun eigen politiek van restricties tegen de Amerikaanse belangen ingaat. „Dit is het laatste overblijfsel van de bi laterale jungle", aldus de heer Van der Beugel. Bijna alles wat niet in bilaterale overeenkomsten geregeld is, is bij de inter nationale burgerluchtvaart verboden, zo vervolgde hij. De heer Van der Beugel noemde deze structuur „ouderwets" en „absurd". Over de rol van de Verenigde Staten zei hij„Als je de argumenten hoort die ze ge bruiken tegen het toestaan van rechten en je hoort de argumenten die zij gebruiken als ze rechten willen verkrijgen dan is dat het meest dwaze wat je je kunt voor stellen", Hij zei er zeker van te zijn dat de Verenigde Staten de pogingen om de activiteiten van de Scandinavische maat schappijen te beperken, niet hebben op gegeven. „Maar er is geen enkele hoop dat ze succes zullen hebben", aldus de vice- president-directeur van de K.L.M. Blijkens het verslag 1959-'60 van de Nederlandse Overzee Bank heeft de ont wikkeling geleid tot een verhoogde activi teit en vermeerderde inkomsten. De kre dietverlening bewoog zich voortdurend op een hoog niveau, zo ook het volume der via de bank afgewikkelde im- en export transacties. De inkomsten uit interest, dis conto, commissie en wisselkoers bedroegen f 8.845.040 (v.j. 7.758.590), uit deelnemin gen f 1.687.015 (f 1.664.815). De onkosten stegen tot 5.795.895 4.877.067). De bank maakte een nettowinst van 4.742.103 4.551.180). Zoa'ls bekend, wordt een dividend van tien percent (negen percent) voorgesteld over een onveranderd kapitaal van 26,4 miljoen. Het cijfer der aan de bank toevertrouw de middelen ontwikkelde zich voorspoedig. Ook het totaal der op spaardepositiereke- ningen aangehouden middelen wees, een bevredigende stijging aan. Het effecten bedrijf ondervond de gunstige invloed van de haussestemming. De relatiekring kon opnieuw worden uitgebreid. Dit geldt even eens voor de betrekkingen met buitenland se bankinstellingen. De stijging van het onkostenniveau heeft de voortdurende aandacht van de directie. De omzetten der import- en exportfinanciering van het kantoor Hamburg konden aanmerkelijk worden verhoogd. Met de Nedescobank werd overeengekomen haar bank- en effectenzaken voort te zetten, en het groot ste deel van het personeel van deze bank overgenomen. Mulder Rollend Materiaal wil obligatie lening sluiten. Aandeelhouders in Mulder's Fabriek van Rol lend Materiaal en Landbouwmachines n.v. te Bos koop zal in een op 14 januari in Den Haag te houden buitengewone vergadering machtiging worden gevraagd tot het aangaan van een obli gatielening van 525.000 op door directie en com missarissen vast te stellen voorwaarden. Weer korter werken bij Ford Bijna 17.000 van de 42.000 arbeiders van de Britse Ford zullen in de loop van deze maand slechts drie dagen per week werken, aldus een mededeling van de maatschappij. Het merendeel van deze arbeiders meer dan 13.000 werken op de Ford Dagenham fabriek dichtbij Londen. De oogst in de Sovjet-Unie Het partijblad van de Russische communisti sche partij Pravda heeft gerapporteerd dat op de regendoorweekte velden van de Oekraine dertig duizend ton suikerbieten liggen te rotte. De Pravda heeft hiermee een nieuw geval gesigna leerd van een verkeerd gerichte landbouwpoli tiek in de Sovjet-Unie. Het centrale comité van de partij zal zich er volgende week mee bezig houden. De verslaggever van de Pravda had ook grote hoeveelheden niet geoogste mais gezien, hoewel de plaatselijke landbouwcoöperatie had beweerd dat alles was binnengehaald. Wessanen Commissarissen van Wessanen's Koninklijke Fabrieken n.v. delen mede, dat drs. A. A. Uiten- hage de Mist met ingang van 1 mei 1961 ontslag heeft gevraagt als directeur van de vennootschap in verband met voorgenomen vertrek naar het buitenland. Het ontslag is door commissarissen aanvaard, In de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders zal een voorstel worden behan deld om de heer Uitenhage de Mist te benoemen tot commissaris der vennootschap. Halberg boekte in 1960 bevredigende omzet De omzet van Halberg n.v. te Weert is in 1960 bevredigend geweest, zo deelt de directie mede De binnenlandse omzet heeft het wegvallen van de buitenlandse opdrachten, welke thans recht streeks door het fabricerende bedrijf worden verzorgd, ruimschoots gecompenseerd. en Swiss Air dus opzettelijk zo los mogelijk worden gehouden en er ook weinig rucht baarheid aan wordt gegeven, zijn de be drijfseconomische voordelen reeds zeer goed merkbaar. Wanneer bijvoorbeeld langs een route op drie plaatsen een motor voor een DC-8 in reserve dient te worden gehouden, waarmee per motor een inves tering van een miljoen gulden is gemoeid, sparen de drie maatschappijen thans door hun samenwerking zes miljoen gulden uit, hetgeen de exploitatie aanmerkelijk gun stiger maakt. (Van onze correspondent) WENENNiet alleen Moskou verzorgt Cuba met kredieten en wapens, maar ook de satellieten moeten inspringen met eco nomische steun. Op de laatste dag van het afgelopen jaar werd er in Boedapest een overeenkomst met Cuba ondertekend, op grond waarvan Hongarije zich verplicht tot het verlenen van een krediet op lange termijn ter waarde van 15 miljoen dollar. De verrekeningsbasis is niet de nieuwe roebel, maar de dollar. In het kader van deze overeenkomst zal Hongarije telefoon centrales en andere grote industrie-com plexen leveren alsmede spoorwegmateriaal, tractors en geneeskundige artikelen. Tege lijkertijd zal het uit Cuba koperconcen traat, nikkel, huiden, kunstvezels, suiker en koffie importeren. Bovendien verplicht zich Hongarije tot het opleiden van inge nieurs, technici en vakarbeiders uit Cuba, terwijl Hongaarse specialisten naar Cuba zullen gaan om leiding te geven op het gebied van industrie enl andbouw. Na de ondertekening van de handelsovereenkomst vertrok de Cubaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Llompart dadelijk met zijn delegatie naar Boekarest, waar met de Roemenen een handelsverdrag is ge sloten, zoals wij gisteren reeds meldden. Uiterlijk 23 januari kunnen houders van aandelen en certificaten in de Algemene Commerciële Associatie n.v. te Amsterdam bljjkens een bericht, hun stukken inleve ren. indien zij gebruik wensen te maken van het bod van 180 pet. da«t, zoals gemeld, door de n.v. Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" op deze stukken is uitge bracht. De inleveringskantoren zijn Pier- son. Heldring en Pierson: Jonas en Krusc- man en Cramerus en Vorstius-Gleichman en Van Heemstra. Uiterlijk 30 januari zal worden bekendgemaakt of al dan niet een voldoend aantafl stukken is aangeboden. Het bericht bevat onder andere een ge comprimeerde concern-schetsbalans per 30 november 1960. In de eerste tien maan den van dat jaar bedroeg de bruto-winst van de in de ACA samenwerkende maat schappijen 320.755 tegen 614.020 over geheel 1959. In haar halfjaarlijks bericht van augustus 1960 deelde de directie reeds mede dat de brutowinst in 1960 zou achter blijven bij de uitzonderlijk goede resul taten der laatste jaren. De redenen daar voor zijn van uiteenlopende waard, waar van wel de voornaamste is. dat een kleine handelsvennootschap als de ACA veelal bij inkrimpende winstmarges moet afzien van het aanvaarden van zakenrisico op haar bekend terrein, wegens het be perkte haar ten dienste staande risico dragende kapitaal. Directie en commissarissen hebben de genoemde concern-schetsbalans nauwgezet beoordeeld, op grond waarvan, aldus het bericht, geconstateerd kon worden dat het bod boven de intrinsieke waarde ligt. Vast gesteld kon worden dat door een samen gaan met „Amsterdam Rubber" de activi teit van de ACA-groep. in het bijzonder die op het gebied van de cultures, tot grotere ontwikkeling is te brengen. Directie en commissarissen van de ACA achten het bod van 180 pet. aanvaardbaar en bevelen aandeelhouders aan het te accepteren. De laatst gedane koers van ACA in I960 was 149 pet. op 22 december. Aan dividend keerde de maatschappij over 1958 zes pet. uit en over 1959 tien pet. Houders van aan delen en/of certificaten tot een bedrag van circa de helft van het geplaatste kapitaal van 2,5 miljoen hebben reeds hun mede werking toegezegd. Drs. W. A. J. Bogers uit Heerlen is per 15 januari benoemd tot directeur van de financieel-economische en administratieve sector van de Staatsmijnen. De heer Bo gers is de vijfde directeur in functie van deze onderneming. Met zijn 38 jaar is hij tevens de jongste. Hij is in Venlo geboren. Na zijn middelbare studie ging hij in 1945 aan de economische hogeschool in Tilburg bedrijfseconomie studeren. Hij slaagde hiervoor in 1949 cum laude. Aanvankelijk was hij als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Nederlands Economisch Sociologisch Instituut te Tilburg. In 1951 werd hij aangesteld als bedrijfseconomisch beambte bij de Staatsmijnen in Limburg. In 1953 legde hij te Tilburg een aanvullend doctoraalexamen af in de wiskundige eco nomie en de statistiek. Inmiddels was hij bij de Staatsmijnen bevorderd tot chef van de afdeling statistiek. In 1958 werd hij be noemd tot algemeen adviseur der directie. Namens de gezamenlijke mijnen heeft hij zitting in verscheidene commissies van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Sinds 1 januari maakte hij deel uit van de Mijnindustrieraad. De beurs te Parijs heeft op de uitslag van het referendum gereageerd met een algemene en in vele gevallen zeer belang rijke stijging van de koersen van Franse aandelen. Van de opening van de beurs af bestond er gisteren dringende vraag en er was onder andere zeer levendige handel in de aandelen van ondernemingen, die het meest rechtstreeks belang hebben bij de Algerijnse politiek. Aandelen van Noord- afrikaanse ondernemingen en van olie ondernemingen, die in de Sahara werken, vertoonden in verscheidene gevallen stij gingen van tien percent. De andere groe pen aandelen stegen eveneens belangrijk boven de slotkoersen van de vorige beurs- dag. De goudprijs onderging een daling en wel van 20 Nf tot 5.720 Nf per kg baar goud. De „Stichting Contact Centrum Bedrijfs leven-Onderwijs" zal op 8 februari in Utrecht een conferentie houden van rec toren, directeuren en docenten van middel bare scholen en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in Utrecht en omgeving over „het v.h.m.o. in het licht van de E.E.G.". Op deze conferentie zullen mr. P. A. Blaisse, lid van het Europese Parlement, J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en dr. Byal, directeur van de Europese school te Mol (België) verscheidene as pecten van de Europese Economische Ge meenschap bespreken. De „Stichting Contactcentrum Bedrijfs leven-Onderwijs" belegt de conferentie, omdat zij meent dat naast het bedrijfs leven ook het onderwijs in toenemende mate zal worden geconfronteerd met de veranderingen die de E.E.G. op velerlei gebied met zich mee brengt. De president-directeur van Vredestein, ir. E. L, C. Schiff, heeft enige voorlopige mededelingen gedaan over de gang van zaken in 1960. Hij zei dat 1960 resultaten zal opleveren, die weinig van die van 1959 afwijken. Dit is een gevolg van de ver grote omzetten. De winstmarge per een heid vertoont namelijk een dalende ten dens, doordat de aanzienlijke kostenstij gingen als gevolg van de loonsverhoging van einde 1959 niet in de eindprijzen van de produkten konden worden doorbe rekend. Het ligt dan ook niet in het voor nemen om binnen afzienbare tijd een be roep op de kapitaalmarkt te doen. Ten slotte kondigde ir. Schiff de betaalbaarstel ling van een interimdividend aan van 4 percent (onveranderd) over het boekjaar 1960. Het voorstel tot wijziging van de sta tuten is aanvaard. Een Amerikaanse missie van vijf leden, dié is samengesteld door de ministeries van Defensie, Financiën en Buitenlandse Zaken, is in Bonn gisteren begonnen met de onderhandelingen over de Westduitse bijdragen tot vermindering van de druk op de Amerikaanse handelsbalans. Een belangrijk punt van de besprekingen is het Westduitse aanbod om de naoorlogse schuld van 800 miljoen dollar versneld af te betalen, indien de Verenigde Staten be reid zijn 200 miljoen van deze schuld te schrappen, en de tegenwaarde beschikbaar te stellen in bevroren Duitse tegoeden in Amerika. Behalve de naoorlogse schuld is een be langrijk vraagpunt wat West-Duitsland denkt te doen op het gebied van de hulp verlening aan minder-ontwikkelde ge bieden. De delegatie bracht een bezoek aan de Westduitse minister van Economische Zaken, L. Erhard, in gezelschap van de Amerikaanse ambassadeur, W. C. Dowling. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam, zijn heden onveranderd gebleven. De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haar lem bedroegen in de afgelopen maand f 3.611.323,en de terugbetalingen f 3.477.959. zodat het spaarsaldo 133.364 beliep. Gedu rende het gehele jaar 1960 bedroeg het spaar overschot 8.433.259, hetgeen het hoogste spaarsaldo betekent dat ooit in enig jaar bij de Nutsspaarbank is voorgekomen. Aan de gezamenlijke spaarders werd in totaal een bedrag van f 2.044.959 aan rente vergoed.. Het aantal spaarders vermeerderde in 1960 met 4.530 en steeg hiermede tot 98.274, zodat de 100.000ste spaarder waarschijnlijk in het voor jaar van 1961 zal kunnen worden ingeschre ven. In de traditionele jaarbijeenkomst van Mees' Bouwmaterialen n.v. heeft de heer M. J. Mees namens de directie medegedeeld, dat hoewel de jaarcijfers nog niet volledig be- kendzijn, thans reeds kan worden gezeg, dat het jaar 1960 gunstig is geweest. Tegenover de hogere onkosten staan een omzetvergro- ting over de gehele linie van meer dan 20"/o, een vrijwel gelijk (iets hoger) winstpercen tage en het feit, dat aan het gunstige resul taat alle afdelingen en dochterondernemingen hebben meegedaan. Een bevredigend dividend over het vergrote kapitaal kan worden ver wacht. Gezien de orderportefeuille en mate riaalpositie nmeent de directie de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Over 1959 steeg de exploitatiewinst van 374.000 tot 452.000, de nettowinst van 100.000 tot 117.000. Op de aandelen B werd onveranderd 10 en op de aandelen C onver anderd 8 percent dividend uitgekeerd. Naar wü gisteren reeds meldden heeft Nfl- verdal-Ten Cate gisteren een bod gedaan op Spanjaard n.v. te Borne. Van beide onderne mingen zijn de aandelen aan de Amsterdamse effectenbeurs genoteerd. Vrijdag noteerde Njjverdal-Ten Cate 403 en Spanjaard 142 percent. Over 1959 heeft eerstgenoemde negen percent dividend uitgekeerd plus vier per cent in aandelen uit de agioreserve. Span jaard heeft voor het laatst dividend uitge keerd over 1957, te weten vijf percent, en het dividend gepasseerd over 1958 en 1959. Het Nijverdal-Ten Cate concern, dat circa 8500 werknemers telt, ontstond in 1957 uit een fusie van de Koninklijke Stoomweverij Nij- verdal en de textielfabrieken Ten Cate/KSW. Het beschikt over spinnerij en-weverij en te Almelo en Nijverdal; gespecialiseerde weve rijen en confectiefabrieken te Ootmarsum en Almelo; een soortgelijke fabriek in Mooi Ri ver in Zuid-Afrika; bontweverijen en con fectiefabrieken te Hengelo en enkele vesti gingen te Goor en Enschede. In november be richtte de directie dat de gang van zaken in 1960 bevredigend was geweest. Zij verwacht te dat de bedrijfsresultaten voor dat jaar be vredigend zouden zijn. Nijverdal-Ten Cate sloot voorts recent een verkoopovereenkomst voor tussenvoering met Dubin-Haskel-Jacob- son te New York en zal veder met J. P. Ste vens en Co. te New York een onderneming oprichten voor de fabricage en verkoop van bedrijfskleding enz. Het produktieprogramma van Spanjaard is gericht op huishoudtextiel. overhemden en pyjama's. Het bedrijf beschikt over spinne rijen, confectie-afdelingen, enz. te Borne, Nieuw Weerdinge en Vriezenveen. Onlangs deelde de directie mede dat in 1960 de fa- brieksbezetting een behoorlijk peil had be reikt door een flinke stijging in de verkoop. Alles bij eikaar genomen was de directie over de resultaten van 1960 tevreden. Wat de om zet betreft werd 1960 onder gunstige omstan digheden afgesloten. De directie heeft rede lijk vertrouwen in de naaste toekomst. De minister van Economische Zaken Van Houtte heeft medegedeeld dat het jaar 1960 voor België economisch gezien „fundamenteel goed" was. De overvloedige muntreserves en het stabiele prijsniveau hebben van de frank een technisch zeer sterke munt gemaakt, zei hij. De waarde van de nationale produktie was in 1960 ongeveer 620 miljard frank en het nationaal inkomen 494 miljard frank, 23 mil jard meer dan in 1959. In 1959 was België van de zes landen van E.E.G. het land met het hoogste nationale produkt per inwoner en het hoogste bedrag, dat per inwoners werd besteed aan verbruiksgoederen. Het afgelo pen jaar is België echter voorbijgestreefd door West-Duitsland, aldus de minister. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooog dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aagtekerk 9 122 m. n.o. Finisterre n. Marseille. Abida 11 te Thameshaven verwacht. Acmaea 12 ter hoogte Landsend verwacht. Akkrumdijk 9 250 m. n. Azoren n. Antwerpen. Albireo 9 te Genua. Alca pass. 9 Ouessant n. Lagos. Alchiba 9 v. Port Saick n. Napels. Alcor 9 120 m. o.z.o. Melbourne n. Adelaide. Algol 9 200 m w. Fremantle n. Aden. Algorab 10 v. Montevideo te Santos verwacht. Alhena 9 62 m. n.w. Ouessant n. Las Palmas. Alphacca 9 v. Calcutta. Alpherat 9 480 m. n.o. Azoren n. Cristobal. Alwaki 10 v. Tuticorin, 11 te Madras verwacht. Amerskerk 10 v. Port Said n. Genua. Ammon 9 te Mona Passage n. Jacksonville. Amstelhoek 9 110 m. n.w. Djeddah n. Suez. Amstelland 9 te Hamburg v. Bremen. Angolakust 10 v. Novoredondo te Luanda. Archimedes 10 te Matarani verwacht v. Callao. Arendskerk pass. 9 Finisterre n. Rotterdam. Ares 9 v. Antofagasta n. Ilo. Argos pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Artemis 8 v. Georgetown n. Curagao. Arendskerk 9 100 m. z.z.w. Finisterre n. Antw. Asterope 9 250 m. n.n.w. Flores n. Hamptonroads. Atys 9 v. Napels n. Istanbul. Ba'am 9 350 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Bali 10 240 m. n.o. Finisterre n. Galveston. Banda 10 te Djeddah. Barendrecht 9 250 m. n. Socotra n. Gibraltar. Bantam 9 te Houston. Batjan 9 293 m. n.w. Bordeaux n. Amsterdam. Bennekom 9 te Curagao. Billiton 9 te Bahrein. Blitar 9 900 m. w. Cocos eil. n. Adelaide. Boissevain 9 v. Manilla n. Kobe. Borneo pass. 9 Perim n. Mena Al Ahmadi. Breda 9 215 m. n.o. Flores n. Bridgetown. Caltex Arnhem 9 100 m. z.w. Kreta n. Pt. Said. Caltex Delft 9 v. Fredericia n. Kopenhagen. Caltex Delfzijl 10 te Rosyth. Caltex Leiden 9 80 m. z. Kreta n. Thameshaven. Calt. Pernis 9 160 m. z.o. Kuria Muria n. Abadan. Calt. Rotterd. 9 240 m. n.n.w. Perim n. Rastanura. Calt. The Hague 9 345 m. z.w. Karachi n. Bahrein. Caltex Utrecht 10 te Stockholm. Camerounkust 9 te Bordeaux. Camitia 13 te Alexandrië verwacht. Camphuys 8 v. Hongkong n. Singapore. Carillo 10 te Libertador verwacht v. New York. Casamance 9 380 m. z.w. las Palmas n. Dakar. Castor 10 te Alexandrië. Celebes 9 115 m. n. Dakar n. Las Palmas. Charis 8 te Amsterdam n. Wesf-Indië. Chiron 9 850 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Cinulia 10 te Stanlow verwacht. Colytto 9 595 m. z.w. Bombay n. Bombay. Crania 8 700 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Dalerdijk 10 te Bermuda. Diogenes 9 v. Puerto Cabello n. Payardi. Dongedijk 9 te Londen. Diemerdijk 9v. Portland n. Oakland. Diloma 10 v. Rotterdam n. Teesport. Drente 9 600 m. o.z.o. Sokotra n. Aden. Elizabeth Broere 9 te Norrköping. Eos 9 v. Izmir n. Priolo. Esso Nederland 9 60 m. w. Aden n. Suez. Esso Rotterdam 9 90 m. o.n.o. Aden n. Mena. Forest Hill 10 v. Ummsaid n. Suez. Forest Lake 9 300 m. w. Finisterre n. Aruba. Forest Town 9 v. Fao n. Aden. Friesland KRL 10 v. Dar Es Salaam n. Tanga. Friesland SSM 10 te Rotterdam. Gaasterkerk 10 te Djibouti. Geertje Buisman pass. 9 Lissabon n. Oran. Graveland 9 te Rio Grande. Guineekust 9 v. Le Havre n. Amsterdam. Hathor 9 v. Piraeus n. Philippeville. Hecuba 7 v. La Ceiba n. Amsterdam. Helicon 7 70 m. o.n.o. K. San Antonio n. Houston. Hersilia 8 te Rotterdam n. Bremen. Hestia 9 320 m. n.n.o. Madeira n. Madeira. Hilversum 9 te Le Havre. Houtman 9 780 m. z. Madagascar n. Melbourne Isis 10 te Trinidad verwacht v. Aruba. Ivoorkust 10 te Lagos. Jacob Verolme 9 v. Chanaral n. Balboa. Jagersfontein 9 160 m. o.n.o. Madeira n. L. Palm Japara 7 v. Beira n. Das Els Salaam. Jason 9 50 m. w. Ouessant n. Amsterdam. Jos Frering 9 60 m. n.w. Kp. Blanc n. Monrovia Kaap Hoorn 9 130 m. n.w. Port Said n. Fao. Kabylia 15 te Rotterdam verwacht. Kalydon pass. 9 Ceylon n. Singapore. Kamperdijk 9 100 m. z.w. Kp. Race n. Searsport. Katelysia 10 te Puerto Miranda verwacht. Kara 8 v. San Lorenzo n. Baltimore. Karachi 10 v. Suez n. Akaba. Karimun 9 te Port Moresby. Kelletia 9 100 m. n.o. Socotra n. Lour. Marques Kenia verm. 10 v. Thameshaven n. Rotterdam. Kerkedijk pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Kerinia 9 te Hongkong verwacht. Kieldrecht pass. 9 Messina n. Port Said. Koningswaard ,9 te Dakar v. Curagao. Kopionella 9 in Suezkanaal verw n. Mena Koratia 10 te Rotterdam verwacht v. Gefle. Korenia 11 te Baltimore verwacht. Korovina 9 v. Rotterdam n. Bodo. Kosicia 10 te Point Fortin. Kryptos 10 te Portmouth. Kylix 9 te Stanlow verwacht. Ladon 9 135 m. z.w. Ushant n. Paramaribo. L-angkoeas 9 te Genua. Leersum 9 340 m. n.o. Bermuda n. Albany. Lelykerk 9 v. Ummsaid n. Bahrein. Liberty Bell 9 330 m. o. Mogadiscio n. Ph.delph. Lutterkerk 9 v. Catania n. Genua. Maas 9 75 m. n.w. Oran n. Tripoli. Maaskerk 9 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Madisonlloyd 9 v. Singapore n. Manilla. Marathon 9 900 m. n.o, Geórgetown (bestemm.). Mariekerk 9 240 m. z.o. Messina n. Port Said. Meliskerk 9 v. Genua n. Marseille. Memnon 9 700 m z.w. Azoren n. Hull. Mentor 9 v. Messina n. Antwerpen. Merwede 9 120 m. z.w. Freetown n. Rotterdam. Merwelloyd 9 te Bremerhaven. Mississippilloyd 9 70 m. o.z.o. Kp. Canaveral naar New York. Mitra 9 195 m. n.o. Curagao n. Landsend. Moh. Reza Shah 9 v. Isle of Grain n. Port Said. Molenkerk 9 310 m. z.w. Chittagong n. Chittagong. Montferland 10 te Santos verwacht. Muiderkerk pass. 9 Guardafui n. Aden. Munttoren 9 v. Beyrouth n. Algiers. Naess Commander pass. 9 Ras Al Hadd n. Mena Naess Lion 13 te Napels van Banias. Naess Tiger 9 165 m. o. Kreta n. Rotterdam. Navicella 9 v. Balboa n. Valparaiso. Neder-Waal 9 v. Port Said n. Genua. Nestor 9 30 m. z. Wight n. Algiers. Neverita 10 te Durban verwacht. Nias 9 ten anker Abadan. Nieuw Amsterdam 9 te Nassau verwacht. Nieuwe Tonge 9 150 m. w. Gibraltar n. Ryeka. Notos 10 te Amsterdam. Ommenkerk 10 te Durban. Oranjefontein 8 v. Lorenzo Marques n. Beira. Ossendrecht 9 v. Baltimore n. Londen. Ouwerkerk 8 v. Hongkong n. Penang. Papendrecht 9 45 m. w. Tanger n. Novorossisk. Parthenon 10 te Puerto Cabello verwacht. Peperkust 9 v. Takoradi n. Lagos. P. G. Thulin 9 v. Guayacan n. Balboa. Philidora 9 te Tranmere verwacht. Philine 9 140 m. n.w. Ras Al Hadd n. Suez. Philippia 9 te Banias. Poseidon 9 te Acajutla. Prins Casimir 9 135 m. n.o. Finisterre n. Antw. Prins der Nederlanden 10 te Kingston ver\yacht. Prinses Irene 9 75 m. n.o. Azoren n. Miami. Prins Willem II 9 te Brake v. Rotterdam. Prins Willem IV 9 te Alexandrië v. Ceuta. Prins Willem George Frederik 9 v. Valencia naar Cartagena. Provenierssingel 12 te Rotterdam verwacht. Roepat 8 v. Bangkok n. Singapore. Rondo 9 te Gdynia. Rotterdam 1 v. New York n. St. Thomas Rotti 9 120 m. o. Trinidad n. Kaapstad. Sarpedon 9 305 m. w. Finisterre n. Pto. La Cruz. Salatiga 10 te Lissabon. Sanana 10 te Saigon. Saloum 10 te Duinkerken. Sarangan 11 te Lissabon verwacht. Schelpwijk 10 te Avonmouth. Schouten 8 v. Hongkong n. Shanghai. Senegalkust 9 v. Abidjan n. Douala. Scherpendrecht pass. 9 Gibraltar n. Novorossisk. Schie 9 180 m. n.n.o. Finisterre n. Antwerpen. Schiedijk 9 345 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Sibigo 9 6 m. n. Cooktown n. Brisbane. Sigli 9 te Bangkok. Sliedrecht 10 v. Bosporus n. Novorossisk. Sloterdijk 9 te New York. Solon 8 450 m. o.z.o. Bermuda n. Amsterdam. Stad Alkmaar m7 te IJmuiden. Stad Arnhem 9 te Napels. Stad Delft 9 190 m. z. Landsend n. Hampt.roads. Stad Gouda 9 110 m. n.w. Lissabon n. Vitoria. Stad Haarlem 9 145 m. n.n.o. Finisterre n. Italië. Stad Leiden 9 65 m. z.w. Rome n. Genua. Stad Maastricht 9 80 m. z.z.w. L. Palm. n. Vitoria. Stad Schiedam 9 85 m. z.w. Stavanger n. R'dam. Stanvac Lirik 9 90 m. z.o. Colombo n. Bombay Stanvac Pendopo 10 te Sungeigerong. Stanvac Riau 1 te Surabaja. Stanvac Sumba 9 dwars Kp. Padaran n Saigon Stanvac Talang Akar 9 v. Singapore n. Buatan. Statue of Liberty 9 50 m. z. Colombo n. Bataan. Steven 10 te Duinkerken verwacht. Straat Banka 9 dw. Melbourne n.è Port Pirie. Straat Madura 9 85 m. w.n.w. Amsterdam eiland naar Fremantle. Straat Magelhaen 9 520 m. z.w. Maurit. n. Singap Straat Malakka 8 te Wellington verwacht. Straat Singapore 10 te Fremantle. Straat Soenda 9 600 m. o.z.o. Mauritius (best.) Straat Torres 9 400 m. z.w. Mauritius n. Kaapstad Sumatra 9 v. Calcutta n. Penang. Sunetta verm. 9 v. Hamburg n. Limhamn. Tabian 9 30 m. o. Malta n. Halifax. Tabinta pass. 9 Lissabon n. Mostaganem. Tahama 9 v Bandar Mashur n. Landsend. Tamara 9 140 m. n.w. Finisterre n. Wilhelmshav Tara 10 te Montevideo. Telamon 11 te Port Au Prince verw. v. N. York. Texel verm. 9 v. Suez n. Port Said. Themis 10 te Puerto Limon verwacht. Tjiwangi 9 dwars Morotai n. Sydney. Togokust 9 33 m. z. Monrovia n. Lagos. Tweelingen 9 te Puerto Ordaz. Utrecht 9 420 m. z. Kp. Race n. Marseille. Van Neck 9 v. Napier, 10 te Wellington. Van Waerwijck 9 200 mijl w. St. Augustin naar Mauritius. Vasum 11 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahmadi Viana 17 in Panamakanaal verwacht nl Curagao. Videna 9 660 m. n.w. Freemantle n. Geelong. Vivipara 9 95 m. n.o. Algiers n. Algiers. Vlieland 10 te Puerto Miranda. Vlist 9 525 m. w Scillys n. Hamptonroads. W. Alton Jones 10 te Amuaybay verwacht. Waikelo 9 v. Mukallah n. Muscat. Waterland 9 200 m. z. Kp. Verd. eil. n. Santos Weltevreden 9 134 m. w.n.w. Colombo n. Penang Westertoren 9 ten anker Suez n. Rotterdam. Westland 8 60 m. z. Rio Grande n. Amsterdam Wieldrecht 9 te Maracaibo. Wonosari 9 395 m. z.z.o. Freetown n Kaapstad Zafra 9 in Straat Jubal n. Bandar Mashur. Zaria 9 v. Rotterdam n. Banias. Zeeland 10 te Tandjong Mani. Wonogiri 9 v. Bombay n. Penang. De 92 kadetten die in september een stu die aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda zijn begonnen, zullen een ge wijzigd onderwijssysteem volgen. De be langrijkste wijzigingen in het onderwijs zijn dat de studietijd van drie op vier jaar s gebracht en dat met het nieuwe systeem scherfklasjes" tot het verleden zullen be horen. Dit is meegedeeld in een persconfe rentie, die onder leiding van staatssecre taris van Defensie Calmeyer stond. Voor het onderbrengen van de toekom stige kadetten zal een officiershotel van 150 bedden buiten de wallen of niet ver van de K.M.A. worden gebouwd. De ingrijpendste wijziging in het studie programma is de nieuwe aanpak van de persoonlijkheidsontplooiing. Het onderwijs zal in toenemende mate gericht zijn op het inschakelen van de zelfwerkzaamheid en de eigen verantwoordelijkheid. Internationals vast Het Damrak zette de nieuwe beursweek gisteren in met een tamelijk vaste stem ming voor de internationals. Hoogovens wilde niet meedoen en opende op 786 circa twee punten lager. De handel was niet van grote omvang. A.K.U., Philips en Unilever monteerden bij de opening circa vijf pun ten. Kon. Olie lag een halve gulden hoger op 127,80. Gedurende de verdere beurs- duur werd voor A.K.U. 488, Philips 1169, Unilever 788, Hoogovens 785 genoteerd. Kon. Olie steeg op lokale en lichte buiten landse vraag tot 128,30. De scheepvaarten begonnen de nieuwe week zeer goed met koerswinsten van door elkaar één tot drie punten. Van de leidende cultures onder ging Amsterdam Rubber een koersreactie van circa twee punten. Staatsfondsen over vrijwel de gehele linie aan de vaste kant. In de Amerikaanse sector boekte de „op gezette' drukte succes. Anaconda werd op circa 48 dollar in een open hoek verhan deld (48 dollar). In de lokale sector werd geen notering opgemaakt in aandelen Spanjaard en die van Nijverdal-Ten Cate over de overneming van Spanjaard door Nijverdal-Ten Cate. Claims ingenieurs bureau (Viba) werden op de incourante markt op 510 geadviseerd, neerkomende op circa 300 percent voor een nieuw aan deel. (ANP). Boeke Huidekoper van 165 op 164, Boom-Ruygrok van 166 Vi b op 168, Figée van 230 b op 230%. Woensdrecht 9 300 m. w.z.w. Bermuda n. Soconi KLEINE VAART Adine verm. 10 v. Rocester n. Lissabon. Admiralengracht pass. 7 Sch.monnikoog n. A'dam. Ali Damhof 9 v. Par te Nantes verwacht. Ank T 9 150 m. n.o. Villano n. Kenitra. Annie F 9 10 m. z.w. Ouessant n .Orotona. Ardeas 8 te Piraeus n. Tel Aviv. Arnoudspolder 9 te Lissabon v. Rotterdam. Atlas 9 te Rotterdam n. Barcelona. Bab T 7 v. Londonderry n. Palma de Mallorca. Batavier-1 pass. 9 Ouessant n. Casablanca. Beekbergen verm. 9 v. Shoreham n. Bordeaux. Berend N 9 v. Ipswich te Hamburg verwacht. Binnenhaven verm. 9 v. Rouen n. Agadir. Brouwersgracht 9 dwars Gotland n. Amsterdam Capri 9 in Katetgat n. Torkov. Caribia 9 dw. Tyne n. Jerth. Casana pass. 9 Terschellingerbank n. Utersen. Catharina F pass. 9 Ameland n. Lübeck. Cornelis 9 dwars Calais n. Rotterdam. Deo Gloria 9 60 m. o.n.o. Ushant n. Immingham. Dido 9 65 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Dollard 9 te St. Catharinapoin n. Rotterdam Domburgh pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Draco 8 te Gdynia n. Amsterdam. Elsa 7 v. Karlsvik n. Zaandam. Fiat 9 10 10 m. z. Finisterre n. Lissabon. Fmlandia pass. 9 Westhinder n. Rotterdam. Flevo 8 te Amsterdam n. Aalborg. Frans Böhmer 9 10 m. n.w. Finist. n. Antwerpen Geestdam 9 40 m. n.w. hoek v. Holl. n. Maassluis Glory 9 10 m. z.o. Texel n. Rotterdam. Frans van Seumeren 9 op Elbe n. Emden Hagno 9 47 m. w.z.w. Dakar n. Buenos Aires. Heemraadsingel verm. 9 v. Ipswich n. Tyne. Hoe Vinces pass. 9 Texel n. Londen. Hoogland 9 15 m. n.o. Hk. v. Holl. n. Sunderland Imca 9 dwars Sunk n. Goole. Imke 9 70 m. n.o. Ouessant n. Tanger. Jan Herman 9 60 m. w.z.w. Beachyhd. n. Londen Johannes 9 te Dungeness n. Exmouth. John M 9 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht Joost 8 v. Zaandam te Duinkerken. Juvalta 9 v. Rotterdam te Kopenhag en verwacht- Kaap Falga 6 v. Aarhus n. Bergkvara. Kortenaer 9 te Beachyhead n. Rotterdam. Labotas 9 dwars Den Helder n. Amsterdam. Leemans 9 50 m. o.n.o. Ushant n. Bayonne, Leonidas 9 60 m. o. Algiers n. Catania. Ludo 9 te Sunk n. IJmuiden. Maasym N 9 ten anker Le Havre n. Rouen. Mado-2 9 15 m. n. Shipwash n. St. Peterport. Maluca 9 te Wight n. Bayonne. Manto 8 te Rotterdam n. Amsterdam. Markab 9 100 m. z.z.w. Ouessant n. Hamburg. Marva 11 v. Agadir te Hamburg verwacht. Mathilda 9 n.n.w. Cristobal n. Guayaquil. Meidoorn 9 te Villano n. Lissabon. Merak N 9 25 m. w. Estacapoint n. Las Palmas Merwehaven verm. 10 v. Wicklow n. Duinkerken. Merwestad 9 10 m. v. Hanstholm n. Kopenhagen. Mies 9 op Schelde n. Antwerpen. Mirach N 9 20 m. o. Alicante n. Casablanca. Mithras 9 35 m. n.o, Villano n. Lissabon. Molensingel 9 te Shipwash n. Londen. Mutuafides 9 dwars Cromer n. Hoek v. Holland Mynias 9 dwars Kp. San Sebastian na Savona Nassauhaven 10 v. Rotterdam te Kopenh. verw Nero 8 te Se villa n. Rotterdam. Noordstad 9 10 m. o. Tees n. Brunsbüttel. Oda D 9 v. Rotterdam n. Boston. Oranjeborg 9 dwars Finisterre n. Liverpool. Pacific pass. 9 Goeree n. Rotterdam. Paloma 9 dwars Bergen n. Oslofjord. Pia 9 10 m. z.o. East-Goodwin n. Harlingen. Pieter Brueghel 10 v. Rouen te Casablanca verw Plancius 9 in Kattegat n .Kopenhagen. Ponza 7 v. Norrköping n. Mantyluoto. Realta 9 v. Rouen te Kopenhagen verwacht. Reliable pass. 9 ET-10 v. Malmö n. Rotterdam Rema 9 te Casquets n. Portsmouth. Rembrandt 9 40 m. n.n.w. St. Vincent n. Ceuta Rochab 22 te Casablanca verwacht v. Rouen. Rose 9 te Casquets n. Rostoff. Rottum 9 100 m. nji.o. Villano n. Parijs. Sandenburgh pass. 9 Kiel n. Stockholm. Santo Antonio 9 60 m. n. Turks eil. n. St. Thomas Sehippersgracht 9 dwars Weser n. Amsterdam Senang 9 dwars Ameland n. Scarborough. Setas 9 te Holtenau verwacht. Skagerak 9 dwars Schiermonnikoog n. Delfzijl. Silvretta 9 12 m. n.w. Vlissingen n. Rotterdam. Soemba verm. 9 v. Londen n. Granville. Spica 9 te Darsseroort n. Abö. Stanislas 9 te Cromer n. Goole. Stephanie 9 v. Bayonne te Sharpness verwacht Strabo 8 v. Barcelona n. Tarragona. Tasmanië pass. 9 Borkumrif n. Morlaix. Thalassa 9 v. Delfzijl te Plymouth verwacht Thea 9 te Holtenau verwacht. Tlieano 9 Dungeness gepass. n. Amsterdam. Tilly 6 te Soderhamn v. Degerhamn. Tom van der Heide 9 10 m. w. Cuba n. Guayaquil Trigon 9 50 m. w.z.w. Texel n. Londen. Urkersingel 9 v. Rouen n. Avonmouth. Vliestroom 9 dwars Goeree n. Amsterdam. Vrede 9 dwars Wight n. Amsterdam. Wega 9 10 m. van Humber n. Le Havre. Westerzaan 9 dwars Wight n. Aberdeen. Westkust 9 z.o. Marseille n. Genua. Wickenburgh 9 te Le Havre. Willi Böhmer rede Letreport v. Gdansk. Wilpo 9 20 m. n. IJmuiden n. Zaandam. Wulp 10 v. Manchester te Rotterdam verwacht Zuiderzee 9 80 m. n.o. Kp. Villano n. Iskenderun SLEEPVAART Cycloop 9 te New Orleans. Elbe 3 v. Fayal n. Middellandse Zee. Nestor 10 te Heysham. Noordholland 9 100 m. n.o. Kingston n. Jamaica Schouwenbank 7 v. Rotterdam n. zee en terug Lrtrecht 9 150 m. w. eil. Wake n. Japan. Zeeland 9 325 m. o.z.o. Fayal n. Baltimore. Zwarte Zee 7 v. Rotterdam. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 489-489% 491 130.80 gb-131. 3( f 131,10 1165^-1167 1167 791-794 gl 794 Hoogovens 790 gl 7901 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 393 Ned. Handel Mij. 3161/» Rotterd. Bank 336% Twentsche Bank. 319 A'dam Rubber 117 H.V.A 133% A.K.U 487/4 Van Berkel's Pat. 353 Dèli Mij. 175 468 Nederl. Ford 544 Van Gelder Pap. 336 Hoogovens 785 Müller Nat. Bezit 450 Ned. Kabelfabr. 655 Philips Gem. Bez. 1167% Philips Pref 328 Unilever 789 Wilton Fijenoord 213 Billiton Mij. II 423% Dordtsche Olie 598% f 128,30 HAL 154% K.L.M f 99,— K.N.S.M 207 Stoomv. Mij. Ned. 177% Ommeren. Phs v 320 N Scheepv. Unie 158% Interunie f 218.— f 238,50 Unitas f 475,— Ver. Bezit v. 1894 f 132,— Albert Heiin 405 516 591 Bührmann Papier 538% Ned. Gist- en Sp. 407'/i Van der Heem 410 Heineken's 575 Hoogenbosch 'ch. 293 560 5091/! Kon. Ned. Zout 1064 Sikkens Groep 820 Stokvis R.S 278 Thomassen Dr. 686 Ver. Machinefabr. 248 Wessanen 340 Zwanenberg-Org. 875 Aluminium Ltd... 32% American Motors 18% Anaconda 48ls/i« Bethlehem Steel.. 43'Vu Cities Service 49% General Motors.. 41% Kennecott Copper 79% Republic Steel 57% Shell Oil 74% U.S Steel 78'/ü Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank New York: Vaste stemming Bij drukke handel heeft de New Yorkse effectenbeurs zich gisteren een eind weegs opgewerkt. De meeste vraag ging uit naar staalwaarden, op het nieuws van produk tie verhogingen. Lukens en Youngstown wonnen elk ongeveer 2 dollar en gaven het tempo van de staalsector aan. Autofabrie- ken, oliën, farmaceutische fondsen, me talen, de meeste elektronische waarden en luchtvaartmaatschappijen boekten koers winsten. Spoorwegen boekten betere win sten dan zij een jaar lang hebben kunnen noteren. In het eerste uur werden 900.00C aandelen verhandeld. De tikker liep zc nu en dan achter. Polaroid, Revlon en Endi cott Johnson wonnen 3 dollar, terwi.i General, Electric, Dupont, Continental Oi en Rexall omstreeks 2 dollar opliepen. Bi de spoorwegen sloten Norfolk and Wes tem, Illinois Central en Baltimore an Ohio een dollar hoger, maar er waren oo fondsen die punten afstanden. Ford wo» 1T4, Motorola 2 en A.M.P. 1V2. United Air lines won 1 U> dollar. De omzet wa 4.210.000 aandelen. Van totaal 1275 fonds' die werden verhandeld, sloten er 776 hog» en 302 lager af. Het industriegemiddel kwam van 621,64 op 624,42, dat van spoor wegen van 135,65 op 137,41 en dat va» openbare nutsbedrijven van 100,83 o 101,40. (UPI).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9