Socialisten verklaren zich bereid tot een schikking HET WEER Luikse stakers in verzet Geen kans op rijksbijdrage voor bouw van IJtunnel COIFFURES DE VRIES Goede hoop op het einde van de stakingen in België Streven naar nieuw wegenplan Op alle zebra's voorrang voor voetgangers Twee winnaars in toto Ontwerp voor nieuwe wegenverkeerswet Regering zond Amsterdam drie brieven vol voorwaarden Burgemeester Van Hall „gematigd optimistisch" Drs. C. P. Hazenbosch bij auto-ongeluk omgekomen Amendement aanvaard I WOËNSDAG 11 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 59 Maar geen extra gelden In bebouwde kommen In de krant van heden: èeè MORRIS 'iefore ijouêuy! LANGE SUIDE- EN NAPPA MANTELS Bij'na overal droog Onderhoudswerken zou den stopgezet worden Het woord is aan „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 I mm*» g 1 T t/* ^SF 4" Verschijnt dageUjks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. 1 I 1 T 1 (T^Lmk f 1 A fi| 1 T IJ Tl I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X XXX XXL X \lA- X U X VrfX XXI» franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. DAGBLAD VOOR VELS EN-IJ M UIDEN, SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije Minister Korthals heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij ten aanzien van het vijftien-jarenplan voor de bouw van rijkswegen er naar streeft een vol ledig uitgewerkt nieuw wegenplan vast te stellen zo spoedig mogelijk nadat de nieu we wet op de wegenfinanciering van krach zal zijn geworden. De financiering der werken zal moeten worden gevonden bin nen het raam van de jaarlijkse begroting. Er wordt naar gestreefd de omvang van de investering in wegen, bruggen en tun nels geleidelijk op te voeden. De minister beoogt niet het Verkeersfonds weer in werking te doen stellen. Een ontwerp tot wijziging van het We genverkeersreglement, waaronder meer is vervat een betere bescherming van voet gangers, bevindt zich in het laatste sta dium van voorbereiding. Bij de nieuwe re geling zal binnen bebouwde kommen be scherming worden verleend aan voetgan gers op alle door zebra's aangeduide over steekplaatsen. Buiten de bebouwde kom men blijft de knipperbol ter aanduiding van de zebra-oversteekplaats gehandhaafd. De minister wil een ruime overgangs termijn in acht nemen teneinde de ge meentebesturen in staat te stellen de aan duiding van de oversteekplaatsen door middel van zebrapatronen op het wegdek aan te passen aan de nieuwe regeling. Tevens zullen richtlijnen worden verstrekt voor de doelmatige plaatsing van de over steekplaatsen, waarbij met name aandacht zal zijn te schenken aan een goede zicht baarheid, ook bij duisternis en bij regen. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Buitenlands nieuws3, 4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Beeldverhalen 7 Boekenhoekje -.7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie BARTEL! ORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2Z3596 De hongersnood in Kongo treft vooral de kinderen. Deze foto toont een ver pleegster van het ziekenhuis te Ba- kwanga in de provincie Kasai met op de arm een volkomen uitgehongerd kind; een van de twintigduizend BRUSSEL. Eindelijk heeft de socialistische voorman Achiel van Acker, zelf oud-minister-president, de voorzitter van de Belgische Socialistische Partij, het verlossende woord gesproken en het einde van ae stakingen in het vooruit zicht gesteld. De minister van Arbeid had mondeling beloofd dat inzake de re geling van de werkloosheidsvergoeding geen uitvoeringsbesluiten zouden worden genomen zonder dat de bevoegde Kamercommissies zouden worden geraad pleegd. Van Acker nu heeft voorgesteld die belofte in de tekst van de Eenheids- wet zelf op te nemen. Onder die voorwaarde zou een eind kunnen worden ge maakt aan de agitatie, althans voorzover de socialistische partij die nog in de hand heeft. Eerste minister Eyskens heeft daarop toegezegd dat dit voorstel van daag in de Kamercommissie zal worden behandeld en vanmiddag in stemming gebracht. Het was een dramatisch ogenblik toen de grijze, socialistische staatsman, klein van stuk, staande op de tribune van de Kawier zjjn beroep deed op de regering: Indien de regering, zo zei hij, dit amende ment (het vastleggen in de wet van de belofte van de minister) aanvaardt, kan de orde in het land terugkeren. Ik begrijp dat de regering de nodige ordemaatrege len treft. Ik zou ze zelf ook hebben ge nomen. Doch in vele gevallen hebt ge een olifant gebruikt om een vlieg te verplet teren en ge hebt veelal zelf wanorde ge schapen door uw manier vgn optreden. Het is echter in ieder geval de plicht van een regering een oplossing te zoeken, tel kens wanneer een geschil is gerezen. Doet ze dat niet dan blijft ze in gebreke. Ze moet niet speculeren op de ineenstorting van de stakingsactie. Voor een lange pe riode zijn we een onmogelijk klimaat aan het scheppen in dit land. De financiële toe - stand is ernstig. Er is reeds meer ver loren gegaan dan de eenheidswet ons kan opbrengen. Het sociale klimaat in België is voor vele jaren vertroebeld. Wanneer dit amendement wordt aangenomen door de regering kunnen we opnieuw praten. Hier ligt nu, meneer de eerste minister de laatste mogelijkheid. Eerste minister Eyskens heeft de hem toegestoken hand gisteren niet krampach tig vastgegrepen, doch hij heeft hem wel zij het met enige reserve, willen drukken. Iedereen, zo zei hij, wenst de terugkeer van de orde in het land. Wanneer men ech ter eist dat de regering aftreedt, of dat zij de Eenheidswet intrekt, dan komt het regime in het gedrang en dan mag de regering niet toegeven. Toen de regering heeft gezegd, dat de Eenheidswet te ne men of te laten was, bedoelde zij de al gemene politiek met betrekking tot de fi nanciële sanering. Daaraan mag geen af breuk worden gedaan. Over amendemen ten van technische aard kan zoals vele malen reeds door leden van de regering is verklaard steeds worden gesproken. Het amendement van Van Acker zal, zo stelde Eyskens voor, vanochtend in de commissies worden besproken. Verwachting tot morgenavond: Vannacht weinig wind, weinig bewolking en op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen toenemende bewolking, bijna overal droog en matige, aan de kust later krachtige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Eindelijk, voor het eerst sedert weken, kon men toen applaus van alle banken vernemen en het was alsof een zucht van verlichtjfig door de Kamer ging. Hoewel de discussies over de Eenheidswet nog wer den voortgezet verlieten toch de meeste leden hun banken om met elkaar in de wandelgangen te spreken of in commissies bijeen te komen. Zo is dus het einde van de stakingen in zicht gekomen en men kan wel zeggen dat de Belgische socialisten uit deze krachtproef nogal gehavend tevoorschijn zijn gekomen. Ook hun innerlijke ver deeldheid bleek gisteren meteen: de Waal se leden van de partij, die onmiddellijk vergaderden, reageerden afwijzend op het verzoeningsvoorstel van Van Acker. Alleen het terugnemen van de Eenheidswet kan de sociale vrede herstellen, zo zei een Waals lid van de partij. Het is echter zeer wel mogelijk dat dit vertoon van oppositie BRUSSEL (ANP) Het socialistische blad „La Wallonië" meldt, dat de Luikse afdeling van het Algemeen Belgisch Vak verbond gisteren heeft besloten tot het stilleggen van de onderhoudswerken in de zware industrie. Dit houdt ondermeer in, dat de vuren in de hoogovens niet meer worden onderhouden en het gevaar ont staat, dat de mijnen onder water lopen. Volgens het blad is deze beslissing op een gewestelijk congres van het A.B.V.V. waaraan ook werd deelgenomen door af gevaardigden uit Hoei en Borgworm, ge nomen. Het congres nam een motie aan, waarin het wachtwoord „volledige alge mene staking" wordt bevestigd. De ad junct secretaris-generaal van het A.B.V.V. A. Renard, vroeg de maatregel zo uit te voeren, dat de arbeiders „er niet door wor den getroffen". Uit de berichten in het blad blijkt niet, of een datum voor de uitvoering van het besluit is vastgesteld. De eerste prjjs in de sporttoto valt dit maal in twee parten uiteen: de twee deel nemers, die 14 punten behaalden, krijgen ieder het maximum bedrag: 50.000 gulden. De overblijvende 16.890 gulden wordt ge voegd bij de tweede prijs, die dan in totaal 133.780 gulden bedraagt. Hiervoor zfln zes gegadigden, die allen 13 punten behaalden. Ieder krijgt dus ruim 22.000, DEN HAAG Prof, mr. A. D. Belin- fante heeft bij de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justitie een vooront werp ingediend voor een nieuwe wegen verkeerswet en voor een op deze wet te baseren Algemene Maatregel van Bestuur, houdende uitsluitend de verkeersregels. Von Ebner-Eschenbach De zogenaamde „gevoelsmens" is altijd heel intelligent. (Vah onze Amsterdamse redacteur) Tijdens de eerste gemeenteraadsvergadering van Amsterdam in het nieuwe jaar heeft burgemeester mr. G. van Hall woensdagmiddag de inhoud onthuld van de drie brieven betreffende de IJ-tunnelbouw, die het hoofdstedelijk gemeentebestuur maandag van respectievelijk de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de minister van Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris van Defensie heeft ont vangen. De voornaamste punten uit deze docu menten zijn: 1. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid verklaart zich in be ginsel bereid, goedkeuring te verlenen aan de bouw van de IJ-tunnel indien zou kunnen worden overgegaan tot een z o- danige uitvoering van de bouw van deze tunnel, dat deze aansluit op de bouw van de Coen-tunnel. 2. De minister van Binnenlandse Zaken zo wel als de minister van Financiën stelt er prijs op te herinneren aan de beslis sing van het gemeentebestuur van Am sterdam om de tunnelbouw ter hand te nemen, ook al kan bij de exploitatie- opzet geen rekening worden gehouden met financiële medewerking van de re gering. 3. De regering heeft geen bezwaar tegen de eigen financiering van Amsterdam, mits voor 1961 door de hoofdstad geen groter bedrag aan leningen zal worden opgenomen dan in 1959 het geval is ge weest. Dit bedrag stelt de regering op 160 miljoen gulden: de leningen ver strekt door de minister van Onderwijs, kunsten en Wetenschappen vallen hier buiten. 4. Over de gehele of gedeeltelijke ver plaatsing van het Marine-etablissement noodzakelijk voor het leggen van de tunnelbuis merkt de staatssecretaris van Defensie lakoniek op, dat „de nood zakelijke voorzieningen geen uitgaven mogen vergen van de marine, en dat de opleidingen van de Koninklijke Marine zonder onderbreking en ongestoord voortgang moeten kunnen vinden." Geen reden tot juichen Al met al is er dus geen reden voor Am sterdam. om de vlag uit te steken. Het is deze maand zeven jaar geleden, dat de Amsterdamse gemeenteraad besloot tot de bouw van de IJ-tunnel. Gejuicht heeft Amsterdam toen minister Algera op 17 maart 1955 in de Eerste Kamer meedeel de dat de regering Amsterdam niets in de weg zou leggen om het IJ-tunnelplan te voltooien en dat hij Rijkswaterstaat op dracht had gegeven om zo Amsterdam dat zou wensen alle hulp en bijstand te verlenen. Tussen deze optimistische mededeling en de drie ministeriële brieven van maan dag ligt een kloof die ontstond in mei 1957, toen de regering Amsterdam in ver band met de bestedingsbeperking belette, de tunnelbouw te laten voortgaan, en die onder meer werd verwijd op 6 juni 1960 toen minister Korthals op dezelfde plaats waar zijn voorganger Algera zijn belofte had gedaan, bekend maakte, dat de rege ring had besloten de Coentunnel voorrang te verlenen boven de IJ-tunnel. Vijf dagen later keurde de Eerste Kamer middels de motie-Vos het tunnelbeleid van de rege ring echter af. Burgemeester Van Hall liet vanmiddag in de gemeenteraad een wat men noemt gematigd optimisme" horen. In verband met de wensen van de minister van Bouwnij verheid merkte hij op, dat de gemeente Am sterdam terstond na de regeringsbeslissing om de Coentunnel eerst te bouwen, heeft nagegaan in hoeverre de beide werken op elkaar konden worden afgestemd. Door een wijziging van het oorspronkelijke werkprogramma voor de IJ-tunnel bleek dit zeer wel mogelijk, aldus de burge meester. Een gevolg hiervan is onder meer dat de arbeidersbezetting en de in vesteringen ten behoeve van de IJ-tunnel in de eerste jaren belangrijk worden ver minderd, om pas wanneer de Coentunnel- werken vrijwel gereed zijn, hun hoogte punt te bereiken. Dit laatste is van belang met het oog op een andere passage in de brief van de minister, waarin wordt gewezen op ande re belangrijke werken die in de komende jaren in de omgeving van de hoofdstad zullen worden uitgevoerd, zoals de verbe tering van de havenmond te IJmuiden, en de uitbreiding van de luchthaven Schiphol met bijbehorende nevenplannen. Geen rijkssteun Uit de brief van de minister van Binnen landse Zaken valt duidelijk op te maken, dat Amsterdam op geen enkele wijze fi nanciële rijkssteun mag verwachten, noch in de vorm van een bijdrage in de bouw kosten noch op andere wijze. Mr. Van Hall volstond in dit geval met erop te wijzen dat de gemeente reeds blijk heeft gege ven andere belangrijke werken ten be hoeve van de IJ-tunnel te temporiseren. Voorts blijkt uit de ministriële correspon- pondentie dat de sinds jaren slepende kwes tie over het al dan niet verplaatsen van het Marine-tablissement vooralsnog weinig perspectieven biedt. Burgemeester Van Hall besloot zijn ver klaring met de zin: „Tenslotte deel ik u mede, dat wij een spoedig overleg met de Rijkswaterstaat en de Rijksgebouwen dienst zullen bevorderen, opdat na ver kregen overeenstemming omtrent 't werk programma de uitvoering van de IJ-tun- nelwerken weer ter hand kan worden ge nomen". Maar het ziet er naar uit dat de moeilijkheden voor Amsterdam thans pas recht beginnen. (ANP) Minister Korthals schrijft aan de Tweede Kamer: dat er sedert de be slissing van de regering, dat met de bouw van de Coentunnel een aanvang zal worden gemaakt, niet meer van een controverse ten aanzien van de prioriteit Coentunnel versus IJtunnel kan worden gesproken. Het is de bedoeling van de regering, dat dit jaar met de bouw van de Coentunnel een aanvang zal worden gemaakt, terwijl de gemeente Amsterdam binnen afzienbare tijd de bouw van de IJtunnel weder ter hand zal kunnen nemen. In onderzoek is ook de mogelijkheid om aan een vervroegde bouw van de Vlaar- dinger tunnel (Beneluxtunnel) als toltunnel in het belang van het streekverkeer mede werking te verlenen. Naar de minister heeft vernomen, is er in beginsel overeenstemming tussen zijn ambtgenoot van Defensie en het gemeente bestuur van Axnsterdam omtrent een ver plaatsing van enige gebouwen van het Marine-etablissement ten behoeve van de IJtunnelbouw. Drs. C. P. Hazenbosch Bij een auto-ongeluk in de Ardennen is dinsdag in de vroege avond drs. C. P. Hazenbosch, lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij, se cretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond en vice-voorzitter van het Europese parlement, om het leven ge komen. Drs. Hazenbosch was 39 jaar. De heer Hazenbosch was met zijn auto onderweg naar Straatsburg, waar hij in verband met het ontslag van de Neder landse griffier mr. De Nerée tot Babberich de leiding van het secretariaat-generaal van 't Europese parlement zou overnemen. Vervolg op pag. 4) 'Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling Wegens verbouwing maandag, dinsdag en woensdag 16, 17 en 18 januari GESLOTEN Advertentie Boekenwand ƒ79.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 770 Maandagmiddag werd in La Louvière in België een massa-bijeenkomst ge houden van stakers, waarop het woord werd gevoerd door de socialistische leiders André Renard en E. Leburton. De foto toont Renard tijdens zijn toe spraak. vooral bedoeld is als een gebaar jegens de Waalse vakbonden, die onder Renards leiding onverzoenlijk staan tegenover de regering-Eyskens. Opmerkelijk is ook. dat in de socialisti sche dagbladen, zoals de „Volksgazet", telkens weer als een van de argumenten tegen de eerste minister wordt aangehaald dat hij de Koning aanvankelijk heeft wil len beletten van zijn huwelijksreis terug te keren. Het gezag van Koning Boude- wijn is in ieder geval uit deze crisis gro ter dan voorheen te voorschijn gekomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Koningin Fabiola ook thans gevolg kunnen geven aan een verlangen, dat zij sedert enige dagen had kenbaar gemaakt en kan zij een stap doen, die Eyskens haar had verbo den, een bezoek te brengen aan de ge wonden, zowel aan de zijde van de beto gers als van de gendarmerie, die in de ziekenhuizen worden opgenomen. BRUSSEL (ANP) De Belgische kamer commissie voor Sociale Zaken heeft van ochtend met algemene stemmen het amen dement op de eenheidswet aangenomen, dat oud-premier Van Acker gisteren heeft ingediend. l

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1