Binnenkort onderwijs „dikke nota" over hoger en nota reclametelevisie Meer salaris en pensioen voor kleuterleidsters er zijn geen betere Mr. van Iterson naar Nieuw-Guinea als onderdirecteur voor culturele zaken AGENDA Eerste Kamer akkoord met hogere kinderbijslag Kort en bondig Vannacht lichte vorst Geen afspraken over Mammoetwet Meer geld voor de Deltawerken? KLM-overleg met SAS en Swissair nog gaande Vijf sergeants voor Hoog Militair Gerechtshof Pedicure bestal zijn klanten I WOENSDAG 11 JANUARI 1961 nSMwls lampen Neem toch Soldaat deserteerde uit La Courtine Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Wetsontwerp aanvaard met 36 tegen 25 stemmen Reorganisatie van de Rijksluchtvaartschool Geknoei met mess-gelden Nog geen algemene maximum-snelheden op buitenwegen WEERRAPPORTEN zl ia n z i (Van onze parlementaire redacteur) Tegen het einde van deze maand zal de dikke nota verschijnen (113 kolom druks) over de uitbreiding van het hoger onderwijs. Daarna komt de memorie van antwoord op het voorlopig verslag over de Mammoetwet en vervolgens de nota over de reclametelevisie. Vóór september volgt de indiening van een wette lijke regeling van het leerlingstelsel. Nog deze maand wordt aan het georgani seerd overleg een verhoging van de salarissen van de kleuterleidsters voorgelegd. Een pensioenregeling voor de oudere kleuterleidsters is reeds aan de vertegen woordigers van het A.N.O.F. meegedeeld die er hun tevredenheid over hebben uitgesproken. Deze mededelingen heeft minister Cals gisteravond in de Tweede Kamer gedaan bij de behandeling van de begroting van Onderwijs. De minister was ervan overtuigd dat de verhoging van het salaris van de kleuter leidsters door de organisaties met voldoening zal worden ontvangen. De pensioen regeling voor de oudere kleuterleidsters houdt in dat degenen die op 1 januari 1956 in dienst waren met minder dan 15 jaar voor pensioen geldende dienstjaren een tege moetkoming krijgen in de vorm van een jaarlijkse uitkering na hun pensionering. Het gaat om een miljoen gulden over een aantal jaren. Natuurlijk is bij de behandeling van de begroting van onderwijs ook gesproken over de Mammoetwet, die (na het lager onderwijs) het gehele voortgezet onder wijs regelt Dr T i 1 a n u s gaf weer uiting aan zijn bezwaar dat de Mammoetwet geen objectieve waarborgen bevat voor het bijzonder onderwijs en veel te veel over laat aan beslissingen van de minister. Met een blik in het verleden noemde hij daar entegen de thans veertigjarige lager-on- derwijswet een monument van geestelijke vrijheid en recht. Minister Cals, die naar de toekomst kijkt, interrumpeerde dat het niet mogelijk is alle rechten voor het mid delbaar onderwijs vast te leggen in de wet op het voortgezet onderwijs. Dat er kende dr. Tilanus, maar hij handhaafde toch zijn bezwaren. Daarom begreep de heer K 1 e ij w e g t niet dat de minister-president in het de bat over de regeringsverklaring heeft kun nen zeggen dat hij binnen afzienbare tijd geen moeilijkheden verwacht over de Mammoetwet. Is daarmee gezinspeeld op uitstel van de behandeling? De ijskast is geen hok waarin de mammoet thuishoort. Hij behoort te worden vrijgelaten of dood geschoten. Overigens zei de heer Kleij- wegt het niet te betreuren dat minister Cals weer achter de regeringstafel zit, om- Advertentie 4 CZ dat hij daardoor de gelegenheid krijgt het sluitstuk voor de vernieuwing van het onderwijs te voltooien. Om die reden ook hoopte mr. Roos- jen (A.R.) dat de binnenkort te verwach ten memorie van antwoord het mogelijk zal maken verder met de minister te kun nen samenwerken. Mevrouw Van Somere nD ow n e r (V.V.D.) sprak de hoop uit dat de minister aan het eind van het jaar „Cals de grote" zou kunnen worden genoemd als de mam moetwet is aangenomen. Zij wist echter niets van afspraken tijdens de kabinets crisis over de Mammoetwet die de minis ter-president tot zijn optimistische verkla ring aanleiding zouden hebben kunnen geven. Geheimzinnigheid Inderdaad is er geen overleg gepleegd met partijen over de Mammoetwet, ver klaarde minister Cals, maar hij onder schreef het optimisme van prof. De Quay. Als er geen afspraken zijn gemaakt, dan betekent die verklaring van de minis ter-president niets, interrumpeerde de lei der van de socialistische oppositie, m r. Burger. Dan is er in de onzekerheid geen verandering gekomen. Toch moet u aannemen dat de verkla ring wel iets betekent, antwoordde minis ter Cals geheimzinnig, maar op verdere interruptie verschafte hij geen nadere op heldering. Ik kan niet de notulen van het kabinetsberaad voorlezen, zei hij, maar er kunnen toch redenen zijn waarom het ka binet tot een bepaalde conclusie is ge komen. Dan kan men alleen concluderen, merk te mr. R o o s j e n op, dat het kabinet de zaak niet op scherp zal stellen en zich niet zo weerbarstig tegenover bezwaren zal tonen. In de afgelopen weken is niets gebeurd dat mijn opvattingen heeft gewijzigd, ver zekerde minister Cals, maar ik had mij reeds voorgenomen als gewoonlijk soepel te zijn. Een belangrijk punt van discussie is ge weest de vermindering van het subsidie voor de maaltijden van studenten met in gang van I september met een dubbeltje. Geleidelijk wil de regering het subsidie, dat thans nog 40 cent per maaltijd be draagt, in de loop van enkele jaren geheel afschaffen. Van alle kanten werd tegen de de vermindering van het subsidie gepro testeerd. Alleen mevrouw ir. Kuiper- S t r u y k (V.V.D.) kon er zich mee ver enigen, maar zij voegde er aan toe dat de V.V.D.-fractie op dit punt verdeeld is, want een deel wil evenals de overgrote meerderheid van de Kamer het subsidie handhaven en zelfs uitbreiden. bied voor de spelling slaat men mors dood door de huidige chaos, zei de heer K 1 e i j w e g t. Minister Cals sprak de hoop uit dat het in overleg met België mogelijk zal blijken tot een vast voor geschreven spelling te komen. Het is nog niet mogelijk gebleken een verantwoorde methode te vinden voor een taakanalyse van de onderwijzers. Daar om zit er geen voortgang in. Er is geen sprake van onwil bij de regering, want de onderwijzersorganisaties weten ook geen verantwoorde methode. Leerlingenpakhuizen Van verschillende kanten is er over ge klaagd dat de middelbare scholen met duizend en zelfs meer leerlingen te groot worden. Het worden leerlingenpakhuizen, fabrieken waarin van opvoeding niets te recht komt. Men verweet minister Cals dat hij van het tijdelijk docententekort ge bruik maakt om de middelbare scholen de finitief een gtotere omvang te geven. Een middelbare school moet volgens mr. R o o s j e n niet meer dan 500 600 leer lingen tellen. In het noorden van het land minder. Daarom begreep hij niet waarom bij voorbeeld het christelijk lyceum in Vlaardingen met 850 leerlingen en het christelijk lyceum in Delft met T50 leer lingen geen nieuwe school mogen bouwen, maar moeten uitbreiden. Op de grote scholen zijn de leerlingen niet meer dan een nummer en de leraren moeten elkaar althans toch van gezicht kennen. Als er alleen nog maar monster- scholen voor het middelbaar onderwijs kunnen verrijzen, merkte mr. R o o s j e n op, dan werkt dat het openbaar onderwijs in de hand. Een school met meer dan 600 leerlin gen is geen gemeenschap meer, betoogde ds. Van der Veen (P.S.P.). Pater Stokman (K.V.P.) had begrip voor de moeilijkheden van de regering als per jaar de subsidie-aanvragen voor 120 a 130 nieuwe scholen moeten worden beoor deeld, maar hij hoopte dat in de volgende begroting toch een ruimer standpunt zal worden ingenomen tegenover de aanvra gen van nieuwe scholen. De toenemende omvang van middelba re scholen vond ook mevrouw Van So mere n-D owner (V.V.D.) verontrustend Ook zij constateerde een voorkeur voor zeer grote scholen. Het aantal scholen met een leerlingental van 600 tot 1000 is de laatste jaren toegenomen tot 55. Zijn antwoord op deze algemene klach ten heeft staatssecretaris Stubenrouch uit gesteld tot vandaag. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis van de krijgsraad bevestigd dat tegen een 19-jarige dienst plichtig soldaat uit Delft was uitgesproken wegens desertie uit het Nederlandse oefen kamp in La Courtine. In augustus vorig jaar was de soldaat, bevangen door heimwee, met een mede soldaat uit het kamp gevlucht. Hij had een auto gestolen in het plaatsje Feniers, maar werd op weg naar Nederland door de Franse gendarmerie in Gentious aan gehouden. Het vonnis luidde twee maanden gevan genisstraf, waarvan een maand voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar. De ze straf is mild genoeg met het oog op de geestestoestand van de Delftenaar die in een uitvoerig psychiatrisch rapport naar voren is gebracht, aldus had de advocaat fiscaal bij het hof verklaard. Voor de voltooiing van de Deltawerken hoopt minister Korthals de komende jaren de beschikbare bedragen te kunnen opvoe ren teneinde het uitvoeringstempo te kun nen versnellen. De publikatie van het com plete rapport van de Deltacommissie kan in de loop van de zomer van 1961 wor den tegemoet gezien. Uit technisch oog punt zou een vroegere afsluiting van de Oosterschelde dan waarin het voorlopig tijdschema voorzag, niet tot de onmoge lijkheden behoren. De studies zijn echter nog niet zover gevorderd, dat reeds nu een gefundeerd oordeel kan worden gegeven Het ligt niet in de bedoeling dat het rijk voorzieningen zal treffen voor verbete ring van de gemeentelijke haven van Yer- seke. (Van onze Haagse redacteur De Haagse financieel-juridische advv seur mr. H. J. F. van Iterson vertrekt binnenkort naar Nieuw-Guinea, waar hij onderdirecteur wordt van culturele zaken, een van de acht diensten van algemeen bestuur van het Nederlandse gouverne ment. Onder dit directoraat ressorteren on derwijs en eredienst, de publiciteitsmedia pers en radio en kunstzaken. Het contact met zending en missie zal voor mr. Van Iterson niet geheel vreemd zijn, want hij is hier te lande president van de stichting bevordering contact buitenlandse stude renden (Stibeco), een rooms-katholieke in stelling welke onder meer begaafde jonge ren uit de missiegebieden in de gelegenheid stelt in Nederland te studeren. Mr. Van Iterson is trouwens een beken de figuur in het rooms-katholieke sociale en culturele leven. Hij is hoofdbestuurslid en voorzitter van de Haagse afdeling van Sint Adelbert", voor welke organisatie hij tevens zitting heeft in het stichtings bestuur van de K.R.O. Voorts is hij voor zitter van het Haagse Wit-Gele Kruis en heeft hij zitting in 't provinciaal en het lan delijk bestuur van verenigingen, welke hij tevens tezamen met de overeenkomstige algemene en protestantse organisaties vertegenwoordigt in het bestuur van de Nederlandse Sanatorium verzekering. Ook is mr. Van Iterson bestuurslid van het in terparochieel sociaal charitatief centrum van rooms-katholiek Den Haag. De nieuwe onderdirecteur van culturele zaken op Nieuw-Guinea, die een contract voor drie jaar heeft aangegaan, heeft al eerder een ambtelijke loopbaan gevolgd, Minister Cals merkte op dat de vermin dering van het subsidie neerkomt op 20 gulden per jaar voor een student. Men voert als bezwaar aan dat de studenten dan ten nadele van hun gezondheid op hun maaltijden zullen bezuinigen. Het is niet logisch dat dan dus de overheid de verantwoordelijkheid moet overnemen. Er wordt thans nagegaan of een oplos sing kan worden gevonden door verhoging van het inschrijfgeld. Wanneer de minis ter daaromtrent van de universiteiten ad vies heeft ontvangen, zal hij definitief zijn standpunt bepalen over de afschaffing van het subsidie voor de studentenmaaltijden. Ook de willekeur in de spelling is ter sprake gekomen. Het laatste beetje eer- Stadsschouwburg: Donderdag 20 u.: To neelgroep Ensemble met „Valstrik voor een man alleen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „En zij schaamden zich niet", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Een stem' in de mist", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u: „Carthago in vlammen". Iedere och tend 10.30 en 11.30 u.: „Huwelijk Boude- wijn en Fabiola", a.l. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De onzichtbare vijand valt aan", 14 j. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „Die Sünderin", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „De zaak M.P.", a.l. Donderdag 20.15 u.: „Op de drempel van het leven", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21,15 u.: „Let's make love", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 U.: „De zoon van Frankenstein", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Doctor in love", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 u.: „Als een losgebroken beest", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 jan. expositie van de Neder landse Kring van Tekenaars. Dagelijks 10-17 u., zondag 14-17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 29 jan. expositie van werken van Rudolf Bonnet. Dagelijks 10-17 u., zondags 14-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur (Korte Hout- str. 1): Tot 1 febr. expositie van werken van Frans Nols. Dagelijks 1022 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem van 6 jan.). WOENSDAG 11 JANUARI City-theater, 20 u.: „Mijn man is bij de FBI". Rex-theater, 20 u.: „Europa bij nacht". DONDERDAG 12 JANUARI City-theater, 20 u.: „Ik beken". Rex-theater, 20 u.: „Europa bij nacht". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.30—12 en 14—16.30. WOENSDAG 11 JANUARI Kennemer Theater, 19 u.: Balletfilm: ,,'t Zwanenmeer", „De Vuurvogel" en „Odina". Eén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas...." W.B. Theater: Geen voorstelling. DONDERDAG 12 JANUARI Kennemer Theater, 1621 u.: Hoogoven schaaktoernooi. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Onge wenst huwelijk". W.B. Theater: Geen voorstelling. Over een eventuele samenwerking tus sen de KLM de Scandinavian Airlines Sys tem en de Swissair kan nog geen oordeel worden uitgesproken, aangezien de bespre kingen, omtrent mogelijkheden tot een eventuele samenwerking op operationeel, technisch en commercieel gebied nog gaande zijn. Dit deelt de minister van Ver keer en Waterstaat mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, De Eerste Kamer heeft gisteren htet wetsontwerp tot verhoging van de kin derbijslag met 36 tegen 25 stemmen aan vaard. Door de kabinetscrisis was de be handeling van dit wetsontwerp, dat eigenlijk vóór 31 december had dienen te zijn afgedaan, vertraagd. Tegen het wetsontwerp stemden de P. v. d. A. en de V.V.D. De communistische fractie stemde, in tegenstelling tot die in de Tweede Kamer, thans voor de verhoging van de kinderbijslag. Mevrouw Van Ommere n-A v e r i n k (C.P.N.) gaf voor deze houding als verkla ring dat de communistische fractie in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp had gestemd, omdat zij daardoor een kans meende te zien de regering tot aftreden te dwingen. Voor vele loontrekkenden is de verhoging van de kinderbijslag echter vol gens mevrouw Van Ommeren, dringend nodig en daarom wilde de communistische Eerste-Kamerfractie er haar stem wel aan geven. Voor het eerste kind wordt de kinderbij slag met terugwerkende kracht tot oktober verhoogd van 72tot 75 cent, voor het tweede en derde kind van 79 tot 82 cent, voor het vierde en vijfde kind van 106 tot 111 cent en voor het zesde en de volgende kinderen van 117 tot 125 cent. Het was de eerste maal na de terugkeer van het kabinet-De Quay dat de Eerste Kamer weer bijeen kwam. Er is echter bij deze gelegenheid slechts weinig over de afgelopen kabinetscrisis gezegd. Van verschillende zijden, onder anderen door de heren Van Wingerden (P. v. d. A.), v. d. Vliet (V.V.D.) die hiermee zijn maidenspeech hield Van Brug gen (C.H.U.) en De Gaay Fortman (A.R.) werd staatssecretaris Roolvink ver weten dat hij te laat het advies van de Stichting van de Arbeid had gevraagd. Prof. De Gaay Fortman, die de ka binetscrisis oploste, was van oordeel dat het overleg met de Stichting niet was ver lopen, zoals gewoonlijk het geval is. Daar mee heeft de staatssecretaris onlustgevoe lens gewekt, zei hij. En hij sprak daarom de hoop uit dat de staatssecretaris alles zal doen om die onlustgevoelens weer weg te nemen. Er is onder meer door de heer v. d. Vliet ook critiek geoefend op het motief voor deze verhoging van de kinderbijslag. De staattsecretaris had verklaard dat er geen sprake was van een compensatie voor de verhoging van de melkprijs, maar het ministerie van Landbouw en Visserij had het tegendeel beweerd. De heren v. d. Vliet en Van Win gerden hadden ook bezwaren tegen de sterke progressie welke met deze verho ging wordt ingevoerd. De heer Van Win gerden meende dat deze sterke progressie in strijd is met het in 1953 door de Stich ting van de Arbeid gegeven advies. Prof. De Gaay Fortman bestreed deze opvatting echter en in zijn verdediging van het voorstel ontkende staatssecretaris Roolvink eveneens dat het advies van de Stichting met deze verhoging geweld was aangedaan. De staatssecretaris gaf de heer Van Win gerden toe, dat hij wellicht op een eerder tijdstip, een of twee weken eerder, advies aan de Stichting had kunnen vragen, maar, zo zei hij, er zijn wel eens omstandigheden, die verhinderen te handelen, zoals men eigenlijk wel zou willen. De staatssecretaris handhaafde zijn eer der ingenomen standpunt, dat de beoogde verhoging van de kinderbijslag niet be doeld was als compensatie voor de verho ging van de melkprijs. Er waren, zo zei hij, „klimatologische omstandigheden", die verhoging wenselijk deden zijn. De toegenomen welvaart, reeds in de lonen tot uiting gekomen, mocht, vol gens de staatssecretaris, ook in de kinder bijslag tot uitdrukking worden gebracht. Verhaalsrecht In de avondvergadering heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de Armenwet van 1912, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Deze herziening beoogt in hoofdzaak een beperking van het verhaalsrecht. Dit ver haalsrecht wordt zelfs voor de gemeente lijke overheid en de burgerlijke instellin gen ten aanzien van grootouders en klein kinderen geheel afgeschaft. Overigens is met de thans aanvaarde herziening de draagkrachtgrens gewijzigd, wat het ver mogen betreft tot 50.000,wat het jaar inkomen betreft tot 12.000, De herziening brengt geen wijziging in het bepaalde in het burgerlijk wetboek met betrekking tot de onderhoudsplicht (ali mentatieplicht). Wel werd uit de Kamer de wenselijkheid betoogd het nieuwe artikel van het B.W. dat hierop betrekking heeft, in te voeren, maar minister Beerman opperde hiertegen bezwaren. Van alle zijden werd er bij minister Klompé op aangedrongen spoed te betrach ten met een algemene herziening van de Armenwet, omdat die niet meer overeen stemt met de moderne opvattingen op het gebied van sociale zorg. Minister Klompé verklaarde, dat zij inderdaad spoed betracht, maar het tempo heeft zij niet geheel in eigen hand. Aan het debat namen deel de heren v. d. Vliet (V.V.D.), Schipper (A.R.), Van Hulst (C.H.U.), Niers (K.V.P.) die zijn maidenspeech hield Haspels (A.R.) en mej. Tjeenk Willink (P. v. d. A.). Minister Klompé verklaarde dat prin cipiële kwesties met opzet buiten deze ge deeltelijke herziening waren gehouden, teneinde niet vooruit te lopen op de ko mende algehele herziening van de Armen wet. In antwoord op een opmerking van de heer Haspels (A.R.), zei minister Klom pé dat er naar gestreefd is de eventuele na delen, die uit de nieuwe regeling voor de gemeenten zouden kunnen voortkomen, zo veel mogelijk te beperken. De reorganisatie van de Rijksluchtvaart school heeft in grote lijnen thans haar beslag gekregen. De voortgang wordt nauwlettend gevolgd. De rijksluchtvaart school zal haar taak op bevredigende wij ze kunnen voortzetten, zo deelt de minis ter van Verkeer en Waterstaat mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer. Bij de reorganisatie werd in hoofdzaak het rapport van de in oktober 1957 ingestelde commissie gevolgd. In ver band met de snelle evolutie in de lucht vaart zullen ook hier nog regelmatig wij zigingen moeten worden ingevoerd, ech ter langs lijnen van geleidelijkheid. welke echter twee keer tengevolge van Duitse maatregelen werd afgebroken. De eerste keer was dat toen hij zich als amb tenaar van het ministerie van algemene zaken niet kon verenigen met de nazifice- ring van de arbeidsdienst, de tweede keer toen het werk van het college van rijks bemiddelaars, waarbij hij vervolgens in dienst was getreden, onmogelijk werd ge maakt door het arbeidsfront van de N.S.B. Daarna heeft mr. Van Iterson functies in het bedrijfsleven vervuld, onder meer als gemachtigde van Van Mierlo's bank te Den Haag. De laatste tien jaar werkte hij als zelfstandig financieel-juridisch advi seur, waarbij hij zich onderscheidde door een grote kennis van zaken van het be drijfsleven in België en Frankrijk. Voor het hoog militair gerechtshof heb ben vijf sergeants uit Gorkum terecht ge staan wegens het plegen van malversaties met mess-gelden. De krijgsraad had de 31-jarige verdachte veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en ontslag uit de dienst. De zaken van drie andere ser geants, respectievelijk van 26 jaar, 29 jaar en 24 jaar, waren verwezen naar de tot straffen bevoegde commanderende offi cier, terwijl de vijfde, een 26-jarige, was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 50.-. De hele zaak kwam hier op neer dat de 31-jarige sergeant als hofmeester in maart 1960 een kastekort had van 53,40, waarvoor een valse kwitantie was opge maakt om het tekort te dekken. Verder was de „eierenpot" van 11.- verdwenen en hadden drie beklaagden van de hof meester geld geleend uit de mess-kas. Een hunner had dit tot een bedrag van f 200.-, als plaatsvervangend hofmeester gedaan. De advocaat-fiscaal, mr. J. Zaayer, vond de kwestie van de verdwijning van de „eierenpot" van geen enkel belang voor deze zaak. De gehele zaak is trouwens, aldus mr. Zaayer, enigszins overtrokken. Wat overblijft is dat er wel eens kaste korten waren, waar valse bescheiden voor gemaakt werden en dat er wel eens geld geleend werd. „Het ging daar alles op z'n Jan boere- fluitjes" zei mr. Zaayer, die vond dat de hoofdverdachte te zwaar was beoordeeld. Hij vroeg twee maanden gevangenisstraf zonder ontslag uit de dienst. Tegeg de an deren vroeg hij dezelfde straffen, als waar toe de krijgsraad was gekomen. De verdedigers waren het in grote lij nen met mr. Zaayer eens, al vroeg de verdediger van de hoofdverdachte vrij spraak of een lichte straf, rekening hou dend met het feit dat beklaagde tijdens zijn schorsing ai meer dan 1000.- aan salaris heeft ingeboet. Uitspraak 31 januari. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de gedachte aan het invoeren van algemene maximumsnelheden voor wegen buiten de bebouwde kommen niet defini tief laten varen. Hij heeft de beslissing daaromtrent opgeschort, ten einde .zich na der op dit vraagstuk te beraden. Smokkelaar aangehouden. Douane beambten hebben bij Axel een oude leger wagen, voorzien van Nederlandse num merborden en kogelvrije banden, in beslag genomen, waarin 2.000 kilogram room boter, bestemd voor België, werd aange troffen. De beide inzittenden ontvluchtten. Een van hen, een 24-jarige Belg, kon later worden aangehouden. Twintig onderscheidingen. Bij de glasfabrieken te Nieuw-Buinen zijn twin tig employé's koninklijk onderscheiden. Vijf ontvingen de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, omdat zij bij dit bedrijf meer dan vijftig jaar werkzaam waren; vijftien waren er meer dan veertig jaar werkzaam en kre gen dezelfde medaille in brons. Over de grens gezet. Een 23-jarige Duitser uit Hamburg is als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. In Delft deed hij zich voor als vertegenwoordiger van een reisbureau, die besprekingen kwam voeren met hoteldirecties met het oog op het toeristenseizoen. Aan een pre dikant vroeg hij reisgeld naar Amserdam. De predikant kreeg argwaan en waar schuwde de politie. Toen bleek dat de Duitser in Amsterdam bij een hotel een schuld van 60 had en dat hij in Duits land viermaal wegens oplichting was ver oordeeld. Zestienhoven steeds drukker. Het verkeer via de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven is vorig jaar belangrijk toe genomen. Het aantal passagiers steeg met ruim 133 percent van 55.453 in 1959 tot 129.442 in 1960. Er waren 6784 transito passagiers (in 1959: 4086). Het vrachtver keer nam toe met 82 percent. In 1960 werd 7.054.162 kg vracht vervoerd en in 1959 3.866.243 kg. Via de heliport in Rotterdam werden in 1960 ongeveer 4500 passagiers vervoerd, tegen 3790 passagiers in 1959. Trein naar Parijs. Het treinverkeer met Frankrijk is weer uitgebreid. Om 10.04 uur rijdt van Amsterdam de trein D 126 naar Brussel en verder via Gent naar Tour- coing, waar de passagiers overstappen in een trein naar Parijs. Terug vertrekt de trein om ongeveer 13.00 uur weer via het zelfde traject naar Amsterdam, aankomst 22.33 uur. Tegen de honger. Het Nederlandse Jeugd-Rode Kruis heeft zich bereid ver klaard mede te werken aan een inzame lingsactie ten behoeve van kinderen in de provincie Kasai in Kongo, die door hongersnood worden getroffen. Het Jeugd- Rode Kruis heeft alle plaatselijke afde lingen verzocht de scholen en jeugdver enigingen van de mogelijkheid tot het in zamelen van ingeblikte melk op de hoogte te stellen. De inzamelingsactie wordt ge houden van 20 tot 31 januari. Heiga Pilarczyk. De bekende zangeres Pilarczyk heeft haar debuut in de Ver enigde Staten gemaakt. Zij trad daar op in het „Loisner Auditorium" in Washington met Arnold Schönbergs „Erwartung". Hei- ga Pilarczyk oogstte met haar optreden veel succes. „Een pedicure die zijn eigen klanten heeft bestalen, Bijzonder onaangenaam doet dat aan", zei de president van de strafkamer van de rechtbank in Rotter dam, toen een 36-jarige pedicure uit Rot terdam terecht stond. Als de man met een klant bezig was, verwijderde hij zich even met een smoesje uit de behandelkamer en zocht in de gang de jas of de mantel van de klant af naar geld. Vier maai had hij een bankbiljet van 100,- te pakken en twee maal een van 25,-. ,Heel erg is het", zei de president nog maals. „Men geeft zich in goed vertrou wen aan zo'n man over. Waarom deed u het eigenlijk?" Omdat ik geldzorgen had", zei de pe dicure. .Ja, door de drank", antwoordde de pre sident. Volgens de reclassering had verdachte met zijn zaak op een gusntig punt (boven een schoenwinkel in de Lijnbaan) gemak kelijk een goed belegde boterham kunnen verdienen. Maai hij is een slappe figuur die veel te vee] drinkt, zo werd in het rapport gezegd. De pedicure liep nog in de proeftijd van een veroordeling in 1959. De officier van Justitie vond verdachte een „rare scharrelaar" en eiste acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak op 24 januari. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die zich gisterochtend bij Ierland be vond, is snel in diepte afgenomen en bo vendien in tweeën gesplitst. Het ene deel bevindt zich nu in de omgeving van Stock holm, het andere is in het westelijk deel van de Middellandse Zee aangekomen. Ten westen van het aldus ontstane langgerekte ^en Helder gebied van lage druk is de barometer Tpenburg sterk gaan stijgen. Er kwam een rug Vlissingen van hoge druk tot ontwikkeling, die zich Eelde uitstrekt van de Azoren tot over de Britse De Bilt eilanden en in de richting van ons land Twente beweegt. De rug zal komende nacht Ne- Eindhoven derland passeren met weinig bewolking en Zd-Limburg zwaar bew weinig wind. Tengevolge van uitstraling zal dan de temperatuur vrijwel overal een paar graden onder nul dalen. De vorst is echter niet blijvend, want een diepe, bij IJsland gelegen depressie heeft op de oceaan een zeer krachtige zuidwestelijke stroming doen ontstaan, waarmee zachte lucht in de richting van de Britse eilanden wordt getransporteerd. Deze zachtere lucht zal geleidelijk ook tot het vasteland doordringen. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. licht bew onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolk! n n n n nw windst n n a 5 8 7 4 8 6 8 6 V 4 3 0,4 18 3 3 1 0,2 Donderdag 12 januari Zon op 8.44 uur, onder 16.53 uur. Maan op 3.18 uur, onder 13.24 uur. Maanstanden 16 jan. 22.30 uur nieuwe maan. 23 jan. 17.14 uur eerste kwartier. 31 jan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 januari Hoog water 10.06 en 22.42 uur. Laag water 5.24 en 17.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 1 Helsinki sneeuw zzw 0 4 Stockholm geheel bew nnw 2 0,3 Oslo zwaar bew w -4 0 Kopenhagen onbewolkt nnw 3 0,3 Aberdeen sneeuwbui nw 3 0,1 Londen onbewolkt nw 7 2 Amsterdam onbewolkt nnw 9 7 Brussel onbewolkt n 8 6 Luxemburg regenbui nno 3 12 Parijs geheel bew 8 4 Bordeaux zwaar bew. nnw 9 6 Grenoble regen windst. 8 19 Nice regen nnw 7 47 Berlijn regen wzw 4 0,6 Frankfort regen no 5 3 München zwaar bew 2 0 Zürich geheel bew. windst 3 0,1 Genève sneeuw wzw 6 16 Locarno sneeuw wnw 1 18 Wenen geheel beu ozo 3 0 Innsbruck onbewolkt w 0 0 Belgrado onbewolkt no Athene onbewolkt ono Rome regen zzw 12 0k6 Ajaccio onweer ono 14 13 Madrid half bew windst. 9 1 Mallorca onbewolkt windst 14 2 Lissabon licht bew. nnw 14 0,5

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2