Algerijnse Moslims in nieuwe wetgevende lichamen Afsluiting van de Grote Houtstraat in Haarlem op zaterdagmiddag HET WEER Verruiming van gronden tot echtscheiding gewenst Dagelijks sterven 200 mensen in Kongo de hongerdood Veertig doden bij scheepsramp Katanga breekt met UNO Minister Joxe gaat in Algiers de plannen van De Gaulle uitwerken Raad stemt in met proefneming FLN noemt referendum een sinistere comedie Scheidingsprocedure zou echter verlengd moeten worden Teleurstellende houding van de landen waarop de FAO een beroep heeft gedaan Koslov zou opvolger zijn van Kroesjtsjev Joods emigrantenschip zonk voor Spaanse kust Transportvliegtuigen voor Indonesische luchtmacht Een retourtje Luik Minder koude nacht Schepen op een schip Het woord is aan STUDIECOMMISSIE CONCLUDEERT: In de krant van heden BONTMANTELS VICOMA N.V. MORRIS beforeijouêuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES DONDERDAG 12 JANUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 60 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 cL Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: PW. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ALGECIRAS (Spanje) (UPI) Voor de Spaanse kust ter hoogte van de havenstad Algeciras is woensdagochtend het Hondu- rese jacht Pisces (97 ton) met veertig Joodse emigranten uit Marokko aan boord, gezonken. Het schip was op weg naar Gi braltar. Men heeft tot dusver 22 lichamen, hoofdzakelijk va*n vrouwen en kinderen, geborgen. De politie in Algeciras vreest dat alle opvarenden verdronken zijn. De havenautoriteiten van Algeciras heb ben onmiddellijk vliegtuigen uitgestuurd, die wrakstukken en lijken, maar geen overlevenden hebben waargenomen. Des ondanks bleek later dat de kapitein en twee bemanningsleden van het jacht de ramp hebben overleefd. Het schip moet omstreek^ drie uur in de ochtend gezonken zijn, op ongeveer tien mijl ten oosten van de Alhucemafsbaai. (AFP) De drie geredden, die te AI- hucemas aan land werden gebracht, zijn na een ondervraging van enkele uren door de Marokkaanse autoriteiten in hechtenis genomen op beschuldiging van het ver voeren van clandestiene emigranten. ELISABETHSTAD (AFP) De rege ring van de afgescheiden Kongolese staat Katanga, onder leiding van premier Tsjombe, heeft met ingang van heden haar vrijheid van optreden in haar gehele ge bied hernomen. Zij beschouwt de overeen komst van oktober j.l., waarbij een door de UNO gecontroleerde neutrale zone in het noorden van het land werd geschapen, als niet meer geldig. Deze beslissing staat in verband met de inval van Loemoemba-gezinde soldaten in Noord-Katanga. WASHINGTON (Reuter) De stafchef van de Indonesische luchtmacht, lucht- maarschalk Soeryadarma, heeft woensdag te Washington gezegd dat zijn land vijf viermotorige Lockheed C-130b Hercules transportvliegtuigen heeft gekocht. Het gehavende station van Luik is weer in gebruik. Vandaag arriveerde de eerste trein uit Brussel in Luik. Buiten en binnen het station vinden de treinpassagiers een sterke politiemacht voor de nodige beschermina. (Van onze correspondent) PARIJS. Op het moment dat de leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront in Tunis hun onderzoek van de resultaten en naar de perspectieven van het Franse referendum nog altijd niet beëindigd hadden, boog ook de regering te Parijs zich gisteren over deze zelfde materie. Na afloop van de zitting werd het gebruikelijke communiqué wereldkundig gemaakt om het Franse volk kond te doen van de vol doening van generaal Charles de Gaulle, die had kunnen constateren dat de Fransen hem hun positieve en massale steun ook dit keer weer niet onthouden hadden. De politiek van vrede en redelijkheid zal, zo zegt het communiqué, dan ook kunnen worden voortgezet nu een grote meerderheid van het Franse volk de plannen der regering heeft geadopteerd. De minister van Voorlichting Terrenoire deelde in zijn commentaar op deze belangrijke kabinetszitting de journalisten ook nog mee, dat zjjn collega Louis Joxe, die de portefeuille voor Algerije beheert, binnenkort opnieuw de Middellandse Zee zal oversteken om politieke daden bij woorden te voegen. Het bestuur van Algerije zal radicaal worden gereorganiseerd en gedecentrali seerd. Er zullen regionale assemblees wor den opgericht, waarin de huidige kamer leden die Algerije in Parijs vertegenwoor digen onmiddellijk zitting kunnen nemen. Ook andere Franse en Algerijnse notabe len zullen voor het lidmaatschap van die wet- en raadgevende lichamen worden uit genodigd. In de verschillende bestuurs- en vooral politie-organen zullen voorts zo veel mogelijk Moslims de functies van Fransen overnemen. De vrijkomende Fran se ambtenaren zullen passende posten in het moederland worden toevertrouwd. In politieke kringen gelooft men dat deze ingrijpende reorganisatiemaatregelen nog voor het einde van deze maand hun beslag zullen kunnen krijgen. De instelling van een uitvoerend orgaan of voorlopige rege ring zal zeker meer voeten in de Algerijn se aarde hebben en in dat verband tonen officiële kringen in Parijs zich dan ook veel voorzichtiger. Staakt-het-vuren Naast die verschillende projecten wordt generaal De Gaulle ook nog een veel spectaculairder initiatief toegeschreven over de aard waarvan regeringskringen de lippen echter nog steeds stijf op elkaar houden geperst. Men veronderstelt wel dat zich achter dit mysterie het voornemen van het staatshoofd kan verbergen een eenzijdig staakt.-het-vuren in Algerije te bevelen. Parijs zou met zo'n stap een ge wichtige morele winst bij de internationa le opinie kunnen boeken op een moment De gehele Haarlemse gemeenteraad stemde woensdagmiddag van harte in met de aanbevelingen van het preadvies van B. en W., waarin het college had voorge steld een proef te nemen met het afsluiten van de Grote Houtstraat en een deel van de Anegang voor alle rijdend verkeer op zaterdagmiddag van twee tot zes uur. In zijn antwoord op de gemaakte opmer kingen zei de voorzitter, burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers, dat het nog niet vast staat wanneer de proef zal wor den genomen, omdat daaraan voorafgaan de nog heel wat voorbereidingen nodig zijn, met name met betrekking tot de om legging van de busroutes. B. en W. hebben zich binnenskamers voorgesteld de proef uit te strekken over een periode van een maand of drie. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk vrij krach tige wind tussen zuid en zuid west. Minder koude nacht. Mor gen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De heer Prikkel (Arb.) had zeer veel lof voor het preadvies. Hij was van me ning dat men op de duur moest komen tot de verwezenlijking van steeds meer koopstraten. Overigens vroeg hij zich af, of ook niet de Koningstraat en de Gier straat bij de proef betrokken moeten wor den. De heer Schreurs (K.V.P.) vroeg zich af of de proefneming niet kon worden uitgebreid tot periodes van één tot zeven uur, of van twee tot zeven uur. Ook de heren Fib be (V.V.D.), Spek (Prol Chr.) Proper (Comm.) en Waa ning (V.V.D.) waren voorstanders van de proefneming. De heer Vos (K.V.P.) wees nog eens op het grote belang van een rustige Grote Houtstraat op zaterdag middag voor de winkelstand en de heer Vink (V.V.D.) bepleitte meer radikale maatregelen. Hij wilde ook de Gierstraat, Koningstraat en Kleine Houtstraat bij de proefneming betrekken. De Voorzitter deelde nog mee dat men alvorens tot een besluit te hebben kunnen komen, eerst verkeerstellingen heeft moeten houden. Deze hebben onder meer aangetoond dat het gemiddelde aan tal auto's per uur op zaterdagmiddag in de Grote Houtstraat om en nabij de-vijf honderd was en dat van de bussen op der tig gesteld moet worden. Hij achtte het bezwaarlijk reeds nu te besluiten ook de Gierstraat en de Koningstraat af te sluiten en wilde het van het resultaat van de proefneming laten afhangen welke verde re ontwikkeling zou moeten worden gesti muleerd. Overigens was hij met de heer Vos, die hij een „praktiserend econoom" noemde, van mening dat het parkeerpro bleem in de toekomst ook zal moeten wor den aangepakt. Haarlem zou zeker niet kunnen ontkomen aan de bouw van grote parkeergarages. dat de Afrikaanse landen in Casablanca zich juist schijnen op te maken Frankrijk opnieuw in staat van beschuldiging te stel len. Het gevaar tenslotte, dat de instelling van een voorlopig bestuursorgaan in Alge rije door het F.L.N. zal worden uitgelegd als een poging van Frankrijk het zelfbe schikkingsrecht van zijn inhoud te ledigen, schijnt intussen ook de Franse regering niet te ontgaan. Een officiële woordvoer der merkte gisteravond tegenover ons op dat alleen langs deze weg de Algerijnen ervaring voor hun latere bestuursverant- woordelijkheden kunnen opdoen. Kennelijk wenst Frankrijk de indruk te vermijden de Algerijnen voor voldongen feiten te plaatsen. Doch anderzijds is De Gaulle te recht van oordeel dat de Fransen nu van hem verwachten dat hij een verdere stap zal doen in de richting van de vrede en dat, nu het vuur heet is, er dus ook ge smeed moet worden. PARIJS (UPI) In gezaghebbende kringen te Parijs gelooft men dat De Gaulle het F.L.N. reeds nieuwe onderhan delingen heeft aangeboden. Zelfs acht men het niet uitgesloten dat de president al antwoord gekregen heeft. Hij zou met een volstrekte geheimhouding willen voorko men, dat de besprekingen uitlopen op een mislukking. Lagaillarde beveelt Pierre Lagaillarde, een der naar Spanje gevluchte hoofdverdachten uit het barri- cadenproces, heeft zich via zijn advocaat te Parijs tot de Europese bevolking van Algerije gericht. Maïtre Denise Acaigne overhandigde de brief gisteren aan de pre sident van het militaire tribunaal waarvoor Lagaillarde terecht moet staan. Ten koste van bloed, zweet en tranen moet ieder van u van nu af aan de orders van hen. die met mij hebben gezworen dat de vlag van het F.L.N. nooit boven Algerije zal wapperen, gehoorzamen. Ik verwacht dat u vastbesloten en gediscipli neerd zult zijn. Europeanen en Moslems mannen, vrouwen, soldaten, stedelingen en bewoners van het platteland, verenigt u want wij gaan strijden. De brief was 9 januari uit Madrid verzonden. Woensdag zijn in de haven van Rot terdam twee binnenvaartschepen, de „Alvracht 9" van 211 ton en de „Del den" van 288 ton, aan dek van het schip „Lokoja Palm" van de Palm Line geladen om naar Lissabon te worden vervoerd. De schepen zullen daar voor opslag van eetbare vetten worden gebruikt. G. B. S h a w Een groot man is hij, die weet te impo neren zelfs als hij in pyama is. TUNIS (Reuter) De Voorlopige Alge rijnse regering heeft woensdag in een in Tunis uitgegeven communiqué het Franse referendum over de toekomst van Algerije een sinistere komedie en een maskerade genoemd. Volgens de verklaring hadden in vele steden de Algerijnen met hun leven be taald voor hun weigering om aan het re ferendum mee te doen. Het Franse leger zou daarbij op groepen Algerijnen hebben geschoten, ook vanuit hefschroefvliegtui- gen, waardoor honderden mannen en vrouwen zjjn gedood en nog eens honder den gewond. Waarnemers in Tunis zeggen dat de verklaring uitgegeven na de tweede dag van een bijeenkomst der voorlopige Alge rijnse regering, vrijwel zeker ten doel heeft afbreuk te doen aan de vele pers berichten over een verzoenender houding van de opstandelingen jegens De Gaulle. De commissie, die in 1957 is gevormd om de wettelijke mogelijkheden van echt scheiding te onderzoeken heeft thans rap port uitgebracht. Tot de suggestief, die zij doet, behoren enerzijds het verruimen van de echtscheidingsgronden, anderzijds het verlengen van de tjjd, waarover de echt scheidingsprocedure zich moet uitstrek ken. ROME (UPI) De woensdag te Rome gehouden spoedbijeenkomst van de voed sel- en Landbouworganisatie (FAO) van de UNO heeft weinig resultaat opgeleverd, zodat de FAO nog betrekkelijk weinig kan ondernemen om de hongersnood onder de 150.000 Baloeba's in Kongo te keren. Elke dag sterven 200 mensen van de honger en de FAO heeft een bedrag van 3 miljoen dollar, plus nog grote bedragen ter dek king van de transportkosten, nodig om in een campagne die zes maanden zal duren de hongersnood tot een einde te brengen. Drie weken geleden had Hammars- kjoeld de FAO meegedeeld dat de UNO- politiemacht in Kongo niet in staat was de honger in Kongo te bestrijden, aange- Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 9 In de Vishal en op zee9 Beeldverhalen 11 Feuilleton Tl Horen en Zien11 Toch Is Het Zo11 Beurs 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's zien deze taak ver boven de macht van de UNO ging. De FAO moest toen deze taak op zich nemen. Nog vijf deskundigen van de FAO gaan naar Kongo om hun diensten te bewijzen bij het bestrijden van de hongersnood. Zij zullen helpen bij de werving van het drin gend nodige voedsel en zaaigoed en het vervoer van levensmiddelen, welke door regeringen zijn geschonken of met geld van de FAO-leden zijn gekocht. Zij zullen er verder op toezien dat er voor 7 fe bruari wordt gezaaid voor de zomeroogst. Een der moeilijkheden is dat de vluchte lingen na de lange periode van voedselge brek te zwak zijn om de noodzakelijke werkzaamheden voor het bebouwen van het land te verrichten. Begin februari wordt een schip met de eerste 1.500 van de 6.000 ton Mais die de V.S. hebben ge schonken, in Matadi verwacht. Per vlieg tuig zijn vijf ton gedroogde vis, geschon ken door Noorwegen, aangekomen en bin nen drie weken zullen per schip nog veer tig ton worden aangevoerd. Woensdag heeft de financiële commissie van het Deense parlement een regerings voorstel goedgekeurd om 4.1 miljoen kro nen te bestemmen voor het hulpfonds van de UNO voor Kongo. Luchtbrug? De Amerikaanse senator Mike Monro- ney heeft bepleit dat de Verenigde Staten een luchtbrug zullen instellen om Kongo te behoeden voor hongersnood. Hij zeide dat men binnen 36 uur zou kunnen begin nen als de president het bevel zou geven. Monroney sprak zich voor een voedsel- luchtbrug uit, na een tv-uitzending over het lijden van Afrikaanse kinderen. De se nator zeide dat men zich in een situatie bevond waarin de Verenigde Staten hun overvloed konden gebruiken voor de lij dende mensen. Hij nam er nota van dat zijn land vol zat met voedseloverschotten en dat de militaire opslagplaatsen op de bases in Europa over grote noodvoorra den beschikten. LONDEN Reuter Frol Kozlov, een der secretarissen van de Russische com munistische partij, wordt de opvolger van premier en eerste partijsecretaris Kroes jtsjev als er met deze iets mocht gebeu ren, zo wordt van de communistische zijde te Londen vernomen. Kroesjtsjev wordt in april 67 jaar. Afgezien van te hoge bloed druk verkeert hij nog in goede gezond heid. Kozlov is 52. Advertentie 14 JANUARI 1961 Radicale opruiming o.a.: Chln. Persfaner, kort99.50 lang 150. Zobelfehbuik lang 575. Bisamrug lang v.a. 875 Perslaner lang v.a. 875.— (Bonthuis HÉLÊNE) Wllhelmlnapark 17 Haarlem-Z. Telefoon 19056 De commissie stelt voor de gronden voor echtscheiding of nietigverklaring van een huwelijk uit te breiden met voor het hu welijk verzwegen sexuele afwijkingen van een der partijen. Voorts zal volgens de commissie het hu welijk op verzoek van een der partijen kunnen worden ontbonden na een schei ding van tafel en bed gedurende meer dan twee jaren (in plaats van na vijf ja ren zoals thans). Hierbij wordt als beper kende bepaling voorgesteld, dat de partij op wiens verzoek de scheiding van tafel en bed is uitgesproken, zich tegen definitieve scheiding kan verzetten op levensbeschou welijke gronden (analoog aan de regeling voor gewetensbezwaren tegen militaire dienst) of omdat hij of zij daardoor ma teriële schade zou lijden. Krankzinnigheid De commissie meent geen voorstel te moeten doen op het stuk van krankzinnig heid van een der partners als echtschei dingsgrond. Voor het geval deze ziens wijze der commissie niet aanvaard zou worden, heeft zij een proeve ontworpen van een regeling, waarbij scheiding kan worden toegestaan als een der echtgeno ten meer dan vijf jaar wegens krankzin nigheid is verpleegd. Scheiding zou in dit geval echter niet mogelijk zijn als er kans is op her stel van de patiënt of als ontbinding van het huwelijk de toestand van de patiënt zou verergeren of als diens materiële po sitie door een scheiding onvoldoende ge waarborgd zou zijn. Langere procedure. Om scheiding in het algemeen niet te vergemakkelijken zou de commissie in gevoerd willen zien, dat partijen, nadat bij de aanvang van de scheidingsproce dure de gebruikelijke verzoeningspoging vruchteloos is gebleven,, na twee jaar nog eens worden opgeroepen voor een verzoe ningspoging. Pas als die vruchteloos blijkt, zou dan scheiding kunnen worden uitge sproken. De commissie, zoals die destijds werd geïnstalleerd, bestond uit mr. C. Briet, te Haarlem, voorzitter, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, te Den Haag, prof. mr. G. E. Langemeyer, te Den Haag, prof. mr. dr. J. J. Loeff, te 's-Her- togenbosch, prof. mr. Ch. Petit, te Wassenaar, prof. dr. Herman Rid derbos, te Kampen, mr. W. F. Schokking, te Amsterdam, prof. dr. E. L. Smelik, te Amsterdam, mr. F. M. Westerouen van Meeteren, te Den Haag. In haar eerste vergadering heeft de com missie tot haar secretaris benoemd mr. J. Spreij, advocaat en procureur, te Haar lem. Door een ernstige ziekte getroffen, heeft mr. Briët zich genoodzaakt gezien de minister te verzoeken hem van zijn functie te ontheffen, waarna mr. F. M. Westerouen van Meeteren op verzoek van de minister de besprekingen verder heeft geleid. Mr. Briët is kort na zijn aftreden overleden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223594 "pi

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1