Kroesjtsjev wil de leiding drastisch reorganiseren en Uw paraplu Prinses Astrid huwt vandaag in dorpskerkje bij Oslo Negerleiders werden niet tot Hammarskjoeld toegelaten Naakter Pd Wereldnieuws r Van dag tot dag s Onafhankelijkheid geëist van Roeanda-Oeroendi Afrikaanse statenbond in voorbereiding raatótoel J DE LANDBOUW IN DE SOVJET-UNIE DONDERDAG 12 JANUARI 1961 3 Voormalige ambassadeur krijgt 15 jaar Die gebluste Zuurbrand zelf; dat gevoel van verlossing; Alles dank zij een paar Rennies. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Zuidafrikaanse oppositie uit critiek op U N O-secretaris-generaal 0/5 de S porry Er hebben de laatste weken tal van fo to's in de pers gecirculeerd, waarop de doodsnood van hongerende Baloebavluch- telingen in Kongo navrant was afgebeeld. Men schat in UNO-kringen dat van de 300.000 Baloeba's, die naar Zuid-Kasai zijn gevlucht, tweehonderd per dag de hon gerdood sterven. Het UNO-leger in Kon go heeft bekendgemaakt, niet voldoende middelen te hebben om deze nood afdoen de te bestrijden en heeft een beroep op de FAO gedaan, die woensdag in spoed vergadering in Rome bijeengekomen is. De FAO is de voedsel- en landbouworga nisatie van de UNO, waarvan een aantal UNO-lidstaten eveneens lid zijn. De spoed vergadering had ten doel, te komen tot een spoedige en drastische hulpverlenings actie aan de Baloeba's. Het resultaat was echter zeer teleurstellend. Geen van de aangesloten landen kon gerede toezeggin gen doen. Pas vier landen hebben daad werkelijk bijgedragen tot de actie, name lijk Engeland, de V.S., Denemarken en Noorwegen, en dan nog in een zeer be perkte mate. De FAO heeft tenminste 3 miljoen dollar dadelijk nodig om enigszins doeltreffend hulp te kunnen bieden. Zij be schikt nog slechts over toezeggingen tot een bedrag van 750.000 dollar. Ziedaar het beschamend beeld van een organisatie die zich „De Verenigde Na ties" noemt en die dagelijks vele duizen den dollars uitgeeft aan het onderhoud van haar politietroepen in Kongo. Meer dan 150.000 mensen in Kasai zijn de rand van de hongerdood genaderd en waarschijn lijk niet meer te redden, ook al zou de actie verwonderlijk snel op gang komen. Want dan nóg kan pas begin februari ter plaatse de uitdeling van intussen verza meld en verzonden voedsel beginnen. Grotesk steken bij deze situatie de hypo critische klaagliederen van een land als de Sovjet-Unie af, dat anderen beschuldigt van agressieve daden tegen de arme Kongolezen. Die arme Kongolezen zullen de aangenomen of afgewezen moties van de UNO-vergaderingen niet kunnen eten, doch een verschrikkelijke dood sterven terwijl in de vergaderzalen machtige leu zen klinken die in hun belang heten te worden aangeheven. Een armzalige drie miljoen dollar is dadelijk nodig. Als er driehonderd mil joen dollar nodig was voor de aan schaffing van nieuwe straaljagers, zou den ze er de vólgende dag zijn. Als de landen van het Pact van Warschau of van de NAVO miljarden nodig hebben om militaire dreigkracht bij te zetten aan hun wederzijdse op-de-borst-klopperij, ko men ze er. Maar als drie miljoen dollar worden gevraagd om mensen te redden zonder dat daarbij een politiek propagan- dadoel kan worden gediend, keren de re geringen zorgelijk het hoofd af en „zien ze geen mogelijkheid". Inderdaad een fel beschamend beeld, dat onthullend werkt ten aanzien van vele slagzinnen en doctrines. Maar het is een betreurenswaardige onthulling, omdat zij duizenden martelaren kost. Bij alle optimisme ten aanzien van des kundigheid en voorzichtigheid der ver- keersdeskundigen wekt toch de aangekon digde nieuwe regeling voor oversteekplaat sen huiveringen. Men kan zich niet aan het bange voorgevoel onttrekken, dat met het beschermd-verklaren van alle zebra overgangen voor voetgangers het dood vonnis wordt getekend van een ongenoemd aantal mensen, die nu nog levend en blij rondstappen. Mensen, die menen voorrang te hebben en „op hun voorrang staan", zoals dat heet, doch juist daardoor slachtoffer wor den. Mensen ook, die niet precies begrij pen op welke wijze zij van die voorrang gebruik moeten maken en zich pardoes in het verkeer storten, alsof zij door de wet telijke regeling plotseling onkwetsbaar zijn geworden. En tenslotte mensen, die alles goed doen en dan toch nog als slachtoffer vallen, na melijk van de fout, de vergissing of de on achtzaamheid van een automobilist. De zebra-paden waren reeds levensge vaarlijk mét knipperbollen, zij worden straks, zonder enige opvallende aan duiding nog gevaarlijker. Wij zijn als het ware op de weg terug, wat het voetgan gersverkeer betreft, want we gaan nu naar onbewaakte en onverlichte (voetgan gers-) overwegen toe, nadat we enige tijd' weliswaar onbewaakte maar toch met knipperlichten uitgeruste overwegen heb ben gehad. Er zullen argumenten zijn geweest om deze stap terug te zetten. Het bestaan van zebrapaden met en zonder knipperbollen wekte natuurlijk verwarring. Maar men zou ook een stap vooruit hebben kunnen zetten inplaats van terug, door alle zebra paden met een knipperlichtinstallatie te beveiligen. Zoals de Nederlandse Spoor wegen streven naar beveiliging van alle overwegen. Kostbaar? Uiteraard. Maar toch hopen we, dat, de financiële consequenties niet de enige hinderpaal zijn geweest, en dat er gegronde verkeersdeskundige overwe gingen zijn die tot de aangekondigde „op lossing" hebben geleid. Wij zien ze niet zo duidelijk. Wij zien wél duidelijk, dat op de grond geschilder de of gecementeerde zebrapaden bij dui sternis en regen onopvallend en zelfs on zichtbaar worden. En hoe dat dan gaan moet, zullen we lijdzaam moeten afwach ten. Maar huiveringwekkend is het wel, wan neer men denkt aan al die mensen, die op de komende jaarlijsten van verkeersslacht offers zullen komen staan. Zij léven nu nog MOSKOU (UPI) Premier Nikita Kroesjtsjev schijnt van plan te zijn om de leiding van de landbouw in de Sovjet-Unie van hoog tot laag drastisch te herzien. Hjj zou hiertoe reeds een plan ter tafel hebben gebracht bij het Centraal Comité van de communistische partij, dat op het ogenblik in Moskou bijeen is. Hij zou het reeds aan veel critiek onderhevige ministerie van Landbouw de directe leiding van de uitvoering van programma's willen ontnemen, om het te belasten met wetenschappe lijk onderzoek, de opleiding van de landbouwers, invoering van moderne methoden op het gebied van de akkerbouw, en met de ontwikkeling van nieuwe zaden en met de veeteelt. Kroesjtsjev zou ook de oprichting van verenigingen hebben aangeraden die zou den moeten werken als tussenpersonen tussen industrie, staat en collectieve boer derijen. Met de instelling van deze orga nen zou hij de ambtelijke schotjesgeest willen doorbreken. De verenigingen zou den er op moeten toezien dat de boeren bedrijven van voldoende werktuigen, re serve onderdelen en kunstmest voorzien worden. Kroesjtsjevs nieuwe plan is reeds het zoveelste, dat een verjonging moet bren gen in het Sovjetrussische landbouwsys teem, dat reeds vele Russische leiders ge tracht hebben in een marxistisch-leninis- tische vorm te gieten. Schimpscheuten (Reuter) Kroesjtsjev heeft woensdag bij het debat over de landbouw in het Centrale Comité van de Sovjetrussische communistische partij verschillende keren schimpseheuren en scheldwoorden aan het adres van sprekers geuit. Hij keerde zich met kracht tegen de leiders van collec tieve boerderijen, die de oogstcijfers ver valst hadden om hun slechte leiding te verdoezelen. Dit is een misdaad en derge- MOSKOU (Reuter) De Russen willen dat België het beheer over Roeanda- Oeroendi ontnomen wordt. De eis van de Russische regering, die in een woensdag door Tass uitgegeven verklaring was ver vat, komt na de actie van de troepen van Moboetoe, die op de eerste dag van 1961 via dit mandaatgebied de Kongolese pro vincie Kivoe zijn binnengetrokken. In de verklaring wordt gezegd, dat de Russische regering het noodzakelijk acht België alle rechten op en macht over Roeanda- Oeroendi te ontnemen. Dit Afrikaanse ge bied dient volgens haar onmiddellijk onaf hankelijk te worden. Deze vraagstukken, aldus de verklaring, moeten direct besproken worden op een bijeenkomst van de Veiligheidsraad en, zo nodig, op een buitengewone zitting van de UNO-Assemblee. Tenslotte beschuldigt de Russische regering Hammarskjoeld ervan, dat hij van te voren op de hoogte was van Moboetoe's plannen. NAIROBI (Kenya) (UPI) Op de ope ningsdag van de Pan-Afrikaanse vrijheids beweging voor Oost- en Centraal-Afrika is gisteren gesproken over de vorming van een grote Afrikaanse federatie. De gren zen van de statenbond zouden zich uit strekken van Ethiopië tot Zuid-Afrika. Aan de federatie zouden deelnemen Ke nya, Oeganda, Tanganyika, Nyassaland, en Noord- en Zuid-Rhodesië. Van al deze landen zijn nationalistische Afrikaanse leiders in Nairobi bijeengekomen. Tom Mboja uit Kenya zei, dat men tijdens de conferentie zal trachten vast te stellen of het zin heeft om naar een dergelijke fe deratie te streven. De deelnemers aan de conferentie zou den een verzoek aan de Britse regering om de ballingschap van Jomo, Keniatta (Brandende Speer) op te heffen. Keniatta werd tot ballingschap veroordeeld omdat hij een van de leiders van de Mau Mau is geweest. NEW YORK (UPI) De federale rechter in New York, Archie O. Dawson, heeft gis teren vijftien jaar gevangenisstraf opge legd aan de voormalige Venezolaanse am bassadeur in Nederland en België, Maurice Rosal, die schuldig bevonden werd aan smokkel van verdovende middelen. Rosal werd in New York aangehouden, toen hij in het bezit was van een koffer vol opium. lijke mensen moeten voor het gerecht ge daagd worden zo riep Kroesjtsjev uit. Volgens de „Izwestia" had Kroesjtsjev als voorbeelden van de bedriegers-praktij ken genoemd, de zaak van de communis- tische functionarissen, die boter hadden gekocht in winkels en deze boter later aan de staat hadden afgedragen als zijnde de produktie van hun boerderijen, precies het voorgeschreven quotum. MOSKOU (UPI) Twee leden van het presidium van de Opperste Sovjet hebben gisteren in Moskou de stand van de land bouw in de Sovjet-Unie heftig verdedigd. Het waren Dimitri Polianski, premier van de republiek Rusland, en Nikolai Podgor- ni, de eerste secretaris van het Centraal Comité van de Oekraïnse communistische partij. In het verslag dat woensdag woensdag is voorgelegd aan het Centrale Comité, legt de eerste secretaris van de communistische partij van de Oekraïne, Podgorni, de nadruk op de maatregelen die genomen zullen \Vorden ter bevorde ring van de landbouw en veeteelt in deze republiek. Advertentie dat wegvallen van Uw vrees voor herhaling. Rennies - het wondermiddel dat U niet missen kunt en dat U nooit meer missen wilt, als U de heerlijke werking eenmaal on dervonden hebt. Weifel niet - koop 'n pakje Rennies, steek er altijd een paar bij U. En zo gewapend gaat ge blij en onbezorgd aan iedere maaltijd, eenvoudig of méér uitge breid. Bij de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig maagzuur, helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw pijnen op staande voet. 'n Zegen en 'n uit komst - zo'n paar Rennies bij de hand. Advertentie K=.rv.ï£a Wat doet een paraplu l'n de regen? Hij beschermt U. En hij" wordt nat. Wat doet U met die' natte paraplu als U ergens.op bezoek komt? U slaat hem buiten goed af, daarna geeft U hem aan de gastvrouw met een „Weet U hier een goed plaatsje voor?". Natuurlijk weet zij een plaatsje. Als U een warenhuis binnengaat is er wel een portier die hem voor U bewaart. Heel attent is het als U vertrekken de gasten, door de regen op weg naar hun auto, even vergezelt met een paraplu! Weet U wat (regen of geen regen) ook zo attent is? Gladstone sigaretten presenteren. Want Gladstone - met of zonder filter - is de siga ret die iedereen voldoening schenkt. king STUKS fU (Reuter) Koning Olav V van Noor wegen zal vanavond na het invallen van de duisternis zijn dochter prinses Astrid naar een landelijk kerkje in het besneeuw de Asker begeleiden, waar de prinses in het huwelijk zal treden met de Noorse zakenman Johan Martin Ferner. Na de huwelijksplechtigheid gaat de huwelijks stoet van tweehonderd personen naar het buiten van de koning te Skaugum voor het traditionele huwelijksdiner. Talrijke koninklijke gasten kwamen woensdag reeds in de Noorse hoofdstad aan om het huwelijk in het dorpskerkje, dertig kilometer van Oslo, bij te wonen. Onder de gasten zijn de Deense troonop volgster prinses Margarethe, de Zweedse prinses Margaretha en de Engelse prinses Margaret, deze vergezeld van haar echt- PRETORIA (UPI) Dc secretaris-ge neraal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft woensdag te Pretoria opnieuw besprekin gen gevoerd met de Zuidafrikaanse pre mier Verwoerd. Hij heeft echter nog steeds geen enkel lid van de oppositie, blank of zwart, gesproken. De Star, een te Johannesburg verschijnend dagblad, kwam in een hoofdartikel waarin dit as pect van Hammarskjoelds besprekingen be licht werd, tot nauwelijks verhulde critiek. Het blad stelde dat de reis welke Ham marskjoeld naar Pondoland heeft gemaakt niet anders dan een toeristisch uitstapje is geweest. De liberale partij heeft meegedeeld dat de Zuidafrikaanse politie, die bij het hotel van Hammarskjoeld te Pretoria de wacht betrokken heeft, drie leiders van het (ver boden) Afrikaans Nationaal Congres weg gejaagd heeft toen zij wilden trachten een onderhoud met de secretaris-generaal te krijgen. Zelfs het afgeven van een brief, met het verzoek ook niet-blanke politici te ontmoeten, werd door de politie ver hinderd. De Rand Daily Mail oefende felle cri tiek op de mededeling van Hammars kjoelds adviseur voor Afrikaanse kwesties, dat de secretaris-generaal de UNO geen verslag zal uitbrengen over zijn Zuidafri kaanse indrukken. De adviseur heeft op dit artikel geantwoord met de mededeling dat men hem in de krant onjuist geci teerd heeft. genoot Antony Armstrong Jones. Verder zal onder meer de Zweedse prins Bertil het huwelijk bijwonen. Weinig uiterlijk vertoon (UPI) In de straten van Oslo valt niet veel te bemerken van de heuglijke ge beurtenis. In enkele winkelramen ziet men foto's van de koninklijke familie. Koning Olav heeft namelijk bepaald, dat de brui loft van zijn dochter een familieaange legenheid zal zijn. Wel zal morgen van alle openbare gebouwen de Noorse vlag wappe- fen. Het besluit van de koning is tevens ge baseerd op het feit, dat Ferner een ge scheiden man is. In kerkelijke kringen heeft het besluit van de koning het huwelijk van zijn doch ter te laten inzegenen, eerst enige critiek ontmoet. De bisschop van Oslo, Johannes Smemo, verklaarde te zullen weigeren als hem gevraagd zou worden het bruidspaar in de echt te verbinden. Hij werd echter niet gevraagd. De bisschop van Trond- heim, Arne Fjellbu zal de plechtigheid leiden. Prinses Ragnhild, een oudere zuster van Astrid, is eveneens gehuwd met een ge wone burger. Zij is in 1953 in het huwelijk getreden met de rederszoon Erling Lorent- zen, met wie zij nu in Rio de Janeiro woont. Evenals haar zuster, zal ook prin ses Astrid haar titel behouden, maar haar eventuele kinderen zullen geen recht heb ben op een titel. (UPI) Een woordvoerder van Cla rence House, de woning van koningin-moe der Elizabeth van Engeland, heeft ver klaard, dat berichten als zou prinses As trid van Noorwegen met haar gemaal tij dens haar huwelijksreis enkele dagen in Clarence House logeren, niet op waarheid berusten. „Dit is voor het eerst dat ik er over heb horen spreken", aldus de woordvoerder „Als er iets van waar was geweest zou Ik ervan op de hoogte zijn geweest. In ieder geval is de koningin-moeder in Sandring- ham en ik weet nog niet wanneer zij terug zal zijn". Jacqueline Kennedy is de bestgeklede vrouw van Ame rika en dus ook van de we reld, want boven een Ameri kaanse overtreffende trap gaapt de lege ruimte der onmogelijkheden. Jacqueline Kennedy is dat zomaar plotse ling en zonder opzet geworden. De ene dag was zij nog één van de miljoenen vrouwen, die er weliswaar in slagen er elegant en aantrekkelijk uit te zien en enkele ellen textiel met gratie aan het welgevormde lijf te vervoeren, doch overigens niet opvallen door een uitzonder lijk betoverende kledij. De an dere dag was zij de beste, de grootste, de voortreffelijkste in de kunst van het niet- naaktlopen. Dat is niet iets om grapjes over te maken. Met dodelijke ernst hebben de Amerikaanse mode-journalisten gewikt en gewogen. Zij hebben vrouw na vrouw bestudeerd, geanali- seerd, bespioneerd, uit alle standpunten bezien, van alle kepers beschouwd, vergeleken, uitgemeten, nagekeken, omge keerd en uiteengerafeld. Zij hebben lang geaarzeld en hun zware verantwoordelijkheid voelen drukken op de schou derpartijen. Tenslotte hebben zij uitspraak gedaan. En laat het nu toevallig de vrouw van de komende Ame rikaanse president zijn! Niet alleen blijkt hieruit nog des te duidelijker dat het Ameri kaanse volk met onfeilbare in tuïtie de beste president heeft gekozen die voorhanden was, maar ook dat presidenten hpn vrouwen met onfeilbare zeker heid weten te kiezen. Er is een particuliere voorzienig heid voor geboren presi denten. Nooit zullen zij verliefd worden op vrouwen die niet in de voornaamste takken der vrouwelijkheid uit blinksters zijn. Nooit zal een man, die als Amerikaans pre sident in de wieg is gelegd en er als zodanig ook door het kiezerskorps met liefde wordt uitgetild verliefd worden op een vrouw die er, wat haar openbare eigenschappen be treft, met de pet naar gooit. En even onfeilbaar als die voorzienigheid haar werk doet, doet de journalistiek haar werk. Men acht moeite noch kosten te zwaar om te ont dekken wat het volk wil dat zal worden ontdekt: De best- geklede vrouw temidden van al die miljoenen geklede vrou wen. Het gaat om fracties en nuances, om de kleine mees- tertoets en de geraffineerde millimeter. Maar tenslotte zegeviert toch altijd de recht vaardigheid. Het grootste ta lent wint onvermijdelijk en de waarheid komt zonder man keren aan het licht: Jacqueline Kennedy. Jacqueline Kennedy vraagt zich in de beslotenheid van haar slaapkamer verbijsterd af, of de wereld rondom plot seling krankzinnig is gewor den. Maar als zij in de menig te naar buiten treedt, laat zij daarvan niets merken. Zij heeft gelijk. Men moet een krankzinnige nooit laten mer ken, dat men aan zijn verstand twijfelt. Zij glimlacht en po seert en zegt vriendelijke woorden. Zij draagt het won derbaarlijke textiel met de grootste elegance die zij kan opbrengen. Zij wil met ge noegen de Grootste en de Beste zijn. Maar iedere dag heeft een avond en iedere avond luidt een nacht in en iedere nacht trekt Jacqueline Kennedy een japon uit over het hoofd, met gekruiste armen en een zucht van moeheid. En na de japon trekt zij an der textiel uit, niet alles over het hoofd, maar ieder stuk op zijn voorgeschreven manier. Zo vallen de produkten van binnen- en buitenlandse nij verheid van haar af, één voor één, en langzamerhand wordt de bestgeklede vrouw der we reld een vrouw als alle andere geschapen naar het beeld en de gelijkenis van alle vrou wen, naar het beeld van Eva die eens, net als Jacqueline, de bestgeklede vrouw der wereld is geweest. Maar Eva trof de donderen de stem van een verloochende God, die verantwoording vroeg. En zij zag, zoals Adam, dat zij naakt was. En beiden bedekten zich. Maar Jacqueline Kennedy treft de donderende stem van een begoocheld volk, dat een godheid wenst. Een godheid om te bejubelen en te bewon deren en te eren als de Beste en de Grootste. Een godheid van betoverende leden, bedekt met betoverende knipsels van textiel, geschapen door de uit verkozen breinen van mode kunstenaars. Knipsels van tex tiel, die in het krankzinnige hersenstel der wereld deeltjes van een levensbeschouwing zijn geworden. De mode is tot dezelfde hoogte van waanzin gestegen als de mens zelf. Van het eenvoudige gebaar, dat Eva in de storm van een groot en goddelijk ogenblik nauwe lijks besefte, is de formule „en zij bedekten zich" uitgegroeid tot een levensdoel, een belijde nis. Wie niets meer te belijden weet omdat alle waarheden vervaagd zijn achter de sluier van de waanzin belijdt het evangelie van textiel, het cre do van de mode, en daarvoor willen wij leven en sterven. Met dodelijke ernst vullen wij een geheel leven met het sierlijk en kunstig bedekken van ons lichaam. En wie dat het beste doet, is kampioen van hemel en aarde. Ons treft niet meer de don derende stem van een ver loochende God. Wat ons nog treffen kan is een daverende, verwoestende schaterlach, die ons doet trillen en wankelen in onze paleizen van glas, beton en textiel. En dan zullen wij wellicht met ontsteltenis zien hoe wij onder de last van kostbare Parijse weefsels naakter zijn dan Adam en Eva ooit zijn geweest. Modern sprookje Er was eens een man. Pardon, er was eens een heer. Die was gehuwd met een dame en ze bezaten eni ge kinderen, die voorbeelden waren voor ieder ander kind, want ze waren groot en dik en mooi, bekleedden zeer hoge rangen in diverse zuiveldivisies en had den, dankzij wijze opvoeding en juiste geestelijke behandeling, geen last van trauma's, neurosen, complexen en andere nare dingen. De man was eveneens een voorbeeld. Iedere morgen stapte hij parelend van levensvreugde uit zijn zeefrisse bed, hij wies zich vol vrolijkheid met zijn eigen lijfzeep, trok met zijn overhemd zijn eigen levensstijl en met zijn costuum zijn spor tiviteit aan, liet zich voorzien van een voedzaam en verantwoord ontbijt en be gaf zich naar zijn werkkring, die hij, dank zij iedere denkbare schriftelijke cursus, tot het hoogste peil ontwikkeld had. Hij dwong de eerbied af van de hoogste di recteur tot de allerlaagste assistent-van- het-een-of-ander door zijn volmaakte ma nier van doen en gedraging en passeerde aldus voordelig en prettig de dag. Moeder die alle kranten en alle da mesbladen las was een vrouw, die daar door van wanten wist, en ondanks het ho ge inkomen van pa draaide ze om zo te zeggen toch iedere bruine boon om eer ze er een smakelijke haché van bereid de, en wat dit puikjuweel van een huis vrouw niet wisten te knutselen uit een versleten zakdoek, een restje zeep of een koude aardappel is het vermelden niet waard. Al twintig jaar lang zag ze er uit als de teenager, waarop vader indertijd verliefd was geworden en ze hoopte er tot in leng te van dagen zo te blijven uitzien. Haar huishouding deed ze als het ware spelend. Die liep niet op rolletjes, maar op kogel lagers, want alles wat de huishoudelijke arbeid verlichten kan bezat ze, vanaf de TV in de keuken tot en met de heetwa- terkraan op zolder. In haar speels-kleuri- ge duster zweefde ze door het huis en doorstoof het met geuren van anti-lucht- jes-middelen. Op haar tafel verscheen al les, wat de mens doet groeien en bloeien en dat haar geen moeite gaf. TV-toestellen verjoegen iedere verveling, radio's iedere saaie stilte en pick-ups iedere nog saaiere rust. De avonden waren gewijd aan lichtsprei- ding en vermaak. Vader en moeder waren op de hoogte van alle etiquette, ze hadden zo hun eigen stijl en vreesden geen soirée dansante, geen dinner bij candlelight of simpel TV-avondje. Dan hulde moeder zich in haar dans-wijde jurkje, vader trok zijn klem-strakke broek aan, stopte de kin deren in hun zeefrisse bedjes onder de koesterwarme dekens, neusde nog even snel in zijn map met Hoe-hoort-het-ook- weer? en was dan gereed ter receptie. Was het feest voorbij dan klom vader in zijn stoeisterke, o nee, zijn pluiszachte pyama, moeder in haar bruidslieve baby doll en ze sliepen nog lang en gelukkig. Lijkt u dit een onwaarschijnlijk geheel? Om de drommel niet, want u kunt net zo gracieus leven. - Als u de kranten maar leest. En voor al de advertenties: Die zéggen het heus niet voor niets. Slang. Een onderneming in Emden wil dit jaar een nieuw soort vrachtschip voor de binnenvaart bouwen. Het zal uit geledingen bestaan, zodat het zich „als een slang" door bochten kan be wegen. Het wordt 162 meter lang, 9 meter breed, kan 3.000 ton laden en wordt door twee schroeven voortge stuwd met een snelheid van 7 km u. De bouwkosten zullen 25 percent lager liggen dan voor drie schepen van 1000 ton elk en het schip zal slechts een bemanning van vier of vijf behoeven. De Duitse onderneming verwacht van het project een omwenteling in de bin nenscheepvaart. Zuidpool. Een Amerikaanse expeditie van elf man is woensdag in tractoren op de zuidpool aangekomen na een tocht van bijna 1.300 km door onbekend ter rein. In bepaalde gebieden moest men oppassen voor ravijnen. Dit is de vijf de groep in de geschiedenis en de eerste Amerikaanse die de pool over land heeft bereikt. De mannen vertrok ken 34 dagen geleden uit Marie Byrd Land. Opgepast. Om de dichtheid van de atmos feer te kunnen bestuderen, zal Italië binnenkort raketten de ruimte inschie ten, zo heeft professor Gugliemo Righi- ni, directeur van het observatorium van Arcetri, woensdag in Florence ver klaard. Trein. Op een spoorwegovergang van het stadje Wadowice in het gebied van Ka towice in Opper-Silezië is woensdagoch tend een bus met mijnwerkers, die op weg naar hun werk waren, door een passagierstrein aangereden. Vier per sonen werden gedood en elf zwaar ge wond. Aanval. Radio-Moskou heeft de Rooms- Katholieke kerk voorstandster ge noemd van kolonialisme en slavernij. Het Vaticaan werd beschuldigd van het verlenen van steun aan de militaire machthebber van Kongo kolonel Jo seph Moboetoe tegen de door hem ge vangengenomen ex-premier Patrice Loe- moemba. De Jezuieten werden in de uitzending beschuldigd van het onder houden van een „netwerk" in Afrika, tot bevordering van geweld en reactio naire tendenties. Uitwijzing. De regering van Haiti heeft mgr. Remy Jerome Augustin, bisschop pelijk coadjutor van Haiti, en vier an dere Rooms-katholieke geestelijken uit gewezen. De redenen zijn niet bekendge maakt. Het katholieke blad La Phalan ge mag op bevel van de rechtbank niet meer verschijnen. In november heeft de regering van president Fran cois Duvalier aartsbisschop Frangois Poirier uitgewezen, die ervan beschul digd werd 7,000 dollar betaald te heb ben aan communistische studenten om de regering omver te werpen. De aarts bisschop ontkende de tenlastelegging.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3