Visserij was niet onbevredigend maar waakzaamheid is geboden li» I Ia venberichten LRICG fm L0ENDERSL00T Steeds minder vrijwilligers voor (gereorganiseerde) B.B. Gemeente Velsen kreeg er drie nieuwe scholen bij zaonlandsche bromfietsen v.a. 150.- COR QLY COR OLY ONZE Giro 777 voor de honger in Kongo OPRUIMING BEGINT ZATERDAG 14 JANUARI PATENT super eoüvee'or 4 DONDERDAG 12 JANUARI 1961 5 •tfy schoenhandel IJMUIDEN STOFZUIGERS W I S K E R - Marktplein Tel. 4262 PI antenkwekers gaan vereniging oprichten Faillissementen Wil! u zuinig stoken Gaat u dan een „LINCO' kopen Zegening van het water Restant BROMFIETSEN v.a. 435.' Spannende strijd om plaats in selectiegroep bij DCIJ Haarlemse Damclub 2 en 3 kampioen Kennemerland De voorzitter van het Produktschap voor vis en vis-produkten, drs. D. J. van Dijk, heeft dinsdagmiddag in zijn nieuwjaarsrede meegedeeld dat de totale aan voer van zeevis in 1960 ongeveer tien procent hoger is geweest dan in 1959. De definitieve cijfers zijn echter nog niet bekend. Van rondvis, vooral schelvis en wijting, was de aanvoer geringer, maar het aanbod van schol en tong nam toe. Opvallend was de sterke stijging van de aanvoer van makreel, waardoor de prij zen soms tot een wel uitermate laag niveau terugliepen. Vooral voor de viscon- servenindustrie was die grote makreelaanvoer van betekenis, mede omdat er soms te weinig en daardoor voor de industrie te dure haring werd aangevoerd. De aanvoer van verse haring was vaak teleurstellend, maar over het gehele jaar genomen was de aanvoer toch weer hoger dan vorige jaren. In het bijzonder opval lend was de aanvoer in de maand decem ber, toen grote heoveelheden moesten doordraaien. De samenstelling van de aanvoer van gezouten haring was in 1960 gunstiger dan in 1959: minder maatjesharing, meer ex port-haring. De afzetkansen van de gezou ten haring zullen volgens drs. Van Dijk nauwkeurig moeten worden gevolgd. Het afzetgebied in Oost-Europa dat vele jaren belangrijk is geweest, is langzamerhand ingekrompen en de eigen aanvoer van ver schillende Oosteuropese landen is geste gen. Dit zou kunnen gaan betekenen, dat het plafond, dat voor de aanvoer van ge zouten haring enkele jaren geleden nog kon worden aangelegd, lager zal moeten zijn. Het is echter de vraag of er dan meer verse haring zal moeten worden aan gevoerd. Misschien is het verstandiger, eerst te zorgen voor een voldoende voor ziening in de behoefte aan verse zeevis. Dit zal op den duur kunnen leiden tot meer stabiliteit in de markt en dus in de prijzen, en juist het zeer instabiele karak ter van de visprijzen vormt de grootste rem voor een vergroting van de comsump- tie. H aritigdrijfnetvisserij Voor de haringdrijfnetvisserij is 1960, hoe wel de teelt met weinig verwachtingen werd begonnen, toch geen teleurstellend jaar geworden. Zeer tijdig voor het begin van de teelt 1960 hebben het Produktschap en het Visserij schap de Regering voorstel len gedaan voor een garantieregeling voor deze visserij gedurende dit jaar. Het speet spreker, dat volgens recent ontvangen mededelingen de centrale over heid geen steunmaatregelen voor de drijf netvisserij zal nemen. Zoals de resultaten van de haringdrijf netvisserij het afgelopen jaar zijn geweest, zou van de voorgestelde garantieregeling, ware deze van kracht geweest, weinig of geen gebruik behoeven te zijn gemaakt. Met de voorgestelde garantieregeling had den de beide schappen willen voorkomen dat de drijfnetvisserij te abrupt zou wor den afgebroken en dat eventuele slechte resultaten dier visserij de totale exploita tie-uitkomsten der rederijbedrijven te on gunstig zouden beïnvloeden en daardoor vernieuwing en verbetering van de vloot in de weg zouden staan. (De minister schreef in zijn brief, het uit de vaart nemen van doorgaans oude vleetloggers en de gevol gen daarvan voor de aanvoer van gezou ten haring te zien als een normaal be drijf sgebeuren, dat een gevolg is van de ontwikkeling van technische en economi sche omstandigheden, die leiden tot over schakeling naar andere scheepstypen). De totale aanvoer van haring en zeevis in 1960 bedroeg 185 miljoen kg. voor een waarde van ruim 100 miljoen gulden, te gen 173 miljoen kg. ter waarde van bijna 91 miljoen gulden in 1959. Deze sterke Advertentie Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Bett Jean van Londen laden Binnenhaven IJmuiden: Des- cubridor, Avilez, laden Buitenhaven IJmuiden; Stavos, Kotka; Vesteroy, Rotterdam; Spaame- stroom, Fowey; Fischbek, Hamburg; Hendrik Holwerda, bijlegger IJmuiden; Peregrine, Felix- towe; Attis, Rotterdam; Dievertje, Dagenham; Elsa, Karlsvik, hout lossen Zaandam; Hinde, Lon den; Alcetas. Rotterdam; Letderkerk, Rotterdam; K. Leonhardt, Antwerpen Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Loulea naar Duinkerken; Amigo, Rochester, kunstmest geladen IJmuiden; Ludo. Rostock, walsmateriaal geladen IJmuiden; Pregel, Uettersen, veekoeken geladen Wormerveer; Wexford. Boston, stijfsel en stroop geladen Koog a. d. Zaan; Rijnstroom, Londen; Maron, Hamburg; Sir Lancelot, Noord- 'ee, visserij-onderzoekingsvaartuig; Neptun, Bre men; Madam Butterfly. Bremen; Hugo Nielsen, Aalborg; Oosterdiep, Rotterdam; Wittekind, Sur- te: Catharina W, Brunsbüttel; Ceres, Rotterdam; Rhea, Rotterdam; Clangula, Rotterdam; Iz, Tuap se; Birka. Rotterdam; Pallas, Rotterdam; Pere grine, Harlingen; East River, Houston Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Highliner naar Dover, ledig van Velsen; Minos, Rotterdam; \dmiralengracht, Kotka; Frit? Hugo Stinnes, 'ickijzer geladen IJmuiden; IJstroom, Cardiff; Htggeborg. Weymouth, kunstmest geladen IJ- uiden; Pergo, Poole, kunstmest geladen IJmui den. IIndien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). stijging moet, althans voor wat die waar de betreft, vooral worden gezien als een ge volg van de uitbreiding van het aantal schepen en van de betere uitkomsten der haringdrijfnetvisserij. De besomming van een veertiental schepen met een motor vermogen van meer dan 700 pk., die een veertiental schepen met een motorvermo gen van meer dan 700 pk., die in 1959 en 1960 geregeld in de vaart waren, is echter volgens voorlopige berekening gemiddeld tien percent lager dan in 1959. Garnalen, mosselen, etc. Bij de consumptiegarnalen werd een to tale besomming bereikt van bijna tien mil joen gulden, tegen 8,7 miljoen in 1959. Het aantal aangevoerde kilogrammen daalde, de gemiddelde aanvoerprijs steeg met 50 cent per kg. tot 2,32. De aanvoer van mosselen kwam met 675.000 ton van honderd kg. ongeveer 14 percent boven de aanvoer van 1959 uit. De invoer van mosselen daalde met 40 per cent, tot 99.000 ton van honderd kg., de export steeg met ongeveer drie percent, tot 568.000 ton van honderd kg ook de af- zetv an oesters was zeer gunstig. Vooral de ontwikkeling in de eerste maanden van het seizoen 1960-1961 was opvallend goed, zet van oesters was zeer gunstig. Vooral van de export naar Frankrijk. De gemiddelde prijs van zoetwatervis uit het IJselmeer steeg met ongeveer 15 per cent. De aanvoer van snoekbaars was gunstiger, die van paling ongunstiger dan in 1959. Export toegenomen De export nam in het algemeen toe, zo wel naar waarde als naar hoeveelheid. Naar de E.E.G.-landen kon ruim tien per cent meer worden afgezet. De afzetverho- ging was hier te vinden bij zeevis, verse haring, gezouten haring, oesters en mos selen. Bij de garnalen steeg de waarde van de export naar de E.E.G. De afzet naar de Oosteuropese landen ging achteruit. Volgens de heer Van Dijk is dit mede een gevolg van de enige jaren geleden door Nederland ingevoerde multi- lateralisatie van het handelsverkeer. De heer Van Dijk meende dat er ver andering moet komen in de weinig bevre digende situatie, dat Nederland zich ver bindt produkten van Oost-Europa af te nemen, terwijl van die zijde weinig bereid heid wordt getoond om zelfs bepaalde pro dukten, waarvan de mogelijkheid van in voer uit Nederland was voorzien, af te nemen. De exporteurs zullen met elkaar moeten nagaan hoe zij het best kunnen meewerkgn aan een vergroting van het handelsverkeer met Oost-Europa. Te den ken valt hierbij aan de zwakke positie, dié de exporteurs innemen doordat de Oost- Europese landen gecentraliseerd inkopen, waartegenover behalve voor wat de ge zouten haring betreft vele exporteurs staan, die allen tot zaken trachten te ko men. Niet alleen voor Oost-Europa, ook voor andere landen moet de concurrentie positie onder de exporteurs worden bezien. Het komt in het Nederlandse visserijbe drijf nog maar al te vaak voor dat de concurrentie te scherp is, dat er onvol doende gecalculeerd wordt en dat tegen verliesgevende prijzen wordt geleverd. Alle visserijprodukten tezamen genomen is de waarde van de export gestegen van ruim 138 miljoen gulden in 1959 tot rond 150 miljoen in 1960. Er was een zeer sterke stijging van de export van zeevis, vooral fijne vis, naar Frankrijk; deze export ver dubbelde en bedroeg in 1960 ruim 3200 ton. Er gingen ruim 59.000 vaten gezouten ha ring naar Frankrijk tegen ruim 37.000 in 1959. België, zoals steeds onze grootste af nemer van verse zeevis, kocht hiervan 7800 ton tegen 6700 in 1959. West-Duitsland nam ongeveer 12.000 vaten gezouten ha ring meer af dan het vorige jaar, en de export van verse haring naar dit land steeg van 13.700 tot 17.600 ton. De uitvoer van verse zeevis naar Duitsland daalde met bijna 500 ton. De uitvoer van visconserven was in to taal lager dan in het voorafgaande jaar. De uitvoer naar andere landen steeg met ongeveer 1200 ton, die naar Afrika met 1500 ton. De waarde van de totale invoer van vis serijprodukten daalde met bijna een half miljoen tot 41 miljoen gulden. Het globale E.E.G.-contingent voor de invoer van zee vis, 3.556 ton, werd overschreden. De tota le invoer op dit contingent bedroeg 3.717 ton. Opvallend noemde drs. Van Dijk het, dat de invoer van diep gevroren gefileerde zeevis, voornamelijk uit andere dan E.E.G.-landen, sterk is gestegen, namelijk met ca. veertig percent. Voor het rederij- bedrijf moet dit een vingerwijzing zijn om na te gaan, of hier voor ontplooiing van de Nederlandse visserij ook verdere moge lijkheden liggen. Veel verse, maar ook gezouten haring is uit Ierland ingevoerd, meestal door sche pen die in de buurt van Ierland zelf ter haringvisserij waren gegaan. Volgens de heer Van Dijk kon dit voor de marktposi tie van de gezouten haring wel eens een gevaar inhouden. Men zal goed doen de invloed hiervan niet te onderschatten, vooral wanneer de kwaliteit van de Ierse haring minder is dan die van de Nederlandse. De kracht van het Nederlandse visserijbedrijf is al tijd de kwaliteit van het produkt geweest. Vismeel Door het op de markt komen van grote hoeveelheden Peruviaans vismeel tegen ongekend lage prijzen daalden de prijzen, die de vismeelfabrieken voor doorgedraai de vis en haring konden geven, zeer, zodat uit de overbruggingsfondsen aanzienlijk hogere bedragen moesten worden besteed voor overbrugging van het verschil tussen minimumprijs en vismeelprijs. In 1960 draaide 1.011 ton zeevis door, ofwel 6.8 pet. van de aanvoer van de zgn minimum- prijsvis, tegen 7,1 pet. in 1959. Rond 4600 ton verse haring draaide door ofwel 9 pet. tegen rond 6 pet. in 1959. Van de gezouten haring haalden slechts 57 kantjes de mi nimumprijs niet. Over de binnenlandse detailhandel spre kend merkte de heer Van Dijk op, dat het aantal verkoopplaatsen is verminderd, maar dat dit geenszins hoeft te betekenen dat ook de verkoopcapaciteit is afgenomen. Hij vond het verheugend dat vele detail handelszaken zijn uitgebried en gemoder niseerd. Verschillende vishandelszaken zijn naast vis ook andere levensmiddelen gaan voeren. De vaak geuite vrees dat een der gelijke combinatie voor de vishandel „het begin van het einde" zou zijn, vond spre ker niet gegrond. De branche-vervaging maakt het voor de vis-detaillist nodig zijn assortiment van levensmiddelen te vergro ten. Dit behoeft niet te leiden tot een ver mindering van de visverkoop, maar kan deze zelfs nog stimuleren. Expansie visserijvloot De expansie van de Nederlandse visse rijvloot heeft zich in 1960 weer duidelijk gemanifesteerd. Zij is niet alleen gezocht in het aantal en de capaciteit van de schepen, maar ook in de wijze van vissen en van verwerking aan boord. De heer Van Dijk herinnerde aan het in de vaart komen van een vriestreiler en aan de ten aanzien van hektreilers ontplooide initia tieven. Verwacht wordt, dat binnenkort de eerste hektreiler in de vaart zal komen. Deze initiatieven tonen aan dat het Neder landse Visserijbedrijf er niet voor terug schrikt grote risico's te nemen waar het geldt het zo hoog mogelijk opvoeren van de technische outillage, de be- en verwer kingsmethoden aan boord te verbeteren en de voorwaarden, waaronder de bemanning haar taak moet uitvoeren, zo gunstig mo gelijk te doen zijn. Van niet minder belang waren de toevoegingen aan de vloot van vele andere moderne eenheden. De heer Van Dijk merkte op dat het merendeel der nieuwe eenheden en in het bijzonder geldt dit voor de kotters niet in rederijverband wordt geëxploiteerd. Hij vroeg zich af of het niet wenselijk is tot een samenwerking van die eenheden in min of meer geconcentreerd verband te komen. Ook ten aanzien van de rederij- bedrijven doet zich dit vraagstuk van een zekere concentratie voor. Van het totale aantal treiler- en logger- rederijbedrijven in Scheveningen, Katwijk Vlaardingen en IJmuiden tezamen exploi teerde ultimo 1960 ruim 47 percent één schip, nog geen 27 percent, twee tot vier schepen en nog geen 26 percent meer dan vier schepen. Bij de noordzeekotters met een motorvermogen van 120-500 pk explo- teerden 167 van de 192 bedrijven elk één schip. Het lijkt, volgens spreker, de moei te waard na te gaan, of door een gezamen lijk werken van tot nog toe opzichzelf opererende grotere of kleinere eenheden op den duur een kostenverlaging kan worden verkregen. Het visserijbedrijf mag niet achterblij ven bij de ontwikkeling in andere bedrijfs takken. Het is daarvoor te internationaal georiënteerd. Het kwam spreker voor, dat in de visserij eerst gezocht moet worden naar een concentratie in horizontaal ver band, voordat men naar een verticale inte gratie gaat streven. Ook ten aanzien van de handel en de be- en verwerkende" be drijven leek hem de bestudering - van dit vraagstuk van groot belang. De vernieuwing van de vloot, die in 1960 weer belangrijk is geweest, betekent dat er in de leeftijdsopbouw nu wel een wen ding ten goede is gekomen. Van (je motor- treilervloot is 80 percent na 1945 gebouwd. Het aantal kotters is zó vermeerderd, dat men nauwelijks meer van vernieuwing kan spreken, maar veeleer van een heel andere kottervloot, die ontstaan is. De vraag mag worden gesteld, of de uitbrei ding hiervan op den duur wel voldoende gemotiveerd zal blijken te zijn. Eind 1960 waren er 339 kotters met een motorver mogen van 80 pk. en hoger; bijna honderd daarvan zijn in de laatste twee jaar aan de vloot toegevoegd en 231 kotters zijn na 1945 gebouwd. Dertig noordzeekotters zijn nog in aanbouw. Advertentie Alle goede merken, zoals HOLLAND ELECTRO RUTON - EXCELSIOR - ERRES - PHILIPS enz. Betaling in overleg. In Beverwijk bestaan plannen om te komen tot de oprichting van een vereni ging van mensen die hun genoegen vinden in het verzorgen en kweken van planten. Men denkt hierbij aan cactuskwekers, volkstuinders en dahliakwekers. Initiatiefnemers zijn de heren J. Noom, Zeestraat 255 en A, F. Kee, Hoflanderweg 260. <a>.v.;vv De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van failissement verklaard: J. H. Mole- man, vrachtrijder, Badhoevedorp, Sloterweg Curator: Mr. J. Jansonius. Parklaan 5, te Haarlem. P. van Oosten, fabrieksarbeider, Oosterweg 4 A, te Heemskerk. Curator. Mr. J. W. Crefeld, Zeeweg 278 te IJmuiden-Oost F. J. Lourenburg, los-werkman, Graafschap straat 6, te Haarlem, Curator: A. J. Fibbe, Te; 'eliersstraat 8, Haarlem, en n.v. Stabiel- bouw in likwidatie, voorheen gevestigd en kantoorhoudende Rijstvogelstraat 43, te Bad hoevedorp, thans ten kantore van haar likwi- dateur, mr. J. v. Schaik, J. Vermeerstraat 15. te Amsterdam. Curatoren: Mr. H. J. Pot, Ged Oude Gracht 92, te Haarlem en Mr. J. van Schaik, J. Vermeerstraat 15, Amsterdam. In deze failissementen treedt mr. H. J. R. Cokert als rechter-commissaris op. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 1 tot en met 7 januari zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 148 schepen (396.441 (b.r.t.) en ver trokken 162 schepen (358.166 b.r.t.). Advertentie )e nieuwste PATENT-STTPER-KOLENCONVECTO met een totale warmtespreldlng. Ideaal voor grote vertrekken. .'ij geven u vrijblijvend advies verzorgd 'Vjjndige Dlaatsirrg en smidswerk Meer dan 50 laar ervaring Betaling is orettie te regelen Nienwstraa» 4***? 435 Koning Paul van Griekenland, ex- koning Michael van Roemenië en kroonprins Constantijn van Grieken land hebben in de haven van Piraeus de jaarlijkse „zegening van het water" bijgewoond: Deze plechtigheid wordt door de Grieks-orthodoxe aartsbis schop van Athene volvoerd. Op de foto zien we de aankomst van de konink lijke personen aan de haven Piraeus. Advertentie Door de bank teruggehaalde O.a. met volle garantie. MAGNEET, BATAVÜS. AVAROS, SPARTA, RAP enz. enz. BREE STRAAT 108 BEVERWIJK Het Nederlandse Rode Kruis heeft zijn gironummer 777 opengesteld voor de hon gerende kinderen in Kongo. Giften ter be strijding van de hongersnood die in Kongo ook volwassenen met de dood bedreigt worden gaarne ingewacht. GROENTEPRIJZEN BEVERWIJK, 11 januari. Andijvie 56—100 cent; witlof 61100; waspeen 12— 30; boerenkool 1729; prei 1129; knol len 825. Het beschermingsplan van de A-kring Velsen-Beverwijk van de Bescherming Be volking is grondig gewijzigd. Dit is ver oorzaakt door nieuwe militaire inzichten inzake een mogelijke toekomstige wijze van oorlogvoering zomede door de door de minister van Binnenlandse Zaken in de loop van 1960 verstrekte richtlijnen betref fende de reorganisatie van de georgani seerde zelfbescherming in A- en B-gebie den. Gestadige uitbreidingen van de beide kringgemeenten hebben 't eveneens nood zakelijk gemaakt de indeling van de kring (in wijken en blokken) geheel te herzien. Het aantal noodwachters, dat volgens de huidige formatie nodig is om de kring Velsen-Beverwijk volledig te bemannen, bedraagt inclusief de voorgeschreven re serves: voor overheidsdiensten 1.384 man, voor de georganiseerde zelfbescherming 1.004 man, totaal 2.388 man. Bij de vaststelling van het benodigde aantal noodwachters voor de georganiseer de zelfbescherming, die volgens de huidi ge richtlijnen geheel uit vrijwilligers be staan moet, is reeds rekening gehouden met de genoemde reorganisatie. Van dit aantal benodigde noodwachters waren op 15 november 1960 beschikbaar; voor de overheidsdiensten 820 noodwacht- plichtigen en 194 vrijwilligers, voor de ge organiseerde zelfbescherming 220 vrijwilli gers. Volgens het overzicht, dat door het ge meentebestuur van Velsen is samenge steld, is het aantal vrijwillige noodwach ters evenals vorige jaren ook in 1960 weer belangrijk teruggelopen en wel van 969 tot 414. In de loop van 1961 zal men er dan ook nogmaals toe overgaan de bevolking van de kring op intensieve wijze voor te lichten over de wijze waarop zij zich bij een onverhoopte oorlogstoestand het beste In 1960 zijn in Velsen de volgende scholen gereedgekomen: een tienklassige open bare ulo-school aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden, een zesklassige openbare la gere school aan het Pleiadenplantsoen te IJmuiden, de woonwagenkampschool aan de oude Rijksweg te Velsen. De verbouwing van de kleedkamer der F. L. Ossendorp- school te IJmuiden kwam gereed, evenals de uitbreiding van de rijwielstalling bij de visserij school en de verbouwing van de onderwijzerskamer van de openbare ulo aan de Platanenstraat te IJmuiden-Oost. Aldus een bijlage bij de Nieuwjaars rede, die de burgemeester van Velsen vorige week heeft uitgesproken. Aan deze bijlage ontlenen we nog en kele gegevens; de straatverlichting bij voorbeeld werd uitgebreid met 225 licht masten. Er werden 125 lichtmasten ge wijzigd en verbeterd. Het waterbedrijf pompte evenals vorig jaar 1.800.000 kubieke meter water op. De brandweer rukte 112 maal uit, 84 maal voor IJmuiden, 14 maal voor Santpoort en 14 maal voor Velsen-Noord. Er waren twee uitslaande branden. De tunneldienst moest 337 maal uitrukken. Koning Savang Vatlhana van Laos de algemene vergadering van Laos. Op luistert naar het volkslied aan het be- de foto zien we achter de koning links gin van een buitengewone zitting van (slechts gedeeltelijk zichtbaar) premier prins Boen Oem. In 1960 kwamen 225 woningen gereed, waarvan 195 werden gebouwd door par ticulieren en 30 door de gemeente. 192 woningen kwamen tot uitvoering in de sector van de rijkspremieregeling, 85 in de vrije sector. Het totaal aantal in uit voering zijnde woningen, te bouwen voor particulieren, was op 31 december 1960 373. De woningvoorraad steeg van 17.007 tot 17.180. 53% is gebouwd vóór 1945. Het aantal woningen in eigendom en be heer bij de Woningstichting Velsen steeg in 1960 van 5.535 tot 5.580. Het aantal woningen van de overige woningbouw- coöperaties bedroeg op 31 december 1960 1343, namelijk; R.K. vereniging „Woning bouwvereniging" 577, Algemene Coöpe ratieve Arbeiders Woningbouwvereniging 394, Woningbouwvereniging „Bloemen- daal-Noord" 170, Christelijke woning bouwvereniging „Eigen Haard" 202. In 1960 kwam in Velsen-Noord het badhuis „Concordia" tot stand. Het open- luchtbad „De Heerenduinen" trok 77.000 bezoekers. Het aantal gesteunden bij sociale zaken krachtens de armenwet was begin 1960 551, eind 1960 525. Aan het eind van het jaar stonden 50 geheel werklozen ingeschreven tegen 77 in het vorig jaar. Van werkgeverszijde was er een aanvraag van 596 (vorig jaar 351) arbeidskrachten. Aan het einde van 1960 waren er 102 arbeiders tewerkgesteld in de gemeentelijke werkplaatsen. In de buitenobjecten zijn 32 arbeiders tewerk gesteld. Van 1 januari tot 1 november verleende de volkskredietbank 572 kredieten tot een bedrag van 302.054. De terugbetalingen bedroegen 255.419. In 1960 hebben zich 17 gevallen van ge welddadige dood voorgedaan. Hieronder zijn 9 bedrijfsongevallen, 3 gevallen van verdrinking en 1 verkeersongeval. Er waren 773 verkeersongevallen, 38 meer dan in 1959. Van de Velsertunnel maakten ongeveer 18.000 motorrijtuigen per dag gebruik. Dat is 3000 meer dan vorig jaar. tegen de gevolgen daarvan kan bescher men. Men zal een beroep op in aanmerking komende burgers doen om zich bij de georganiseerde zelfbescherming als nood wachters op te geven. Men hoopt dat op deze wijze alsnog zal worden bereikt dat de ingezetenen van de kring Velsen-Beverwijk tot het inzicht zul len komen, dat het bestaan van een goed gefundeerde zelfbeschermingsorganisatie hun aller belang is. Aldus het overzicht van het gemeentebestuur van Velsen. Geconstateerd wordt, dat door het nog niet volledig gereed zijn met de opleidin gen en de reorganisatie de oefeningen in 1960 slechts in beperkte mate konden plaatsvinden. De reeds in 1959 voor deze kring aan gekondigde ABC-dienst, die speciaal zal worden belast met de bestrijding van de gevolgen van mogelijke atomische, biolo gische en chemische oorlogshandelingen is thans in opbouw, althans voor zover dit het „Verkenningsgedeelte" betreft. De op leiding van de daarvoor benodigde nood- wachtplichtige AC-verkenners bevindt zich in een vergevorderd stadium. Advertentie bij COR OLY MAGNEET - AVADA - TYPHOON Op BERINI-types tot 15 januari 50— REDUCTIE Ziet onze speciale etalage met bijzon der abnormale aanbiedingen voor motor, bromfiets en scooter. BREESTRAAT 108 BEVERWIJK In de hoofdklasse van DCIJ zijn 13 spe lers gestart in een enkele competitie. De bovenste zes aankomenden spelen met be houd van het aantal behaalde punten om de clubtitel van DCIJ. Voor deze bovenste zes plaatsen hebben zich Tielrooy, Dukel en Laros reeds definitief geplaatst. Voor de overige drie plaatsen is nog volop spanning. De stand van het toernooi is: 1. Tielrooy 13 gesp., 22 punten; 2. Dukel 13 17; 3. La- ros 11 15; 4. Gerrevink 11 12; 5. Vooys 10 11; 6. Swier 10 10; 7. Beukema 8 8; 8. P. v. d. Berg 6 6; 9. Ir. Krijgsman 10 7; 10. v. Straten 10 6; 11. Binkhorst 10 6; 12. v. d. Steen 9 5; 13. Postma 9 5. Met twaalf partijen is de eerste speel- helft van de competitie ten einde. Gerre vink, Vooys, Swier, Beukema en v. d. Berg hebben kansen op een van de bovenste zes plaatsen. Tielrooy heeft goede kansen op de clubtitel van DCIJ. De uitslagen van de deze week in de hoofdklasse gespeelde partijen waren: Ger revinkSwier 11, BeukemaPostma 1—1. Tielrooy wint van Leo Binkhorst, v. d. SteenGerrevink afgebroken, L. VooysH. Laros 11, Swier wint van v. Straten, Beukema wint van Ir, Krijgsman. De Haarlemse Damclub is dit jaar bij zonder op dreef met haar damtientallen in de bondcompetitie. Is het eerste nog kanshebber voor de provinciale damtitel, het tweede slaagde er in de clubtitel van Kennemerland te winnen voor Beverwijk, Hillegom, Santpoort en Sportief. In het najaar zal de HDC II promotie wedstrijden spelen voor een plaats in de hoofdklasse. Het derde tiental van de Haarlemse Damclub wist in de tweede klasse zijn grootste rivaal KNC een gelijk spel 10—10 af te dwingen. Door dit gelijke spel slaag de HDC III er in kampioen van de Ken- nemerland-competitie tweede klasse te worden. HDC III komt volgend seizoen üit in de eerste klasse Kennemerland. Voor vrijdag avond a.s. staat als laatste wedstrijd op het programma Sportief 2—Santpoort 2. De uitslag is van belang voor eindstand.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5