Twintig jaar gevangenisstraf geëist in roofmoordzaak Krommenie Twee schepen gezonken en een derde in brand; vele doden Den Helder wil nu toch een nieuwe visafslag bouwen I ïavenberichten In de vishal en op zee IJmondverenigingen vandaag en morgen Britse visserij-industrie wordt gemoderniseerd Inwoner van Santpoort in Amsterdam omgekomen P, Tuijn Adverteert in dit blad VRIJDAG 13 JANUARI 1961 11 HAARLEMSE RECHTBANK Vijf doden in het verkeer UITVOERIG RAPPORT COMMISSIE BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Twee bromfietsers botsten op terrein Hoogovens Urker gewond op Uk 50 PRIMA AUTO'S HENDRIK LYNBACH STADSSCHOUWB UR G „RICHARD III" VELSER KUNSTKRING „VOOR ALLEN" ITALIAANS OPERACONCERT Op 12 mei van het vorig jaar werd de 59-jarige weduwe M. M. Dijker in haar woning aan de Militaireweg in Kromme nie op gruwelijke wijze om het leven ge bracht. Enige dagen later werd haar lijk, in jute zakken gewikkeld, in de achtertuin van haar woning opgegraven. Verdacht van dit weerzinwekkende misdrijf stond vanmorgen een 26-jarige schoenmaker uit Amsterdam voor de Haarlemse rechtbank terecht. De verdachte, die een vroegere kostganger van de weduwe was, legde na zijn arrestatie op 23 mei tegenover de po litie een volledige bekentenis af. Hij zei dat hij de weduwe met een bijl en een broodmes om het leven had gebracht om haar geld te bemachtigen. De buit bedroeg f 165.-, een klein gedeelte van de erfenis die de weduwe kort voor haar dood had gekregen. In afwijking van zijn eerder af gelegde verklaringen ontkende de verdach te thans de moord bedreven te hebben. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd dat verdachte met voor bedachten rade zijn vroegere kostjuffrouw, met wie hij intieme omgang had. heeft gedood met het oogmerk haar te beroven. Hij eiste een gevangenisstraf van twintig jaar. Uiterlijk volkomen kalm, zelfs zo nu en dan vriendelijk glimlachend, hoorde de verdachte, een kleine keurig geklede jon geman, de uitvoerige ten lastelegging aan die de officier van Justitie uitsprak. Op de vraag van de president, mr. N. Ree ling Brouwer, of hij het hem tenlastege- legde toegaf zei verdachte: „Ik ben er on schuldig aan, maar ik kende de weduwe wel". Uit de stukken bleek dat verdachte in 1956 tot vijf maanden gevangenisstraf' is veroordeeld en ter beschikking van de re gering is gesteld. Daarna is hij enige tijd verpleegd geweest in een inrichting voor geestelijk gestoorden, waar hij de weduwe Dijker vermoedelijk heeft leren kennen. Later is verdachte van 1957 tot 1959 bij de weduwe in de kost geweest. Na zijn ver trek naar Amsterdam bracht verdachte mevrouw D. nog enkele keren een bezoek en gingen zij samen uit. Zo ook op 11 mei 1960 toen zij een uitstapje naar Breda maakten. Sinds 12 mei hadden de buren van me vrouw D. haar niet meer levend gezien. Op 17 mei hadden de buren gezien dat de verdachte in de tuin van de weduwe bij een pas dichtgegooide kuil bezig was. Men hechtte daar echter geen bijzondere aan dacht aan, omdat de weduwe en verdachte wel eens meer afval in de tuin begroeven. Op 23 mei is de schoonzoon van me vrouw D., ongerust geworden over haar afwezigheid, op de plek gaan graven waar kennelijk kort geleden iets was begraven Op ongeveer een halve meter diepte vond hij het in een jute zak gewikkelde stoffe lijk overschot van zijn schoonmoeder. Na de aanhouding en bekentenis van de oud-kostganger werden op diens aanwij zingen de bijl en het broodmes, waarmee de roofmoord was gepleegd, in èen polder sloot bij Amsterdam teruggevonden. Verdachte: „Dat is mijn eigen speur werk geweest. De persoon die 5het gedaan heeft ik ken hem wel maar ik zég zijn naam liever niet heeft mij die plaats zelf gewezen." De verdachte vertelde ook dat hij het lijk van de weduwe in de keu ken van haar woning had aangetroffen toen hij haar op 17 mei een bezoek bracht. Hij had het lichaam daarna in de achter tuin begraven. Twee buurvrouwen van de weduwe D. getuigden daarna dat zij niets van het dra ma hadden gemerkt hoewel de woningen zeer „gehorig" waren. De schoonzoon van het slachtoffer verklaarde haar op 10 mei haar het laatst levend te hebben gezien voordat hij met zijn gezin naar Aerden- hout met vakantie ging. Op 23 mei was hij naar het huis van de weduwe gegaan. Op een plek was hij in de tuin gaan graven maar had niets gevonden. Later was hij teruggekomen en op een andere plaats gaan graven, waarbij hij op het lijk was gestoten. Een adjudant van de rijkspolitie zei dat het lichaam in een jute zak was gestopt en dat armen en benen met een ruw touw waren vastgebonden. Om het hoofd was een plastic zak gebonden. Uit boven- en onderkleren waren stukken geknipt. Na zijn aanhouding had de verdachte eerst ontkend, maar er stapelden zich zoveel bewijzen tegen hem op dat hij later toegaf de weduwe uit zelfverdediging te hebben gedood. Mevrouw D. zou hem namelijk met een bijl hebben bedreigd. Verdachte had haar de bijl afgepakt en haar ermee op het hoofd geslagen. Daarna had ver dachte een mes uit de kast gepakt en de op de grond liggende vrouw enkele keren in de rug gestoken „Ik kon haar gespartel en lijden niet langer aanzien," zou de ver dachte aan de politie hebben gezegd. De adjudant legde er de nadruk op dat deze verklaringen van verdachte in een rustige sfeer waren afgelegd. Vervolgens las de griffier mr. C. M. Vliegenthart een verklaring voor die ver dachte op 2 juni tegenover cte rechter commissaris had afgelegd en waarin hij bevestigde dat hij op 11 mei tijdens de treinreis van Breda naar Krommenie het plan had beraamd om de weduwe van het leven te beroven om in het bezit van haar geld te komen. Op de morgen van 12 mei hadden verdachte en de weduwe nog sa men ontbeten. Om half een 's middags had verdachte de vrouw met een bijl die de avond tevoren voor dit doel had klaargelegd op het hoofd geslagen. Daarna had hij de nog niet overleden vrouw ver der met een broodmes verscheidene ste ken toegebracht om er zeker van te- zijn dat ze dood was. Om drie uur had ver- VRIJDAG 13 JANUARI Raadhuis, Velsen, 20 u.: Pol. Jongeren Contact, „Rassendiscriminatie". Kennemer Theater, Beverwijk, 1621 u.: Hoogovenschaaktoemooi, tweede ronde. ZATERDAG 14 JANUARI Kennemer Theater, Beverwijk, 13.30 18.30 u.: Moogovenschaaktoernooi Hotel Royal, IJmuiden, 15.3017 u. re ceptie Chr. Best. Bond. Patronaatsgebouw, IJmuiden, 15 u.: „Poppenbruiloft". De Brulboei, IJmuiden, „Teenagershow". Hotel Kennemerhof, IJmuiden, 1516.30 receptie „De Snelvlieger". Zomerlust, Santpoort, 20 u.: feestavond „De Snelvlieger". De Haven, Santpoort, bespreking poli tieke vragen, ARJOS. dachte het huis verlaten na eerst 165 uit het tasje van het slachtoffer genomen te hebben. Op 17 mei had hij de weduwe in de tuin begraven. De verdachte ontkende niet deze verklaring te hebben afgelegd. „Ik moest alles fantaseren. Iemand die ter beschikking is gesteld staat toch al tijd zwak," aldus verdachte. Dr. F. Hartsuiker schetste de verdach te als een verstandelijk beperkte, achter dochtige man. Volgens deze deskundige is verdachte verminderd toerekeningsvatbaar voor zijn daad te achten. De officier van Justitie achtte roofmoord met voorbedachte rade wettig en overtui gend bewezen. Hij hekelde sommige „ge makkelijke" toestanden in inrichtingen voor geestelijke gestoorden. „Hoe is het mogelijk dat een man die zelf geestelijk gestoord, een jaar na zijn ontslag uit een inrichting bij een eveneens geestelijk ge stoorde vrouw werd geplaatst. De gevol gen zijn weerzinwekkend." Mr. Van den Oever achtte verdachte een gevaar voor de maatschappij. Slechts omdat hij als verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is te beschouwen wilde hij niet de hoogste straf eisen. Verdachte's raadsman, mr. dr. T. A. Bij voet twijfelde aan de waarde van de be kentenissen van zijn cliënt. Met klem drong pleiter aan op een nader rapport door andere psychiaters. Mr. Bijvoet was van oordeel dat verdachte geheel ontoereke ningsvatbaar is te achten voor het mis drijf. De rechtbank zal donderdag 26 januari 's middags om twee uur in deze zaak uit spraak doen. VERKOOP VAN GROND IN SANTPOORT Rijkswaterstaat heeft verzocht aan het rijk te verkopen een stuk grond ter grootte van 4280 m2 bij de Oostlaan in Santpoort ten behoeve van de aanleg van rijksweg no. 6. De bedoelde grond is verpacht aan de heer J. J. Rutte te Santpoort. Deze zal door het Rijk schadeloos worden gesteld. B. en W. stellen de raad voor de grond voor een bedrag van 2854,aan het rijk te verkopen. BENOEMINGEN BIJ HET ONDERWIJS. In verband met het overlijden van de heer G. van der Voet en het vertrek van de heer A. H. F. Saeijs zijn nieuwe leer krachten voor het vak wiskunde nodig aan het gymnasium „Felisenum". B. en W. van Velsen stellen de raad voor te benoemen tot leraar in tijdelijke dienst de heren ir. H. J. Swit, Driehuis, drs. A. P. M. Moonen te Haarlem, G. Tromp en F. L. Haafkens te Haarlem. (Van onze correspondent) Een Britse regeringscommissie, welke gedurende drie jaar een onderzoek heeft ingesteld naar de visserij-industrie, is tot de slotsom gekomen, dat de industrie drastisch moet worden gemoderniseerd en dat vooral verouderde treilers zullen moe ten worden vervangen. Ook het bedrijf op de wal moet volledig worden gereorgani seerd. Aanbevolen wordt de bestaande subsidies in de komende tien jaar te hand haven. Voor het eerst zullen ook de rede rijen welke de verre zeeën bevaren een subsidie moeten krijgen. Als de belangrijk ste reorganisatie van de overheidsbemoei ingen wil de commissie een enkel gezags orgaan voor de zeevisserij met wijd uit eenlopende functies en grote macht. TELEGRAM UIT BERLIJN 219 Berlin F 1099 28/27 12 1744 Grossmeister Uhlmann ankommt Flug- platz Amsterdam 13. Januar 13.05 Uhr Bitte abholen lassen und Fahrkarte nach Beverwijk besorgen. Herzliche Gruessq Deutscher Schachverband Rittner+ COL 13. 13.0 5 19.20 31501 Beverwk NL 31067 TB GV NL++++ In de Roetersstraat in Amsterdam is de 56-jarige B. J. Böhm uit Santpoort tijdens het oversteken aangereden door een tram wagen van lijn zeven. Hij werd naar het Weesperpleinziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst al was overleden. Op de rijksweg Almelo—Hengelo in Borne" is de 51-jarige H. H. Hofhuis uit Zenderen, toen hij op zijn bromfiets de weg overstak, door een autobus aangereden en gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. De 22-jarige ongehuwde A. Uytdehaag uit Nisper (gemeente Roosendaal) ging in Roosendaal, om enige fietsers te passeren, even midden op de rijweg rijden. Hij werd aangereden door een uit de tegenoverge stelde richting komende vrachtauto. Bij aankomst in het ziekenhuis overleed hij. Het zes-jarige jongetje B. J. W. Herm- kens uit Velden is ih zijn woonplaats door een auto overreden, toen het de rijksstraat weg overstak. De jongen overleed ter plaatse. Vanmorgen is een personenauto, bestuurd door de heer 57-jarige heer A. van Gijs uit Groede, van de hoge kanaaldijk in het af wateringskanaal tussen Retranchement en Sluis gereden. Het ongeluk werd door nie mand opgemerkt. Later ontdekte de be stuurder van een Belgische wagen het stoffelijk overschot van de heer Van Gijs, dat ongeveer 300 meter was afgedreven van de plaats, waar zijn auto in het kanaal was gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en slager-Vèekoopman van beroep. taat opgeleverd. Men vreest dat het schip DEN HAAG (Reuter-ANP-DPA) Het reeds gezonken is. 427 ton metende VVestduitse schip „Mün- sterland" heeft donderdagavond geseind dat het zich in het Skagerrak ten zuidwes ten van Oslo in zinkende toestand bevindt. Het bijna 8.000 ton metende Amerikaanse schip „Mormacsaga" heeft de plaats des onheils bereikt en zoekt naar overleven den. De „Münsterland" zou acht beman ningsleden aan boord hebben. Een vliegboot heeft twee reddingboten waargenomen. Schepen, die de plaats van het ongeluk afzoeken, hebben stukken van de lading en hout gevonden, terwijl een Deens schip een lege reddingboot van de „Münsterland" vonden, die kennelijk niet gebruikt was. Het zoeken naar eventuele overlevenden heeft tot dusver geen resul- Ondanks alle sombere voorspellingen ziet het er naar uit, dat Den Helder binnenkort toch over een nieuwe visafslag zal beschikken. In een lijvig dossier hebben B. en W. de raad een voorstel voorgelegd, dat dinsdagavond 17 januari in openbare zitting zal worden behandeld. B. en W. van Den Helder stellen voor een kleine visafslag te bouwen, aangepast aan de huidige behoefte, een voudig van uitvoering en met mogelijkheid tot uitbreiding. Het college komt met dit voorstel na bestudering van rapporten, die door een commissie ad hoe hierover zijn uitgebracht. Deze commissie heeft met de Helder- se vissersvereniging „Samenwerking' en met andere belanghebbenden bespre kingen gevoerd, waarbij gebleken is, dat de Helderse vissers nog wel degelijk prijs stellen op een nieuwe visafslag. Er zou zelfs een vrij belangrijke groep vissers zijn, die regelmatig aan de Helder se afslag komt. Dat een aantal vissers al geruime tijd de vangsten naar IJmuiden laat vervoeren is een noodmaatregel, die is genomen in verband met de slechte outillage van de huidige visafslag, die bin nenkort wordt afgebroken. Het vervoer naar IJmuiden kost evenwel handen vol geld en een goede outillage van een nieuwe visafslag zal aan deze kosten tegemoet komen. Een meerderheid van de Helderse vis sers heeft toegezegd bereid te zijn een be paald percentage van de besomming ten behoeve van de Helderse afslag te betalen, ook ingeval wordt besloten de vis in ver band met de marktsituatie naar een af slag elders té vervoeren. Voor die vissers, die deze overeenkomst niet wensen aan te gaan, zal waarschijnlijk het marktgeld verhoogd worden. De commissie ad hoe ziet goede moge lijkheden voor een Helderse visafslag. Naar haar mening zullen de vissers die nu IJmuiden aandoen naar Den Helder varen als de nieuwe afslag er is. Bovendien is Den Helder ten opzichte van de visgronden gunstig gelegen en de aangevoerde vis van uitstekende kwaliteit. De totale aanvoer van de Helderse vissers vormt een belangrijke hoeveelheid. Met IJmuiden én Scheveningen vormt Den Helder de enige Nederlandse haven, waar rond- en platvis wordt aangevoerd. IJmuiden Het Staatsvissershavenbedrijf te IJmui den ontwikkelt zich tot een aanvoercen- trum van de visvoorziening van de Euro- marktlanden. Dit betekent naar mening GEBOREN: Maria C. G., d. van J. van Duivenvoorde en van C. Beentjes; Anna C. C., d. van J. S. Wester en van C. Hol- lenberg te Castricum; Johannes P., z. van J. P. Brandjes en van J. L. de Wit te Cas tricum; Mattheus J. L., z. van M. J. van Noort en van M. D. C. Boon; Arend C. Z., z. van J. D. Pronk en van A. Vrolijk; Ar- noldus H. L„ z. van H. L. van Noort en van H. Markx; Hendrikus W„ z. van W. J. Numan en van H. M. M. Schellevis te Be verwijk; Johanna, d. van J. Zuidema en van M. E. Kleyn; Annemieke M., d. van P. S. Dekker en van I. L. Müller; Carolina F., d. van H. S. M. de Grauw en van M. C. Dijkman te Beverwijk; Johannes A., z. van J. C. v. Lieshout en van J. M. Duin; Henricus J. P., z. van H. J. van der Wijst en van C. L. P. Admiraal; Geertruida P. M„ d. van S. J. Martens en van E. H. Jansen; Suzanna S. E., d. van B. J. Bruyns en van N. J. Th. de Bruijne te Beverwijk. OVERLEDEN: J. Beentjes, oud 80 jaar, echtgenoot van G. van Duivenvoorde; G. Meulenbroek, oud 81 jaar, echtgenote van L. Vries. van de commissie, dat deze grote visaf slag voor de detailhandel minder aantrek kelijk wordt. Den Helder kan zich dan ook tot een redelijke deelmarkt ontwikkelen. Bovendien vindt er een belangrijke uit breiding van de Nederlandse kottervloot plaats. Hierbij is vooral de kustvisserij be trokken. In het afgelopen jaar zijn er 20 Noordzeekotters en 10 garnalenboten ge bouwd, terwijl er momenteel 26 Noordzee kotters en 15 garnalenboten in aanbouw zijn. Hier zou nog bijkomen, aldus de com missie, dat het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden nu reeds met kade-lengte te kampen heeft, terwijl er voor uitbreiding van dit bedrijf geen ruimte voorhanden is. Voor de vissers van Texel en Urk zou een goede afslag te Den Helder ook van belang kunnen blijken, terwijl in de win termaanden veel garnalenvissers uit Bres- kens, Arnemuiden en Tholen hier aan voeren, hoewel de vangsten tot op heden via de afslag te Wieringen worden ver kocht. Tevens heeft men oog voor de situatie der Zeeuwse vissers, die door de verwezen lijking van het Deltaplan, gedwongen zijn, zich meer in noordelijk gelegen vissers plaatsen te vestigen. Bouwplan De nieuwe afslag zal aanmerkelijk klei ner worden, dan aanvankelijk is geprojec teerd. Het gebouwencomplex bestaat uit een afslaghal, groot 60.5 x 10 m„ die naar behoefte kan worden ingedeeld in een af slag en een verwerkingsruimte en een dienstgebouw groot 11 x 13,50 m., dat toe gankelijk is vanuit een, over de volle diep te van de hal doorlopend, iets verhoogd bordes, en waarin de kantoorruimten, de was- en verblijfruimten voor de vispak- kers, een kantine en overige dienstvertrek ken zijn ondergebracht. De vloer van de hal is een asfaltbestrating op puinfunde- ring. Deze vloer loopt op van ongeveer 2.58 tot 2.83 m. N.A.P. De tot nu toe hoogst voorgekomen waterstand bedroeg te Den Helder 2.75 m. N.A.P., zodat bij zulke uitzonderlijk hoge waterstanden, het water tot halverwege de hal komt te staan. De vloer van het dienstgebouw zal tenminste 3.00 m N.A.P. hoog liggen, zodat daarin geen kans op waterschade is. De totale kosten zullen 260.000,- bedragen. Het oude gebouw dient voor 15 februari a.s. te worden afgebroken. Met het oog hierop zal voorlopig ten zuiden van de Moormanbrug een noodgebouw worden ge zet. Al met al is een krediet ad. 278.000,- nodig. Op het terrein van Hoogovens-ÏJmuiden heeft vanmorgen een ernstige aanrijding plaatsgehad tussen twee bromfietsers. Een van hen, een 51-jarige bankwerker uit Heemskerk, liep hierbij zware verwondin gen aan zijn hoofd op. Hij werd vervoerd naar het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk. maar later overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Zweed vergaan STOCKHOLM (UPI) Het Zweedse kuststation „Stavsnaes" heeft bericht dat woensdagavond de kleine Zweedse sleep boot „Torsvik" in ruwe zee voor de Zweedse oostkust is vergaan, en dat daar bij zes mensen om het leven gekomen zijn De sleepboot was uit de haven van Oxeloe- sund naar Stockholm vertrokken met een lege rijnaak op sleeptouw. De sleep werd donderdag met twee man aan boord ge' vonden. Volgens de beide geredden was de sleepboot bij de vuurtoren „Sandsaenkan" plotseling gezonken. Griek in brand NEW YORK (Reuter) - De 23.232 ton grote Griekse tankboot Kissavos verkeert ten noordoosten van Curasao in moeilijkheden. Er heeft zich een ontploffing aan boord voorgedaan. Het grootste deel van de be manning is in de boten gegaan. Het Israë lische motorschip Dagan heeft twee sloe pen met veertig man onder wie een gewon de opgepikt en het Griekse schip op sleep touw heeft genomen. Het Panamese schip „Sentital" heeft vier man van de „Kissa vos" aan boord. Twaalf man zijn op het Griekse schip achtergebleven. Piscus: 42 doden RABAT (Marokko) (Reuter) De auto riteiten in Rabat hebben meegedeeld, dat de veertig Marokkaanse Joden aan boord van het Hondurese jacht Piscus, dat woens dagochtend vroeg in de ^Middellandse Zee zonder een noodmelding is gezonken, Ma rokko heimelijk verlaten hebben. Tot dus ver is bekend, dat 28 opvarenden van het jacht zijn omgekomen en dat veertien op varenden vermist worden. De enige over levenden zijn, voor zover bekend, de Spaan se kapitein en twee Spaanse zeelieden. Er wonen naar schatting ongeveer 250.000 Jo den in Marokko. Zij mogen het land niet verlaten, maar naar men meent zijn sinds de stichting van Israel ongeveer 30.000 Jo den clandestien uit Marokko vertrokken. Onderzeeër gestrand ROTHESAY (Schotland-UPI) Een van de nieuwste en modernste onderzee- ers van de Britse koninklijke marine, de 1600 ton metende Oberon, is donderdag met zijn bemanning van 71 koppen aan de grond gelopen. De Oberon, die met conventionele moto ren is uitgerust, raakte de bodem van de baai van Rothesay. Men hoopt dat het schip vandaag bij hoogtij op eigen kracht vrijkomt. De marine heeft schepen gezonden naar de plaats waar de onderzeeër is vastgelo pen. Volgens de Britse admiraliteit ver keert de Oberon „niet in onmiddellijk ge vaar". De bemanning is aan boord geble ven. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Armin van Hamburg; Twee Gebroeders, Lübeck; Hastarbua, Londen, ledig voor Hoogovens; Brouwersgracht, Kotka; Gro- nitas, Mistley, ledig Hoogovens; Swift, Londen; Sine Boye, Dordrecht, ledig Hoog ovens; Hunzestroom, Huil; Serooskerk, Hamburg; Jans, Londen; Hontestroom, Huil; Dinkelstroom, Fowey; York, Goole; Argos, Rotterdam; Clothilde M., Kings- lynn, ledig Hoogovens; Tannstein, Antwer pen; Annie Hugo Stinnes, Freetown. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Odile R. van Rotterdam, ledig voor Hoogovens; Uranus. Antwerpen; Schieborg, Harlingen, ledig Hoogovens; Hilversum, Le Havre; Dido, Rotterdam; Elisabeth Bomhofen, Bremen; Eemstroom, Hull; Amsteldiep, Immingham; Ritornel, Londen, met oud papier voor Zaandam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Lynbaansgracht naar Koge; Tabris, Key- West; Pacific, Basse Indre, met walsma- teriaal van Hoogovens; Hendrik Holwerda, Napels, bijlegger; Spes, Stettin, ledig IJ muiden; Stavos, Hamburg; Ootmarsum, Hamburg; Asmidiske, Golf van Mexico; Wilpo, Rotterdam; Star of Luxor, Rostock; Wanderer, Liverpool; Dievertje, Londen; Oranje Nassau, Cowesroad; Antilochus, Hamburg; Martha Ahrens, Hamburg; Al pha, Pernis; Lebu, Bremen; Theano, Rot terdam; Bomma, Delfzijl; Manto, Ham burg; Vikaren, Hamburg; Karimata, Ham burg; Saint Louis, Duinkerken; Charts, Point a Pitre; Vliestroom, Manchester. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Fivel- borg naar Weymouth met kunstmest van Hoogovens; Nanny, Malmö; Waal, Rotter dam; Swift, Harlingen; Schippersgracht Teignemouth. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was donderdag 2980 kisten, waarvan 185 tong en tarbot, 2 heilbot, 413 schol, 75 schar 30 bot, 355 haring, 530 makreel, 305 schel vis. 325 wijting, 455 kabeljauw en gul, 15 leng, 15 haai, 6 ham, 1 heek, 10 poon, 225 koolvis, 23 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: heilbot 4.303, grote tong 4.40 4, grootmiddel tong 4.403.90, kleinmid- del tong 4.803.90, kleine tong 1 5.504.70, kleine tong 2 4.304, tarbot 1 4.303.70, steur 4. Per 50 kilo: tarbot 2 172, tarbot 3 108, tarbot 4 124100, grote schol 3530, groot- middel schol 3430. kleinmiddel schol 44 36, kleine schol 1 4840, kleine schol 2 48 40, schar 3823, bot 3124, verse haring 2314, makreel 3110, grote schelvis 73, grootmiddel schelvis 67, kleinmiddel schel vis 7671, kleine schelvis 1 8062, kleine schelvis 2 5427, wijting 419, grote gul 4436, middel gul 4032, kleine gul 3226, kleine haai 2723, ham 140132, kleine heek 2 32, poontjes 3516, kleine koolvis zwart 3630, kleine koolvis wit 4440. Per 125 kilo: grote kabeljauw 210100, grote koolvis zwart 9684, grote koolvis wit 122120, grote leng 10280. Besommingen van donderdag RO 46 Claesje f 9760, IJM 35 Postboy f 12.800, KW 8 Deining f 12.850, KW 80 Dirk Maria f 11.620, KW 28 7300, KW 89 f 5050, KW 160 f 3350, KW 115 4160, KW 157 f 4950, KW 132 f 2960, KW 10 3520 RO 27 7720, IJM 62 3180, IJM 73 4480. Aanvoer van vrijdag De aanvoer in IJmuiden werd vrijdag verzorgd door twee trawlers, vijf loggers en 44 kotters. Er waren 4471 kisten, waar van 100 schelvis, 170 radio, 465 wijting, 200 gul en kabeljauw, 340 koolvis, 415 haring, 830 spanharing, 100 sardien, 200 makreei, 285 diversen, 1100 schol, 2500 kilo tong, 350 stuks kabeljauw, 50 tarbot. SCH 117 Onderneming 3 (2 jan.): 585 kisten, waarvan 40 schelvis, 160 haring. 70 makreel, 65 wijting, 50 gul en kabeljauw, 145 koolvis, 40 radio, 20 varia, 130 stuks kabeljauw. KW 144 Cornells Den Duik (2 jan.): 830 kisten, waarvan 30 schelvis, 255 haring, 130 makreel, 120 wijting, 85 gul en kabeljauw, 195 koolvis, 15 varia, 20 stuks kabeljauw. HD 79 Drie Gebroeders (2 jan.): 390 kis ten, waarvan 200 wijting, 150 radio, 30 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 80 stuks kabeljauw. Prijzen vasn vrijdag Export: grote regels kabeljauw 8595. kleine regels kabeljauw 4448, kisten grote kabeljauw 112120, kisten kleine kabel jauw 100, zwarte koolvis 7696, witte koolvis 108, grote schelvis 6063, grote middel schelvis 6070, grote tarbot 3.80 4. grote tong 44.20. grootmiddel tong 3.80 4.30. kleinmiddel tong 3.704, tong 1 4 20 4.80, tong 2 3.30—3.80, grote en middel schol 3035, zetschol en schol 1 4046. Binnenland: grote gul 3437, middel gul 30—34. torren 22—25, koolvis 1 30, koolvis 2 2022, leng 74, kleinmiddel schelvis 6732. pennen 7782, braad 3546, wijting 22 26, schol 2 35—42, schol 3 3342. trawl- haring 15.5017, spanharing 13—14.50, makreel 1217, sprot 2529, Besommingen van vrijdag KW 144 19.800. KW 22 f 7700, KW 64 f 6020 KW 162 12.400, KW 17 6930, KW 128 f 370 KW 35 f 1700. KW 66 5940, KW 60 2270, IJM 66 8210, HD 79 5850. Op zen Om de noord stond een bries met kracht 6. De vangsten waren 50 tot 120 manden haring, makreel en wijting per etmaal. De Emma deed een trek van een pakje, de Franciena een trek van een pakje, waar bij dit schip driemaal zijn net stuk trok. De Amsterdam deed ook al een trek van een pakje. De Delft haalde in twee trekken 70 manden hoops, de Beatrice had in één trek een pakje. De loggers en kotters op de kust vingen 60 tot 120 kilo tong en 10 tot 25 manden schol en wijting per etmaal. De loggers en kotters bij de pitboei en p-boeien vingen 180 tot 300 kilo tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 150 schelvis. 200 wijting, 250 platvis, 200 trawl- haring, 70 makreel. 100 koolvis. 500 stuks kabeljauw. 5100 kilo tong. Voor zaterdag Thuisstomend HD 108 Michiel met 300 kisten diversen. MOTORRIJDER LICHT GEWOND Een dertigjarige motorrijder uit Amster dam kwam donderdagmiddag in IJmuiden op de Kanaalstraat in botsing met een bestelauto, waarvan de bestuurder geen voorrang had verleend. De motorrijder liep inwendige kneuzingen op. Na behandeld te zijn in het Antoniusziekenhuis, kon het slachtoffer naar zijn woning worden over gebracht. Een 41-jarige opvarende van de UK 50, welk vaartuig donderdag op een mijl bui tengaats aan het vissen was, heeft enkele ribben gebroken als gevolg van een val op een luik. De visser wilde het zogenaamde koptouw, dat overboord was gegooid, op trekken, omdat het in een buiten boord hangende autoband was geraakt. Toen hij het touw optrok kwam de band mee. die tegen het hoofd van de visser kwam. Daar door viel de man. Met enkele gebroken ribben en verwondingen aan zijn gezicht is hij donderdag in het IJmuidense Anto niusziekenhuis opgenomen. Op donderdag 12 jan. 1961 overleed plotseling tijdens de uitoefening van zijn werk onze medewer ker, de heer D. VAN DAM Zijn nagedachtenis zal bij ons in ere blijven. Directie der N.V. BATEC. Tempeliersstraat 10, Haarlem. Met leedwezen geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze col lega en vriend D. VAN DAM Wij verliezen in hem een goed collega. Het Personeel van de N.V. BATEC. Haarlem, 12 januari 1961. Hierbij geven wij U ken nis van het overlijden van onze lieve vrouw, moeder en behuwdmoe- der FROUWTJE GEUS in de ouderdom van 80 jaar. Driehuis: D. Geus A. A. Geus E. A. E. M. W. Geus- Schneider Duitsland: E. Schreckenbach- Adrian K Schreckenbach Manfred. Driehuis, 11 januari 1961. Condoleantie-adres: Valeriuslaan 86. De crematie zal plaats hebben maandag 16 janu ari a.s. na aankomst van trein 12.01 uur te Drie huis-Westerveld. Algemene kennisgeving. Op 80-jarige leeftijd over leed nog onverwacht Mevrouw G. WILHARMS Namens de familie: A. Bons. IJmuiden, 12 januari 1961 Wijk aan Zeeërweg 136. De teraardebestelling zal plaats hebben dinsdag 17 januari om 2 uur op de Algemene Begraafplaats in Hengelo (Ov.), Liever geen bezoek. Steeds in voorraad reeds v.a. 300.- tot ,f 4000.- Garantie en financieren, inruil brommers, scooters en motorfietsen VERGIERDEWEG 30 Telef. 53859 - Haarlem Enige en algemene kennisgeving. Tot grote droefheid ging onverwacht van ons heen mijn innig geliefde man. onze beste broer, zwager en oom in de ouderdom van 68 jaar. M. E. LYNBACH—DUIN en familie. IJmuiden, 12 januari 1961. Wetstraat 14. Condoleantie-adres: Hunzestraat 8, IJmuiden. De overledene is opgebaard in het Antoniusziekenhuis. De teraardebestelling zal plaats hebben maandag 16 januari op de begraafplaats Westerveld na aankomst van trein 11.01 Halte Driehuis Westerveld. - 8 uur Abonn. A. van William Shakespeare Regie: Michael Croft. Maandag 16 januari „Haagsche Comedie" met Myra Wrd, Ida Wasserman, Georgette Hagedoorn, Bob de Lange, Paul Steenbergen, Albert van Dalsum. Leo de Hartogh, Joris Diels, Gijsbert Tersteeg, Frans v. d. Lingen, en vele anderen. Normale prijzen. Coupons geldig. Voorverkoop vanaf zaterdag van 10 tot 15 uur. Telefonisch na 12 uur. Beperkt aantal plaatsen. CONCERTGEBOUW HAARLEM Maandag 16 januari - 8 uur door het NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Dirigent: MARINUS ADAM. Solisten: NELLY BURBACH, sopraan; ANNIE DELORIE, alt; JOHAN VAN DER ZALM, tenor PAOLO GORIN, bas-bariton. Programma o.a. aria's en duetten uit opera's van Leoncavallo, Mascagni, Puccini, Rossini en Verdi. Entrée f 3.50, 1 2.50 en 11.50 (a.i..) Kaartverkoop en plaatsbespreken bij Concertbureau Alphenaar, Kruisweg 49, Tel. 10125. 's Maandags tot 1 uur gesloten. Zoekt U een hondje om te verwennen? V

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11