HOEST UW KIND...? M'.'i m Eisenhower geeft terugblik op zijn achtjarig bewind Uitgaan in Haarlem Moboetoe zendt versterkingen naar Evenaars provincie Alphenaar Alphenaar Alphenaar RUSSISCHE LANDBOUWLEIDERS BUIGEN VOOR KROESJTSJEV RYNBuNDE'S Russische klachten over Kongo in V-raad Italiaanse ruimteraket gelanceerd Hammarskjoeld's bezoek aan Z.-Afrika beëindigd Kennedy zet zijn aandelen om in staatsfondsen Brits marine-officier wordt vermist Excommunicatie van de Haitiaanse overheid Katangees communiqué spreekt van succesvolle luchtaanvallen Radio en t.v. in Tweede Kamer 12 DONDERDAG 12 JANUARI 1961 lo Oekrainse partijsecretaris van bedrog beticht een ronde 'jonge' jonge De financiële crisis in Kongo Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest, met kjnder HONING SIROOP4 Luitenant had toegang tot geheime stukken OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING Kustvaarder „Jura" nog niet vlot Washington Post en Londense Times hebben critiek TONEEL BALLET AMATEURTONEEL MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Lof MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj- tsjev heeft ook donderdag weer hoge par tijleiders aangevallen, toen zij op een zit ting in Moskou van het centrale comité van de Russische communistische partij verslag uitbrachten over de Russische landbouw en veeteelt. Speciaal Tichon So- kolov, die de zorg heeft voor de bebouwing van de „maagdelijke gebieden", moest het ontgelden. Kroesjtsjev berispte hem voor fouten die hij gemaakt zou hebben op hét gebied van de varkensfokkerij. Evenals de meeste sprekers reageerde Sokolov op de critiek met: „volkomen juist". (UPI) Naar verluidt heeft Kroesjtsjev tijdens een van de korte pauzes in de lange zitting van het centraal comité, tot de eer ste secretaris van de partij in de Oekraine, Podgorni, gezegd, dat deze zal moeten „boeten voor diens wanbeleid". „Het is belangrijk om dat niet te vergeten", zo zou de premier hebben gezegd. De tekst van Podgorni's rede en de ste kelige opmerkingen waarmee Kroesjtsjev de voorlezing er van had opgeluisterd, werden gepubliceerd door het partijorgaan „Pravda". Kroesjtsjev beschuldigde Podgorni van „bedrog" toen deze beweerde dat van een oogst van lOVz miljoen hectaren koren, 2'/s miljoen hectaren als groenvoer was verwerkt. „Dat is niet waar", zei de Russische pre mier, „en waarom niet?, omdat koren slecht te verwerken is tot groenvoer". Toen zij het koren zo maar hebben uitgestrooid en de velden vervolgens niet juist hebben bewerkt, hebben ze maar beweerd, dat er 2'/t miljoen hectare voor groenvoer was ingezaaid". „U kunt u zelf dus beter niet bedriegen, evenmin als u dit de boeren moogt doen", wendde hij zich tot Podgor ni, ..want later zult u voor uw wanbeleid moeten boeten. Onthoudt dat goed". „U hebt volkomen gelijk", antwoordde Podgorni, volgens de Pravda. Niets voor China? LONDEN (Reuter) In welingelichte Londense kringen is men van mening dat het falen van de Russische landbouwpoli- Advertentie White Label dubbele klare f 8.55 per literfles exclusief glss NEW YORK, (UPI) In de Veiligheids raad van de UNO, op verzoek van de Sov jet-Unie in spoedzitting bijeengekomen, is donderdagmiddag een begin gemaakt met de behandeling van de Russische beschul diging dat België tegen Kongo gewapende agressie heeft gepleegd. De Sovjet-Unie heeft geëist dat België ontheven wordt van zijn mandaat over Roeanda en Oe- roendi. Als stok achter de deur heeft de Russische regering geëist dat de UNO- Assemblee, momenteel op reces, in bijzon dere zitting wordt bijeengeroepen indien de Veiligheidsraad niet tot een besluit zal komen. Valerian Zorin, de leider van de Rus sische delegatie, legde een verklaring af die neerkwam op een ietwat verzwakte weergave van de Russische regeringsver klaring van woensdag. Opgeblazen De Belgische afgevaardigde Walter Lo- ridan noemde de verklaring van Zorin een „scheldpartij", en een „fantastische be schuldiging die de Belgische delegatie koud laat". Hij verklaarde dat België op verzoek van president Kasavoeboe toestemming had gegeven ongeveer honderd man Kon golese soldaten door Roeanda Oeroendi te laten trekken. Loridan zei niet van plan te zijn de Russische beschuldigingen punt voor punt te beantwoorden. Hij zei dat de Sovjet-Unie er nu eenmaal een ge woonte van maakt zelfs de onbelangrijk ste gebeurtenissen in Kongo op te blazen en België dan te beschuldigen. De Veiligheidsraad ging, nadat de Rus sische en Belgische gedelegeerden het woord hadden gevoerd, tot vandaag uiteen. De bespreking van de Russische klacht tegen België wordt hervat als Hammar skjoeld in New York is aangekomen en het debat kan bijwonen. Hij is reeds uit Pretoria onderweg naar het UNO-hoofd- kwartier. ROME (UPI) Een gecombineerde Ita liaans-Amerikaanse ploeg, heeft gisteren een raket gelanceerd van Italiaanse bo dem. Het projectiel bereikte een hoogte van ongeveer 170 kilometer. Het was een kleine twee-traps raket met een gewicht van 700 kilo. De lancering vond plaats van het eiland Sardinië. Waarnemers, die vroeg in de vooravond de lancering bijwoonden, zeiden, dat zij een bleek-groene vlam zagen, toen de ra ket de hogere lagen opzocht. Achter deze steekvlam kwam een bruin-gele natrium- kolom. De proefneming viel in het kader van meteorologische onderzoekingen die won den gedaan door het Amerikaanse insti tuut N.A.S.A. en het Italiaanse nationale instituut voor wetenschappelijk onderzoek alsmede de Italiaanse luchtmacht en het ministerie van Defensie te Rome. tiek de reden vormt waarom Moskou tot nu toe geen melding heeft gemaakt van hulp op grote schaal aan communistisch- China dat door een hongersnood bedreigd wordt. De tekortkomingen op het gebied van de Russische landbouw zijn duidelijk aan het licht getreden op de zitting van het cen trale comité. Men verwacht in Londen dat een algehele reorganisatie van de Russi sche landbouwpolitiek het resultaat zal zijn van de besprekingen in Moskou. Van communistische zijde deelde men in Londen mee, dat vertraging in de massa- produktie van moderne landbouwmachines een van de oorzaken is waarom de land bouw in Rusland beneden de verwach tingen blijft. Voorts zou er onder de arbei ders, en speciaal onder de geschoolde op het gebied van de gemechaniseerde land bouw, maar weinig animo bestaan om te gaan wonen en werken in de pas in cul tuur gebrachte „maagdelijlke gebieden", ondanks de aansporingen en aantrekkelijke aanbiedingen van regeringszijde. Enige verbetering De financiële crisis in Kongo is nog niet voorbij, maar er zijn verschillende teke nen, die doen hopen, dat men haar zal kunnen overwinnen, zo heeft gisteren de financiële adviseur van de Verenigde Na ties, Robert West, tegenover de pers ver klaard. Volgens West zijn er belangrijke resultaten bereikt, wordt er met name veel strenger toezicht op de overheidsuit gaven gehouden, en zijn de Kongolese autoriteiten er althans voor het ogenblik in geslaagd een eind te maken aan we derrechtelijke eisen van ambtenaren. Som mige ondernemingen trachten weer voor raden te vormen. Wil de financiële toe stand van Kongo echter weer gezond wor den, dan zal een definitief einde gemaakt moeten worden aan de neiging tot infla tie, die op het ogenblik merkbaar is. Over de invoering van de frank van Ka- tanga merkt West op, dat deze operatie kans loopt te mislukken, omdat zij niet zorgvuldig werd voorbereid. NEW YORK (UPI) De UNO-secretaris- generaal Dag Hammarskjoeld en Zuid- Afrika's premier, Hendrik Verwoerd heb ben gisteren een gezamenlijk communiqué uitgegeven over hun besprekingen over de apartheidspolitiek. Het overleg was open hartig, constructief en nuttig. Premier Verwoerd zal zijn kabinet op de hoogte brengen van de kern der bespre kingen en na overleg met zijn ministers nog een publieke verklaring uitgeven. De secretaris-generaal zal de Veiligheids raad een verslag voorleggen, aldus het communiqué. Kort voor zijn vertrek had Hammarskjoeld een onderhoud gehad met de drie ïeiders van het verbonden Afrikaans Nationaal congres, die woensdag door de politie wa ren weggezonden toen zij om een onder houd kwamen vragen. Ook is er sprake van dat Hammarskjoeld nog andere regenstan ders van de apartheidspolitiek ontmoet heeft. Advertentie PALM BEACH (Florida, V.S.) (Reuter/ AFP) De nieuwe Amerikaanse president John Kennedy heeft zijn bezit aan aan delen verkocht en in de plaats daarvan Amerikaanse staatsobligaties en schatkist papier gekocht. Volgens zijn perschef, Salinger, heeft hij dit gedaan om geduren de zijn presidentschap elke mogelijkheid van botsing tussen zijn eigen belangen en staatsbelangen uit te sluiten. Voor het overige bestaan de bezittingen van Kennedy uit twee huizen, respectieve lijk in Washington en Hyannisport in de staat Massachusetts, en het vruchtgebruik van door zijn vader voor hem in een on vervreemdbare beleggingstrust onderge brachte effecten. Dit vruchtgebruik levert Kennedy een inkomen van honderdduizend dollar per jaar op, aldus Salinger. LONDEN (Reuter) De Britse admira liteit heeft meegedeeld, dat een Brits marine-officier, die „een bepaalde mate van toegang" had tot geheime documenten van de marine, zich vandaag niet voor de dienst heeft gemeld. Sinds 1 januari was hij met verlof. Het is de 35-jarige onder luitenant Harry Drummond, assistent- stafverbindingsofficier b|j het hoofdkwar tier van de vlagofficier te Pitreavie, Schot land. Een woordvoerder van de admiraliteit deelde vanmorgen mede, dat Drummond op nieuwjaarsdag zijn vrouw en kinderen naar het huis van zijn ouders had gebracht. Kort daarna vertrok hij, zonder iemand te waarschuwen, met zijn auto en sindsdien is hij niet meer gezien. Op 4 januari had hij, tijdens zijn verlof, een routine-inspectie moeten uitvoeren, doch hij kwam niet op dagen. Intussen had zijn familie de politie reeds ingelicht, waarna hij als vermist werd opgegeven. Hij had zich vanmorgen om half elf voor de dienst in Pitreavie moeten melden. Tot zolang werd hij officieel als met verlof zijnde beschouwd, De marine sluit intussen de mogelijkheid van 'n ongeval of geheugenverlies niet uit. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM Pogingen om de 249 ton metende Neder landse kustvaarder „Jurak", die donder dagochtend ter hoogte van Bacton in Oost- Engeland aan de grond is gelopen, vlot te krijgen, zijn tot dusver mislukt. De Nederlandse sleepboot „Blankenburg: is er niet geslaagd de „Jura"' vrijdagoch tend vlot te trekken. De bemanning van het Nederlandse schip bevindt zich niet in gevaar. Een red dingboot uit Cromer is echter in de buurt voor het geval dat het weer slechter wordt. Een poging van de „Jura" op eigen kracht vlot te komen, heeft evenmin geen succes gehad. WASHINGTON (Reuter) —In een ge meenschappelijke zitting van de Ameri kaanse Senaat en het Huis van Afgevaar digden is donderdag de jaarlijkse bood schap van de president aan de natie, de „State of the Union" voorgelezen. Het was Eisenhower's laatste „State of the Union". Op 20 januari aanvaardt president Kenne dy zijn ambt en de „State of the Union" was voornamelijk een overzicht van de ontwikkelingen van de laatste acht jaar. Er worden geen wetsvoorstellen in gedaan, Eisenhowers las de boodschap zelf niet voor. Hij zal dinsdag een afscheidsbood- schap tot het Amerikaanse volk richten. Eisenhower zei te geloven dat zijn regering de afgelopen acht jaar heeft bijgedragen tot de geestelijke, morele en materiële kracht van de Verenigde Staten. Er was echter een ondermijnende kracht, die on ze aspiraties in andere banen wilde leiden. De communistische beweging maakt ge bruik van het natuurlijke streven van al len naar vrijheid en poogt eerder de mens in slavernij te brengen dan hem vrij te maken, aldus Eisenhower, die onder meer verwijst naar het succes van de goodwill- bezoeken door leden van zijn regering aan vele landen. Naar aanleiding van Eisenhower's bood schap schrijft de Washington Post, dat VATICAANSTAD (UPI) De Heilige Stoel heeft een excommunicatiedecreet van toepassing verklaard op alle personen die verantwoordelijk zijn voor de uitwij zing van twee katholieke bisschoppen op Haiti. De twee prelaten waren de in Frank rijk geboren aartsbisschop van Port au Prince, mgr. Francois Poirier, en zijn op Haiti geboren plaatsvervanger, mgr. Remy Jerome Augustin. Mgr. Augustin, die de aartsbisschoppe lijke zetel van Port au Prince bestuurde sinds de uitwijzing van mgr. Poirier, ver klaarde bij zijn aankomst in San Juan op Portorico, dat hij dinsdag gedurende vijf tien uur gevangen is gehouden en vervol gens gedeporteerd. Om welke reden is hem niet bekend. Zaterdag 14 januari. Stadsschouwburg, 20 uur. De Nederlandse Comedie speelt „Dona Diana" van Moreto Y Cavana, onder regie van Han Bentz van den Berg. Medewerkenden zijn onder ande ren Tom van Beek, Eli Blom, Paul Huf, Ellen Vogel en Ko van Dijk. Zondag 15 januari. Stadsschouwburg, 20 uur. De Nederlandse Comedie speelt nogmaals „Dona Diana" onder regie van Han Bentz van. den Berg. Maandag 16 januari. Stadsschouwburg, 20 uur. De Haagse Comedie speelt „Ri chard III" van Shakespeare, onder re gie van Michael Croft. Medewerkenden zijn onder anderen Bob de Lange, Ida Wasserman, Paul Steenbergen, Myra Ward, Albert van Dalsum, Anne Marie Heyligers, Joris Diels en Truus van der Lingen. Donderdag 19 januari. Minerva theater, 20.15 uur. Optreden van het cabaret Tin gel Tangel met het programma „Hausse Hausse Hoera". Medewerking verlenen onder anderen Conny Stuart en Marijke en Sieto Hoving. Donderdag 19 januari. Stadsschouwburg 20 uur. Het Amsterdams Ballet danst de balletten Les Sylphides, Bachianas Bra- sileiras, Soirées Musicales, Mouvements Symphoniques, Le Cygne Noir, De Ka meleons. Woensdag 18 januari. Stadsschouwburg 20 uur. De toneelvereniging „Bavo" speelt „Nacht zonder dageraad". KONGO KIVOE 7 EVENAAR PR0V. L - - VN- troepen m ethiopie 7—— ÏTrprtstih KASAI ÏIbTrista noglBiiki LEOPOLD ^TJTJZ vl- TJOEPEN OITNIOEiIJA ZTJTlT KAT ANSA 80U0EWIJN- Lomocmbi gezind VOOPMAUBi BELGISCHE BA SIS DOOP VN-TROEPEN BEZET OPTREKKEND LOEEm LD MOE MBA-LEGER IvfcBOEui |6n08|v PELT LEOPOLDSTAD (UPI) Kolonel Moboetoe heeft donderdag para chutisten naar de Kongolese Even aarsprovincie ge dirigeerd om zijn troepen in dat ge bied te versterken tegen de dreigen de inval van Loe- moemba-eenheden De gezagsdragers in dit deel van de republiek, zijn de Kongolese macht hebber weliswaar tot dusver trouw gebleven, maar uit Stanleystad zjjn de laatste dagen voortdurend berichten gekomen over een op handen zjjnde aanval van het Loe- moemba-Ieger. Het zou vanuit Kivoe en het bezette noordoostelijk deel Loealaba van Katanga naar de Evenaarsprovincie doorstoten. Van het vliegveld van Leopoldstad zijn twee gecharterde Skymasters Douglas DC- 4 met ongeveer honderd parachutisten naar Lissala vertrokken, een stad die ruim 450 kilometer ten noordwesten van Stan leystad ligt Dit bericht is afkomstig van een UNO-woordvoerder. Andere berichten spreken over nog vijf andere vliegtuigen met ongeveer driehonderd man aan boord. Moboetoe zal deze versterkingen de grens tussen Evenaars- en Oostprovincie laten afgrendelen. Om half een gistermiddag gaf het Katan gees ministerie van Defensie een commu niqué uit, waarin werd gezegd dat de Ka- tangese luchtmacht doeltreffend was op getreden in het gebied van Kabondo- Dianda, Kirondja, Mwanza en Manono in het noorden van deze staat. „De aanvallen op troepenconcentraties en rivier- en weg knooppunten zijn met succes bekroond. Katangese grondstrijdkrachten nemen alle vereiste voorzorgsmaatregelen om de drei ging te neutraliseren die wordt gevormd door de aanwezigheid van indringers op de nationale bodem", aldus het communi qué. (Reuter) De Stad Loeena, 350 kilo meter ten noordwèsten van Elisabethstad, is dezer dagen door Baloebakrijgers bezet. Volgens de Katangese overheid zijn daar blanken mishandeld. Een UNO-woordvoerder heeft opnieuw verklaard dat de situatie in Katanga ern stig is en de Volkenorganisatie alles zal doen om een treffen tussen de Loemoem- ba-soldaten en de strijdkrachten van Ka tanga te voorkomen. De zeshonderd man Marokkaanse UNO-troepen die de twee honderd Nigerianen in Manono zullen gaan versterken hebben echter te kampen met transportmoeilij kheden. Vrijdag 13 januari. Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur. Jeugdconcerten door het N.Ph.O. onder leiding van Marinus Adam. Op het programma staan werken van Rossini, Beethoven en Strawinsky. Zondag 15 januari. Huize Hesmerg, Lanck- horstlaan Heemstede, 20.15 uur. Huis concert met medewerking van de zan ger Rom Kalma, begeleid door de pia nist Peter Hansen. Op het programma staan werken van Purcell, Mozart, Schu bert, Ravel en Strauss. Maandag 16 januari. Concertgebouw, 20 uur. Operaconcert, onder leiding van Marinus Adam met medewerking van het N.Ph.O., de sopraan Nelly Burbach, Onder auspiciën van de Velser Kunst kring „Voor Allen" geeft het N.Ph.O. maandag 16 januari in het Concert gebouw te Haarlem een Italiaans operaconcert waaraan wordt mee gewerkt door de solisten Nelly Bur bach (sopraan), de alt Annie Delorie (zie foto), de tenor Johan van der Zalm en de bariton Paolo Gorin. de alt Annie Delorie, de tenor Johan van der Zalm en de bariton Paolo Gorin. Woensdag 18 januari. Aula gymnasium, 20 uur. Pianorecital door Kees Bornewas- ser en Joan Krouwels. Op het program ma staan werken van Bach, Debussy, Chabrier, Mozart, Ravel en Milhaud. (Concert voor Jong HaarlemVooruit!) VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 16 januari. Frans Halsmuseum, 20 uur. Ds. B. van Gelder houdt een causerie over de Bijbel. Donderdag 19 januari. Café restaurant Brinkmann, 20 uur. Bert Brugmans ma rionettentheater met de operatie La Tra- viata van Verdi. Vrijdag 13 januari. Tuinzaal concertge bouw, 20.15 uur. Mr. A. M. baron van Tuyll tot Serooskerken spreekt over „Jeanne d'Arc". (Stichting Geloof en Wetenschap) Zaterdag 14 januari. Café restaurant Brinkmann, 20 uur. Feestavond van de postduivenvereniging „De Luchtbode". Zondag 15 januari. Gebouw St. Bavo, 20 uur. Feestavond van de Nederlandse Ka tholieke Landarbeidersbond. Zondag 15 januari. H.K.B.-gebouw Tempe lierstraat, 19 uur. Volksdansbal van de Haarlemse Volksdansfederatie. Maandag 16 januari. Café restaurant Brinkmann, 20 uur. De heer M. van Oos ten houdt een causerie over Perzië. (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging). Dinsdag 17 januari. Concertgebouw 20 uur. Filmavond van de Nederlandse Christe^ lijke Reisvereniging. Dinsdag 17 januari. Bovenzaal Concertge' bouw, 20 uur. Voorlichtingsavond over Australië van het Gewestelijke Arbeids bureau. Woensdag 18 januari. Café restaurant Brinkmann, 20 uur. Kees Hana spreekt over „Bretagne, het schone land der Franse Kelten". (Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrien- denwerk). Woensdag 18 januari. Concertgebouw 20 uur. De heer A. L. C. A. van Nijnanten houdt een voordracht over Bern en het Berner Oberland. (Nederlandse Reisver eniging). Woensdag 18 januari. Tuinvaal Concertge bouw, 14 en 19.30 uur. Leerlingen van de Rudolf Steinerschool voeren een Drie koningenspel op. Woensdag 18 januari. Kennerter Lyceum, 20 uur. Mevrouw Marie Madeleine Davy spreekt over „Trois types de femmes Simone Weil. Simone de Beauvoir, Fran- goise Sagan" (Les Conférences Fran- gaises). Donderdag 19 januari. Concertgebouw 20 uur. Feestavond van een Haarlemse win keliersvereniging. Iedere zaterdag in het sportgebouw aan de Kleverlaan: Jongerensociëteit Haar lem. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend var 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. op zondagen van 1417 uur. Museum „Huis van Looy", Kleine Hout weg: Van 17 december tot 16 januari 1961 tentoonstelling van werken van de Nederlandse kring van tekenaars. Dage lijks geopend van 10-17 uur. Des zon dags van 14-17 uur. Kunstzaal 't Goede Uur. Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand januari ten toonstelling van werk van Frans Nols. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Dagelijks van 21 tot 22 uur klassiek grammofoonplatenconcert. Vishal, Grote Markt: Tot 30 januari expo sitie van beeldende werken, onder de titel: „Keuze uit de aankopen 1960 Openbaar Kunstbezit". Dagelijks ge opend van 10-17 uur. Des zondags van 13-17 uur. Gebouw Bloemenheuvel. Bloemendaals weg Overveen. Van 8 januari tot 29 ja nuari tentoonstelling van werken, op Ba- li en in Italië, vervaardigd door Rudolf Bonnet. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur; des zondags van 14-17 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Apol, Het ongemak: Blaman, De ver liezers; Bordewijk, Centrum van stilte, 5 verha len; Douglas, Omnibus (Geef het leven een kans - De Grote vraag - Vergeef ons); Gheorghiu, De zweep: Holt, Vrouwe van Mellijn; van Maanen, De dierenhater; Mons, Scharlattiplantsoen 24: Ru- binowicz, Dagboek, geschreven door een 12-jari- ge Poolse jongen in 1940-1942; Gallant, Green water, green sky; Lee. To kill a mockingbird; Milford, Don't tell Alfred; Powell, Casanova's Chinese restaurant; Stroud, The shorn lamb; Druon, Les rois mauditsvol. 6, Le lis et le lion; Brolsma, Sate Humalda (in het Fries). Ontwikkelingsboeken: Mohr, Over het wezen lijke van de mens; Barbault, Dat bent u, boog schutter; Harrer, Tibet is mijn vaderland, levens verhaal van Thubten Norbu, broer van de Da- lar. Lama; Liming Prak, De randstad Holland en haar belagers; van der Ven, Het arbeidsconflict; Adamson, In vrijheid geboren, de strijd van de wildernis en de beschaving om de leeuwin Elsa; Polman, Culinaire levenskunst; van Belkum en van der Meer, Toepassing van elektronica in de administratie; Stork, het houden, verzorgen en de kleurenkweek van zebravinken: Nauta, De mens als vreemdeling. Schrijversdebuten: Maison, Themes and vara- tions. 5 centuries of mastercopies and interpre tations; Léger, Propos et Presence; Popowa, Alexander Borodin: den Boer, Hugenholtz en Locher. Gestalten der geschiedenis; Busch, Aru ba; Schoenbemer, Der gelbe Stern, die Juden- verfolgung in Europa 1933 bis 1945. hoewel oppervlakkig gezien de verrichtin gen van de regering-Eisenhower belang rijk zijn geweest, in Eisenhower's verslag toch enkele verklaringen voorkomen, die moeilijk te slikken zijn, zoals bijvoorbeeld het succes van de „goodwill-bezoeken" aan het buitenland van hemzelf, Nixon, Dul les en Herter. Het blad merkt verder op, dat Eisenhower niets heeft gezegd over de debacle in Indochina van 1954 en het ge pruts met de Assoean-dam, dat aan de Suez-crisis voorafging. De New York Times schrijft, dat Kenne dy vanzelfsprekend niet gebonden zal zijn aan de aanbevelingen van Eisenhower, doch dat niettemin in diens boodschap een zin voor continuïteit valt te bespeuren. Over een week zal een nieuw hoofdstuk beginnen, doch de lasten en de hoop zijn dezelfde gebleven, en zelfs de methoden zullen niet drastisch veranderd worden. De New York Herald Tribune verklaart, dat de nieuwe president van Eisenhower een sterk Amerika zal overnemen, afge stemd op een wereld die door dreiging en verandering wordt bestookt. President Eisenhower heeft prachtige prestaties ge leverd en een overweldigende meerderheid van Amerikanen weet en apprecieert dit. De New York Daily News schrijft in zijn commentaar, dat Eisenhower een in drukwekkende lijst van successen heeft aangeboden, bereikt door zijn twee re geringen, in het bijzonder wat betreft het behoud van de vrede en van een gezonde dollar. LONDEN (Reuter) In een hoofdarti kel, getiteld het Eisenhowertijdperk schrijft de Londense Times: „Nog acht da gen en de vriendelijkste en aangenaamste van alle Amerikaanse presidenten zal het Witte Huis verlaten. De geschiedschrijvers zullen volgens het Britse blad ongetwijfeld zijn populariteit en het feit dat hij ge durende de acht jaren van zijn bewind de vrede heeft bewaard en de verdediging van de vrije wereld heeft behartigd, op zijn credit schrijven, maar er zijn ande re punten, die minder prettig voor Ameri ka en zijn bondgenoten zijn. De Times memoreert, dat aanzien en in vloed van de Verenigde Staten de afgelo pen acht jaar zijn verminderd. Het is van oordeel, dat dit voor een groot deel toch wel zou zijn gebeurd, ook al was er nog zo'n krachtig en dynamisch bewind ge voerd. Een duidelijk gemis in de buiten landse en de binnenlandse politiek van Amerika is echter volgens het Britse blad geweest, dat de drijfkracht, die alleen van een president kan komen, niet altijd aan wezig was. (Vervolg van pag. 1) Tot verrassing van de staatssecretaris vertelde toen de heer Peters, bestuurslid van de K.R.O., precies hoe de uitgewerk te plannen voor de schooltelevisie er uit zien. Dat vond mevrouw Van Some- r e n-D owner (V.V.D.) een vreemde in druk maken. Voor een gewoon Kamerlid dat geen bestuurslid is van een omroep vereniging, is er geen basis van discus sie als de officiële stukken minder gege vens bevatten dan waarover een ander Kamerlid beschikt, die wel bestuurslid is van een omroepvereniging. In het Engel se parlement mag men niet spreken over zaken waarbij men zelf betrokken is. Hier wordt het toegelaten, maar het maakt in dit geval toch een vreemde indruk. Wegens de machtspositie van de omroep verenigingen betreurde ds. Van der Veen (P.S.P.) het dat de nieuwe advies commissie moet uitgaan van een opzet met omroeporganisaties en dat het V.P.R.O.-plan voor een nationale omroep eenvoudig van de baan is geschoven. De Staatssecretaris had dit plan onvol doende doordacht genoemd. Zijn bezwaren zijn: onvoldoende garantie voor de ver schillende stromingen, de vrije menings uiting wordt verwaarloosd, het uitgangs punt ligt te uitsluitend in de programma tische samenwerking, te sterk geforceerde eenheid en tenslotte de praktische onuit voerbaarheid van het plan, die zijns in ziens bijzonder zwak is. Staatssecretaris Scholten verklaarde in antwoord op een vraag van mr. Vrolijk nog dat op den duur aan een verhoging van het luistergeld niet zal zijn te ont komen, ongeacht wat er met de finan ciering van de wereldomroep gebeurt. Lan ge tijd is gedacht dat die verhoging niet nodig zou zijn als de Wereldomroep niet langer wordt gefinancierd uit de luister bijdragen, maar uit de schatkist. Die ge dachte is onjuist. Over de kunst zei mr. Scholten dat op dit gebied de taak van overheid slechts een helpende en steunende kan zijn. De overheid is er van afhankelijk of er scheppende krachten in ons volk aan wezig zijn. Het ligt niet op de weg van de overheid aan het verlenen van sub sidie aan toneelgezelschappen voorwaar den te verbinden ten aanzien van de in houd van de uit te voeren stukken. Alleen indien herhaaldelijk de keuze wordt bepaald op stukken die de gevoe lens van de toeschouwers kwetsen, is er aanleiding de directies op hun verantwoor delijkheid te wijzen. De staatssecretaris zei dit naar aanlei ding van klachten over de vertoning van Sartre's stuk Le diable en le bon Dieu. Mr. Scholten was er verheugd over dat een oplossing is gevonden voor het voort bestaan van 't gezelschap Theater in Arn hem. Het zou een ernstige slag aan de to neelspreiding toebrengen indien Theater o de een of andere wijze ter ziele zou gaan. Hij streêft 'er 'naar het gezelschap in stand te houden, maar zijn invloed is niet be slissend- Aan de commissie-Witteman is opdracht gegeven de salarisverhoudingen tussen de orkesten' opnieuw te bezien. Terloops zei de staatssecretaris dat schilderijen vrij zijn van personele belasting. Naar aanleiding van de aandrang van de heer' De Ruiter (C.H.U.), de bord jes „Vei*boden toegang" neer te halen, deelde mr. Scholten mede dat van de 73.600 hectare grond van Staatsbosbeheer 73.000 hectare vrij toegankelijk is en dus slechts 600 hectare niet. Van het overige recre atiegebied in ons land met een oppervlakte van 266.000 hectare is 143.000 hectare vrij toegankelijk, 96.000 hectare beperkt toe gankelijk en 27.000 hectare (dat is 10 per cent) niet toegankelijk. Het moet dus met de bordjes „verboden toegang" nogal mee vallen, aldus mr. Scholten. 4

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13