Ruime kapitaalmarkt en hoger rendement stimuleren de beurs Effecten -en Geldmarkt Dringend beroep op Adenauer om te bezuinigen De beurs Aandelensplitsing is gewenst De mystiek van het conformisme „EEG is onverschillig t.a.v. Zuid-Amerika" Fongers passeert het dividend over 1959 SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 13 JANUARI 1961 19 Vraag over staalfabriek bij Brugge Bod op Britse Ford wordt gestand gedaan ETZEL EEN DAG UIT ZIEKENHUIS De DRU in 1960 Kort economisch nieuws (Van onze financiële medewerker) Hei heeft een goede indruk gemaakt dat zowel op de New Yorkse als op de Amster damse beurs de omzetten van de aandelenmarkt allengs wat groter zijn geworden, al blijven ze nog ver beneden de toppen van het vorig jaar. En dat deze grotere omzetten met hogere koersen gepaard zijn gegaan, schijnt er op te wijzen dat het vertrouwen van de belegger in de aandelenmarkt is toegenomen. Hoewel de banken hier te lande op spaargelden 3Vz a 4 percent vergoeden, houden de meeste bezitters van kapitaal het bij bankdeposito's doorgaans niet lang vol, omdat met name de aan delen een meer interessante belegging vormen, temeer nu aan de daling van het aandelenrendement, althans ten onzent, een einde Is gekomen. De periodieke publr- katie van de Rotterdamsche Bank vermeldt als gemiddeld rendement per ultimo december 1960 4,2 percent tegen 4,1 percent ultimo september en al ligt het ver be neden zijn hoogste stand op ultimo 1957 (7,9 percent) na de recente daling van de rentestand en in vergelijking bijvoorbeeld met het gemiddeld aandelenrendement in West-Duitsland (1,9 percent) is een gemiddeld percentage van 4,2 percent zeker niet onbevredigend. Het spreekt vanzelf dat, afgezien van de vele andere factoren, die de aandelenmarkt beïnvloeden, de ruime kapitaalmarkt een voortdurende stimulans is. Hoewel de Ne derlandse conjunctuur zich blijkens pro- duktie, investering, export en import, op een hoog niveau blijft bewegen en de meeste ondernemingen goed gevulde order portefeuilles hebben, ziet het er niet naar uit dat de bedrijfswinsten in het lopende jaar veel hoger zullen zijn dan die van 1960. Stijgende bedrijfskosten en gebrek aan personeel drukken in vele gevallen de winstmarges en de vijfdaagse werkweek is niet meer uitsluitend een sociale maat regel, maar een concessie aan de werk nemers, waartoe ook, als ze economisch niet verantwoord is, uit een oogpunt van concurrentie moet worden overgegaan. Concentratie Deze situatie is in ons land mede oorzaak van het streven naar concentratie van min of meer gelijksoortige bedrijven, omdat ze, zowel wat de kosten van produktie als die van research en marktonderzoek betreft, tot verlaging van de bedrijfskosten per eenheid produkt kan leiden. Na de vele fusies, welke het vorig jaar tot stand kwa men, zijn er dit jaar reeds weer enkele aangekondigd, de Kon. Zout met Ketjen, Nijverdal-Ten Cate met Spanjaard, Am sterdam Rubber met de Algemene Com merciële Associatie (een combinatie van vroeger in Indonesië werkende cultuur- mijen) en Borsumy met Geo Wehry. En nog altijd gonst het op de Amsterdamse beurs van fusiegeruchten, ten gevoige waarvan dan min of meer belangrijke koersstijgingen ontstaan. Zo stegen woens dag aandelen Van Dorp (drukkerij) circa 5 percent op het inmiddels tegengespro ken gerucht dat het bedrijf door Elsevier zou worden overgenomen. Opmerkelijk is ook dat de aandelen van Eduard Goudsmit, die maanden aaneen om en bij 92 percent noteerden, bij omzetten van 10.000 tot 20.000 in enkele dagen tijds tot 108 percent zijn opgelopen. De internationalisering van de handel, met name in West-Europa onder de auspiciën van de E.E.G. en de E.V.A., waarbij de con currentie van grote buitenlandse concerns moet worden aanvaard, noopt tot een zo scherp mogelijke kostprijsberekening, waaraan fusie en samenwerking met ge lijksoortige bedrijven dienstbaar kan zijn. Het was de Amsterdamsche Bank (prof. Van den Brink), die reeds in maart 1958 in een brochure op de noodzakelijkheid daarvan heeft gewezen. Kleine belegger minder kans Deze concentratie van bedrijven zal ge durende het lopende jaar in ons land ver moedelijk dan ook een van de belangrijke factoren zijn, die de ontwikkeling van de aandelenmarkt bepalen en op de waar dering van aandelen als belegging van in vloed zal zijn. Dit wil dan zeggen dat vele in de buurt van pari noterende aandelen van kleine ondernemingen van de beurs zullen verdwijnen en het aantal veelal hoog noterende aandelen van grote concerns zal JPaul Getty, een van 's werelds rijkste mannen, heeft het'aan de „mys tiek van de conformiteit" geweten, dat er niet meer miljonairs zoals hij zijn. „Geen mens kan in zaken werkelijk een duurzaam succes hebben of rijk worden door conformist te zijn", meent Getty. Getty, die het aan de olie te danken heeft dat hij zevenvoudig miljardair is, zei „De mystiek van het conformisme zuigt het sap uit het dynamisch indi vidualisme, de meest waardevolle eigen schap die een hoofd van een onderne ming of een zakenman zich kan wensen. Het. resultaat is", aldus Getty, „de le venloze, uit karton geknipte figuur van de organisator die vergeefs probeert zijn vrees, gebrek aan vertrouwen en incom petentie te verbergen achter de gesti leerde gevel van de conformiteit." De oliekoning die ook nog het pre- d.icaat „lelijkste man van Amerika" draagt schreef in het februarinum mer van het tijdschrift „Playboy". Getty vervolgde: „De conformistische zakenman derdonstreert alleen maar zijn gebrek aan ondernemingslust waa,rdoor hij een kleine baas blijft." „De waarlijk succesvolle zakenman is in wezen een non-conformist, een re bel, zelden indien ooit tevreden met de bestaande toestand. Hij schept zich succes en vermogen door voortdurend zoeken naar nieuwe en betere methoden van zakendoen. De nonconfqxmistische zakenman volgt zijn eigen raad, slaat geen acht op de kreten van de massa en oogst in de meeste gevallen fantas tische resultaten", aldus Getty. Volgens Getty is een gemeenschap waarvan de leden zich op universeel niveau" bewegen, „naamloze pionnen door eigen keuze", nog beangstigender dan een gemeenschap waarin zij in de ze toestand gedwongen worden". De ali bi's van het conformisme: moordende belastingdruk; verlammend, socialisme; overbetaalde arbeid en de communisti sche dreiging, gaan mank", aldus Get ty, „wanneer men ze nauwkeurig ana lyseert." „De ware reden waarom de mensen in dit tijdperk van voorspoed falen is dat zij bang zijn of dwaas of gewoonweg onbekwaam en veel meer aandacht schenken aan wat ande ren doen dan aan wat tot hun eigen za- hen behoort", besloot Getty. toenemen. Gevolg hiervan is dan weer dat dergelijke aandelen buiten het bereik val len van de kleine belegger, tenzij hij zich met coupures van 100 tevreden stelt, waarvoor de belangstelling begrijpelijker wijs slechts matig is. De wenselijkheid van nieuwe aandelenemissies a pari, waardoor immers de koers daalt en/of van bonus- uitkeringen in aandelen, treedt hierdoor sterker naar voren. In de Verenigde Staten heeft men reeds lang begrepen dat de ge wenste spreiding van het aandelenbezit door een vergroting van het aandelenkapi- taal via bonussen, in belangrijke mate wordt bevorderd. Zo hebben deze week bijvoorbeeld de aandelen Proctor Gam ble, die in 1960 van 81% tot circa 138 per aandeel zijn gestegen, nieuwe kopers getrokken in verband met plannen om de aandelen in tweeën te splitsen en het divi dend te verhogen. Die kant moet het in ons land ook uit, waardoor ook aandelen als die van Philips, Unilever, Koninklijke Zout, Zwanenberg-Organon en andere weer onder het bereik komen van beleg gers, die zich thans van dergelijke waar den moeten onthouden. Internationals aantrekkelijker Opmerkelijk was deze week dat inter nationale fondsen in sterkere mate de aan dacht trokken, met name aandelen Uni lever en Koninklijke. De eerste hebben we gens de Planta-affaire, een koersdaling on dergaan van 930 tot 772 percent, maar deze week kon weer een koers van 800 percent worden bereikt, terwijl aandelen Konink lijke, die in 1960 van 180 tot 120 zijn gedaald, deze week weer tot boven 130 konden stijgen, dat is met 50 percent sinds de laagste stand. Ook in de Verenigde Staten heeft men op deze beide aandelen blijkbaar weer het oog gericht, maar ook de Amerikaanse aandelenmarkt trekt nieuwe kopers, on danks het voortduren van de recessie, waaraan naar men hoopt de nieuwe re gering een eind zal maken. Het index cijfer van industriële aandelen, in 1960 ran 685 tot 566 gedaald, is dit jaar al weer van 610 tot 625 gestegen en het is nog altijd zo dat men zich in Amsterdam door Wall Street graag een hart onder de riem laat steken. Braxiliaans oud-waarnemer De huidige ontwikkeling in de wereld eist dringend een projectie buiten Europa van de gemeenschappelijke markt der „zes", zo heeft de Braziliaanse diplomaat A, F. Schmidt, die waarnemer van zijn land bij de E E.G.-Executieve Commissie in Brussel is geweest, in Rio de Janeiro verklaard. Schmidt heeft onlangs ontslag als waar nemer bij de E.E.G. genomen, omdat hij meende niet op te kunnen tegen de „on verschilligheid" van Brussel ten aanzien van Zuid-Amerika. „Nu ik geen officiële status meer heb," zo verklaarde hij bij zijn terugkeer in zijn land, „kan ik me veroorloven onomwonden te zeggen dat als de gemeenschappelijke markt alleen maar bestaat voor coördinatie en verhoging van het economische rendement van West- Europa, het de organisatoren ervan aan werkelijkheidszin ontbreekt." Volgens Schmidt wordt het tijd dat er een con creet saamhorigheidsgevoel tussen dé wes telijke mogendheden en Latijns-Amérika komt, zei hij. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters heeft, als lid van het Europees Parlement, aan de E.E.G.-Executieve Commissie na dere bijzónderheden gevraagd over het vertrek van deze Braziliaanse waarnemer. De Nederlandse afgevaardigde vraagt zich af, of een meer constructief contact met de Braziliaanse diplomaat deze in druk niet had kunnen voorkomen. Voert de E.E.G.-Executieve Commissie wel een positief buitenlands beleid ten aanzien van het zo belangrijke Zuid-Ame rika, aldus jhr. Van der Goes, en is zij van plan de bij Brazilië en mogelijk ook andere Zuidamerikaanse landen ontstane negatieve indruk weg te nemen? De Belgische socialistische volksver tegenwoordiger Arthur Gailly, afkomstig uit Charleroi, heeft in een schriftelijke vraag aan de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. te verstaan gegeven dat hij niets voelt voor de plannen voor oprichting van een grote staalfabriek in Vlaanderen, in de omgeving van Brugge. Gailly, die lid is van het Europese par lement, vraagt of de Hoge Autoriteit de plannen voor een nieuwe staalfabriek in België in overeenstemming acht met haar algemene doelstellingen en of zij er geen te grote produktiecapaciteit van bepaalde staalsoorten van vreest. (De Hoge Autori teit moet advies uitbrengen over alle in vesteringen van enig belang in de kolen- en staalindustrie van de zes landen der E.G.K.S. en haar advies is bindend als het gaat om een project waarvoor de Gemeen schap steun verleent). Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening over 1959 van Fongers, de Groninger Rijwielfabrlek n.v„ hebben de diverse baten 395.988 (v.j. 207.083) op gebracht. Dit is het gunstigste verschil tussen opbrengst en boekwaarde van de in Garage Fongers n.v. ingebrachte vaste activa en van een aan derden verkocht pand. Het saldo van de exploitatierekening bedraagt 73.003 ff 115.399). Afschrijvingen vergden 81.779 49.386). Hierna wordt een winstsaldo geboekt van 241.206 (v.j. verlies 156.971), Voorge steld wordt het dividend wederom te pas seren. Het winstsaldo, evenals het reserve fonds ad 105.678 en de dividendreserve ad 125.050, zijn op het totale verliessaldo in mindering gebracht. Dit bedraagt per 31 december 1959 nog 236.456. In gebou wen etc. werd 324.237 geïnvesteerd. De produktie- en verkoopmogelijkheden werden door de algehele reorganisatie aan zienlijk geremd. Verwacht wordt dat de op velerlei terrein tot stand gekomen ver beteringen vooral in de komende' jaren gunstiger resultaten zullen opleveren. Ook 1960 is nog een moeilijk jaar geweest maar de directie meent de toekomst met ver trouwen tegemoet te mogen zien. De Engelse bankiersfirma die optreedt voor de Amerikaanse Fordfabrieken, heeft meegedeeld dat tot dusver 90 percent van de aandeelhouders van de Engelse Ford fabrieken zich bereid heeft verklaard zijn aandelen te verkopen aan de Amerikaan se Fordfabrieken. Aangezien de termijn welke voor het aanbod gesteld was, bij het sluiten van de Londense beurs dinsdagmiddag ver streken was, betekent dit dat het aanbod niet gewijzigd zal worden. De houders van aandelen Engelse Ford zullen 20,50 dollar per aandeel ontvangen. RECORD-JAAR VOOR ROTTERDAMSE HAVEN De expansie van het zeeverkeer op het Rotterdamse havengebied heeft zich ook in 1960 voortgezet. Volgens een opgave van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, bron CBS, nam vorig jaar het aantal binnenlopende zeeschepen met ruim vijf percent toe, namelijk van 22.686 in 1959 tot 23.883. De totale hoeveelheid goederen op deze schepen steeg zelfs met ruim 13,5 percent, van 49.211.775 nrt in 1959 tot 55.886.741 nrt. De cijfers over 1960 zijn nieuwe records voor de Rotterdamse haven. In dit overzicht werden niet opge nomen de gegevens betreffende de andere havens langs de Nieuwe Waterweg. Van onze correspondent) BONN, De Westduitse minister van Financiën Etzel, die twee maanden lang in een. Dusseldorps ziekenhuis heeft gele gen als gevolg van een ernstige vergifti ging, keerde eergisteren terug in Bonn. En gisteren reeds was hij op bezoek bij bondskanselier Adenauer, die hij bezwoer toch eindelijk eens een rem te zetten op de brede uitgavenstroom, die het West duitse begrotingsevenwicht in groot ge vaar brengt. Dit gebeurde juist op het moment, dat van de zijde van het „groene front" de boeren weer eens aanstalten werd ge maakt om persoonlijk bij Adenauer aan te kloppen voor meer geld voor landbouw subsidies. Op de dag dat Etzei namelijk uit bet zie kenhuis kwam, verklaarde de Duitse boe renbond dat de toestand in de landbouw „ondragelijk" was geworden. De bond eiste meer regeringssteun, opdat de boe ren dezelfde opbrengst van hun werk zou den krijgen als de grondstoffen- en inves teringsindustrie. Men zegt te Bonn, dat de boerenleider Rehwinkel, dezer dagen naar Adenauer zal stappen om van de kanselier persoon lijk, met voorbijgaan van de minister van Landbouw, Schwarz, een verhoging van het „groene plan" landbouwsubsidies voor 1961 te eisen van 1,7 miljard mark tot 2 miljard mark. Rehwinkel had met een soortgelijke persoonlijke stap bij Adenauer het vorige jaar veel succes. Nu er verkiezingen voor de deur staan en de stemmen van de landbouwbevolking zeer zwaar zullen wegen, kon Rehwinkel's appèl aan de kanselier wel eens opnieuw niet tevergeefs zijn! Grens van vijftig miljard Voor Etzel, die ook in het ziekenhuis heeft doorgewerkt, bestaan er evenwel grenzen. De Westduitse begroting voor 1961 omvat een bedrag van bijna 45 mil jard; daarbij komen reeds 3.9 miljard ex tra door de regering vastgestelde uitga ven, waaronder circa twee miljard voor de Westduitse hulp aan de ontwikkelings gebieden, voorts verhoging van de kinder bijslag voor 1,6 miljoen gezinnen, een ver hoging van de inkomens voor 660.000 amb tenaren en andere sociale uitgaven. Dat zou de totale uitgaven op bijna 49 miljard brengen, waarmee de 50 miljard snel ge naderd zou worden. Het is nog maar kort geleden dat Etzel de 40 miljard als uiter ste grens voor de staatsuitgaven stelde. Er hangen Etzel thans nóg meer extra uitgaven dan deze 3,9 miljard boven het hoofd. De kinderbijslag zou namelijk nog hoger moeten worden, de boeren eisen 400 miljoen extra, de Amerikanen eisen meer Westduits geld ter ontlasting van hun eigen handelsbalans, tien Europese landen eisen nog Duitse schadevergoeding voor door de nazi's begaan onrecht Dit alles was voor Etzel gisteren aanleiding om bij Adenauer persoonlijk een schot voor de boeg te lossen, zoals hij schrifte lijk al eens uit het Dusseldorper zieken huis had gedaan. Maar, zo verzucht men te Bonn, de verkiezingen, waarbij ditmaal elke stem zal tellen, naderen en daarmee de gebruikelijke verkiezingspresentjes, waarmee stemmen aangetrokken zouden kunnen wordenNiet voor niets heeft de minister van Economische Zaken, prof. Erhard, begin januari gezegd: „In 1961 zal het iedere Westduitser nóg beter dan in 1960 gaan". En dat „nog beter" kost handen vol geld. Er wordt namelijk ge werkt aan wetsontwerpen betreffende kin derbijslag, pensioenverhoging, ziekengeld, werkloosheidverzekering, en dergelijke, voor 25 miljoen mensen, waarmee 4 mil jard mark aan extra staatsuitgaven ge moeid zullen zijn De directie van de Koninklijke Fabrie ken Diepenbrock en Reigers n.v. te Ulft deelt mede, dat de onderbezetting door tekort aan personeel ook in 1960 nog zijn invloed heeft doen gelden. Niettemin kan gezegd worden, dat op velerlei ge bied binnen de onderneming in het jaar 1960, hetwelk nog als een jaar van over gang moet worden beschouwd, veel tot stand kon worden gebracht. Dit zal, naar de directie vertrouwt, in de jaarstukken over 1960 tot uiting komen. Fusie BorsumijGeo Wehry Naar de Borneo Sumatra Handel Maatschappij te 's-Gravenhage ons desgevraagd meedeelt zal op 31 januari een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders worden gehouden, waarbij ten gevolge van de gemelde fusie met Geo Wehry een wijziging van de statuten aan de orde zal komen. Dit in tegenstelling tot in de pers circulerende berichten als zou dit voorstel tot statutenwijziging op 24 januari in de buiten gewone algemene vergadering van Geo Wehry worden behandeld. Waarde aandeel Obam De directie van de Onderlinge Beleggings- en Administratie Maatschappij „Obam" n.v. in Am sterdam deelt mede, dat per 31 december 1960 het netto vermogen der vennootschap circa 18,2 miljoen bedroeg, overeenkomende met een In trinsieke waarde van f 299 per aandeel B van 50 nominaal. Per ultimo 1959 bedroeg het netto vermogen ruim 15,6 miljoen en de intrinsieke waarde van aandeel B, na correctie in verband met de vijf percent agiobonus 256,90, zodat een stijging per intrinsieke waarde van 16,3 percent werd behaald. Aagtekerk 13 te Marseille. Abbedijk 13 te Los Angeles Abida 12 v. Thameshaven n. Curaqaó. Acila 12 35 m. z.w. Sombrero n. Landsend. Acmaea 13 te Liverpool. Adonis 12 v. Ponce n. Amsterdam. Agamemnon 13 v. Dordrecht n. Amsterdam Akkrumdijk 12 80 m. w.z.w. Landsend n. Antw. Alamak 12 te New York. Albireo 12 v. Genua n. Port Said. Alca 12 120 m. w. Sao Vicente n. Las Palmas. Alchiba 12 v. Napels n. Genua. Algorab 13 te Rio de Janeiro. Alhena 12 234 m. w.z.w. K. St. Vine. n. L. Palm. Alioth 12 v. Monrovia n. Freetown. Alkaid 12 te Bremen. Almkerk 12 te Sydney verwacht v. Melbourne. Alnati 12 te Antwerpen. Ameland 12 te Curaqao verwacht. Amerskerk pass. 12 Straat Messina n. Genua. Ammon 12 v. Jacksonville n. Savannah, Ampenan 12 v. Damman n. Karachi. Amsteldiep 13 te Amsterdam. Amstelhoek 13 v. Port Said n. Italië, Ahistelkroon 12 70 m. z.z.o. Palma naar Tampa. Amstelmeer 12 150 m. w.z.w. Mauritius n. Singap. Amstelsluis 12 nog rede Karachi. Ar.golakust 13 te Pointe Noire. Annenkerk 12 te Bremen. Area 12 v. Hobart, 13 te Geelong Archimedes 12 te Antofagasta verwacht. Ai es 12 v. Cerro Azul n. Caïlao. Argos 12 v. Rotterdam, 13 te Amsterdam. Asmidiske 12 v. Amsterdam n. Hamptonroads. Asterope 12 640 m. z.o. Halifax n. Hamptónroads. Attis 11 te Amsterdam n. Bremen. Axeldijk 12 op Elbè n. Hamburg Balong 13 te Cochin. Bar.da 12 270 m. z.w. Port Sudan n. Bahrein. Barendrecht 12 90 m, o.n.o. Pt. Sudan n. Gibralt. Bennekom 12 te Cartagena. Billiton 11 te Damman. Borneo oass. 12 eil. Masira n. Mena Al Ahmadi. Bovenkerk 12 v. Nagoya te Kobe. Breda 12 900 m. z.w. Flores n. Bridgetown. Caltex Arnhem 11 v. Suez n. Bahrein. Caltex Amsterdam 12 40 m. n.w. Muscat n. Suez. Caltex Delft 12 90 m. n.w. Esbjerg n. Port Said. Caltex Delfzijn 12 50 m. o.z.o. Hull n. Cork. Caltex Eindhoven 12 50 m. w. Melbourne naar Botanybay. Calt. Gorinchem 12 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Pernis 12 240 m. z.o. Abadan n. Abadan. Calt. Rotterd. pass. 12 Kuria Muria n. Rastanura. Caltèx Utrecht 12 v. Stockholm n. Gefle. Camerounkust 12 220 m. w. Bordeaux n. Dakar. Camitia 13 te Alexandrië. Carillo 12 60 m. w. Jamaica n. Cortes. Cartago 13 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Castor 13 tè Beyrouth. Celebes 12 188 m. z. Las Palmas n. Las Palmas. Cêres 12 te Rotterdam n. Curaqao. Charis 12 v. Amsterdam n. Nassau. Cities Service Valley Forge pass. 12 Cochin naar Rastanura. Crania 12 270 m. w. Finisterre n. Rotterdam, Diloma 12 te Teesport. Diogenes 12 te Cristobal. Doris 13 te Puerto Cabello. Drente 12 v. Aden n. Suez. Duivendrecht 12 v. New Orleans n. Liverpool. EemJand 12 v. Aden n. Suez Elizabeth 12 60 m. z.w. Gotland n. Emden. Esso Amsterdam 14 te Rotterdam verw v. Sidon. Esso Nederland 12 te Suez. Esso Rotterdam 12 90 m. n.n.w. Muscat n. Mena, Friesland KRL 12 te Mombasa verwacht. Friesland SSM 13 v. Kiel n. Stettin. Forest Hill 12 dwars eil. Masira n. Suez. Forest Lake 12 36 m. z.w. Azoren n. Aruba. Forest Town pass. 12 Masira n. Aden. Gaasterkerk 12 50 m. z. Socotra n .Singapore. Gabonkust 12 v. Freetown n. Amsterdam. Geertje Buisman 14 te Napels verwacht. Giessenkerk pass. 12 Finisterre n. Marseille. Guineekust 10 te Amsterdam. Haarlem 13 v. Liverpool n. Amsterdam. Hathor 12 te Philipville. Heemskerk 12 95 m. n.o. Port Sudan n. Suez. Helena 12 500 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Hera 11 750 m. z.z.o. Kp Race n. San Juan Hestia 12 v. Funchal n. St. Maarten. Hilversum 13 te Amsterdam. Houtman 12 570 m. w. New Amsterdam eil. naar Melbourne. Hydra 12 te Puerto Cortez verwacht. Ivoorkust 13 te Port Harcourt. Jagersfontein 12 40 m. z. Dakar n. Kaapstad. Japara 12 te Zanzibar Johannes Frans 12 v. Cruz Grande n. Caldera. Johan v. Oldenbamev. 12 v. Auckland n. Svdney. Joseph Frering 13 te Monrovia. Kaap Hoorn 12 dwars Daedalus n. Fao. Kabylia 14 bij Hoek van Holland verw n. R'dam. Kalydon 13 te Singapore. Kara 16 te Searsport verwacht. Karachi 12 te Djeddah. Karakorum 13 v. Bombay n. Cochin. Karimata 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Karimun 13 te Rabaul verwacht Karsik 12 120 m. o.n.o. Mombasa n. Singapore. Keizerswaard 12 30 m. w. Finisterre n. Londen. Kelletia 16 te Lorenzo Marques verwacht. Kerkedijk 12 375 m. w. Landsend n. New York. Kermia 12 v. Hongkong n. Kobe. Kieldrecht 13 v. Port Said n. Suez. Kinderdijk 12 v. Vera Cruz n. Coatzacoalcos. Kloosterdak 12 v. Rotterdam, 13 te Hamburg. Koningswaard 10 v. Dakar n. Curaqao Kopionella 12 110 m. w. Mekka n. Mena Korovina 12 te Bodo verwacht Kosicia 12 te Willemstad verwacht. Krebsia 12 v. Bukom n. Saigon. Kreeft 13 te Rotterdam verwacht. Kryptos 17 te Curaqao verwacht Kylix 12 v. Stanlow n. Thameshaven. Laarderkerk 12 180 m. z.o. Str. Messina n. Genua. Laga 12 v. Bayonne n. Avonmouth. Langkoeas verm. 12 v. Genua n. Marseille. Leeuwarden 12 v. La Ceiba n. New York. Lekhaven 12 v. Melilla n. Rotterdam. Lelykerk 12 te Damman v. Bahrein. Liberiakust 12 v. Abidjan, 13 te Monrovia Liberty Bell 12 60 m. z.z.o. Mozambique naar Philadelphia. Limburg 15 te Singapore verwacht v. Hongkong Loenerkerk pass. 12 P-8 v. Bremen n. R'dam. Maas 12 te Tripoli. Madisonlloyd 12 te Manilla v. Singapore. Marathon 12 te Georgetown verw. v. Amsterdam. Mariekerk 12 v. Suez n. Aden. Markab 12 te Hamburg verwacht. Maron 12 te Bremen n. Hamburg. Mataram 12 te Hamburg v. Rotterdam. Meerkerk 12 v. Port Said n. Antwerpen. Meliskerk pass. 12 Gibraltar n. Antwerpen. Mentor 11 85 m. n.o. Bougie n. Antwerpen. Merseylloyd 13 te Houston. Merwelloyd 12 te Londen. Minos 12 te Rotterdam n. Finland. Modjokertó 13 te Lissabon. Mchamed Reza Shah 12 78 m. o.z.o. Kp. St. Vin cent naar Port Said. Muiderkerk 12 v. Assab n. Massawah. Munttoren 12 90 m. o.n.o. Malta n. Algiers. Musilloyd 12 v. Philadelphia n. Norfolk. Mijdrecht 12 315 m. n.n.w. Perim n. Perz. Golf. Naess Commander 12 v. Mena n. Suez. Naess Lion 12 180 m. o.z.o. Str. Messina n. Napels. Naess Tiger 12 10 m. n. Ile De Lagalite n. R'dam. Navicella 21 te Valparaiso verwacht. Neder-Waal 12 v. Genua n. Port Said. Nestor 12 dwars Lissabon n. Algiers. Neverita 12 v. Durban n. Curaqao. Nieuwe Tonge 12 80 m. n.w. Malta n. Rtjeka. Oldekerk 12 v. Port Said n. Genua. Oostkerk 12 te Rotterdam. Oótmarsum 12 v. Amsterdam n. Key West. Oranje 12 te Sydney. Öranje Nassau 12 v. Amsterdam n. Cowesroads- West-Indi#. Orestes 12 170 m. n.o. Fayal n. Hamburg. Overijsel 12 te Ilo Ilo. Papendrecht pass. 12 Pantellaria n. Novorossisk. Parthenon 12 v. Punta Cardon n. Maracaibo. Pendrecht 12 v. Banias n. Rotterdam. Philidora 19 te Banias verwacht. Philine pass. 12 Aden n. Suez. Philippia 12 25 m. z. Kreta n. Rotterdam. Pclydorus 13 te Liverpool v. Glasgow. Poseidon 12 te La Libertad. Prins Casimir 12 te Antwerpen. Prins der Nederlanden 13 te Cartagena. Prins der Nederl. 12 v. Kingston n. Cartagena. Prins Frederik Hendrik 12 v. Genua n. Valencia Prins Willem George Frederik pass. 12 St. Vine. naar Liverpool. Prins Willem v. Or. 12 te Londen verw. v. R'dam Pr. Willem III 12 315 m. n.w. Flores n. Le Havre Prins Willem IV 12 80 m. o.n.o. Broek v. Alexan dre n. Valencia. Prinses Irene 12 700 m. z.o. Kp. Race n. Miami. Proveniersingel 12 te Rotterdam. Pvgmalion 11 170 m. o.n.o. Algiers n. Gibraltar. Radja 12 v. Bari n. Genua. Reza Shah The Great 12 62 m. o. Gibraltar naar Port Said. Roebiah 12 850 m. n.n.o. Singapore n. Singapore Roepat 12 75 m. w. Sabang n. Aden. Rondo 12 v. Gdynia n. Bremen. Rotte 12 130 m. z.o. St. Helena n. New York. Rotterdam 13 te St. Thomas. Salatiga pass. 12 Ouessant n. Hamburg. Sanana 13 te Phnompenh v. Saigon. Sarangan 13 v. Lissabon n. New York. Sarpedon 12 420 m. z.w. Azoren n. Pto. La Cruz Scheldelloyd verm. 12 v. Manilla n. Bangkok. Schelp wijk 12 te Plymouth verw v. Avonmouth. Schiedijk 12 540 m. n.n.o. Fayal n. Antwerpen Ser.egalkust 12 te Douala. Serooskerk 12 te Amsterdam. Siberoet 12 te Rangoon verwacht v. Calcutta. Skadi 12 v. Gyon n. Rotterdam. Sibigo 12 90 rru n.o. Rockhampton n. Brisbane. Slamat 12 v. Bhhrein te Dramman. Sloterdijk 12 te Philadelphia. Solon 11 460 m. w.n.w. Azoren n Amsterdam. Stad Amsterdam 12 55 m. z. Marseille n. Sagunto Stad Delft 12 240 m. n.n.o. San Miguel n. Hamp- tonroads. Stad Gouda 12 290 m. z.z.o. L. Palmas n. Vitoria Stad Haarlem pass. 12 Kp. St. Vincent n. Italië Stad Maassluis pass. 12 Kp. De Gata n. R'dam. Stad Maastricht 12 300 m. z.w. K. Verde n. Vitoria Stan vac Lirik 13 te Bombay. Stanvac Malacca 13 te Sungeigerong. Stanvac Riau 12 v. Surabaja n. Buatan. Stanvac Sumba 12 v. Tourane n. Sungeigerong. Stanvac Talang Akar 12 te Sungeigerong Stentor 13 te Rhodos. Straat Clement 13 te Port Elisabeth. Straat Johore 12 v. Melbourne n. Svdney Straat Magelhaen 12 540 m. z.w. Diègo Garcia n Singapore. Straat Mozambique 14 te Kamaishi verwacht. Straat Singapore 12 330 m. w.n.w. Fremantle n Mauritius. Straat Soenda 12 v. Mauritius n Zanzibar. Sunetta 12 te Limhamn verwacht n. Rotterdam Talisse 12 v. Recife n. Kaapstad. Tamara 12 te Willemshaven. Tamo pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Taria 12 230 m. o. Beira n. Abadan. Tegelberg 12 v. Santos n. Montevideo. Telamon 12 v. Kp. Haitien n. Trinidad. Tero 13 te Rotterdam. Texel 12 140 m. z.w. Kreta n. Ceuta Tjikampek 11 v. Beira n. Lorenzo Marques. Tjimanuk 11 v. Durban n. Kaapstad. Tjitarum 12 400 m. w.n.w. Wellingt. n. M'boume. Tjiw&ngi 12 110 m. z. Merauke n. Sydney. Utrecht 12 70 m. n.w. Fayal n. Marseille. Van Linschoten 14 in Walvisbaai verw. v. Lobito. Van Noort 10 v. Brisbane n. Singapore. Van Waerwijck 13 te Mauritius. Viana 12 47 m. w.n.w. Kp. Corrientes n. Curaqao. Videna 12 250 m. o. Albany n. Geelong. Vivipara 12 360 m. w. K. St. Vine n. Portland M. Vlist 12 650 m. w. Kp. Race n. Hamptonroads. waal 13 v. Amsterdam te Rotterdam. 12 230 m' z- Guardafui n. Ummsaid. W. Alton Jones 12 v. Amuaybay n .Rotterdam. Weltevreden 12 38 m. n.w. Sabang n. Penang. Westertoren 12 100 m. z.w. Kreta n. Rotterdam. estland pass. 11 Rio de Janeiro n. Amsterdam. Wieldrecht 12 155 rm n. Curaqao n. Paulsboro. Wonogiri pass. 12 Point de Galle n. Penang. Wonosari 12 320 rrt. o.n.o. St. Helena n. Kaapstad. IJssel 12 te Malta. Zafra 12 dwars Aden n. Bandar Mashur, Zaria pass. 12 Gibraltar n. Banias. Zeeland 12 rede Tandjong Maru. Zonnewijk 12 v. Avonmouth n. Rotterdam. Zuiderkruis 12 v. Wellington n. Svdnev. KLEINE VAART Aerdenhout 12 te Kiel n. Sundsvall. Alcetas 12 te Amsterdam n. Savóna. Aldebaran 12 100 m. z.z.w. Lindesness n. R'dam. Aletta Johanna 12 dw. Belfast n. Port Talbot. Aletta 12 25 m. n.w. Tèxel n. Aalborg. Amigo 12 te Rochester. Ank T 12 dwars Lissabon n. Kenitra. Ank Winsemius 12 4 m. z.w. Pitboei n. Sheemess. Ardito 12 rede Dieppe v. Rotterdam n. Dieppe. Arnoudspolder 12 te Oporto verwacht. Arran 12 60 m. n.o. Flamboroughhd. n. Abenraa. Atlantic 12 15 m. z.z.w. Kristiansand n. Stavanger Audacia 12 40 m. n. Texel n. Antwerpen. Bat T 11 10 m. z. Finisterre n. Palma. Batavier-3 12 v. Kingslynn n. Rotterdam. Beyerland 12 45 m. n.w. Hoek v. Holl. n. R'dam. Bonafide 12 v. Hanstholm n. Gothenburg. Brouwersgracht pass. 11 Sch.monnikoog n. A'dam. Celebes 12 5 m. o. Cromer n. Middlesbrough. Con Brio 12 te Rotterdam verwacht. Con Zelo 12 v. Jersey te Caen. Camelia B 12 50 m. n.o. Algiers n. Newport. Daniel 12 50 m. w. Hanstholm n. Londen. Dinkelstroom pass. 12 Noordhind. n. Amsterdam. Draco 11 v. Gdynia n. Amsterdam. Eems 12 10 m. w.z.w. Borkumrif n. Dordrecht. Eemstroom 12 te Tongue n. Amsterdam Elsa 10 Brunsbiittel gepass. n. Zaandam. Erasmus 12 70 m. w. Gibraltar n. Venetië. E rasmussingel pass. 12 Schierm.oog n. Elsfleth. Fedala 12 80 m. n. Dakar n. Las Palmas. Fiducia-2 12 15 m. o. Lynnwell n. Boston. Flevo 9 v. Horsens n. Lübeck. Frans Böhmer 12 10 m. w. Beachyhead n. Antw. Frans van Seumeren 12 op Schelde n. Antwerpen Gersom pass. 12 ET-14 v. Koge n. Preston. Gersom pass. 12 ET-14 v. Koge n. Preston. Gramsbergen verm. 12 v. Honfleur n. Avonmouth. Groningen 12 20 m. n.w. Dieppe n. Aalborg. Helemar H pass. verm. 12 Gibraltar n. Genua. Helene 12 op rede Marseille n. Marseille. Herman Buisman 12 v. Dungeness n. Plymouth Hontestroom 12 30 m. n.w. IJmuiden n. A'dam. Houtman 12 200 m. z.w. Ouessant n. Genua. Hunzestroom 12 50 m. w. IJmuid. n. Amsterdam. Ida D 12 te Crossand n. Rotterdam. Isola 12 te Hoek van Holland n. Rotterdam. Jans 12 25 m. o.n.o. Noordhinder n. Amsterdam. Jchn M pass. 12 Elbe-1 v. Emden n. Hundestéd Joost 11 wegens slecht weer te Duinkerken Jozina 12 5 m. n. Ouessant n. Genua. Juno 12 5 m. z. Nabtower n. Bridgewater. Koningin Juliana 12 15 m. n.n.o. Ouess n. R'dam Lelystad 12 15 m. z.w. Sandettie n. Antwerpen. Leonidas 12 50 m. n.w. Spartivento n .Bari. Looiersgracht 11 in Finse Golf n. Hamina. Maartje 12 35 m. n.w. Yarmouth n. Yarmouth. Makkum 12 dwars Dover n. Rotterdam. Mare Liberum 9 v. Port Etienne te Dakar. Markab pass. 12 Elbe-1 v. Agadir n. Hamburg Marvapass. 12 Terschelling n. Rotterdam Matthew 12 25 m. n.w. Hoek v. Holland n R'dam Mees Cremer 12 10 m. van Smithknoll n. Skein Meidoornsingel 12 15 m. z.z.o. Flamborough naar Middlesbrough Menje 12 te Beachyhead n. Ballina. Meres N 12 60 m. w. Oporto n. Antwerpen. Merwehaven 12 dwars Cherbourgh n. Rouen Merwestad 12 op Fehmarnbelt n. Bremen. Molensingel 12 dwars Huil n. Uewcastle. Muphrid N pass. 12 Noordhinder n. Rotterdam. Nederland pass. 12 Texel n. Odensc Noorderkroon pass. 12 Noordhinder n. Rostock Noorderlicht 12 30 m. n. Smithknoll n. Dordrecht' Oranjepolder 12 dwars Hoek v. Holland n. R'dam Pallas 12 te Rotterdam n. Lissabon. Phidias 12 dwars Dover n. Rotterdam. Plato 12 15 m. z.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Ponza 11 v. Mantyluoto n. Vestervlk, Ritoan 12 15 m. n.o. Pittboei n. Aalborg. Ritornel 12 op Thames n. Zaandam. Saba 12 5 m. z. Crossand n. Stockton. Soemba verm. 12 v. Granville n. Dieppe. Spolesto 12 ten anker in Baai Par n Par. Strabo 12 v. Mostaganem n. Antwerpen Tasmanië 12 v. Gdansk te Morlaix verwacht. A? ,30 ff J}:w- Ile de Bas n- Southampton. Tilly 10 te Hudiksvall v. Soderhamn. Trias Trader pass. 12 Goeree n. Rotterdam. Uranus B pass. 12 Noordhinder n. Ierse Zee. Vrbburgh 12 v. Agadir n. Londen. Walcheren 12 10 m. w. Hoek v. Holl. n. Quimper. Witen Barendsz 12 40 m. w. Texel n. Sarpsborg Willi Bohmer 12 te Sandettie n. Bremen. Wilpo 12 te Hoek van Holland n. Rotterdam r- SLEEPVAART Cycloop 9 t.e New Orleans. Noordholland 14 te Cristobal verwacht n. Japan Nestor 12 nog te Heysham. Schouwenbank 11 te Rotterdam. Utrecht 12 1150 m. z.o. Yokohama n. Japan ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER. De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.5310.63, Ameri kaanse dollar 3.74343.78 34, Canadese dol lar 3.773.82, Franse frank (100) 75.75 76.35, Belgische frank (100) 7.347.39, Duit se mark (100) 90.1090.60, Zweedse kroon (100) 72.40—73.40, Zwitserse frank (100) 87.35—87.85, Italiaanse lire (10.000) 59.75— 61.75, Deense kroon (100) 54.2555.25, Noor se kroon (100) 52.4053.40, Oostenrijkse schilling (100) 14.473414.5734, Portugese escudo (100) 13.1513.30. Spaanse peseta (lpo) grote coupures 6.17346.3254. Scheepvaartwaarden gevraagd. Ook gisteren bestond er een flinke be langstelling voor de Unileverpapieren. De koers lag op 819, vier punten hoger. Ame rika trad opnieuw als koper op, terwijl daarnaast ruilingen plaats vonden van Philips in Unilever. Philips leed onder aan bad en was 17 punten lager. AKU opende bijna twee punten lager op 497. doch trok aan tot 500 (49834). Kon. Olie liep op van 130.50 tot 130.90. Hoogovens klom hoger op tot 804 6). De scheepvaartwaarden werd engrif uit de markt genomen. Er wer den doorelkaar één tot drie punten winst geboekt. Er heerste het eerste beurskwar- tier een ongewone drukte in de hoek van de aandelen Amsterdam Rubber. Deze stukken werden tegen oplopende prijzen van 122 tot 124 uit de markt genomen. Staatsfondsen doorelkaar aan de vaste kant met weinig zaken. In de lokale afde lingen werden aandelen „De Schelde" op 390 geadviseerd (370). Aandelen Ketjen kregen een vijf punten hogere adviesprijs op 515 (510). In de Amerikaanse sector werden in een ruime open hoek certificaten Studebaker verhandeld op circa 834 dolar (7»Viê dollar). (ANP) Boom-Ruygrok van 169 op 171)4, Figée van 236 op 232)4, Spaarnestad van 639 op 635. VERHANDELDE FONDSEN. 11 januari 12 januari Totaal 478 479 Hoger 240(50.2%) 255 (53.3°/n) Lager 138 (28.9%)) 136 (28.4%) Gelijk 100 (20.9%) 88 (18.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U499—501 501 Kon. Olie131.50—133.80 f 133.80 Philips 1130—1134 1131 Unilever 82—831 gl 831 Hoogovens 808814 gl 813 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U500—501 498)4 Kon. Olie133.80—134 134.— Philips 1127—1134 1118 Unilever 827830 gl 825 Hoogovens 810811 810 Vorige elotkoers Amsterd. Bank 394 Ned. Handel Mij. 31934 Rotterd. Bank 33454 Twentsche Bank. 324 A'dam Rubber 124% H.V.A 134 A.K.U 498 Van Berkêl's Pat. 360 Deli Mij 174.10 Fokker 459 Nederl. Ford 555 Van Gelder Pap. 339 Hoogovens 804)4 Müller Nat. Bezit 45234 Ned. Kabelfabr... 674 Philips Gem. Bez. 1127 J4 Philips Pref 312 Unilever 820 Wilton Fijenoord 224 Billiton Mij. II 429 Dordtsche Olie 61234 Kon. Olie 131.20 H.A.L. 155 K.LM. 99.50 K.N.S.M 209 Stoomv. Mij. Ned. 180 Ommeren, Phs. v. 32234 N. Scheepv. Unie 16034 Interunie 220.50 Robeco 240.50 Unitas 487.— Ver. Bezit v. 1894 133.50 Albert Heijn 41434 520)4 Bols 588 Bührmann Papier 542 Ned Gist- en Sp. 409 Van der Heem 410 Heineken's 580)4 Hoogenbosch Sch. 300 569)4 512)4 Kon. Ned. Zout 1070 Sikkens Groep 825 Stokvis R.S 279 Thomassen Dr. 69834 Ver. Machinefabr. 244)4 Wessanen 343 Zwanenberg-Org. 880 Aluminium Ltd... 3SH American Motors 19 Anaconda 47% Bethlehem Steel 44%. Cities Service.... 50% General Motors.. 41% Kennecott Copper 79 V4 Republic Steel 60% Shell Oil 77% U.S. Steel 79% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: Weer hoger. Bij middelmatige actieve handel heeft de Newyorkse effectenbeurs gisteren opnieuw een stijging voor een groot aantal fondsen kunnen noteren, zodat er thans sprake is van een ononderbroken opgang, die al in de laatste week van december begonnen was. Spoorwegen volgden het voorbeeld van de industriële waarden. De Baltimore and Ohio won ruim 2 dollar. Staalfondsen, automobielfabrieken, chemische waarden en huizenbouw, alsmede de meeste elek tronische fondsen, waren gevraagd. De op waartse tendens ondervond echter de ge hele dag vrij aanzienlijke weerstand. Bij de elektronische fondsen won IBM 7 dol lar. Andere leidende fondsen: Dupont (che mische sector) won 4, Jones and Laughlin (staal) 1)4, Campbell (voedingsmiddelen) won 3, Martin en United (vliegtuigen) won nen omstreeks 1 dollar, en Carter (farma ceutica) 334 dollar winst. De omzet was 4.270.000 aandelen. Van de 1264 fondsen die werden verhandeld, sloten er 629 hoger en 416 lager. Het industriegemiddelde kwam van 627.21 op 628.50, dat van spoorwegen van 138.63 op 139.32 en dat van openbare nutsbedrijven van 101.78 op 102.34. (UPD r

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19